AJAX BEVESTIGDE ZIJN REPUTATIE 00 Stuy, Hulshoff en Krol beteugelden aanval Benfica Inter werpt schaduw over bereiken finale Europa van Cup ÏÏRM- SPAREN floriade Skol spreekt uw faal. Proef 't maar. Piet Keizer op de bon Resultaten op Duindigt DONDERDAG 20 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze speciale verslaggever) LISSABON Hoe moeilijk Benfica de uitschakeling door Ajax kon verwerken illustreerde Artur. De blonde rechts back van de Portugese kampioensploeg, dinsdag 22 ge worden, reageerde in het geheel niet op het applaus, dat hij bij het verlaten van het veld kreeg. Zijn tranen de vrije loop latend slenterde hij naar de kleedkamer. De man, die het door zijn onblusbare ijver en formidabele actieradius Ajax het lastigst had gemaakt, was een toon beeld van verslagenheid toen echt tot hem was doorge drongen, dat niet Benfica, maar Ajax op 31 mei in Rotter- dam in de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zal spelen. Artur, en met hem heel Benfica. had er niet op gerekend, dat Ajax in het Estadio da Luz overeind zou blijven en de in Amsterdam verwor ven voorsprong van 10 zou kunnen consolideren. Ook Jimmy Hagan, Benfica's coach, kon niet veel meer zeggen dan dat hij erg teleurgesteld was. Hagan had dan in de afgelopen weken nog steeds verkondigd Ajax een erg sterke ploeg te vinden, uit zijn gedeprimeerde hou ding na afloop bleek toch duidelijk, dat hij op meer dan 0—0 had gerekend. Dat Benfica er niet dn was geslaagd j iets te maken van de toch niet ongunstige uitgangspositie was in de eerste plaats de schuld van de Portugese for matie zelf. Want hoewel Ajax op geen stukken na het ni veau haalde van de jongstleden zaterdag gespeelde wed- j strijd tegen Feyenoord, kwam Benfica niet verder dan j een overigens grote serie ongevaarlijke aanvallen. I Alleen de ijverige Eusebio stichtte af en toe verwarring, maar zijn afstandsschoten konden Stuy na enkele onze kere momenten in de beginfase uiterst betrouwbaar niet verontrusten. Ajax speelde erg matig. Hoe de ploeg, na heit briljante optreden tegen k Feyenoord, zo ver kon terugzakken is eigenlijk niet te verklaren. Stefan Kovacs zei na de wedstrijd. „Het i's onmogelijk 'twee keer binnen vier-dagen op hetzelfde niveau te spelen", maar dat is nau welijks een excuus voor de zwakke beurt. De vedetten Cruijff en Keizer lieten vrijwel nimmer zien waarom zij tot Europa's beste voetballers worden gerekend, al verdient Keizer tenminste nog een compliment voor zijn inzet. In feite waren het drie spelers, die Ajax er gisteravond doorsleepten: doelman Stuy, centrale verdediger Hulshoff en linksback Krol. Op de kritieke momenten hielden zij, de werkpaarden van Ajax, het hoofd koel. Reden waarom het vrijwel voortdurend offensief van Benfica geen kans van betekenis oplever de. Ajax had er op gerekend in Lissabon tenminste een doelpunt te kunnen scoren. Dat deed het ook al na vier minuten passeerde Neeskens de uitlopende Henrique met een boogbal nadat Cruyff hem met een magnifieke pass had vnijgespeeld maar scheidsrech ter Burtenshaw annuleerde die treffer volkomen ten onrechte wegens buitenspel. Arie Haan: „Komen we met 1—0 voor dan spelen we ook hier in Lissabon een wereldpartij, daar ben ik van overtuigd". Gehandhaafd De black-out van Burtenshaw na rust had hij er nog een toen Blankenburg in het strafschop gebied hands maakte. Benfica smeekte echter vergeefs om1 een strafschop had tot gevolg, dat de 00 gehandhaafd bleef. De Portugezen, luid aangemoe digd door hun fanatieke suppor- tersschare, waren van dat mo ment echter zo geschrokken, dat ze gesteund door de stevige wind onmiddellijk alles op de aanval gooiden. In razend tem po bestookten ze de Amster damse veste en Krol redde een keer op het nippertje toen Nene klaar stond om in te koppen. Daarmee werd Benfica's beste kans tijdens de eerste helft ver ijdeld. \jax kreeg nauwelijks de gelegen heid iets aan tegenaanvallen te doen. Messias moest al opvallen door slecht plaatsen, hij vestig de eveneens de aandacht op zich door de wijze, waarop hij Cruijff telkens weer afstopte. En Artur gunde Keizer geen meter ruimte. Voor