ZILVEREN BRUIDSSTOET" V olksuniver siteit mikt op creatief gevoel in Voorhout Plotselinge verhoging gas- water en electra- nota's wordt voorkomen 55 Motto 25ste bloemencorso Bollenstreek: Slechts beperkte bijdrage tekort van Zeskampdag Louis van in Ter Aar Subsidie voor Rijnsburgse wijkvereniging PAGINA 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 APRIL 1972 VOORHOUT Wat er alle maal kan gebeuren als da mes de neiging gevoelen hun ledige tijd op een wat exclu sieve wijze door te brengen is vorige week gebleken in Voorhout. Het als gezellig onderonsje voor-vijf-vrou wen opgezette middagje pottenbakken leidde toen tot de oprichting van 'n volksuni versiteit. Ter verduidelij king: een dergelijke univer siteit is een vereniging die de volksontwikkeling in de ruimste zin van het woord tot doel heeft. Wat Voorhout betreft houdt dat In dat men het gevoel voor expressie wil verbreiden. Het iniatief is tweeëneenhalf jaar geleden ontstaan in de nieuwbouwwijk van Voor hout. Wat in het begin di rect al enige afstand kweek te met de bewoners van het oude dorp. De groei van het gezelschap werd er echter niet door verhinderd. Het aantal deelnemers bedroeg -.1 gauw veertig. Overigens begint nu ook de belangstel ling van de rest van Voor hout toe te nemen. Omdat de groei te fors was om nog langer ongeorganiseerd te blijven werken zonder in moeilijkheden te komen be sloot men over te gaan tot de oprichting van een volks universiteit. Deze stap was ook belangrijk om in aan merking te komen voor steun van de kant van de ge meente. Die hulp zal men ze ker nodig hebben als men tot een betere huisvesting wil komen. Op dit moment zit de Volksuni versiteit in een oude kippen- schuur aan de Boekhorst- laan, een niet zo inspireren de omgeving. De gedachten gaan uit naar een bouwkeet om de activiteiten in te hou den. Men is van plan een Wt- Enkele creatieve Voorhoutse dames van de Volksuniversiteit aan het werk creatieve cursus te houden, die mogelijkheden geeft tot onder meer schilderen en touwknopen. Ook kinderen wil men de kans geven hun creatieve talenten te ontplooien. Het is dan ech ter wel noodzakelijk dat een van de ouders lid van de volksuniversiteit is. Het lid maatschap kost vijf gulden per jaar. De kosten voor deelname aan een cursus moeten echter apart voldaan worden. BOLLENSTREEK „Zilveren Bruidsstoet" Is het motto, waaronder het 25ste Bloemencorso Bollenstreek zaterdagmorgen 10.10 uur van af de Nassaulaan te Haarlem naar het eindpunt Sassenheim (War- monderdam) vertrekt. Niet minder dan 25 groepen telt de kleurrij ke, geurende bolbloemen-karavaan van gigantische bloemstukken. Daartussen door een twintigtal muziekkorpsen die „de zilveren bruidsmarsen spelen ter ere van „Hollands Bruid." De geschiedenis van het bloemen corso gaat terug tot het voor jaar 1946, toen direct na de oor log plaatselijk verschillende kleinere corso's werden georga niseerd in de Bloembollen streek. Reeds in 1948 werden al deze aktiviteiten gecombineerd tot het Centraal Comité Bloe mencorso Bollenstreek. Hier door en door de steun van de Commissie Onpersoonlijke Re clame in het Bloembollenvak kreeg het comité wat meer armslag en mede daardoor kon de kwaliteit van het corso wor den opgevoerd tot het peil, dat het thans heeft bereikt. Ook in de route zijn verschillende malen veranderingen gebracht, maar steeds bleef het corso in drie plaatsen: Hillegom, Lisse en Sassenheim. In 1967 werd be sloten het corso niet meer vice versa door de streek te laten rijden, doch vanuit Haarlem naar Sassenheim. De opbouw van het corso heeft plaats in een aantal hallen van de Bloem bollenveiling H.B.G. te Lisse. Aanstaande vrijdag 21 april is het reeds mogelijk het corso daar te bekijken. Men is dan druk bezig de laatste hand te leggen