£eidóe (Sou/tont APOLLO-16 FUNCTIONEERT UITSTEKEND REGEN VAN BOMMEN OP HAIFONG EN HANOI Ondanks losraken beschermende laag LM Bioscoop en 6 panden verwoest Vliegtuig neergestort 1, 2, 3, 4, 5 Ajax knikkert met Feyenoord Onderzoek naar parkeerbehoefte dringend gewenst Eerste paal voor Jelgersmakliniek Vijf doden in brandende auto's Vloeitjes duurder 63e Jaargang, no. 18.672 MAANDAG 17 APRIL 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND In Televizier magazine een repor tage over een onderzoek bij 22.000 vrouwen naar vroegtijdige opsporing en tijdige behandeling van baarmoederkanker. PLAATSELIJK ENKELE BUTCTI Perioden met zon, maar plaatse lijk ook enkele buien. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind ruimend naar west tot noordwest. Maximum temperaturen rond twaalf gra den. De landing van de Apollo-16 is gesitueerd in het bergland van Descartes, een van de meest heu velachtige gebieden van de maan. De astronauten hopen in dit gebied bewijzen te vinden van vulka- nische activiteiten op de maan. HOUSTON (AP/RTR) De Apollo-16 ruimtevaarders Young en Duke hebben geen mankement kunnen ontdek ken aan de maanlander. Vierentwintig uren eerder dan in het schema was opgenomen controleerden beide ruimte vaarders "de uitrusting van de maanlander, nadat de be manning vanochtend had gemeld dat stukjes van de be schermende laag van het landingsvoertuig schijnen los te raken. Het controlecentrum in Houston heeft daarop de astronauten opdracht gegeven zich onmiddellijk aan boord van de maanlander te begeven. Gevreesd werd dat er een lek zou kunnen zijn in één van de tanks die zuur stof, helium of water bevatten, waardoor de beschermen de laag van de maanlander wordt aangetast. Young en Duke meldden vanmorgen dat de uitrusting van de maan lander goed functioneert. De lancering van de Apollo-16 gis teravond om vijf minuten voor zeven, verliep perfect, ondanks een storing in een heliumdruk- regelaar die de brandstoftoe voer controleert. Technici en astronauten corrigeerden «ie fout vlak voordat de motor ont- was. stoken moest worden. De lance- Young en Duke lenden donderdag ring werd o.a. gadegeslagen 20 april om 21.41 uur ten noor door koning Hoessein van Jor- den van de krater Descartes om danië, in gezelschap van vice- drie dagen op de maanbodem te president Agnew. In hun nabij- verblijven. heid op de toeschouwerstribune Zij verlaten hun maanlander drie zat de eerste Sovjetburger die maal zeven uur, voor verken- in Kaap Kennedy een Apollo- lancering meemaakte: de dich ter Jevgeni Jevteosjenko. De eerste opmerkingen die men de radio te horen kreeg commando-cabine Casper aan de maanlander Orion lukte al bij de eerste poging. De Apoll«-lk zette koers naar de maan drie uur en zestien minuten na de lancering, toen hij ruim 9300 km. van de aarde verwijderd ning, het verzamelen van grond monsters, bodemonderzoek het bezoek van nabijgelegen kraters en het o'pstellen van weten schappelijke instrumenten. de drie astronauten waren: Het Zondagavond 23 april stijgt de is hier prachtig, geweldig. Dit maanlander weer op en keren ding is een juweel. Het klopt al- Young en Duke naar het moe- lemaal precies. t derschip terug. Vrijdagavond 28 Dok het afstoten van de derde april landt de Apollo-16 in de trap en de vastkoppeling van de Stille Oceaan. Vuurzee in Amsterdam: AMSTERDAM Bij benadering enige miljpenen guldens is de schade van een hevige brand, die gisteravond laat in het centrum var Amsterdam de Plazabicscoop cn zes andere panden in de as gelegd