£eidóc Sow-a/nil Onrust PTT over functies IN 2000: 7,5 Op koers voor maanlanding miljoen auto's Lucht aanvallen zijn tijdelijk stop gezet Stroom van brieven bij de vakbonden Winter terug Johan Crnvff in conflict met NOS Consumentenbond ontevreden over geringe invloed Brandende peuk oorzaak bioscoopbraiid Amsterdam Dit jaar al 9500 ontslagen 63e jaargang, no. 18.673 DINSDAG 18 APRIL 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I 19.05 uur De smokkelaars van Moonfleet; 20.21 uur Tegen voeters. Ned. II 19.05 uur Zo moeder, zo zoon; 20.21 uur Met liedjes het land in. PLAATSELIJK REGEN Half tot zwaar bewolkt en morgen overdag plaatselijk regen. Over wegend matige noordwestelijke wind. Minimum temperaturen rond 3 en maxima ongeveer 9 graden. Verf schilfers geen gevaar Apollo-16 HOUSTON (AP) De astronauten van de Apollo-16 John W. Young en Charles Duke hebben gisteravond opnieuw de maanlander Orion geïnspecteerd en geconcludeerd dat deze geheel in orde is voor de maanlanding, alhoewel nog steeds verf van de buitenkant afblad dert. Young en Duke hebben allerlei artikelen in de Orion gestuwd, die zij op de maan nodig hebben, o.m. films en gereedschappen. Ook werd vannacht een kleine koerscorrectie uitgevoerd. Het afbladderen van de verf op de maanlander zou volgens de bou wers van dit voertuig, de Grunman Corporation, veroorzaakt kun nen zijn door de hitte van de stuwraket of een chemische reactie onder invloed van de brandstof. Het afbladderen zal de vlucht niet in gevaar brengne. De verflaag is 4 bedoeld als extra-warmtersolering voor het geval de lancering een dag later 'zou zijn geweest dan nu het geval was. Die ene dag uitstel zou hebben betekend, dat de zon- nehoek groter zou zijn, waardoor de Orion op de maan aan een gro tere hitte zou bloot staan. De artsen in Houston hebben meegedeeld dat alle drie astronauten in een uitstekende gezondheid verkeren en goed gegeten en geslapen hebben. Vandaag hebben ze enkele experimenten gedaan op het gebied van de gewichtloosheid. Evenals een jaar geleden bij de tocht van de Apol- lo-14 werd nagegaan hoe stoffen bij het ntbreken van de zwaarte kracht in grotere mate kunnen worden gezuiverd. In de toekomst zou men ruimtestations kunnen gebruiken om entstof en andere me dische preparaten van een hoog zuivefhdidsgehalte te produceren. DEN HAAG De vakbonden wor den de laatste tijd overstroomd met brieven van ongeruste P.T.T.- leden. De onrust is zo groot gewor den, dat zelfs handtekeningenacties gaande zijn. Oorzaak van deze on rust is het meningsverschil tussen de bedrijfsleiding van de P.T.T. en de vakbonden over de functiewaar dering. Dit geldt vooral voor het technisch personeel van de P.T.T.De onrust heeft zich in hoofdzaak meester gemaakt van onder meer de telefonistes. i ruim 180 kilometer „Het is niet onmogelijk sat zij op de duur tot stiptheidsacties overgaan, zoals in het begin van 1970 de postbestellers bij een conflict over hun salaris eveneens ondernomen hebben, aldus de bonden. Volgens de vakbonden (de Kabo wees hierop eind vorige week al, de christelijke bond van overheidspersoneel deed dit vandaag in een bijeenkomst te Utrecht) ligt de oorzaak van het geschil in het feit dat de be drijfsleiding in strijd met de af spraken in 1970 de bevorderin gen per personeelslid wil bekij ken, inplaats van per groep. Classifiatie per persoon zou vol gens de bonden grote vertragin gen geven in het bevorderings- belied. Deze afspraken zijn in 1970 gamaakt na het conflict met de postbestellers. DEN HAAG (ANP) Rijkswa terstaat heeft plannen om de bestaande rijksweg VianenU- t recht, waar onlangs nog drie mensen in hun brandende auto om het leven kwamen, uit te bouwen tot een weg van twee maal drie rijstroken in plaats van de tegenwoordige tweemaal twee. Wilde achter volging in Leidse straten IEIDEN/OEGSTGEEST Van nacht was Leiden het toneel voor een 20ste eeuwste westernscène. Een taxi was ontvreemd uiit de Goverstraat in Oegstgeest en weggereden tin de richting Lei den. Onmiddellijk nadat de an dere taxi's van de diefstal mobi- lofonisch