AMATEURS KRIJGEN VLEUGELS LASERSTRALEN: Met papier gefilterde koffie veel gezonder (Van oen verslaggeefsters) van de meest voorkomende dagelijkse handelingen van vele vrouwen, maar ook mannen, is de koffiepot pakken, filter erop, koffie erin en water erop. Klaar is de koffie. Vooral filterzakjes zijn bijzonder handig, maar ook de ronde fllterpapiertjes worden veel gebruikt. Een moderne ma nier van koffiezetten, zou je zo op het eerste gezicht zeggen. Toch ligt de oorsprong van deze simpele handelingen veel verder terug dan velen zullen kunnen denken. Al in 1908 vond een huisvrouw in het Duitse Dres den het koffiezetten met filter- papier uit. Mogelijk lag een las tige echtgenoot hieraan ten grondslag, maar feit is wel dat mevrouw Melitta Bentz ons een grote dienst heeft bewezen. Prof. dr. K. Lang van de Guten berg Universiteit in Mainz heeft een uitgebreid onderzoek ver richt naar onze koffiedrinkge- woonten en onze koffiezetge- woonten in het bijzonder. Daar is uit gebleken dat koffie die ge zet is met filterpapier veel ge zonder is dan zonder filterpa- Prof. Lang toonde met behulp van proeven op een groot aantal die ren aan, dat 't effect van met pa pier gefilterde koffie op de her senen zich duidelijk ondersoheid van dat van andere koffie: die ren die anders gefilterde of on gefilterde koffie genuttigd had den, vertoonden een grotere li- chamelijke onrust dan dieren die papier-gefilterde koffie had den gekregen. De heer en mevrouw Bentz trok ken profijt van de vinding van mevrouw en begonnen een fa briekje. Daar maakten ze vol gens een nog steeds geheim pro cédé de filtertjes, die nu bekend zijn onder de naam Melitta-fll- ters. Men begon In Dresden, maar al spoedig werd het be drijf verplaatst naar M-mden. Na een paar jaar werden niet al- James Bond weet er raad mee Laserstralen. Licht van uit zonderlijke kwaliteit. De geheimzinnige stralenbun dels met hun grote ver mogen hebben de schrij vers van science-fiction- verhalen en de makers van films als van James Bond altijd geobsedeerd. Die fantasiewereld is inmid dels werkelijkheid gewor den. Sinds een jaar of tien geleden de al veel eerder bekende theorie in de praktijk werd gebracht, is de techniek steeds ver der ontwikkeld en toege past. Daarbij heeft zich een voordien ongekend tea-ein van mogelijkheden geopend, waarbij laser stralen van nut kunnen zijn. En het ziet er naar uit dat 't aantal toepassin gen voorlopig nog sterk zal blijven stijgen. Met name in de Verenigde Staten is men, mede dank zij de ontwikkeling van de ruimtevaart, ver gevor derd op het gebied van laserstralen. De merk waardige lichtbundels hebben daar trouwens ook altijd veel meer aandacht gekregen dan in Europa. Toch houden ook hier zich veel mensen bezig met de mogelijkheden die de sterke bundelng van licht op allerlei terrein biedt. Bijvoorbeeld het team van wetenschapsmensen op de campus-hogeschool in Twente, waar 'n geheel Twente, waar een geheel nieuw soort laser wordt beproefd. Daar gunt men ons ook een blik in de we reld van de laserstralen, die de wetenschap in zo sterke mate vooruit heb ben geholpen. James Bond (Sean Con- nery) in de film Goldfin- van voor oorlogsdoeleinden aan de orde. De science-fiction- schrijvers hebben hier altijd een grote plaats voor inge ruimd. Prof. De Winter van de t.h.t. ziet dit echter nog als fan tasie. ,,De straling heeft inder daad gevaren, vooral voor de ogen. Maar excessieve gevaren? Nee. Ik wil niet praten over een verre toekomst, maar op het moment zijn lasers, mede door het labiele systeem, nauwelijks voorstelbaar