Afgedankte spion slaat terug ÉÉÉéJ „Die hele BVD-dub heeft me laten zakken als een baksteen Stap eens bij ons binnen we zijn zo dichtbij Raiffeisenbank PS Boerenleenbank H H Ex-spion Gunnewegh voert thans een documentenoorlog tegen zijn vroegere opdrachtgevers. otterdam Het leven Van Wilhelmus, omelis. Johannes Gunnewegh lijkt op aat gesneden voor een schelmenroman. aat hem een dag praten schor, zenuw- htig, een zware van de weduwe tussen n trillende lippen en er is voldoende sf voor een bestseller uit de Nimmer ralend Reeks. Zijn vrouw luistert bij de tukendeur mee, schudt meewarig het 0f jofd en zegt steeds: „Man, maak je toch druk. Straks lig je weer voor oud til op de vloer". Bij de koffie heeft ze al icdegedeeld, dat haar man aanvallen van lilepsie heeft. Hij herinnert zich dan niets leer, is aggressfef, wil iedereen te lijf. Doe me een lol", zegt ze. ..en rakel die iu weer niet opnieuw op". Het ging in hoofdzaak om het fotografisch vastleggen van schepen in buitenlandse havens unnewegh denkt er niet over, heft een Roept: ,,Ik ben een aangeklede oedhond. Als ik ergens mijn tanden in t, houd ik vast. Ik wil bloed proeven, ik oet eerst mijn gram halen. De Binnen- ndse Veiligheids Dienst heeft me bela- rd. Van Mourik is zijn beloften niet nage- imen. Hij zat hier in dezelfde kamer, toen „Gunnewegh, je zult straks niks te- jrt komen. Daar zorgt onze dienst voor. ii ie letterlijk. Mijn dochter zou een studiebeurs krijgen en voor mij lag baan op de wal te wachten, als ik J ihield met spioneren. Daar heb ik me al e jaren aan vastgeklampt. Zes jaar lang. in die tijd duizenden foto's gemaakt att schepen en havencomplexen in Rus- i China. Ik heb platfegronden ge- iwakt en watermonsters genomen van fa- rieksafval. En dat allemaal voor nop." Van Mourik heeft in het begin eens ge- ïgd: „als je soms een mooi boek wilt ko- ;n, stuur je de rekening maar naar mij", ater is hij pas met de beloften gekomen die studiebeurs en dat baantje aan de al. Ik zou ook nog een lintje krijgen voor n diensten aan het vaderland. Ik eb jaren lang op koninginnedag de krant tgespeld, maar ik heb mijn naam nooit in lijst zien staan." sigaren in hun mondhoek zijn met mij nog niet klaar. Ik ben een wolfshond. Ik ver scheur ze nog net zo lief". Spion 53 Oud vuil Wil Gunnewegh heeft aanvankelijk 30.000 gulden schadevergoeding van de Neder landse regering geëist voor zijn onbezol digd werk als spion 53. Zes jaar lang ope reerde hij onder de naam Groeneweg in buitenlandse havens en van die periode heeft hij minutieus de rekening opgemaakt. Inmiddels heeft hij op aandringen van de Tweede Kamercommissie voor de Inlichtin gendiensten een militair invaliditeitspen sioen aangevraagd. „Als dat pensioen met een redelijk aantal jaren terugwerkende kracht ingaat, laat ik mijn eisen vallen. Dan kom ik uiteindelijk toch aan die 30 mille". Gunnewegh, die momenteel met vrouw en dochter leeft van een invaliditeitsuitkering van 170 gulden per week, is een dezer dagen in Leiden medisch gekeurd. Twee dagen eerder was hij daarvoor vanuit Den Haag opgebeld. „Er komt eindelijk schot in", roept hij grimmig, „in Leiden hadden ze enorme dossiers met mijn naam r'r op en „SPOED" erboven. Ik vertrouw op ze, maar als er straks niks uit de bus komt, gooi ik alsnog die namen op straat. Ik vecht door tot het bittere einde". In afwachting van zijn schadeloosstelling heeft Gunnewegh in de afgelopen zes maanden alvast zijn gal gespuwd over 182 dichtbetikte vellen. Copieën van zijn schrij versprotest, dat hij „Soldaat en spion van het koninkrijk" heeft genoemd, liggen mo menteel bij drie uitgeverijen en bij de re dactie van Avro's Televizier. De Zuidhol landse Uitgeverij in Den Haag, die zoveel bestsellers door zijn fonds mengt, zou aan vankelijk Gunnewegh's hartekreet uitgeven, maar stuurde het boek plotseling terug. Gunnewegh: „Een vuil zaakje. Waarschijn lijk zit de BVD er achter. Ik was nota bene al in Den Haag geweest