E-10 GASUNIE WIL BUITENLANDS AARDGAS KOPEN Het supportersleger vliegt niet meer mee Fli sPEcmm Monetaire hulp voor 3e wereld IIÏDËLÜK SIMS Intercommunie lutheranen en katholieken in nota aanbevolen Ajax gaat bijna alleen uon98uoar voor de slanke lijn Mansholt bepleit: „Kerk aan leken teruggegeven" Paus vraagt Unctad om verandering structuren LEIDSE COURANT Padre Flaviano Santia staat midden in de landerijen bij het Italiaanse plaatsje Amaseno en zegent de overblijfselen van een lijnvliegtuig, een Fokker F-27, dat daar zondag neerstort te. Het toestel werd het slachtoffer van een noodweer dat de laatste dagen flinke schade aanrichtte. Alle achttien inzitten den van het toestel, vijftien passagiers en drie bemannings leden, kwamen om het leven. GRONINGEN (ANP) De Nederlandse Gasunie probeert momenteel van de Ame rikaanse oliemaatschappij Phillips aard gas te kopen dat is gevonden in het Noor se deel van het continentale plateau. Het zou gaan om een voorraad van 150 tot 200 miljard kubieke meter. Deze mededeling deed de hoofddirecteur van de Gasunie, dr. C. Krijgsman, gister avond in Groningen. De afzet van aard gas is veel sneller gestegen dan aanvan kelijk was verwacht. De oorzaken daar van zijn de gestegen olieprijzen en de kwaliteit van aardgas als schone brand stof. Van een uitputting van de Neder landse voorraden (2400 miljard kubieke meter), vooral in Groningen, Friesland en Drente, is overigens nog geen sprake, al dus een woordvoerder van het ministerie van economische zaken. Kernreactor in Egypte en Libië CAIRO (UPI) President Sadat van Egypte heeft in Cairo be kendgemaakt dat Egypte en Li bië met technische steun van de Russen een kernreactor gaan bouwen voor de ontzilting van zeewater. De V.S., aldus Sadat, hebben des tijds laten weten dat zij wel wil den helpen bij de bouw van de reactor maar hun aanbod later ingetrokken. Egyptische bladen meldden de vo rige week dat de reactor genoeg energie zal leveren om jaren lang in de behoeften van Egyp te en Libië te voorzien. ICHIPHOL Het supporters-legioen, dat Ajax op zijn tocht naar de halve finale voor de Europa-cup in Lissabon zal vol gen, is aanzienlijk kleiner dan het gebrui kelijke vliegende leger bij andere wed strijden. Martinair, dat aanvankelijk een ambitieus aantal boekiitgen van reisbu reaus had gemaakt, zal vandaag en mor gen slechts 330 Amsterdammers naar de Portugese hoofdstad brengen. Transavia vervoert op beide dagen met vier Cara- velles en een Boeing-707 ruim 500 suppor- ters> De KLM heeft 1100 zitplaatsen in- gezet, verdeeld over 2 Boeings-747, 1 Super ove DC-8 en 2 DC's-9. helAls reden voor deze flauwe belangstelling .geeft men op de grote afstand, waardoor de vliegprijs aanzienlijk hoger ligt dan voor reizen naar Enge land, Duitsland en zelfs Spanje. De goedkoopste priijs voor een dag retour per chainberv heg tuig ligt ditmaal op 245 gulden. Inmiddels zijn de twee Nederlandse chartermaat schappijen alweer druk bezig om enorme lucht bruggen te slaan tussen Glasgow en Rotterdam. Dit met het oog op de finale van de Europa- cup.die hoe dan ook in de Maasstad zal worden gehouden. Het Schotse Celtic, dat tijdens zijn eerste wedstrijd in de halve finale gelijk speelde tegen Inter-Milan (0-0) verwacht zonder meer door te stoten naar de finale. Uitgaande van dit optimisme hebben Engelse en Schotse reisbu reaus en masse opties genomen op cchartervlieg- tuigen in heel Europa. Martinair heeft 4 DG9-ma- chines voor 440 passagiers vastgelegd en heeft daarnaast tientallen aanvragen in portefeuille. Dij Transavia verwacht met bij een gunstige uit slag voor de Schotten 4000 Celtic-supporters met vrijwel de gehele Transavia-luchtvloot (9 Caravel- les en 1 Boeing 707) naar Rotterdam te brengen. Voor industrie is er zeker gas be schikbaar tot het einde van de tachtiger jaren en voor de klei nere verbruikers tot het einde van deze eeuw. De Gasunie wil toch het buiten lands gas kopen om over extra voorraden te kunnen beschikken en zo in de komende tientallen jaren op een zo breed mogelijke basis aardgas te kunnen blijven leveren, aldus de heer Krijgs man. Een groot deel van het Nederlandse gas wordt overi gens geëxporteerd: 17 miljard kubieke meetr van de totale produktie vann 43 miljard meter in 1971. Hiervoor zit Ne derland vast aan contracten van 20 tot 