Dubbelleven van gezien notaris Na 27 jaar kliniek voor slachtoffers k.z.-syndroom' Bollen en bloesem dit weekeinde in de bloei Lerarenprotest tegen dreigende sluiting alle m.o.-opleidingen DR. MEIJERINK VERMOEDELIJK DIRECTEUR: AVRO boos op Van der Linde ^'1 Inventarisatie Zuidhollandse ziekenhuizen £eidóe SouAO/nt MARKTEN Weerbericht LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 APRIL 1972 DEN HAAG (ANP) Op verschillende plaatsen in ons land staan ook het komende weekeinde weer tal van bollen, bloe men en bomen in bloei. Het Nationaal Bureau voor Toerisme maakte onderstaand overzicht: Kop van noord-Holland: krokussen en narcissen zijn uitge bloeid; tulpen nog niet in bloei. Omgeving Haarlem: ten Noorden van Haarlem: narcissen en blauwe druifjes gekopt; hyacinten matig in bloei in verband met virusziekte verdwijnen de dubbele tulpjes vrij snel. Ten Zuiden van Haarlem: velden met narcissen, veelal gekopt blauwe druifjes komen op; hyacinten en tulpen komen sterk in kleur; kassen bijzonder kleurrijk, vooral tulpen. Keukenhof en Zuid-Holland: bollenvelden: de velden met late narcissoorten beleven dit week-end hun einde. De h/acinten met hun fraaie pasteltinten zullen dit week-end hoogtepunt bereiken. Op zeer beperkte schaal hier en daar leven in de vroege tulpen. Voorts zal het felrood van de verpreid liggende velden tulipa's dit week-end nog te zien zijn. Op de Keukenhof lopen bomen en heesters uit. Azalea's begin nen te bloeien. Gazons vol narcissen, hyacinten en tulipa's. Verwarmde kas en showkas een grote schittering van honder den tulpen in talloze variëteiten. Floriade-Amsterdam: Gazons, vol bloeiende narcissen, hyacin ten, vroege en middelvroege tulpen. In de koude kassen staan de bolgewassen in volle bloei. Rozen, orchideeën en andere bloemisterijgewassen bloeien volop in de demonstratiekassen. In de Amstelhal is deze week 'n grote boom kwekerij tentoon stelling met bloeienede rododendrons, azalea's en vele andere planten uit diverse landen. Zeeland: peren in beginstadium, volop pruimen- en kersenbloe- Utrecht: vanaf a.s. zondag pruimen, peren en kersen in volle bloei. Appels week later. Gelders rivierengebied: dit weekeinde begin van peren,- prui men en kersenbloesem verwacht. Limburg: a.s. weekeinde belooft een van de mooiste bloesem weekends te worden. Kersen en pruimen na paar uur zon in volle bloei. Ook de peren beginnen te bloeien. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Prins Bernhard slaat maandag de eerste paal voor een stress-kliniek In Oegstgeest. Daarmee komt voor prof. dr. F. Bastiaans directeur van de Leidse Psy chiatrische Universiteitskliniek een einde aan zijn jarenlange strijd om de erkenning dat mensen met een zogenaamd concentra tiekampsyndroom een speciale behande ling nodig hebben. Mensen met een k.z. syndroom zijn oorlogsslachtoffers die ern stige en langdurige geestelijke en lichame lijke stoornissen hebben als gevolg van ex treme belasting in uitzonderlijk zware om standigheden. Het zijn mensen die het ver leden niet kunnen vergeten, die leven in het verleden, die door voortdurende herin neringen aan verschrikkingen meegemaakt aan het front in een kamp of in het verzet er nu vele jaren na de oorlog nog steeds geestelijk en lichamelijk onderdoor gaan. Het zijn er vele duizenden in Nederland. Het k.z. syndroom dat vaak