50-meterbad geen goede plaats voor toptijden STANDARD VERSPEELDE LAATSTE TITELKANSEN MKBUHD TWEEDE IN VIJFLANDENSTRIJD FABIOLA KITTY BENUTTE FOUT Punt verlies Heerenveen in stevige Friese derby Benfica deed het kalm aan EERSTE DIVISIE Zege B-elftal FC Den Haag 2 AI SPORTBIJLAGE MAANDAG 17 APRIL 1972 A 5 de faij Bi U W ielen j verieei (ADVERTENTIE) delta lloyd een begrip in sport ?rzekeringsgroep av. en jn verzekeringen ROME Het Nederlands Olympisch Comité mag de wenkbrauwen fronsen. De 4 x 200 meter vrije slag estafetteploeg van de heren, in wisselende samenstelling falend bij de spelen van Tokio en Mexico, heeft zich gekwalificeerd voor München. Het ging od de wijze, die kenmerkend is voor zo'n hakke-takke-afvaardiglng: in het allerlaat ste van de 29 zwemnunvmers van de vijflandenwedstrijd in Rome en met een uiterst geringe marge van eentiende seconde. De limiet was 8.05,7. Peter Prijdekker (2.00,5), Bert Bergsma (2.02,1) de uit zijn tentamenzorgen gebroken Ton van Klooster (2.02.1) en Roger van Hamburg (2.00,9) waren tezamen goed voor een eindtijd van 8.05.6. Een iets meer overtuigende tijd zou voldoende zijn geweest om het verzwakte West-Duitsland voor te blijven en op die wijze de eindoverwinning op te eisen. Zover kwam het niet. Nederland werd eervol tweede, zes punten achter West-Duitsland en een straatlengte voor op Groot-Brit- tannië, Zweden en Italië. Voor lopig is de Nederlandse Olympi sche ploeg van iestien tot ne gentien leden uitgebreid. Enith Brigitha, hersteld van haar blessure, overtuigde in Rome volkomen. Als startzwemster van de 4 x 100 meter vrije slag maakte zij een tijd van 1.00.1, waarmee zij het recht verdiende om op het persoonlijke nummer de wat overbelaste Anke Rijn- ders te vervangen. Daarin werd zij eerste met 1.00.5 Een week na de Olympische kwa lificatiewedstrijden in Den Haag en de daarmee gepaard gaande overgang van de 25- naar de 50-meter baan bleek het indrukwekkend ogende Olympi sche binnenbad geen plaats voor toptijden. Het was alleen Nederland dat met zes nationale records die stelling ondermijn de. Er waren er twee voor An- nemarie Groen, een voor Anke Rijnders, Alie te Riet. Bob Schoutsen en Roger van Ham burg. Daarbij was het oudste, dat de Nederlandse zwemsport kent, dat van Klenie Bimolt op de 200 meter schoolslag, nog da terend uit het Olympische jaar 1964. Alie te Riet zag haar ja renlang doorzetten beloond 2.46.4 tegen Bimolt destijds 2.46,9. Van de vier estafettes, oie zich zouden kunnen kwalificeren haalden slechts twee de Olympi sche limiet: de 4 x 100 meter wisselslag dames in een weinig indrukwekkende 4.33.4 en de bo vengenoemde 4 -x 20C meter vrije slag estafette heren. Na Ada Kok en Enith Brigitha heeft de 17-jarige Annemarie Groen zich als derde Nederland se geplaatst bij de wereldtop tien. Dat is een eer, die nog niet is weggelegd voor Anke Rijnders en de in Rome afwezi ge Hansje Bunschoten, van wie de prestatie de afgelopen maan den veel meer tot de verbeel ding hebben gesproken. Het Naarden-meisje, dat er om be kend staat geen woord te veel te zeggen en in net dagelijkse leven immer op zoek lijkt naar verloren geldstukken, trotseerde koel de onvolkomenheden van de marmeren arena, die voor de rugslag in het bijzonder tel den. Bij gebrek aan handgrepen klemde zij zich bij de start vlak boven water vast aan de over loop-goot. Op de eerste meters duwde zij daardoor als het ware een berg water voor zich uit. Maar toen dat eenmaal was overwonnen trok zij met 4 kaars rechte banen via een tussentijd van 1.08.9 op naar een totaaltijd van 