Verkouden Anke Rijnders volstrekt ongenaakbaar goslavische stunt Joq inspireerde Zweden Carel Deken bedankte voor „figurantenrol" Elfde plaats na droomzege WOENSDAG 19 APRIL 1972 LEIDSE COURANT HANNOVER Op de terugweg van het succes heeft Anke Rijnders „even" een Europees record meegepakt. Uithij gend tegen de bassinrand van de grandioze zwemarena, die de Duitsers ten koste van 35 miljoen mark in Hanno ver hebben opgetrokken, probeerde ze de tijd op het elek tronische scorebord aan het andere einde van het 50-me- terbassin te lezen: 2.07.22. Een volle seconde onder de tijd waarmee Gabrielle Wetzko anderhalf jaar geleden in Barcelona tot Europees kampioene werd gekroond. Een tijd die tot Anke's explosie nog steeds stand hield als Eu ropees record. A/inemarie Groen moest op haar afstand een pas op de plaats doen Anke reageerde op die verbluf fende marge met een air van „dat had ik wel verwacht", klom uit het water en was even later het middelpunt van een groepje feestende landgenoten. Drie van de vijf Europese vrije- slagrecords bij de dames zijn Sneller weer in Nederlandse handen. „We pakken dit nog even mee", sprak coach Nico van Dam. „Wij zijn al op de weg terug. Dit is de afsluiting van het voorseizoen, waarbij we overbe lasting niet uit de weg zijn ge gaan. De ploeg is vermoeid. Drie wedstrijden binnen acht dagen blijkt een beetje te veel te zijn geweest. Nu gaan we ru9ten. De anderen moeten maar zien hoe ze het peil dat we nu hebben ook zullen bereiken". rotterdam eic.-opees kampioen worden betekent voor de Zweden niet zo veel meer. Ze hebben al zo veel keer de titel bemach tigd dat ze er nauwelijks koud of warm van kunnen worden. Maar toch hing er gisteravond in de Energie hal bij de Zweden heel lang een zeer gespannen sfeer. Osmanagic» de ambi tieuze coach van!" de Joe goslaven was ds.ar schul dig aan. Hij joejg de fina le-tegenstander, voor de eerste bal was gjsslagen, de stuipen op het lijf door niet de koningspeWir Korpa, maar Karakasevic als der de speler naar voren te roepen. „Wat moet dat?", schreeuwde Kjell Johans son verrast. Maar even la ter begreep de Zweed al les. Tegen Karakasevic had hij het vorig .seizoen vijf maal verloren en dat was Osmanajgic niet verge ten. Hij deed daarom een beroep op hem om de „mo ker" van de Zweden uit zijn evenwicht te wringen. Deze manoeuvre leek een tacti sche vondst, waar iedereen on middellijk zjijn mond ovèr vol had. Kjell Johansson, na de la ter voor de Zweden goed afgelo pen ingreep, eerlijk: „Ik was even heeL bang. Karakasevic was de laatste waarvan ik had verwacht dat hij zou mee doen. Toen ik begreep dat hij mij en Persson moest verslaan zag ik het heel somber in. Ik geloofde eigenlijk niet in mezelf meer". Maar de stunt van Osmanagic werd een regelrechte teleurstel ling. .En indirect was daar het hoge spel van de Joegoslaven ook schuldig aan. Want Kjell Johansson, verontrust door de tactische slimheid, was bij de stand van 1—1 zo gebeten op een overwinniog op Stipanicic, dat hij hem kansloos liet. „Voor mij", zei Johansson later, „was dat hot moment van de beslis sing. Ik wist toen al, dat de zet van de Joegoslaven geen zin meer had. Zweden had naar mijn gevoel gezegevierd". Primeur En de Joegoslaven dachten er kennelijk ook zo over. De uit bundigheid waarmee zij hun pri meur