heeft. Enkele panden liepen bij deze brand, waarvan evenmin de oorzaak nog kon worden vastgesteld, grote waterschade op. e naast Plaza gelegen Roxy- dens de brand ontruimd moest bioscoop moest tijdens de voor- worden, liepen ernstige water stelling ontruimd worden we- schade op. gens brandgevaar voor dit be- De Plaza-bioscoop maakt deel uit drijf. De ontruiming voltrok van het City-concern, dat in fe- bruari in Den Haag de City bioscoop reeds verloor, even eens door brand. zich zonder enig incident. De brandweer van Amsterdam werd kort na elf uur, gister avond door voorbijgangers ge waarschuwd, dat brand was uit gebroken in de Plaza-bioscoop aan de Kalverstraat. Kort daar voor was de avondvoorstelling afgelopen. Ook het personeel had het pand reeds verlaten. De brandweer stond machteloos te genover de vuurzee, die zich al uitgebreid had naar naast gele gen panden en het Singel. De bioscoop werd in anderhalf uur tijd geheel verwoest, zes andere panden brandden even eens uit, onder meer een wo ning, een café en een kantoor. Enkele andere panden, waaron der de Roxy-bioscoop, die tij- Over 3 weken bij Akzo al ontslagen IR DA Binnen drie weken zul len volgens Belgische vakbonds bestuurders bij Ak'o-Breda de eerste ontslagen vallen. lii Akzo-Breda werken vrij veel Belgen, die zich tijdens het weekeinde bezonren hebben op wat hen te doen staat. De Belgi sche bonden willen met hun ak- ties samenwerken met onder meer de Nederlandse vakbewe ging. 18 DODEN c? ROME (AFP) Een Fokker F-27 Friendship van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij ATI is gisteravond met vijftien passa giers en drie bemanningsleden 80 km. ten zuiden van Rome neergestort. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het toestel, dat op weg was van Rome naar Foggia in zuldoost-I- tallë, vloog tijdens onweer tegen een hoogspanningsmast. Winkels op 1 mei dieht DEN HAAG (ANP) Het Cen traal overleg in de detailhandel (werkgevers en werknemers) heeftr.'le ondernemingen in het winkelbedrijf geadviseerd maandag 1 mei na 13.00 uur te sluiten. Dit in verband met het feit dat de officiële viering van de koninginnedag op die dag plaats heeft. i kiest het luchtruim ;is naar de maan die zal duren. SAIGON (Reuter AP) Honderden Amerikaanse bommenwerpers hebben gisteren de Noordvietna- mese havenstad Haifong en doelen in de omgeving van Hanoi aangevallen. Voor Rusland een aanlei ding om, met Nixons be zoek aan Moskou in het verschiet, een scherp pro test in te dienen en voor de Amerikaanse senator Mus- kie, die streeft naar de de mocratische presidentskan didatuur, een reden om een resolutie op te stellen, waarin geëist wordt dat de VS alle activiteiten te land, ter zee en in de lucht in Vietnam staken en het vre desoverleg in Parijs her vatten. Volgens Hanoi hebben de bombar dementen aan honderden bur gers het leven gekost. De Ame rikanen hebben toegegeven twee Phantoms te hebben verloren, maar zelf drie Migs te hebben neergeschoten. Volgens het op perbevel in Saigon was het af- weervuur in Haifong en Hanoi zeer zwaar, maar slecht gericht geweest. In Saigon hebben Ame rikaanse officieren toegegeven dat het nog wel maanden zal duren voor het effect van de bombardementen wordt gevoeld. Men meent dat de Noordviet- namezen al voldoende voorra den naar het zuiden hebben ge stuurd om het offensief nog we ken te kunnen volhouden. Poli tieke waarnemers zijn van ge voelen dat Nixon, door bevel te geven Haifong. en Hanoi te bombarderen, is teruggekeerd naar de vergeldingsstrategie, die Johnson