1 I „Schriftelijk'' gymnasium bracht mee- en tegenvallers Reuze bom in fabriek veilig gedemonteerd ftzidae SouAO/nt Milieuzorg in EEG-verband Handig! de postgiro arig probleem in Hollywood IRA waarschuwde zelf Modelactie Britse spoorwegbeamten leidt tot chaos Voorlopige grondwet in Pakistan jlNSDAG 18 APRIL 1972 LEIDSE COURANT fan een onzer verslag gevers) een jongeman te vin den die voor één dag werk z'n haar laat afknippen. Kinderion kon slechts 22 kortha- rigen vinden. Voor de rest van de 60 korte koppen moest hij een keus doen uit sportstu- denten van de univer siteit. De harige pro blemen worden des te groter omdat het me rendeel van de figu ranten graag werk vindt in moderne showfilms en westerns waarin ze hun lokken de vrije loop kunnen laten. gevers) ILLYWOOD Lang laar brengt in film- tad Hollywood extra iroblemen met zich nee. De directeur van bureaus die figu- anten leveren voor rote produkties zitten iet de handen in hun korte) haar omdat ijna alle jongeman- en die zij ter beschik ing hebben hun haar ing dragen. Kinderion, directeur an Indepent Casting, vier figu- antenbureaus heeft Een oplossing jongemannen nodig problemen kost de bu- een korte flash- reaus handen vol geld, :k moeten spelen want de langharige fi- soldaten uit de guranten willen de ireede wereldoorlog. schaar wel hanteren is nauwelijks als ze minstens een volledige week werk betaald krijgen. Een collega van Kinderion, Doug Daking van het bureau Central Casting heeft dan al een vrien delijk verzoek aan de bij hem geregistreerde jongemannen uitge schreven om het haar kort te laten knippen en buiten het werk op zijn kosten een pruik te gaan dragen. MONTEVIDEO Tupamaros (8) na vuurgevecht gedood MONTEVIDEO, (AP) Bij een vuurgevecht dat zich af speelde bij een districts- hoofdkwartier van de com munisten, zijn in Montevideo (Uraguay) een kapitein van het leger en acht mannen ge dood. Men vermoedt dat de acht behoren tot de extre mistische organisatie Tupa- maro. Vrijdag schoten Tupamoro- guerrilla's twee agenten, een marine-officier en een oud staatssecretaris dood. Korte tijd later schoten politiepa trouilles acht tupamaros neer en. werden er tien gear resteerd. iaterdag heeft het congres voor het binnenland de staat van oorlog afgekondigd en de grondwet buiten werking 52 gesteld teneinde de regering Een van de neergeschoten le den van de Tupamaros ligt op het wegdek. van president Juan M. Bor- baderry de vrije hand te ge ven in de strijd tegen het terrorisme. In totaal zijn de laatste dagen 21 mensen om gekomen. Opeiiluchtmeeting tegen VS in Vietnam TERDAM Op zaterdag 29 en zondag 30 april wordt in het Am- rdamse bos een openluchtmeeting gehouden tegen het optreden de Verenigde Staten in Vietnam. Men verwacht 10.000 deelne- i, die door het comité Jongeren voer Vietnam uitgenodigd *dt de slaapzak mee te nemen. «zaterdagmiddag vier uur af tot de voigende middag vier uur tre- op drie podia in totaal 32 popgroepen en andere kunstenaars Voorafgaande aan de meeting wordt een protestmars door de fdstad gehouden, van J'accuse hebben met ingang van gisteren de wacht betrok- bij het Amerikaans consulaat in Amsterdam. Deze „picket-li- dagelijks van 's morgens negen tot 's avonds twaalf, zal tot de eting iedere dag plaatsvinden. Turkse premier afgetreden ANKARA (Reuter) Terwijl de Russische president Podgorny in Turkije is en samenwerkings verdragen tekende, is gisteren de Turkse premier Nihat Erim afgetreden. Aanleiding daarvoor was waarschijnlijk de nieuwe kritiek op de wijze waarop het politieke