Investeringsrem regering mogelijk bedreiging vestiging Heineken in Z'woude 1 Waarom niet op de Schooladviesdienst leknot mag worden Brandweer haalt i loodgieter - met spit - uit de goot Ambtenarentop pessimistisch over toekomst van Leiden W inkelwedstri jd in de Morsstraat —J DONDERDAG 13 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA LEIDEN Op de Garenmarkt De pijnkrampen waren zo hevig heelt loodgieter J. van Helden denkbeeld.s was, dat de loodgieter van de (36) tut Leiden gisteren rond goot.vleuge, at vaHen. het middaguur een avontuur be- Daarom stond leefd dat zich doorgaans alleen in nachtmerries voordoet. Hij was bezig met loodgieters werkzaamheden op een stukje loze siergoot van de voormalige Meisjes-HBS, een meter of twaalf boven de begane grond, toen hij plotseling werd getrof fen door een aanval van spit. Het plateautje waarop hij werk te, was zeker niet groter dan 1,60x0,50 meter. collega de heer Van Helden hem vanaf een lad der in zijn ontreddering bij tot dat brandweer en Eerste Hulp Dienst arriveerden. Door zorg vuldig manoeuvreren op het stukje goot (foto links) konden brandmeesters en ziekenbroeder de patiënt in het korfje van de brandweerladder werken. Bene den aangekomen, werd de heer Van Helden door zijn helpers (foto rechts) in de ziekenwagen gedragen. Brandweerlieden dragen de ongelukkige loodgieter de ziekenauto. EIDEN/ZOETERWOUDE Wanneer er een investerings heffing ingevoerd zou worden voor bedrijven in westelijk Nederland,-zou het gevolg kunnen zijn dat de vestiging van Heiniken's Brouwerijen in de Barrepolder te Zoeter- woude niet doorgaat. De heer Van Marwijk Kooy, lid van de raad van bestuur en voorzitter van de „Technische Di- 'aalf visje» van Heineken, noemt het ..Misschien zouden we het euws plan Zoeterwoude dan helemaal ombuigen". •Leiden - De Nederlandse Vereniging van Suikerzieken, afdeling Leiden e.o., organi seert op 21 april een voor lichtingsavond. tevens huis houdelijke vergadering in het ,,Loge-gebouw" aan de Steenschuur, aanvang 20 uur. Dr. R.E. Nikkels, verbonden aan het Academisch Zieken huis. zal spreken over „Be strijding van suikerziekte". Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen aan de heer Nikkels. heer Van Marwijk Kooy laakt nog enig voorbehoud. Hij :gt: „Van de plannen voor een investeringsheffing is nog maar 'einig bekend. Uit de kranten 'eten we, dat er een adviesaan- raag is ingediend bij de SER. in welke vorm de heffing >ok doorgaat, ik verwacht, dat zo zal zijn als de eerste edachten erover, die nu gepu- Sficeerd zijn. u de heffing - variërend van 0 - 100% - onverkort doorgdan dan (S? Thlou de consequentie kunnen d:_ Koe rijn, dat we naar Oost- of Zuid- Nederland gaan of naar België adio jyof een ander land, waar je dit "20 Afcoort onzekerheden niet boven 50 De ,et hoofd hangt. Ik vertrouw oe? ge :rop dat men op het oorspron- amusei te"jhe idee terugkomt en een rubriek 0 (S) de kbiö i( t l K fleuws.) ro' j| 3.03 De heffing alleen invoert voor in vestering in nieuwe bedrijven. Die weten dan, waar ze aan toe zijn. Ik ben erg bij deze zaak betrok ken, want ze doorkruist de lan ge termijnplanning van het be drijfsleven. De consequentie van de voorgenomen maatregel zou kunnen zijn, dat de grote inter nationale bedrijven wegtrekken. Daardoor wordt de werkgele genheid getroffen. Wanneer bovendien - waarvan sprake is - zelfs heffingen ge legd worden op aanvullende in vesteringen, dan