Virtuoos Ajax benadrukte: Feyenoord is toe acTi algeheüe revisie -t Ajax kan sneller van gedachten wisselen MVV revanche op zichzelf BONDSCOACH FADRHONC: OLYMPIQUE WIL KEJTA 'v* ^,.Su>5' MAANDAG 17 APRIL 1972 A 1 •-••»*. lföeuv^?e?e?óonnummer van Feyenoord: 51 51 51 TERDAM Wat een titanen- Vecht had moeten worden ird een duel tussen macht en macht. Tien minuten slechts èft Feyenoord de indruk kun- wekken, "dat het gelijkwaar- was aan Ajax, de eerste li minuten. Toen viel het eer- van de vijf overrompelende iisterdamse treffers die stuk or stuk het sluitstuk waren n zuiver opgezette aanvallen, 1 zo kien als Feyenoord die rste tien minuten nog speelde, lar er was geen sprake van t de Rotterdammers nog iets h de voorbije glorie konden inonstreren. deels door eigen lacht, deels doordat Ajax zulk p veel grotere klasse demon eerde, die evenwel ook ge- llte kon krijgen door het „af- akelde" Feyenoord. Er zal in Rotterdamse gelederen mo- mteel heftig gediscussieerd kden. Ernst Happel na af-* op: „Er moest, ik heb het na ftifica—Feyenoord al gezegd, k gebeuren. Ik ga erover pra- b." Er moet heel wat gebeu- n want Feyenoord zal geheel reviseerd moeten worden. Het ïort niet aleen aan een aan- I, de defensie heeft ook aan icht verloren en de lepe Am- i coach Stefan Kovacs *e ook bloot dat het eens zo 'erde middenveld van enoord geen heerserstaak r kan volbrengen. Roemeen had zijn taktiek af- stemd op dat middenveld. Ie opdracht was dat Haan, leskens en Gerrie Mühren de Ie van het Rotterdamse mid- pveld van begin tot eind een •affe mandekking moesten ge- E. Dat is gebeurd en daar- r werd het middenveld van. jyenoord gedesorganiseerd, ft is de basis van de zege ge lést". De basis, inderdaad, lar dan volgen nog de uitwer- 5g en de afwerking. Daartoe iest Ajax de schroom afleg- h, die het immer heeft als in Kuip moet worden gespeeld, in komen spelers als Cruyff Keizer nooit tot hun beste festaties. Dat was zaterdag- tond anders. e bomvolle kuip kon een ieder m ervan overtuigen waarom uyff tot Europa's voetballer immer een is uitgeroepen, en jarom Keizer doorgaat voor fi van de beste vleugelspelers n het continent. Dat tweetal heerste het spel in het'„ver- digingsvak" van Feyenoord. laraahter een middenveld dat ecies opbracht wat Feyenoord tbeerde: de opkomende spe- f. Arie Haan, ondanks het feit it hij de zware taak had Van inegem te schaduwen (die ïrigens remmend werkte bij l opbouw) bood zich gretig )n als de vierde aanvaller, een ak die in vroeger dagen fyenoords Franz Hasil op het [haam was geschreven. Nees- hs en Mlihren bemoeiden zich ladwerkelijk, ook weer on- piks hun taak in de mandek- Pg, met het bestoken van de Hterdamse defensie. I uit g>, middenveld van Ajax had dat van Feyenoord i alleen te kort. Wim Jan- n speelde ijverig en dapper ar van die twee voetbalei- appen schrok de verdedi- van Ajax Hulshoff ex- erend, zeker in de lucht Franz Hasil is verbogen een flitsend opkomend mid- "elder met een gevreesd tot een schichtige speler, bang is om te schieten. En van Hanegem mocht tien uten gloriëren; de eerste Daarna was zijn rijk uit en prtte hij zich, evenals de an- Iren, in het in feite tragische Ichteruitvoetbal" dat destijds passen in de opzet de greep de wedstrijd te behouden maar thans niet meer kan ca moufleren dat het een middel is om de onmacht te verdoezelen. Want waarheen moet de bal? Feyenoord heeft immers geen aanval van allure. Henk Wery moest weer op links opereren, een plaats waar hij zich minder thuis voelt dan op rechts waar Lex Schoenmaker was gepos teerd. Hans Posthumus in het midden: te langzaam en te wei nig techniek, wat tegen een zwakke defensie niet eens zo op valt maar wel tegen de resoluut ingrijpende Amsterdamse ver dedigers, die bovendien snel zijn. Snelheid Die snelheid leverde Ajax het eer ste doelpunt op, na tien minuten die het Rotterdamse legioen hoopvolle verwachting hadden geschonken. Hun ploeg deed het goed en Ajax leek nog ten prooi aan de traditionele vrees voor de Kuip. Als dat al zo was, verdween die vrees na de onstuimige en on stuitbare