Minister De Brauw moet concessies doen Afwijzing abortus geen aparte „leer" van kerk Udink laat volgend jaar meer 1 kleine woningen bouwen Skol spreekt ig* taal. Proeflmaat .vj Henk van Ulsen onder arrest Vaaperij in ^puzzelboek I verboden Collegegeldverhoging Ook voor bejaarden ie. KARDINAAL VAN KEULEN: DERDAG 13 APRIL 1S72 ^,'DERI piECHT (ANP) - De Gooise •verij in Soest moet op een dwangsom van [10.000 de uitgave van het ipergroot puzzelwoordenboek" iken, omdat daarin „klakke- en zonder kritische zin" delen zijn overgenomen t „250000 puzzelwoorden", een i de heer H. J. Verkuil t is verschenen bij uitgeverij juitingh. president van de rechtbank in [recht heeft dit gisteren be- iald in het vonnis dat hij wees een kort geding dat Luitingh {gen de Gooise had aangespan- Gooise Uitgeverij had aange roerd, dat alle puzzelwoorden- toeken op elkaar lijken, omdat r grotendeels dezelfde woorden voorkomen en dat ze daarom jet onder de auteurswet kun- •n vallen. De president ovec- ig, dat er inderdaad een ze- - fere gelijkenis bestaat, maar ip fet in dit geval niet alleen de feuze en formulering van de ifwoorden overeenstemming irtoont, maar dat ook de con- van, zoals die in de ilgorde tot uitdrukking komt, impleet met drukfouten en ge- igeerde oplossingen is overge- LEÜ3SE COURANT oil, a k' ale ïn Iran bijna 1600 lijken geborgen HERAN (Rtr) Uit het puin an de door een aardbeving ge- roffen provincie Fars in Iran, ijn tot en met gisteren al bijna ,600 lijken gehaald. Er zouden og 3.530 mensen vermist wor- Kamerdebat over kranten |N HAAG Het Kamerlid loethof van de PvdA heeft van Ie Tweede Kamer toestemming fikregen om over enkele weken et de ministers Engels (CRM) in Langman (Economische Za len) te debatteren over de loodsituatie van de dagbladen, loethof willen openbaar debat |m de regering snel tot een jtandpunt en maatregelen te wingen. (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG Minister De Brauw (Wetenschappen) zal er niet onderuit komen enige concessies te doen aan het parlement op het punt van de collegegeldver hoging naar 1000 gulden i universitaire studie der Er kwamen echter problemen. In per jaar. Het definitieve Dp kinderen. De Eerste Kamerleden vonden dit echter helemaal geen duidelijke stap in de richting van een nieuw stelsel. De minister kon hen blijkbaar niet overtuigen. Wanneer minister De Brauw geen concessies doet, loopt hij kans zijn wetsontwerp na aan name in de Tweede Kamer te stranden in de Eerste. wetsontwerp wordt binnen enkele weken verwacht. collegegeldverhoging de eerste reacties en de gehei me adviezen van Raad van Sta te en Academische Raad werd erop gewezen dat werkstuden ten, zaterdagstudenten en meis jesstudenten de dupe worden van de verhoging, omdat zij of wel heel moeilijk in aanmerking kunnen komen voor een studie toelage, ofwel meisjes zich teveel in de studieschulden moe ten gaan steken. derdeel van het regeerakkoord. Toen het definitieve wetsontwerp De opdracht aan De Brauw be staat hierin dat de verhoging 75 miljoen 'gulden moet opleve ren, en dat de minister zelf mag uitmaken hoe hij dit var kentje wast. de onder- Eerste Ka- Afgelopen dinsdag leed de minister een nederlaag in de Eerste Kamer toen met 31 tegen 28 stemmen een ™<ie van de oppositie ie" werd aangenomen, waar ook zes KVP'ers en twee ARP'ers voor stemden. In de motie staat dat de ver hoging van het collegegeld pas mag ingaan wanneer tegelijkertijd het nieuwe systeem van studiefinan ciering door middel van rentedragende leningen wordt ingevoerd. Voor De Brauw was de motie een nederlaag, omdat de minis ter uitvoerig had betoogd dat de