op de hoogte waren ge steld, zetten zij een wilde achter volging 'in. Met grote snelheid reed men door de straten van Leiden. Maar de achtervolgde auto was hen te slim af en zij raakten het spoor bijster. Toen de taxi's tenslotte in Oegstgeest terugkeerden vernamen zij dat de gestolen auto ergens dn Oegst geest geparkeerd stond. Van de illegale rijder was echter geen spoor. Lans; niet alle bedrijven in rode cijfers UTRECHT (ANP) De econo mische situatie geeft weliswaar reden tot zorg, maar wie de In druk wekt dat alles zwart is en dat het hele bedrijfsleven in het moeras zit overdrijft en is 'wei nig geloofwaardig. Dat leidt het cnv af uit de vorige week gepu bliceerde winst- en divldendcij- fers van tal van grote onderne mingen. ROME (AP) In Italië is de winter teruggekeerd. Het sneeuwde in Noord-Italië. Elders in het land stormde het en regende het dat het goot. In de buurt van Sar dinië is een vissers boot tijdens een storm gezonken, twee vissers kwa men hierbij om. In de Apenijnen, 70 kilometer ten oos- m ten van Rome, viel ook vandaag sneeuw, nadat het weer daar enige weken aangenaam warm was geweest. In het gebied van Bo logna heeft het 24 uur onafgebroken geregend. Men is bang dat een aantal buurt het water niet meer zullen kunnen afvoeren en gaan overstromen. Deze lange japon van bedrukte wollen voile maakt deel uit van de wintercollectie van Christian Dior. De Dior-collectie voor het komende winterseizoen werd gisteren in Parijs getoond. School in Lisse vernield LISSE In de Flamingo-school in de Lisser nieuwbouwwijk De Poel polder zijn afgelopen nacht grote vernielingen aangericht. De da ders hebben de hele school van onder tot boven op z'n kop gezet en een enorme ravage aange richt. Aangenomen wordt dat de schul digen dezelfden zijn die de afge lopen tijd in scholen in Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest te keer zijn gegaan. Voor zover bekend wordt er niets vermist. UTRECHT (ANP) - Bij een ongewijzigd overheidsbeleid zal het particulier personen- autobezit en- vervoer In de toekomst gigantische vormen aannemen. Uit 'n onderzoek van de Nederlandse Spoor wegen is gebleken, dat bij doortrekking van- dc huidige trend Nederland in het jaar 2.000 mag rekenen op een verdrievoudiging van het personenautopark, namelijk van 2,5 miljoen in 1970 tot 7,5 miljoen auto's aan het einde van deze eeuw. Ii» 1980 zal het personenwagenpark bijna zijn verdubbeld tot 4,6 miljoen stuks. Deze prognose mede geba seerd op een rapport van Verkeer en Waterstaat gaf mr. Leopold, directeur onderzoek en planning van de N.S. vandaag in Utrecht op de eerste dag van het tweedaagse nationaal con gres „Gemeente en milieube heer". Uit het N.S.-onderzoek blijkt voorts, dat vooral door het groeiend autobezit de mobili teit enorm zal toenemen. Mr. Leopold vreest, dat met name in de Randstad de om vang van de verkeersstro men en de omvang en kwali teit van de daarvoor beno digde infrastructuur tech nisch, financieel en econo misch nauwelijks voorstel baar en menselijk onvoor stelbaar zullen zijn. Het Nederlandse Economisch Instituut, dat uitgaat van een neutraal overheidsbeleid, voorziet in zijn bijna afge rond rapport, dat in de Randstad wegen met 20 of zelfs 36 rijstroken zullen moeten worden aangelegd en dat de steden niet in staat zullen zijn de verwachte in terlokale verkeersstromen te verwerken. Mr. Leopold pleitte voor een genuanceerd heffingenstelsel voor particulier vervoer (rij den en parkeren) en open baar vervoer (tarieven), voor het afsluiten van wegen in binnensteden voor auto vervoer en voor stimulering van een hoogwaardig open baar vervoersaanbod. Vandalisme in kamp Bergen-Belsen HANNOVER (AP) - Ce- denktekens in het voor malige Duitse concentra tiekamp Bergen-Belsen zijn besmeurd met anti- joodse opschriften, aldus is bekendgemaakt door het ministerie van binnen landse zaken van de deel staat Nedersaksen. Minister Lehners zei dat met grijze verf slagzinnen als „Juden raus" waren geschilderd op kruisen en op de muur die was opge richt ter nagedachtenis van de 50.000 mensen die in het kamp waren omge komen. Onbekenden heb ben voorts een aantal kransen in brand gesto ken. Minister Lehners heeft de joodse gemeen schap in Hannover een brief geschreven waarin hij zijn spijt heeft uitge drukt over het gebeurde, en een onderzoek gelast. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Johan CruIJff en zijn schoonvader-manager Coi Coster zijn in conflict gewikkeld met de NOS. De rden is een portret dat Studio Sport aan het maken is van de Nederlandse topvoetbalier van het jaar. Volgens de heer Coster zou Cruyff hierover niet zijn geraadpleegd. Hij heeft van de NOS geëist de produktie onmiddellijk te sta ken. De NOS ontkent Cruyff niet ingeJ licht te hebben. „Hij heeft zelfs zijn medewerking verleent aan de eerste shots. Johan Cruyff vreest waarschijnlijk concurren tie, daar hij zelf bezig is mefi een vrije produktie over zlfn cutiï-.i. ?-!emi-i 't-r ets »-Jy« ter beletten van ons archiefma teriaal een „portret" te maken, zelfs de heer Coster niet, met wie we op het ogenblik in con tact zijn, aldus de NOS. Deze spectaculaire duik in het zand onstond na een geraffineer de schijnbeweging van de be roemde stierenvechter Angel Teruel tijdens een voorstelling in Sevilla. De stier moest kort na deze duik worden vervangen. iet zo langzamerhand befaamd geworden ooievaarsnest in Oudewater is weer bewoond, weliswaar nog niet door een echtpaar, maar de verwachting is, dat dit niet lang meer zal duren. Aan de stoffering wordt de laatste hand gelegd. SAIGON (AP-Reuter) De bombardementen bo ven de twintigste breedtegraad, dat is honderd km zuidelijk Hanoi, worden, op last van presi dent Nixon tijdelijk gestaakt en die in het zuiden van Noord-Vietnam sterk beperkt in afwachting wat nu Noord-Vietnam gaat doen. )it is waarschijnlijk het antwoord op een eerder voorstel van de Noordvietnamese onderhande lingsdelegatie in Parijs, dat geheime bepsrekin- gen met de Amerikanen zouden kunnen beginnen, zodra de VS de bombardementen staken en de geregelde zittingen van de vredesconferentie weer gaan bijwonen. In dat geval zou Hanoi's buitengewone afgezant, Le Due Tho naar Parijs komen. i>e bombardementen hebben nog een flinke politie ke staart: de Sovjet-Unie heeft bij de VS gepro testeerd, dat vier Russische vrachtschepen in Haifong zouden zijn beschadigd. Een Russische woordvoerder liet doorschemeren, dat Nixons be zoek aan Moskou wel eens in gevaar zou komen als er Russische slachtoffers zouden vallen. Wa shington heeft inmiddels geantwoord: als er Rus sische schepen geraakt zijn dat is dat onopzette lijk en betreurenswaardig: Moskou is evenwel medeverantwoordelijk voor het Noordvietnamese offensief dat de VS tot de bombardementen noop te. Tot het Congres zei minister van Buitenlandse Zaken Rogers, debatterend met senator Ful- bright, dat de bombardementen noodzakelijk wa ren om terugtrekken van de Amerikanen grond troepen terugtrekken. De afgelopen week zijn er vijfduizend gerepatrieerd, waarmee het totaal op 85000 man gekomen is. Op 1 mei moeten dat nog 69000 man zijn. Een Zuidvietnamees onderdeel is er in geslaagd de vijandelijke linies te doorbreken en de artillerie- basis „Bastogne" te bereiken, die twee weken lang door de Noordvitnamezen is belegerd. „Bastogne" ligt in het gebied van Hue. In An Loc is de situatie niet veel veranderd nadat de Vietkong de stad ten dele heeft ontruimd. Rond om de stad hebben verspreide gevechten plaats. De commissie van buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft zich met negen te gen een stem uitgesproken voor het niet meer beschikbaar stellen van gelden voor de Ameri kaanse strijdkrachten in Indochina per 31 decem ber, als Hanoi alle Amerikaanse krijgsgevange nen vrij laat. De totale Senaat zal volgende week deze zaak bespreken. DEN HAAG ANP. Dc consumen tenbond heeft met zijn 350.000 leden nog steeds te weinig in vloed op het maatschappelijk en economisch gebeuren in Neder land. Wellicht wordt een sterke re pressie noodzakelijk om de overheid en zeker de volksverte genwoordiging op korte termijn le