om te praten over tekeningen, die bij mijn verhaal zouden ko men. Alles was rond. Dit is geen normale reactie". „Drink je chocolade nou lekker warm op", tipt zijn vrouw _bij de keukendeur, „en wind je asjeblieft niet zo op". Hij kijkt haar vol onbegrip aan, draait een nieuwe zware shag en zegt: „Ik was zeven tien, toen de tweede wereldoorlog uitbrak. Als die er niet geweest was, zou ik nou geen wrak zijn geweest. De oorlog heeft mijn leven veranderd, verpest. Ik ben voor 100 procent invalide, kan geen kant meer uit". „Ik was zeventien, toen ze me naar Duits land stuurden voor de Arbeitseinsatz. In Maagdenburg heb ik toen een geintje uitge haald. Een Russische krijgsgevangene kwam met zijn vinger in een machine en een Duitse bewaker gaf hem een vieze dot poetskatoen om het bloed te stelpen. Ik werd witheet; 's avonds ben ik teruggeko men en heb ik alle cylinders met acetyleen sn zuurstof open gedraaid. Ik herinner me nog, dat de gasslangen rood en de zuur stofslangen blauw waren. Om tien uur ging de hele koperslagerij de lucht in. Ik vond het een prachtig gezicht". „Veertien dagen later heb ik een partij stromatrassen in de fik gestoken. Ik had de smaak opeens te pakken. Ik had gemerkt, dat saboteren me wel lag. Die matrassen stonden tegen een barak aan en binnen een paar uur was het hele kamp één grote puinhoop". Brandschattend ging Gunnewegh verder. Hij sneed in Hamburg brandslangen door, gooide brandende lucifers in een goederen trein vol stro en stukken geschut, kreeg en passant een schot in zijn linkerschouder, vluchtte naar Nederland, werd per ongeluk verlinkt en zat daarna drie dagen vastge bonden aan de centrale verwarming in de Ortskommandantur in Weert. „Op een middag kwam er luchtalarm. Onze bewaker stond bovenaan de kuil en riep: ,,'raus". Ik ben extra langzaam achter hem aangesjokt en vlak voor de schuilkelder heb ik toen voorzichtig een steen in zijn nek gelegd. Daarna heb ik zijn uniform en zijn papieren geleend. Jam mer, dat zijn laarzen me net een maat te klein waren. Ik heb tot Bremerhaven met pijn in mijn poten gelopen". Met de punten van zijn bonkaart heb ik eerst een halve fles schnaps gekocht en die heb ik op mijn gemak in de kelder van een gebombardeerd huis leeggedronken met een soldaat, die aan het oostfront gewond was geraakt. Toen hij goed aan de maat was, heb ik hem voorzichtig in slaap ge wiegd en ben ik er met zijn papieren van door gegaan. Er zat een marsorder bij voor Cherbourg in Frankrijk en daar heb ik dankbaar gebruik van gemaakt. Ik ben wel een station eerder uitgestapt, want mijn Duits is niet van dien aard, dat ik door de controle was gekomen". chinees gaan eten en aan tafel liet hij toen mijn foto's zien. „Goed werk", zei hij, „zou je dat vaker kunnen doen. De marine is geïnteresseerd in opnamen van schepen. En jij als oud-marinier kan onze Jannen misschien een dienst bewijzen". Hij liet me een kaart van Archangel zien, wees aan, waar een duikbootbasis verondersteld werd en vroeg, of ik daar een fotootje van wilde maken. En als dat niet lukte een situatie schets". Raketbasis Vervolgens werd hij wederom op transport gesteld in de richting Duitsland. Na drie dagen belandde hij in een strafgevangenis in Hamburg en vandaar verhuisde hij naar een detachement, dat blindgangers moest opgraven. „Ik had het geluk, dat mijn maat een Pool was, die wist, hoe je bom men onschadelijk moest maken. De ande ren van onze groep zijn stuk voor stuk de lucht in gevlogen. Dat heette dan, dat de bom zichzelf onschadelijk had gemaakt". Spionage Van Mourik en die hele B.V.D.