b PETER DENYER IS NIET ZO STOM ALS DENNIS ER UIT ZIET ANDREA DORIA OP DE BODEM YAN OCEAAN V.V.D. TEGEN POLITIEK NA VOETBAL Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK Hilver sum 3 popu lairste zender Ai LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 APRIL 1972 jyOENSI ..Plese Sir's!" suffertje maakte grammofoonplaat HILVERSUM Wanneer hij een pilsje zit te nutti gen vraagt er steevast wel een grappige Brit „of hij daar al tegen kan" en wordt hij gesignaleerd met een meisje vliegen snaakse opmerkingen als „Weet je moeder daar wel van?" of „Weet je wat je ermee doen moet?" hem regelmatig om de oren. Peter Denyer is inmiddels gewend ge raakt aan het onuitwisbare stempel dat de rol van Dennis in de t.v.-serie „Please Sir!" op hem heeft gedrukt; een brandmerk van stupiditeit en naïviteit dat hij overigens met liefde draagt, al stuit het hem wel eens tegen de borst dat hij al leen met Dennis wordt geïdentificeerd. Want een suffig kereltje is Peter beslist niet en het is een raadsel hoe hij in staat is deze rol zo perfekt te vertolken. De meest voor de hand lig gende conclusie is de juiste: Peter is een be gaafd acteur die zijn voetsporen al ruimschoots op het in Engeland zo labiele pad van het toneel had gezet voordat men hem uitkoos als het suf fertje van 5C. „Een keuze die ik zelf verklaar door het feit dat ik er net zo stompzinnig uitzag op de audities als men had gedacht dat Dennis zou moeten zijn. Ik kwam er dan ook wel in „topvorm" binnen: Gekleed in een marine-pakje omdat ik vlak ervoor een melk-commercial had gedaan. Maar goed, ze vertelden me dat ik in aanmerking kwam voor de rol van dat wat ab normale knulletje en ik zei: „Dank u wel". Produceren Drie maanden per jaar is Peter derhalve bezig zich aan te stellen als een halve gare, waardoor er tijd genoeg overblijft om andere dingen te doen, soms in samenwerking met „Please Sirl's hele klas 5C. Zo produceerde hij nog niet zo lang geleden „Under Milk Wood" en „The Knack" toneelstukken die zijn „medescholieren" op de planken brachten in het Royal Theater in het Londense Sartford East. Sommige critici spraken over de beste „Milk Wood" die ze ooit gezien hadden. „Ik heb een heleboel ideeën over produ ceren", vertelt Peter, „maar mijn voorkeur gaat, ook omdat het momenteel financieel aan trekkelijker is, uit naar acteren. Dat klinkt mis schien wat kapitalistisch, maar het is gewoon praktisch. Vergeet niet dat in Engeland 80 pet. van de artiesten zonder werk zit. Ik ben nuchter genoeg om te beseffen dat zo'n periode voor mij ook wel eens zou kunnen komen". De in het Londense Woolwich op 20 augustus 1947 geboren acteur bezocht de Erith Grammer School en sloot zich aan bij een plaatselijk to neelgezelschap in Datford (Kent), waar hij het grootste deel van z'n jeugd heeft doorgebracht. „Het eerste professionele dat ik op acteergebied deed was de rol van een kruier in „Doll's Hou se" waar het „kruien" moeilijker was dan de tekst, die simpelweg „Sixpence ma'am" luidde. Volgens mij is dat overigens een van m'n betere rollen geweest". Gedurende de volgende achttien maanden speelde hij in het theater van Sheffield rollen als Spaans edelman, buschauffeur, anarchist en dergelijke, terwijl hij ook een trimester besteedde aan een toneelstudie op de universiteit van Manchester. Hierna kwam Peter weer voor het voetlicht in het spel „Zigger-zagger", springplank naar een rol in drie series van de Engelse weekend-t.v. die uiteindelijk leidde naar „Please Sir!". Zijn rol daarin als Dennis is de basis geworden voor een benijdenswaardige carrière die zich bijna overal in Groot-Brittannië manifesteert. Peters tot op heden laatste rol was in Simon Gray's „Spoiled". Zanger Feitelijke reden voor het bezoek van Peter Denyer aan Nederland was overigens het promoten van zijn eerste single, „Beggar Boy" waarmee hij kort geleden ook te zien was in „Eddy Ready Go" Over het ontstaan van deze plaat vertelt