Nog dit jaar in het westen begin huurliberalisatie Vorming LPR graadmeter voor kerkbetrokkenheid Skol spreekt letaal. Proef't maar. Volkstelling kost miljoenen meer Afkoelingsperiode in Brits spoorwegconflict Andere koers nodig voor sociale verzekeringen EPISCOPAAT: 1972 DONDERDAG 20 APRIL 1972 LEIDSE COURANT \riterna Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In de loop van 1972 wordt begonnen met de invoering van de huurliberalisatie in de drie westelijke provincies. Dat deelt minister Udink (Volkshuisvesting) mee in zijn nota over het woning bouwbeleid, waarover gis teren al berichten ver schenen. Voorlopig gaat het bij deze invoering om bepaalde ge bieden in het westen: het midden en noorden van Noord-Holland, het zuiden en oosten van Zuid-Holland en de westelijke en zuid westelijke rand van Utrecht. De in die gebieden gelegen gemeenten zijn al enige tijd geleden naar hun oordeel over de invoe ring van de huurliberalisa tie gevraagd. De huurlibe ralisatie zal over het hele land overigens worden voortgezet. Minister Udink wil zo gauw moge lijk af van de subsidies op de woning. In plaats daarvan wil hij het systeem van individuele huursubsidies aan mensen met in verhouding tot de huur te lage inkomens verder uitbrei den. Naar schatting 250.000 tot 350.000 huurders zullen dan v> de individuele huursubsidie aanmerking komen, waarmee een bedrag van 250 tot 350 mil joen gulden gemoeid is. De mi nister is geadviseerd de loon grens voor het al of niet ver krijgen van deze subsidie te stellen op 24.000 gulden. De extra huurverhoging van twin- De weduwe van president Sukarno, een Japans restaurant geopend, i gastvrouw van het restaurant. DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse ondernemingen vindt het de hoogste tijd voor een radicale koersverandering in de sociale verzekeringen. „De sociale zekerheidgtondrel „De sociale zekerheid dreigt on betaalbaar te worden en daar om moet men de moed open- brengen om het stelsel te ont doen van wat niet strikt (meer) nodig is. Alleen zo zullen urgen te nieuwe voorzieningen aan het bestaande pakket toegevoegd kunnen worden', zo schrijft het VNO in zijn jaarverslag. Het VENO meent met het ka binet dat in deze kabinetspe riode de sociale premies met niet meer dan 3 procent moeten stijgen. Hiervan gaat al 2 pro cent verloren door autonome lastenstijging, d.w.z premiestij- ging bij een ongewijzigd beleid- want de sociale voorzieningen eisen ook zonder enige wettelij ke uitbreiding van jaar tot jaar een groter deel van de loonsom op. Met de resterende 1 procent valt niet veel nieuws te onder nemen. Maar de drie procent- grens mag volgens het VNO niet worden doorbroken, omdat men dan toch de premielast gaat afwentelen op de onderne mingen. „De grens van het mo gelijke is bereikt". Meer ruimte is te vinden door binnen het bestaande verzeke ringspakket te bezuinigen, zc vervolgt het VNO, dat dan ook voorstander is van bevriezing van de kinderbijslagen voor hei eerst en tweede kind en van eer eigen bijdrageregeling in de zie kenfondsverzekering. Voorts moet volgens het Verbond hei verstrekkingenpakket van de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten niet worden uitgebreid en moet het ziekteverzuim, waarmee miljarden zijn ge moeid worden aangepakt. tig procent voor de bestaande woningen acht de minister no dig om de gevolgen te kunnen opvangen van het wegvallen van de subsidies op de woning. De minister voelt er het meest voor om de woningsubsidies al per 1 januari 1973 te laten ver vallen. De minister vindt de forse extra huurverhoging van 20 procent verantwoord, omdat een zeer groot deel van de Nederlanders in verhouding tot hun inko men te goedkoop woont. Door een extra huurverho- Prinses Anne heeft gisteren in Windsor het jaarlijkse spring concours geopend. Ze reed hier bij op het paard van koningin Elisabeth, de hengst Columbus. kamers Tennis, service, all. pen- Dosten r„ ;l. hotel" logelijk- Woensdag a.s. gesprek Gijsen- De Zeeuw ROERMOND (ANP) Naar de privé-secretaris van mgr. Gïj- sen, pater A. van Ge.vonderen. gisteren heeft meegedeeld, zal de bisschop van Roermond vol gende week woensdag, 26 april, een gesprek hebben met de KVP-voorzitter, de heer De Zeeuw, over de uitspraak van de bisschop, dat politici die meewerken aan „een dergelijke regeling van het abortusvraag stuk zich niet langer katholiek mogen noemen". DEN HAAG (ANP) De vorig jaar gehouden volkstelling heeft vele miljoenen guldens meer gekost dan aanvankelijk was geraamd. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft dit vastgesteld aan de hand van een represen tatief onderzoek. Hieruit blijkt dat voor de grote meerderheid van de gemeenten de kos ten van de volkstelling 20 tot 50 procent meer bedragen dan de door het rijk gegeven ver goeding. In een brief aan de ministers van economische zaken, binnenlandse zaken en financiën heeft de VNG daarom met klem gevraagd de ver goeding van het rijk voor de volkstelling dras tisch te verhogen. Veel gemeenten hebben extra tellers moeten aantrekken. Ook waren de tellerskosten vaak aanzienlijk hoger door de vele overuren die moesten worden gemaakt. In sommige ge meenten moest voor de instructievergaderin gen presentiegeld worden uitgekeerd, omdat zich anders te weinig tellers beschikbaar stel den. Het totale bedrag aan onvoorziene kosten loopt in de miljoenen. Alleen voor de 23* geënquêteerde gemeenten zijn de extra-kosten al bijna 2,7 miljoen gulden. In Amsterdam heeft de volkstelling 50 procent meer gekost dan de vergoeding van het rijk, in Den Haag 80 proent en in Rotterdam zelfs 256 procent!. ging vast te stellen zou niet hoeven worden overgegaan tot een zgn. huurbelasting; een heffing voor mensen die te goedkoop wonen. Eind 1970 had 52 procent van alle woningen een huur van minder dan 1200,-- gulden en 84 procent van minder dan 2000 gulden. Een algemene huurheffing ten behoeve van mensen die te goedkoop wonen zou volgens de minister haar doel voorbij schieten. Met de subsidiëring van de nieuw bouw zijn enorme bedragen uit de kas van het rijk gemoeid. Het totaal van de huursubsidies bedroeg 215 miljoen gulden in 1968 en 670 miljoen in 1972, ter wijl ervan wordt uitgegaan dat over vier jaren 1.820 miljoen voor de rijkssubsidies voor de nieuwbouw nodig zal zijn. Met de gemeentebesturen in de Haagse Agglomeratie wordt overleg gevoerd over de vraag hoe de uitbreiding van de wo ningbouw in de komende jaren moet worden opgevangen. De bouw van Zoetermeer is ge richt op een groei tot 100.000 in woners rond 1980. Voor de ver dere opvang van de bevolkings groei in de Haagse Agglomera tie wordt onder andere gedacht aan een „tweede bouwplaats" in Wateringen. In het kader van de prioriteit voor het openbaar vervoer wordt onderzocht welke invloed de aanleg van de spoorbaan Zoetermeer-Den Haag moet hebben op de geplande uitbrei ding van de wegverbindingen Zoetermeer—Den Haag. (Van onze correspon dent) LONDEN Het Is in Groot-Brittannië een historische strijd die er aan de gang is tus sen de drie machtige vakbonden en de rege- ring-Heath. Om tot een einde te komen van de langzaamaanactie van de spoorwegarbeiders heeft de regering voor de eerste maal de hulp Ingeroepen van de zo genaamde industriële rechtbank. Deze recht bank heeft gisteravond een afkoelingsperiode van veertien dagen af gekondigd in de lang zaamaanactie bij de Britse spoorwegen. De drie vakbonden is op gedragen hun 300.000 leden bevel te geven weer aan het werk te gaan. In de komende twee weken zal het loongesprek tussen de spoorwegdirectie en de vakbonden weer op gang gebracht moeten worden. De regering had op grond van de nieuwe vakbondswet het hof om een uit spraak gevraagd. vakbonden niet aanwe zig. Zij vergaderden om te onderzoeken of verder kon worden on derhandeld over het loonaanbod van de spoorwegen van 12.5 procent. De vakhonden proberen zoals bekend 16 procent af te dwin gen. Een poging van minister van tewerkstelling Maurice MacMillan om de vakbondsleden te laten stemmen over het loonaanbod, mis lukte. De vakbonden weigerden, en de mi nister krabbelde terug uit vrees dat de spoor wegarbeiders negatief zouden stemmen. Na een kabinetsraad in de nacht van dinsdag op woensdag kondigde de minister een ultima tum af: gistermiddag twaalf uur moest de actie beëindigd zijn, of anders zou de Industrië le rechtbank ingescha keld worden. De bon den werden alleen nog maar bozer en om half twaalf ging Vic Fea ther. secretaris-gene raal van de centrale vakverenigingen, naar de minister met een afwijzend antwoord. Kort daarna had mi nister MacMillan al een gesprek met sir John Donaldson, de voorzitter van