25 jaar met het buiten land. Als de Gasunie het Noorse gas krijgt, zal dit via een nog aan te leggen 400 kilometer lange pijpleiding naar Nederland ge voerd worden. De levering van het Noorse gas zou al in de ko mende jaren moeten plaets heb-1 ben. De aankoop van net Noor se gas en het transport ervan zullen waarschijnlijk tol een prijsverhoging leiden. Overigens heeft de regering al eerder een verhoging van de gasprijs aan- gekondigd om het verschil met de olieprijs minder groot te ma ken. (ADVERTENTIE) LITER SANTIAGO (Reuter) De commissie van de Europese Economische Gemeenschap heeft gisteren bij monde van haar Nederlandse voorzitter, dr. S.L. Mansholt, voorge steld dat aan de ontwikkelingslanden speciale trekkings rechten op het Internationale Monetaire Fonds worden ge geven. Hiervoor zouden deze landen schadeloos moeten worden gesteld voor hun verlies aan koopkracht van hun reserves ten gevolge van de jongste monetaire crisis. De 31-jarige Italiaan die gis teren een Swissair-vlieg- tuig kaapte om een onder houd met de paus af te dwingen, had een kistje bij zich, waarin zich vol gens hem explosieven be vonden en waarmee hij het toestel dreigde op te blazen. Nadat de politie hem op het vliegveld Ciampino bij Rome had overmeesterd, bleken er in het kistje alleen maar sigaren te zitten Dr. Majisholt sprak aan het begin van de tweede week van de we reldhandelsconferentie - UNC- TAD-3 - in de Chileense hoofd stad Santiago. Hij verklaarde dat deze speciale rechten financiële hulp en technische bijstand niet zouden kunnen vervangen. De heer Mansholt leverde onder meer kritiek op de geïndustriali seerde landen dat deze niet meer steun gaven aan de arme re landen. Van de hele wereld bevolking heeft 25 percent een jaarinkomen van 8820 gulden, aldus de spreker, terwij! dat van de overige 75 percent ge middeld 648 gulden bedraagt. Tegen 1980 zal die 25 percent 12.960 gulden ontvangen en de rest zal het niet verder hebben gebracht dan 1008 gulden. Is er een duidelijker teken dan dit, dat onze huidige pogingen om de minder ontwikkelde lan den te helpen, hebben gefaald? vroeg dr. Mansholt. Vrachtauto vernielde viaduct BRUSSEL (ANP) Een In aan bouw zijnde brug over de Bou- dewijn-snelweg in België (Ant- werpen-Luik), die aansluiting moest geven op de E-3 nunr Eindhoven, is gistermiddag In gestort toen een van de pijlers werd geramd door een te hoog geladen Luxemburgse vrachtau to. De wagen werd gedeeltelijk door de instortende brug bedol ven en de chauffeur raakte licht gewond. Omdat beide richtingen riz da snelweg geblokkeerd raakten, ontstond al snel een grote chaos, waarbij zich kettingbot singen voordeden. Zes Neder landse arbeiders zijn bij het on geluk aan de dood ontsnapt: het waren personeelsleden van het uitvoerend aannemersbedrijf, die juist twee minuten vóór het ongeluk voor een theepauze van het viaduct naar beneden geko men waren. KVP-voorzitter wil met mgr. Gij sen praten over abortus (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitter van de KVP, dr. ir. D. de Zeeuw, is van plan een dezer dagen een gesprek te hebben met bisschop Gijsen van Roermond, naar aanleiding van diens uitspraken Inzake de abortuswetgeving en de rol van katholieke politici daarbij. Volgens de bisschop zouden politi ci die meewerken ann een wet telijke regeling vas het abortus vraagstuk zich niet langer ka tholiek mogen noemen. Dr. De Zeeuw heeft vrijdag reeds af stand genomen van de uitspra ken van de bisschop, die hij „onverantwoord" noemde. De heer De Zeeuw had vorige week nog geen contact met mgr. Gij sen kunnen krijgen. Celstraf voor diefstallen vanuit kliniek ARNHEM (ANP) Twaalf ver pleegden uit de Prof. Pompekll- niek in Nijmegen, die enkele maanden geleden een reeks In braken hadden gepleegd tijdens escapades in Nijmegen en om geving, hebben gisteren van de Arnhemse politierechter gevan genisstraffen gekregen varië rend van vijf maanden tot vijf weken. Enkelen van de ter beschikking gestelden, die terechtstonden, hadden 15 tot 30 inbraken op hun naam staan. Van de kant van de Pompekliniek verklaarde men, dat de inrichting voor dit soort schades niet aansprakelijk kan worden gestold. Wel pro beert men soms met de gedu peerden tot een regeling van de schadevergoeding tc komen. Tij dens de zitting bleek, dat derge lijke