Zweden schaft heffing op produkten derde wereld af ER IS GAS GENOEG TOT HET JAAR 2000 VOORBEELD OP UNCTAD Vliegramp eist 36 doden Duits episcopaat scherp over verklaring van theologen Bretonse bisschoppen kapittelen abdij WOENSDAG is AFKlL 1972 LEIDSE COURANT Deze wonderlijke van de natuur i. in een dierenpark in Wal- lerstatten, in de buurt van Frankfurt. Het is een krui sing tussen een zebra en een ezel, waarbij het dier tje van moeders kant al leen de slanke gestreepte benen meekreeg. LUCHTSCHIP EUROPA VERNIELD LONDEN (AP) Het luchtschip Europa, het eerste dat in meer dun 20 jaar in Engeland werd gebouwd, is vanmorgen vroeg in de tuin van een boerenbedrijf neergestort. Het luchtschip, dat meer dan tien miljoen gulden heeft gekost, sloeg los, kwam tegen een boom terecht en werd zwaar beschadigd. NASOETION OP NON-ACTIEF DJAKARTA (AP) Generaal Abdoel Haris Nasoetion, voorzit ter van het Indonesische con gres en eens de machtigste an ti-communistische generaal van het land, is door het departe ment van defensie en nationale veiligheid op non-actief gesteld. De generaal heeft een lang ver lof van twee jaar gekregen en zal daarna gepensioneerd wor den. Velen ontsnapten vuurdood ADDIS ABEBA (AP/Reuter) Bij de vliegtuigramp v. i gisteren bij de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba zijn 36 personen om het leven gekomen, 24 mensen zijn gewond, van wie sommigen ernstig, 47 inzittenden konden min of meer ongedeerd uit de brandende wrak stukken van het toestel ontsnappen. Onder de slachtoffers zijn veel Engelse schoolkinderen die van paasvakantie naar huis terugkeer den. Aangenomen wordt, dat het toestel, een acht jaar oude VC-10 van de „East African Airways", een lekke band heeft gehad. Aan het eind van de startbaan kwam het straalvliegtuig niet los, schoot door en ramde een boerderij. Zeer snel daarna vloog het toestel in brand. Door een gapende scheur in de romp konden veel passagiers en en kele van de elf bemanningsleden ontkomen. Bij de boerderij liepen drie Ethiopiërs brandwonden op. Het vliegtuig was met 107 personen aan boord op weg van Nairobi naar Londen en maakte in Addis Abeba een eerste tussenlanding. Familieleden en vrienden die passagiers naar het vliegtuig hadden gebracht, zagen in de verte het ongeluk gebeuren. Keizer Haile Se- lassi heeft de plaats van de ramp bezochft. Ook zocht hij slachtof fers "op in het ziekenhuis. De passagiers waren Britten, Fransen, Italianen, Amerikanen, Kenianen, Tanzanianen en Indiërs. Van het vliegtuig, waarvan de brokstukken over een grote afstand verspreid liggen, is weinig meer over. De brandweer kon door de enorme hitte het toestel nauwelijks naderen. SANTIAGO (RTR)Zweden is bereid de invoerheffingen op een aantal landbouwprodukten uit de ontwikkelingslan den af te schaffen. Dit heeft de Zweedse minister van handel, Kjell-Olof Feldt gisteren toegezegd op de UNC- TAD-conferentie in Santiago de Chili. Hij noemde met name wijn, druiven en tabak. Afgevaardigden van ont wikkelingslanden applaudisseerden toen hij zei, dat Zwe den een liberale handelspolitiek voert ten opzichte van de derde wereld, en opmerkte dat hulp aan ontwikkelingslan den niet op commerciële voorwaarden mag worden gege ven. Hij meende dat de schuldenlast van de derde wereld niet veel zwaarder kan worden zonder zeer ernstige gevolgen voor handel en betalingen. Zweden staat daarom achter de wens tot herziening van het systeem van terugbetaling van schulden. De afgevaardigde van Kenia drong aan op internationale maatregelen om de grote prijs verschillen op te heffen tussen de grondstoffen, die de ontwik kelingslanden uitvoeren, en de industrieprodukten, die de