gepaard gaat met vroegtijdige ouderdom en ziekten openbaart zich pas vele jaren na de ver schrikkingen ten volle. Prof. Bastiaans kwam al enige jaren na de oorlog tot die ontdekking en drong daarom in begin van de vijftiger jaren bij de stichting '40-'45 aan op de stichting van een kliniek zoals die nu in Oegstgeest wordt gerealiseerd. Hij was echter een roepende in de woes tijn. De stichting '40-'45 onder leiding van ex-mi nister Smallenbroek wilde er niet aan en vond dat bestaande instanties maar voor de behandeling van de oorlogsslachtoffers met k.z. syndroom moesten zorgdragen. Daar kwam echter weinig van. Prof. Bas tiaans specialiseerde zich in de behande ling van het k.z. syndroom en toen hij in begin van de zestiger jaren bij de Jelgers- makliniek kwam, nam hij onmiddellijk pa tiënten met oorlogsstress in deze kliniek op. Hij wilde een aparte afdeling inrichten maar de universiteit wilde onder het motto ,,zo min mogelijk universitaire bedden" geen medewerking verlenen. „En dat ter wijl ik een aparte kliniek juist ook voor de opleiding van studenten specialisten zeer belangrijk achtte", aldus prof. Bastiaans. Pas aan het einde van de zestiger jaren be gon men in wijde kring te beseffen dat men de moeilijkheden van de oorlogs slachtoffers had onderschat. De film „Be grijpt u nu waarom ik huil" van Louis van Gasteren leverde daaraan een grote bijdra ge. In 1971 adviseerde een werkgroep on der leiding van dr. Noordhoek Hegt, direc teur van het Haagse Rode Kruis Zieken huis, staatssecretaris Kruisinga medewer king te verlenen aan de oprichting van een stress-kliniek. De bewindsman stemde toe en onmiddellijk ging de stichting Centrum Post Concentratiekamp Syndroom onder leiding van prof. dr. P. Muntendam aan het werk om de kliniek te realiseren. Prins Bernhard werd ere-voorzitter, prof. Bastiaans, adviseur van de stichting: „Het koninklijk gezin heeft veel bijgedragen tot de realisering van de kliniek. Toen de goedkeuring er eenmaal door was, ging er geen dag voorbij of de koningin informeer de hoe het met de vorderingen stond. De twintig bedden tellende k.z.-kliniek mag dan een onafhankelijke status krijgen, ze blijft wel funktioneel verbonden met de Jolgersmakliniek van prof. Bastiaans, waar ook patiënten met k.z.-syndroom ver pleegd blijven worden. De nieuwe kliniek krijgt een staf van 37 man, onder wie drie psychiaters en drie psychologen, twee maatschappelijk wer kers en een geestelijk leidsman. Er komt ook een poli-klinische afdeling waardoor snellere keuringsprocedures mogelijk wor den. De kosten komen te liggen tussen de 200 en 250 gulden per dag. De Jelgersma- kliniek rekent momenteel 70 gulden per dag. Prof. Bastiaans: „De kosten zijn zo hoog omdat de nieuwe kliniek geheel zelfstandig moet kunnen werken. Dat is een van de nadelen dat onderwijs (universiteit) en volksgezondheid niet wilden samenwerken. Het had goedkoper gekund". Wanneer de prins maandagmiddag de eerste paal slaat, is de naam van de man die de stress-kliniek moet gaan leiden nog niet bekend. Er zijn moeilijkheden rond de be noeming. Nummer 1 op de lijst van het stichtingsbestuur zou staan dr. Meijering. De huidige inspecteur Geestelijke Volksge zondheid. Diens geschillen met prof. Speyer (verbonden aan de Jelgersma kli niek) zouden na de zogenaamde Dennen- dal-affaire echter een benoeming