Schei- en natuurkunde voor HBS weer zwaar Meteen antwoorden: Wat voor kleur ondergoed heeft u aan? MULO-B EXAMEN NIET AL TE MOEILIJK GRATIS Verdeeldheid over opname in bejaardenhuis Oegstgeest Actief gehuldigd voor initiatieven in 10-jarig bestaan de Bijenkorf klavert jes-4. MARKTEN Ramp dreigt voor het welzijnswerk WOENSDAG 19 APRIL 1972 LEIDSE COURANT q PAGINA 15 Wens van velen: Eén vereniging met Langevoort OEGSTGEEST Gisteren gingen in Oegstgeest de vlaggen uit! Niet alleen bij de middenstan ders aangesloten bij „Oegst- geest Actief" maar ook in het winkelcentrum „Lange Voort". Voor O.A. was het de feestdag vanwege het tienjarig bestaan en het hoogtepunt was ongetwij feld de receptie, iwelke plaats vond in de Drakenzaal van Kas teel Oud-Poelgeest. èurgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga sprak tot de voorzitter van O.A., de heer L. M. Trijse- laar, én het bestuur woorden van felicitatie en verklaarde verheugd te zijn, dat er ook aanwezigen waren uit het be stuur van de winkeliersvereni ging Lange Voort. ..Wij koeste ren nog steeds de illusie, dat -iiet één grot® vereniging mag worden in onze gemeerde", al- dus de burgervader. De heer J. J. Thorn (wethouder middenstandszaken) sprak ver- standsbedrijf alleen kan bestaan volgens in de hoedanigheid als voorzitter van het jubileumco mité. „Tien jaar samen heeft U samen de belangen van de mid denstand van Oegstgeest ge diend, geleid, omhoog gevoerd en gezond gemaakt. De vereni ging van samenwerkende winke liers, bedrijven enz. zoals Oegstgeest Actief is gebouwd op een gezonde basis, voor ogen houdende dat een gezonde basis de belangen van haar leden ver zorgt zonder uit het oog te ver liezen dat een goed midden als zij de uitstekende service verleent aan haar klanten en de concurrentie het hoofd kan bie den. In de afgelopen tien jaar hebt u dit beweren", aldus de heer Thorn. De heer Trijselaar dankte hierna allen en sloot zich aan bij de woorden van de Burgemeester daar waar deze de wens had uitgesproken nog eens te gera ken tot één winkehersver. voor gehéél Oegstgeest. De geschen ken welke werden aangeboden waren geldelijke gaven bestemd voor het doel, dat O.A. zich ge steld heeft: de aanbieding van een blinde-geleidehond. Weet u niet precies? Da's goed geantwoord. Want dat betekent dat u hoogst waarschijnlijk geen wit draagt. Kan ook eigenlijk niet meer. Die tijd hebben we nu wel gehad. Neem Schiesser. Die brengtT-shirts en bijpassende slips in 6 nieuwe getemperde kleuren. Of dezelfde kombinaties met zacht gekleurde streepjesbeige-bruin en oranje-bruin. Meneer links draagt zo'n kombinatie. T-shirt 12.50. slip 8.95. Z n in de kast hangende singlet (leeshemd) kost 8.95. Jockey doet 't allemaal wat feller. HeeftT-shirts- met slips in 10 aktuele voorjaarskleuren. En als nieuwtjeslank-gesneden T-shirts met mouwen in kontrasterende kleuren. Diezelfde kleuren vindt u dan ook weer in de slips terug. Kijk maar, meneer recnts draagt ze. T-shirt van 14.95. sportslip van 6.95. En dat bewijstJockey en Schiesser zijn zó gekleurd, gekleurder kan 't niet. ^Jockey fpVCHIISSER IBEIPFIT Damesselecties speelden gelijk KATWIJK De selectiewedstrijd tussen op zondag en op zater dag voetballende dames die gis teravond op het KRV-veld ge speeld werd, is geëindigd in een 3-3 gelijkspel. De selectie voor het Lcids elftal -ovordt binnenkort bekend ge maakt en komt op 26 april voor teen centrale training bijeen op ,het sportpark De Voscuyl. Mar jan de Groot van Randstad Sport scoorde in deze niet zo beste wedstrijd alle doelpunten voor het zondagelftal. Voor het zaterdaggedeelte werden de doelpunten gemaakt door Nel