aan de wagens en op deze dag vindt de prijsbeoorde- ling plaats. Deze tentoonstelling is een uitgelezen mogelijkheid om prachtige kleurenfoto's te maken, van het corso „in aan bouw." De tentoonstelling is ge opend van 11.00 uur—24.00 uur. Den entree bedraagt 3; kinde ren tot 16 jaar 1,50. Ook dit corso is ontworpen door de he ren Jos en Kees van Driel, de „corsoconsuls" uit Amstelveen. Een tiental wagens rijdt na af loop van het corso naar Amster dam, waar ze op de „Floriade" nogmaals tentoongesteld wor den. Als de wagens daar in de nacht aankomen, staat er een hele ploeg mensen klaar om al les weer van nieuwe, verse bloemen te voorzien, waarna de praalwagens geheel herboren voor de tweede maal him taak zullen gaan vervullen. Zegt directeur-administrateur Wesselo (Lisse): „Laat Pluvius maar verstek doen gaan, dan krijgen we droge bloemen, die op onze wagens makkelijker verwerkt kunnen worden." De smeden hebben de geraamten (van betonijzer) reeds klaar. Die geraamten worden op wiel tjes gezet en er wordt voor de verbinding met de tractor een trekstang gemaakt, die even eens geheel wordt ingebouwd. Dan worden de ijzeren geraam ten met stromatten bekleed om de bolbloemen te kunnen beves tigen. Het grootste werk begint dan nog: Het opsteken van de bloemen. Per vierkante meter worden twee manden vol hya- cinthenbloemen door schoolleer- lingen opgestoken met grote krammen, waarvan er zo'n slor dige 60.000 op een corsowagen gaan. Daar begint men donder dag a.s. mee en men werkt de nacht door. Vervolgens komen de bloembinders aan de beurt. Die maken de grote boeketten tulpen, narcissen en andere e BG-hallen it bloementoeven. TER AAR Het college van bur gemeester en wethouders van Ter Aar wil niet meer dan voor de helft subsidiëren in het te kort dat, door de Sportraad Ter Aar wordt geraamd voor de Zeskampdag op 1 mei. De Zes kampdag, waarop verenigingen en bedrijven eikaars krachten sportief zullen meten, gaat naar raming 13.234,60 kosten; het nadelig saldo wordt geraamd op 6000. (eerste op de voordracht staat de heer A Kooy, uit Hellevoet- sluis, leraar aan de scholenge meenschap te Brielle); tot het verlenen van enkele sub sidies - de Kulturele Vereniging zal in het nieuwe seizoen 200, per uitvoering krijgen (was 100). B. en w. vinden, dat niet het hele tekort uit de gemeentekas mag worden gedekt, maar dat de Sportraad met acties enz. aan meer inkomsten moet zien te komen. B. en w. zijn namelijk ook niet helemaal overtuigd door de argumenten, die de Sportraad aanvoerde. De argu menten, dat men ook buiten Ter Aar meer bekendheid moet krij gen met het verenigings- en be drijfsleven in Ter Aar spreken het college minder aan. dan het argument, dat de Zeskampdag de plaatselijke verenigingen dichter bij elkaar kan brengen. De gemeenteraad zal over deze zaak 'volgende week maandag avond vergaderen. Eveneens over de volgende voorstellen: tot aankoop van gronden voor de aanleg van het tweede ge deelte van de Paradijsweg; tot benoeming van een hoofd aan de openbare lagere school t al druk bezig met het klaar maken van de praalwagens Voor het muzikale intrada zorgen de Koninklijke Tielse Vrijwillige Muziekvereniging en de Konink lijke Harmonie ,,'s Hertogen bosch" „Wel gefeliciteerd" is het motto van de eerste wagen, aangeboden door de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (afd. Voge- lenzang/Bennebroek). De ver eniging „De Hyacinth" van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur laat het honderddui- zendtallig publiek kennisma ken met de „King of the Blues" en vereniging „De Tulp" annon ceert „Holland, Bollenland." De detail-bloembollenhandelaren bezorgen Uw „Tuin per Post." De Bond van Bloembollenhande laren te Hillegom waakt voor de export van „Bloembollen naar alle landen." Een