extremisme wordt be streden. Erim (60) is dertien maanden premier geweest, een woelige tijd met bomaanslagen, ontvoe ringen en vier vermoorde bui tenlanders. Hij had het premier schap onder druk van militairen aanvaard, die politieke, econo mische en sociale stabiliteit wil den. In afwachting van nieuw kabinet is minister van defensie Melen tijdelijk pre mier. In zijn boodschap waarin het aftreden van Erim werd be kendgemaakt, verklaarde presi dent Sunay, dat de premier oververmoeid was. LONDONDERRY (Reuter) Deskundigen van het Britse le ger zijn er vannacht in ge slaagd de zeer krachtige bom van meer dan 200 kilo onscha delijk te maken, die de IRA in 'n fabriek in Londonderry had ge plaatst. Een kleine ploeg van het leger was urenlang bezig met het demonteren van deze grootste bom die de „provisio nals" van het Ierse republikein se leger ooit in Ulster hebben gebruikt. Honderden omwonenden, die wa ren geëvacueerd, wachtten in angstige spanning of hun huizen en andere bezittingen rond de fabriek gespaard zouden blij- De bedoeling van de IRA was dat de bom zou ontploffen tijdens de middagpauze in de fabriek zodat een nabijgelegen gebouw van het Britse leger vernietigd zou worden. Toen de bom niet ontplofte op het vastgestelde tijdstip, kennelijk door een fout in het tijdmechanisme, waar schuwde de IRA zelf de politie. Toen de evacuatie op grote schaal van dé omwonenden begon, ont dekte men dat op een deel van de hoofdweg naar de fabriek landmijnen zijn gelegd. Bernadette Devlin en Frank McManus, beiden lid voor Noord-Ierland van het Britse Lagerhuis, zijn tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens het deelnemen aan een verboden optocht. Zij hebben twee weken tijd om in Britse parachutisten beroep te gaan. ger onder schot verlangen een loonsverhoging van 16 procent waardoor het basisloon op 175 gulden per week zou komen. Spoorwegen hebben II procent geboden. Een compromis voorstel dat zondag door de minister van arbeid werd uitgewerkt en neerkwam op 12 procent, is door de bonden verworpen. LONDEN (AP) De stiptheids actie van de Engelse spoorweg arbeiders heeft gisteren in het avondspitsuur tot wilde tonelen geleid op de Londense stations waar duizenden forensen zich een weg probeerden te vechten naar de weinige treinen die lie pen. Op verschillende stations moest de politie tussenbeide ko men. Het verkeer in en rond de hoofdstad was een grote chaos Station Manager daar duizenden met de auto naar het werk waren gekomen. De politie heeft een aantal par ken opengesteld om de parkeer problemen op te lossen. Maurice MacMillan, minister voor werkgelegenheid, heeft de lei ders van de grote vakbonden Gisteravond op zijn ministerie ontvangen om te proberen de onderhandelingen tussen spoor wegdirectie en bonden weer op gang te krijgen. In het lager huis verklaarde hij dat de ont wrichting van het spoorwegver keer reeds ernstig was en naar het zich liet aanzien nog wel zou verergeren. Een lid van de spoorwegdirectie heeft verklaard dat als de stipt heidsactie niet onmiddellijk wordt afgelast morgen het hele treinverkeer met het gebied ten zuiden van Londen zal stillig gen. In dit gebied wonen de meeste forensen die in Londen werken. De spoorwegbonden, die 300.000 De modelactie arbeiders vertegenwoordigen, Op de stations heerste Pleister doet trein uitvallen LONDEN (Reuter) De Britse spoorweglieden houden zich thans strikt aan de reglementen en willen op deze manier de re gering, waarmee zij een loonge- schil hebben, op de knieën dwingen. Gisteren is een Londense