hadden gepresenteerd was verdwenen. Hun bluf was over. Ernst kwam ervoor in de plaats. Osmanagic later: „Kor pa had in het vorige Europese 'kampioenschap in Moskou wel iswaar een geweldige indruk achter gelaten, maar daarna zijn zijn prestaties verminderd. Vandaar dat ik Karakasevic uit eindelijk mijn voorkeur gaf". Het effect van de verrassing moest het voor hem doen. De Zweden, zo redeneerde hij, moesten immers zwak in hun schoenen staan. Want toen Hans Alser na Nagoya uit de wedstrijd sport stapte en in West-Duits- land ging trainen, stond het Zweedse team toch maar voor het dillemma naast wereldkam pioen Stellan Bengtsson en Kjell Johansson een adequate derde man op te stellen. Ook gisteren speelde coach Christer Johans son, een oudere broer van Kjell, die moeilijkheid parten. Maar vreemd genoeg sprongen de Zweden er het meest bedreven mee om. Zij gaven voor de wed strijd gewoon twee namen voor die plaats op maar hielden wel, De kleine Stellan Bengtsson is met zijn huidige vorm de grote favoriet de persoonlijke titel zeer geraffineerd overigens, de twijfel kunstmatig in stand. Achter de schermen was echter al dagen bekend dat Bo Persson de voorkeur zou krijgen. Carl Bernhardt zou wellicht te geë motioneerd voor dit spektakel stuk zijn, vond Christer. Nekslag Juist die geladen Bo Persson gaf de Joegoslaven, toen ze al een achterstand van 31 hadden op gelopen, de nekslag. Terwijl ie dereen met de verwachting verzoend was dat hij in de vijf de partij tegen Stipanicic zou verliezen, zorgde de boomlange Zweed voor een onverwachte score - heel simpel beantwoord de hij de dadendrang van de Joe goslaaf met droge lakonieke klappen die het publiek als maar meer in opgewondenheid bracht. Met tweemaal 2119 maakte hij uiteindelijk aan de droom van Osmanagic defini tief een einde. Bo Persson later grappend: „Wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in. Dat idee van de verrassing werkte op ons inspirerend. Want ergens word je toch allemaal een beetje bang". Johansson met de zekerheid van een veilige voorsprong *41) aan het „klapstuk" tegen Kara kasevic begon, stond er weinig meer op het spel. Bengtsson zou immers Stipanicic ook nog ont moeten, en dat zou een vrijwel zekere overwinning betekenen. Johansson, de uitgedaagde, won de laatste wedstrijd ook nog. Het voorspel met de teams is voorbij. Het grote gevecht om de persoonlijke titel gaat mor gen beginnen. Christer Johans son de Zwaedse coach, ver wacht ook van dit toernooi veel succes: „Wia Stellan Bengtsson vanavond aan het werk heeft gezien kan alleen maar bevesti gen dat hij weer als een echte wereldkampioen achter de tafel staat. Hij is weer net zo goed als in Nagoya. Nou en dan kent iedereen mijn prognose". Dusan Osmanigic zinspeelde op een revanche. „Maar", moest hij toch toege ven, „die eerste ronde heb ik verloren". HANS DE BRUYN Finale heren Zweden-Joegoslavlë. De gedctalleerde uitslag: Persson-Sur- bek 14—21 16—21. Eengtsson-Karaka- 'ic 21—5 21—X. Jiihansson-Sllpan- Finale damesHongarije-West-Dults- land: Judith Magos—Agnes Simon 21—19 21—7. Beatrix Klshazl-Dlane Schöler 21—4. 