Peter het volgende: „We hebben eens met heel klas 5C een plaat gemaakt, maar die is nooit uitge bracht. Ze vroegen mij toen of ik eventueel een soloplaat wilde maken en ik nam dat aanbod aan, voornamelijk om te laten zien dat ik nog wel iets anders kan dan alleen maar Dennis zijn. Het mes van „Beggar Boy" snijdt aan twee kanten. „Plannen voor een volgende single zijn alweer in de maak, want „Beggar Boy" heeft een beslist niet onaardige ontvangst gehad. Besprekingen hierover werden onder andere gevoerd met Peter Tetteroo, de Tee-Set zange» en mede-eigenaar \an een exclusieve Pier-dancing. Peter Denyer diende hiervoor zijn bezoek aan Ne derland met een dag te verlengen, een bijkom stigheid die hij alleen maar kon toejuichen. „Ik ben gek op jullie land. Het is iets unieks in de hele wereld, een dergelijke tolerantie en ver draagzaamheid als hier kom je praktisch ner gens tegen". Vol lof is hij ook over Amsterdam, enerzijds vanwege die verdraagzaamheid waar door het zitten, liggen of hangen op de Dam mo gelijk is maar aan de andere kant toch ook wel Peter Denyer: Een alternatieve Dennis degelijk om de architectonische waarde van deze stad. „In Londen is alles verpest met neon-recla- mes, alles ziet er een beetje saai uit vergeleken bij Amsterdam, dat zoveel biedt om naar te kij ken dat je aan een jaar nog niet genoeg zou heb ben". Geëngageerd Peter Denyer zou best in Nederland willen werken, niet alleen vanwege de vorengenoemde punten, maar ook omdat ons land een heel eind tegemoet komt aan zijn idealen op politiek terrein. De poli tiek heeft zijn interesse, niet alleen negatief zoals zo dikwijls te horen valt, maar hij weet ook praktisch realiseerbare oplossingen te geven. Zorgvuldig vermijdt hij zich in een vakje te laten zetten, hoewel hij een zeker standpunt inneemt: „Je hoeft mijn politieke ideeën niet in de krant te zetten, ze zijn ook niet zo belangrijk omdat ik maar een eenling ben. Ik zou graag willen dat ie dereen stelling nam, hoe dan ook. Die om een woordspeling te gebruiken „Middle of The Road"-mentaliteit, dat pi-ecies overal tussendoor laveren doet ons wellicht nog eens de das om. Je maakt weliswaar geen vijanden, maar ook geen vrienden". Peter's manager heeft ondertussen door dat zijn beschermeling over politiek zit te praten en acht dit een juist moment om met een voorbeeld van Engelse beleefdheid een eind te maken aan het interview, dat al ruim een half uur langer duur de dan was afgesproken. Maar kon ik bij die af spraak weten dat Peter Denyer niet zo stom als Dennis was? HANS ROUW. Als tegenhanger van het voetbal De Andrea Doria ligt op een diep- brengt de TROS een film het mysterieuze passagiersschip Andrea Doria dat op 26 luli 1956 zonk in de Atlantische oceaan tien uur na een aanvaring met het Zweedse schip Stockholm. Waarom maakt onze t.v. toch zo weinig gebruik van program ma's uit Italië? Wat we af en toe te zien krijgen is meestal erg goed en smaakt naar het meer dat men ons onthoudt. Gisteren was dat het geval met „De Weduwe", komedie die door de VARA werd uitgezon- Een amusant verhaal vonden we het, bepaald niet zonder een ze kere diepgang overigens. Daar bij zo goed geconstrueerd dat in de ongewone opzet toch rtrets onmogelijk lijkt. En dan nog voortreffelijk gerealiseerd met voorbreffeïijke reftbezebting. Stel daar „Tegenvoeters" tegen over, eerste van vijf strips van Adriaan Venema. Bedoeld als ontspannende gebruiks-t.v. zon der meer, maar als zodanig te kortschieten. Omdat de con structie onmogelijk lijkt (handi ge reclameman die zich ge draagt als dorpsidioot), omdat er rollen werden gespeeld, geen karakter gemaakt (dat moet óók bij een comedie), omdat de vormgeving houterig was. Jók bij de VARA: De stellingen van Louis Ie Roy, samenvatting van een lang openbaar debat. Er kwamen naar onze smaak te veel sprekers over te veel on derwerpen aan bod. Het pro gramma werd er ondoorzichtig door, werd te moeilijk om de