UEF A-CUP ENGELSE AFFAIRE Het beroep op de zenuwen was voor Dixie Deans te zwaar Voorspelling Müller werd niet bewaarheid Celtic liep in val van underdog Inter LEIDSE COURANT «pk| Poelman Pat Jennings van de Spu. neemt het zekere voor het on zekere en tikt de bal over de lat, nadat het leer eerst het houtwerk heeft geschampt. Pierino Prati achter de Londense doelman kijkt gespannen hoe zijn actie uiteindelijk afloopt. MILAAN De finale van het toernooi om de UEFA-cnp is een Engelse aangelegenheid geworden. Zowel Wolver hampton Wanderers als Tottenham Hotspur wezen hun te- gensianders, respectievelijk Ferencvaros en AC Milan, terug en dit hield vcor beide clubs de stap naar de slotfa se van het toernooi in: twee finalewedstrijden, op 3 mei en 17 mei. Tottenham Hotspur had het verre weg het moeilijkst. Het valt niet anee een magere voorsprong een doelpunt (21) te moe ten verdedigen in het „heilige" San Sorostadion tegen AC Mi lan. Een bijzonder belangrijke ruggesteun vormde het ope ningsdoelpunt van Allan Mulle- ry, dat al in de zevende minuut tot stand kwam. Deze treffer viel volledig tegen de verhou ding in. Drie maal waren de Italianen daarvoor al dichtbij succes geweest! Qok na het doelpunt van Mullery stelde de Italianen alles in het wenk tenminste voor de gelijk maker te zorgen. Met name Gianni Rivera, onlangs ge schorst voor de nationale com petitie maar geduld bij Europa cupwedstrijden, en Pierino Pra ti leken onvermoeibaar. Ook in de tweede helft was de druk op het doel van Jennings enorm. Het best kan dit geïllustreerd worden oor het feit dat verde- diger Knowles op een gegeven moment tegen de lat van zijn eigen doel kopte. In de 68e mi nuut kwam AC Milan dan toch op gelijke hoogte. Rivera benut te een strafschop, toegewezen nadat Beal de Italiaam Bigon binnen de lijnen ten val had ge bracht. In de slotfase slaagden de gastheren er niet in Pat Jen nings, die grandioos op dreef was te verschalken. WOLVERHAMPTON FC Den Haag behoeft zich toch niet zo i erg te schamen voor de kanslo- I ze nederlaag tegen Wolver-1 hampton Wanderers in tet toer nooi om de UEF A-cup. De En gelsen bleken woensdagavond zoveel kwaliteit te bezitten dat zij er voor de eerste maal in slaagden een finale van een Eu ropees bekertoernooi te bereiken, tfadat de uitwedstrijd tegen Fe rencvaros uit Hongarije twee weken geleden in een gelijkspel 2—2 was geëindigd, bleef Wol verhampton nu op eigen terrein met 21 in de meerderheid. Toch hebben de Wolves het zich nog onnodig moeilijk gemaakt. Reeds na een halve minuut leid de de ploeg door debutant Steve Daley (18). Een minuut voor de rust tekende verdediger Francis Munro voor het tweede doel punt. Wolverhampton leek toen reeds zeker van de finale, maar direct na de rust ontwikkelde Ferencvaros een hevig offensief. Reeds na twee minuten ver kleinde Kucha de achterstand en de spanning steeg ten top toen Szoke in de 49e minuut een strafschop kreeg te nemen. Maar net als twee weken gele den in Boedapest wist doelman Phil Parkes het schot te keren. Deze tegenvaller kwamen de Hongaren niet meer te boven. Wolverhampton Wanderers be paalde zich er verder toe de winst vast te houden. Daarmee bleven de Engelsen al voor de tiende maal in dit UEFA-cup- toernooi ongeslagen. (Van onze speciale verslaggever) GLASGOW Terwijl Jim my Johnstone met de knok kels van beide handen te gen zijn hoofd stompte en met vertrokken gezicht van de zenuwen in de mid dencirkel drentelde, rekte