collegegeldverho ging al gepaard gaat met een eerste stap in de rich ting van dat nieuwe stelsel. Die eerste stap bestaat uit het schrappen in de bestaande rege ling voor rijksstudietoelagen van de bepalingen over kinder bijslag en kinderaftrek. Daar door wordt de regeling aanzien lijk eenvoudiger en hoeven stu denten bovendien niet langer bij hun pa te zeuren om de kinder bijslag en kinderaftrek. uitbleef, werd het dui delijk dat de hoge colleges de minister vervelende adviezen hadden gegeven. Maar er was blijkbaar nog enig wisselgeld over om de gevraagde vrijstel lingen voor bepaalde groepen van studenten te bieden, wijsbegroting mer, half december, kreeg de En net nu de minister ook op dit minister op het hart gedrukt dat punt de oplossing had gevonden, de verhoging moet worden ge- komt de Eerste Kamer hem compenseerd in de studietoela- vertellen dat hij het hele zaakje gen. De minister zegde dat in ja- toch maar een paar jaartjes nuari toe. moet uitstellen. Minister de Koster van Defensie heeft gisteren het eerste exemplaar van de Mech-Lua, een nieuw ontwikkeld mobiel luchtdoelgeschut, van dichtbij bekeken. Het voertuig is een Nederlands-Duits-Zwitsers produkt waar de Koninklijke Landmacht haar zinnen op gezet heeft. Door deze verbetering en door de compensatie van de collegegeld verhoging in de toelagen komen vooral veel meer kinderen van ouders uit middengroepen voor studietoelagen in aanmerking. Juist de financiële middengroe pen dragen de zwaarste lasten (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG Minister Udink (Volkshuisvesting) gaat zijn woningbouwpro gramma zo ombuigen dat meer kleine woningen wor den geproduceerd voor al- alhier leenstaanden, bejaarden, beide buitenshuis werkende gehuwden zonder kinderen, migrerende werknemers zonder gezin en studeren den. Vanaf volgend jaar wil de minister alleen al voor de bejaarden op z'n minst 17.000 van zulke klei nere woningen per jaar la ten bouwen. Drs. Udink zei dit in de Tweede Kamer bij de behandeling van een nota bejaardenbeleid. Het aantal woningzoekende bejaar den en alleenstaanden is de laatste jaren veel sneller ge groeid dan het aantal overige woningzoekenden. In oktober 1970 zochten 888.000 ge zinnen of alleenstaanden een woning of een andere woning. Drie jaar tevoren, in oktober 1967. was dat aantal 12 pet la ger. Kijkt men echter naar uit sluitend de groep bejaarden on der de woningzoekenden, dan is daar de stijging 28 pet. In de zelfde periode steeg het aantal woningzoekende alleenstaanden met 26 pet. Ook meer dan het dubbele van de gemiddelde groei van de woningvraag. Warenhuizen langs grote weg C O (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Bijenkorf heeft plannen om in het nie mandsland langs autosnelwegen superwarenhuizen voor automo- bilisfen te gaan stichten. Her. eerste zou moeten komen langs het klaverblad bij Schip hol. Gedacht wordt aan een win keloppervlak van minstens 8.000 vierkante meter en parkeer ruimte voor 800 auto's. Ook De Gruyter en Albert Heijn hebben belangstelling voor deze nieuwe ontwikkeling. VS-soldaten in Zuid-Vietnam weigeren dienst PHOE BAI (Rtr) Amerikaanse grondtroepen hebben gisteren geweigerd op patrouille te gaan bij de grote Amerikaanse basis in Phoe Bai, bij Hue. Dit is een van de gebieden waar de Noordvietnameso en Vietcong- troepen een tront hebben ge opend. „Het is te gevaarlijk.., we kennen het gebied niet..., dit is geen de fensieve operatie" zo riepen de Amerikaanse militairen in een woordenwisseling met hun kolo nel. Het conflict ontstond, toen een eenheid grondtroepen, die naar Phoe Bai was gevlogen om