Bondsspaarbank viert eeuwfeest Cursisten exposeren Expressie '70 Baarthuis in MENKEN BOUWT EEN OPSLAGHAL 1» --Donderdag 13 april 1972 leidse courant pagina De spaarbank aan de Voorstraat rond 1920. In de deuropening de toenmalige conciërge Jan Heems kerk met echtgenote. NOORDWIJK „De voorzit ter doet het voorstel om in deze gemeente eene Spaar bank op te richten, hetwelk naar zijn inzien eene nuttige zaak zou kunnen worden. Door den voorzitter worden als leden der Commissie van Beheer voorgesteld de hee- ren Van Stirum, Croockewit, Kroon, P. Alkemade en G. van Konijnenburg." Dit staat vermeld in de notu len van de vergadering van de gemeenteraad van Noord- wijk, die op 19 april 1872 v werd gehouden. Tevens is het de geboorte-ceel van de tegenwoordige Bondsspaar bank Noordwijk, die honderd jaar geleden op initiatief van burgemeester C. L. C. W. Pické werd opgericht en wier wieg in het raadhuis stond. De Bondsspaarbank gaat haar eeuwfeest woensdag, a.s. of ficieel vieren met een recep tie in het „Hof van Hol land". Om twee uur is daar een bijeenkomst met geno digden en van vier uur af zal er voor een ieder gele genheid zijn het bestuur van de jubilerende bank geluk te wensen. Verder heeft men voor deze jubileumdag nog enkele verrassingen in petto, doch hierover wordt tot 19 april a.s. het stilzwijgen be waard. De geschiedenis van de Spaar bank voor Noordwijk en Om streken - de naam waaron der het geesteskind van bur gemeester Pické destijds ten doop werd gehouden - is er een van belangeloze mede werking, doorzettingsvermo gen. zakelijk inzicht en visie op dé toekomst. Nog vóór de raad zijn goedkeuring aan het oprichten van de spaar bank had gehecht, kwamen de voorgestelde bestuurders reeds bijeen voor het hou den van hun eerste vergade ring. Dat was op 16 april 1872. De eerste zitting vond plaats op 7 mei, een dinsdag avond. Nog vele, vele jaren bleef deze avond voor het sparen in Noordwijk gereser veerd. Het eerste rapport over de bank, uitgebracht in de raadsvergadering van 26 fe bruari 1873 was niet bepaald rooskleurig. Slechts 26 perso nen hadden blijk gegeven van hun spaarzaamheid, en tezamen hadden zij de som van 2.685,85 ingebracht. De jaren 1874 en 1875 gaven een wat bemoedigender beeld, daarop volgden weer een paar benarde jaren met tekorten op de balans, doch daarna kon gewezen worden op een gestadige groei van de cijfers. Een zeer bekende figuur uit de eerste tijd van de spaarbank was de heer G. van Konij nenburg. Van de oprichting af was hij commissaris en deze functie heeft hij bijna 35 jaar lang tot aan zijn dood vervuld. Zijn levens- groot portret hangt nog al- tijd in het spaarbankgebouw. In het begin werden de zittin gen van de spaarbank in het raadhuis gehouden, daarna verhuisde men naar een lo kaal van de gemeenteschool aan de Voorstraat en in 1892 kreeg de bank voor haar zit- tingen onderdak in het pand Voorstraat 103 - het tegen woordige perceel van de N.V. Koniinenburg en Mark. In die tijd was daar het „Huis van Bewaring" geves tigd, en toen dat werd opge- Burgemeester C. Pické, een van de initiatiefnemers van de spaarbank. heven kwam er in het „ge vangenhuis" plaats voor de Noordwijkse spaarbank. Te gen betaling van 25 's jaars kreeg men beschikking over twee lokalen, die van- wege de gemeente werden schoongehouden. In 1910 ging een lang gekoes terde wens in vervulling. De spaarbank kreeg haar eigen ,,home", doordat het woon huis van de wed. W. van der Zalm aan de Voorstraat kon worden aangekocht. Daar werden van toen af de avondzittingen voortgezet. In de loop der jaren en ook nu nog hebben talloze Noordwij- kers zich een eigen huis kun nen verschaffen met gelden van