Atlete Berny Boxem wil trimmend" naar München Lotto zet toto voet dwars Duitse sporthallen van Nederlands geld .19;, CATERDAG 15 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ENSCHEDE Berny Boxems sportleven kan aan de hand van twee goedgevulde plakboe ken worden naverteld. Knipsels, foto's en ei gen kritische kanttekeningen vormen een vrij omvangrijke biografie, waarin de atletiek centraal staat. Met haar come-back heeft Berny Boxem (23) er een nieuwstuk aan toe gevoegd. Vorig jaar augustus nauwelijks hersteld van een beenvliesontsteking die haar vier maan den uit de spikes hield sloeg het noodlot an dermaal toe. Zo ernstig, dat alom de hoop werd opgegeven Berny Boxem ooit nog op de sintels en in de bossen te zien draven. „Ik praat daar nu niet meer over. Het is niet leuk om in een krant te zetten. Als ik geblesseerd ben, zijn het in ieder geval allemaal van die aparte dingen. Ik ben 'n typisch kwakkelfi guur". Ironisch: .,M'n knieën zijn geloof ik nog de enige gave plekken' Het vervolg: Berny Boxem herstelde langzaam. De fysieke gevolgen van haar verwonding werden weliswaar door de K.N.A.U.-arts en de Enschedese fysio-thérapeut Wim Snellen berg bestreden, de psychische consequenties moest ze zelf te lijf. In alle rust bereidde Berny Boxem haar come back voor, die zich schitterend voltrok. In Dwingelo bij de nationale cross-kampioen schappen zag bondscoach Ben Kusmic zijn raspaardje voor het eerst sinds een half jaar weer in sporttenue. In Marathonshirt, start nummer vierendertig. Winstmogelijkheden: zelfvertrouwen. Verliesmogelijkheden: een ti tel. En op die vijfentwintighonderd meter bos en duin, bewees Berny Boxem haargave menta liteit, die zich uitte in een sublieme solorace waarin ze karakter toonde, haar titel prolon geerde en de Olympische Spelen binnen hand bereik hield. De afloop: dwars tegen alle sombere prognoses in. ,,Ik had zelf ook verwacht dat het fout zou gaan. Maar ik moet de knoop doorhakken. Ik moest laten zien, dat ik goed genoeg ben voor de selectie. Als ik helemaal nergens gelopen had, konden ze me er zo uitgooien. Het was een echte testcase voor me. Ik heb er een ge wone wedstrijd van gemaakt. Ik hou er niet van om een beetje achteraan te boemelen om te zien of het nog wel wal. Ik Hep zoals ik al tijd liep. Als het niet zou zijn gelukt, was ik uitgestapt. Dan was ik misschien recreatie sporter geworden maar ik heb het gelukkkig gehouden. Ook na die tijd bleef ik in de lift zitten' Eindelijk is de tijd van blessures voor Berney Boxem voorbij. Tijdens de training spant zij zich weer in. Te veel moeite moet het ook niet kosten. „Trimmend" bereidt zij zich voor op München. Berny Boxem heeft inmiddels wel afgeklopt, verdere bles sures mogen haar wat haar betreft gespaard blij- Nationaal werpt zo'n blessure je niet terug, maar of het in ternationaal geen gevolgen heeft gehad weet ik niet". Om dat te kunnen constate ren, zou Berny Boxem de Cross des Nations hebben moeten lopen, waarin ze vo rig jaar in 't Spaanse San Sebastian (de officieuse) vice-wereldkampioene werd. Maar in Cambridge bleef de Nederlandse afvaardiging weg. De K.N.A.U. met zijn beperkte budget dat gro tendeels dorr voor München blokkende leden wordt opge slokt kon (eventueel) maar drie atletes recruteren. Bovendien; Berny Boxem: „Tijdens de Nederlandse kampioenschappen hebben ze gezegd: laten we hier eens kijken of het de moeite wel waard is om naar