de basis te verdedigen, zich moest verzamelen om in vracht wagens op patrouille te gaan. Na een uur werd het konvooi weer verzameld. De kolonel had kennelijk de zaak gewonnen, want alle mannen zaten in de vrachtwagens. Het schijnt dat ongeveer 50 soldaten van een oenheid van 400 man aanvanke lijk weigerden te gaan. Ontslagen MEPPEL (ANP) De vestiging in Meppel van het ingenieursbu reau Jongen NV gaat sluiten. Aan 15 mannelijke en vrouwelij ke medewerkers in de leeftijd van 31 tot 24 jaar, is ontslag aangezegd. Het uitblijven van nieuwe opdrachten is oorzaak van het ontslag. AMSTERDAM Artistiek Amsterdam heeft het in de prille uren van woensdag de politie danig lastig gemaakt. Hel be gon met de acteur Henk van Ulsen. Na een telefonische mel ding van een vrouw dat ze een man over een schutting in de Wolvenstraat had zien klimmen, kwamen zes agenten in ak- tie. Anderhalf uur lang doorzochten ze belendende tuinen. Toen vond men de insluiper. Het bleek Henk van Ulsen te zijn. Zijn verklaring voor zijn afwijkend gedrag was dat hij opeens een niet te bedwingen aandrang had gekregen om het schilde rij van zijn geboorteplaats „Gezicht op Hattem" te gaan be kijken dat hangt in een gebouw van de Gemeentelijke Univer siteit aan de Herengracht. Eerder op de avond was hij met Liselore Gerritsen opgetreden in 't Nieuwe De la Mar Theater. Dan waren er vier striptease-danseressen, die na een ruzie in een nachtclub aan het Thorbeckeplein op straat kwamen te staan. Met de luchtige kledij hadden de agenten zoveel moei te niet. Wel met de slang die ook tot hun nummer behoorde, want het dier kon alleen maar bij een hoge temperatuur in een glazen kist in leven worden gehouden. Een speciale ge- improviseerde stroomvoorziening loste het probleem op. En tenslotte arresteerde de politie gistermiddag op de Dam vier surveillerende collega's, omdat het geen echte vertegen- vier surveillerende collega's, omdat het geen echter vertegen woordigers van de sterke arm waren, maar leden van de Dizzy Men's Band, die opnamen maakten voor het VARA- programma Pop Scene. Het bleek allemaal op een misverstand te berusten. De omroep was vergeten een vergunning aan te vragen. Staatsloterij 608e 12 april 1972 derde klasse pri|zen van: 25,- zijn gevallen op 50,- zijn gevallen op 50,- zijn gevallen op 50,- zijn gevallen op 50,- zijn gevallen op 100,- zijn gevallen op 200,- zijn gevallen op 400,- zijn gevallen op 1.000,- zijn gevallen op 2.000,- zijn gevallen op nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers nummers eindigende op 3 eindigende op 55 eindigende op 25 eindigende op 67 eindigende op 26 eindigende op 28 eindigende op 614 eindigende op 611 eindigende op 878 eindigende op 5643* een prijs van: 5.000,- is gevallen op het nummer 066967* 5.000,- is gevallen op het nummer 009164 5.000,- is gevallen op het nummer 077835 5.000,- is gevallen op het nummer 017127 5.000,- is gevallen op het nummer 081592 de prijs van: 10.000,- is gevallen op het nummer: 054358 25.000,- is gevallen op het nummer: 043424 50.000,- is gevallen op het nummer: 038836 100.000,- is gevallen op het nummer: 099236 een extra prijs van 250.000,- is gevallen in de serie d op hef nummer: 022384 en een troostprijs van 4.000,- op nummer 022384 van elk van de andere series. een extra prijs van 500.000,- is gevallen in de serie m op het nummer: 065322 en een troostprijs van 5.000,- op nummer 065322 van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is ook nog een van de lagere prijzen gevallen. be- artikel artikel verle- het ctie D 1972. neijer. In een nieuwe uitvoerige verklaring, die morgen gepubliceerd