de Spaarbank. Van het totale huizenbezit in Noord wijk, buiten dat van de ge meente, is 22% door de Bondsspaarbank gefinan cierd. Zo worden met geld van Noordwijkers andere Noordwijkers aan een huis geholpen. Op de dinsdagavondzittingen in het pand aan de Voorstraat ging het er gemoedelijk aan toe. Voor de bestuurders, die het werk geheel belangeloos verrichtten, was het beslist niet ongezellig en de wach tende spaarders wisselden in de wachtkamer de laatste dorpsnieuwtjes uit. Tot men aan de beurt was. Dan werd de deur van de wachtkamer omzichtig gesloten als men het zittingslokaal binnenging, want geldzaken golden in die tijd als een brok privacy. Een ander moest daar niet de neus in kunnen steken. Oude Noordwijkers hebben dan ook echt moeten wennen aan de open balies van de nieuwe kantoren waar ieder een zo maar zijn „oude sok" leegschudt. Anecdotes uit de oude tijd ver halen van het borreltje, dat de bestuurders na afloop van de zittingsavond gezamenlijk plachten te gebruiken. Kwam er dan een late klant, dan verdwenen de glaasjes haastig onder de stoelen en werd met een effen gezicht de geldzaken afgedaan. In de boeken van de spaar bank komt men vele bekende Noordwijkse namen tegen. Het was echter wel een toer om al de Vinken, Van den Berg's, Van Duin's, Pluggen, Van der Niets, Peschiers en Passchiers uit elkaar te hou den en daarom werden zij met bij- of toenaam aange- Nauw verbonden met de ont wikkeling van de bank is de naem van de heer Jos. M. C. de Mooy. Eerst als boekhou der en later als directeur heeft hij gedurende een pe riode van bijna 47 jaar zijn stempel op de spaarbank ge drukt. Wat de heer De Mooy heeft gedaan voor het spaar bankwezen, in het r.k. kerk bestuur, in de jeugdbeweging, als directeur van het grote bollenbedrijf N.V. Konijnen burg en Mark, als voorzitter en secretaris van Bloembol lencultuur Noordwijk, voor de Hukasch, het Bloemen- comité, het bloembollenvak in het algemeen, en tal van an dere instellingen en organi saties, heeft hem tot een der meest verdienstelijke Noord wijkers gemaakt. De bouw van het prachtige, nieuwe kantoor van de Bondsspaarbank aan de Nieuwe Zeeweg, volgde hij van dag tot dag op de stei gers. Het riant gelegen pand werd in mei 1963 door burge meester mr. G. F. W. van Berckel onder enorme be langstelling geopend. Daarna volgde een ingrijpende verbouwing van het oude, knusse kantoor aan de Voor straat tot een echt bankge bouw met modern Eind 1966 werd het publiek opengesteld. Inmiddels had er een do-wisseling plaatsgehad. Op 25 februari 1966 nam de heer Jos. de Mooy afscheid als di recteur en droeg hij zijn functie over aan zijn zoon. de heer J. J. de Mooy. Meer dan een halve eeuw is de naam „De Mooy" nu al aan de spaarbank verbonden. Bestuur en directeur zetten zich vol energie aan volgen de uitbreidingsplannen. Op 23 oktober 1967 nam men een rijdend bijkantoor in gebruik en al spoedig werd deze spaarbank op wielen een vertrouwde verschijning in Noordwijkerhout en Voor hout. In 1969 opende burgemeester Bosma tegenover het „Witte Kerkje" een fraai kantoor in Noordwijkerhout en ruim een jaar later, op 3 februari 1970 was het burjemeester G. A. Stolwijk, die te Voorhout een royaal kantoor van de Bondsspaarbank Noordwijk opende. Behalve uit de behuizing, komt de groei niet minder tot uiting in het inleggerstegoed. In tien jaar tijd (1962-1972) steeg het van 8.647.565 tot 37.045.807. Voorts bestaan er plannen de aktiviteiten van de Bonds spaarbank Noordwijk tot Rijnsburg uit te breiden. De structuur van de spaarbank is bij de nieuwe statuten in grijpend gewijzigd. Werden in het verleden de leden van de commissie van beheer door de gemeenteraad