Engeland te gaan". Maar Berny Boxem en colle ga's hoefden maar 2600 me ter af te leggen, 1400 minder dan de deelneemsters aan de Cross des Nations en ook daarom adviseerde Kusmic, die de lange-afstandsloop- DEVENTER De wekelijkse inzet van de in 1955 ingestelde Duitse Nordwest Lotto bedraagt ruim 40 miljoen gulden, waarvan precies de helft aan de deelnemers terugvloeit. Aan die geweldige in leg werkt een groot aantal Nederlanders mee. Naar schatting gaat er wekelijks ruim een mil joen gulden de grens over. De mogelijkheid om te spelen is echter nog groter want in Duitsland kent men niet alleen een Lotto, maar ook de Auswahlwette, voetbalpool, Requintett, Klassen- lotterie en de Olympia-Lotterie. Sinds kort (overi gens tot 6 mei) ook de Glücksspirale. Alleen de laatste loterij heeft al een inzet van ruim 150 miljoen DM...! Het zijn onnoemelijke bedragen die met de Duitse kansspelen zijn gemoeid. Vergeet echter niet dat precies de helft wordt uitgekeerd zodat van de Nederlandse inzet ook ruim een half miljoen per week terugkomt. Het is echter een feit dat de „andere helft" in Duitsland blijft waarvan prach tige sporthallen, stadions en andere sportaccom modaties worden gebouwd. In de afgelopen jaren heeft de goklustige Nederlander minstens het zwembad of de sporthal in het Olympische Dorp „betaald". OTSCkE KLASSENlaTTERfE wt v Ón 5ÓÖOO bis /u 1 MillionÓM COoJZT ^26757601600-* ^jp$k 'QOO—-41J7M0 1 Dankzij de Duitse kansspelen en de goklust van miljoenen Duit sers, Belgen en Nederlanders kunnen de gezamenlijke West- duitse charitatieve en sociale in stellingen elke week rekenen op een douceurtje van ruim 15 mil joen gulden. De sportorganisa ties en het Westduitse Olympi sche Comité ontvangen eenzelf de bedrag. Uit de globale bere keningen is gebleken dat alleen uit Nederland 30 miljoen gulden in Duitsland achterblijft. Voor de Duitser een prettige gedach te.. Voor Nederland betekent dat een strop van vele miljoe nen. Walter Schol, één van de direc teuren van de Duitse Lotto in Nordrhein-Westfaleh, zetelt met zijn assistent Peter Weiland in een riant kantoor aan de Theo- dor Heussring in Keulen. Scholl maakt zich weinig zorgen over de teruggang van de Nederland se sporttoto. Hij verwondert zich nog elke dag over de Ne derlandse houding. ,.Het is on begrijpelijk dat Nederland dit geld niet in eigen land wil hou den. Waarom sluit Nederland zich niet aan bij de Westduitse Lotto-organisatie? Of waarom vraagt Nederland geen hulp aan onze organisatie. Wij zijn gaar ne bereid om een team te stu ren en de lotto te helpen opbou wen". Geheimhouding De Duitse discipline is merkbaar in de vele Lotto-kantoren net over de grens. Geen van de „fi liaalhouders" mag een gesprek voeren met de Nederlandse pers zonder toestemming van het hoofdkantoor. De geheimen van de organisatie willen de Duitsers kennelijk niet kwijt. Toch be staan er weinig geheimen want de Lotto is allerminst „geheim zinnig". Een Nederlander die bijvoorbeeld zijn Lotto-formulier niet heeft nagekeken krijgt automatisch bericht als hij een bedrag hoger dan duizend gulden heeft ge wonnen. Is zijn winst lager, dan krijgt hij ongeveer zes weken na de trekking een postwissel thuisgestuurd. Op vrijdag en op maandag werken op het hoofd kantoor in Keulen ongeveer 2500 dames. Zij kiiken de formulie ren na zodat 's maandagsa vonds de officiële uitbetaling be kend is. En dat er veel voor komt kijken bewiist