PEILING VAN ÏAALSMEEROOK TOERISTISCHE BOSKOOP DOET ER WAT AAN Ereburger Voorschoten overleden TOEKOMST RODE WIP ONZEKER iüli$lNSDAG 18 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 AALSMEER Sinds 28 februari van dit jaar heeft de zegswijze ,.Zeg het met bloemen" er een nieuwe dimensie bijgekregen. Op die datum werd even buiten het kassendorp, richting Uithoorn, 's werelds grootste bloemenveiling in gebruik genomen. De han del was in het oude gebouw al enige tijd volkomen uit z'n vestje gegroeid en om aan de groeiende vraag naar snijblomen te kunnen voldoen moesten nieuwe wegen worden gebaand. De kleur- en geurrijke bloementaal, die vanuit Aalsmeer wordt ge voed en verbreid is wereldomvattend en massaal geworden. In augustus komen prinses Beatrix en haar man de kolossale ne derzetting van de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer VBA officieel in bedrijf stellen. Een koninklijk gebaar naar bui ten, een accentuering van het feit, dat het landje aan de Noord zee een handelsgeest bezit die tot grootse resultaten kan voeren. De nieuwe Aalsmeerse veiling is daar een onomstotelijk bewijs van. Wat maar wil zeggen: Nederland kan nog wel iets aan anderen verkopen. lUIZEa ilangs raakte een Canadese be- fl9.o£i|oeker verzeild tussen de 2500 iur: transportkarretjes, die automa- 30"1lïsch via een k&ttiingbransportsy- detteem hun weg vinden in de im- ;e hal van 96.000 vierk. me- bijna 10 vierk. kilometer, ieweldjg", zei hij, „dit is ge- Amerikaans. Ik dacht, dat ature)"een WÖ ^at konden..." dinsiAch", antwoordde z'n Neder- riJ- fendse gastheer, „daar draaien cm' Vij echt onze hand niet voor Hm". De veiling is amper twee het draaien, maar en groot publiek van niet-ko- ers heeft het grote overdekte bloemendorp" met zijn lange traten van 300 meter l/2 formele erkeerstoesLanden (als je alles ?an °is >Pend moet doen ben je een ail aar uur kwijt en bovendien 15 oodmoe) al ontdekt. Per dag ij den al zo'n dertig bussen vol 'c|ezoekers uit binnen- en buiten- and af en aan. veiling heeft een bezoeker'shal let servicediensten, waarbij 16 leisjes voor de rondleidingen •seiorgen. Over de balustrades van 14.30 u e loopgangen boven het vei- nggewoel hangen hele kluiten Imende en fotograferende be- ingstellenden. Voordat ze het omplex verlaten kunnen ze in uitgebreide souvenir-shop ochtendje Aalsmeer (vóór ir is er de grootste drukte, Js alle drie de afmijnzalen met totaal zes grote klokken de lenigte kopers van handel voorzien) bezegelen met njet kopen van wat Delfts blauw, hardnekkige Volendamse oertjes en boerinnetjes of an- ere „typisch Hollandse" snuis- tot 1 Brijen. grootste veiling t ;n fiks dorp. Elke nuim 3000 mense r thuis horen, april leelsbezetting van ■m o 25 man. De vaste klanten Zor! at z'jn de kopers hebben er ivny G< lewoonlijk 2500 mensen over de pr« jper en 5oo man expeditieper- b oneel zorgt voor het aan- en af- Beil oeren van de bloemen. In r.e jaar g 1( n lie )Oglan( N.V. e bouv i totaa :r wereld is lag lopen er rond die De perso de VBA 'OORSCHOTEN Op 82-jari- ge leeftijd is in Voorschoten overleden de heer D. Lim burg, die o.a. 25 jaar namens de A.R.P. deel heeft uitge maakt van de Voorschotense gemeenteraad tijdens de ja ren 1920 tot 1948. IS ijdens zijn raadslidmaatschap maakte de heer Limburg de stichting van het raadhuis langs de Leidseweg mee. Zijn naam staat gebeiteld in de hal van het huidige raadhuis. Gedurende de oorlog was de heer Limburg nauw betrok ken bij het verzet en een van zijn zonen is gestorven voor het vuurpeloton als represail le voor de aanslag op Rauter. zijn verdiensten werd de heer Limburg onderschei den met de ere-medaille ver bonden aan het ere-burger- schap van Voorschoten, 'a z'n raadslidmaatschap heeft de heer Limburg jarenlang deel uit gemaakt van de wo- ningadviescommissie. H.M. de.Koningin verleende de ere medaille in goud verbonden aap de orde van Oranje Nas- e oor e laatste jaren woonde de heer Limburg in het bejaarden centrum „Adegeest". Van middag om twee uur is de heer Limburg begraven op de begraafplaats „Rosenburgh" na een rouwdienst in de aula van de begraafplaats. vroege morgenurem of laat in de vorravond, als de