van Noordwijk benoemd, thans is voor deze commissie een College van Toezicht in de plaats gekomen, waarvan de leden worden aangewezen door de colleges van B. en W. van de gemeenten Noord wijk. Noordwijkerhout en Voorhout. Het College van Toezicht vormt de hoogste macht in de spaarbank. Thans hebben zitting voor Noordwijk dr. B. de Beer. voor Noordwijkerhout de heer J. Dudok van Heel, en voor Voorhout ir. H. van Os. Vrouwenbeweging H-5 praatte over wereld- huishouding HAZERSWOUDE De leden van de vrouwenbewegingen in Ha- zerswoude-dorp blijken hun be langstelling niet alleen te hebben voor de eigen, maar ook voor de wereldhuishouding. Hoe die laatste hulshouding te verbete ren vormde onderwerp van be spreking in het Michelshuis tij dens een bijeenkomst, die RK. Vrouwenbeweging, Christen Vrouwen Bond en Plattelands vrouwenbond belegden in sa- menwerking met de Vredes- werkgroep Hazerswoude. Rob Bijleveld van de Vredeswerk- groep leidde de bijeenkomst in, voordat Novib-medewerker Hans Sleven dia's vertoonde van Chili en de beelden voorzag i van kritisch commentaar. Hoe wel de vragen van de Hazers- woudse dames aanvankelijk niet zó vlot loskwamen, werden er ten slotte vele facetten, die het behandelde onderwerp in zich draagt, onder de loep genomen. Uiteraard kwam een de huis vrouw alleszins aansprekende zaak aan de orde: al of niet ge bruik van Angola-koffie. Hazerswoude De dit jaar voor het eerst door de Commissie Milieuhygiëne georganiseerde vuilnisdag in Hazerswoude is een groot succes geworden. De 340 kinderen van bijna alle scholen uit Hazerswoude haalden zoveel vuil weg uit parken, sloten en van de straat dat de vuilopruimdienst handen vol werk kreeg om alle vuil te bergen. Gezien het grote succes van deze dag zal waarschijnlijk ook volgend jaar een vuilnisdag worden georganiseerd. F. J. Boelen 25 jaar hij gemeente Noordwijk NOORDWIJK Zaterdag a.s. ii het vljfentwltlg jaar gelcderi| dat de heer F. J. Boelen be noemd werd tot commies op d< gemeentesecretarie te Noord wijk. In deze kwarteeuw klom hi, op tot de rang van referendaris chef van de hoofdafdeling alge mene zaken en ruimtelijke orde, ning. I Ter gelegenheid van dit jubileun wordt hem op vrijdag 14 apri a.s. in de raadszaal een .-eceptii aangeboden. Deze begint om vier uur. Het eerste uur drangl een besloten karakter. Collega'! van de heer Boelen, hoofden var de verschillende gemeentelijk^ diensten, leden van de gemeen teraad en andere autoriteiten zullen dan bijeen zijn om de ju bilaris te huldigen. Van vijf uut af is er een open receptie en be^ staat cr voor een ieder gelegen heid de heer Boelen geluk te wensen. Huisvrouwen vierden 55- OFFICIËLE „AANGIFTE" jarig bestaan van afdeling LISSE De afdeling Llsse/Hille- gom heeft gisteren in hotel Flo ra het 55-jarig bestaan gevierd. Men heeft van dit jubileum tussen goud en diamant geen daverend feest gemaakt, maar men was I in een buitengewoon gezellige stemming bijeen onder leiding van afdelings-presidente mevr. J. G. van Nieuwkoop-Den Older uit Lisse. Gast was oud-hoofdbe stuurslid mevr. Van Gilzen die 55-jaar geleden betrokken was bij de oprichting van de plaatse lijke afdeling. Verder trad op Liesbeth Veendorp, die bij haar zang en declamatie zichzelf op de gitaar begeleidde. WASSENAAR Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een verklaring van geen be zwaar afgegeven, waardoor het mogelijk is geworden aan de firma Menken-Landbouw NV vergunning te verlenen voor het bouwen van een opslaghal op het terrein aan de Rust en Vreugdlaan, in afwijking van het thans geldende bestem mingsplan. Er is een hoorzitting gehoud-n. Daarop bleek, dat de bezwaren van omwonenden zich niet