Benfica dreigde uitsluitend gevaar als de Amsterdamse middenvel ders, van wie Mühren de beste Eusebio en invaller Baptista belagen Stuy die door beide Portugezen was, zich met de aanvallen be- in de mange wordt genomen. Een treffer zou het echter ook nu niet moeiden. Acht minuten voor opleveren. rust was dat bijvoorbeeld het geval toen Neeskens op rechts een vrij veld voor zich had. Doelman Henrique bracht de man, die zelden offensief kon worden omdat Eusebio hem constant bezig hield, grof ten val. Scheidsrechter Burtenshaw legde de bal buiten het straf schopgebied en Keizer mikte de vrije trap voorlangs het doel. )ok in de tweede helft stelde het aanvalsspel van Ajax niets Opnieuw heeft Heinz Stuy. die zijn betrouwbaarheid in belangrijke duels overduidelijk bewees, de bal vast. Arthur Jorge kan slechts toezien hoe de Amster damse doelman ook deze situa tie volkomen meester blijft. Bar ry Hulshoff en Horst Blanken burg behoeven geen assistentie te verlenen. Door Jorge en Toni Arie Haan: „Wat heeft die man gewerkt, ik heb nog nooit een tegenstander gehad, die me zoveel heeft laten lopen" te vervangen door res-pectievelijk Baptista en Dia- mantino bracht Hagan twee verse krachten in het veld. Ben- fica werd er echter niet gevaar lijker door. Stuy kreeg het al- 1 leen nog moeilijk bij een hard en laag schot van Eusebio, maar de Ajax-doelman reageer de uitstekend. Stuy: „Die Euse bio is toch een lastige knaap. Hij schiet verschrikkelijk hard en zuiver. Voor hem was ik ook als enige een beetje bang. Ver der is Benfica toch niet gevaar lijk geweest. Wij hebben van daag, evenals in de uitwedstrijd tegen Arsenal bewezen, hoe all round we zijn geworden omdat we nu ook goed kunnen verdedi gen". met zijn ploeggenoten in Estoril in de afgelopen nacht het glas heffen op het opnieuw bereiken van de Europa Cupfinale. Een prestatie, waarmee Ajax heeft bewezen dat het winnen van de Europa Cup vorig seizoen geen uitschieter is geweest. Stefan Kovacs: „We waren naar Lissa bon gekomen om straks in Rot terdam in de finale te mogen spelen. In deze wedstrijd telde alleen het resultaat. We wilden de stand op zijn minst op 00 houden en dat is gelukt. Daar om ben ik tevreden. Goed, er mag dan onnodig tot het einde spanning zijn geweest, ik ben blij, dat we dit karwei erop heb ben zitten, want dit Benfica was de sterkste tegenstander die we tot dusver hebben ontmoet in dit Europa Cuptoernooi. Het was echt niet zo eenvoudig als het wel leek". TON VAN DALEN (Van onze speciale verslaggever) LISSABON Plet Kelztr kreeg tijdens de tweede helft van de wedstrijd Benfica-Ajax de gele kaart onder de neus gedrukt, na een overtreding tegen Toni. Scheidsrechter Burtenshaw zei gisteravond Keizers gedrag te zullen rapporteren aan de UEFA. Omdat het de eerste keer in dit seizoen is. dat de Ajax-oanvoer- der werd opgeschreven, mag worden aangenomen, dat hij op 31 mei in de finale tegen lnter- nazionale van de partij kan zijn. Gummiknuppel kwam er toch aan te pas (Van onze speciale verslaggever) LISSABON Voor de Portugese voetballiefhebbers is iedere Europa Cupwedstrijd een feest. Vele uren voordat Benfica en Ajax aan de tweede kracht meting begonnen, stroomden de tribunes van het stadion traditie getrouw reeds vol. Honderden vervaarlijk uitziende politieman nen werden uitgebreid door hun superieuren toegesproken, ter wijl Ajax bezig was aan de warming-up, maar toen suppor ters van Ajax en Benfica de schitterende grasmat betraden om van hun aanhankelijkheid jegens de vedetten blijk te geven was er niemand, die hun iets in de weg legde. Anders was dat na afloop, toen een 20-tal matrozen van H.M.S. fregat Evertsen juist woens dag in Lissabon binnengevaren na een bezoek aan dc Verenigde Staten de vreugde over de uiteindelijke triomf van Ajax kenbaar wilde maken. Een vreugdedans op het middenveld moesten ze bekopen met een fikse aframmeling. Op weerzin wekkende wijze sloegen de politieagenten met gummiknup pels in op de Nederlanders, het geen vooral aan de Portugese toeschouwers felle prolesten ont lokte. Honderden zitkussens werden vanaf de tribunes naar de ordehandhavers gesmeten en het duurde lung ulvorens de rust was teruggekeerd. Zei een Am sterdamse toeschouwer: „Leuk is het natuurlijk niet, dat er zo werd geslagen, maar nu weten die marineknapen ook wat dc mensen, die ze een paar jaar geleden van de Dam hebben ge knuppeld, hebben gevoeld (ADVERTENTIE) 0 maart-1 oktober amsterdam Toegangskaarten: aan de kassa's nabij de RAI of jemeentegirokantoren - Amsterdam of postgiro 13500 t.g.v. F. 4900 of bij reis-touringcarbureaus en de Raiffeisenbank - Boerenleenbank in geheel Nederland doorlopende kaart: geldig -1 oktober volw. f 24.