als dodende straal of iets dergelijks. Bovendien gaat het nog altijd om betrekke lijk kleine vermogens, gevaarlij ke straling in grote volumes be staat nog niet. Wel worden la sers do r militairen gebruikt in .normale" toepassingen, af standmeting e.d.'L Niettemin rs met name het Ameri kaanse leger al geruime tijd be zig met proefnemingen op het gebied van lasers voor militaire doeleinden. Dit hoeft overigens geen verbazing te wekken. Het is als met zoveel wetenschappe lijke ontdekkingen, die zowel tot heil als tot verderf van de mensheid kunnen dienen. Men denke slechts aan kernenergie, waarbij veel mensen nog altijd alleen aan atoombommen denken en niet aan het nut voor de energievoorziening. Men mag slechts hopen dat de lasers, juist ook in verband met die energievoorziening, nooit een dergelijke ongunstige bijklank zullen krijgen. A. F. M. VAN VREE. Decoratief en niet gemakkelijk stuk te krijgen, dat is ook dit Melitta ontbijtservies leen filterpapiertjes gemaakt maar vooral ook filterzakjes. Beide wereldoorlogen lagen een snelle groei van het bedrijf wat in de weg. In ons land werd pas na 1930 het gebruik van de Me- litta-filters bekend. Na de tweede wereldoorlog nam het bedrijf een enorme vlucht. Bovendien beperkte men zich niet langer tot het vervaardigen van filterpaprier, maar ging ook over tot het vervaardigen van koffiepotten en kopjes. Tegenwoordig is er vrijwel niets meer dat Melitta in haar bedrijf niet zelf maakt, dat wil zeggen binnen het kader van de koffie en thee-ceremonie. In het be drijf in Minden worden comple te koffie en ontbijtserviezen ge maakt. Ook dat gaat weer vol gens een speciaal procédé, waardoor het aardewerk extra sterk wordt. Even buiten Min den ligt de fabriek die porselein vervaardigt. Ook een koffie branderij heeft de naam Melitta gekregen. Het verpakkingsmateriaal van fll- terzakjes en -rondjes, enz. wordt in eigen bedrijf gemaakt en gedrukt. Tot het assortiment behoren de laatste Jaren oa. ook boterhampapier, plastic bo terhamzakjes. plastic folie en aluminiumfolie. Alleen het alu miniumfolie wordt niet in eigen huls gemaakt, evenals het glas werk van de theeglazen. De naamgeefster van het bedrijf is aan het begin van de vijftiger jaren overleden. Haar zoon. Horst Bentz. heeft al sinds ja ren de leiding van het bedrijf In handen. ,,De Melitta-produkten zijn vrij duur. dat weet ik. Maar er is geen ander bedrijf dat zoveel garantie voor zijn kwaliteit kan geven als wij. Bo vendien is nog geen enkel ander bedrijf erin geslaagd ons procé dé voor filterzakjes te evenaren. Het is een kostbaar procédé en dat komt natuurlijk ook naar voren in de prijs", aldus de heer Bentz. Bij Melltta-Minden bestaat een umeke pensioenregeling. Iedere werknemer die 25 jaar of langer in het bedrijf gewerkt heeft krijgt bij pensionering een aan vullend bedrag op zijn AOW, dat samen het gehele laatstge noten salaris vormt. Dit bedrag is nog welvaartsvast ook. Het is dus niet te verwonderen dat er dit jaar al 1600 mensen zijn die hun 10-Jarig Jubileum vieren. De Twentse hoogleraar prof. ir. H. G. de Winter, die de ontwikke ling van de laser van het begin af aan heeft meegemaakt en die zich thans bezig houdt met de verdere ontwikkeling ervan. VOLENDA.M Indien zich de gunstige ontwikkeling voor doet, dat de jachtjes na verloop van jaren door de verdergaande expansie van de sportvloot zij-aan-zij en boeg-nun-achtersteven van Muiden koers zetten naar Lemmer, zulten zonder twijfel enke le honderden die momenteel nog de waterspiegel bevolken, wensen dat hun schuit een luchtschip