forensen trein uitgevallen daar de machi nist weigerde te vertrekken. Hij voerde als argument aan, dat er slechts elf pleisters in zijn EHBO-trommel waren inplaats van de reglementair voorgeschre ven twaalf. Een tweede machinist wilde niet wegrijden omdat verscheidene gloeilampen uit een rijtuig ont braken. Ruimte nog kleiner OEROEPSOPTIMISTEN onder de ministers van Financiën zijn zeld- zaam als de witte raaf. Van de weeromstuit wordt nogal eens geklaagd, dat zo n mirc.ster de toekomst altijd zwarter afschildert dan ze eerlang blijkt te zijn. Betekent dit, dat de waarschuwingen van Minister NeKssen terzake van het dreigende begrotingstekort voor 1973 irreëel zijn? Helaas niet. Want al houden de minister en zijn adviseurs wat begrijpelijk is bij zo n ol.i.Nsche zaak als de conjunctuur enkele slagen om de arm, de cijfers welke mr. Nelissen bekend maakt op het moment dat de regering volop bezig is met de nieuwe begroting, lijken betrouw baar. Voor een deel kan de niet-economisch geschoolde burger ze uit de gang van zaken rondom rich afleiden. Uit diverse symptomen blijkt immers dat de inflatie rustig doorkruipt. XJET ziet er niet naar uit dat het kabinet-Biesheuvel zonder bijzondere maatregelen voor 1973 de rumte kan vinden welke het nodig heeft om zijn noodzakelijke versoberingspoliliek wat te matigen. De be- 'la.vliingopbrengsten vallen niet mee en het nog altijd vrij snol stijgende peil van lonen en prijzen stelt de overheid voor even grote problemen als de meeste huismoeders. Alleen al cijfers over de groei der vaste lasten waarvoor do overheid staat, wettigen pessimisme. Ook deze zomer zal het kabinet-Bies heuvel weer beslissingen moeten nemen in het dilemma: bezuinigen of zorgen voor meer inkomsten. Dot laatste zal dan voor het Over grote deel uit de fiscale sector moeten komen. ¥>EZUINIGEN op uitgaven heeft dit jaar al de nodige deining ver- oorzaakt; defensie lijkt het enige object waarvoor direct een meerderheid van de bevolking te wmnen zou zijn. De overheid zou ook geholpen zijn, wanneer haar eigen personeels lasten niet zo snel meer zouden stijgen, maar die lasten hebben een nauwe relatie met het algehele loon- en prijspeil. Wie hierover beg.nt, ontdekt nog steeds dat het éne deel van de natie beweert dat de lonen straf beheerst moeten worden omdat dan de prijzen ook weer tot rust komen, terwijl een ander deel gelooft dat bij een straffe prijsbeheersing de loonsector ook wel rustiger worden zal. Vorig jaar hebben vrijwel alle partijen ziich bezondigd aan de neiiging om de situatie rooskleuriger voor te stellen dan ze was. De klap die sedertdien werkgelegenheid, investeringen en nationaal inkomen hebben gekregen, zou ellen nu een beetje wijzer hebben moeten maken. Pas dan kan de sfeer van realiteit ontstaan dSe onmisbaar is om een verantwoord beleid te kunnen voeren. Momenteel is de realiteitszin een mank geval; zowel bij de regering en haar partijen als de oppositie. Verandert dit niet, dan blijft de toekomst somber: met of zonder een politieke orisis op het Binnenhof. Beroep op regeringen BRUSSEL (AP) De regeringen van de landen van de Eu ropese Economische Gemeenschap zijn gisteren opgeroe pen te beginnen met een campagne tegen milieuvervui ling door de industrie. Spinelli, lid van de uitvoerende commissie van de EEG voor industriële zaken, verklaarde dat hij een zo alge meen mogelijke discussie over milieuvraagstukken zou verwelkomen voor de regeringen deze enorme vraagstuk ken aanpakken. Deze week komen in Venetië meer dan 3000 industriëlen, vakbondsleiders