belemme- Commentaar van dr. Noordhoek Hegt, lid van het stichtingsbestuur: „Die geschillen zouden een eventuele benoeming van dr. Meijering niet in de weg staan". Prof. Bastiaans vindt echter een voorwaarde voor samenwerking tussen beide klinieken dat dat gebeurt in goede harmonie. Bij de benoeming van dr. Meijering zou daar geen sprake van kunnen zijn. Nog een bezwaar vindt prof. Bastiaans dat dr. Meijering niet vertrouwd is met zijn opvattingen en werkwijze. Een interne commissie werkt nu aan de oplossing van het geschil dat er nooit geweest zou zijn wanneer het stichtingsbestuur niet in no vember van vorig jaar opeens koortsachtig naar een directeur was gaan zoeken juist in een periode dat prof. Bastiaans in Ame rika verbleef en daar door een ongeluk an derhalve maand uit de roulatie was. Prof. Bastiaans: „Wanneer men even had ge wacht tot mijn terugkeer, dan had ik het bestuur zo de geschikte vent kunnen ge ven". In de nieuwe kliniek zal de therapie worden toegepast waarmee prof. Bastiaans al veel succes heeft geboekt. Sinds het op de markt is maakte hij gebruik van een mid del LSD 25. Dat is niet helemaal ongevaar lijk maar er is niets beters. Om de patiën ten tot rust te brengen is nodig dat beeld herinnering en jarenlang onderdrukte mo ties samenkomen en dat lukt met LSD 25. Zij die de oorlog niet hebben meegemaakt, begrijpen de massale onvrede niet hele maal toen de regering met het voorstel kwam om de „Drie van Breda" vrij te la ten. Prof. Bastiaans: „In die tijd had ik een patiënt die in de oorlog was opgehaald door Kotella. Tijdens een behandeling vertelde hij me: „Als Kotalla vrijkomt, heb ik geen moment rust meer. Ik zie hem dan elke keer weer m'n kamer binnenko men om me te komen ophalen". „Voor het eerst heeft de aanwezigheid van de Drie nu iets goeds betekend voor het Nederlandse volk. Nu is pas voor velen goed duidelijk geworden hoe extreem ver waarloosd de getroffenen van de oorlog al tijd zijn geweest, aldus prof. Bastiaans. Het sterftecijfer onder k.z.-patiënten is hoger dan normaal. Binnen afzienbare tijd is er dus waarschijnlijk geen werk meer voor de kliniek. Prof. Bastiaans: „Tegen die tijd heeft zich wel weer 'n nieuwe ramp voorgedaan. Dan is er tenminste 'n kliniek met ervaring die onmiddellijk aan het werk kan en hoeft er niet 27 jaar gewacht te worden voordat men eraan begint". (Van onze correspondent) HILVERSUM Het ontslag van Wibo van der Linde, chef van het t.v.-actua!iteitenprogramma „Televizier" heeft de AVRO-lel- ding zeer onaangenaam getrof fen. Men is uiterst verontwaar digd over de gang van zaken en gebelgd over de houding van Wibo van der Linde. Donderdagavond nog ontkende Van der Linde tegenover AVRO-directeur Siebe van der Zee ten stelligste de (door hem zelf verspreide) geruchten, dat hij weg zou gaan bij de AVRO en een funktie bij het hoge com missariaat voor vluchtelingenza ken in Genève zou aanvaarden. Vrijdagmorgen diende van der Linde echter tot ieders verba zing schriftelijk zijn ontslag in. De AVRO vindt de houding en handelingen van Van der Linde onelegant en incorrect. Op afbetaling naar familie in eniigratielanden NAARDEN (ANP) Aow'ers met een smalle beurs, die toch eens hun kinderen in emigratie- landen willen bezoeken, kunnen in het vervolg op afbetaling deze reis maken. Het bestuur van het nationaal hulpfonds „Wij