was. En dan beeft de Vereniging van VI egtuigbouwers. die nu nqg slechts een zestigtal leden telt, eindelijk een poot om op te staan en een vuiat, om mee op de deur van de Rijksluchtvaartdienst te kloppen. Frans Goossens: „In Frankrijk wordt de vliegsport zelfs zo sterk gestimuleerd, da', men over accijnsvrije benzine kan beschikken. Nu zal het hier nooit zo ver komen, maar wij willen er als vereniging wél naar streven, dat ons meer fa ciliteiten worden geboden en dat de reglementsbepalingen wat soepeler kunnen worden ge hanteerd." Voorbeelden: om in aanmerking te komen voor een vliegbrevet dient men in Nederland lessen te nemen, die per uur in prijs variëren van 80 tot 150 gulden. In het buitenland zijn deze lessen over het algemeen niet duur der dan 40 gulden. In ons land liggen deze prijzen zo hoog omdat men vliegt in volledig uitgeruste toestellen met een waarde van anderhalve ton. „Ik kan mijn rijbewijs natuur lijk halen in een Lelijk Eend je. maar ook in een Rolls Roy- ce", stek Frans Goossens vast. „Waarom moet dat bij het vliegen juist die Rolls zijn? Ander voorbeeld jaar lijks moeten zij, die in het be zit van een brevet zijn zich la ten keuren door een rijksinsti tuut. De kosten bedragen 120. Hel buitenland stelt er sportkeuringen van hooguit vier gulden tegenover, die naar de mening van de Volen- dammer onderwijzer werkelijk niet minder goed zijn. Laatste voorbeeld: wie in Nederland een erkend vliegtuigmodel wil reconstrueren, moet de totale gang van hot vragen om ver gunningen volgen. „De R.L.D. (met welke instantie we ove rigens uitstekende contacten onderhouden) wenst van bijna ieder onderdeel te weten of het deugt; de constructie wordt aan alle kanten getest en uiteindelijk moet liet ge reedgekomen toestel bijna honderd uren proefdraaien voordat het de lucht in mag". Frans Goossens vindt dit een werkelijk eigenaardige gang van zaken. Een Heath Parasol bijvoorbeeld, die men binnen onze grenzen in elkaar wil schroeven, functioneert al veertig jaar lang in Amerika. „Je mag toch veronderstellen, dat die toestellen veilig zijn. Waarom dan al die controle? Je bent grijs en versleten, voordat je de race om de ver gunningen hebt voltooid en eens mag opstijgen De Vereniging van Amateur Vliegtuigbouwers streeft In eerste instantie naar een ver eenvoudiging in de wetgeving. Echter zonder de veiligheid uit Sportiviteiten Sportievelingen. dio tot de welgestelde middenklasse behoren, kunnen op de meest effectieve wijze uit drukking geven aan hun hang naar status, door zich te laten opnemen in het groeiend leger van zeilers en vletjesbevaar- ders. Wie beter gesteld is, verschaft zich op x'n minst het genoegen van een bescheiden jacht, ter wijl de bestgestelden zich zelf tekort zouden doen als zij niet een complete kruiser achter hun woning aan de plassen zouden parkeren. Doch de lol raakt er voor de kruisers een beetje af. Zij worden tijdens hun trips om zwermd door „al die klei ne jongens, die ook zo no dig een bootje moeten ko pen", als waren zij een hinderlijke horde brom vliegen. Maar ook de lieden met de smalle beurs, die met hun vedergewicht vaartuigen nooit buiten het onmiddel lijke veilige bereik van de IJsselmeeroevers zijn ge komen, beginnen de be perkingen van hun spor tieve uitingen In te zien. Het IJsselmeer wordt vol ler, maar ook kleiner en daardoor relatief gezien nog drukker bezel. Er staat belde groepen slechts één alternatief open: eruit vliegen! De openheid van het lucht ruim zoeken Bouw een kist, sla de propellers aan en kom los van die ver vuilde bodem. Neem