moeten die worden doorberekend in de kostprijs van het produkt, het geen ook de Nederlandse export - en daarmee de gehele econo mie - in gevaar zou brengen. Tegelijk met de ook de milieuzorg bedreigd wor den als er een heffing wordt ge legd op bouwwerken „buiten" - waarvan bijvoorbeeld raffinade rijen er nog wat hebben - of als afvalwaterzuiveringsinstal- Met de bouw van Heineken's latie, zoals ook Heineken er - ter waarde van vijftien mil joen - laat aanleggen. Want ook die worden doorberekend; het is nu eenmaal brouwerij in Zoeterwoude investering gemoeid die ge raamd wordt tussen 110 en 180 miljoen gulden". Oprichting wijkcomité binnenstad LEIDEN Tijdens een vergade ring van bewoners van de Leid- se binnenstad, die gisteravond gehouden werd „In de Vrolijcke Arcke" is besloten een voorlo pig wijkcomité op te richten. Geïnteresseerden kunnen hier over informatie ontvangen bij de voorzitter, de heer J. W. M. van der Post, Pieterskerk- schoorsteeg 30. Een commissie, bestaande uit ze ven mensen zal de mogelijkhe den voor verbetering van de speelgelegenheid voor Je kinde ren in dc binnenstad nader on derzoeken. De grote belangstel ling voor deze spontane actie toonde eens te meer, hoe groot de nood op dit gebied u>. Behal ve over het speelruimte pro bleem, werd ook gesproken over uitbreiding van de groenstroken, parkeren, geleiding van óe ver keersstroom en de bestemming van de talloze leegstaande pan den. 7 41 'IDENDrs. H. G. J. Poel!, >eShuisv ürecteur van de Schooladvies- lienst, blijft op zijn standpunt taan dat hij nog deze maand j> lijn ontslag zal aanbieden als 'jf Ie gemeente Leiden niet meer indgeld uittrekt voor het werk van 13.41- ijn dienst. reden voor het aangekondigde itslag is het „Artikel 12" van Lffle Financiële Verhoudingenwet j ip grond waarvan het ministe- rie van Binnenlandse Zaken de egrotingspost ten behoeve van e Schooladviesdienst dreigt te Verminderen, ni e 1 ..Artikel 12" dreigt een ramp en e worden voor de stad. Spe- dy 'aa' voor ^ie delen van de ""'""Jn tad, die als probleemgebieden V lekend staan. Bij een vorige ge- "l egenheid is er in dit blad al op jaren wordt deze achterstand niet geheel en in vele gevallen in het geheel niet weggenomen. De doorstroming naar het mid delbaar onderwijs blijft in zeer grote delen van de stad ver achter bij het landelijk gemid delde. Bij dit alles is Leiden de per hoofd t voldoende ontwikkelingspeil van de bevolking en het lage peil van de „leefbaarheid" in de beide wijken zijn de grote rem men op de ontwikkeling van de bevolking, en vooral op de schoolvorderingen van de kinde ren in die wijken. i de be- Andersom doet de onvoldoende -volking veruit het minst aan de Schooladviesdienst wordt uitge geven. Dat geldt zelfs als de posten op de begroting, die nu omstreden zijn, ook uitgegeven zouden worden. Slechts de ste den Helmond en Maastricht hebben op dit gebied een met Leiden vergelijkbare, troostelo ze situatie. In de grote steden waar men via radio en tv nogal aan de weg heeft getimmerd, is de situatie aantoonbaar beter. ontwikkeling van de kinderen in deze wijken vrezen, dat zij in hun latere leven ook weer met 'n grote achterstand in inkomen, ontwikkeling etc. te maken zul len krijgen. Zo blijven ze rond draaien in een troosteloze, vi cieuze cirkel. Die cirkel moet doorbroken worden. De belang rijkste stoot daartoe is de ver betering van de school-ontwik- keling van de kinderen in deze wijken. dat de subsidies van En het zijn weer de probleemwij- Om hieraan, na de ontmoedigende •'.