de indu striële rechtbank. De minister verklaarde, dat hij de belangen van het publiek en van de industrie moest verdedigen en dat dit in de gegeven omstan digheden alleen moge lijk was door de recht bank te laten beslis sen. De chaos, veroorzaakt door de stiptheidsactie, is nu zo ernstig, dat de oliemaatschappijen zich in opdracht van de regering gereed houden om de distribu tie van hun voorraden te beperken tot essen tiële diensten, waaron der ziekenhuizen en scholen. Het is nog niet bekend of de rege ring een benzinerant soenering overweegt voor gewone automobi listen. Het zijn nog steeds de Londenaren, die het zwaarste gebukt gaan onder de gevolgen van de stiptheidsactie. In Groot-Londen rijden haast geen treinen en het autoverkeer is me meer dan de helft toe genomen. Vele grot» eindstations blevei potdicht. In Zuid-Enge land werden meer dat 50 stations niet ge opend. De Brits» spoorwegen kunne» slechts op gang gehou den worden als he personeel regelmati| een groot aantal over uren maakt. Als ge; volg van de stiptheids staking zijn overuret uit den boze, zodat be paalde diensten com pleet stil vallen. De situatie is zo ernstig, dat zelfs meest de on verstoorbare Brittep er hun flegma bij ver liezen. Het komt vaak tot zware ruzies en zelfs vechtpartijen tus sen de passagiers van overvolle treinen ol tussen passagiers en stations- of treinperso»- neel. In de stations lig gen hoge stapels post zakken te wachten op transport. Het goede renvervoer per spoor dreigt volledig stil te vallen bij gebrek aan Lege wagens, die niet teruggestuurd worden uit hun vorige plaats van bestemming. op het' ;n Pala-1 m. Dag.' ƒ265,- ƒ570,- chepen, ïfolders 84, tel. CHINE 85 No. 85 no. 85 no. 85 De Nederlandse bisschoppen hebben in een gezamenlijk schrijven aan alle katholieke pastores hun voornemen ken baar gemaakt om in oktober voor hot eerst de Iaindelijke pastorale raad (L.P.R.) bij een te roepen. Volgens de bisschoppen beantwoordt hun plan aan het verlangen van vele gelovigen naar een blij vende voortzetting van het gezamenlijk beraad van bis schoppen en andere verte genwoordigers uit de kerkge meenschap, zoals dat in de jaren na het Tweede Vatl- KERK EN WERELD caamse Concilie en tijdens het Nederlands Pastoraal Concilie is gevoerd. De bisschoppen spreken in hun brief de hoop uit, dat de be trokkenheid van de gelovigen bij het leven van de kerk In de komende maanden mag blijken als de afgevaardig den voor de landelijke raad worden gekozen. Zoals reeds eerder gemeld zullen uit elk bisdom acht afgevaardigden voor de landelijke raad wor den gekozen. De bisschoppen zullen daarnaast voor het „representatieve evenwicht" nog vijfentwintig leden aan wijzen. Van het begin af aan is het Tweede Vaticaanse Concilie, dat in oktober tien jaar gele den door paus Johannes werd geopend, op de Neder landse geloofsgemeenschap overgekomen als aanzet tot vernieuwde waardering en beleving van de plaatselijke kerk", aldus de bisschoppen. Als verwerkelijking van deze aanzet was het Nederlands Pastoraal Concilie bedoeld. „Hoe graag", aldus de bis schoppen, „zouden wij 'nu al duidelijk resultaten van het groeiproces naar vernieu wing willen zien. In de scha duw van tegenvallers en fou ten zijn wij soms geneigd het goed dat bereikt is te verge ten of onvoldoende te waar deren". Onder invloed van de dialoog op de gezamenlijke beleids vorming merken de bis schoppen nog op dat het de betrokkenen niet tot een ge voel van machteloosheid, verbittering of wantrouwen mag stemmen, dat bepaalde verlangens niet tot uitvoe ring konden komen en beslis singen soms anders uitvie len. In een dergelijk klimaat komt men tegenover elkaar te staan en loopt men het ge vaar om fet het evangelie in de hand tot uitersten te vaar om met het evangelie vreemd zijn", aldus de bis schoppen. Duitse studenten in conflict met bisschoppen - PATRIARCH PIMEN Patriarch Pimen op rondreis De leider van de Russisch-Orthodoxe kerk, de Moskouse patriarch Pimen, zal van 24 april tot 25 mei vier patriarchaten en de kerk op Cyprus bezoeken. De patriarch brengt allereerst een bezoek aan de oecumenische patriarch van Constantinopel Athenagoras I. Patriarch Pimen wordt tijdens zijn reis vergezeld door metropo liet Nikodim en metropoliet Philaret. Na het bezoek aan Con stantinopel volgt het bezoek aan de