en functionarissen uit de tien landen dio volgend jaar de EEG zullen vormen bijeen voor een con ferentie over het milieu en de invloed van de industriële ontwikkeling op het milieu. De commissie zal een resolutie aan de ministerraad voorleggen die een tijdschema behelst voor het anti-milieuvervuiling pro- gramma. Eind 1973 dienen cri teria te zijn vastgesteld voor vervuiling en stundaurden voor de controle op de vervuiling. Eerst komt de ernstige vervui ling aan de beurt. Later zullen nog normen worden vastgesteld voor minder ernstige vormen. De commissie wil de ministerraad vervolgens aanbevelingen doen voor de bescherming van de Rijn tegen vervuiling: vaststel ling van definities voor de zui verheid van het water in de Rijndelta, het opstellen van een procedure die binnen drie tot vijf jaar een zuivere Rijn moet verwezenlijken, en een raming van de kosten daarvan. moesten wachten op Maurits, de eerste zoon van ses Margriet en mr. Pieter Vollenhoven vierde gisteren vierde verjaardag. Ter ge- pnheid daarvan kreeg hij van Koninklijke Nederlandse Re- ivereniging een bosnegerhut. alleen hij, maar ook broer- Bernhard vond het kennelijk mooi cadeau. angehouden 3 oplichting 0.000 gulden 1LEM (ANP) De Haar- se politie heeft gistermiddag 53-jarige aannemer uit Vel- aangehouden, die heeft be- IB voor 110.000 gulden drie Iken te hebben opgelicht. Hij schulden bij bedrijven van wmaterialen in Noord-Ho!- 1. Om die te betalen had hij naam van één van die be ven blanco cheques ingevuld ondertekend met de naam de directeur. lad ook geprobeerd bij ban- in Haarlem, Beverwijk en maar op die manier voor en- 5 tienduizenden guldens uit- Bald te krijgen, maar die po gen mislukten steeds doordat 1 naar zijn legitimatiebewijs rd gevraagd. Hij liep dan buiten onder het voor- tdsel dat hij zijn papieren in auto had laten liggen, en ef weg. In Alkmaar is hij zo en-de lamp gelopen. Voordat ISLAMABAD (AP) De Pakis taanse nationale vergadering heeft een tijdelijke grondwet aanvaard. Hierdoor zal het presi dent Bhoetto mogelijk worden om zoals hij hud beloofd, de staat van beleg op te heffen. Tevens is hij nu officieel de be langrijkste man van het land geworden. Voorafgaande aan de stemming was drie dagen gede batteerd. Courrèges ontwierp dit ensemble voor de komende winter. Het zijn een blouson-jasje van vinyl en synthetisch bont gedragen op een rode jersey rok met kruis banden. Op de rok wordt een witte wollen trui met rode nop pen gedragen en bijpassende kousen. hij na de mislukte inning in zijn auto stapte praatte hij daqr nog wat met een kennis. Een em ployé van de bank klampte die kennis aan, kreeg zo te horen waar de man woonde en waar schuwde de politie. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Voor de 6350 gegadigden naar een einddiploma gymnasium zit het „schriftelijk" voor 1972 er weer op. Met het al enkele jaren erkend lastige onderdeel „tekstsamenvatting Neder lands" kwam maandagmiddag het ein de van vier dagen geconcentreerd wer ken. Het wachten is nu op dc dagen lus sen 15 mei en eind juni waarop het mondeling examen gaat plaats vinden. De bijna 2500 alfa-kandidaten zullen dit maal niet geëxamineerd worden in Griekse poëzie en Latijns proza; voor de ruim 3850 beta's is biologie uitgeloot. Het is dit jaar de één na laatste maal dat op het gymnasium het eindexamen „oude stijl" wordt afgenomen, in 1974 vindt alles conform de mammoetwet plaats. Een klein aantal scholen werkt reeds in die stijl en daar werd ook voor de twee klassieke talen (waar momen teel