21—10. Magos-H) rlette Lotaller-Edlth Wetzel/Wlebke Hendrlksen 22-20 21—11. Na het doorbreken van de uit 1964 daterende barrière die Klenie Bimolt had opgetrokken was de 18-jarige Utrechtse Alie te Riet weer 1.2 seconde sneller op de 200 meter schoolslag 2.45,21 te genover 2.46,4 in Rome. Nog even en zij bespaart de KNZB het gedelibereer over de vraag of de 2.45,0 van Irene van der Linden in Zuid-Afrika gemaakt toch niet als Nederlands record erkend dient te worden. Alie te Riet moest in de hoog waardige competitie in Hanno ver slechts een zwemster voor laten gaan: de nieuwe Hongaar se ontdekking Agnes Kaczander. Om de een of andere reden hield Rusland Galina Stepanova thuis, zodat deze race een enigs zins vertekend beeld gaf ten op zichte van de kansen straks in München. Dat was bepaald niet het geval met de 200 meter vrije slag voor dames. Wat Eu ropa daarop —met uitzondering van Oo9t-Duitsland te bieden heeft, was vertegenwoordigd. Desondanks was zowel Enith De Vlaardingse zwemster kwam Drie van de vijf Europese records nu naar Nederland zou kunnen noemen (tegenover het viertal Jozien Elzermann, Ti neke Hofland, Frleke Buys en Hansje Bunschoten, dat daar in klasse nauwelijks voor onder doet) uit op 4.30,04. Dankzij de internationaal gelden de afrondingsregeling wordt dat 4.30,0 en dat is dan precies 0,1 seconde onder het van de Euro pese kampioenschappen in Bar celona daterende record van Oost-Duits tand. Deze prestatie op de wisselslag bracht het to taal aantal Europese records van de eerste dag van de zes- landenwedstrijd op drie. De 17- jarige Nina Petrowas uit Mos kou zwom een nieuw record op de 200 meter wisselslag: 2.26.9. Henny Pentermann eindigde met de nieuwe Nederlandse re cordtijd van 2.29,5 als derde. Maar temidden van de kam pioenen was zij daarmee niet gelukkig. „Op de schoolslag ging het niet zoals ik wilde. An ders was ik misschien nog wel een seconde sneller geweest". snel opkomende rugslagtalent, maakte in Hannover een pas op de plaats, wat de 100 meter be treft althans. Zij verleende de Europese recordhoudster An drea Gyarmati voorrang (1.07.83 tegen 1.08,13), maar versloeg wel met duidelijk verschil de Europese kampioene Tine Le- kweisjwili. In de eerste serie was ook Marjan Vermaat snel ler dan de Russische. Grote voorsprong record liggen van Roger van De Nederlandse oogst aan records Brighita (nieuw persoonlijk re cord in 2.09,79, uls Anke Rijn ders in de twee series volstrekt ongenaakbaar. Enith noteerde halverwege 1.02,29 Anke Rijn ders 1.01,48. „De tweede hon derd meter voor Anke vooral kan nog winst opleveren. Ze is met een flinke verkoudheid uit Rome hier aangekomen, zodat ze ademnood kreeg op het laat ste stuk. Ik ben ervan overtuigd dat ze van de zomer nog veel harder zal gaan. Zo rond de 2.5, aldus Nico van Dam. Pas op plaats Annemarie Groen, het al even Hamburg (4.51,77 op de 400 wis sel), Peter Prijdekker (1.59,25 op de 200 meter vrij) en Bob Schoutsen (1.01,27 op de 100 me ter rugslag) waren slechts toe reikend voor respectievelijk een vijfde, zesde en vierde plaats. Het schrijnendst kwam dat tot uiting bij de 4 x 100 meter vrije slag heren, waarin Peter Prij dekker (55,Oj Bert Bergsma (54,81), Henk Mulder (55,79) en Elth Drenth (54,79) met 3.30,39 het Nederlands record evenaar den, maar desondanks zesde en laatste werden. Recordhonger i de start als invalster voor Josien Elzerman. Deze laatste zwemt de 200 meter wisselslag en Gerda Lassooy de 800 meter vrije slag. Deze wisseling, nood zakelijk