patriarchaten van Alexan- drië, Antiochie en Libanon. Half mei vertrekt de patriarch naar Cyprus. Voordat hij terugreist naar Moskou zal hij ook nog een bezoek brengen aan Jeruzalem. Volgens berichten uit Moskou zal patriarch Pimen dit jaar ook nog een bezoek bren gen aan de orthodoxe kerken in Europa. Als de Katholieke Duitse Stu dentenvereniging (KDSE) en de vereniging van studenten pastores niet ophouden met maatschappij-kritisch en kerk-krltlsch bezig te zijn, zullen de Duitse bisschoppen zich volkomen van hen dis tantiëren en zelfs met hen breken. Als ze hun mentali teit niet zullen omschakelen, dan zal hun mogelijkerwijs het recht worden ontnomen zich katholiek te noemen, zo blijkt uit een besluit van de Inatste Duitse bisschoppen conferentie. Het besluit van de bisschoppen zal vermoedelijk op de eerst komende zitting van de ver tegenwoordigers van studen tenparochies, die in de perio de van 13 tot 17 juni wordt gehouden, besproken worden. De achtergrond van dit reeds jarenlang slepende probleem vormt de opvatting van de studenten en hun parochiële organisaties, dat zij gerech tigd zijn hun parochies en het onderlinge verband tus sen die parochies naar eigen goeddunken te organiseren. De bisschoppen echter eisen van de studentenparochies en organisaties, dnt zij zich tot een grote overkoepelende organisatie zullen verenigen, waarmee de bisschoppen dan kunnen spreken en aan wie ze hun wensen kenbaar kun nen maken. Nu vieren studentenparochies volgens eigen inzicht hun li turgie en stellen vanuit maatschappij- en kerk-krl- tisch standpunt hun eigen ac tieprogramma's op. Door door ontglippen zij aan de controle van de bisschoppen. De studenten verzetten zich tot nu toe tegen de bisschoppe lijke eis. De studentenpnsto- res zijn verdeeld over de vraag of zij aan de eis van de bisschoppen gehoor moeten geven. Priesters in Brazilië vrijgesproken Twee Nederlandse priesters zijn door een militaire recht bank vrijgesproken van de beschuldiging politiek onder mijnende activiteiten tegen de Braziliaanse regering te heb ben gevoerd. De priester, P. M. J. van Ros- seaux en J. C. Deman wer den vrijgesproken samen met zeven Braziliaanse priesters. De beschuldigingen werden reeds twee Jaar gele den tegen hen ingebracht. Allen werden er van beschul digd de denkbeelden van de revolutie van 1964 de mili taire coup die president Joao Goulart heeft afgezet te hebben geminacht. Handen omhoog voor landelijke pastorale raad Een groep van 34 jonge Ja panners bevindt ziel- op dit moment in Bangla Desj om er vier maanden lang te gaan helpen bij de wederop bouw van het land. De jon geren, die binnenkort ver sterking krijgen van 47 ande ren worden financieel ge steund door de Wereldraad van Kerken en Caritas Inter nationaal. De Mexicaanse bisschop Sergio Mendez Arceo zal als waarnemer deelnemen aan het eerste Latijns-Ameri kaanse congres vau linkse christenen, dat van 23 tot 30 KORTE METTEN april in de Chileense hoofd stad Santiago wordt gehou den. Mgr. Mendez Arceo is van mening dat de tegenstel lingen tussen christendom en socialisme niet zodanig groot zijn, dat er geen pur.ten van overeenkomst gevonden zou den kunnen worden. i Om meer begrip te wekken voor de verzoening van so- dalstlsche en godsdienstige groeperingen wordt ei In de Noordierse plaats Coormeela van 11 tot 17 september voor de Jeugd van Noord Ierland een jeugdkamp gehouden. Allerlei vredesorganisaties, waaronder Pax Chrlsti. zul len vla cursussen proberen dat begrip op te wekken. Senator Ludovico Montlnl, een broer van paus Paulus heeft dezer dagen de eerste prijs van de plaats Aosta ge kregen. Hij kreeg dc onder scheiding voor zijn bijdrage aan de totstandkoming van een sociale politiek, ute reke ning houdt met de menselij ke waardigheid. Ludovlca Montlnl is onder meer presi dent van het Italiaanse UNI- CEF-comltê. Het aantal seminaristen is in Spanje In de afgelopen tien jnnr met zestig procent teruggelopen. Hun aantal wan In 1961 nog 8397 maar was aan het eind van het vo rig jaar gezakt tot 3381. Het katholieke tijdschrift „Iflesia y Mundo", dat de cijfers pu bliceerde, veronderstelt dat, als deze ontwikkeling aan houdt, de gezamenlijke ka tholieke seminaries nog voor het eind van deze eeuw haar poorten moeten sluiten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11