zo zeer richtten tegen de bouw van de opslaghal, maar meer tegen de huidige situatie bij het be drijf, waarin echter, juist door de bouw van de hal. verbetering zal worden gebracht. Burge meester en wethouders van Wassenaar hebben zich op het standpunt gesteld, dat aan de bouw van de bedoelde hal slechts medewerking kan wor den verleend, als door de firma Menken aan een aantal waar borgen wordt voldaan. Er is nu een privaatrechtelijke komst opgesteld, die aan raad ter goedkeuring is voorge legd, en die intussen ook door de firma Menken is aanvaard. In deze overeenkomst verplicht de firma Menken zich de opslaghal aan drie zijden te omgeven door een 12 meter brede beplantings- strook. Met de aanleg van deze heplantingsstrook moet begon nen worden binnen 14 dagen na ontvangst van een van gemeen- tewege opgesteld „maskerings- plan". De firma verbindt zich verder de strook in goede staat te onderhouden. Burgemeester en wethouders zullen daarnaar ieder jaar een onderzoek instel len. Verder verbindt de firma zich, de nieuwe hal niet te gebruiken voor fabricage-doeleinden en na het tot stand komen van de hal geen emballage-materiaal of voorraaden op of bij het fa brieksterrein te zullen opslaan. Toch collecte voor Angola in Voorschoten Voorschoten B. ep W. van Voor schoten hebben de Wereldwinkel Voorschoten toestemming ver leend tot het alsnog houden vari een huis-aan-huis-collectc voot Angola. Deze mededeling doen B. en W. als antwoord op vragen, gesteld door het raadslid drs. J. Menne- ma (P.v.d.A.) over het niet lm willigen van een verzoek tot hel houden van een collecte voot Angola in de derde week van maart. B. en W. schrijven het raadslid dat de motieven, welke tot een afwijzende beschikking hebbeq geleid de volgende waren: in dó derde week van maart waS reeds vergunning verleend vootl het houden van een andere coM lecte en het negatieve udvies dat verstrekt werd van de zijde van het Centraal Archief en InlichJ tingenbureuu inzake het Inza- melingswerk te Amsterdam. Na een herhaald verzoek van de Wereldwinkel zijn B, en W. thans akkoord gegaan mits deze coU lecte gehouden wordt in de maand juni, ALPHEN In het Baardhuis (domein van Expressie *70) I staat weer een expositie op sta-* 1 pel. Dit maal zullen cursisten allerlei werken tonen, die zij on- I der leiding van de heer Run- haar gemaakt hebben. De ten toonstelling begint vrijdag en duurt twee weken, i „Het zijn voornamelijk olieverf schilderijen van de eerste cur- sus", vertelt de heer Runhaar. De cursussen zijn verdeeld in cycli van 15 lessen, daarna kun nen de leerlingen overgaan naar 1 een volgende cursus. Aan die cursisten heeft de heer Runhaar zijn handen vol. I „Je hebt er bij die pas beginnen I en dus nog even met alles ge- holpen moeten worden, de ande- I ren kunnen zichzelf heel goed redden, maar moeten toch nog wel nagelopen worden, al was I het alleen maar om ze te stimu leren. De stimulatie is erg belangrijk I volgens de heer Runhaar. „We werken er op dat de cursisten na verloop van tijd onze bege leiding niet meer nodig hebben i om te komen tot zelfwerkzaam heid. De vergevorderden geven we eigenlijk alleen nog maar af en toe een onderwerp op". heb verschillende cursisten die van plan zijn naar de vrije aca demie in Den Haag te gaan". I Buiten dat blijkt het succes ook wel uit de cijfers van degene die zich voor een cursus opge ven. „Enkele jaren geleden Gemeentelijke erkenning Laura-rit ALPHEN a/d RIJN liet ge meentebestuur van Alphen aait •den Rijn heeft besloten ter waardering van de activiteiten van de stichting Rijwielvier- dnn.gse, die dit jaar de zilveren Laura-rit organiseert, een plein In het centrum te hernoemen tot