2.24.5. Eentiende \an een seconde slechts boven het Euro pese record dat de veeizijdige Hongaarse Andrea Gyarmatl vorig jaar bij de Europa Cup wedstrijden in Bratislava ves tigde. Gistermiddag zwiepte An nemarie zich bij de start van de 100 meter iets verder uit het water. Dat bleek wins' die tel de. Weer volgde een vlekkeloze race en toen zij aantikte was Marjan Vermaat haar nationale kwijt: 1.07.6 tegen 1.07.8 In de internationale context ge plaatst hebben Annemarie's nieuwe toptijden de volgende betekenis: beste wereldprestntie van het prille seizoen 1972, de op een na beste tijd oo't in Eu ropa gemaakt en negende (100) en tiende (200 m) op de wereld ranglijst aller tijden. Evenals Annemane Groen, werk te ook Anke Rijnders zich op tot de op een na snelste Europese zwemster van dit moment. Zij deed dat op de 200 meter vrije slag. Met een klap halveerde zij het verschil dat er lag tussen haar topprestatie bij de wed strijd Verenigde Statcii/Neder- land in Londen (2.09.5) en het uit 1970 daterende Europese re cord van de Oostduitse Gabriele Wetzko. Anke tikte aan in 2.08.9 en dat viel op zichzelf iets tegen na haar passage op de 100 me ter in 1.01.9. Bij afwezigheid van Hansje Bun schoten deed Anke Rijnders voorts nog een aanval op het Europese record van de 400 me ter vrije slag. Dat lukte niet, maar met 4.31.9 stelde zij haar persoonlijke record van Dresden met 0.9 seconde scherper en is zij nog mar acht-tiende se conde van Hansjes toptijd ver wijderd. ,,Ik heb zo'n idee dat het dinsdag en woensdag in Hannover beter zal lukken", al dus Anke. Het Nederlandse sehoonspringen heeft bij de vijf-iandenwedstrijd een bertere kwalificatie doelbe wust laten liggen. Zowel Hans Feis als Mariette Dommers hadden in het programma in verband met hun Olympische kansen een nieuwe sprong opge nomen. Zowel die van Hans Feis als die van Mariëtte Dom mers ('n twee en een halve salto achterwaarts met anderhalve schroef) mislukten. Bob Schoutsen zegevierde in Rome op de beide rugslagnumrr. gaat hij op weg naar de zege op de 200 meter. Hij wor 2.11.4. WASSENAAR Eland heeft gis teren bij zijn jaardebuut op Duindigt getoond nog steeds heel veel In zijn mars te heb ben. Toch was hij ditmaal kans loos tegen Fabiola Kitty. Die was van start af weggelopen, geholpen door een foutje van Eland. Alleen Calumet Bulwark en For Ever konden nog in de buurt blijven, de rest van het veld had na een ronde al een aanzienlijke achterstand. In de laatste bocht hield Fabiola even in om daarna op volle kracht op de finish af te stevenen. Eland ging met een paar lengten ach terstand als tweede door de fi nish. De klasse-volbloeds hadden een zware kluif aan de Prijs van Duindigt over 2600 meter. In deze ren verraste de door Ina Schwarzk&chel gereoen Forest Star. Dit duo had van start af de leiding en stond deze niet af. Poly trek werd een goede twee- Roda moeten laten. Vooral in de tweede helft bleek de defensie van Roda onneembaar Toesch. 5 000. IEN HAAG Er is gisteren ■n J nauwelijks enige verandering Brits' gekomen in de topposities van de eerste divisie. Haarlem haal- «eg de beide punten weg bij VVV Wapeningen—DFC 3—1. Ooms 1 enkeli —0, Meurs 2—0, rust, Hazelhek- (1-3) en achtervolger Heeren- Re 11—1) veen moest Cambuur één punt Meurs*1 4—1, Hazelhekke 5—1. van d» laten. De wedstrijd in het Toesch. 2.000. dl „Friese Haagje" eindigde in 0 F.en zich vlot herstellend Wage- ht va! de nummer ^r'e van s erva. de ranglijst Eindhoven verspeel de één punt. De Graaafschap el had hield de Eindhovenaars op 1—1. FC VVVHaarlem 13. Rust 0 0, Heeres 1-0, Boszhardt 1—1, Politiek 1—2 (e.d.), Van den Berg 1—5. Toesch. 