gigan tisch rijdend bloemenstuk wordt „Floriade '72." De Stichting Mechanisatie Bollenstreek te Lisse propageert: „Mechanisa tie is Efficiency." Ook de Streek V.V.V. Kennemerland- Amstelland geeft acte de pré- sence met de wagen" V.V.V. van A(alsmeer) tot Z(and- voort). Sassenheimse bloembol- ler.exportbedrijven vragen aan dacht voor hun kleurrijke „Vi sie en Kleur." „De Lentejuwe len" worden geshowd door een groep bloembollenkwekers uit De Zilk (Noordwijkerhout). Ook de gemeenten uit de Bollen streek blijven niet achter: „Sas- scnheim-Narcissendorp"; Lisse kijkt over de landsgrenzen heen: „Wereldbollen" en de ge meente Hillegom blijft dichter b:j huis: Hollands Glorie." De nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse zendt een ambassadeur en de K.A.V.B. uit hec centrum van de Bollen- Vanuit de lucht regelt streek komt met het geurende „Holland is de Bruid", waarbij de afdelingen Noordwijk, War mond en Wassenaar de „Vlag en Wimpel" uitsteken. met de rijkspolitiemanschappen het verkeer. Zorg, dat U er (vroeg) bij bent, a.s. zaterdagmorgen in de Bollenstreek bij de „Zilveren Bruidsstoet der Lente." WASSENAAR De Wassenaarse Toen enige weken geleden de af- gemeenteraad heeft zich, aanleiding van vragen die de heer A. Lodder gesteld had, uit voerig beziggehouden met het systeem, dat sinds enige jaren gevolgd wordt voor de afreke ning van het gas- en water en elektriciteitsverbruik. Dat sys teem bestaat hieruit, dat per maand of per twee maanden aan de verbruiker een vast „verrekenbedrag" in rekening wordt gebracht en dat aan het einde van een jaar een volledi ge afrekening wordt gezonden. Zo nodig worden dan de verre- kenbedragen voor het volgend jaar herzien. rekeningen over 1971 waren ver zonden, ontstond er bij een deel van de burgerij een soort pa- zou gaan doordat zij zijn over gegaan op gasverwarming of bepaalde elektrische apparaten hebben aangeschaft. nick, jimdat verscheidene ver- De heer E H. Schuyer (Open Ap- pèl) diende een motie in,- waar in burgemeester en wethouders gevraagd wordt, de verbruikers voor wie het maandelijkse ver rekenbedrag zeer sterk ver hoogd werd, een betalingsrege ling aan te bieden, die het hun mogelijk maakt de achterstand voor 1 april 1973 aan te zuive ren in plaats van voor het einde van dit jaar. TER AAR Als sluitstuk van het jaarprogramma van de Kulturele Vereniging van Ter Aar treedt a.s. zaterdag in het Dorpshuis het trio van Louis van Dijk op. Het trio waarvan Jacques Schols (baqsist) en John Engels (drummer) deel uitmaken belooft een avond van hoge kwaliteit. Louis van Dijk was de muzikale inspirator van Shaffy Chantant en Shaffy Cantate en is de vaste be geleider van Liesbeth List. Voorverkoop op donderdag 20 april a.s. van 20.00-21.00 uur bij: mevr. Damen, LangeractrSeweg 27a, Langeraar, mevr. Wassenaar, Schoterstraat 35, Zevenhoven, mevr. Slangen, v. Woudeweg 6. Woubrugge en de heer Soesan, Mijsstraat 20, Ter Aar. rekenbedragen drastisch ver hoogd, soms zelfs meer dan ver dubbeld zijn. Uit het ant woord van burgemeester en wethouders op de vragen van de heer Lodder bleek, dat 6% van de verbruikers zich tot de Centrale Boekhouding heeft ge wend om een herziening van het verrekenbedrag. Ambtenaren van deze dienst hebben echter de bedoelde verbruikers kunnen overtuigen van de juistheid van de berekening der bedragen, met uitzondering van 7 geval len, waarin het verrekenbedrag moest worden verlaagd. Daar naast werd in 7 gevallen, op verzoek van de verbruikers, het maandelijkse verrekenbedrag verhoogd, terwijl in 26 gevallen de tweemaandelijkse betaling werd omgezet in een maande lijkse. Om in' de toekomst te voorkomen, dat de verbruikers voor verrassingen komen te staan zullen, als de tarieven in de loop van een jaar verhoogd worden, de