CARALEERO FILTER CRIMINALITEIT STEEG MET 16% Nico Hiltrop: „Wij slaan een goed figuur' £cidóe(3owa/ni Hulp aan vrouw in verwachting Artiesten in jury Knokkefestival Apollo-16 is gereed voor banen om de maan van goeden huize anders dan andere filters 25/1.75 WOENSDAG 19 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 55 KRO presenteert Knokke-ploeg HILVERSUM Nu de zingende kerk duidelijk een toontje lager vibreert, is er bij de Katholieke Radio Omroep een duidelijk streven waarneembaar om het werkterrein te verleggen van het priester- koor naar het kerkplein. Dat werd dinsdagmiddag nog eens bena drukt door KRO-regisseur Nico Hiltrop, die in een steenkoud zaaltje van zijn studio-complex de Nederlandse ploeg voor het Knokke- Songfestival 1972 presenteerde. In voorgaande jaren was de samenstelling van de Knokke-artiesten een exclusieve zaak van de luidruchtige 'impresario Lou van Rees, die zich bij zijn keuze immer liet leiden door het aantal rel len en schandalen dat hij rond zijn ploegje kon creëren. Deze tac tiek, waarbij eventuele zangkwaliteiten der deelnemers als een ern stig misverstand werden beschouwd, leverde afgezien van een stra lende reeks vocale missers, altijd voorpaginanieuws op en enkele onduidelijke foto's van een schuimbekkende Van Rees. die het Bel gische volk opnieuw van smerige partijdigheid beschuldigde. Uitbater Helaas, deze verrukkelijke periode schijnt nu definitief te zijn afgeslo ten. Casino-bas Nellens (in Vlaanderen wordt zo'n functie treffend omschreven met het woord „uitbater") is op het onzalig idee geko men om zijn fesüival bloederinstïg te nemen en vrolijke ruziezoekers voortaan uit Zijn Casino te weren. Een afscfiuwelijke zaak, maar we zullen er mee moeten Ieren leven. Zijn voorstel aan de Nederlandse omroepverenigingen om dit jaar een afvaardiging uit de noordelijke wingewesten samen te stellen, werd met gejuich begroet door de KRO, die prompt een aanzienlijk deel van zijn budget, reserveerde om een hecht doortimmerde sterren- pioeg voor Knckke te formeren. Wat KRO's olijke broek Ted de Braak gistermiddag reeds de opmerking ontlokte: „dit is voor de KRO waarschijnlijk de eerste stap op weg naar een commerciële omroep". Zanglijster Uit een groot aantal gegadigden koos samensteller-ploegleider Nico Hiltrop de 20-jarige zanglijster Anneke Konings (wees gerust: de bril is inmiddels vervangen door contactlenzen), de onverwoestbare Blue Diamonds (bekend van Ramona en andere onverzadigbare vet zuren) en de geëngageerde romanticus Frilte Lambrechts. Ziij bullen tussen 7 en 12 juli proberen met een repertoire van uitsluitend Ne derlandse composities een ferme gooi te doen naar de Europabeker voor Zang voordracht, die in Knokke klaar staat voor het puik der Europese zoete kelen. Bescheiden Hiltrop meent vooralsnog, dat hij tussen de negen deelne mende landen een voortreffelijk figuur zal slaan. Wie Hiltrop kent en de keuze van zijn kleding is geneigd hem gelijk te geven. „Het zijn stuk voor stuk geroutineerde artiesten, die weten, wat in een blasé-Casino-sfeertje van hen verwacht wordt", meent hij. Nieuw terzijde van Ted de Braak: „Ik zou er mooi voor passen om op te treden in een zaal vol mannen in smokings, die champagne slempen. Ik zou ze nog het liefst met hun eigen flessen om de oren slaan. Het Knokkepubliek is weinig inspirerend voor een artiest en je moet van hele goede huize komen om in zo'n poel van ellende overeind te blijven". Prils Lambrechts valt hem gretig bij: „het lis ongelooflijk storend, als onder je optreden obers langs lopen met champagne koelers en de kurken van de flessen laten springen. Ik Vind dat daar een