een wille keurige uitslag: Er waren twee deelnemers die de ciifers 17-22- 26-32-34-43 juist hadden inge vuld. Ieder ontving een half miljoen gulden. Fr waren 25 formulieren die vijf ciifers goed hadden plus het toegevoegd ge tal 30 (tweede priis). Deze 25 deelnez» <4rs ontvingen ieder 1JM.5S7 ildon, tprwml er 1711 deelnemers waren die vijf cij fers goed hadden. Zij ontvingen 3237 gulden. Bij honderdduizend deelnemers hadden vier cijfers goed ingevuld en ontvingen ie der 58,90 gulden. De vijfde prijs (drie cijfers goed) bedroeg 3,35 gulden. Om precies te zijn 1.638.553 deelnemers ontvingen dat bedrag. Reclame Dezelfde 2500 dames, die een parttime functie hebben moeten de voetbalpool, de Auswahlwette (6 uit 39) de Requntett en de Olympia-Lotterie nakijken. Per week ongeveer 20 miljoen for mulieren. Deze service kan de Nederlandse sporttoto niet bie den. Erger nog... Wanneer een deelnemer aan de Nederlandse sporttoto zich na vrijdagmiddag 12 uur meldt dan heeft hij al geen rechten meer. In Duitsland is men soepel. De Duitse Lotto organisatie voert deze service als „reclame". Mocht u ooit eens alle deitien uit slagen in de sporttotv goed voorspelen, juich dan liet te vroeg. U kunt dan eerst met uw duplicaatformulier, beplakt met uw zegels, heel Nederland afrei zen om uw gelijk te bewijzen. En tot overmaat van ramp helpt dat geen zier wanneer het originele formulier niet uit de kluis van de Haagse notaris Bolt tevoorschijn komt. In Duitsland is dat allemaal beter georganiseerd. U krijgt bericht want het formulier wordt in Keulen nagekeken... en als er dan toevallig een foutje is ge maakt dan kunt u reclameren. Als u kunt bewijzen dat uw du- plikaatformulier de juiste cijfers vermeldt dan ontvangt u alsnog de prijs. Al is het maanden la ter. Onzeker De Nederlandse sporttoto biedt de deelnemers weinig zekerheid. Twee jaar geleden kon een slager in het Limburgse Schinnen be wijzen dat hij de sporttoto op tijd (en juist) had ingeleverd... Zijn originele formulier was niet in Den Haag aangekomen. Resultaat: Slager Houtvast uit Schinnen kon de zilvervloot van 85.000 gulden niet laten binnen varen! De Nederlandse sportto to zal een gebrekkige organisa tie blijven als deze schoonheids foutjes niet kunnen worden op gelost. Fouten van medewer- ke-s/clubofficials of sigarenwin keliers, die z'ch weliswaar met hart cn ziel inzetten voor hun club en de toto, hebben in het verleden wel eens vaker voor teleurstellingen gezorgd. Nog niet zo lang geleden zag een Amsterdamse weduwe met vijf kinderen ruim 1500 gulden aan haar neus voorbijgaan omdat de „toto-ophaler" van de club haar niet had verteld dat ze niet meer mocht spelen op de regi- stratiekaart van haar overleden 'echtgenoot. Dergelijke affaires doen de Nederlandse sporttoto geen goed. Wil de sporttoto een concurrent blijven of worden van de Duitse Lotto dan zal de hele organisatie in Nederland professioneler moeten worden aangepakt. De concurrentie strijd met de Duitse Lotto is al lang verloren. Men zal nu moe ten streven naar verbeteringen om de sporttoto weer in de pu blieke belangstelling te brengen. Oorzaak Wat is de oorzaak van de aan trekkingskracht van de Duitse Lotto, waarbij de kans op een hoofdprijs (1 op 13983816) toch gering is? 1. Omdat het meespelen in de Duitse Lotto relatief niet duur is en de hoofdprijs een half mil joen is. De Nederlandse sportto to kan daar niet tegenop. 