van Beelen en Nies van der Mark van KRV en het meisje "Schoonerwille van UDO. *EN HAAG (ANP) De invoe ring van een Nederlandse Lotto, waartoe de Kamerleden Geurt- sen (VVD) en Van Schaik (KVP) een initiatiefvoorstel hebben ingediend, zal nadelige gevolgen hebben voor de schat kist. Staatssecretaris Van der Stee (Financiën) verwacht dat de Lotto de Staatsloterij voor een deel zal verdringen waar door deze bron van staatsin komsten zal kunnen teruglopen met 30 40 miljoen gulden per jaar. Woubrugge Op de raads vergadering van donderdag a.s. wordt de. raad gevraagd gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van nieuw materieel ten behoeve van het brandweerkorps te Wou brugge. Tot de allereerste behoeften worden gerekend - de vernieuwing van kleding van het personeel, de aan passing en uitbreiding van het alarmeringssysteem in het dorp Woubrugge en de uitbreiding van het slangen- materiaal. Eén en ander is door de brandweercomman dant begroot op een bedrag van 9400. De desbetreffen de begrotingspost laat slechts ruimte over voor 5000. Daarom wordt voor gesteld bovengenoemde voor zieningen tot een bedrag van 8800 ten laste van de kapi- taaldienst te nemen en in 5 "jaar af te schrijven. Toerusting in toekomst voortgezet ZOETERWOUDE Een zeventig tal deelnemers aan het pastoraal plan „Toerusting" heeft zich op een bijeenkomst in „Ons Huis" beraden op de konsekwenties van deze cyclus en zich in ver band daarmee bezig houden met plannen voor de toekomst. Voortzetting werd vrijwel unaniem aanbevolen waarbij de gedach ten over de frekwentie en de vorm nogal verschillend waren. Bij de nabeschouwing over de afgelopen serie avonden kwam steeds het tijdstekort voor de verschillende onderdelen van de bijeenkomsten naar voren. Het aantal avonden van zes werd door sommigen, gezien de zware stof, te veel genoemd. Anderen stelden daar tegenover, jezien de vele facetten van elk van de onderwerpen, behandeling op één avond te kort was. Overwegend was men van oordeel dat een vaste samenstelling van de gespreksgroep voor de ge hele cursus minder gewenst is. Daarbij werd wel gepleit voor een. ten opzichte van de ver schillende kerken, duidelijk ge mengde samenstelling. De jon geren, die in aparte groepen waren ondergebracht, zagen zich liever verdeeld over de an- LISSE Het onderwijzend personeel van de Flamingoschool in de dere groepen. Poelpolder, terzijde gestaan door een aantal werksters, heeft giste ren heel wat uren nodig gehad om de gisternacht in de school door onbekenden aangerichte ravage op te ruimen. Onder meer werd vernield de schooltelevisie, de radio en ook heel wat potjes verf UniVGTSitdir flieUWS moesten er aan geloven. In de lerarenkamer werd een gedeelte van de schooladministratie door elkaar gegooid. De totale schade is nog niet bekend. Vermoedens bestaan dat de groep die de schade heeft aangericht dezelfde is als die welke de laatste weken actief is ge weest in Leiden en omgeving. Een ravage werd ook aangericht in een cafetaria in het winkelcentrum Poelpolder. Van de inventaris werd een flink bedrag aan sigaretten meegenomen en werd de vloer bezaaid met loempia's en eieren. Op de foto het hoofd van de Fla mingoschool met de in tweeën gebroken aardbol. ADVERTENTIE Koop snel 2 doosjes Lakerol en u krijgt 3 echte zaadjes klavertjes-4 kado. Pittige Zweedse drop. Meer dan vijfduizend personen hebben gisteren In Belfast deelgenomen aan de begrafenis van Joe McCann, de leider van de officiële vleugel van het Ierse republikeinse leger, die zaterdag door Britse militairen is doodgeschoten. Veel deelnemers aan de begrafenis droegen de zwarte JRA-baret en eert zonnebril om identificatie te vermijden. bsI. Doel. ex. Ned. reclil: letemon. OenslgeeM Artsev Ked. M. Bonnet, Rijswijk, nat. F. P. C. Visser, Den 1 and. ex. psych. G. de Lljste r 5582. slachlrunder 200. 