wordt in de „Kölner Kirchenzeitung", heeft kardinaal Höffner zich verdedigd tegen de beschuldiging, dat hij door zijn eer dere verklaring over de abortus partij-politiek heeft bedreven en de afwijzende opvatting van de katholieke kerk t.a.v. de abortus wil opdringen aan niet-katholieken. Naar aanleiding van de beschuldiging, merkt de aartsbisschop van Keulen op, dat het bij de bescherming van het ongeboren leven niet gaat om aparte ,leer" der katholieke kerk. Hij wijst erop, dat op 24 maart van dit jaar ook de bondsraad het wetsontwerp voor vrijgave, van abortus gedurende de eerste i drie maanden van de zwangerschap heeft afgewezen en ernsti ge bedenkingen tegen het wetsontwerp heeft ingebracht. Ook de artsenkamer - aldus de kardinaal - heeft het wetsontwerp afgewezen, zich daarbij beroepend op de verklaring van de We- l reldorganisatie van Artsen in Oslo twee jaar geleden. De orga nisatie van vrouwenartsen in Duitsland heeft bovendien erop gewezen, dat het voor artsen ontoelaatbaar is gedwongen te kunnen worden tot abortus over te gaan. Dit is namelijk het geval, wanneer abortus in het ziekenfondspakket zou worden op genomen. Wijzigingen De discussie in Duitsland over de abortus is ontstaan na het plan der regering Brandt om paragraaf 218 van het Westduitse wetboek van strafrecht te wijzigen. De wijzigingsvoorstellen van de regering willen schrapping van deze paragraaf en vrij gave van abortus onder een reeks voorwaarden. In verband hiermee wijst de kardinaal erop, dat vrijgave van de abortus vernietigende uitwerking heeft op de eerbied voor de on aantastbare waardigheid van het menselijk leven. Hij noemt met name de euthanasie op ongeneeslijk zieke mensen en op ongeboren levens, die lichamelijk of geestelijk onvolwaardig zijn. Bisschop pleit voor burgerlijk proefhuwelijk Mgr. Apostolos, Grieks-ortho dox bisschop van het eiland Zakinthos, heeft gepleit voor 1} een burgerlijk proefhuwelijk. Zo'n proefhuwelijk zou dan op een later tijdstip door de Grieks-orthodoxe kerk defini tief bekrachtigd kunnen wor den via het sacrament van het huwelijk. Mgr. Apostolos ts tot dit voorstel gekomen, omdat het aantal kerkelijke huwelijken waarop later scheiding volgt toeneemt, wat voor hem een devaluatie van het huwelijk als sacra ment betekent. Volgens mgr. Apostolos is het beter dat een reeds samenle- Spaanse gezinnen roepen hulp van bisschoppen in Verscheidene verenigingen In Spanje, die de belangen be hartigen van het gezin, heb ben een brief gestuurd naar de voorzitter van de sociale commissie van de bisschop penraad, de bisschop van Oviedo, mgr. Diaz. In hun brief vragen zij aan de bis schoppen om hulp, omdat de economische situatie van het land een ontwrichting van het gezin veroorzaakt. De briefschrijvers stellen dat veel huisvaders bijverdien sten moeten gaan zoeken, omdat hun loon niet toerei kend is om de meest noodza kelijke dingen te kopen. Om in het onderhoud van hun ge zinnen te voorzien, moeten veel mannen tot veertien uur per dag werken. Anderen zijn nu reeds gedwongen om als gastarbeider naar het buitenland te trekken. Daar door wordt het gezin ont wricht en hebben kinderen geen contact meer met hun vader. Met de brief hoopt men te bereiken dat de bis schoppen zich met deze pro blematiek bezig gaan hou den. Een pater Franciscaan heeft dezer dagen 127 staven dyna miet en 26 meter lont ge bracht naar de politie in de Italiaanse plaats Genua. De springstoffen had de pater tijdens de biecht in een biechtstoel gekregen. „ALTERNATIEVE ZONDAGSPLICHT" Omdat de meeste kerkgangers er geen flauwe notie van hebben wat eucharistieviering eigenlijk