brengen tot een meer consu ment-gerichte politiek", zo meent de Consumentenbond in zijn jaarverslag. De bond wijst erop, dat dergelijke pressie niet kan zonder de inzet van de consumenten zelf door bijvoorbeeld meer invloed uit te oefenen in hun eigen politieke partijen. Een sterkere politieke mobilise ring zou wel eens noodzakelijk kunnen worden om een groot aantal zaken sneller tot een op lossing te brengen", aldus de bond. Men denkt in dit verband aan tal van onderwerpen, die nog steeds geen wettelijke regeling gekregen hebben, zoals het schriftelijk onderwijs, de colpor tage, de vernieuwing van de geldschieterswet, en van de wet ten op het cadeaustelsel, winkel- sluitingstijden en uitverkopen. Sómmige van dezè onderwerpen zijn al meer dan tien jaar in voorbereiding. De consumentenbond vraagt zich bij dit alles af hoe ooit een es- sentiëlee aanpak van consumen tenbelangen door de overheid bereikt zal worden van andere onderwerpen, zoals vooral de ether-reclame, het recht van de consument en dergelijke kwes ties. Maanvlucht iets later te zien HILVERSUM (ANP)— In ver band met technische problemen, die zich bij de Apollo 16 hebben voorgedaan en het tengevolge daarvan gewijde werkschema van de astronauten, zal dc NASA dinsdag geen beelden kunnen verstrekken over de in spectie van de maanlander. De NOS-televisie-uitzending over de Apollovlucht van hedenavond zal daarom niet om 18.15 uur, maar om 18.30 uur via Neder land 1 beginnen. Maandag 24 april is er van 18.30 tot 18.45 uur via Nederland 2 een extra uitzending. Men ziet daarin het koppelen van de maanlander met de Apollo-capsule cn indien mogelijk ook beelden van de in slag van de maanlander op het maanoppervlak. Staking Alitalia ROME (AP) De Italiaanse vak bonden hebben het grondperso neel van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia op geroepen tot een 24 uurstaking op donderdag. BANGOUR De eerste in Schot land geboren vijfling maakt het goed. De baby's, die vrijdag zijn geboren, hebben de namen Paul, Pamela, Diane, Carol en Lorraine gekregen. UTRECHT (ANP) Van 1 januari tot en met 15 april hebben 9.588 werk nemers ontslag gekregen of een mededeling dat ze op korte of langere ter mijn ontslagen zullen worden. In de eerste zes maanden van vorig jaar werden 10.344 ontslagen aangekondigd. Als de hui dige ontwikkeling door gaat zal dit aantal in 1972 al twee maanden eerder worden bereikt. „Ruim Zicht" van het Ne derlands Katholiek Vak verbond. dat deze cijfers publiceert, heeft uitgere kend dat 59 procent van de ontslagen het gevolg is van bedrijfssluitingen. 32 procent van reorganisa ties en 9 procent van fu sies. De zwaarste klappen zijn gevallen in de textiel (3.618) en de metaal (2.494) die samen bijna tweederde van alle ontsla gen voor hun rekening namen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een achteloos weggeworpen sigarettenpeuk schijnt de oorzaak te zijn van de brand, die zondagavond De Plaza-bioscoop en zes panden in het centrum van Amsterdam in de as gelegd heeft. De schade hiervan wordt voorlopig op eni ge miljoenen guldens geschat. De vraag is, of de bioscoop her bouwd zal worden. Het City-con cern heeft destijds ook in Den Haag al een bioscoop de City-bioscoop in de Vencstraat door brand verloren. Bij het bestrijden van de hevige brand in Amsterdam is het' de brandweer voor de zoveelste keer gebleken, dat geparkeerde auto's een groot obstakel vor men om snel te kunnen optre den bij calamiteiten. Ook bij deze brand ging veel tijd en mankracht verloren met het wegslepen van geparkeerde auto's. Mevr. Davey naar Turkije ISTANBOEL (AP) Mevrouw Jill Davey, de moeder van de in Turkije in de gevangenis zitten de schooljongen Timothy Davey Is teruggekeerd naar Istanboel. Mevrouw Davey zal in Istanboel blijven tot de zaak van haar zoon in mei in hoger beroep zul worden behandeld. Tim Davey moet een gevangenisstraf van zes jaar voor overtreding van de wet op verdovende middelen uitzitten. «WH I*0 .w*"" rnUl■,,, dl* H» principieel bezien.beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1