verrekenbedragen eveneens worden verhoogd. Bo vendien ligt het in de bedoeling rond 1 juli van elk jaar alle me ters te laten opnemen zodat aan de hand van een halfjaarlijks overzicht de verrekenbedragen zo nodig kunnen worden gewij zigd. Tijdens de discussie over deze Wat de motie betreft, aangelegenheid kwam naar vo ren, dat van de 8650 verbruikers er 4658 een verhoging van hun verrekenbedrag kregen opge legd, terwijl in 3252 gevallen het verrekenbedrag werd ver ''gd. In 740 gevallen bleef het bedrag ongewijzigd. Van de 4658 ver bruikers, voor wie een hoger verrekenbedrag werd vastge steld, waren er 1377, voor wie de verhoging neerkwam op een verdubbeling. Maar ongeveer 600 van deze verbruikers had den kunnen weten, dat de maandelijkse nota flink omho*g RIJNSBURG Rijnsburg gaat de wijkvereniging Frederiksoord subsidiëren. In de vergadering van donderdag aanstaande wordt aan de raad voorgesteld een bedrag van 1000 gulden als start te verlenen. B. en W. dringen er echter op aan om de eigen inkom sten te verhogen. Men acht het redelijk dat de wijkbewoners zelf aan de vereniging meebetalen. Een ander voorstel dat de raad zal behandelen behelst de stichting van een christelijke basisschool in Frederiksoord. Tot het tijdstip dat deze school in gébruik sai werden genomen kan men be schikken over drie noo-^-Jtaien aan de Prins Bernhardlaan. Het bovenlokaal van de openbare1 bi-.sissciiool wordt verhuurd aan de „Stichting Peuterspeelzaal". De huur bedraagt 1000 gulden per jaar. Natuurlijk staan er ook weer de nodige grondaankopen op de agenda. Van Baron van Wassenaer van Catwijck wil men 330 m2 onderbrond van de Sandtlaan kopen. De prijs is een kwartje m2 ondergrond van de Sandtlaan kopen. De prijs is een kwartje grond kopen (1.64.10 ha) aan de Valkenburgseweg. Eigenaar is J. Zandbergen. De totale koopsom gaat 85.000 gulden bedragen. Grond verkopen doet Rijnsburg aan de Florlaan waar Marel's Autobedrijf een perceel van 192 m2 kan kopen tegen 120 gulden per m2. Aan de Abdijlaan wordt voor 97.340 gulden grond ver kocht aan het aannemersbedrijf M en P van Egmond. De wo ningbouwvereniging Spinoza gaat verder met het verbeteren van de huizen aan de Meijboomstraat. Via regelmatige huurverhogin gen kan onder meer van centrale verwarming voorzien worden. j gemeente is volgens de woningwet verplicht bij te dragen in de exploitatiekosten. Rijnsburg gaat enkele zaken vervangen. Er komt een nieuwe mo torbrandspuit. Kosten 108.520 gulden. De veegmachine die men gaat aanschaffen gaat 58.983 gulden kosten. Toenemende belangstelling tuin- en gevel versiering Lisse LISSE De tuin- en gevelversie- ringen in Lisse zijn naast het grote bloemencorso een steeds omvangrijker schouwspel worden de laatste jaren, waar voor de belangstelling van de zijde van de toeristen ook steeds toeneemt. Enige jaren geleden was het slechts het werk van enkele idealisten maar de laatste jaren neemt de plaatselijke belang stelling steeds toe. Het nieuwe materiaal, het z.g. „Piep schuim" bleef vorig jaar uitste kende diensten te kunnen bewij zen als ondergrond. Ook dit jaar hoopt de tuin- en gevelver- sieringscommissie van VW op vele enthousiaste deelnemers: Voor het weekend van 30 april en 1 mei wordt men gevraagd de gevel en/of tuin met fantasie en creativiteit om te toveren in eer. bloemrijk schouwspel. In lichtingen zijn te verkrijgen op 't Kantoor van VW aan het Vier kant te Lisse. Voor deze wed strijd zijn mooie prijzen en een wisselbeker beschikbaar gesteld door het VVV. Geen vuil in de Piaspolder WOUBRUGGE Op de eerstvol gende raadsvergadering wordt de raad weer geconfronteerd met de geruchtmakende kwestie van het volstorten met indus- trievuil van de Plaspolder. Het college vermeldt in een pre advies, dat bij nadere bestude