7fil. vette kalveren 14. 2890. paarden meren 49, bokk Marktoverzichti "'"A noKer. va r. levendig, stljgendf andel.^prlj- melkkoelen "(Van onze pari. redaktie) oordeelt op medische of sociale )EN HAAG Ongeveer de helft overwegingen, van de Tweede Kamer wil het Volgens regering en de meerder- opnemen van bejaarden in (ver zorgingstehuizen binden aan het advies van een gemeentelij ke opnamecommissie. Zonder een gunstig advies zou geen be jaarde in een tehuis mogen wor den opgenomen. Een voorstel van de oppositie (PvdA, D'66 en PPR) hiertoe vindt enige steun in de fracties van KVP en CHU en bij een groep ARP'ers. •e Katner besprak gisteren enke le wijzigingen die de regering wij aanbrengen in de wet op de bejaardenoorden. Regering en Kamer zijn het er over eens dat er een stringenter opnamebeleid moet komen. De regering wil ddartoe in elke gemeente een cdtnmissie van deskundigen in het leven roepen. Een bejaarde dié in een tehuis wil worden op genomen, zal eerst een opna- heid van de regeringsfracti hoeven de tehuizen zich echter niet aan de adviezen van de ge meentelijke opnamecommissie te houden. Alleen voor gebieden met grote tekorten aan bejaar denoorden zal het provinciaal bestuur de adviezen bindend kunnen maken. De opDositie is daar fel tegen. Die wil alle ad viezen bindend maken. Bejaar den met een negatief opnamead vies maar met veel geld zouden anders toch opgenomen kunnen worden. Maar de grote meer derheid van de bejaarden komt alleen met steun van de bij stand voor een plaatsje in een tehuis in aanmerking. En de ge meente zal geen bijstand geven als de opnamecommissie het niet nodig vindt dat de bejaarde i tehuis gaat. me-advies bij de commissie Volgende week dinsdag wordt het moeten halen. De commissie debat voortgezet. DEN HAAG (ANP) Er dreigt Volgens een claim-nota van de 1973 een financiële ramp het welzijnswerk in zijn geheel. Nu al is te zien dat vacatures niet worden vervuld, dat het ene financiële gat met het ande re wordt gedekt, dat vele orga nisaties in de rode cijfers zitten, men overal met tekorten kampt en dat vele functionarissen on voldoende worden gehonoreerd. Opheffing en liquidatie van wel zijnsorganisaties lijkt onvermij delijk. Men probeert het nu nog zoveel mogelijk te rekken, op heffing is wel het laatste waar men toe besluit. Maar er is geen enkel perspectief. De heren A. Baggelaar. algemeen secretaris van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en W. A. Fransen, adjunct-algemeen se cretaris van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn zijn hierover zeer bezorgd. Vol gens de heer Fransen zijn er bovendien aanwijzingen dat de subsidiëring van het welzijns werk, dat voor 1972 in vergelij king met 1971 al was bevroren, in 1973 zelfs verminderd zal worden. Om tegen deze gang van zaken in de welzijnszorg te protesteren wordt op 27 april in gebouw Ti- voli in Utrecht een demonstra tief congres gehouden, waaraan bijna alle organisaties en instel lingen op maatschappelijk en cultureel gebied deelnemen, zo als jeugd- en jongerenwerk, vor mingswerk jonge volwassenen, werkende federatie van Bejaar denzorg, het Nederlands cen trum voor volksontwikkeling en zovoort. Minister Engels van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk zal op het congres het woord voeren. Nederlandse Jeugdgemeenschap is voor 1973 voor het jeugd- en jongerenwerk een bedrag van honderd miljoen gulden extra nodig. Op de rijksbegroting