arme landen moeten invoeren. De Hongaarse m'imister Biro keerde zich tegen protectionisme van de EEG, waardoor andere lan den benadeeld worden. De Bel gische staatssecretaris Harmeg- mes pleitte voor afzet- en prijs garanties voor grondstoffen uit ontwikkelingslanden. Voorts spoorde hij de arme landen aan. te werken aan hun eigen ont wikkeling door regionale samen werking en een doelmatiger ge bruik van binnenlandse hulp bronnen. Mary Quant ziet de vrouw de komende winter op niveau ge schoeid. Dit is haar collectie schoenen die zij onlangs in Londen toonde. Vrijwel alle modellen hebben een extra-dikke zool. Voorts zijn in de meeste modellen meerdere kleuren ge bruikt. Steekpartij in Lausanne LAUSANNE (AFP) In het hart van het Zwitserse Lausanne is gisteren een meisje van 9 jaar doodgestoken en zijn zes men sen gewond door dolksteken. Een student van 21 jaar stak kennelijk in een vlaag van waanzin, razendsnel met een dolk om zich heen. Het meisje stierf op weg naar het ziekenhuis. Vier vrouwen zijn zeer ernstig gewond eveneens naar een ziekenhuis gebracht. De student werd door politiea genten overmeesterd. Hij is in een zenuwinrichting opgenomen. Binnen week gesprek India en Pakistan NEW DELHI (AP) Binnen een week zullen in Islamabad besprekingen beginnen die een ontmoeting tussen premier Indi ra Gandhi van India en presi dent Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan moeten voorbereiden, aldus hebben zegslieden van het Indiase ministerie van bui tenlandse zaken medegedeeld. Historische schat geveild LOMDEN (AP) - Een deel van de schat uit de Oostindiëvaar- der „Hollandia", welke in 1743 voor de Engelse Scilly-eilanden is gezonken, is gisteren bij So theby's in Londen geveild voor 36.887 pond (ongeveer 310.000 gulden). Geveild werden 7.000 munten, twee bronzen kanonnen en wat tinwerk. Een kwart van de op brengst gaat naar de Neder landse regering en drie kwart naar Rex Cowan uit Londen die het wrak en de schat gevonden heeft. Da andere helft van de schat, waaronder 7.000 munten, zal van de zomer in New York ge veild worden, maar Cowan meent dat uit het wrak nog eens 115.000 munten geborgen zullen worden. De hoogste prijs werd gisteren be- taaid voor een bronzen kanon dat in 1694 door Claude Remy in Amsterdam werd vervaar digd. Een anonieme koper telde er 17.000 gulden voor neer. Een kleinere voorlader ging naar het Amsterdams Rijksmuseum voor 4.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) HENGELO De Nederlandse Gasunie heeft ten stelligste ontkend dat op korte termijn grote tekorten in de aardgasvoor ziening zouden dreigen. Overeenkomstig de oorspronkelijke plannen kan de open bare gasvoorziening met de bestaande voorraden tot het jaar 2000 worden gega randeerd. Ook de aangegane verplichtin gen ten aanzien van industrie en export kunnen worden gehonoreerd, zo voegt de gasunie er aan toe. Het met zoveel stelligheid gegeven ant woord laat echter wel de vraag open waarom Nederland ineens aardgas gaat importeren uit Noorwegen. Bovendien zijn daar ook nog de opmerking van mr. J. Jonkers (hoofd afdeling mijnwetgeving en concessiebeleid van het ministerie van economische zaken), dat, „wanneer wij geen nieuwe gasbronnen aanboren de kans groot is dat binnen afzienbare tijd de binnenlandse afzetkraan moet worden dichtgeknepen", en de mededelingen dat de aardgasprijs binnenkort zal worden verhoogd, terwijl de reklamecampagne van de Gasunie, om toch vooral op aard gas over te schakelen, is stopgezet. Het aan delfstoffen toch wel rijke Neder land heeft, toen „Slochteren" bekend werd, als het ware een uitverkoop van het schone Groningse gas gehouden. West-Duitsland werd