4.000. Linden 3—1, Het zag er niet naar uit dat Haar lem nog een vrij grote zege zou halen in Venlo. Vooral in de eerste helft en het begin van de tweede helft heeft VVV voor treffelijk partij gegeven. iet dPe Graafschap—Eindhoven 1—1. eerdel Weber 0—1. rust. Hiddink 1—1. Zweeten verdiend gelijk spel van de slagen! Graafschap dat de gehele wed strijd met grote inzet speelde, kte dé-Toesch. 4500. ^^jfeerenveen—SC Cambuur 0—0. Thier£en middelmatige, stevige wed- :e verl strijd waarin de Heerenveners if en'ge zeer fraaie kansen lieten hggen. In de slotfase had Cam- 114j'buur met enig geluk nog een Overwinning eruit kunnen sle pen, Toesch. 11.000. ningen heeft niet de minste moeite gehad met het tegenval lende DFC. Het vijfde doelpunt „«-racles-Fortuna Vlaardingen 2—0. Rust 0—0, Leidekker 1—0 en 2—0. Toesch. 1.000. In een uitermate tempoloze wed strijd heeft Heracles vrij ge makkelijk gewonnen in de twee de helft van de Vlaardingers. Willem II—Helmond Sport 2—1. De Puyt 1—0, Kornuit 1—1, Van Riel 2—1. Toesch. 600. In een uitermate slechte wedstrijd heeft Willem II verdiend gewon nen. Het was de minst slechte ploeg. <*oda JC—Blauw Wit 2—0. Lan- genhuysen 10, rust, Van Rooy I 2-0 teleurstellend Blauw Wit E' heeft in Limburg de punten aan van Wageningen was typisch eer. doelpunt van attentheid. Roelofs schoot een penalty te gen de paal en onmiddellijk rea geerde Hazelhekke om de bal in Veendam—PEC Zwolle 1—2. 0—0 te schieten. rust, Kragt 0—1, Hogendoorn 0—2, Pascal 1—2. Toesch. 3.000. SVVHVC 41. V. d. Spek 10, jn een spannende wedstrijd heeft Van Meeleren 20, rust, Van Veendam maar net verloren Meeteren 3—0, Mulder 4—0, Van het Zwolse PEC. Het was Teunissen 41. Toesch. 1.500. de eerste helft een gelijkopgaan- 7er alle linies falend HVC is de strijd in de tweede helft had gemakkelijk karweitje ge- PEC de langste adem. de. De 1600 meter voor dravers lever de ook een verassing op, omdat Henri Buitenzorg met een fout I begon en daardoor als tweede eindigde. De zege ging naar Pe tra. Hilversum heeft dinsdagavond twaalf uitstekende vijfjarige dravers aan de start in de koers om de Voorjaarsprljs. Ilina Is weliswaair de snelste van de aanwezigen, maar zij heeft startnummer elf op twintig me ter van de kopgroep van zeven paarden. Dat maakt dat zij niet al bij voorbaat een zekere winnares genoemd kan worden. Maar zij heeft een beste kans. Voor de tweede en derde plaats komen zeker zo'n zes paarden j in aanmerking. Inez en Ivan Hollandia kunnen er dicht bij zijn. De eerste start is om zes uur. Het programma met onze voorspel lingen luidt: Vosnéprijs (2440 m. met trio): Kamo Quick - Kastal ides J - Karina Trickson. Outsider: Jour Buitenzorg. Vougeotprijs (2000 m., autostart, eerste afd.) Jax D - Impala Gregor - Io Hendrik. Gevreyprijs (2000 m., autostart, met trio, eerste afd.): Juweeltje Carlos - Ivan - Ida Polsbroek. Outsider: Ih you Baker. Chamboliprijs (2040 m., voor leer- llngen): Helios CH - Hendrik BS j - Granda. Moreyprijs (2040 m., met trio): Glittering Jewel - litis Hollandia - Hetty Hanover. Outsider: Ilo- Voorjaarsprijs (2000 m.): Ilina - Inez - Ivan Hollandia Outsider: Icare Quick. Nuitsprijs (2440 m., met trio): Stal De Leeuw (Habanera en Hurricane GG) - Ida Belwin - Jacob Areta. Aloxeprijs (2000 m., autostart): Godetia - Happy First - Fleet wood. Outsider; Comet Volann. Gevreyprijs (tweede afd., met trio): Kaptein Six - Idle Way - Ivan van Barke. Vougeotprijs (tweede afdeling): Jane Mac - Jaslo - Ino Victoria. BRUSSEL Standard