oplos sing voor gevonden moet worden. Misschien kan meneer Nellens Het klavertje-vier voor Knokke: De Blue Diamonds en in het midden Frits Lambrechts en Anneke Konings. voortaan zijn kelners verbieden om onder de show te werken". Kreet uit de Nellenshoek: „Dat is nog nooit gebeurd. Maar wij stellen het wel op prijs, dat het publiek bediend wordt. Kceet uit een an dere hoek: „hoeft niet meer. Ze zijn al gestorven". Goede lied Blijft de vraag, waarom een artiest als Frits Lambrechts toch de gang naar Knokke wil maken. Zou antwoord: „Ik ben een paar keer eerder voor dit festival gevraagd, maar ik heb altijd geweigerd. Als Lou van Rees me had opgebeld, zou ik de hoorn op de haak hebben gegooid (de Blue Diamonds zullen even later hetzelfde zeggen), maar nu de KRO er achter staat, durf ik het avontuur aan. Ik vind het belangrijk, dat er op het internationale podium een serieuze po ging wordt gedaan om het goede Nederlandse lied te propageren". Schrijft hij zijn teksten voor Knokke zelf? „Ja", zegt Frits. Schuifdeuren Goed, dat weten we dan ook alweer. Rest nog de mededeling, dat de KRO van het komende Knokke-festijn in elk geval de selectiewed strijd op 8 juli en de avond van 10 juli rechtstreeks zal uitzenden. Als de KRO-ploeg daarna nog tussen de schuifdeuren staat, zal ook de finale worden overgenomen. Anders zal de wedstrijd „Amerika Europa" worden uitgezonden, die in het kader van dit festival wordt gehouden. Toch jammer, dat Lou van Rees dit jaar niet van de partij is. Het zal zwaar behelpen worden. LEO THURING HILVERSUM Voor het Knokke-Songfestival 1972 zullen voor het eerste artiesten in de jury worden opgenomen. Gedacht wordt aan ex-deelnemers aan vorige festivals, die sindsdien internationale faam hebben verworven. Vast staat inmiddels, dat de Engelse Rodger Whittaker en de Spaanse Conchita Ba tista tot de jury-leden zullen behoren. Naar een jury-lid-ar tiest uit Nederland wordt nog gezocht. De KRO, die dit jaar de Nederlandse ploeg formeert, is voornemens om ook na het festival de artiesten te coachen. Zij zullen een eigen show krijgen en regelmatig als gast optreden in andere KRO-pro- ducties. De 7-jarige Charles Duke bevestigt het embleem van de Apollo-16 op zijn fiets. Indien alles goed gaat zal zijn vader, Charles Duke met Jong Young, morgenavond met de maanlander Orion op de maan landen. HOUSTON (AP) De astronauten van de Apollo-16 maken zich ge reed voor hun aankomst in een baan om de maan vanavond om ongeveer negen uur. Het contro lecentrum heeft meegedeeld dat de moeilijkheden met het navi- gatie-instrument en de besturing nu geheel zijn opgelost. De be sturing had vastgezeten door een electromagnetisch veld, dat blijkbaar uit de ruimte komend, door de cabine was heengegaan. Gisteren had het controlecentrum nogal wat last met de radiover bindingen met het moederschip daar de twee automatische an tennes van de Apollo-16 niet goed functioneerden. Als de astronau ten wakker zijn levert dit geen probleem op want dan gebeurt het overschakelen met de hand. In verband met een extra-experi ment was de bemanning gister avond een uur eerder gewekt. De drie astronauten kregen gis teravond opdracht het flitslicht van de kosmische straling gade te slaan. Men wilde in Houston weten hoe het kwam dat bij vo rige maanvluchten astronauten dit licht met gesloten ogen had den gezien. De geleerden in Houston zijn bevreesd dat deze lichtflitsen gevaar zouden kun nen opleveren voor astronauten die weken of maanden in de ruimte verblijven. Morgenavond om kwart voor tien zal de Apollo-16 landen in het ruwe hooggebergte van Descar- ADVERTENTIE Ed L urons Continental Het optimisme