is en inhoudt, heeft de aartsbis schop van L'Aquila in Italië, mgr. C. Stella, hen gedispenseerd van de zondagse verplichting tot misbezoek. Voorwaarde voor de dispensatie Is, dat zij dan wel deelnemen aan voorlichtings bijeenkomsten over de eucharistieviering. Het initiatief hiertoe is afkomstig van de pastoor der Jezus-paro- chie in L'Aquila, die een enquête hield onder zijn parochianen en daaruit moest concluderen, dat ook aan zijn trouwe kerk gangers het katechismusonderricht in hun jeugd volkomen was voorbijgegaan. HIJ organiseert nu 's zondags een soort van cu- charistie-katechese in een zaal naast do parochiekerk. Tijdens die bijeenkomsten wordt de betekenis van de eucharistieviering uitgelegd en worden bijbelteksten besproken. Er nemen iedere zondag een veertigtal volwassenen aan de cursus deel. Als alles doorgaat zal er vol gende week na het vertrek van de drie Amerikaanse Astronauten met de Apollo-16 naast al het technisch mate riaal. ook een gebed op de maanbodem achterblijven. Een Engelse priester, Pa trick Roche, heeft namelijk een gebed naar het Nasa- vluchtleldingscentrum In Houston gestuurd, met het verzoek dit op de maanbo dem achter te willen laten. Kerken gaan „anders denken" over ontwikkelingshulp bevorderen Aan de vooravond van de wereldhandelsconferentie, die vanaf vandaag in Chili wordt gehouden heeft de Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie 1970-1980 besloten 665.000 gulden te be stemmen voor een tweejarig interkerkelijk project, gericht' op de begeleiding van plaatselijke activiteiten voor mentaliteits verandering ten gunste van de ontwikkelingssamenwerking onder kerkleden. Het besluit moet nog door de minister worden goedgekeurd. Het project wordt uitgevoerd door het Interkerkelijk Vredes beraad. Vier veldwerkers zullen regionaal verspreid over Nederland het project begeleiden. Ook hechtte de commissie haar goedkeuring aan een aanvullen de subsidie van 7000 gulden voor een spocialo editie van de Hongerkrant, die op Unctadzondag, 30 april, in 100.000 exem plaren aan kerkgangers zal worden uitgereikt. De Doopsgezinde Zending viert dit jaar haar 125-jarig be staan. Men is begonnen op Midden-Java, waar men naast evangelie-verkondiging ook is gaan werken in de medische sector en het onderwijs (foto). Ter gelegenheid van het jubi leum gaat deze week een financiële actie van start. Men hoopt 125 maal duizend gulden bijeen Ie krijgen voor pro jecten in Afrika en Azië. hun verbintenis door de kerk laten inzegenen. i Het pastoraal beraad van kerken in Noord-Brabant, Limburg en Zeeland heeft in navolging van het modera- men van de Raad van Ker ken verklaard, dat de benoe ming van mgr. Gijsen tot bisschop geen aanleiding mag zijn om de oecumeni sche verbondenheid der ker ken op te zeggen. „Juist nu wordt de onderlinge solidari- KORTE METTEN teit van alle geloofsgemeen schappen en van individuele christenen getoetst op haar geloofwaardigheid", aldus de verklaring, die behalve door mgr. Ernst en Bluysen ook door mgr. Gijsen is onderte kend. In Rceuwijk nemen katholie ken en gereformeerden za terdag het oecumenische kerkgebouw De Ark officieel In gebruik. Het kerkgebouw Is een zogenaamd multifunc- tioneel-gebouw, waarin ook vergaderruimte en een Jon- gerenrulmte is aangebracht. De kerkzual biedt plaats aan 150 mensen. Het gebouw Is ook voor watertoeristen be reikbaar. Dr Herbert Vorgrimler, pro fessor aan de Theologische Faculteit van Luzern, is door de universiteit van Munster gevraagd om prof. dr. Karl Rahner, die met emeritaat is gegaan, te komen opvolgen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9