Luik heeft gisteren door de nederlaag van 1-0 in de uitwedstrijd tegen FC Dlest zijn laaste kans op prolongering van de Belgische voetbaltitel verspeeld. De landskampioenen staan met nog slechts twee wedstrijden te spelen vier punten achter op lijstaanvoerder FC Brugge, dat door de overwinning van 4-0 op Be- veren op een totaal van 43 punten is gekomen. FC Brugge was op de 28e competitiedag bovendien bijzonder gelukkig met het gelijke spel (0-0) van Anderlecht uit tegen Licrse SK. De ploeg van Geor ge Kessler staat nu twee punten achter op FC Brugge. Diest begon tegen Standard zeer agressief. Al na nauwelijks een minuut kreeg Riveros een ge weldige kans. Piot redde echter Stoke aanvankelijk de leiding door Armstrong, maar Simpson schoot later in eigen doel. wedstrijd minder gespeeld, staat Liverpool, dal West Ham United met 2-0 versloeg. Liver pool behaalde uit de laatste veertien wedstrijden 26 punten. De andere tltelpretendent is het al genoemde Leeds United, dat weliswaar met drie punten ach terstand op Derby op de vierde plaats staat, maar nog twee wedstrijden meer voor de boeg heeft dan Derby. Deze laatste ploeg moet nog twee maal bin- de lijnen verschijnen. DEN HAAG Het B-elftal van FC Den Haag ontmoette zater dag de reserves van Go Ahead Eagles. In een boeldend duel wonnen de Hagenaars met 21. Cees Jansen en Barend van Hij koop passeerden de Deventer doelman. Het regionale j eug- delftal van ADO versloeg De Musschen met 3—2. Door doel punten van Joop Quellhorst, Boudweijn de Geer en Kees Storm. op fraaie wijze. In de achttiende Inp,^0^ Derbl®'CoïtyTdU De beide Engelse halve De dames van het Chinese tafeltennis- team wuiven naar het uitgelaten Ame rikaanse publiek. De Chinezen wonnen op een na, alle wedstrijden, die werden gehouden in de Cobo-hal in Detroit. BELGRADO Real Madrid zal voor een toernee van vijf wed strijden, die de Spaanse club deze zomer door Joego-Slavle en Italië gaat makeiv een be drag van 4000.000 gulden ont vangen. De Spanjaarden spelen vier wed- j strijden in Joego-Slavië: Belgra do, Serajewo, Zagreb en Split en één in Italië (Florence). Da ries en verblijfkosten van j Real Madrid zijn bovendien voor de clubs waar wij op be zoek gaan. minuut was de doelman Standard echter kansloos, toen Riveros uit een pass van Van Casteren inschoot: 1-0. Standard kwam daarna wat uit de gTeep van de tegenstander, maar echt gevaarlijk werden de kampioe nen niet. Standard had geluk, dat de scheidsrechter in de tweede helft een handsbal van Thissen, die de bal na een schot van Schumacher uit het doel sloeg, onbestraft liet, anders was de nederlaag van Standard beslist hoger uitgevallen. FC Brugge had met Beveren niet de minste moeite. Toch had de overwinning veel hoger kunnen uitvallen, wanneer Brugge wat nauwkeuriger had geschoten. Het werd nu 4-0 door treffers van Thio, Lambert, Carteus en opnieuw Lambert. Lierse SK paste tegen Anderlecht voor 15.000 toeschouwers met succes een verdedigende tactiek toe. Lierse moest wel, omdat het De Nul, Ressel en Ver- meyen miste. Anderlecht had het beste van het spel. Engeland Leeds United heeft zich zaterdag voor de derde maal in zeven jaar geplaatst voor de finale van het toernooi om de FA-cup. Leeds, dat nog steeds titelkan- scn heeft, versloeg Birmingham City Ir» de halve finale met 3-0. De andere halve finale, tussen Arsenal en Stoke City, eindigde gelijk: 1-1. Deze wedstrijd wordt woensdag overgespeeld. Bij Leeds scoorden Lorlmer en Jones (2x). Arsenal nam tegen het UEFA-Cuptoernooi, Wol verhampton Wanderers en Tot tenham Hotspur behaalden een wisselend resultaat. De Wolves verloren met 1-0 van West Bromwich Albion en Tottenham versloeg Chelsea met 3-0. plaats voor Derby County Huddersfield met 3-0 naar huis stuurde. Derby heeft een voor sprong van één punt op Man chester City, dat tegen het laag geplaatste Coventry City met 1-1 gelijk speelde. Een resultaat, dat Manchester wel eens de ti tel kan kosten. Want er liggen biinj0(.