komen" heeft met de Australische luchtvaart mij. Qantas een regeling getrof fen, volgens welke de aow-trek- kers slechts vijftig procent van Artois gelooft het nauwelijks... PARIJS De bewoners van ^rtois in het noorden van Frankrijk zijn tot de ontdekking gekomen, dat niet alles goud is wat blinkt. Hun zeer geres pecteerde notaris, celibatair, van 37 jaar en schatrijk, is door de justitie gearresteerd be schuldigd van moord op een meisje van zestien jaar en verdacht van twee andere moorden. Hij ontkent maar de rechter van onderzoek meende voldoende bewijzen in handen te hebben om hem in staat van beschuldiging te stellen en hem te doen arresteren. Op 6 april vonden kinderen die op een onbebouwd terrein aan het voetballen waren het stoffelijk overschot van de zestien-jarige Brigitte. Het kind vertoonde messteken en had een ingeslagen sche del. De dader zou waarschijnlijk nooit zijn ge vonden als een vrouw in de buurt niet toevallig een witte auto had gezien. De auto van de nota ris was eveneens wit. De man werd discreet on dervraagd waarbij aan het licht kwam, dat hij een dubbel leven leidde. Overdag gaf hij college aan de rechtsfaculteit van Rijssel, maar "s avonds stortte hij zich in het rosse nachtleven van dezelfde stad. Tijdens huiszoekingen in zijn villa en twee buitenhuizen vond men bijlen. Wat de verdenking nog verergerde, want Brigitte was met een bijl vermoord. Na de moord had de no taris zijn kleren bij een stomerij gebracht omdat er modder en bloedvlekken op zaten. Het valt de bewoners van Artois moeilijk te geloven dat de notaris inderdaad 'n sadistische moorde naar is. De man was altijd even voorkomend en nooit heeft iemand hem op 'n oneerlijkheid kunnen betrappen. de reissom bij het vertrek be hoeven te betalen en de rest in maandelijkse termijnen uit hun aow-pensioen of andere uitkerin gen. Voorwaarde is dat de deel nemers tenminste vijfenveertig dagen in het te bezoeken land blijven. Het maximum aantal dagen is hond'erdtachtig. Volgens de Stichting „Wij komen" is deze aantrekkelijke regeling het gevolg van de tarievenslag tussen de verschillende lucht vaartmaatschappijen op de luchtroute Europa-Australië- Nieuw-Zeeland. '01710-22244:; telefoontjes] SLECHTS 2 BETALEN SLECHTS 3 i BETALEN Diversen "'"dam J020T od Telefoon Am- 226763. Dag en Geel ons koe op Wi| verhure n'°u voor u'T'. Rapenburg 6D 01710-31786. Leiden. Tel. Uw oude gash dern gezellig nodel. Praat eens 165 Leiden. Foto v. Bemm Zoeterwoude voor een goed elen, Kerklaan 2, Tel. 01715-1353. verzorgde huwe- J55ïï$).k,naer,0, s. (Ook b>i u ..De Zon'' voor Fa H j Diebe ook Cobetsir. 81 n,UV|e|hU21M9IWhhi I. Tel. 01713-2564. van 19-19.30 i Moerkerk. Hofweg 6 i 23055. dir. J.J. de Jong. Oubbele bolbegor «•9 Rijn 19 I tuin, turfmolm, c ar. Tel. 01722- Te koop gevraagd Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft dezer dagen voldaan aan het verzoek van de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne om een voorlo pige inventarisatie over Zuid- Holland te geven van bestaande en geplande ziekenhuisvoorzie ningen. In het rapport zijn de in uitvoe ring zijnde en de geplande zie kenhuizen (ook verpleegtehui zen) opgenomen: rayonsgewijze. Voor Den Haag en omgeving niets spectaculairs: het zijn alle bekende plannen. Wèl wordt onder voorbehoud op gemerkt. dat het zogenaamde beddenoverschot (overbedding) in 1980 in het rayon Den Haag 869 stuks is om in 1985 te dalen tot 815 stuks. Dit wordt nog niet als iets overdadigs gekwalifi ceerd, omdat er ook rayons zijn, waar nog tekorten zullen blijven. Volgens de inventarisatie dreigt een overschot in Zuid-Holland. Dit overschot zal het grootste Z'jn in 1980, wanneer er 1235 bedden te veel zullen zijn. Na dien loopt dit overschot snel te rug tot 668 stuks over geheel Zuid-Holland. Verscherping of verduidelijking in onze Kerkprovincie Op het veel-geciteerde interview met mgr. J. Gijsen in De Limburger hebben we niet onmiddellijk willen reageren. We achten het noodza kelijk hier van toepassing te laten zijn wat de officiaal van het bis dom Rotterdam in een van zijn vorige bisschoppen zo geprezen heeft: bij een standpuntbepaling in moeilijke kwesties de voorrang geven aan zorgvuldig beraad boven spontaneïteit. Ons zou het niet verwonderen, wanneer mgr. Gijsen zelf vandaag voor dit gedragspatroon meer voelde dan een week geleden. We ne men graag aan dat Roermond's bisschop in De Limburger een reeks uitspraken en persoonlijke standpuntbepalingen gedaan heeft vanuit de persoonlijke intentie om kwesties te verduidelijken; zeker voor zijn eigen bisdom en misschien wel voor de Nederlandse Kerk provincie. Maar het resultaat lijkt te zijn, dat de bisschop in plaats van verduidelijking hoofdzakelijk verscherping gaat bewerkstelli gen. Nu is ook dit soms noodzakelijk. Maar latere reacties van mgr. Gij sen naar aanleiding van het commentaar op zijn abortus-verklaring doen ons vermoeden, dat de bisschop achteraf begrijpt hoe de in de publiciteit gebrachte bewoording van zijn gedachten een verduidelij king oplevert die in feite alleen maar een verscherping is. Het is een van de grote kwaliteiten van bijvoorbeeld een kardinaal Al- frink, dat hij bij zijn verklaringen over delicate kwesties in principe rekening ermee houdt, hoe zijn bewoordingen overkomen bij katho lieken, soms ook bij niet-katholieken die niet denken zoals hij. Mgr. Gijsen valt het belang hiervan nog niet aan en daardoor waar schijnlijk heeft hij ook niet begrepen, hoe gevaarlijk het is wanneer hij katholieke ministers en volksvertenwoordigers inzake de abor tus-wetgeving een standpuntbepaling voorhoudt die verschillenden van hen in ernstige gewetensnood kan brengen. Niet dat wij inzake de abortus ruime grenzen toelaatbaar vinden; we hebben in onze krant vorig jaar al verklaard en proberen uiteen te zetten, dat wat bij de kabinetsformatie terzake aan afspraken gemaakt is, voor ons dicht bij het uiterst toelaatbare ligt en dan corresponderen onze mo tieven daarvoor in ruime mate met die van het Nederlands episco paat en in feite ook met menig vorige week door mgr. Gijsen ge noemd argument. Het onverstandige van zijn oordeel over de katho lieke politici is evenwel, dat mgr. Gijsen nu een verklaring heeft af gegeven die gemakkelijk uitgelegd kan worden als de „harde" kant van een gezamenlijk standpunt der bisschoppen, terwijl daarnaast ook een „milde" kant denkbaar zou zijn. Er kan er dan nog van een verduidelijking sprake zijn? De bisschopsbenoeming van mgr. Gijsen en het naspel daarop zijn de aanleiding geworden tot heftiger bewegingen in het proces om de pluriformiteit. Op zichzelf behoeft dat geen ramp te zijn; maar wel dreigen ook kwade gevolgen, wanneer