een zeer belangrijke afnemer, Frankrijk en België volgden, en nog niet zo lang geleden is een nieuw le veringscontract met Italië afgesloten. In tussen is bekend geworden dat op het Ne derlandse deel van het continentale plat in de Noordzee (200 x 500 km) ondermeer gas is aangetroffen op een plek 55 km ten noorden van Texel. Er zijn geen ver wachtingen in kubieke meters uitgespro ken. Vanwaar ineens dan de gasimport uit Noorwegen, zo vraagt iedereen zich af. Feit is, dat in de contracten met het bui tenland de clausule is ingebouwd dat de gasleveranties moeten stijgen naarmate het contract voortduurt. Daarom heeft de Nederlandse Gasunie (Shell 25 pet., Esso 25 pet., DSM 40 pet. en de Staat der Ne derlanden 10 pet.) bepaald, dat er een, met het oog op de steeds toenemende vraag, selectief verkoopbeleid zou moeten worden gevoerd. Op de manier waarop dat moet gebeuren, studeert men nog. Intussen is de Nederlandse Aardoliemaat schappij (50 pet. Esso, 50 pet. Shell) ijve rig bezig meer gasvoorkomens in Neder land op te sporen. Niet alleen de Noord zee wordt minitieus afgespeurd, ook het vasteland wordt intensief onder de loupe genomen. De al eerder genoemde mr. Jonkers heeft al gepleit voor proefborin gen in het IJsselmeer en de Waddenzee, wat tot hevige protestis leidde. Royaal Het lijkt er inderdaad op dat de gasverko- pers nogal royaal zijn omgesprongen met de Nederlandse gasvoorraden. Vorig jaar is bijna 50 miljard kubieke meter aard gas uit het gasveld Groningen gehaald. De andere Nederlandse gasvelden voeg den daar ruim 1 miljard kubieke meter aan toe. Voor 1972 wordt gerekend op een gasproduktie van 65,1 miljard kubieke meter en men verwacht dat er in 1975 een vraag naar NederlanJs aardgas be staat van rond de 85 miljard kubieke me ter. Bij de gasunie blijkt dat men vorig jaar 44 miljard kubieke meter heeft verkocht, een stijging van 13 miljard kubieke me ter ten aanzien van 1970. Dit jaar wordt een afzet verwacht van 58 miljard kubie ke meter, waarvan 33 miljard kubieke meter naar het buitenland zal stromen. Op de Groningse locatie» wordt het aard gas gewonnen voor een prijs die nauwe lijks een halve cent per kubieke meter bedraagt. Het gas wordt aan do Gasunie geleverd voor ongeveer 3,7 cent per ku bieke meter, die het op haar beurt weer verkoopt voor een prijs die gemiddeld ligt op 4,7 cent per kubieke meter. Thans heeft de Gasunie verklaard, dat „de aardgasprijzen zullen moeten worden aangepast aan die van de concurrerende energiedragers". Daarbij komt dat minis ter Stuyt van plan is een heffing op aard gas in te voeren in verband met de ver spreiding van de luchtverontreiniging. Op die manier zal het rijk nogal wat meer binnenkrijgen dan de ruim 1.G0O miljoen gulden die bet vorig jssr lo-chzerde uit de aardgasopbrengsten. Op de vrnag hoe lang de putten In Neder land voldoende aardgas kunnen blijven leveren, zowel aan binnenlandse als aan buitenlandse afnemers, noemt de minis ter van economische zaken het jaur 2000. In het jaar 2000 zal kernenergie als be langrijkste energiebron worden geïntrodu ceerd. Tenminste, als het aardgas niet eerder is uitverkocht. Want in het maken van prognoses zijn de Nederlandse gas- deskundigen nooit zo heel sterk geweest. De Duitse bisschoppen hebben scherp ge reageerd op de verklaring yan de drieëndertig theologen, die onlangs is uitgebracht onder de titel „Tegen de be rusting in de kerk". Aan deze verkla ring hebben ook twaalf theologen uit de Bondsrepubliek meegewerkt. De bisschoppen zeggen te begrijpen, dat de theologie een belangrijke taak in de kerk heeft en ze waarderen de bezorgd heid voor de kerk bij de onderteke naars. De bisschoppen