ÏRM ten behoeve van diverse ■rrnen van wijkopbouw niet Koniijan Leiden toevallen zolang ze JT&l.n de door de gemeente te "prograt erstrekken gelden gekoppeld gorden. Daardoor ontstaat de ituatie, dat CRM subsidies oor verbetering van de „leef- £}U aarheid" niet kan verstrekken, iiten )p deze gronden is nog steeds tot stand komen van in .dienstencentrum" o.a. voc 'Pu iuden van dagen in ioord" problematisch. De ver- ezenlijking van de plannen oor het gebouw van Hogen- rês orpstraat 36, die met het Dien- 55 Mede^tencentrum samenhangen, blij- en daardoor ook langer uit dan erantwoord is. Een van de on- ■delen van die plannen was, het gebouw een „huiswerk- ursus" te vestigen. ^Dr het voorgenomen ontslag Jc an drs. Poell dreigt de uitbouw Vfhan de Schooladviesdienst in het Jeding te komen. En dat, ter- 14.00 Ni hjl meer dan de helft ken van de stad waar een ont hoofding van de schooladvies dienst als een ernstige terug gang zou worden ervaren: „Plan Noord" en „De Kooi". Van de veertig lagere- en kleu terscholen. waarmee de School onderzoeken, ook daadwerkelijk iets te kunnen doen. moet de Schooladviesdienst enkele gespe cialiseerde krachten kunnen aantrekken. Sommige scholen zullen bovendien boventallige leerkrachten moeten aanstellen. adviesdienst —met een minima- Is de schoolontwikkeling van de kinderen inderdaad verbeterd, dan heeft dit reeds in de nabije toekomst gevolgen. Een verbe terd ontwikkelingspeil, een bete re inkomenspositie. Als deze zich manifesteren, zullen buurt en clubhuiswerk, woonsituatie en leefbaarheidspatroon ook op een beter peil komen, ken. >r de Een onderzoek van deze scholen Plan heeft tot de schrikbarende con clusie geleid dat zij tot de slechtste van het gehele land gerekend kunnen worden. De wijkcomité's van „Plan Noord" „De Kooi" waren al eerder Daardoor zal de stad als geheel NK zij het op minder weten schappelijke basis— tot eenzelf de conclusie gekomen. De daar na door het Maatschappelijk Contact Orgaan verrichte onder zoekingen wezen in dezelfde richting. De nog directer gerich te naspeuring door de Schoolad viesdienst bevestigden slechts de ernst van de toestand. de eerste klassen De totale woonsituatie, de grote Snderen 'eds bij de aanvang hderwijs een achterstand moet thalen. Ook in de volgende inkomensachterstand, het niet voldoende functioneren van buurt- en clubhuiswerk het on- i verbetering van haar finan ciële positie kunnen verwachten. Het is voor de toekomst van Leiden een financieel onjuiste politiek, als men in de moeilijke situatie van dit moment gaat bezuinigen op de sociale-, leef baarheids- en schoolontwikke lingsprojecten in de probleem wijken. Daardoor continueert en verergert men juist een onge zonde situatie, die voor een groot deel de oorzaak is van de benarde positie van de stad. Al leen het sterk opvoeren van de sociale- en ontwikkelingsstructu ren van „Plan Noord" en „De Kooi" doet deze wijken in de toekomst als „kostenfactoren" slinken en als „inkomensfactor" van de gemeente toenemen. Dat zijn de uitgangspunten voor een gezonde ontwikkeling, ook voor de financiële positie van Leiden, die onze stadsbestuur ders voor ogen moeten staan. Als een deel van het lichaan ziek is, zal men geen balsem smeren op een ander lichaamsdeel maar probeert men eerst het zieke deel te genezen. „Plan Noord" en „De Kooi" zijn met enkele kleinere hoeken van de stad tesamen 1/4 deel van Leiden de zieke plekken, die de gemeente (o.a. via de Socia le Dienst) ernstig belasten. Dèèr moeten de heelmeesters heen. Een van die heelmeesters is de Schooladviesdienst. Op het werk van deze dienst mag niet bezuinigd worden. Integendeel: er moet een extra schep geld voor uitgetrokken worden. Mèt drs. Poell hebben wij de in druk dat stadsbestuurders en hoofdambtenaren dit nog niet duidelijk genoeg zien en dat daardoor de prioriteiten in de stad niet juist gelegd worden. Daarom vrezen wij mèt drs. Poell, dat de argumentatie voor meer hulp aan Leiden bij de ministeries niet overkomt. Wat moet er nu gebeuren? Allen in Leiden, die verantwoordelijk- j heid dragen, moeten persoon-1 lijke, politieke en sociale tegen stellingen laten rusten en eens gezind voor het belang van Lei den ijveren. Eensgezind moeten zij de ministers en de kamerle den onder druk zetten en daar bij de meest urgente problemen —niet de dankbaarste hobbies— als grondoorzaak van Leidens moeilijkheden naar voren schui ven. Voor het bestrijden van deze oorzaken zou de regering met een „ontwikkelingshulp-pro gramma" moeten komen. Zo'n ontwikkelingshulp-program- ma moet gericht zijn op de woonsituatie, de inkomensach terstand, buurt- en clubhuiswerk, leefbaarheidsvoorzieningen, dienstencentra, bejaardenzorg en —lest best— de stimulering van het ontwikkelingspeil in de achtergebleven gebieden in ei gen land. Vooral deze laatste steunverlening kan de wurgende kringloop waarmee alles in elkaar haakt, doorbreken. Daarom mag de be grotingspost voor de Schoolad viesdienst niet worden aange tast. J. VERVOORN Beleidsambtenaren dreigen met ontslag (LEIDEN In ambtelijke kringen op het Leidse stad- Verdeeldheid meer aan twijfelen of Leiden met zijn' huidige politieke staat een verhoudingen ooit uit de financiële crisissituatie raakt. De politieke constellatie van effectieve nu (bijna de helft van dc raad is niet vertegenwoor- strategie gemeester en wethouders) staat volgens menige top ambtenaar een effectieve strategie van het Leidse ge in de weg meentebestuur ten opzichte van provincie en rijk in de In plaats van gezamenlijk ach eenmaal weg is. Althans dat verwacht mon In ambtelijke kringen. „De par tijen zijn zo verdeeld, dat ter hetzelfde doel te staan, is men hopeloos verdeeld; het is te gortig, zo zei ons een het er niet naar uitziet dat men het op korte termijn eens wordt. De situatie is de week op de secretarie. Hij vond de situatie rampza lig- gaan dan ook dat enige be leidsambtenaren dreigen met ontslag. Dat hij niet overdrijft bewijst wel het (nog geheime) rap port Visser (directeur afd. fi nanciën), waarin weinig op Het wordt meer en meer dui- delijk dal 1070 een rampjaar voor Leiden is geworden. Toen namelijk ontstond het wekkends voor Leidens fi- nanciëële situatie is te lezen. Het deze week gereedgeko men rapport-Visser werd Progressief Akkoord, waarin de Partij vnn de Arbeid de grootste partij. Hel PAK haalde geen meerderheid In van de nog niet door de pro vincie goedgekeurde begrotin gen 1970 en 1971, de situatie zelfsprekend geen meerder heid in het college van bur gemeester en wethouders, rond de aanvullende bijdra gen uit het gemeentefonds en de begroting 1972. Naar wel waarna het zich aan alle be- stuursverant woordelijkheid onttrok. ingelichte kringen ons mee deelden wordt in Den Haag juist in de