Acts® tegen woningnood-profiteurs droef fiasco „STRAKS MEER BEJAARDEN TEHUIZEN DAN SCHOLEN... h J Het leven met al zijn alleen rust. ipslomp ligt al voor een zeer groot deel achter hem. De toekomst is DEN HAAG. Het zelf a' ver grijsde Europa maakt zich zor gen over de vergrijzing van zijn bevolking. Het sterftecijfer daalt, de gemiddelde levensduur wordt langer. Er worden minder kinderen geboren en dat. is vol gens het blad van de Europese Gemeenschappen de voornaam ste oorzaak van het algemeen verouderingsproces in Europa. Verwacht wordt, dat deze ver grijzing nog sterker zal worden. „De dag is niet ver meer, dat we in onze westerse wereld meer bejaardentehuizen zullen hebben, dan scholen"... Daar ligt dan het oude wereld deel Europa. En of er geen pro blemen genoeg zijn maakt de economie zich nu zorgen over de ouder wordende Europeaan. Medisch zijn er nauwelijks moeilijkheden meer. De 65plus- ser van vandaag is een kernge zond mens in vergelijking met zijn leeftijdgenoot van bijvoor beeld een eeuw geleden. Pillen, poeders, drankjes, andere medi cijnen zijn er genoeg om de 65plussers letterlijk en figuurlijk zo lang mogelijk op'de been te houden. Goed, ze genezen de kwaal van de ouderdom welis waar niet, maar helpen toch mee aan het zo lang mogelijk uitstellen van de totale „af braak": het einde. Sociaal staat de <55plusser er ook al veel beter voor dan zijn leef tijdgenoot van enkele tientallen jaren terug. Hij is in praktisch alle Europese landen na zijn 65ste jaar verzekerd van min stens een minimum inkomen. Hij krijgt zijn redukties op dit en op dat, hij pikt, aldus de Eu ropese Gemeenschappen dus een zij het zeer besche;den graantje mee van de algemene welvaart. Wat men dar. ook on der welvaart verstaat. Want in werkelijkheid betekent deze welvaart voor de 65plussers niet zoveel, wanneer men ervan uitgaat, dat bijvoorbeeld het zakgeld van vele kinderen ver vijfvoudigd, in sommige Europe se landen zelfs vertienvoudigd is. En wat betekent dc koop kracht van de bejaarde, als men nagaat, dat de tiener eindeloos meer kan besteden, dan de 65plusser. Het is, zo stelt het blad, van de Europese Gemeenschappen, zon der meer een duidelijk feit, dat de bejaarden binnen de Europe se Gemeenschappen de laatste 25 jaar een probleem-groep ge worden zijn. Natuurlijk zijn hiervoor oorza ken aan te wijzen. Er heeft zich nu eenmaal een grondige wijzi ging voorgedaan in de Europese bevolkingsstruktuur. Het aantal bejaarden is toegenomen, zowel in absolute als relatieve zin. En dit had weer een demografische onevenwichtigheid tot gevolg.Het grootste probleem is echter, dat de oudere leeftijdsklassen in om vang sneller groeien dan die van de jongeren. Ervan uitgaande, dat de 65plus- ser niet meer aan het arbeids proces deelneemt zoals men dat economisch zo nuchtei weet uit te drukken dan wordt hij een last, die steeds zwaarder gaat drukken op de schouders van de wel aktieve bevolking. Dat wil zeggen de bevolking, die Aantal bejaarden. Absolute en relatieve cijfers 1900 Absoluut 1969-1970 Absoluut 2.750.400 4,9 7.846.900 12,9 Italië 2.002.000 6,2 5.100.000 9.9 414.100 6,2 1.289.000 13,3 Frankrijk 3.129.000 8,2 6.254.020 12,7 Nederland 306.600 6,- 1.311.000 10,13 Verenigd Koninkrijk 1.734.300 4.8 7.133.000 12,7 Ierland 326.900 11.2 Denemarken 162.500 6,7 566.000 11.7 Noorwegen 175.600 7,9 451.300 12.1 Luxemburg 41.100 12,2 via het arbeidsproces zorgt voor het bijna onmenselijke begrip „nationaal