geworden door de ziek te van Hansje Bunschoten, gaat Anke Rijnders' recordhongei Nederland ongetwijfeld punten kosten. Maar daar is nu een maal niets aan ta doen. Voor ons land weegt de individuele prestatie het zwaarst. Dat kan ook nauwelijks anders want In het treffen van de Europese top- formaties blijkt ons land over een te klein kader te beschikken om alle gaten op te vullen. Vooral bij de heren. Verrichtin gen die dicht bij het Nederlands met één toptijd niet gestild", 's Avonds laat bracht zl) met as sistentie vun Annemarie Groen (rugslng In 1.08,0), Alle te Riet (schoolslag 1.16,8) en Enith Brighita (vrije slag 59,4) het Europees record op de 4x 100 meter wisselslag in Nederlandse itf-iJen. Met Aivke's bijdrage op de vlinderslag van 1.05,8 kwam Je eindtijd van wat men zo langzamerhand de A-selectie bedroeg drie verbeteringen twee evenaringen. Voor een daarvan zorgde Enith Brighita op de 100 meter vrije slag. Met grote voorsprong winnend be- bewees zij de 59,6 die zij tij dens de kerstdagen en passant bij een uitstapje op de Canari- sche eilanden maakte ook bij grote wedstrijden te kunnen realiseren. Do hersenschudding en de ontsteking aan de arm die haar kostbare weken van trai- ningsarbeid deden ontberen blij ken in haar geval geen aantoon bare nadelige gevolgen met zich te hebben meegebracht. Alles bij eikaar tellend kwam Enith uit op drie trainingen in de af gelopen veertien dagen. Stel dat tegenover de vermoeiende rei zen die de ploeg achter de Tug heeft en men kan een ruwe schatting maken van de moge lijkheden die het CuraQaose meisje in zich heeft. Shane Gould, wereldrecordhoudster op deze afstand met 58,5 behoeft üifct alleen reVoning te houdan met ApJm Rijnders maar min stens in gelijke mate met Enith Brighita. 21—19 21—19. Jol ,'lc 15—21 21—15 21—19. I. Si-hotland Bulgarije 1. Luxemburg Finland Griekenland l. Zwitserland i. België 1. Hongarije 2. West-Dulisland 3. Rusland 4. Tsjechoslowaklje 5. Roemenië G. Engeland 7. Oost-Dultsland 8. Joegoslavië 13 Griekenland IS Denemarken 19 België 20. Finland Carel Deken trad in Rotterdam eindelijk uit de schaduw van anderen. In de beslissende partij om de elfde plaats groeide hij vooral men- I taal naar grote hoogte. ROTTERDAM Het hoogst bereikbare voor het nationale tafeltennisteam. een elfde plaats, betekende dan toch nog een ongekend succes. De rondedansjes, die vroeger na een overwinning op bijvoor beeld Griekenland gebruikelijk waren, bleven achterwege na de zege van 5—3 op Roemenië, maar blij waren Tigerman en zijn gevolg zeker. Want tegen een land als Roemenië, dat bij de Europese kam- pioenschapppen in Rotterdan een come back maakte, was de sterkste Nederland se formatie altijd bij voorbaat kansloos geweest. Daarom was bondscoach Tiger man met de „droomzege" gistermiddag blij. Al zijn ingehouden spanning rea geerde hij af met een diepe zucht. „Ein delijk". zei hij. Eindelijk was zijn vijfjarige bewind bekroond met een succesje. Iets, waar hij al lang naar streef de. want ook het geduld van de spelers zelf raakte op. En toen zijn contract nog voor de titel strijd in de Energiehal werd verlengd, fronsten sommigen uit de spelerskern de wenkbrauwen. Na het verlies tegen Frankrijk in de eerste ronde werd alom het pessimisme nog eens onder streept. Een zege op het sterk