vlieg lessen, haal een brevet en bezie vol leedvermaak van boven het gewriemel op de waterplas. Voordeel bij het vliegen is boven dien, dat men xlrh in ver schillende lagen boven el kaar kan voortbewegen, wat op het IJsselmeer zo wel als op het wegennet tot de onmogelijkheden moet worden gerekend. Hierdoor zal de ionosfeer en alles wat tussen deze hoge sfeer en de weilan den ligt. niet direct over bevolkt raken Ondanks de schier onbe perkte perspectieven, die deze eigentijdse vrijetijds besteding biedt, valt voor alsnog niet te verwach ten, dat Nederland en bloc naar Eeldc, Zestien hoven en De Kooy reist om zich te laten insche pen (toch weer een wa tersportterm) in een kist je met de bedoel ng de strakke loop der kanalen vanuit het luchtruim te aanschouwen. „Nederland is niet zo vliegtutgmin- ded", zo luidt de overtui ging van de jongo onder wijzer Frans Goossens uit Volendam, secretaris van de Nederlandse Vereni ging van Amateur Vlieg tuigbouwers. „De poten tiële vliegtuigbouwers en vliegers zitten al In de watersport, wanr zij zeg gen meer plezier te bele ven voor minder geld". Een girocopter, een wentelwiek van uiterst simpele constructie, mag in Nederland niet vliegen op motorkracht; echter wel op „zweef'-kracht, als de girocopter wordt voortgetrokken door een aan een speedboat of auto bevestigde kabel. het oog te verliezen. „Want als we dat niet zouden doen. konden we wel onmiddellijk opdoeken". Dank zij dit stre ven tracht men te bereiken, dat het vliegen een goedkope re aangelegenheid Wordt. Men hoopt bovendien dit ideaal te bereiken, door meer eenvoudi ge kisten te kunnen construe ren: „In de Verenigde Staten, overigens het dorado van de zelfbouwer», bestaan toestellen van hout, met een Volkswa- genmotor. ZIJ zijn uitermate laag in prijs en bovendien bij zonder veilig. Als we nu zo'n Volksplane mogen bouwen, kunnen we met deze kistjes bovendien vlieglessen geven". De club van bouwers wil nog meer ondernemen, om de at mosfeer dichter bij „het volk" te brengen. Men heeft plannen in voorbereiding om een eigen vliegtuigfabrickje te stichten, Een Jodel D 1 26, een Amerikaans tweezits vliegtuig, dat de ama teurvliegtuigbouwers aan de hand van „bouwpakketten" in het eigen fabriekje willen construeren. wnar de modellen kunnen wor den vervaardigd. Hiermee zullen de kosten gewel dig worden gedrukt. Een twee- xittor als een D 112 kost nu rond tienduizend gulden. Als men ln een ploegje van 5 man deze kist zelf construeert en hem nadien beschouwt uls groepseigendom. kan ieder die er iets voor over heeft aan •cn dergelijk project deelne men. De vereniging beweegt zich niet uitsluitend op het meer of mindere supersonisch" vlak. Op 7 augustus a.s. vindt na melijk de eerste glijvlucht van dc Duitsec Otto I ilienthal na volging. Op dezelfde primitie ve wijze als deze ingenieur dat deed. zullen vanal een steiger - die zich zeven meter boven de waterspiegel van de Maarseveense Plassen verheft - sprongen worden gemaakt door „vliegwaanzinnlgen", die eenvoudige vleugels aan het li chaam hebben bevestigd. De Pruisische vernuf teling kwam door zijn bovenaardse escapa des triest aan het einde. De kampioen van Maarseveen hoopt op een andere wijze de geschiedenis in te gaan. Hem wacht een premie van ettelij ke duizenden guldens. Zelfa het in elkaar knutselen van dit eenvoudig vleugeiwerk behoort dus tot het terrein van de vliegsport. En do Vereni ging van Amateur Vliegtuig bouwers geneert zich niet, klein te beginnen en alles van de grond af aan op te bouwen. Men kan ook moeilijk ander*. Want wie de