|- a nog twee ploegen op de loer. Op Dunaesiiga de derde plaats, twee punten De meest opvallende uitslag van achter Derby maar met één het Westduitsc voetbalweekein- DEN HAAG Benfica, dat woensdag in Lissabon Ajax moet bekampen, heeft gisteren zijn competitiewedstrijd tegen Leixoes gewonnen met 1-0. Het doelpunt werd laat In de tweede helft gescoord door Jordao. Door dit resultaat en het gelijke spel van de naaste „belagers" Satubal en Sporting, is de voor sprong van Benfica gegroeid tot zeven punten. De hoofdstedelij ke ploeg heeft uit de komende vier wedstrijden slechts twee punten nodig om zich weer kampioen te kunnen noemen. Celtic, dat in tie andere halve fi nale van Europa Cup I tegen Internationale uit Milan uit komt, won met 3-0 van East Five. Veltic leidt in de competi tie met zes punten voorsprong en twee duels minder gespeeld dan op Aberdeen, dat gelijk speelde. Bovendien heeft Celtic nog kans op de Schotse beker. Het plaatste zich onlangs name lijk voor de finale op 6 mei, waarin het uit zal moeten ko men tegen ól Hibernians óf Glasgouw Rangers. Zaterdag speelden beide teams met 1-1 gelijk. Internationale speelde gsiteren met 1-1 gelijk tegen Fiorentina. Het is daardoor vrijwel uitge schakeld voor de titel. Met nog vier wedstrijden te spelen heeft het een achterstand van zes punten op leider Torino, zie voor de overige gegevens van de Italiaanse competitie ons overzicht van het buitenlandse voetbal. de was wel do vorstelijke zege van Borussia Mbnchengladbach op Borussia Dortmund: 7-1. De Borussen, dio speelden zonder Müller, Sleloff en Vogt.s, zijn echter kansloos voor de titel. De belde kundldntcn daarvoor, Bayern MUnchen en Schalke '04 wonnen belde. Bayern met 3-1 van Hannover '06 en Schalke met 3-2 van Rat Welsse Ober- hausen. Die laatste ploeg zal met Arminia Bielefeld uit de Bundesliga de graderen. Zij „danken" dit aan hun aondeel in het omkoop schandaal. De strafcommissie van de Duitse voetbalbond heeft zaterdag de straf van Arminia verzacht, Arminia was aanvan kelijk teruggezet naar de ama teurs, maar mag nu volgend jaar toch in het hetnalde voet bal, in dc Regionalliga uitko men. Bovendien wordt aan het eind van het seizoen '72/'73 van het punten-totaal van het mo menteel door onze landgenoot Jan Notermans getrainde Armi nia, tien punten afgetrokken. Italië De Italiaanse tompetitie heeft al weer een andere leider. Torino nestejde zich nu alleen aan kop door de zege vnn 1-0 op Atalan ta Torino had dnarvoor echter wel de medewerking nodig van stadgenoot Juventus, dot één punt verspeelde bij Mantua: 1-1. Daardoor deelt Juventus nu de tweede plaats, op één punt van Torino, met Cagliarl, dot geen moeilte had met Lanerossi: 3-0. De vierde plaats is voor AC Mi lan dat ook al een punt ver speelde. Veronu hield de Milonc- zen op 1-1. Spanje Opnieuw is FC Barcelona een punt ingelopen op Real Madrid. De club van Rinu» Michels ver sloeg gisteren op eigen terrein Corunu met 1-0. Kcal Madrid leed tegen Grunada een ne derlaag: 1-2. PC Barcelona staat, met nog vier wedstrijden te spelen, met vier punten ach terstand op dc tweede plaats.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17