-club heb- me laten zakken als een baksteén. oem ik niet meer nodig was, toen iedereen nij kende, ben ik afgedankt als oud vuil. ïeime telefoonnummers, die ik altijd waren opeens dood. Ik belde Van iourik en' ik kreeg een slager aan de lijn. de contactadressen woonden andere lensen, die van niks wisten. Ik heb brie geschreven aan de BVD waar geen ntwoord op kwam. Daarna ben ik pas in dreigen. Als jullie niet binnen 14 da- en met me in contact treden, zal ik de na- nen publiceren van de BVD-agenten, met ie ik heb samengewerkt. Dat was geen kreet, want ik had ze stuk voor stuk ntmaskerd. Ik ging achter zè aan, noteer- hun autonummers en spoorde het adres i de eigenaar op. Ik had ook ontdekt, onze schuilnamen verbasteringen wa- i van onze eigen namen. Ik heette Groe- leweg. Reydon was Reinders en ga zo naar door. Ik heb de telefoongids gepakt n geprobeerd, wat je van Van Maurik kon naken. Zo kwam ik op Van Mourits. Ik dat die in een dienstwoning van de narechaussee had gewoond en zo ben ik »ij de marechaussee op de Laan van Meer- m-oort in Den Haag terecht gekomen. Binnen vijf minuten wist ik dat er een van lourits bestond, die in Zoetermeer woon- Een paar dagen, nadat ik mijn dreigbrief op de post had gedaan kwam er een katte- lelletje van Van Mourik. Hij wilde eens ie praten. Die en die dag moest ik 0 uur op de oude plaats bij de brug lomen. Zou je hem niet, die padvinder. Die man noemt zich spion, maar voor mij is n ongelooflijke amateur. Die hele IVD bestaat trouwens uit koekebakkers, lobbyisten, die een kinderachtig spelletje •pelen." doet je je voorstellen: als de dienst een óeuw schip voor me gecharterd had. werd Jc er door Van Mourik persoonlijk heenge bracht in een militaire volkswagen. Open bloot. Iedereen, die over de railing hing, i zien, waar Gunnewegh zijn vriendjes bad zitten. En op de identiteitspapieren van amera's stond met koeien van letters kosteloos". Dat is onze mooie BVD. Als er vandaag iemand bij me kwam om te vra gen, of ik voor het vaderland zou willen •pioneren, zou ik eerst op mijn dooie ge mak de tanden uit zijn mond slaan. En daarna zou ik hem van de trap gooien. Laat niemand er in hemelsnaam meer in- 'rappen. Reydon, de Jager, ikzelf. Ze heb ben ons gebruikt, misbruikt en daarna voor k zwijnen gegooid. Maar de beren met de In Frankrijk kwam Gunnewegh via omwe gen in aanraking met de partisanen, die hem aanvankelijk verdachten van spionage (toen al), maar hem later volledig accep teerden. Hij deed verwoed mee met nachte lijke raids, pleegde sabotagedaden en werd kort voor de invasie der geallieerden in de buik getroffen door drie Duitse mitrailleurs- kogels. Onder een stapel zandzakken genas hij in een Franse boerenschuur binnen zes weken, waardoor hij nog net op tijd was om zich aan te sluiten bij het oprukkende 7e Amerikaanse leger. Hij kwam bij Budel over de Nederlandse grens, stootte via As ten en Someren door naar Eindhoven en kreeg daar te horen, dat van zijn diensten verder geen gebruik meer zou worden ge maakt. Enkele dagen later dook hij weer op, nu in het fantasie-uniform van de Ne derlandse Stoottroepen. Zijn specialiteit was het stelen van geallieerde legerwa gens. die in een garage in Boxmeer werden overgeschilderd en voorzien werden van de Nederlandse leeuw. De inhoud van de wa gens -dagrantsoenen en blikken voedsel - werd onder de hongerende collega's ver deeld. In die periode kreeg Gunnewegh steeds va ker last van zijn oorlogsverwondingen. Hij verhuisde van het ene ziekenhuis naar het andere, doorstond ettelijke operatics en werd tenslotte als een wrak ontslagen uit dienst. Het moment, dat hij zijn wapens, een lügerpistool, een Amerikaanse 9 milli- meer en een karabijntje inleverde, be schouwt hij nog steeds als de smadelijkste nederlaag in zijn leven. Het was de eerste opdracht, die Gunne wegh van de Nederlandse Geheime Dienst kreeg. Hij reisde daarna nog zo'n 12 keer naar Rusland, was drie keer in Siberië, waar hij onder meer de raketbasis verken de, vanwaar de Loeniks werden gelan ceerd. Hij peilde met een vishengeltje de diepte van tientallen vaargeulen en spoorde een zookgernakt Russisch radio-schip op. Zijn belangrijkste opdracht was het stich ten van brund in de nieuwe Chinese haven Yungkia. Hij kreeg daarvoor twee potjes mee met een inhoud, die bij droogte zelf