- boven 65 j. f 18.— kind. 1.14 f 12,—. i boven 65 j. I 3.50 V kind. 1.14 j. I 2.— f groepen kind. f 1,25 alle dagen &30-2230 u. voor. Cruijff liep wel conse quent in de spits, maar deed geen aanvallende dingen en Swart leek zijn vijftigste Euro pa Cupwedstrijd alleen maar luister te willen bijzetten door zijn aanwezigheid. Kovacs: „Swart had de opdracht de ver dediging te assisteren". Dit was een opdracht, welke door Ajax' oudste speler uiterst merkwaar dig werd geïnterpreteerd. Dat de defensie desondanks niet in al te grote moeilijkheden kwam was vooral te danken aan Huls hoff erg sterk in de lucht en Krol die de snelle Nene. evenals in Amsterdam, knap ai- stopte. Met kracht Door het toch al hoge tempo nog meer op te voeren, probeerde Benfica tegen het einde met kracht te forceren, waartoe het ori-danks de grote individuele kwaliteiten van de meeste spe lers met technische middelen niet in staat was gebleken. Toen Blankenburg in het eigen straf schopgebied redding wilde bren gen, maar de bal tegen zijn rechter hand schoot, veerde al les wat Benfica was overeind. Burtenshaw deed echter of zijn neus bloedde met als gevolg, dat er een lawine van zitkus sens en flessen op het veld neerdaalde. Een onderbreking van drie minuten was er het ge volg van. Eminent De kracht van de defensie was gisteravond inderdaad van emi nent belang voor Ajax, dat zoals gezegd, aanvallend hevig teleurstelde. De enige keer dat Henrique na rust in actie moest komen was bij een overigens schitterend afstandsschot van Neeskens, die evenals tegen Feyenoord in de laatste minuten een enkelblessure opliep. Nees kens: „Ik geloof dat het weer meevalt, al zit er nu wel een stevig verband om. Het leek aanvankelijk ook veel erger dan het is". En daarom kon Johan Neeskens Geen ereloge voor bestuur LISSABON Het dagelijks bestuur van Ajax heeft de leiding van Benfica verzocht geen plaats te hoeven nemen in de ereloge. Voorzitter Jaap van Praag, penningmeester Henk Timman, secretaris Jan Westrik en KNVB-voorzitter Wim Meuleman vroegen en kregen plaats op de tribune aan de overzijde. Daaronder, vergelijkbaar met de Marathontribune in Am sterdam en de Maastribune in Rotterdam, zijn namelijk de kleedkamers voor de spelers. Het bestuur van Ajax wilde de kans hebben, in het geval Ajax zich zou kwalifi ceren voor de eindstrijd onmiddellijk de spelers te feli citeren. (ADVERTENTIE) al BK* Van een onzer verslaggevers LISSABON Ajax vierde het voor de derde maal in vier jaar bereiken van de finale in hei toernooi om wjj sPee!d®n de Europa Cup met cham pagne. Toch was de stem ming niet uitgelaten in de finale. Stefan Kovacs: „Die Italianen hebben een uitgerekende ploeg. Wij hadden allemaal gehoopt op Celtic. De Schotten voetballen maar provoce ren niet. Ik geloof nu dat wij extra blij mogen zijn dat de finale eigenlijk een thuiswedstrijd voor ons is." Ik geloof dat wij er toch een tik door hebben gehad. Die klap hebben wij, dacht ik, toch wel goed opgevangen. Kovacs was uiteraard tevreden met de 0—0 van Lissabon. „Dat Burtenshaw het doelpunt van Johan Neeskens afkeurde was onbegrijpelijk voor mij. Die man werkte niet samen met zijn grensrechters. Had hij dat wel gedaan dan was het een doelpunt geworden. En dat had Normaal precies gepast in onze tactiek. Wij wilden snel een doelpunt Daarmee was doelman Heinz Stuy forceren". De Roemeen had het niet eens. „Natuurlijk heb- toch ook wel enige kritiek op ben wij veel en lang onder druk goede wedstrijd. Natuurlijk niet zoals tegen Feyenoord maar het is vrijwel onmogelijk twee van zulke