lucht m wil, zaJ juist op de begane grond moe ten starten. HENK SCHAAF ENSCHEDE In een van de lokalen van het gebouw voor elektro- lijkertijd kan worden doorver- techniek en fysica van de technische hogeschool Twente staan enke- bonden, kunnen worden opge- Ie experimentele lasers opgesteld. Onschuldige apparaten zo te zien, voerd van bijvoorbeeld 10.000 waarvan een lange glazen buis met spiegeltjes aan weerszijden het tot een miljoen, belangrijkste onderdeel lijkt te vormen. Ingeschakeld is de laser Deze theorie kan echter nauwe- I echter i,n staat om het oorspronkelijke vermogen van 70 watt te vergelijken met de kracht van een dowdordinaire gloeilamp om te zetten in een krachtige infrarode straal, die geconcentreerd op een klein oppervlak maar liefst een vermogen van 100.000 watt per vierkante centimeter levert. Het stukje glas dat voor de straal wordt gehouden, begint langzaam te smelten, in een plaatje asbest brandt de laserstraal een gaatje. Bil het zien van zulke sterke lichtstraling dringt zich onmid dellijk de gedachte op aan de eindeloze rij van mogelijkheden lijks in de praktijk worden ge bracht, omdat de modulatietech niek in het algemeen daar niet op is berekend. Ook blijken de signalen af te zwakken door at mosferische storingen. Niette min wordt er overal naarstig gewerkt om deze waardevolle communicatie-techniek operatio neel te maken. den gebruikt bij allerlei thera- Hetzelfde geldt voor de hologra- peutische behandelingen. deze straal te benutten. Ma- Wetenschapsmensen hebben sinds teriaal bewerking, snijden, bo ren, toepassing in de medische wetenschap. Hoewel de laser nog een kort le ven achter zich heeft, 'is er met de ontdekking van deze licht- bundeling inderdaad een onge kend terrein van mogelijkheden opengelegd, zelfs nog veel gro ter dan de leek zich kan voor stellen. En hoewel de ontwikke- de ontdekking van de lasers grote verwachtingen gekoesterd over de toepassing op het ge bied van de communicatie. Een laserstraal heeft namelijk een frequentie die veel en veel ho ger is dan de bestaande korte- het drie-dimensionaal pro jectieren van een voorwerp in de ruimte. De bescheiden succes sen die hiermee zijn geboekt be loven een spectaculaire ontwik keling, die bijvoorbeeld in de (verre) toekomst kan leiden tot werkelijk drie-dimensionale tele visie. golf of microgolf. Daardoor kan Deze techniek, die in de jaren hij worden gebruikt als drager van informatieoverdracht, bv telefonie. veertig 'is uitgewerkt door langs met de nobelprijs begiftig de Hongaarse geleerde Gabor. is pas mogelijk geworden met behulp van de zeer speciale ei genschappen van laserstralen, het aantal gesprekken dat tege- Laser (spreekt uk: „lezer") is de ling van de laser langzamer Omdat de bandbreedte duizend ging dan men aanvankelijk ver moedde. is er op wetenschappe lijk gebied al zeer veel mee be reikt. Bovendien heeft de laser straal een grote inbreng gehad op de voortgang van andere we tenschappen, die op een bepaald gebied eigenlijk waren vastgelo pen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de hele optica-wetenschap. In principe zijn er twee verschil lende soorten lasers: de ene die een continue lichtstraal uit- I zendt, de ander waatfrij door een soort explosie (q-switching) een kortstondige lichtflits van enorm vermogen wordt verkre gen. De laatste kan worden gebruikt voor het meten van afstanden. De straal, een praktisch even wijdige lichtbundel, wordt bij voorbeeld op de maan gericht. Hij maakt daar een lichtvlek, waarvan het gereflecteerde licht voor een klein deel wordt