van De Zeeuw IZ VP-voorzitter De Zeeuw blijft optimistisch: scherpe unii-revolutio- naire kritiek op de plannen voor een nieuwe christelijke volks partij met „open karakter" ten spijt verklaart hij zich niet ontmoe digd. Hierin een beetje gestaafd door ARP-collega dr. Veerman meent Da Zeeuw, dat de ongezouten kritiek van mr. Hoogendijk (directeur van de Dr. Kuyperstichting) op de ontwerp-formule voor een chris telijke volkspartij niet meer dan één in vele anti-revolutionaire me ningen is en dat de nogal negatief uitgevallen enquête onder het A.R.-kader alleen maar de opinie weergeeft van het partij-establish- ment in de gelederen van KVP's zusterpartij. Dit laatste erkent dr. Veerman natuurlijk niet met zo veel woorden;' hij mag dan vinden dat de enquête wetenschappelijk niet helemnal deugt en dat de beperkte deelneming eraan verhindert de uitslag als representatief te aanvaarden, wegwuiven kan Veerman dezo enquête ook niet. Trouwens mr. Hoogendijk zal hem beslist nog wel eens vragen, waarom de A. R.-voorzitter wel sommige deeluitspra- ken in de enquête met genoegen vermeldt en die andere ter over- weging voorhoudt. „Wedden op twee paarden zou men dit kunnen Veerman self |~Rver de enquête zullen we de antirevolutionairen zelf maer laten gissen en beslissen; de ervaring leert dat zelfs wetenschappelijk goed-doortimmerde enquêtes soms alleen betrekkelijke waarde heb ben. Ons interesseert meer het feit, dat dr. Veerman naar ons ge voel collega De Zeeuw toch niet zoveel reden tot optimisme geeft als de KVP-voorzitter voorstelt. Tenzij ook Veerman in De Zeeuw's visie een stukje A.R.-establishment vertegenwoordigt. Want wat heeft dr. Veerman zelf over het gesprek van zijn partij met KVP en CHU gezegd? We citeren hier Veerman zelf in een voor Nederlandse Gedachten geschreven artikel. Wij willen een christelijke partij zijn: een partij die het gezag van de bijbel aanvaardt en bij het licht van de bijbel politiek bezig wil zijn. Een open partij, wanneer daarmee bedoeld wordt en dat wordt in sommiger opvatting kennelijk bedoeld een partij waarin andere uitgangspunten als gelijkwaardig beschouwd worden en al leen een gemeenschappelijke politieke filosofie de toetssteen is. is dus voor ons niet aanvaardbaar. Een echt christelijke politiek, dat is wat wij beogen. Leggen we hiernaast nu eens een belangrijke zinsnede uit het artikel van dr. De Zeeuw in Politiek Perspectief van het vroege voorjaar. F.en artikel] waarin de KVP-voorzitter in feite op papier heeft gezet wat voor een open christelijke volkspartij hij begeert. In de partij verenigen zich diegenen die in hun mens- en maal- schappijheleid. dat hun politiek handelen leidt, uitgaan van de Openharing, alsmede degenen die daarbij uitgaan van overccnfeom- s'tige zedelijke beginselen. In de partij vertalen de leden deze begin selen in een basisprogram, waarin zij elkaar herkennen. Dit basis programma is dynamisch, voortdurend in ontwikkeling en onder kri tiek. Niet theoretiseren Nu geloven we graag dat zoals bij allerlei teksten pleegt te gcbcu- ren de éne exegeet kan bewijzen, dat Veerman en De Zeeuw het zelfde bedoelen, terwijl een ander weinig moeite zal hebben gevoeli ge verschillen te constateren. Wij hebben de indruk dat dr. Do Zeeuw zich terzake van dit punt optimistischer voordoet dan hij in feite is. Beide partijvoorzitters moeten nog maar eens goed erover praten. Misschien trekken zij dan wel de conclusie die dr. Veerman aun het slot van zijn artikel laat doorschemeren: dat het vooral zin heeft over praktische politieke samenwerking te praten en niet te veel te theoretiseren over zaken waarvoor bij verkiezingen