ring van deze zaak is gebleken, dat buiten ambtelijke kringen ook vele veTontm&t^ inwonen en instanties hebben gereageerd in de vorm van protestbrieven en akties, waarin op grond van natuur-wetenschappelijke, land schappelijke en recreatieve overwegingen ernstige bezwaren werden geopperd. Mede in ver band met deze publieke opinie is door het aannemingsbedrijf W. van der Weijden N.V. te Koude kerk uitgezien naar een alterna tieve oplossing, waarvan aan hel college kennis werd gege ven. Gelet op deze ontwikkeling kan het college tot zijn genoe gen mededelen, dat een beslis sing in de oorspronkelijke vorm niet meer nodig zal zijn. Met betrekking tot dit alternatievé plan zijn de besprekingen nog in een pril stadium o.a. met het provinciaal bestuur. De mc*ie was mede-ondertekend door de heren Ir. G. H. C. Theunissen (CCP) en J. G. Ste- 1 geman (groep Oosterling), j Wethouder mr. dr. W. F. van Gunsteren gaf toe, dat het beter I was geweest, direct na de ver hoging van de tarieven de maandelijkse verrekenbedragen aan te passen aan die verho ging. Dat kon echter verleden jaar nog niet gebeuren, omdat nog geen eigen computer be- schikbaai>\vas. Die computer is er nu wel. Bovendien zal, zoals reeds in het antwoord van het college werd toegezegd, rond 1 juli een controle-meteropname plaats hebben. De verbruikers, die over 1971 te weinig betaald blijken te hebben, zullen deze achterstand in de laatste 8 maanden van 1972 middels de nieuw vastgestelde verreken bedragen kunnen inlopen. i ge vraagd wordt die termijn te verlengen tot 1 april van het volgend jaar, zei burgemeester Mr. K. Staab, dat dit een tech nisch probleem meebrengt, dat niet zo maar te overzien is. Mr. Staab vroeg de indieners de mo tie terug te nemen. Daartoe ble ken de heren Schuyer en Theu nissen echter niet bereid te zijn. De motie kwam in stemming en werd verworpen met 14 tegen 6 stemmen. Voor stemden, behal ve de drie ondertekenaars de le den Theil en Gordiin (open Ap pèl) en Breukers (CCP). NOORDWIJK De bekende Noordwijkse kunstenaar Krijn Giezen lieeft de opdracht ontvangen een ontwerp te maken voor de toneelwand in de aula van hel Cultureel Centrum te Ni/megen. Het ontwerp bestaat uit vijf doeken /zeilen), grits en wit van kleur, die door middel van hij,lijnen in wisselende composities gehesen kunnen wordenAl naar gelang de sfeer, die op hel toneel verlangd wordt, Itait een strenge of chaotische compositie gevormd worden. De gebruikers van het toneel hunnen met de hijslijnen ook eigen decorstukken ophijsen, een combinatie maken van doeken en decorstukken, de doeken geheel laten verdwijnen, of mei de doelien door ie opzij te schuiven - een kleedruimte vormen. Het werk is dezer dagen onthuld door de Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers. Dit geheorde ter gelegenheid van de opening von hel centrum door minister Engels van CRM. Het wandkleed van Gieren was een geschenk van de provincie Gelderland en van hel architectenbureau en de adviserende ingenieursbureau s, die bij de bouw van het Cultureel Centrum waren betrokken. Krijn Giezen is in 1919 te Noordwijk geboren Hij studeerde aan de Koninblitbe Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag en verwier/ in 1957 de Jacob Maris-jeugdprijs. Later nam Gieren deel aan bekende exposities in bin nen- en buitenland, ontving in 1967 een studiebeurs van de Franse regering en ts sinds 1967 docent aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. In 1970 en 1971 ontving bi; monumentale opdrachten o.a. voor het drinhwaterproduhtiebedri/f De Berenplaat en bet pro vinciehuis te 's-Hertogenbosch. In voorbereiding eijn opdrachten voor het Persil-gebouw te Am- stelveen en het Paleis van Justitie te Den Haag.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6