aanval waarbij Swart, die nauwelijks meedeed, wat de prestatie van Cruyff en Keizer nog benadrukt, de langs de lijn razendsnel opkomende Suurbier bediende, wiens lage voorzet door Arie Haan met e©n zuiver tikje langs Treytel een voor sprong opleverde. En als Cruyff even later met een 4 machtige sprong niet juist langs de bal was gezeild, zou de strijd toen al beslist zijn. Dat duurde nog tien minuten in deze vriendelijke strijd. Er mocht verwacht worden dat Feyenoord, gezien ook de pre caire situatie waarin Ajax zich vlak voor de halve Europacup finale bevond, stevig zou spelen, Ajax zou imponeren zodat de Amsterdammers het risico van blessures door terughoudend spel zouden moeten miniseren. Feyenoord wenste evenwel niet de verdenking op zich te laden daarvan gebruik te willen ma ken. Daardoor ook kon Cruyff zich, achtervolgd door Jansen, door drie man (Laseroms, Is rael en Vos) wringen zonder te worden geveld. Zijn schot stuit te van Treytels borst en Müh ren was erbij (0—2). En toch bekroop Ajax toen even de angst voor de Kuip op het moment dat Ernst Happel al At- tila Ladinsky liet warm lopen om Posthumus Happel: „La dinsky is sneller" te vervan gen. De vervanging werd uitgfr- steld tot na de rust want Schoenmaker zette voor en Pos thumus scoorde van dichtbij (12). Meteen sloop het gevoel dat Feyenoord toch nog niet was verslagen in de Amster damse gelederen. Er kwam eni ge huiver in de defensie van Ajax en Stuy, die wat „black outs" op fortuinlijke wijze zag opgelost, moest een schot van Schoenmaker verwerken. Te veel Nog voor de rust toonde Ajax hoe een defensie wordt opgerold. Keizer liep naar binnen van Schneider een van de zeer weinige Feyenoorders die vol doende was weg. Maar Krol rukte op de linkervleugel op en daarop concentreerde Feyen- oords defensie zich. Het passje van Keizer naar Cruyff was millimeter-zuiver en de afwerking feilloos (1—3). Happel later: „We hebben geen kaïns op de zege gehad. Een compliment voor Ajax zonder zwakke punten. Feyenoord had er te veel". Dat werd nog eens getoond na de rust toen het spelpeil sterk daal de. Feyenoord moest, Ajax hoefde niet meer. Maar Feyen oord kon niet. De gaten in de verdediging werden niet veroor zaakt doordat de Rotterdam mers risico gingen nemen, on stuimig ten aanval trokken met alle mankracht. Ze waren het gevolg van taktische fouten, van onzekerheid en van het snel overzien van situaties door Ajax dat het nog eenvoudier kreeg omdat de Feyenoorders be vreesd voor een persoonlijk de bacle de duels gingen schuwen. De „zwervende" Cruyff pikte een pass van (eveneens) uit blinker Arie Haan op toen Lase roms verzuimde het stapje naar voren te doen. Cruyff omspeelde uiterst simpel Treytel en het was 1—4. Onze dag Een juweel van een aanval, waar bij Haan weer in de ruimte sprintte, werd nog juist ontre geld door Israel toen Cruyff al had afgerekend met Laseroms. Maar de „uitslag van Benfica" kwam toch tot stand. Keizer naar Cruyff, geheel vrij; Cruyff naar Keizer, geheel vrij en 1—5. „Er zijn veel fouten gemaakt bij de doelpunten die Ajax maakte" constateerde Happel gelaten. Sinds 1957 was het niet meer voorgekomen dat Ajax in de Kuip met zo grote cijfers won. Toen was het 50, zaterdag nauwelijks minder. „We hadden onze dag" zei Ko vacs lakoniek. HERMAN VAN BERGEN Cruyff rochtci 67.000. Feyenoord: Treytel: Schneider. Israel. I.aseroms. Vos: Hasil. Jansen. Van HanegemSchoenmaker. Posthumus Ladinsky) Wery. Ajav: Stuy; Suurbier, Hulshoff. Blan- Niemand van de twee en twintig bewoog zich zo soepel en elegant over het veld dan Johan Cruyff, de grootste in de topper. En deze situatie is typerend voor de wedstrijd: de gehele defensie van Feyenoord overrompelend door die ene links, Johan Cruyff. Verder naar rechts Vos, Jansen en Israel. Israel. „Voor mij Is het seizoen voorbij". Ajax is er maar wat blij mee. Sjaak Swart, door het perfectie- werk van Cruyff en Keizer op de achtergrond gebleven, riep dan ook uit: „Die 1—5 is na tuurlijk prachtig. Maar belang rijker nog vind ik de ideale uit gangspositie tegen Benfica