inkomen". De economisch produkt:eve be volking moet nu eenmaal zorgen voor de pensioenlast en andere voorzieningen voor de bejaar den. Aldus tenminste de econo mische formulering. Vergeten wordt daarbij (ook in het blad van de Europese gemeenschap pen) te vermelden, dat de eco nomisch aktieve bevolking ook profiteert van zijn eigen inbreng in de pensioenvoorzieningen en andere ..oudedagvoorzieningen" Hij becaalt daarvoor ook met ei gen bijdragen zijn gehele werk zame leven. Het is natuurlijk wel waar. dat de lasten voor de nog aktieve bevolking steeds groter gaan worden, naarmate het proces van vergrijzing doorgaat. En ZATERDAG 15 APRIL 1! dat is het juist, wat de Europi economen ongerust maakt. Andere problemen kan het sumptiepatroon oproepen. De jaarde heeft meestal ee ger consumptiepakket dan de in zijn verhouding jon re mensen. Op den duur zou gevolgen kunnen hebben voor consumptiemarkt en verlengde voor de werkgeleg heid. Waarbij vervolgens de welvaart aan de orde komen. Op deze wijze voo gaande zou het oude wereldd Europa wel eens eerder noodgedwongen aan zijn 1 naamde alternatieve maatsc pij toe zijn, dan yelen me verwachten of hopen. Los van deze economische uitzichten zijn op dit ogen! lang niet alle bejaarden pa erg gelukkig met hun pem nering. Voor velen brengt leeftijd van 65 jaar namelijk forse daling van het inkom met zich mee, met alle gevol dikwijls vandien. Anderen la gen psychologische moeilijk den, omdat zij ineens lot doen" gedwongen worden, alles heeft verschillende lan< van de Europese Gemeensc' pen aan het denken gezet. Ook de huisvesting speelt belangrijke rol in het leven de 65plusser. Voor de hele Et geldt namelijk, aldus het van de Europese Gemeenschl pen, dat het merendeel bejaarden eigenlijk in woning huist, die niet of slecht i leeftijd aangepast zijn. De conclusie is, dat de oplossi van het bejaardenprobleem van de problemen van ae jaarden in de EEG nog in ht kinderschoenen staat. Ook doet men op nationaal nivé wat men kan. Een internationt aanpak wordt echter noodzal lijk. T. v. d. Houl In Europa steeds meer oudere mensen BUSSUM De heer H. J. Bos legt het hoofd in de schoot. Hij stopt ermee. De aktie die hij had willen ontketenen tegen profiteurs van de woningnood is mislukt gebleken voordat hij goed en wel van de grond was gekomen een doodgeboren kind. Ver drietig zit hij aan de ronde tafel in de woonkamer van zijn riante, aan de fiets- en bromfietshandel overgehouden Bussumse villa: een man die 58 jaar is moeten worden om te ontdekken dat de wereld slecht is. Het heeft hem tot nu toe al 1400 gulden gekost. Uitgangspunt van het gesprek in mineur is de adver tentie waarmee de heer H. J. Bos een kettingreactie van protest had willen oproepen tegen wat hij ziet als Het Grote Kwaad. „Woningnood-profiteurs", staat er in vette letters boven. Hij is opmerkelijk ge noeg van inhoud om hem de moeite van het citeren waard te maken. Hij luidt: „Door alle media als bij voorbeeld krant en tv van alle richtingen wordt terecht veel aan dacht besteed aan de woningnood en ook aan de pro fiteurs van deze nood. Minder aandacht werd tot nu toe geschonken aan degenen die na woonruimte toe gewezen te hebben gekregen en derhalve verlost te zijn van deze nood, in nog erger mate hiervan profi teren door een klein deel onder te verhuren voor prijzen .die in geen enkel opzicht vergeleken kunnen worden met de ter beschikking gestelde ruimte. Om hiervoor aandacht te