de katholieke gemeenschap in Nederland daardoor opgesplitst zou gaan worden in de Kerk van mgr. Ernst, de Kerk van mgr. Gijsen, de Kerk van mgr. Simonis, de Kerk van kardinaal Alfrink enz. in plaats van als te leven en te werken als de Kerk van Christus. Is dit laatste niet meer het geval dan wordt kritiek op traditie en kri tiek op vernieuwing onherroepelijk zo gehanteerd dat polarisatie doel in plaats van middel worden gaat. Het jammere hiervan blijkt ook na het interview in De Limburger; er wordt bijna uitsluitend gesproken en geschreven over mgr. Gijsen's commentaar inzake abortus, huwelijksbeleving e.d.; niet over andere belangrijke zaken die voor de toekomst van de Kerk belangrijk en actueel zijn. Bijvoorbeeld de priesteropleiding; wanneer tegenstanders van Roer mond's bisschop verontwaardigd zijn over de mogelijkheid dat mgr. Gijsen naast de bestaande theologische hogescholen misschien over weegt iets op te richten dat meer in de lijn van het oude groot-se minarie ligt, dwingt de eerlijkheid ieder te erkennen, dat de theolo gische hogescholen wetenschappelijk en maatschappij-vormend uit stekende instellingen kunnen zijn, maar dat de oogst aan jonge priesters vrijwel nihil is. Een polarisatie-beweging die alleen maar verscherping oplevert, is een debetpost, wanneer het gevolg ervan is dat het eerlijk gezamen lijk zoeken naar betere oplossingen wordt gestaakt. Wat ons be treft: dan maar liever het moeizame en moeilijke beraad van mgr. Simonis in Rotterdam. VEEMARKT LEIDEN 14 april Aanvoer: Stieren 30. Melkkoeien 90. 210. Vare koelen 375, 28, biggen 417, lammeren 495. gen 44. Schr; Gelten 36, totaal 247. 'rijzonStieren 1350-1700, Fok- slechtstleren 5,30-6,10, Melkko 15.50 - 20,50, Vette koelen 5,80-6.10- schapen 80-160, Lam 225-250. 1 lomm. 275-340. landelStieren vlug. Fok- red.. Melk koeien willig. Vette koelen vlug. Varek'leien red.. Pinken vlug. Vette koeien, red. P INK EN, VLUG. Vatte Klasse 1 C 10,70-12.30. CC 9.20-9.40. Bin A 8.- - 10.- B. 7,70 - 10.30, C Sla 115 kg en op 15.50 - 23.50 12-14 kg: 14 - 16.50 II 12-13. Aanvoer Raap- Selderll K-24 10300 bos. 8700 kg. Stoofsla 45-46. 156-194 750 kg. Prtnscssebonen 6-990 200kg. Sl.lbonen 5.20-6,50 1150 kg. Ra- berber 47-62 4400kg. Prei A 17-39 19004 kg. Pepers: groen 7- 7,70 Komkommers: klasse I 272.300 st„ 76. 93-98, 61 71-77, 51. 63-65.36. 39-4. 31 32-35, 26 30-32. Krom KG. 56-61 9100 kg. Panrlka: groen 12 68 15 54-60. 18 43-19. Rood: 1093-113, 93-95. 78. KG: 315-395 21250 kg. ZAT! I 40—51. Prei 22—49. Tomaten A 1150- 1240; B 1140; C 1010—1020; CC 62C —690. Uien mlddelgrof 8—12. Witlol 82—138. Per 100 kg. Bloemkool A 120; B 79. Knolsederlj AA 91— Komkommers A 73—75: 13 63; C 43—50: D 34—36; E 30. Sla A 17— 27; R 12—16, Per 100 stuks. Peterse- lie 15—26. Raapstelen 19 Radijl 43-61. Selderij 6—22. Per 100 bos. In de algemene luchtdrukverde- ling boven Westeuropa en de aangrenzende oceaan zijn van daag enkele belangrijke wijzin gen gekomen. Een depressie ten noorden van Schotland ver plaatste zich in de richting van Scandinavië en breidde zich te vens over de Noordzee naar De nemarken uit. Ondertussen is een uitloper van een rug van hoge luchtdruk behorend bij een hogedruksysteem ten zuidwesten van Ierland naar de Britse ei landen getrokken. Als gevolg hiervan kwam van daag boven onze omgeving een westelijke tot