had afgedankt. Te vens is het een erkenning dat het Vietnameringsbeleid de toets van het huidige offensief niet heeft doorstaan. De Sovjet- Unie en ook China, eisen, dat de VS een einde maken can hun bombardementen en andere oor logshandelingen in Vietnam en zeggen vastbesloten le zijn Ha noi te blijven steunen. Een Amerikaanse B-S2 bommen werper laat zijn vernietigende lading op de Noordvietnamese havenstad Haifong vallen. DEN HAAG Ajax heeft Feyenoord het afgelopen weekeinde overtuigd, dat het aan een grondige reorganisatie toe is. Te vens maakten de Amsterdammers een einde aan de competi tie, wat het kampioenschap betreft. Johcn Cruyff was de ge niale inspirator van deze krachttoer.' 1—5. Bondscoach Fadr- honc zei later over het drama van de Kuip: „Het verschil met Feyenoord is momenteel dat Ajax sneller van gedachten kan wisselen." FC Twente van de „subtop" verspeelde in Maastricht een punt, Sparta bleef overeind tegen DWS en FC Den Haag behaalde een zeer verdienstelijke .zege op Go Ahead. Onderaan de ranglijst verloren alle degradatiekandidaten. Bij FC Den Haag is ook aan het licht gekomen, dat Joop Brand, naast Kurt Linder kandidaat voor de opvolging van Jezek, vanavond een beslissing zal forceren. Naar Brand zelf meedeelde, acht hij de kans zeer klein, dat hij Haarlem mag verlaten. „Bovendien neeft de gemeente als een van de eisen voor subsidie gesteld, dat ik moet blijven" zei Brand verder. Hat Nederlandse -tafeltenniisteam i's in Rotterdam aan de Euro- zpese kampioenschappen begonnen. De belangrijkste wedstrijd tegen Frankrijk werd verleren, maar de rest eindigde in een overwinning. De Nederlandse bokstitelstrijd stond in het te ken van de grootspraak van Thoonen, welke door Piet Holt- kamp werd afgestraft. LEIDEN In een brief aan de Leidse gemeenteraad dringt de heer P. Gillissen, Burggrave- laan er op aan niet akkoord te gaan met het voorstel van B. en W. een gedeelte van de Witte Singel aan het openbaar ver keer te onttrekken ten behoeve van de universiteit. Aansluitend dringt hij er bij de raad op aan een diepgaand onderzoek te la ten instellen naar de toekom stige behoefte aan parkeergele genheid rond het Witte Singel- project van de universiteit. In het project is een parkeerkel der opgenomen voor 500 wa gens. Daarin kunnen echter mettertijd onmogelijk alle wa gens die door studenten en uni- versiteitspersoneel worden ge bruikt. Parkeerplaatsen op de Witte Singel vindt de heer Gil lissen ontoelaatbaar. „De Leid se Gemeenschap heeft recht op het behoud in de huidige staat van de Witte Singel en van de singelgracht, welke beide se dert eeuwen aan die gemeen schap in eigendom toebehoren", aldus de heer Gillissen. Tweemal per dag verzorgt Ivan Ramnauth uit Guyana de gas lampen in de Londense enclave met speciale voorrechten, Inner en Middle Temples. Een van de ze voorrechten is, dat de straten met gas moeten worden verlicht, zoals het was in de tijd van Dic kens. Ivan Ramnauth is, uit hoofde van zijn ervaringen in de Temples, uit 300 sollicitanten ge kozen om dienst te doen als lan taarnopsteker op de 180 meter hoge ruimtetoren, die in de Ame rikaanse stad Seattle is opge richt en op de top met tien gas lantaarns verlicht wordt. Een Frazer-Nash uit het jaar 1931 en een uit 1932 (rechts) op de startplaats in Rome voor de duizend mijlrace voor wagens die voor 19S2 gebouwd zijn. De start had gisteren plaats en het eerste traject was van Rome naar Padua. Kaper DC-9 Swissair overmeesterd ROME (UPI-AFP) Op het Ro meinse militaire vliegveld Ciampino