krijgen, bied ik onderhuurders die woon- of bedrijfsruimte in huur hebben die door mij voor normale huren zijn verhuurd, totale kwijt schelding van de huursom zolang ik leef, indien een hunner kan aantonen ooit anders dan normale huur te hebben betaald. Het is namelijk onprettig te we ten dat bovenstaande praktijken met een mij toebe horende woning worden verricht en men mij daarvan ten onrechte beschuldigt". „Verder zijn nog veel ernstiger gevallen bekend: sleutelgeld vragen of zwarte huur. Als dan zo'n ge zinnetje het niet volhoudt, komt de woning opnieuw vrij voor het volgende sleutelgeld en zwarte huur, 'enz. enz. Gaarne zou ik eigenaren die dit meema ken, willen vragen zich met mij in verbinding te stellen opdat wij samen deze allergrootste vijand kunnen bestrijden. H. J. Bos, Postbus 246, Bussum". Tot zover de advertentie. Enigszins kreupele, maar gespierde taal. Een schot voor de boeg van vuige uitbuiterij. Met een losse flodder echter, zo blijkt. De heer Bos heeft zegge en schrijve één zinnige reactie gekregen. In een mismoedige poging om de oorzaak van de 1400 gulden dure mislukking te ana lyseren komt hij tot de slotsom: „De mensen zijn bang voor hun huisbaas. Ze durven zijn praktijken niet aan de kaak te stellen uit vrees dat ze op straat worden gezet. Om dezelfde reden gaan ze ook niet naar de huuradviescommissie". „Ik heb telefoon gehad van een onderhuurder die zei: Meneer Bos, ik wil wel schriftelijk contact met u, maar doe het alsjeblief onder nummer, want als mijn huisbaas de correspondentie ziet, vlieg ik eruit. En ze hebben gelijk dat ze bang zijn. Ze weten dat de rechter de eigenaar of de hoofdhuurder van een woning beschermt. Ze weten dat de onderhuurde, rechteloos is vogelvrij. Daarom blijven ze zitten waar ze zitten en verroeren ze zich niet. Daarom kan de wantoestand blijven voortbestaan dat je ie mand tegen een witte huur uit de nood helpt die dan vervolgens van je goedheid profiteert door zelf zwart onder te gaan verhuren". Persoonlijk De verontwaardiging van de heer Bos heeft een par- soonlijk kantje. Hij geeft dat zelf eerlijk toe. Het be gon dit voorjaar allemaal in het postkantoor. Daar liep hij een dame tegen het lijf die vroeg: „Kent u mij niet?" Er ontwikkelde zich de volgende conver- Bos: „Zeker. We komen elkaar al twee en een half jaar tegen". Dame: „Vraagt u zich niet af waarom we nooit met elkaar gesproken hebben?" Bos: „Eigenlijk wel". Dame: ,,U weet toch dat ik twee kamertjes in on derhuur heb gehad bij de man in de woning boven uw zaak?" WONINGNOOD-PROFITEURS Door alle media als b.v. krant en T.V. van alle richtingen wordt terecht veel aandacht besteed aan de woningnood en ook aan de profiteurs van deze nood. Minder aandacht werd tot nog toe geschonken aan degenen die na woonruimte toegewezen te hebben gekregen en derhalve verlost te zijn van de woningnood, in nog erger mate hiervan profi teren door een klein deel onder te verhuren voor prijzen die in geen enkel opzicht vergeleken kunnen worden met de ter beschikking gestelde Om hiervoor aandacht te krijgen bied Ik onder huurders die woon- of bedrijfsruimte in huur hebben die door mij voor normale huren zijn uerhuurd. totale kwijtschelding van de huursom zo lang ik leef, Indien één hunner kan aantonen ooit anders dan normale huur te hebben be taald. ''let is namelijk onprettig te weten dat boven- nde praktijken met een mij toeflfehorende ing worden verricht en men mij daarvn te "jldigt. Bos: „Zeker. Ik heb hem toestemming gegeven om die kamertjes onder te verhuren". Dame: „Omdat ik onderwijzeres ben, heb ik nu een flat kunnen krijgen. Ik hoef nu niet meer bang te zijn dat u me de deur uitzet. Daarom durf ik met u te praten. U bent een afzetter. Een woekeraar". Bos: „Hoezo?" Dame: „U hebt me voor die twee rotkamertjes 150 gulden per maand durven vragen. En toen ik ging verhuizen, hebt u me niet eens het gas terugbetaald dat ik op eigen kosten had laten aanleggen, terwijl u nu dank zij dat gas een nog hogere huur voor die kamertjes kunt vragen. Daarom..'" „Kijk", zegt de heer Bos in de woonkamer van zijn villa, „daar ben ik toen verschrikkelijk giftig over geworden. Want hoe ligt de waarheid? Vijf jaar ge leden heb ik die woning boven mijn zaak te huur aangeboden. Er kwam een stroom t niet te geloven wat die mensen er allemaal voor wilden betalen. Er was zelfs een man bij die me praktisch de diensten van zijn vrouw aanbood. Maar ik wilde helemaal niet van de situatie profiteren. Ik wilde gewoon de witte huur die de woning waard was en geen cent meer. Ik redeneerde: als ze alle maal zoveel te missen hebben voor een huis, kunnen ze ook wel ergens anders tececht". „Uiteindelijk heb ik de woning gegeven aan een vrij gezel die er moeilijk voorzat. Hij woonde op een ka mer waar hij van zijn hospita na 10 uur 's avonds zelfs de kraan niet mocht laten lopen. Een zielig ge val. Ik vroeg een maandhuur van 175 gulden. Daar had hij een hal voor, een woonkamer, een keuken, een balkon en boven twee slaapkamertjes. Een vol komen normale prijs, dunkt me zo. Maar wat deed die vent die ik op die manier uit de nood had ge haald? Hij verhuurde de twee slaapkamertjes onder voor 150 gulden zodat hij zelf maar voor 25 gulden in de maand verwoonde. En die schooljuffrouw maakte hij wijs dat hij mij zo'n hoog bedrag had moeten vragen, terwijl ik in werkelijkheid van de prins geen kwaad wist. Ik had meneer uit de puree geholpen en zelf hielp hij iemand er in". Acties Nadat de ogen van de heer Bos aldus geopend wa ren, besloot hij het kwaad nationaal aan de kaak te gaan stellen. „Ik wilde de woningnood-prostitutie de nodige ruchtbaarheid geven om de publieke opinie wakker te schudden", zegt hij. „Mijn bedoeling was om mensen in het daglicht te trekken die normaal buiten het daglicht blijven. Ik hoopte de immoraliteit van sommige huisbazen en hoofdhuurders te ontmas keren. Als ik reaches zou hebben gehad, was ik ze ker doorgegaan met adverteren. Aan sympathieke telefoontjes had ik niets. Ik moest harde feiten heb ben. En die feiten heeft niemand me durven geven. Ik zie niet in hoe ik verder kan gaan. Tenzij er reacties komen op uw artikel". Een doe-het-zelf Ombudsman, de heer Bos uit Bus sum. Zelf verhuurt hij twee bedrijfsruimten en vier woonhuizen tegen absoluut witte prijzen vandaar zijn uitdaging in de advertentie om levenslang de H. J. BOS ....vechten tegen windmolens.... huursom te vergoeden aan iedereen die het tegt deel kan bewijzen. Zijn geweten is blank. Toevallig is hij uit zijn dot mei van geslaagd, geacht zakenman geschud heeft hij ontdekt dat er ook zwarte zielen zijn. bond de strijd aan en bleek tegen windmolens vechten of bierkaaien. Hij liep met zijn hoofd te^ de muur en zit met de k ter. Sneu. Wie hem voor wil helpen kan alsnog schrijven naar postbus 246 Bussum. Hij vecdient het eigenlijk wel PIET SNOER® fiets! al 72

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10