Jair zich even uit, liep op de bal toe en passeerde „droog" doelman Williams die tegen geen van de vijf strafschoppen was opge wassen. Even later duwde Jair zijn gezicht, nat van de tranen, tegen de schou der van een ploeggenoot. De underrdog uit Milaan, Internazionale, die geen schijn van kans was toebe dacht in de tot een hel van geloei en gefluit en gezang getransformeerde arena van Park Head, de „zach te" equipe van trainer Gianni lnverhizzi, had koel en vakkundig de wervel wind van Schotse aanval len gepareerd. Het schotarme duel In Milaan, waar Celtics coach Jock Stein zo gelukkig mee was dat hij van de toren blies dat zijn ploeg de finale wis en zeker zou berei ken, was gevolgd door een even „vuurloze" ontmoeting in Glas gow. In drie uur en dertig 'mi nuten voetbal hadden twintig veldspelers niet één doelpunt kunnen forceren, waardoor het tweede duel in de halve finales de climax kreeg die 75.000 tot het laatst vurig hopende Schotten, niet begeerden maar waarop de Milanese trai ner Invernizzi bewust had ge gokt Hij wist dat zijn doorge winterde profs niet zouden falen met het nemen van strafschop pen, zelfs de zwak spelende Jair niet. Hij wist dat Celtic een weergaloze stormloop zou ontke tenen maar vertrouwde op zijn geroutineerde defensie, die dan wel „oude mannen" telde maar in de loop der voetbaljaren een schat aan ervaring-in-hete-vuren had opgedaan. De kansloos geachte werkte zich op tot Europa-Cupfinalist. En het ging ook nog zonder a! te veel moeite. Het starre stramien, waarnaar Celtic de aanvallen boetseerde, bracht de verdedi ging van Inter zelden in groot gevaar. De „mini-aanval" van de Schotten werd overhuifd door de stoere Milanezen en als een attaque succes zou kunnen inhou den, stond daat Vieri achter zijn mierenhoop van verdedigers. Maar niet de eerste lijn van Celtic stichtte het gevaar. Dat moest komen van de tot „Splelmacher" gepromoveerde Murdoch, van Callaghan en zelfs van Craig. Celtic tippelde in de val, die de na de 0-0 op eigen veld zwaar bekritiseer de Invernizzi had gezet. Miet flexibel Gedwongen door het ontbreken va.i de zaterdag geblesseerde Boninsegna had hij Sandro Maz- zaCa im de spits opgesteld. De elegante ster van de Milanezen opireerde daar vrijwel als een eenzame. Jair bleek wederom niet in staat ziin aanvalsleider van munitie te voorzien en Frustalupi, in Milaan falend, speelde een sterke rol op het middenveld. Even slechts heeft Internazionale De genadestoot voor Celtic. Jair heeft de vijfde strafschop in de rechterhoek gericht. Doelman Williams kan de bal slechts nakijken iets van wankelmoedigheid ge toond, in het prille begin toen Craig en Johnstone kansen kre gen. De kittige Johnstone, die evenwel zijn draai nimmer kon vinden, schoot naast en het enorme schot van Craig werd door Vieri kundig verwerkt. La ter kwam Callaghan nog eens vrij te staan maar ook voor hem was geen succes wegge legd. Intussen had Bellugi een waarschuwing opgelopen omdat hij de, elk kopduel verliezende, Schotse aanvaller Macari on heus had bejegend. De furie, die Celtic inderdaad was, ging ten onder aan het „systeem", dat niet flexibel was. Onverzettelijkheid, ijver en kracht waren de eigenschappen waarmee Celtic ten strijde trok. Elke speler wierp zich hartstoch telijk op de duels maar het overrompelende en verrassende ontbrak. Ook na de rust, toen de Schotse fans nog geen weet wilden heb ben van het vruchteloze van het aanvalsspel. De met handgeklap en