hoogstens het establishment „nieuwe stijl" zich interesseert. Mevrouw Elizabeth Mattingly. echtgenote van de bestuurder Apollo-16 moederschip, blijft opgewekt ondanks de navigatie- en besturingsmoeilijkheden waarmee de Apollo-16 heeft te kampen. In Engels bisdom SHREWSBURY (KNP) - Wanneer in het Engelse bisdom Shrews bury een vrouw in verwachting voor de keuze komt te staan: of het kind geboren laten worden of het te laten nborjeren, dan zal het bisdom, wanneer zij het kind uitdraagt, haar op alle mo gelijke manieren helpen en des noods ook de zorg voor het kind op zich nemen. Dit hebben bis schop Eric Grasar en diens hulpbisschop John Brewer in een openbare verklaring offi cieel gegarandeerd. De brief waarin beide bisschop pen deze garantie geven, is in- alle kerken van het bisdom voorgelezen. Zij stellen zich bel den vierkant op tegen de abor tus provocatus, maar zo zeg gen zij wij willen ook de con sequenties hiervan dragen. De fondsen an het bisdom stellen zij hiervoor beschikbaar. De bisschoppen hebben vijf centra voor hulpverlening opgericht in het bisdom, die „alternatieve hulp willen bieden enn de vrouw in verwachting, welke zich in een ondraaglijke situatie bevindt". Deze hulpverlening is kosteloos, vertrouwelijk en niet aan godsdienst gebonden. DEN HAAG (ANP) In 1971 kwamen 308.000 misdrijven ter kennis van de politie tegen 266.000 in 1970. Dit betekent een stijging van 16 procent. Ten op zichte van vijf jaar gri-iden be droeg de toeneming 67 procent en ten opzichte van 1961 zelfs 126 procent. Aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Per 100.000 inwoners kwamen 2.345 misdrijven ter kennis van de politie (1970 2061). Houdt men rekening met de bevol kingsaanwas, dan was de stij ging gedurende de laatste vijf jaar toch nog 57 procent, terwijl in tien jaar vrijwel een verdub beling plaats had. De grootste toeneming vertonen de vermogensmisdrijven: in vijf jaar ruim 80 procent en in tien jaar ruim 150 pet. In deze cate gorie misdrijven zijn het vooral diverse vormen van diefstal, die tot de stijging bijdroegen. Zo nam diefstal met braak de laat ste vijf jaar toe van 21.000 tot 57.000. Autodiefstal van 2.200 tot 6.000 en winkeldiefstal van 8.400 tot 12.300. Van de agressieve misdrijven zijn het voornamelijk die tegen het leven en vernieling die de laat ste vijf jaar sterk toenamen: resp. 66 en 51 pet. De seksuele misdrijven namen t.o.v. tien Jaar geleden nauwe lijks toe, zij daalden zelfs 15 pet, t.o.v. 1968, welk jaar voor deze delicten een hoogtepunt te zien gaf. Het aantal opgehelderde misdrij ven bedroeg 115.000 of 37 pet. (v.j. 41 pet.) Dit was in 1961 en 1966 resp. 56 en 48 pet. Er werden 2.042.000 overtredingen door de politie geconstateerd te gen 1.885.000 in 1970. In 1.270.000 gevallen werd proces verbaal opgemaakt (1970: 1.125.000) en 772.000 overtredn- gen werden door de politie met tra sact.e afgedaan (760.000). De politie inde bij deze transacties f 8.1 miljoen (1970: f 6.9 mil joen). Griekenland boos op Westduitsers ATHENE (Reuter) Hel Griekse kolonelsbewind Is zeer gebelgd op de Wcstdultsc ambassade in Athene, die de verzetsstrijder professor Gcorgios Mangakls enkele uren na diens „voorlopi ge ontslag" uit de gevangenis het land uit heeft geholpen. De Griekse regering heeft bij West-Duitsland geprotesteerd, en vice-premler Pattakos sprak van „een gangsterstreek zonder weerga van sommige buitenlan ders". Verwacht wordt dat de Westduitse ambassade „onge wenst" zal worden verRlaard. Mangakis, die in West-Duitsland is gearriveerd, gaat doceren aan de universiteit van Heidel berg.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9