staal voor 1972 een bedrag van 56,6 miljoen voor deze sector. Trimmen in duin en langs strand Katwijk Ook in Katwijk wordt aanstaande zaterdag in het ka der van de Nationale Trimwan- deltocht een parcours uitgezet door de duinen en langs het strand. Men kan zaterdag op elk wille keurig moment tussen 10 en 14 uur starten vanaf: Srandbedrljf Fok de Best, tegenover Hotel Noordzee bij de Voorstraat, in Katwijk aan Zee. De deelname staat open voor individuele wan delaars en alle mogelijke groe pen (bv. scholen, bedrijven, sportverenigingen enz.) De afstand is 10 km. Voor bejaar den of groepen en gezinnen met kleine kinderen is het ook mo gelijk 5 km te wandelen. Het inschrijfgeld bedraagt f 1. Na het volbrengen van de tocht ont vangt elke deelnemer een trim- herinneringsspeldje. De op brengst van de trimdag wordt door de NSF besteed aan het aanleggen van trimbanen. Inschrijven kan men tot vrijdag avond bij: H. A. Bavelaar, Rijnmond 107, Katwijk aan Zee. Zaterdag tussen 10 en 14 uur aan de start. (Van een onzer redakteuren) DEN HAAG Ook voor de H.B.S., af deling B, zit het schriftelijk eindexa men erop. Ruim 14.000 „man en vrouw" sterk, beëindigden zij gis termiddag hun examenweek met het Nederlands opstel. In het algemeen niet de opgave waartegen de H.B.S.'ers het meest opkijken. Voor hen plegen natuur- en scheiknde de zwaarste loodjes te zijn. Volgens menig leerling is dit ook in 1972 weer het geval geweest. Zoals steeds kregen de B-H.B.S.'ers voor wiskunde hetzelfde werk te maken als de gymnasiasten. Met dit verschil dat op de H.B.S. op elk wiskundig onderdeel door een cijfer van 7 of meer vrijstelling voor het mondeling examen te verdienen valt. Het gevreesde vak natuurkunde, waaraan vrijdag 3 uur gewerkt moest worden, bracht vijf gevarieerde en boeiende opga ven. In de eerste werd een grafiek gege ven, waaruit de aard van de beweging van een auto kon worden afgeleid, op een na der te bepalen tijdstip werd de stand en de verandering van de snelheidsmeter nauw keurig bekeken. De tweede opgave werkte met een licht-gevoelige weerstand; er moest verband gelegd worden tussen licht- energie en geleiding door deze weerstand. Een derde opgave ging over „geladen deel tjes en velden": een belangrijk onderdeel van de moderne natuurkunde. De vierde opgave bracht experimenten met stikstof- gas. De resultaten werden in tabelvorm aan de leerlingen gegeven; zij moesten cr een grafiek van maken en nagaan of de resultaten strookten met een bekende gas wet. Eigenschappen van een gelijkstroom motor kwamen in het laatste probleem aan de orde: verder was er nog een apart vraagstuk voor kandidaten die aandacht aan vaste-stof-fysica hadden besteed. Een bijzonderheid hij dit examen was, dat leer lingen voor het eerst officieel gebruik mochten maken van een tabellenboekje, waarin ze de vaste fysische gegevens kon den opzoeken. Bij scheikunde werd bijzonder veel aange sneden: molecuulbouw van stoffen, ver- brandingswarmten, hydrazine (een veel-ge- bruikte raketbrandstof). Vervolgens kwa men aan de orde redox- en neerslagreac ties en indicatoren: stoffen die een ver schillende kleur aannemen naargelang de zuurgraad van de oplossing. De organische chemie was vertegenwoordigd met een vraagstuk over macromoluculalre stof en een over D.D.T. In het „rekengedeelte" moesten de leerlingen uitmaken hoeveel er van een anti-vriesmiddel nodig was om de autoradiator bij een bepaalde vorst van ijsvorming te vrijwaren. De drie vertalingen welke de kennis van H.B.S.'ers op het terrein van de moderne talen moeten toetsen, varieerden van niet moeilijk (Engels) tot redelijk (Frans cn Duits). Het stukje Orwell on postwar England" (uit diens „the English people") was met zijn twintig regels bijzonder klein. Duits was pittiger, maar niet erg boeiend: een betoog over het Goethehuls in Frank furt, waarin vaak op woordkennis een be roep werd gedaan. Frans had als hoofdper soon de schrijver Albert Camus. Leverde Pierre Dubois de stof voor de tekst- samenvatting gymnasium, Gabriel Smit deed het voor H.B.S.