strijdliederen gelardeerde strijd eas bijna nog beslist door een treffer in eigen doel toen Bertini, in heftig duel gewikkeld met Dalglish, ongelukkig terug speelde. Maar de bal stuitte precies op de lat. In de drang om een doelpunt te forceren, ging Celtic ook nog „hoekig" spelen. Het overleg, dat toch al was geslonken, maakte plaats voor nerveus hol len. Het fanatisme werd omge bogen tot pogingen om hoe dan ook een weg door de Italiaanse defensie te kappen. Maar Burg- nich, Facchetti, Bellugi, Oriali, als het moest geassisteerd dooi de middenvelders, weerden al les af. Bovendien floot de uit muntende Oostduitser Rudi Glöokner scherp voor de soms ongecontroleerde wijze waarop de Schotten hun tegenstanders letterlijk besprongen. Jock Stein ging over tot een nood maatregel. De in de competitie met vuurkracht gezegende Dal- gl sh werd gewisseld voor Dixie Deans, die zich naam had ver worven als een nog kundiger schutter dan Dalglish. Hij ves tigde meteen de aandacht op zich door een waarschuwing op te lopen toen hij Oriali in de nek sprong. De gedrongen Deans vermocht evenmin de score Ie openen. Celtic oogstte slechts hoekschopnen en dan was er weer die langere Milanese de fensie die opruiming hield. Als de defensie van Inter eens niet kon ingrijpen, was er altijd nog doelman Vieri die foutloos zijn werk verrichtte. Zoals ook ditmaal. Rechterhoek (ADVERTENTIE! f Pijn is te verhelpen. Met TogaL In doordrukstrip. Handig. (ZT*. Helpt Goed. Sportwereld RIO DE JANEIRO De ver maarde Braziliaanse voetballer Tostao, die men vaak de opvol ger van Pele noemt, heeft een contract van twee jaar getekend met de hoofdstedelijke club Vasco da Gama. Tostao, oud 25 jaar, zal gedurende die tijd gemiddeld per maand 5170 dollar verdienen. ;DEN HAAG De Nationale se lectie selectieploeg voor het voor-olympische basketbaltoer- nooi, dat begin mei in Neder land wordt gehouden, bestaat uit de volgende spelers: Ton Boot (Fiat Stars 1.85 m), Jan Dekker (Transol R/Z. 1.74 mi. Hugo Harrewijn (Transol r/z 1.98 mi. Forse score bij ijshockey PRAAG In de strijd om het wereldkampioenschap ijshockey voor groep A, heeft Zweden gis teren met 7—1 gewonnen van West-Duitsland. De tussenstan den waren: 5—0, 1—1, 1—0. Finland verpletterde Zwitserland in de tweede wedstrijd met 9—1. De tussenstanden waren: 4—0, 0—0, 5—1. West-Dultsland 0 5 6 40—36 0 8 2 177.i 0 8 2 18—92 Premie toto >EN HAAG De premie van toto no. 36 ten bedrage van j bruto 141.664,50 is ten deel ge vallen aan de houder van het formulier A. 3206107. Hij ont vangt nu aan prijs en premie totaal bruto 154.945,50. KIEV Het Russische nationale voetbalelftal heeft woensdag in Kiev een vrier.tlschappe ijkc wedstrijd tegen Pferu met 2-0 gewonnen. Banisjevski scoorde in de 14e minuut en Konkov vier minuten later. Peru speelt op 3 mei in Rotterdam tegen Nederland. Rijbewijs hc!en mag best wat goedkoper. Dat kan. U kunt tot 25% van uw lesgeld besparen. Sneller en zekerder op uw rijbewijs afgaan met de nieuwe manier van rijden - de nieuwe manier van slagen. Alles hierover leest u in onze gratis brochure. Vraag 'm aan. Het verplicht u tot niets. S3 Stuur mij snel het boekje 1 „de nieuwe manier van slagen". J Opzenden in envelop, zonder postzegel, aan DAF, j antwoordnummer 2000, 1 Eindhoven. GLASGOW Glasgow Rangers heeft het tweede duel voor de halve finales van het voetbal toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tegen Bayern MUnchen met 2-0 ge wonnen en zich geplaatst