ontbrandde. Gunnewegh moest vanaf zijn schip vaststellen, hoe lung het duurde, voordat de Chinese brandweer arriveerde. Met een infru-rood-camcra maakte hij op Chinees grondgebied duizenden foto's, die hij later in Manilla bij het Amerikaanse Consulaat overhandigde aan een agent van de CIA. Toen hij van die reis terugkeerde in Antwerpen werd hij in de haven opge wacht door zijn vrouw en Van Mourik, die hem complimenteerde met zijn uitstekend uitgevoerde opdracht. Gunnewegh spioneerde pro patria en pro deo nog in het Midden Oosten, voordut hij van de BVD een schip met bestemming Cuba kreeg toegewezen. Toen hij met zijn koffer aan boord kwam zei de bootsman: „Er valt op deze reis weinig voor je te ver dienen Gunnewegh. Je kunt je fototoestel rustig in je koffer laten zitten, want wc gaan helemaal niet naar Cuba". Op dat moment begreep Gunnewegh dat hij weg moest zijn. Hij was in Polen al een keer uren lang vastgehouden, spiernaakt, uitgekleed, van top tot teen gefouilleerd. Hij bedankte nu voor zo'n eerbetoon en verdween vun het schip. Achteraf kreeg hij van de eigenaar van het schip een rekening van 2300 gulden wegens „opzettelijk ver broken dienstverband". Van Mourik zei. dat hij zich daar geen zorgen over behoef de te .maken. De dienst betaalde ulles. Het is de enige keer geweest, dat de dienst woord hield. Korte tijd later werd Gunne wegh buiten spel gezet, geïsoleerd en be smet verkluard. De dienst kende Gunnewegh niet meer. Oppasser U kunt zoveel méér doen met onze bank Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Ér zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het' meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart. v- de bankvöor iedereen 3000 vestigingen De wolfshond Gunnewegh beet echter door. Hij meldde zich aan bij de mariniers, werd aangenomen en zat een week later in een Schots opleidingskamp. Vandaar ging hij naar Indonesië als oppasser van kolonel Van Vclzen, die later van zich deed spreken als oprichter en lijsttrekker van een eigen, rechtse partij. Eind 1946 kwam ook daar een einde aan: met het demobilisatie-insig ne en een handvol textielpunten keerde hij volkomen gedesillusioneerd in de burger maatschappij terug. Zijn eigen huis en ou ders in Schiedam was hij inmiddels ont groeid en ook de samenleving met zijn ijze ren wetten zei hem weinig meer. Hij was dan ook opgelucht, toen hij voor bet stelen van een fiets voor veertien maanden de ge vangenis indraaide. „Die fiets was niet eens voor mezelf, maar voor een vriendin netje dat zo graag naar Rotterdam wilde," herinnert hij zich nu met weemoed. Gunnewegh, wiens hartewens altijd was ge weest om als beroepsmilitair door het le ven te gaan, werd uiteindelijk varensgezel „want dat was het enige werk, dat ik met mijn gammele lichaam kon volhouden". Toen hij van één van zijn Russische reizen terug kwam met 'n filmrolletje vol schepen in de haven van Archangel, zei zijn broer, die bij de politie is, dat hij op het bureau wel gratis afdnkken kon maken. Enkele dagen later kwam de geheimzinnige Van Mourik voor het eerst in het leven van Wil Gunnewegh. „We zijn samen een stukje Deductie Maar Gunnewegh kende de dienst wel. Hij had genoeg van de spionagepop geproefd om te weten, wie er in zaten. Hij begon een privé onderzoek, kwam via deductie en combinatie achter de ware identiteit van zijn contactpersonen en tipgevers. Toen hij voldoende materiaal verzameld had, sloeg hij terug. In zijn driekamer-woning aan de rand van de Rotterdamse krottenbuurt Crooswijk blijft hij strijdlustig herhalen: „Ik ben een aangeklede bloedhond. Ik zoek mijn recht door dik en dun. De oorlog heeft mijn le ven verwoest, de dienst heeft me zes jaar misbruikt. Nu is het langzamerhand mijn beurt om te profiteren". Zijn vrouw glimlacht hulpeloos bij de keu kendeur. „Ik zou me maar kalm houden Wil", zegt ze zocht, „struks lig je weer voor pampus op je bed".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9