20000- 100000 iOxlOOOO- 100000 0* 5000- 50000 00*1000- 100000 iOOx 800- 480000 <261» 480-3965 280 Wil -37952*0 De mogelijkheden in de Duitse lotto zijn groot. De prijzen ook. Veel Nederlanders worden gelokt door het geld. Ten koste van de toto worden intussen van guldens in West-Duits land sporthallen gebouwd. 3. Omdat de deelnemer zich niet behoeft te laten registreren en geen 18 jaar moet zijn. 4. Omdat vergissingen of ver schuivingen het formulier niet ongeldig maken. Wanneer men per ongeluk zeven cijfers invult i.p.v. zes dan vervalt automa tisch het hoogste cijfer. 5. Omdat de deelnemer zijn formulier niet behoeft na te kij ken. De prijs wordt toegestuurd of schriftelijk medegedeeld. Be dragen lager dan duizend gul den kunnen twee dagen (dus dinsdag) al worden afgehaald bij de lotto-kantoren. Een ander aantrekkelijk punt van de Duitse lotto is het feit dat men vrijdags het formulier kan invullen en nog geen 24 uur la ter via de televisie de uitslag weet. De uitzending op de Duit se televisie (zaterdags om kwart voor tien) is voor vele Nederlanders een „thriller" van de eerste orde. Registratie Het afschaffen van de verplichte registratie zou de Nederlandse sporttoto kunnen helpen raar een betere toekomst. In Duits land kan men een Lotto-kantoor binnenstappen en het formulier invullen. In ons land is het spe len te veel aan banden gelegd. Onze Lottokantoorhouder. in Emmerich zei: ..Het is opval lend hoeveel prijzen er in Ne derland vallen. Vrijwel alle hoge prijzen die ik moet uitbe talen komen bij Nederlander* terecht. Duitsers zijn erg bijge lovig en spelen uitsluitend ver jaardagen, trouwdagen en ande re data. De Nederlanders gok ken veel meer en vullen zomaar wat cijfers in. Wanneer Neder land een eigen Lotto zal begin nen dan zullen mijn verdiensten aanmerkelijk teruglopen. De Nederlanders zijn mijn beste klanten. Ik krijg elke week be zoek van mensen uit Doetin- chem, Deventer, Zutphen, en zelfs uit Zwolle. De Nederlan ders gokken maar raak. Ik ben er geen voorstander van dat er ooit eens een Lotto in Neder land komt. Voor mij en voor heel Duitsland zou de room er gauw af zijn". De Lotto-kantoorhouder in Emme rich liet een waarschuwend ge luid horen over de Nederlandse kantoren in Duitsland. „Via de post komen er veel formulieren vanuit Nederland bij deze men sen terecht. Wat ze er mee doen is mij niet duidelijk. Regelmatig lees je in de kranten dat er weer enkele kantoorhouders zijn ongenakt. Het is een risico om bii deze mensen te voelen. De Nederlandse bemiddelaars ziin duistere figuren die pr^haren te Geurtsen en de KVP'er Van Schaik willen de wet op de kansspelen verruimen. Volgens 'n onlangs uitgegeven rapport spelen ongev. 2,5 miljoen Neder landers in de gelegaliseerde kansspelen. In hetzelfde rapport werd vermeld dat indien er een Nederlandse Lotto zou ko men ongeveer 110 miljoen gul den vrij zou komen voor sport, bonden en charitatieve instellin gen. Nu gaat een groot gedeelte nog naar Duitsland. De Neder landse amateurploegen die en kele malen per jaar de grens overwippen om tegen een se club te spelen komen in „eigen" sporthal in actie. Want de afgelopen jaren (sinds de op richting van de Duitse Lotto 1955) zijn er miljoenen guldens naar Duitsland gegaan.... Het is ons bekend dat er Neder landse sportclubs zijn, die naast de sporttoto ook in de Duitse Lotto spelen. Een van de leden gaat eens per week de grens over om de formulieren zijn