nog de eigen leraar over de opga ven beslist) met centraal-vastgestelde examenstof gewerkt. De keuze was ge vallen op Curtius Rufus voor Latijn cn Lykurgos voor Grieks: twee schrijvers zonder duidelijk eigen stijl, wat bij zo'n centrale opgave wel noodzakelijk is. Vóór de pittige tekstsamenvatting welke hun examen afsloot, hadden de gymna siasten vorige week al hun prestaties in de moedertaal via een opstel kunnen bewijzen. Van de tien mogelijkheden waaruit ze mochten kiezen, waren de meeste op de actualiteit gericht: ..de jeugd: het slachtoffer van de commer cie?", „ja, neen, geen mening", „ge luid", „het profijtbeginsel", „leven tus sen plastic en antiek", „de snelheid in ons moderne leven." Een steekproef wees uit, dat het profijtbe ginsel velen te ingewikkeld leek: de op gaven over opinie, geluid, plastic en an tiek zouden wel eens favoriet kunnen zijn. En natuurlijk de opgave over ac tiegroepen, die in de kreet „hoe een dubbeltje tegen een kwartje op kan" commercieel verpakt zat. De tekstsamenvatting, hoewel pittig, leek verschillende docenten en leerlingen handzamer dan die van de twee laatste jaren. In 350 woorden moesten drie pa gina's worden samengevat welke Pierre H. Dubois aan Bertold Brecht wijdde in zijn bundel „Het binnenste buiten". Een beschouwing waarin compact maar hel der uiteengezet wordt dat Brecht een „geëngageerd" auteur was, die zich tot doel stelde zijn publiek kritisch en waakzaam te houden. Van de moderne talen was Frans dit jaar de grote meevaller: het stuk „Un quart de siècle d'Unesco" (uit de Figaro) was bepaald niet lastig. Wie gewone grammaticale probleempjes als „bien des domaines" of „puisque les guerres prennent naissance" wist op te lossen, moet voor dit stuk zonder veel moeite een voldoende hebben kunnen scoren. Engels en Duits waren van pittiger kwali teit. Engels omdat het in feite buiten de normale opgaven voor het gymnasium lag. „Conserving wildlife", een stukje over het behoud van in het wild levende dieren, behandelde wel een actueel pro bleem. maar telde woorden als caterpil lar, dismal, en antlers, die niet met dik ke letters in het boekje met idiomati sche bijzonderheden voor Engels op het gymnasium geschreven staan. Bepaald zwaar was de beschouwing over „Das Nachkriegstheater" uit het boek „Theater der Gegenwart" van Siegfried Melchinger. Zoals meestal bij Duits was ook nu weer niet het begrijpen het gro te probleem, maar de kunst om van Melchingers proza goed Nederlunds te maken. Het werk voor de drie zittingen wiskunde maakte in zijn geheel dc indruk van goed gehalte, moar in alle drie gevallen zaten er adders in het gras. Bij analyti sche meetkunde plus goniometrie was opvallend het ontbreken van een opgave over bundels en stelsels van lijnen en krommen. Bij algebra - hier stond nog een opgave over een rij die bij „de exa mens nieuwe stijl" niet meer tot de stof behoort - zullen kandidaten de toegeme ten tijd hard nodig gehad hebben. Stereometrie bleek lastiger dan „op het eerste gezicht" deed vermoeden. E n reeds jaren in vele boeken in onbruik geraakte stelling had hier de problema tiek kunnen vereenvoudigen. De reken- partij die nu nodig was om de inhoud van beide delen van een 4-zijdige pira mide te vinden, zal menig kandidaat te veel tijd gekost hebben. Eindconclusie? Niet gemakkelijk om voor stereometrie het cijfer 7 of meer te halen. Met Postgiro kunt u overal betalen met gegarandeerde girobetaalkaarten in plaats van met contant geld. V dab makkelijk!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9