produkten in geweldige ladingen worden aangevoerd, lijkt de hal van 300 bij 320 meter één, bijna onover zienbaar, plein vol bloemperken die van plaats veranderen als de karretjes gaan rijden. Het is ook een dorp dat men zich nauwelijks completer kan voor stellen. De grote ruimte wordt omzoomd met 90 grossiers boxen. Daar zijn zalen bij, voor de „groten" en ook kleinere, alle met een eigen koelruimte en ei gen beveiiging. Bloemen, van alledaagse tot zeer kostbare, worden er voor verzending ge reed gemaakt. Zo kunt u eerbie dig staan kijken naar het inpak ken van Holland-orchideeën in een soort gebaksdozen met doorzichtig venster. Dat de vei ling van alle markten thuis is bewijzen tevens de vestigingen van het Bedrijfschap voor de Groothandel in Bloemkwekerij- produkten, de Pianteziekten- kundige Dienst, het douanekan toor, de computerruimte, de twee boekhoudkantoren, zeven expeditiebedrijven, vijf bankfi lialen (want in Aalsmeer is het boter bij de vis), een kapsalon en vijf kantines, waar je zeer verzorgd en gevarieerd het knorren der maag kunt stillen; de koffie is er trouwens ook best. Of het allemaal nog niet genoeg is zijn er ook de LTB, en LBTB vertegenwoordigd. Men ziet, de bonden kruipen zelfs in het hol van de veilende leeuw. Uiteraard zijn in de nieuwe vei ling ook de VBA-kantoren en derzelver diensten onderge bracht. We wezen er al eerder op: lopen .is hier geen doen. De automobi listen moeten zich aan de ver keersregels en -borden houden en waar de auto binnengere den door poorten waarvan de toegangsdeuren met lucht wor den opengeschoten niet mag komen staan er voor de vlugge 'karweitjes overal vouwfietsen be schikbaar. Een soort „witte fiet- sensysteem": je pakt maar mee als het uitkomt en laat het fiets je staan als-ie niet meer nodig •is. In de .^ruimtelijke orde ning" van deze mammoet-vei linghal neemt de communicatie een bijzondere plaats in. Elkaar daar te vinden is een verre van gemakkelijke opgave. Nu kom je al een heel eind met 500 luid sprekers, 600 interne telefoon toestellen. Van het totaal aantal toestellen zijn er 350 met de mogelijkheid, direct naar buiten te kunnen bellen. Verder is er een aantal lieden, die voorzien zijn van „piepers" aan de borstzak van hun colberts, de hoogfreqente en draadloze per- sonen-zoek-installatie die de be reikbaarheid een stuk eenvoudi ger maakt. weer naar het land van her komst verzonden worden. Geen goedkope boeketjes dus door deze procedure, maar voor som mige handelaren altijd nog de moeite waard. De bloemen worden eerst gekeurd op hun kwaliteit door een keur meester en tevens voorgenum- merd. De veilingmeester kan dan aan de hand van de brieven voor het afmijnen de gegevens aan de aspirantkopers bekend van de zaal kan de „printer" distributiebonnen maken die hij op de kar bij de bloemen legt. De wagen gaat vervolgens naar het distributiecentrum langs een automatisch bepaalde route. De aanwezigheid van de kopers op de tribune wordt gemeld aan de computer door middel van een kopersplaat, die m de z.g. rea der wordt gestopt op de plaats van de koper in de afmijnzaal. Dan pas kan hij gaan kopen. -systeem een nuttige instelling kt/kje in de immense hal, waaruit kan bh/ken dat .witte-jietsen 's Morgens vroeg is het grootste gevecht om de partijen bloe men, een zenuwslopend werk voor het legertje inkopers in dienst van de grossiers om aan bod te komen. Niet zelden zijn deze mensen, die over een enorm reactievermogen moeten kunnen beschikken, 's middags finaal uitgeteld. Het afmijnen begint om 7 uur. Onder de par itijen zijn zelfs bepaalde exoti sche bloemen die uit het buiten land komen, in Aalsmeer ge veild worden en later op de dag maken. Als het veilen begint, worden de wagentjes op de aan- voerbanen naar de afmijnzalen geplaatst en via het ketting- transport de afmijnzaal binnen gereden. Het afmijnen geschiedt per wagen. Een „opsteker" laat de bloemen zien aan de kopers op de tribunes; de veilingmees ter noemt de aantallen en de kopers kunnen dan op hun knop drukken. De bloemen zijn dan verkocht en gaan de zaal weer uit. In het tijdsbestek dat de kar door kan rijden tot het eind In elke afmijnzaal kan het kopen