pogingen weinig of geen effect hebben wegens gebrek aan baten. De vonnissen waren alle conform de eis. Voor bijna alle verdach ten is er een verzoek gedaan tot herplaatsing in de Pompekli niek. Totdat het ministerie van justitie besloten hoeft hen op nieuw in de kliniek te plaatsen worden ze in het huis van bewa ring als passanten behandeld. Vliegtuigkaping MIAMI (AFP/UPI) Een vlieg tuig van de Amcrikaunse .uclrt- mii ii'iiflii iml i-ti-.i e- lines, dat 85 passagiers en 6 be manningsleden aun boord had, is gisteren boven Florida ge kaapt. Een gewapende man eiste 500.000 dollar en wilde dat de piloot hem naar Nassau op de Bahama-eilanden zou bren gen. In Chicago werd geland voor het geld. De politie omsin gelde het vliegtuig cn kon de kaper arresteren, nadat hij de passagiers had laten uitstappen. opi deke ei 0 IIrt De studiecommissie, die sinds 1967 in opdracht van het secreta riaat voor de eenheid der christenen en het uitvoerend comité van de lutherse wereldbond onder het gezamenlijke thema „Het evangelie en de kerk" theologische vragen bestudeerde, heeft dezer dagen een nota gepubliceerd, waarin zij de inter- pommunie tussen lutheranen en katholieken in speciale geval len, aanbeveelt. De intercommunie, het bij elkaar deelnemen aan het Avondmaal of de Eucharistie zou vooral een plaats kunnen krijgen bij oe cumenische aangelegenheden en in de gemengde zielzorg, zo zegt de studiecommissie, die dit als een stap verder ziet op de weg „naar de volle gemeenschap der kerken". Het ontbreken van een gemeenschappelijke leer over het kerke lijk ambt vormt voor de commissieleden een grote moeilijkheid bij de intercommunidiensten, maar men is van mening, dat het al dan niet houden van dergelijke diensten niet uitsluitend af hankelijk gemaakt mag worden van de wederzijdse volledige erkenning van het ambt. „De pastorale verantwoordelijkheid verplicht de leiding van de kerken, zodanig te handelen, dat de gelovigen niet in verwar ring worden gebracht", zo schrijft de commissie. Zij verlangt echter ook dat de leiding rekening houdt met degenen, die lij den onder de traagheid van handelen". In hun verklaring zeggen de lutherse en katholieke commissiele den dat men door de oplossing van de intercommunievraag stukken tussen hun kerken het streven naar gemeenschap met andere kerken niet uit het oog mag verliezen. In de discussie over het primaatschap van de paus, werd van de kant van de lutheranen het ambt van de paus als zichtbaar te ken van de eenheid niet uitgesloten: wel vroeg men zich af of het primaatschap van de paus voor de kerk noodzakelijk is. „In een voorwoord op de nota zeggen de secretaris-generaal van de lutherse wereldbond, dr. A. Appel en de voorzitter van het secretariaat voor de eenheid, kardinaal J. Willebrands dat de resultaten van de studiecommissie, ondanks de officiële op dracht, geen verplichtend karakter hebben. MGR. J. BLUYSSEN B> Het Vaticaan heeft meege deeld dat berichten, dat de paus in september, als hij 75 jaar wordt, wil aftreden, raiet juist zijn. De paus heeft des tijds alle bisschoppen ge vraagd te willen aftreden als zij de 75-jarige leeftijd had den bereikt. 'Hierdoor zijn velen gaan den ken dat dit ook op de paus zelf van toepassing zou zijn. De paus is op 26 september jarig. Kampen, dat door zijn vele kerken wel eens het „Neder landse Jeruzalem" genoemd wordt, heeft sinds enkele da gen ook een moskee binnen zijn poorten. Deze is geves- KORTE METTEN tigd in een pension voor Turkse werknemers in Ne derland, en kon gerealiseerd worden door steun van het bedrijfsleven. Men beschikt over een hulp-Iman, die de dagelijkse gebeden zal lei den. Het 'S de twaalfde mos kee in Nederland. f> De „Internationale prijs der Franciscanen" voor 1972 zal worden toegekend aan de baptistenpredikant Billy Gra ham voor zijn oecumenische activiteiten. De prijs wordt hem op 21 april in de Ver enigde Staten uitgereikt door de provinciaal van de ro- meh'jse provincie van de franciscanen-conventuelen, Robert Bayer. Bij restauratiewerkzaamhe den aan de Januariuscata- combe in Napels zijn goed bewaard gebleven mozaiek- portretten gevonden van ver schillende bisschoppen uit de vroeg-christelijke tijd. Volgens onderzoekingen stam men ze uit de vijfde eeuw. maar de afgebeelde bis schoppen kunnen niet met zekerheid worden geïdentifi