clubgenoten in te leveren. Op deze manier proberen de clubs hun verliezen in de Neder landse sporttoto te compensi ren... Een noodzakelijk kwaad! dez( Dat er in Nederland ipts gaat ae- beuren op het gebied van de sporttoto en de I.otto is wel ze ker. Voor dat deel van de bevol king dat graag een kansje waaet staat de barometer op „mooi weer". De WD'er» weken arïiter elkaar me-d in de prijzendans. Men behoeft dus niet elke week de grens WIL VAN DER PLAS sters begeleidt de technische commissie: thuis blijven. Crosses vervullen een onderge schikte rol in het overvolle atletiekprogramma. Het zijn wintervullende evenementen, die veelal als voorbereiding worden gebruikt voor een baanseizoen. Berny Boxem: „Er bestaat ook geen echt wereldkampioenschap. De Oosteuropese landen zie je er nooit. Die willen niet. Voor die mensen is een baanseizoen veel belangrij ker. Ik ben ook meer baan- loopster dan crossster. Een cross benut je om het wed strijdritme niet te verliezen. Vooral ik nu". Ook vorig jaar deelde Berny Boxem haar seizoen op een zelfde wijze in. In dat jaar immers, lagen de Europese kampioenschappen in Helsin ki als een uitdagende piek. Maar ook hier wierp een blessure haar terug. De mo gelijkheid op haar speciali teit, de 800- en 1500 meter één van de betere Nederlan ders te zijn in de Finse hoofdstad, werd geblokkeerd door een beenvliesontsteking. Een keer liep Berny Boxem de mijl op 1 mei beneden de limiet, de tweede poging werd niet gewaagd, omdat ze al blij was normaal te kun nen lopen. Berny Boxem: „Gewoon pech. Je kunt wel zeggen: Ik heb het toch be wezen dat het kan, laat me dan maar gaan. Maar dat is niet reëel. Je kan wel door blijven klungelen". Sterker Ondanks die blessure Is Berny Boxem een stuk sterker ge worden. „Vorig jaar kon ik internationaal niet mee ko men. Nu wel. Maria Gom- mers heeft altijd beweerd, dat je tot je drieëndertigste blijft groeien. Ik weet niet of dat ook voor mij geldt. Ma ria was vrijgezel. Die had helemaal niks om handen. Dan ga je veel sneller tot het uiterste. Je trekt je van de rest niet zoveel aan. Voor mij zijn er zoveel andere leuke dingen. Ik vind het fijn om aan atletiek te doen. maar ik wil er niks voor op zij zetten. Als ik niet ge trouwd was, zou ik er mis schien ook anders tegenover staan, maar de basis waarop ik nu sport bedrijf is totaal anders dan Maria Gommers toen". Berny Boxem heeft het geluk een man te hebben gevonden (of andersom) die ook op spikes door het leven snelt: Leo Boxem een in Twente niet onverdienstelijk optre dende crosser. (Ook Berny's zusje, Ans, met wie zij vroe ger nog al wat keertjes werd verword, is een actief lange afstandsloopster die echter in de wintermaanden meer in de hal te vinden is dan buiten). Berny Boxem: „Het huwelijk geeft je leven een heel ande re wending. Ik bof natuurlijk dat Leo ook aan atletiek doet, dan stimuleer je el kaar. Atletiek is voor mij nu echt een hobby. Die kan lang en kort duren. Dat hangt van vele omstandigheden af. Toen ik pas begon zei ik: „Ik ga door tot mijn drieën twintigste". En ik loop nog steeds. Dat is echt een per soonlijke mening van me, hoor. Voor sommigen klinkt dat misschien vreemd. Maar omdat ik toevallig bovenaan sta, betekent dat niet dat ik er meer voor zal doen en meer voor zal laten. Het is voor mij onmogelijk dat ik mijn privé-leven opoffer aan de sport. Ik heb er geen moeilijkheden door met Leo, omdat hij dan ook