Lauraplein. Burgemeester mr. R. M. Gallas zal maandag 29 mei, vooraf gaande aan de start van de avondvierdaagse, het nieuwe naambord onthullen. Aon de vijfentwintigste internatio nale Alphonse rijwiolvierdaugse, die van 4 t/m 7 juli wordt ge houden, neemt onder meer een groep uit Engeland deel. lijst hebben. Het is namelijk on doenlijk voor ons om meer dan 15 a 20 cursisten te hebben. Zelfs dat is al erg moeilijk om dat je je aandacht zo moet ver spreiden". i zijn in het Baarthuis. (hij geeft les op een mavo) vindt hij het erg prettig de cur sussen voor Expressie '70 te lei den. „Het is toch weer een help andere inspanning. De mensen die komen, zijn er voor hun ple zier, terwijl het voor de leerlin gen een verplichting is. Verder Avondzitting rond 1920. Van links naar rechts: P. van Eeden, C. Admiraal, P. Alkemade, J. de Mooy, C. v. d. Lee en J. van Konijnenburg Gzn. is het zo, dat het aantal uren op de mavo behoorlijk is ingekrom pen en tekenles wordt daar ook helemaal gezien als een leuk tijdverdrijf, terwijl het wel de gelijk een belangrijk deel van de opvoeding is". In september gaat de heer Run haar Expressie '70 verlaten. „Ik heb een nieuwe baan gekregen aan een lyceum". Om aan te duiden welk werk er zoal gemaakt wordt, wijst de cursusleider verschillende van zijn eigen schilderijen aan. met name een drieluik in nogal ku bistische stijl. „De cursisten gaan over het algemeen van een gegeven uit zoals bijvoor beeld een drieluik, dan werken ze wat aan de vorm van het drieluik zelf en gaan ze nog eens het onderwerp vrij uitwer ken". De schilderijen in de kamer van de familie Runhaar geven overi gens alle stijlen weer, die toege past worden op de cursussen. Expressie '70 heeft met zijn ruim te nog veel meer voor dan al-1 leen exposities houden "g^1 Expositie in het Reghthuys NIEUWKOOP Van 23 tot en met 30 april is „De Bijbel in do Nederlandse prentkunst" het on derwerp van een tentoonstelling van grafiek uit de 16e tot de 18e eeuw uit het bezit van het Pren tenkabinet de Graaf. De exposi tie zal dagelijks van 2-5 in het Reghthuys te bezichtigen zijn. Dit i« een unieke kans om aan do hand van bijbelteksten een wan deling te maken door drie eeu wen Nederlandse Grafischo kunst en om door middel van deze prenten kennis te maken met de visie van onze voorou ders op do Bijbel. De opening van de tentoonstelling op zater dag 22 april om 15.30 zal ge schieden door Mevr. Ds. T. El ders-Mayer, Remonstrants pre- dtkonte. Geboorteaangifte van Zuivelkeuken LEIDSCHENDAM Als bij een „echte" geboorteaangifte heeft dr. E. van de Wiel, voorzitter van 't Nederlands Zuivolbureau, gisteren ten overstaan vnn de echtgenote van do commissaris van de koningin, mevrouw G. Vrolijk-Tccrlnk, aangifte gedaan van de vestiging van de nieuwe Zuivelkeuken van 't Nederlands Zulvclbureau. sisten. Er bestaan plannen om oe heer Van de Wiel had tevoren de echtgenote van de burge meester van Lcidschendam, me vrouw C. M. Kolfschoten-Bloem, „vergunning" gevraagd voor het optreden van mevrouw Vrolijk nis ambtenares, Mevrouw R, G. Lotgerlng-HIllebrand trad bij da aangifte als getuige op en te kende ook de „geboorteakte". Een kleuter-kaasmeisje, met het bekende huiletje op, had de dames bij hun binnenkomst Roemen aangeboden. bekende en minder bekende kunsteraars uit Nederland uit te nodigen te exposeren In bet ga- j lerietje. „Daar komt echter ont zettend veel voor kijken. Je moet om te beginnen iemand voor halve dagen aan trekken, je moet de kunstenaars arran geren en je moet goede con tacten leggen bijvoorbeeld met de pers. Publiciteit is zools met deze expositie ook erg belang-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7