is vanmorgen een man gearresteerd, die een DC-9 van Swissair op weg van Genè- ve naar Rome. had pekaant. De man was in het bezit van sta ven dynamiet, r waren vijftien mensen aan boord. De kaper gelastte de gezagvoer der van het toestel te landen op Ciampino, wanr zich inmiddels een grote politiemacht verza meld had. Na de landing dreig de de kaper het toestel in de lucht te laten vliegen als hij niet zou worden ontvangen door paus Paulus en de Amerikaanse ambassadeur in Rome. Kort- daarna werd hij door de politie overmeesterd. Verdachten van moord "n arrest AMSTERDAM (ANP) In een hotel in Amsterdam hebben re chercheurs van het bureau bij zondere zaken van de mster- damse centrale recherche tij dens het weekeinde de 24-jarige Amerikaanse dan3er Charles W. gearresteerd, die er van ver dacht wordt in de zomer van vorig jaar na een ruzie in een café in Frankfort, een andere kleurling met een pistoolschot te hebben gedood. Via Interpol was zijn opsporing verzocht. Omdat de man als gevaarlijk moest worden beschouwd wer den enige politieauto's naar het hotel gezonden en werd door geüniformeerd personeel een af zetting gevormd voor het geval de Amerikaan zou pogen te vluchten. OEGSTGEEST Prins Bernhard heeft vanmiddag op het terrein van de Jelgersmakliniek in Oegstgeest de eerste paal geslagen voor een speciale kliniek voor slachtoffers van een post-concentratiekamp- syndroom. De Prins is erevoorzitter van de stichting, die deze kliniek gaat beheren. Stichtingsvoorzitter prof. dr. P. Muntendam noemde het een bijzonde re dag in de geschiedenis van de zorg voor slachtoffers in Neder land en overzee vnn de bezetting tijdens de tweede wereldoorlog. „De tweede wereldoorlog is nog allerminst verleden tijd voor hen", aldus prof. Muntendam. „Zij leeft nog steeds in de geest en de har ten van duizenden die de oorlog in alle verschrikkingen hebben meegemaakt. Die verschrikkingen zijn nog zo onverwerkt, dat er nog vele Nederlanders zijn van wie terecht mag worden gesteld, dat zij lijden aan een z.g. k.z.-syndroom. Het slaan van de eerste paai door prins Bernhard werd o.a. bijge woond door ex-staatssecretaris dr. Kruisinga van Sociale Zaken, die vorig jaar 26 jaar na de oorlog zijn goedkeuring verleende aan de bouw van deze kliniek, nadat een commissie onder leiding van dr. Noordhoek hem hiertoe had geadviseerd. SOEST (ANP) Vijf personen, onder wie drie uit één gezin, zijn zondagmiddag om het leven gekomen toen de auto's waarin zij za ten bij een frontale botsing in vlammen opgingen. Geheel verkoold werden de lichamen van de slachtoffers uit de zwartgeblakerde au towrakken gehaald. Drie personen overleefden de fatale botsing. Zij werden licht tot zwaar gewond in een ziekenhuis in Coest opgenomen. De overlevenden zijn een 4-jarige meisje en een 51-jarige vrouw die door een omwonende uit de brandende auto's konden worden ge haald en een 68-jarige man, die uit de auto werd geslingerd. Het verkeer door de Soesterbergsestraat moest geruime tijd woTden omgeleid. (Van een onzer verslaggeevrs) DEN HAAG Sigaretten-vloeitjes worden 1,5 cent duurder en stijgen daardoor van 11 cent naar 12,5 cent. Deze prijsverhoging, geadvi seerd door de fabriek, geldt voor de Mascotte en R'izla-vloetjes. De prijsverhoging is volgons de fabrikant noodzakelijk vanwege de sterk gestegen kosten. Dttze adviseert de detailhandel in verband met de verhoging van 1,5 cent per pakje de klant de ruad te geven twee pakjes vloeitjes tegelijk te kopen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1