voor de finale. Kort voor de wedstrijd voorspelde topscorer Gerd Müller nog dat zijn ploeg Glasgow Rangers met 2-1 zou verslaan. Na 22 minuten moest Müller deze profetie ech ter snel vergeten, want op dat moment bracht Parlane de Schotten al op 2-0 en waren de vooruitzichten van Bayern Mün- chen op een finaleplaats zeer miniem geworden. In de score zou geen verandering meer ko- Glasgow Rangers weet al voor de helft welke club tegenstander zal zijn in de eindstrijd op 24 mei te Barcelona. Het is in ieder geval een club die het woord „Dyna mo" in de naam heeft. Vandaag zal blijken of dat moet worden aangevuld met „Oost Berlijn" of met „Moskou". DAF Bontje maakte het te bont NAIROBI (Kenia) De Kcniaan- se regering heeft de judo-expert Johannes Adrianus Bontje op dracht gegeven het land te ver laten. Pontje kreeg twee uur om zijn koffers te pakken. De 30-jarige Bontje, die van Ne der n :se komaf is, was eige naar van een judoschool in Nai rn '0 Hij werd ervan bcschul- d gJ in een reger ngsverklar.ng „v. n g en b ledigend" tegen Afr.kanen te zijn opgc.reden. Bon.ie kwam in het begin van 1969 naar Kenia, waar hij judo- en karate-ins'.ructcur van de Nairobi Judoclub werd. Glasgow Rangers heeft met deze overwinning revanche genomen voor de nederlaag van 1-0 tegen Bayern München in de finale van hetzelfde toernooi van 1967. De Schotten kenden een vliegen de start, toen Jardine reeds na 56 seconden hard van ver raak schoot (1-0). De .Duitse trainer Udo Lattek zou later zeggen: „Dat snelle doelpunt heeft ons de nek gebroken. Daarom wil ik wel zeggen dat niet het beste, maar het gelukkigste e'ftal heeft gewonnen. Te meer daar de scheidsrechter ons in de tweede helft een strafschop ont hield". Juist toen de Duitsers zich enigs zins van de schok herstp'd leken te hebben viel het tweede Schot se doe purt. Pet ne, d e inviel der John Gveig, scoorde via de onderkant van de lat. Tot over maat van ramp viel de Duitse international Paul Breitner na een half uur met een blessure uit. In de tweede helft consoli deerde Glasgow op rustige wijze de voorsprong. Bayern MUnchen maakte een vermoeide indruk en kon nimmer echt gevaarlijk worden. Ook Müller en de vrij wel voortdurend hinkende Franz Beckenbauer konden daar niets aan veranderen. Het Ibroxpark was voor de eerste maal sinds nieuwjaarsdag 1971, toen er 66 toeschouwers om het leven kwamen, weer geheel ge vuld. Het stadion was mei 80.000 toeschouwers tot de laat ste plaats bezet, hoewel tcge'ij- kertijd in het oosten van de rnil- :oenenstad de wedstrijd Cp'Mc- Interna" ;or e eveneens 80.000 Mi-r'ny. Jardlnc. Mathei .111. k .1. Smith. Mct.nl mtu.ic. Stel Mui.di.iald, K- .ppenhofcr. Italiaan F. Fron- F.r moest verlengd worden. Inter had minder energie verbruikt dat het onstuimi ge Celtic. Inter kon dan ook meer in de aanval gaan, maar de vermoeid heid had de ledematen toch dermate beslopen dat ook de Italianen in de tweemaal vijftien minuten verlen ging geen beslissing kon den forceren. Het beroep op de zenuwen, het nemen van strafschoppen werd Celtic noodlottig. Uitgerekend de erkende schutter, Dixie Deans, faalde. Hij joeg de bal over het doel van Williams, die niet meer dan tweemaal had be hoeven in te grijpen in de ge hele wedstrijd. Muzzola had voor Inter de strafschoppenscore feil loos geopend. Vrijwel alle tref fers. zowel van Inter als van Celtic, belandden in de rechter hoek. Na Mazzola scoorden om en om Facchetti en Craig, Frus- taluppi en