ge worden. Zonder risico's te ne men kan Ajax zich daar hele maal leeggooien". Johan Cruyff, maker van tjwee doelpunten en het brein achter twee anderen, had een Ajax-ex- plosie verwacht. „Ik wist tevo ren dat het een heerlijke wed strijd zou worden. Feyenoord moest immers komen. Dat was ons grote pluspunt." Bonds coach Fadrhonc, die Johan Cruyff op zijn oosters omhelsde, noemde er nog één: „He', grote verschil met Feyenoord is mo menteel dat de spelers ven Ajax sneller van gedachten kunnen wisselen. Daar schuilt hel hele geheim van deze uitslag in." HANS DE BRUYN ROTTERDAM Johan Cruyff, de matchmaker, glunderde later nog steeds. Terugdenkend aan dat o zo simpel tot stand gekomen laatste doelpunt van Ajax zei hij: „Zo gemakkelijk en o zo eenvoudig als die actie liep, zo mooi vond ik die treffer". Deze opmerking was bedoeld als een trap-nè van Johan Cruyff, die zich eindelijk bevrijd voelde van het „ijzeren koord" van Feijenoord, waaraan hij het laatste seizoen vastlag. Hij genoot er zichtbaar van. tinus Israel en Theo Laseroms, het meedogenloze verdedigings duo van Feyenaard keken er zo vrolijk mogelijk naar. Zij had den Cruyff vaak afgestopt, dus was het drama van Rotterdam zéker niet zo definitief als het nu overkwam, roms, de waakhond van Cruyff, verder: „Wat we nu hebben meegemaakt, is uniek. We zijn volledig overklast. Ik voel me vooral aan dat vierde doelpunt schuldig. Toen maakte ik de stap naar voren te laat Triest voor Feyenoord is nu, dat het de competitie in een leun stoel kan afmaken. „Ik zie er helemaal geen gat meer in", zei G. „hel" moeten lopen was toch een verontrustende aanwijzing. En daar gingen hun gedachten dan ook naar uit. Is het tandem IsraelLaseroms nog wel van de grote klasse? Rinus Israel de realist, was de eerste, die het boetekleed aan trok. „Er is bij Feyenoord al tijd geschreeuwd dat onze aan val niet deugt maar ditmaal kan dat beter gezegd worden van onze verdediging". Dit was inderdaad de bizarre waarheid van Feyenoord—Ajax. Later in de opgewonden sfeer aan de Feyenoord-tafel, waar minister Schmelzer, de Feyenoorders nauwelijks aankijkend „in de sprint lag" om het Ajax-plak- boek van zijn zoon met de be geerde handtekeningen te ver rijken, werd over dat thema hardop nagedacht. Israel, eer lijk: „De vorm is er niet. Mijn conclusie is dan ook dat we veel te lief hebben gespeeld. V/e kon den geen tel het idee van een vriendschappelijk partijtje van ons afgooien. Onbegrijpelijk ter wijl er toch zoveel op hel spel stond." Speurend naar de oorzaak gaat de door deze N0g pijnlijker dan de treffer van Cruyff, die eruit ontstond, moet voor Laseroms het feit zijn ge weest, dat hij in de volle sprint met Cruyff nergens was. „Ik ben daar ook van geschrokken" kwam er later schoorvoetend uit. Méér wilde Laseroms er niet over kwijt. Hij hield zich, zo goed als dat kon, tenminste, vast aan een ander aspect. „Voor ons betekende deze wed strijd alles of niets. Daar ga je je helemaal op instellen. Dagen van tevoren zelfs al. Als je dan zo snel al met 2—0 achterkomt te staan, zweef je tussen hemel en aarde. Wat moet je doen? Nog meer risico's nemen soms? Dat we toen door de mand vie- MARSEILLE De kans, dat Salif Keita de gelederen van Feyenoord zal verster ken is in het afgelopen weekeinde tot een mini mum gedaald nadat Olym- lwe.de schuldige" Theo Lase- pique Marseille 0«k van H(Mn d(( de<,d waaram M b(( Feyenoord mankeerde: opkomen zijn belangstelling voor de mee Ditmaal kan Laseroms hem de voet dwars zetten. aanvaller uit Mali heeft Plicht Ajax heeft zaterdagavond, voor wat de top van de ranglijst betreft, een eind gemaakt aan de competitie 1971-1972. De voorsprong is zo groot geworden dat de kam pioen bekend is. On danks het nog zware programma is het ver schil tussen nummer twee, Feyenoord, en de rest zo royaal dat mag worden aangenomen dat ook die plaats is „verge ven". Rest de degrada tie en de strijd om de derde, eventueel vierde plaats indien Nederland dat recht verwerft, voor de competitie om de UE FA-Cup. Voor FC Den Haag, dat nog volop meetelt is