plaatsvinden op beide klokken door middel van een keuzescha kelaar, zodat men niet behoeft te gaan verzitten als men op een andere klok wil gaan kopen. Wanneer er gekocht is krijgt de koper contact met de afslager via een intercom-inst&llatie, waardoor de koper op kan ge ven hoeveel bossen hij wil heb ben. In de drie afmijnzalen zijn in totaal 924 kopersbanken met elk een intercom, een kopers- knop, een reader en een twee- klokkenschaketaar. Verder zijn er 210 plaatsen met een telefoon toestel. Een uurtje veiling-be spieden levert de leek een onge kend kijk- en luisterspel. Harde business, harde taal ook; afsla gers en kopers zijn knapen die niet van wauwelen houden: „Ja..., wil je oplazeren, 22 cent voor die Baccara's". Ook hoort men nu en dan opmerkingen over „mooie voeten", of „zwar te", hetgeen dan op de kwaliteit duidt. Bij de VBA bieden maar liefst 3400 kwekerijen hun bloemen en andere produkten ter veiling aan: 1100 komen daarvan uit Aalsmeer zelf, 1739 uit de direc te omgeving (Haarlem-Leiden), 236 uit N.Holland boven het Noordzeekanaal, 117 uit Z.-Hol- land, 64 uit de noordelijke pro vincies, 261 uit Gelderland, 35 uit de zuidelijke provincies m 20 uit het buitenland, w.o. Frankrijk. Italië. W.Duitsland, Canarische eilanden enz. Aan de bouw van de Aalsmeerse bloemenveiling is een Leids trekje meegegeven. Het elektro technisch installatiebureau Er gon Electric n.v. heeft in nog geen 10 maanden tijd met een gemiddelde bezetting van 130 monteurs en andere technici een op 6,5 miljoen gulden be groot huzarenstukje geleverd. Directeur Joop Pieëte in zijn „tweede leven" befaamd als vakkundig filmer vol talent is met reden trots op dit werk. „Zouden die Leidenaars dot wel voor elkaar kunnen boksen?", heeft men zich aan het begin af gevraagd. Joop Pieëte en de zij nen hebben niet eens met de ogen geknipperd en zijn gewoon tegen de geweldige „klus" aan gegaan, een wapenfeit dat Er gon Electric geen kwaad heeft gedaan. Onder directie van Pieëte (wiens broer de Apeldoomse vestiging van het bedrijf runt en wanr ook vader Pieëte van ruim 8C nog vrijwel dagelijks in d< werkplaats is te vinden omdat de Pieëtes het nu eenmaal in de vingers hebben en het niet kunnen laten, is de elektrische emergnevoorzreiïrng van de nieu we veiling geworden tot 'n inge nieus, efficiënt epos van vak manschap, waarvan de gehele gang van zaken in dit uitge strekte bloemenbedrijf afhanke lijk is. De mensen van Pieëte hebben getoond wat zij waard zijn, tot en met de „druk op de knop", de computervoeding en de kritische netbewaking toe. Cijfers over de installatie spreken boekdelen: drie 10 KV hoog- spanningsstations met een to taal vermogen van 4800 KVA waarvoor een kilometer HS-ka- bel is gelegd; drie noodstroom- dieselaggregaten zorgen voor de mogelijkheid om bij wegvallen van de elektriciteit ongestoord \o-7r te kunnen veilen. De 1Ï4 verdeelkasten voor de laagsnan- ning worden gevoed door fJ,9 km. kabel. Voor de installatie is verder nog 11.5 km. kabelgoot en 140 km. kabel gebruikt, wel ke op hun beurt o.a. 12,3 km. lichtlijn en armaturen, dc 500 luidsprekers, 3.4 km. ketting transport en circa 180 koelcellen voeden. Er zijn 9250 armaturen gebruikt en rond 24.000 TL-bui- Het hart van het handelsgebeuren: de klokken van de veiling HAZERSWOUDE Het bestuur van de speeltuinvereniging „De Rode Wip" uit Hazerswoude- Rijndijk gaat tijdens een verga dering op dinsdag 1 april, om 26.00 uur in 't Anker, de ophef fing van de speeltuin ter discus sie stellen. De ouders van de kinderen tonen weinig bereidheid om voor het speeltuinwerk enige vrije tijd beschikbaar te stellen. Het aan tal bestuursleden liep in dc af gelopen jaren terug en het bleek niet mogelijk om in de vacatu res te voorzien. Voor daadwer kelijke hulp bij het opstellen en onderhoud van de speelwerktui- gen blijkt bij de ouders hele maal geen belangstelling te be staan. „Het is beslist onmogelijk op deze wijze te blijven doorgaan", al dus het bestuur. Onvoldoende medewerking zal onherroepelijk leiden tot de opheffing vai speeltuin, tekent het bestuur hierbij aan. De kleine groep, di zich thans vele inspanningen g< troost, zal sluiting overigen met bloedend