kijker gelegenheid tot meeden ken te geven. Jammer, want de getoonde voorbeelden van tui nierende zelfwerkzaamheid van flatbewoners hadden tot een veel aardiger programma aan leiding kunnen geven. fat we wèl aardig vonden: Net effe een ander vakantieverhaal. Dit eerste van een serie NCRV- programma's hing leuk tussen informatie en amusement in. Voor weinigen zal zo'n huifkar trektocht direct tot navolging nopen, maar er zat in de repor tage erg veel plezierige kijk- en luisterstof gedoseerd. •ARA's Achter het Nieuws haalde alle stof uit het binnenland en zat bepaald niet achter het gro te nieuws aan, bijna alles viel in het kader van „randnieuws". ICRV's Hier en Nu zagen we niet, de Italiaanse weduwe boei de ons te zeer. Uit een eerdc-r g' 'ane opgaaf van te behande- De Andrea Doria maakt slagzij na de aanvaring; vanavond op het scherm len onderwerpen wisten we ech ter dat hier tenminste echt nieuws behandeld zou gaan wor- Eigenaardig bij NCRV's „Zo moe der, zo zoon" is dat alle afleve ringen zo sterk op elkaar lijken dat we de NCRV ervan verden ken af en toe een oude telere- cording in te zetten. Dit inclu sief de onmacht van de „politi cus" om in dit spelletje te sco ren. Gisteren haalde Roolvink een „nul". Politiek is kennelijk geen spelletje... Vg- „Van Czaar tot Timmerman", zo heet de tentoonstelling die in het vroegere gebouw van de Volkskrant te Amsterdam (N.Z. Voorburgwal 345) van 20 mei •ot 17 september gehouden zal woroen. De verzameling geeft een overzicht van 300 jaar Rus sische kunst: Ikonen, heden daagse schilderkunst, tapijten, platen, affiches, etc. DEN HAAG (ANP) Het hoofdbestuur van de VVD is niet erg ge lukkig met het voorstel van minister Engels om de politieke uitzen dingen op avonden waarop een voetbalwedstrijd op de televisie wordt uitgezonden, te verschuiven van de pauze tot na de wedstrijd. In een brief aan de minister van CRM zegt het hoofdbestuur, dat de kijkdichtheid na de uitzending van een cupduel belangrijk terug loopt en dat de kijkintensiteit vrijwel geheel tot nul wordt geredu ceerd. Het VVD-bestuur geeft minister Engels in overweging de uitzendingen van politieke partijen niet meer op woensdag te laten houden, maar op een andere vaste dag in de week, aansluitend op de STER-recla- me na het journaal van 20.00 uj r. te van ruim tachtig meter in een plek op de bodem van de ocaan waar het weer meestal bijzonder slecht is. De bekende Italiaanse filmer Bruno Vailati heeft met drie landgenoten en een Amerikaan een expeditie gemaakt naar het wrak van het luxe passagiersschip. Ze maak ten de zeer gevaarlijke tochten niet omdat er schatten aan boord van het schip zouden zijn, of omdat het als oud metaal veel op zou leveren. De beweegreden was het avontuur: een der moei lijkste bergingsoperaties in de geschiedenis waar te maken. Het is echter niet gelukt, al houdt Bruno Vailati de moge lijkheid nog steeds voor moge lijk. Er zal een onderwaterlabo ratorium nodig zijn, en het schip zal gekanteld moeten wor den. Kosten ongeveer zeven mil joen gulden. Vailiati keerde wel terug met een schat aan film materiaal waaruit de documen taire van vanavond werd sa mengesteld. Ned. II 20.21 uur. Vakantie... waarheen? Deze maal uitvoerig aandacht aan Het Zillertal in Oostenrijk. Dit dicht bij de Duitse grens gele gen oord is voor het internatio nale toerisme een begrip. Het Zillertal is een der fraaiste da len in het hooggebergte van Noord-Tirol. De vakantieganger kan er naast het natuurschoon, genieten van melodieuze en vro lijke volksmuziek, 's Winters is het dal het neusje van de zalm voor de skijjrs en zomers een Eldorado voor bergbeklimmers. Ned. II 19.05 uur. Shalom Ekseption De Nederlandse popgroep Eksep-1 tion is op het ogenblik op tour nee in Israël dat dezer dagen 24 1 jaar bestaat. Aan de festivitei- I ten rond deze gebeurtenis neemt de groep deel. Ralph Inbar film de het eerste optreden van de l Ekseption. Ned.II 19.30 