waarderen het, dat! de theologen zich niet willen ont trekken aan hun medeverantwoordelijk heid voor de kerk. Maar, zo zeggen de Duitse bisschoppen verder: menen de theologen werkelijk door hun voorstellen richting te geven en vertrouwen te wekken? Wat moet men ermee aan als gesproken wordt van het „kerkelijke systeem", dat als wortel van alle kwaad aan de kaak wordt gesteld? Wordt met deze uitdrukking niet gesugge reerd, dat het in de kerk vooral gaat om macht en verdeling daarvan? Is er eigenlijk wel een grovere vertekening van het beeld van het leidinggevend ambt denkbaar, zo vragen de bisschop pen zich af, die zich overigens niet ver helen, dat er fouten worden gemaakt in de kerk. Maar zij verwachten daarbij geen hulp van de voorstellen der theolo gen. Ook de bisschoppen erkennen, dat men „zelf moet handelen" en „gezamenlijk moet optreden", maar het zich geza menlijk militant opstellen tegenover de leiding van de kerk is in strijd met de geloofsgemeenschap en roept nieuwe polarisering op. De theologen bepleiten het nastreven van tussenoplossingen. De bisschoppen zeg gen te beseffen, dat de kerkvernieuwing een blijvende taak is, die in etappes moet worden verwezenlijkt, maar zij kanten zich tegen „tussenoplossingen", die de bedoeling hebben druk uit te oe fenen. Oproepen tot verzet en krachtmetingen tussen afzonderlijke groepen leiden tot verwijdering, aldus de Duitse bisschop pen, die dan ook krachtig protesteren tegen de oproep zich eigenmachtig van kerkelijke verplichtingen ontslagen te achten en de gelovigen in conflict met hun bisschop te brengen. Tegen de berusting, zo zeggen de bis schoppen, helpen verdachtmakingen noch verwijten en zeker niet rebellie. De prisis wordt alleen bedwongen door levend geloof, daadwerkelijke hoop en trouwe dienst. Die behoren ons tot soli dariteit en samenwerking te brengen. Katholieken, protestanten en [oden zullen op 25 au gustus, een dag voor de of ficiële opening van de Olym pische Spelen in München, een gezamenlijke herden kingsbijeenkomst houden in het vroegere concentratie kamp Dachau. Daar zal on der meer het woord worden gevoerd door Adam Kozlo- wiecki, de aartsbisschop van Zambia, die zelf in het kamp gevangen heeft geze ten. Op de foto de „Doods angst van Christus-kapel" in het voormalige kamp Da- KORTE METTEN Het hervormd werelddiaco- naat heeft het verzoek van de secretaris-generaal van de Verenigde Boedhistische kerk van Vietnam, Tich Huyen Quang. om genees- en verbandmiddelen onder steund. Het werelddiakonaat heeft Inmiddels de artsen en ziekenhuizen om materiaal gevraagd. Door de hernieuw de oorlogshandelingen is de situatie in Zuid-Vietnam ont stellend veel slechter gewor den, aldus Hyen Quamg tij dens zijn tweedaags verblijf in Nederland. De generale synode van de gereformeerde kerken vrijge maakt heeft besloten om we tenschappelijke medewerkers aan te stellen bij de theologi sche hogeschool in Kampen. Het aantal studenten aan de theologische hogeschool neemt toe, zodat er goede hoop bestaat dat de vele pre dikanten vacatures in deze kerken worden vervuld. I De Oostenrijkse Bouworde wil in de toekomst ook ge pensioneerden aantrekken als vrijwillige helpsters bij bouwwerkzaamheden en KERK EN WERELD hulpdiensten. De -Bouworde gaat daarmee in op een voorstel van de bisschop van Graz, Johann Weber en wil op die manier een bijdrage leveren tot een beter begrip tussen de generaties. Het werelddiakonaat van de gereformeerde kerken heeft tot dusver 2.282.800 gulden ontvangen aan afdrachten van de in februari gehouden collecte. Om aan de vele verzoeken om hulp te kunnen voldoen is dit jaar minstens acht miljoen gulden nodig, zodat