die internatio nale strijd minder aan trekkelijk geworden om dat vaststaat dat de ploeg, zijnde finalist te gen kampioen Ajax in de bekerstrijd, zal deel nemen aan het toernooi om Europa Cup II. Ten einde te bewijzen dat FC Den Haag daarin thuis hoort, zal een pres tatie tegen Ajax in de bekerfinale niet onwel kom zijn. Bovendien is FC Den Haag moreel verplicht het duel om de derde/vierde plaats voort te zetten. Zowel onderaan als onder de top blijft derhalve de competitie van belang. Een vertegenwoordiger voor Europa Cup II kan zich trouwens niet ver oorloven te ver onder de top te eindigen. Drogreden De KNVB heeft geen toe stemming gegeven Feyenoord-Ajax op het t.v.-scherm te brengen. Reden: de wedstrijden op zondag zou concur rentie worden aange daan. Een drogreden want indien de voetbal liefhebbers verzadigd is door het aanschouwen van een wedstrijd op za terdagavond in de huis kamer is er iets mis. Dan gaat hij zondags niet naar het veld voor het voetballen maar uit verveling of om, als het goed weer is, het ..om metje" met vrouw en kinderen te ontlopen. En als dat zo is, is de basis voor de publieke belang stelling nog smaller dan al blijkt. En dan is de angst voor het bewijs de drijfveer van het weige ren door een bond, die als eerste taak heeft voetbal te laten bedrij ven en er propaganda voor te maken. Aan het eerste wordt voldaan, aan het tweede niet. Reglement Reglementair is vastge legd dat de eerste trans ferperiode voor het be taalde voetbal van half juni tot half juli loopt. Tevoren mogen geen contacten worden gelegd of voorlopige contracten worden gesloten. Daar aan stoort zich niemand en de autoriteiten doen de ogen dicht. Zonde van het werk van de commissie die de regle menten ontwerpt. De transferperiode begint in feite al als de tweede in december is afgelopen. blijk gegeven. Omdat voor Franse Spelers en zij die als zodanig worden be schouwd, zoals Keita alleen een transferbedrag moet wor den betaald bij overgang naar een buitenlandse club, heeft Olympique's voorzitter Marcel Lcclerc de topscorer van St. Etienne een bijzonder lucratief aanbod kunnen doen. Voor een vijfjarig contract kan Keita re kenen op een totaal éalaris van een miljoen Franse francs, ruim 600.000 gulden. Het is waarschijnlijk dat Feijen oord Keita eenzelfde aanbiedng kan doen asl ook nog een fors transferbedrag moet worden be taald. Bovendien heeft St. Etienne zelf pogingen onderno men om de aanvaller te behou den. Door de club zijn al tal van vooraanstaande burgers van de stad benaderd om geld bijeen te brengen om Keita zijn contract te doen verlengen. MAASTRICHT MVV wilde in eigen huis laten zien dat de nederlaag tegen Ajax vorige week toch wel wat te hoog was uitgevallen. Dat is in het duel tegen FC Twente gedeeltelijk gelukt. Gebrek aan tempo en een goede schutter hielden de Limburgers echter van de winst af. in bedwang zou kunnen houden. Reeds na drie m:nu!en sen orde Jeuring en het leek alsof FC Twente daarmee reeds genoe gen nam. MVV kon naar hartelust aanval len opbouwen, maar slecht plaatsen stond succes in de weg. Redel scoorde wel een maal, maar op advies van de grensrechter keurde Geurens deze treffer wegens buitenspel af. Enige malen moest doelman Schrijvers ook zijn kunde t~nen. Na de rust behield MW een veld- meerderheid, maar kansen voor Brokamp en Bonfrère gingen te- ict. Sch r isdpverweroa-regjnhce niet, Schrijvers werd opgeschre ven nadut hij Redel te lijf was gegaan. In de 77e minuut werd dan toch de verdiende gclijkma- k r door Brokamp gescoord. In de slotfase raakte René van der Kerkhof nog de paal na een goede actie met zijn broer Wil ly- Scoreverloop: 3. Jeuring 0-1, 77. Brokamp 1-1. Scheidsrechter Geurens. Toeschouwers: 3000. MVV: Körver; Colombain, La- croix (Klingen). Herben, Pleu- mrekers; Den Rooycn, Dijkstra, Ho nen; Brokamp, Redel, Bon frère. FC Twente: Schrijvers; Bruggink, Van fersel, Drost, Oranen; Van der Vall, Wildbret, (Streuer), Notten; René van der Kerkhof. Jeuring, Willy van der Kerkhof.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13