ceerd. De opgravingen in de catacombe staan onder lei ding van de pauselijke com missie voor archeologie. Mgr. J. Bluyssen van Den Bosch heeft een ontmoeting gehad met het bestuur van „Ons Middelbaar Onderwijs" en godsdienstleraren om zich te laten informeren over de ontwikkelingen rond de expe rimentele katechese-cursus, waartegen door de Romeinse instanties bezwaar is ge maakt. Besloten is, dat de godsdienstleraren zouden doorgaan met een kritische evaluatie van de cursus en dat zij hun bevindingen zul len doorspreker» met deskun- Op dinsdag 25 april ontmoeten de stafleden van de Heerlen- se hogeschool voor theologie en pastoraat bisschop J. M. Gijsen van Roermond. De bedoeling van de bijeen komst is niet alleen om de bisschop te informeren over het leerplan van de hoge school, maar tevens de op vatting van de bisschop te corrigeren, dat in de oplei ding van de hogeschool elke vorm van spiritualiteit afwe zig zou zijn. Aan het gesprek neemt ook het dagelijks bestuur van de ho- Leerplan hoge school Heerlen besproken met mgr. J. Gijsen geschool, bestaande uit mgr. E. Beel, mr. R. Hoepener en de heer Laurensse, deel. Vol gens de rector dr. J. Bosch zal de bisschop worden ver zocht zijn concrete bezwaren tegen de opleiding te uiten. Mgr. Bluyssen: Tijdens een werkbezoek aan de Nijmeegse wijk Dukenburg heeft de bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen te kennen gegeven dat „de kerk in de komende jaren zoveel mogelijk teruggegeven moet worden aan de leken. De vroegere hiërarchie waarin de priester het vertelde en de gelovige maar te gehoor zamen had, ook al begreep hij niet waarom, past niet meer in deze tijd". De bisschop ging bij die gele genheid dieper in op zijn te verwachten brief „De op bouw van de kerk" en gaf de boodschap mee, dat alle mensen samen moeten pro beren de kerk van Christus te zijn. En dan in die vorm zoals de mens'van vandaag behoeft. „Heel veel mensen willen Je zus volgen, maar don liever niet de kerk. Jongeren zien niets in de kerk. Het zou kunnen betekenen dat de kerk geen elan meer heeft", aldus de bisschop „Maar we kunnen ons ook afvragen, wat wijzelf nog waard zijn". De bisschop betreurde het, dat sommigen zich te veel in allerlei redenaties begeven, zodat ze er niet meer uitko men. Het hart moet ook aan bod komen, zo meent de bis schop. Sprekend over de oecumene, /.ei mgr. Bruyssen. dat hij niet geloofde de eenheid te winnen door het maken van een „hutspot". „Ik kan me niet voorstellen dat we in de toekomst het verschil tussen katholieken en protestanten niet meer zien. Ik zou het betreuren als liturgieën door- eengeklutst zouden worden. Wel is het verheugend, dat katholieken en protestanten elkaar vinden bij eucharistie en intercommunie". Hel conflict tussen de r.-k. kerk en de regering in Zaire is bijgelegd in een vergadering tussen president Moboetoe (zie foto) en de permanente commissie van de Zairiaanse bisschoppenconferentie. De bisschoppenconferentie is tot de conclusie gekomen dat zij zich onmogelijk buitbn de rege- ringspolitiek kunnen stellen. Het conflict was ontstaan naar aanleiding van de Afrikaniseringspolitiek, waarop door kar dinaal Maloela kritiek was geuit. In een brief aan de secretaris-generaal van de wereldhandolsonferentie-Unctnd III heeft paus Paulus gepleit voor het afschaffen van die sy stemen die er de schuld van zijn, dat de be voorrechten steeds meer voorrechten krijgen, de rijksten alleen maar met elkaar handel dri|ven en de internationale hulpverlening dik wijls zeer onvolkomen aan de armste bevol kingsgroepen ten goede komt. In zijn brief, waarin hij wijst op „onze eigen verantwoordelijkheid in de leiding van een wereldkerk" en waarin hij herinnert aan de oproep van de bisschoppensynode voor een groter rechtvaardigheid in de wereld, spreekt de paus de wens uit. dat vooral de stem ge hoord wordt van diegenen, die de meeste hulp nodig hebben; de honderden miljoenen man nen, vrouwen en kinderen, die aan de rand van de moderne economie leven, die lijden onder ziekte en slechte voeding, leven onder ongezonde woon- en arbeidsvoorwaarden cn benadeeld worden door werkloosheid, analfa betisme en andere omstandigheden, die hen beletten volledig aan het leven deel te ne men", aldus paus Paulus.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7