begroting voor dit Nu zit Leiden met een zwak gemeentebestuur. Dat 'zwak ke' heeft datzelfde gemeente* jaar flink geschrapt. Commentaar van een zeer. in vloedrijk top-ambtenaar, op de secretarie: „Het huidige Leidse gemeentebestuur is in bestuur overigens ook al eens toegegeven. Hoofdschuldige is o.i. het PAK c.q. de PvdA, die zich aan bestuursverant- woordelijkheid blijft onttrek deze situatie geen partij voor Den Haag". Leiden verkeert in een betreu renswaardige positie. En het jammerlijke is: de situatie ken, ook in deze crisissituatie. Al moet hierbij wel worden üangetckend dnt er tussen de diverse partijen over deze kwestie geen contact bestaat, wijzigt zich niet. Ook niet wanneer wethouder Menken ook informeel niet. JAN LEUNE. Leiden Zaterdag gaan de heer en mevrouw fielversteijn vijftigste maal hun bruidsdagen in. Op 27 april kunnen ze terug kijken op heel gelukkige jaren met elkaar en met hun gezin. Hun twee dochters, een zoon en andere familieleden zijn een groots feest aan het voorbereiden, dat op 29 april gevierd zal worden. „We zijn reuze benieuwd wat er allemaal gaat gebeuren. We vissen weieens, maar vangen steeds bot", zegt de 75-jarige meneer Helversteijn. Ook de tien kleinkinderen zullen bij de festiviteiten aanwezig zijn. Het bruidspaar heeft het spreekwoord ..Rust roest" altijd in ere gehou den. Altijd zijn beiden actief geweest in het verenigingsleven. De heer Helversteijn, een olijkkijkende man vol grapjes, heeft 20 jaar intensief toneelgespeeld, o.a. in stukken van Vondel. Nog steeds verveelt hij zich niet. „Ik houd erg van lezen en mijn tuintje." Me vrouw Helversteijn (71 jaar) is bijzonder actief geweest in de Ka tholieke Actie, de congregatie van de Heilige Familie en het Katho liek Vrouwengilde. Gedurende elf jaar heeft ze in de Jozefparochie gespreksgroepen geleid. „Dat heb ik van dc grond af opgebouwd". Nu zit ze sinds vijf jaar in het bejaardenkoor en is een van de promi nenten van het dienstencentrum. In hun gezellige huis aan de Meer burgerkade wachten ze nu vol spanning op de dingen die komen gaan. „Toen we vijfentwintig jaar getrouwd waren, hadden ze ook zo'n geweldig feest voorbereid. Nu zal het ook wel weer zo zijn." Leiden Van I tot 15 mei organi seren de winkeliers in de Mors straat een grote winkelwedstrijd voor het publiek Het is de be doeling, dat men uitpuzzelt, wel ke artikelen in bepaalde etala ges niet thuis horen. Speciale wedstrijdformulieren zul len gratis verkrijgbaar zijn bij alle deelnemende winkels. De hoofdprijs bedraagt honderd Behalve de winkelwedstrijd heeft de vereniging nog andere acties op het programma staan. Zo is er ondermeer gesproken over een vlaggenactie en een even tueel te organiseren „Braderie" op 2 en 3 cki -oer Hierover zul len de winkeliers contact opne men met de Drie-Oktobervereni- ging, tijdens haur vergudering op 12 mei. gulden. Voor de rest worden waardebonnen beschikbaar ge steld. die in te wisselen zijn bij de diverse Morsstraut-midden- standers. In de tweede helft van mei zal de trekking plaatsvin den. Dit heeft de Morsstrant-Winke- liersvereniglng i.o. gisteravond besloten tijdens een ledenverga dering in café ,,'t Derde Deurt- Voorts zijn de ontwerp-statuten en het voorlopig huishoudelijk re glement aan de orde gekomen. Op de eerstvolgende bijeen komst zullen deze. na goedkeu ring van alle leden, onder de h mier komen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3