geachte Roeme nië, met de voormalige Europese jeugdkampioen Dorin Giurgiuca in de gelederen, zou veel goed kunnen maken. „Maar", zo zeiden insiders, „Ne derland is nog niet rijp voor toptafeltennis. Daar Is de mentaliteit nog te zwak voor", Maar juist die mentaliteit gaf in de wedstrijd tegen Roemenië de doorslag. „Die fabel is gelukkig uit de wereld geholpen. Ze hebben de wedstrijd toch weggesleept". Van Dilst, de captain van de Ne derlandse ploeg toverde een triomfantelijke glim lach te voorschijn, toen hij de veroordeelde men- takiteit onjuist kon noemen. Overmoedig Een elfde plaats hield natuurlijk niet in, dat de top was gehaald, maar het begin is er. Tigerman was zelfs zo overmoedig, een plaats in de eerste categorie reëel te achten. ..In 1974 komen we in de eerste ronde uit tegen Denemarken, dat tiende is geworden. Daar hebben we in ieder geval meer kans tegen dan tegen de Fransen". Tiger man koos voor routinier Frans Schoofs. nationaal kampioen Bert van der Helm en Carel Deken. De opstelling van Deken was verrassend vooral omdat hij in de wedstrijd tegen Griekenland maar een keer tut winst was gekomen. Van Dilst: „Bert Schoofs wus tegen Schotland wat on zeker, maar Carel Deken was vaste keus". Schaduw Voor de 26-jarige speler van Deltalloyd was hel duel tegen Roemenië de kans om uit de schaduw van de anderen te komen. Corel Deken Immers was nooit op het voorplan getreden als een Frans Schoofs of Bert van der Helm. Altijd had hij ge noegen moeten nemen met een „figurantenrol". Toen hij twee jaar geleden zijn baan uls dames- coach opgaf, wilde hij een comc-bnck maken. Een geslaagde come-back, iets dal hem tot dit toernooi nog niet was gelukt. „Ik moet veel bete re prestaties leveren om een kans te krijgen. Je mag niet even goed spelen. Ik was dit toernooi een van de beteren en kreeg de kans van Tiger man. in het verleden kreeg ik geen vertrouwen van hem, nu wel". En eindelijk trad de „kromme" Amsterdammer, die tijdens een wedstrijd zijn kenmerkende gebo gen houding nooit opgeeft, op de voorgrond. In de beslissingspartij gaf hij de Roemeense „goo chelaar" geen schijn van kans. Deken liet zich niet afleiden, zoals eerder Bert van der Helm. door de vreemde capriolen, die Giurgiuca met zijn bat uithaalde. „Je kan met twee instellingen spelen: bang zijn om ie verliezen of punten ma ken. We hebben teveel met de eerstgenoemde „tactiek" gespeeld. Dut is een vun de redenen, waardoor Bert van der Helm zo vaak kampioen kon worden". Toen Deken hoorde, dat hij zou spelen nam hij ?ich voor de kuns Ie grijpen. Hij slaagde evenals het team. Maar Deken blijft on danks zijn zelfoverwinning reëel. „Een hogere plaats dan de elfde zijn wc niet wuard". KEES KOOMAN Carel Deken—Teodor Gheroghe 21-19, 14—21. 21-19: Krant S. -hnofx-Scrban IXibotl 22—20. 24- 22; Ui-rt van der Helm—Dorin Glur- Kluca 14-21. 15-21: Carel Deken—Dobo.l 17-21. 21 18. 21—23; Bert van der Helm GbMTgbd 21-13, 21—17; Frans Schoof»—Giurgiuca 21 I V 21- -14. Van der Helm- Dobo»! 21-15, 21—21, 16-21; Dcken-Clurgtuca 21-14, L'IUlag dame»; Nederland—Griekenland 1—3. Sonjn HcltzclMnrla LouJui 21-12. 18-21. 12-21- Veronlque van der Laan—Louka Scrlvnnou 14—'21, 18—21: der Lnan/Sonja Heltiel—Loukn Seri- *1 10. 31 17; Sonja Heltiel—Louka

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13