hart aanziei Mede daarom rekent het be stuur op een grote belangstel ling van de kant van de ouders tijdens de dinsdag te houden vergadering, waar de Hazers woudse wethouder van jeugdza ken, P. A. Th. v.d. Werf, in elk geval acte de présence hoopt te geven. zen; het terrein wordt verlicht door 86 opstellingen. .Voor de nieuwe groenteveiling Rotterdam en Omstreken te Bleiswijk zijn we nu met iets dergelijks bezig. Kleiner van opzet natuurlijk, maar nog im posant genoeg", vertelt Joop Pieëte, die nauwelijks een rus tig kwartiertje kan vinden om even uit te blazen. Zijn filmlust komt ook in Aalsmeer om de hoek kijken. Het werk daar zit er voor hem praktisch op, maar de veiling heeft hem tot in zijn ziel gegrepen. Hij goot nu een promotionfilm maken om 's we relds bloemenveiling nummer Aén met de hele entourage rond Je vorscHijke rCG«V de fcrök tresia's, de tulpen en al de an- dersaoortige natuurkinderen die Holland op dit gebied zo fleurig in the picture plaatsen, in het buitenland med<* te helpen ver kopen. „Je gaat je gang maar", heeft de veilingsdirectie tegen hem gezegd; „dat is jou best toevertrouwd". BOSKOOP Boskoop is bezig de belollcn gedaan in de „Nota Mi lieubeheer (LC 30 november vorig jaar) na te komen. Donder dag a.s. wijdt de commissie voor openbare werken ccn hele ver gadering aan de problematiek van het milieu die In Boskoop hoe kan het anders in nauw verband staat met de boomkwe kerijen. De commissie gaat onder meer praten over de vraag of de ge meente al dan niet een straffere houding moet aannemen tegen de bedrijven die een nadelig? invloed hebben op de omgeving. Men heeft een beroep op de boomkwekers gedaan om toch voor al uit te kijken met het zware vrachtverkeer bij bermen en be plantingen, bij het opslaan van materialen als grond en mest in de wegberm, bij 't lossen en laden. Bovendien bepleit men beplan. tingen bij toegangen om het landschap een fraaier aanzien te ge- De gemeente wil een andere regeling voor het maaien van bermen •-n taluds. Tot nu toe liet de polder twee maal per jaar maaien, in voorjaar en najaar. De gemeente wil naar een keer per jaar. in augustus. Men denkt dit te kunnen doen omdat de noodzaak van het meer maaien als men niet maait waait het zaad over naar de kwekerij wegvalt omdnt de kwekerijen hiervan geen last meer hebben door het gebruik van chemische bestrijdings middelen. Deze maatregel leven een besparing van acht negen duizend op. Er zal ook een discussie gehouden worden over de windakkers, die in het verleden de functie hadden de gewassen tegen de over het vlakke land aanrazende wind te beschermen. Tegenwoordig laat men de gewassen niet meer zo hoog groeien, zodut de waarde van de windakkers danig verminderd is. Men wil echter wel een einde maken aan het omtoveren van deze akkers in vuilstort plaatsen. Sinds geruime tijd onderzoekt men een methode om afvalstoffen te vervoeren die niet ter plaatse kunnen en mogen worden vernie tigd. Men wil op verschillende punten In de gemeente containers plaatsen waarin men het vuil kan werpen. Met provinciale en landelijke instanties is contact opgenomen om een oplossing te helpen vinden voor de vernietiging van het ofval. Het riolerings plan is bijna rond. Het tracé is gekozen, aan GS zal een verzoek worden gericht om een gemaal te mogen plaatsen bij de provin ciale weg langs de Gouwe. Om een ander euvel nadelig voor het milieu te bestrijden heeft men bij de plantsoendienst een apparaat in gebruik om de gas- concentralie bij bomen te bepakn. Met behulp van dit toestel heeft men de gaslekken opgespoord; op de betrokken pla 'isen Is vervolgens met behulp van een compressor lucht in de bodem geblazen om de bomen er weer bovenop te helpen. Samen met enkele polderbesturen heeft Boskoop besloten in het vervolg zorg te dragen voor de verwijdering v.in drijvende ver ontreinigingen uit sloten. Men is nog aan het praten over de kroosbestrijdlng. Aardig is tenslotte ook nog het initiatief van hei gemeentebestuur om enkele tientallen bomen ter beschikking te stellen aan parti culieren die daarmee hun omgeving kunnen opsieren. extra .nedrukj

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5