loopt, maar veronderstel als je ge trouwd bent en je traint maar steeds. Dat lijkt me toch vreselijk voor zo'n man, Eerlijk, als ik bijvoorbeeld, zoals die schaatsers drie maanden verplicht van huis zou moeten, mochten ze voor mij een onder kiezen. Mij krijgen ze dan echt niet mee. Ik vind. dat Je dan iets mist in je privé-leven. Buiten de sport zijn er zoveel leuke dingen. Het blijft mijn lief hebberij. Er zijn mensen die zeggen: Jullie zullen je wel veel moeten ontzeggen. Niks, ontzeg ik me. Toevallig rook ik niet en drink ik niet, maar dat zijn geen ontzeg gingen. Dat heb ik nooit ge daan. Ik leef zolang ik denk te moeten leven. Zondags en zaterdags met Leo het bos in, lekker lopen. Dat is toch heerlijk". Privé-zaken En omdat Berny Boxem sport en privé-zaken strikt van el kaar gescheiden wenst te houden, geeft ze ook nie mand een blik in dat privé- leven, omdat het bij haar niets met elkaar te maken heeft. Berny Boxem wil ech ter best praten, op een zeer genoeglijke manier zelfs, als het maur over haar sport gaat. „Ik ben heel erg kri tisch, dat komt welcens ver keert over. Ik ben, dacht ik, erg fanatiek. Ik zou ook nooit een teamsport kunnen beoefenen. Ik kan het name lijk niet accepteren om er gens achter aan te huppelen. Vroeger hé, dan ging ik bij elke wedstrijd knetterhard weg. Dat was mijn eerzucht, dan zag Ik wel hoe het af liep. In de loop der Jaren wordt je dan natuurlijk wel taktischer". Berny de hobbyist, maakt niet temin uitstekende kansen op een plaats voor München. Het mekka voor iedere at leet, ook voor Berny Boxem. „Als je er bewust naar toe gaat werken bestaat de kans dat alles mislukt en dan is de desillusie enorm groot. Ik probeer het met hetzelfde plezier te bereiken, als waar mee ik zou gaan trimmen. Al ligt het natuurlijk wel op een hoger niveau. Ik kan gewoon niet anders den ken dan ik nu doe. Normaal gesproken raak je die drang om te lopen niet meer kwijt, maar als ik mezelf totaal ging veranderen, zou ik waarschijnlijk een vreselijke tik krijgen". Juist door deze instelling her stelt Berny Boxem vlug van blessures en inzinkingen om dat er voor haar toch weinig te verliezen valt. Door die Instelling ook, bekijkt ze de zaken, van alle kanten, erg nuchter. Zoals: „Ik wil alleen naar München, als ik een redelijke kans heb. om de series te halen, ander* blijf ik net zo lief thuis". Het aantal mogelijkheden om de K.N.A.U.-limieten te ha len is groot. Warschau, Boe karest, Londen, Parijs, Lei- cester. Berny Boxem zal deze steden niet allemaal be zoeken. „Je moet aannemen dat je de eerste wedstrijd loopt om te kijken hoe je de winter bent doorgekomen. Dan richt je je op do limiet, maar de opbouw moet ge woon blijven doorgaan". Opbouw In die opbouw die nu wel in versneld tempo moet gebeu ren omdat ze door haar bles sures een aanzienlijke ach terstand heeft opgelopen, die ze gedeeltelijk door trainin gen heeft kunnen dekkken passen ook de crosses, waar van se er niettemin maar weinig loopt. „Je kunt elke week wel ergens starten, maar dan wordt je zo'n me daillejager cn dot geeft mij geen voldoening. Ik selecteer erg streng. Ik zoek wedstrij den uit waar ook echte te genstanders zijn". JAQUES ROS. Berny Boxem werd vorig jaar tijdens de Nederlandse kampioenschappen slechts vierde op de 1500 me ter. Op de foto sluit zij al het groepje, dat wordt aangevoerd door Anneke de Lange.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13