de inzamelingen door gaan. Ruim een half miljoen gulden daarvan is bestemd voor vier technische trai- ningsprojecten in Pakistan. De congregatie van de Wit te Paters telt op dit moment 3350 leden. Het grootse deel van hen, bijna 71 cent werkt in twintig Afrikaanse landen. Bijna dertig procent van de Witte Paters heeft na de theologische studie nog een specialistische opleiding genoten. De congregatie werd in de afgelopen vijf jaar met 239 nieuwe pries ters versterkt. De zes bisschoppen van Bre- tagne In Frankrijk hebben zich in een gezamenlijke ver klaring duidelijk gedistan- cieerd van de Abdij van Bo- quen, die sedert vele jaren een zekere faam heeft ge- twonnen met zijn gemeen schapsexperimenten cn ver nieuwing van het kloosterle ven. De vier residerende bis schoppen en twee hulpbis schoppen zeggen in hun ver klaring, die in Frankrijk als een waarschuwing maar nog niet als een veroordeling wordt uitgelegd, dat zij met veel aandacht maar ook met bezorgdheid de activiteiten van Boquen hebben gevolgd. Zij verwijten nu de monniken van de abdij, dat zij hun ex perimenten niet hebben ge daan in een werkel'iko dia loog met de verantwoordelij ke bisschoppen. Dc bezwaren van de bisschoppen richten zich voornamelijk tegen de wijze, waarop de monniken gemeenschap van Boquen de eucharistie viert samen met de honderden bezoekers. Zij verwijten de monniken met name dat zij de eucharistie ook uitdelen aan degenen, die daartoe niet gerechtigd zijn. schoppen was het feit, dat in dc ahdijgemcenschap een mis werd opgedragen bij het huwelijk van een priester, die daartoe niet dc nodige dispensatie had. In kerkelij ke kringen in Frankrijk ge looft men dat de verklaring der zes bisschoppen ook be spoedigd is door het plan van de gemeenschap van Bo quen om in Rennes een con gres te organiseren van ker kelijke basisgemeerschap- pcn. Dit congres zou van 29 april tot 1 mei gehouden worden onder het thema: „Een kerk? Wat voor een kerk?" Aan dit congres zou den ook twee priesters deel- De Abdij van Boquen heeft eerst onder abt Alexis, later onder leiding van prior Bcs- ret en daarna onder prior Luszensky jarenlang gezocht naar eigentijdse vormen van kloosterleven in openheid naar en in dienst van de sa menleving. Maar de abdij vormt ook reeds lang een mikpunt vun ongerustheid en aanvallen van de kant van conservatie ve katholieken in Frankrijk. Het congres van Rennes zou den deze groepen met hon derden tegelijk willen bijwo nen. In een brief aar. sympa thisanten van de zogenaam de „zwijgende kuk" in Frankrijk, zegt madame Lu- crot, een der voornaamste fi guren uit deze beweging, dat het mislukken van het con gres voor de zwijgende kerk een der grootste successen zou zijn. Kerken nauwer samen in Nijmegen De hervormde gemeente en de gereformeerde kerken in Nij megen zljn#dczer dnp.en een lase van ólficiële nauwere samenwerking Ingegaan. Dc samenwerking onivat een vervlechting van een deel van de kerkdiensten, een in tensivering van de vertegen woordiging in eikaars kerkc- raden en zoveel mogelijk ook een op elkaar afstemmen van het werk van de predi kanten. Voor gemeenschappelijk ge bruik zijn vier kerken ingo- schakeld, de hervormde Gro te Kerk, de gereformeerde Maranathakerk, dc gemeen schappelijke Ontmoctings- kerk en dc hervormde Op- standlngskerk. Bij het opstellen van het roos ter voor de verschillende ty pen diensten in de vier ker ken is rekening mee gehou den met het feit. det er her vormden en gereformeerden zijn die geheel „eigen" dien sten willen bijwonen. Het rooster voorziet oök, in een vrije zondag eens ptr vier weken voor elke predikant.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7