wed strijden in een paar dagen op het gras te leggen". Neeskens' enkel was door verzorger Salo Muller zwaar gezwachteld. „Te gen Feyenoord werd ik aan de binnenkant geraakt nu aan dc buitenzijde. Ik geloof wel dat het meevalt maar je moet in zo'n geval alle maatregelen ne men". Arie Haan uitte zijn bewondering over zijn directe tegenstander Toni. „Wat heeft die man een lucht. Het is ongelofelijk. Nor maal zak je weg als je een uur zo speelt. Hij bleef echter gaan tot het moment dat hij eruit ge haald werd maar toen was ie ook echt kapot. Voor mij heb ben wij hier onze moeilijkste wedstrijd uit dit Europa Cup seizoen gehad". zijn ploeg". In de aanval heb ben wij niet verstandig ge speeld. Er werd niet collectief gevoetbald. Het individualisme was te groot. Daardoor ook ver loren wij de bal veel te veel". En over Benfica: „Het is een ge weldige ploeg, waarvan wij de Na de rust kwamen ze ook voort komende jaren nog veel zullen durend, maar wat wil je, zc horen. Vooral van Artur. Dat is moesten wel. Toch geloof ik niet gestaan. Dat is normaal. In de eerste helft hadden wij de wind tegen. Bovendien begint Benfica met een achterstand en de con sequentie is dan dat er wordt aangevallen. voor mij een van de beste backs van Europa, ondanks zijn jeugd. Benfica speelde blind. De Portugezen bouwden hun aan vallen uitstekend op maar de laatste pass was altijd fout. De consequentie daarvan is dat je dan maar erg weinig kansen krijgt. En als die eens kwamen dan ving onze defensie ze be kwaam op. Wij hebben uiteindelijk gekregen wat wij wilden. De finale is be reikt". Johan Neeskens, die de laatste veertig seconden niet meer meespeelde, was het volkomen eens met Kovacs over het niet toekennen van het doelpunt, dat hij in de vijfde minuut reeds scoorde. „Het was glaszuiver. dat het een moment echt ge vaarlijk is geweest". Barry Hulshoff, die in de ogen van Nene de beste Nederlander was, was verbaasd geweest over het feit dat Benfica met drie spitsen opereerde. „Ik had echt op vier spitsspelers gerekend. Toen dat niet gebeurde was het een enor me meevaller voor ons". Johan Cruyff bekende dat hij het moeilijk had gehad tegen Mes sias. ..Hij kreeg dit keer in te genstelling tot twee weken gele den wel rugdekking, dat scheelt natuurlijk een stuk. Wij werden bovendien gedwongen in voorhoede veel in de breedte te spelen omdat dieptepassen snel op buitenspel uitlopen. Het be langrijkste is echter dat wij er zijn". (Van onze paardensportmedewerker) WASSENAAR De dravers en renpaarden op Duindigt konden zich gisteren in de winterkoersen-oude-stijl van Hilversum wanen. Forse plassen op de sintelbaan en een zeer zware grasbaan. Ike Padua B kon wel eens een aar dig seizoen tegemoet gaan. Hij behaalde in een sterk veld een overwinning. De tijd van 1.27,8 is natuurlijk slecht, maar het was zwaar ploegen en de tegenstand mocht er wezen. iHjkr-prlJ. Dc mijl bracht winst voor Hovl Lady die de lang leidende Em- 'i pereur CH juist op tijd van de 6.60. 3. leiding verdrong. Stal Geran won de tweede ren overtuigend Minter Mike-priji met Quicilio op de eerste plaats Non^'.^Wlrm. onder Wetemans en stulgenoot koppel' c.io. Siciliano als tweede. Wetemans Anton 2000 won ook de eerste ren voor de- jonker Voiunn zelfde stal met Jolly Joker S. vvïnn"340**0?' Jax D won zijn tweede koers in ib trio "168.80. achttien uur. Hij had geluk dat tegen het eind de leidende Jef- "*ilttll«nlor-<"nzet ferson een korte fout maakte. In de draverijen voor amateurs won Graaf Gallant met J. de Rijk op de sulky zeer verras send. Het duo was erg lang zaam gestart en lag in dc eer ste bocht dik achteraan. Maar met diverse spurtjes kwam de Graag naar de kop om vanuit die positie stayer Johannes Trix achter zich te houden. W irija) 1.20.8 2. Gi Wlnn. '211.90, W 1.80." ^00 irlr prljt 2110 meter: 1. JunoM hkn 2 (F-:. leeman) 1.27.9. 2. Juwollr Jokkebrok Toto. wlnn 7.70 170. 140, 2.20. koppel 190, Carbonari. Wlnn. (I. Lente-prijk 200 !'<TX£n (ADVERTENTIE) De ideale parkeerplaats voor uw termiinspaargelden (veilig en met hoge rente) LEIDSE SPAARBANK

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13