noordwestelijke stroming tot stand, waarmee onstabiele lucht werd aange voerd. In deze lucht kwamen dan ook plaatselijk enkele buien voor, afgewisseld door opklarin gen. Vooruitzichten voor maan dag: Zonnige perioden, maar plaatselijk ook een bui. Tempe raturen in het algemeen bene den normaal met hier en daar nachtvorst. Aantal uren zon: 1 tot 8; Min. temp: 0 tot 5 graden onder normaal; Max temp: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op eerl geheel droog etmaal: 50 pro cent. iagd M cenl nmofoonplaien Huwelijk Ibus 115.01714-3117. 25 jaar RK. sporlie (Van een onzer ver- PLAATS EEN telefoontje 01710-22244 DEN HAAG De acht M.O.-opleidin gen in Nederland dreigen met ingang van 1 augustus 1973 de dupe te worden van een ambtelijke beslis sing op het minis terie van Onder wijs, waar de voorkeur wordt ge geven aan nieuwe parttime-oplei dingen gekoppeld aan de pas g star- te lerarenopleidin gen in het kader van de experimen tenwet. De be staande opleidin gen zullen dan op houden te bestaan. De 1200 docenten, die aan deze M.O.-oplei- dingen verbonden zijn en de 15000 studenten maken zich ernstig on gerust over de gang van zaken. In een gis teren verzonden brief aan de vaste commis sie van onderwijs in de Tweede Kamer, die op 20 april bijeenkomt hebben zij hun bezwa ren uiteengezet. Bij de opzet van nieuwe dag- en avondopleidin gen voor leraren zijn de oude M.O.-opleidin- gen ondanks hun her haald verzoek, niet betrokken. De docen ten vrezen een hiaat in de aflevering van lera ren, ontslag voor 1200 man en de introductie van een nieuwe oplei ding, waarvan het nut, Twee jaar na de intro ductie van de Mam moetwet in 1968 is in Amsterdam, Utrecht, Groningen en Tilburg begonnen met een ex perimentele dagoplei ding, die vier jaar duurt en leraren af gaat leveren met twee bevoegdheden, een tweede graads en een derde graads. In Arn hem wordt dit iaar ook gestart met een expe riment. Aan deze insti tuten wil het ministe rie de parttime-oplei ding verbinden, zonder het einde van het ex periment voor de dag opleiding ook maar af te wachten. De parttime-cursus duurt zes jaar en levert de student bij welsla gen twee derde graadsbevoegdheden op. Bij de huidige M.O. opleidingen be haalt men in zes ze ven jaar het M.O.-B examen, dat gelijk staat met een eerste graadsbevoegdheid op universiteitsniveau. Voor Den Haag bete kent de start van een parttime-opleiding in Rotterdam of Leiden, het einde van de 57 jaar oude school voor Taal en Letterkunde die jaariijks hoog scoort op de landelijke M.O. examens. De leraren vrezen ook een beperking van de ontplooiingskansen voor de studenten door het beroepsgerichter karakter van de nieuwe opleiding. Alleen die genen die leraar willen worden, zullen nog worden toegelaten, zo'n 30 h 40 per expe riment .De vele cursis ten, die voor hun ple zier, uit liefde voor een taal of voor de eigen ontwikkeling een M.O.-studie volgen, worden niet meer toe gelaten. Bezuinigingsoverwegin gen kunnen hier nau welijks een rol spelen. Bij de oude opleiding, zo hebben de docenten uitgerekend, kost een student jaarlijks 800 gulden. De experimen tele opleiding kost de schatkist 10.000 gulden per student per jaar. Betaalde buitenlandse reizen vormen in het nieuwe programma een normaal onderdeel van de studie.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6