-B. In ongeveer 350 woorden moesten de kandidaten een betoog van hem samenvatten, waarvan de essen tie was: ook vervullen kerken moeten ge restaureerd wordén, maar dan wel zo dat het gerestaureerde gebouw pluriform gebruikt kan worden. Het slot voor H.B.S.-B was weer een geza menlijke zitting met het collega's van de A-richting: Nederland opstel. Aan actuele onderwerpen geen gebrek: „onderwijs en belangstelling", „krantenfusies", „ulterna- tieve gezinsvormen", „is het houden van Olympische spelen nog verantwoord?". Daarnaast een weinig zinvolle suggestie «Is „overpeinzingen in een supermarkt". Ook voor zelfspot wns er gelegenheid; de kandidaten mochten Immers ook kiezen: „niets voor niets" of „na de nacht van het eindexamen gaan de wegen wel ver uiteen Dit laatste een versregel uit Muus Jacob's „vuur en wind". Toen het geheim van de gesloten enveloppe op het eind van gistermiddag werd ont huld. hleck dat de B-H.B.S.'er> op hun mondeling examen niet in Duits en Engels, maar wel in Frans geëxamineerd zullen worden. Bij de natuórwetenschappen Is na tuurkunde uit- en dus scheikunde ingeloot. DEN HAAG - Voor de laatste maal is dezer dagen een in to taal zeer beperkt aantal kandi daten in de slag om alsnog het aloude mulo-diploma Ie behalen. Van deze examens werd giste ren door de B-kandidaten de nerveuze spits afgebeten. Voor hen stonden drie onderdelen, t.w. algebra, meetkunde en na tuurkunde op het programma. Over het algemeen kan gezegd iworden dat de samenstellers van de opgaven, welke ook nu weer een typisch klassiek ka rakter droegen, het zeker niet al te moeilijk hebben gemaakt. Voor het vak algebra moesten vier opgaven op papier worden gezet. De eerste was carditio- neel werk, waarbij kernis van logaritme was geëist. NL ar met enige nauwkeurigheid moest men zich hier toch doorheen kunnen slaan. De tweede en derde som, een vergelijking cn een opgave met rekenkundige en meetkundige reeksen, zullen hier en daar wel wat moeilijk heden hebben veroorzaakt. De vierde som was wat de moeilijkheidsfactor betreft, normaal en handelde over een parabool. Bij de eerste meetkundige opgave moest de sinus en du ir.-sinus regel worden toegepast. Hoewel de som wel wat rekenwerk met zich meebracht leverde hij toch geen grote moeilijkheden op. Het constructlevroagstuk vnn som twee, waarin de basisboek- constructie moest worden toege past om een in een cirkel gele gen driehoek te tekenen, was oen pittiger opgave voormea menigeen dan wel moeilijkhe den gehad zal hebben. In deze reeks was opgave drie wel het moeilijkst, maar als dc tekening van de koordendriehoek ei een maal was. moet de opgave verder toch wel te maken zijn. Bij de vier natuurkundevraagstuk ken werden alle bekende onder werpen onder de aandacht van de kandidaten gebracht. De eer ste opgave ging over at uk en spanning van afgesloten lucht, de tweede over valwetten bij een omhoog gegooide steen en de derde over dc beweging over een hellend vlok. Het vierde vraagstuk tenslotte omvatte de berekening van warmtecnpact- teit en calorieën. Zij die hun theorie geleerd hadden en over cn:g inzicht in deze mlte-rie be schikken, zullen niet voot grote problemen zijn gesteld

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15