Johnstone, Pellizzaro en McGlusky. De stand toen 4—3. Jair moest Celtic de genadestoot geven. Hij deed het zonder mankeren en Celtics vijfde man hoefde niet met actie te komen. De underdog, met de in Milaan geschorste Bed n maar zonder Boninsegna, had zich geplaatst. Zonder doelpunten maar door grotere koelb'oedighcid dan de Schotten, die zo gretig waren om te winnen dat ze vergaten tot uitgekiende combinaties te komen. En dat zou de enige manier zijn geweest om de op vallend sterk spelende Milanese defensie te overrompelen. Kansen Derby gestegen na verlies Leeds NEWCASTLE Leeds United heeft gisteravond een onver wachte misstup begaun in de competitie voor de Engelse eer ste divisie door een uitwedstrijd tegen Newcastle United met 1 0 te verliezen. Na de nederlaag van Manchester City van dinsdagavond zijn de kansen van Derby County op het landskampioenschap aan merkelijk gestegen. Derby County en Liverpool hebben nu de minste verliespunten, maar Derby moet nog twee keer spe len en Liverpool driemaal. De stand aan kop is: 1. Defby County 40 gespeeld. 56 punten, 2. Manchester City 4155, 3. Li verpool 3954, 4. Leeds United 39—53. Arsenal heeft zich in Liverpool voor 50.000 toeschouwers ge plaatst voor de finale van het toernooi om de Engelse Football Associationcup door in een be slissingswedstrijd Stoke City met 2—1 te verslaan. De rust stand was nog 10 voor Stoke door een doelpunt van Jlmmy Greenhoff uit een strafschop. In de tweede helft benutte ceTSt Charlie George in de 55e minuut eveneens een strafschop en scoorde John Radford In do 76e minuut het beslissende doelpunt. Arsenal speelt nu op 6 mei in het Londense Wembleystadion de finale tegen Leeds United. MANNHEIM Het Nrdc-lnndse UEFA-jeegdelftal heeft woens dag in Mr- h' 1 voo 4003 toe schouwers met 3-2 ve oren v.- n pau*e ve. klein I'c '6< nuut) eerst e maar Kasper naakte er drie minuten later 3-1 van. In de 54e minuut wist Hamberg r.og Nederland te scoien. Elftal uit bet veld gestuurd BUENOS AIRES Scheidsrech ter Ramon Burreto heeft dins dagavond alle elf voetballers van een team uit het veld ge stuurd in een wedstrijd om de Copa Libertudores, de trofee be horende bij het Zuidamcrikuunse kampioenschap. Het gebeurde na 34 minuten in het duel tussen Indcpedicnte (Bue- Aircs) cn Barcelona Guayaquil nos Aires) en Barcelona Guaya quil (Ecuador), Magun van Inde- pediente maakte het openings doelpunt, waurnu de spelers vun Barcelona hevig protesteerden. Zij waren vun mening dut Mugan eerst hands had gemaakt. Scheidsrechter Burreto vond de juding van dc Barcclonaspclers een aantasting van zijn gezug en stuurde hen alle elf van het veld. Football League wil een under strafsysteem LONDEN De Football League in Engeland, dc vereniging van bctaald-voctbnlorgnnisaties, wil een nieuw systeem voor dc be* straffing van spelers. Alud llardaker, secretaris van de FLi lichtte woensdag toe dat ziju organisatie zelf als rechter wil gaan optreden In plaats vun d<l Football Association (voetbal' bond). Dit zou dan moeten gebeuren dool een speler bij een overtreding één of meer straf punten af hankelijk van de ernst van hel vergrijp te geven. Komt eed voc.bulier op iwaalf strafpuntei dan wordt hij automatisch vooi twee wedstrijden geschorst. Ho gcr b oep zal niet mogelijk zijj tenzij er sprake is van een ider» til "itsverwisseling. De FL is val nw.iing dat dit systeem tijd- et gcldbesparend zal werken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15