opge vangen door een spiegel op aar de. Door te meten hoeveel tijd er voorbijgaat voor de licht straal weer wordt opgevangen (ongeveer 2,5 seconde) kan de afstand van de maan tot de aar de tot op een tiental meters nauwkeurig worden bepaald. Stelt u zich voor: zo'n 400.000 kilometers tot op enkele (cen- ti)meters nauwkeurig kunnen berekenen. De methode is hier overigens wel simplistisch, weergegeven. Er komen allerlei moeilijkheden om de hoek kijken en al het materiaal, de stand van de spie gels etc. moet „akelig precies" zijn. Ook de medische wetenschap heeft in de laserstraal een waardevol hulpmiddel gevonden vanwege zijn zeer bijzondere ei genschappen. Artsen kunnen 9 gen wetenschoppelijk medewerker van de THT richt de straal van "«chad^^ïvlie, «H-loser op aan objectief, woardoor da inlansitait nog grotar door het vast te lassen". Zij kunnen lasers gebruiken als snijwerktuig bij operaties e.d. wordt. Dit apparaat met een uitgangsvermogen van 70 Watt, levert een (infrarode) lichtstraal met een vermogen van 100.000 Watt per vierkante centimeter. Door laserstralen is „Hologra fie", drie-dimensionale projec tie voor voorwerpen in de ruimte mogelijk geworden. Een terrein met spectaculaire moge lijkheden. Op de foto ziet men het vlakke plaatje, waarachter het beeld volstrekt ruimtelijk wordt geprojecteerd. Daarach ter de straal (zichtbaar door rook) van de laser. afkorting van de Engelse woor den „lichtversterking door gesti muleerde straling". Het principe berust op inversie van energie, waardoor in wan orde door elkaar zwevende fo tonen, die „gewoon" licht vor men, in bepaalde lijnen worden gericht tot een krachtige, ge bundelde straal. Einstein had in 1905 de mogelijkheid daartoe al voorzien, maar de eerste toe passingen werden pas ongeveer tien jaar geleden gepubliceerd. Daar was toen overigens nogal wat om te doen, omdat de ge leerden geen patent op hun vin ding hadden. Om de straalvorming te verkrij gen worden gebruikt vaste stof fen (b.v. robijn of halfgeleider materialen), gassen (de he- lium-neon-laser is al in zeer handzame vorm tegen en be trekkelijk lage prijs in de han del) of bepaalde organische vloeistoffen. Als men bijvoor beeld een robijn gebruikt van 10 cm lengte, is de vermenigvuldi gingsfactor ongeveer 100. Als men hem langer maakt, wordt het vermogen ook groter. Naast het bedrijfsleven (Philips) is de technische hogeschool Twente een van de weinige overheidsinstituten dat lasers ontwikkelt (de andere- th's ge bruiken ze wel als hulpmiddel). Een aantal THT-medewerkers o.l.v. prof dr. ir. W. J. Witte- man houdt zich thans met iets heel nieuws bezig, nl. de ontwik keling van CO 2 lasers (kool- dioxyde). Daarmee is het moge lijk om een continuestraling met zeer hoge vermogens te verkrijgen. In de praktijk bie den deze lasers grote mogelijk heden voor de bewerking van harde voorwerpen: het snijden van metaalplaten, het lassen van glas etc. Bij de ontwikkeling van lasers is nog iets in het geding dat voor de toekomst van onschatbaar belang zou kunnen zijn. De na tuurlijke energiebronnen als aardolie en uranium (kernsplit sing) raken uitgeput. Men zou deze niet meer nodig hebben als men 'in staat zou rijn om kern fusie te bereiken. Tot nu toe is dit echter niet mogelijk geble ken. De verwachting bestaat echter, dat dit met behulp van laserstralen wel zal lukken, waardoor voor lange tijd de energievoorziening zal zij gega randeerd. Wanneer men over het vermogen van laserstralen spreekt, komt vanzelfsprekend het gebruik er-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7