uur. (Van onze radio- en tv-re- dactie) HILVERSUM Voor de Nederlandse luisteraars is Hilversum 3 nog steeds de meest populaire zen- der. Na 9.00 luistert steeds een miljoen mensen van twaalf jaar en ouder naar deze zen der. Dat is meer dan in dezelfde tijd voor Hilver sum 1 en 2 samen. Vero nica moet het gedurende de tijd, dat Hilversum 3 in de lucht is, doen met 400.000 luisteraars, terwijl Radio Nordsee 200.000 Luisteraars trekt. Op een willekeurig moment van de dag wordt er door anderhalf miljoen mensen naar een van de drie lich te muziekzenders geluis terd en door een miljoen naar Hilversum 1 en 2. Elke dag wordt er door de gemiddelde Nederlan der rond drie uur naar de radio geluisterd. Dat is langer dan er per dag naar de televisie wordt gekeken. Een en ander blijkt uit een zojuist ver schenen rapport van de afdeling studie en onder zoek van de NOS over de radiobeluistering in het afgelopen jaar. Uit het rapport blijkt voorts, dat Veronica nog al wat luisteraars is £L'*0<- Herman Stok discjockey hij fff?- KUNST EN KUNSTENAARS Mens en masker. In Galerie Al- Veka, Denneweg 56 te Den Haag worden van 26 april tot 14 mei ongeveer 300 maskers ge toond. Deze zijn gekozen uit een inzending van ruim 600 stuks voor een wedstrijd uitgeschre ven döor het weekblad Margriet. Toneelfoto's van Pan Sok worden geëxposeerd in het HOT-theater te Den Haag, Oranjebuitensin gel 20, van 29 april tot en met 14 mei. Deze kunstschilder, die (in 1967 zijn Haagse debuut imaakte, exposeerde veelvuldig in Rotterdam en omgeving. Het Prinsenstad Mannenkoor zal op 6 mei een voorjaarsconcert in de Stadsdoelen te Delft ver zorgen. Ook de Haagse koren „Vredekoor" en „Blue White Star" zullen hun medewerking Toneelvereniging Odia bespeelt het toneel van „Op Gouden Wie ken" met het blijspel „Babysit" onder regie van Hans van Lan- gerak op 29 april te 20.15 uur. Drs. Daniel de Lange heeft zich teruggetrokken uit de Raad voor de Kunst. Hij heeft minis ter Engels meegedeeld niet lan ger te kunnen adviseren voor een beleid „dat niet in staat is nieuwe wegen te vinden, opdat de mens meer zichzelf kan zijn." Het werk van Carel Visser zal in het komende najaar tentoonge steld worden in het Haagse Ge meentemuseum. Er zullen 50 beelden en ongeveer 100 prenten en tekeningen van deze kunste naar te zien zijn van 23 septem ber tot en met 19 november. Een houtsnede van Escher heeft op de Kunstveiling van Paul Brandt in Amsterdam 7400 gul den opgebracht. De koper was een Nederlandse partikulier. kwijtgeraakt aan Hilver sum 3 en Radio Nordsee. In de leeftijdsgroep van t5 tot 34 jaar verloor Ve ronica nogal wat luiste raars aan Nordsee, ter wijl een aantal luiste raars van 35 jaar en ou der de voorkeur is gaan geven aan Hilversum 3. Alleen de luisteraars van beneden de 15 jaar en bo ven de 65 zijn Veronica trouw gebleven. De be langstelling voor Hilver sum 3 is voor wat de luisteraars van beneden de 50 jaar betreft, nauwe lijks gestegen. Boven deze leeftijd is echter een vrij sterke stijging te zien, hetgeen voor een niet onbelangrijk deel wordt veroorzaakt door "het populaire KRO-pro- gramma „tussen twaalf en twee", dat tegenwoor dig ook tweemaal per week op Hilversum 3 wordt uitgezonden. De luisteraars, die regelma tig op Hilversum 3 af stemmen zijn zeer gelijk matig over de verschillen de leeftijdsgroepen ver deeld. De minste belang stelling bestaat er bij de radioluisteraars van 65 Over de gehele dag geno men is de gemiddelde luisterdichtheid voor de uitzendingen van de ra dionieuwsdienst gedaald van 8.6 naar 7,3 procent in het afgelopen >aar. dit ondanks een uitbreiding van het aantal bulletins. Deze daling doet zich vooral voor op Hilversum 1. waar de verkorting van het bulletin van 7.00 uur van tien tot twee minuten nogal wat luisteraars heeft gekost. Anderzijds verminderde de belang stelling voor de uitzen ding om 12.30 uur aan zienlijk door de zuig kracht van het populaire programma „van twaalf tot twee" TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 19.50 uur 20.00 uur 20.20 uur 20.30 uur 20.35 20.50 20.55 uur 22.30 i 22.35 i 22.40 i Fabeltjeskrant Journaal Van gewest tot gewei Toeristische tips Journaal Zendtijd WD Stichting Socutera Den Haag vandaag Samenvatting eerste helft Celtic-Inter Mila Rechtstreekse report* ge tweede helft Celtii Inter Milan Rechtstreekse report» ge eerste helft Benficj Ajax Journaal Studio Sport Tweede helft Benfica- Ajax NEDERLAND II nare wore Voor 1 r Fabeltjeskrant r Journaal r Vakantie waar heen? r Shalom Ekseption r Journaal r De Andrea Doria r Het Boedapester Staatszigeunerorkest IKOR 22.00 uur Kenmerk 22.25 uur Journaal 22.30 uur Teleac MORGEN 19.05 i 19.30 i 20.00 i 20.21 i 21.35 I NEDERLAND 1 NOS 10.45 uur School-tv 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Wereldkampioenschap ijshockey e 20.00 uur Journaal VPRO 20-21 uur Berichten uit de sa. menleving 20.35 uur Laurel en Hardy 20.55 uur Missisippi (reportage) 21.20 uur Apollo 16 21.20 uur Joop van Tijn in ge sprek met Jhr. G. Kraayenhoff 21.50 uur Journaal NEDERLAND II TROS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Calimero 19.10 uur Zorro 19.35 uur Vakantie waarheen 20.00 uur Journaal 20.21 uur Wereld op wielen 20.50 uur Cousin Bette (tv-spel' NOS 22.50 uur Ter visie 23.15 uur Journaal LEIDEN de Pe meenti een h. zot Het sys variab den. 1 den bi mers hun c ging i algem afloop werkn voorgi dag w RADIO HEDEN taar. NOS: 19.10 Progi blinden en slechlzlenden. 19.20 Open baar Kunstbezit. 19JB dagavond (S) Woens ment. Het adi luidt: direct rëctei tonder Na gert mllll 21.40 Benfi Muzlekmagazine. Bond 21.35 Hebzucht hon- lloenen uit. lezing. NOS: flca-Ajax: rechtstreekse re- .anult Lissabon. (In de pau ze: plm. 22.30 Nieuws): 23.35 Lichte grammofoonmuzlek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 1S.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. Poll- lieke Partijen: 13.20 Uitzending van de Partii van de Arbeid. VARA: IS 30 <S) Klink Klaar - zonder non sens. 1930 IS> Licht orkest met zangsollsten. 20.00 Nieuws. 20.05 <S) Dansorkest met solisten. 20.30 Wit zijn de Jongens van de brandweer, klankbeeld. 21.00 (S) Popsmuk. 21.45 (S) Koloriet: een veelkleurig zlekprogramma. 22.30 (S) Collegium Muslcum Amstelodamense: oude eir moderne muziek. 22.55 Mededelin gen. 03.00 Nieuws. 23 10 Actualitei ten. 23.20 (S) Radio Jazz Magazine. MORGEN .00 Nieuws. 7.02 Het levende 7.03 (Si Preludium I: klas- niziek (gr.) 7.30 Nh Lnudarr (gr.) 8.30 Nieuws. 8.41 (S) Podium voor de vrouw. 9.10 (S) Moderne en klassieke orkeslwerken van Franse componisten (Gr 10.00 Zondagslied bij de schoolradio-cursus 10 05 Schoolradio 10.30 Nieuws. 10.33 <S) ?n Nu. 11.32 fS) muziek (er.!.. 12.00 Los-V (12.10— 26 Med tuinbc 13.4112.50 Hier en Nu: 13.00—13.04 De tafel van drie). 13.30 Zingen met Cecilia: volksmu. ziek 13.45 Voordracht van gedichten rond hei thema Ziek zijn. 14 05 Schoolradio. 1125 fS) Klassieke en moderne kamermuziek. 15.00 Gere formeerde middagdlenst. 15 30 Nieuws 15.33 Voor de kinderen: 16.00 (S) Pop-Tater: oroernmma voor <1e leugd 17.00 <S) Popmuziek. 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een plaat-, .ie (gr.). (8.00 Nieuws. 8.11—8.20 Ra diojournaal. 8.30—8.33 De Groente man.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Top- pers van toen (gr.i. 9.35 Waterston den 9 10 Schoolradio. 10 00 Voor de kleuters, 10.10 Arbeidsvitaminenpo- Rajko Het Boedapester Rajko Staatszi geunerorkest Rajko bracht vo rig jaar een bezoek aan ons land. Het trad o.m. op in de Parkzaal van het rustieke stad je Hoorn. De TROS legde deze „show" op de film vast. Ned. II 21.35 uur. Eddy Becker populaire d.j. bij een pciulaire zender idere luisteraars. 17.55 klein Linde en 31 dagei toons te zie vrijd: 19.30 10 to poppi 16.30 tocht Leidt dag bij f (ar) af Koel Heei laan Oud»

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2