Serie griezels bij VPRO Moord op meisje niet te bewijzen 'KomjeevengezeUiglangs voorde pilzekaas?' Hou het scherm in 't oog Neerlands hoop in Panama in Den Haag TERUGBLIK t)C PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 APRILl J DOND] Terwijl Christopher Lee tegenwoordig voor de Engelse Hammer-stu dio's zowel de bloeddorstige Graaf Dracula als het monster van Frankenstein voor zijn rekening neemt, waren die taken in het Hol lywood van de jaren dertig strikt gescheiden. De Hongaar Bela Lu ges! speelde onder regie van Tod Browning telkens de vampier van adel en Karloff vervulde in die jaren driemaal de rol van baron Frankenstein» creatie, totdat deze figuur hem te veel lichamelijke inspanning ging kosten en jongere acteurs rol en make-up van hem overnamen. De V.P.R.O. gaat nu in de komende weken een aantal van deze grie- zel-klassieken uitzenden. Beginnend met „Frankenstein" anno 1931 vanavond zullen u elke donderdag eens in de veertien dagen de ril lingen over de rug lopen. Na de dood van het make-up-wonder Lon Chaney leek ook de „horror film" overleden te zijn, maar het onverwachte succes van de film „Dracula" in 1930 schonk de Unviersal-studio de moed om zich ook eens te wagen aan de verfilming van Mary Shelley's macabere ver telling over het uit lijken samengestelde wezen, dat de bezeten Ba ron Frankenstein in zijn laboratorium met hulp van de bliksem tot leven riep. James Whale zou de regie voeren, Colin Cllve was ge contracteerd voor de rol van de baron, maar naar het monster zocht men nog. Het "oog viel op de statige Engelsman William Pratt, die met een aantal kleinere schurkenrollen steeds op het tweede plan was gebleven. Weinigen konden toen vermoeden, dat deze acteur verborgen onder een afzichtelijk masker en wiens naam niet eens werd genoemd in de begintitels, door deze rol binnen het jaar als Boris Karloff de griezelkoning van Hollywood zou worden, daarbij Bela Lugosi helemaal in de schaduw stellend. De rol van het monster was dankbaarder dan Pratt, die de hele film geen woord mocht zeggen, in zijn stoutste dromen had kunnen hopen. Hij had er ook wel iets voor over moeten hebben. Iedere ochtend werd er door de grimeur, voor de opnamen begonnen, eerst vier uur aan hem „gewerkt". Zijn hoofd kreeg ongeveer anderhalf maal de nor male omvang, zijn oogleden werden met stopverf „verzwaard" en zijn wandelcostuum zat hem wat krap in de schouders, terwijl me talen staven in de gewatteerde broek hem de gang van een rheuma- tische steltloper gaven. Alsof men nog bang was dat hij er op een holletje vandoor zou gaan was zijn schoeisel met lood verzwaard. Hoewel „Frankenstein" na ruim dertig jaar met zijn duidelijke stu dio-decors - het kerkhof, de toren waarin het laboratorium geves tigd is, het dorp dat zo van een operettegezelschap schijnt te zijn geleend - eerder amusant verouderd aandoet dan huiveringwekkend, smulde het publick er in 1931 van. Toen moest er natuurlijk een vervolg komen, maar goede raad was duur, want het monster was immers levend verbrand in de oude molen. Voor een paar harde dollars staan scenarioschrijvers echter voor niets. Zij vonden er wel wat op en voegden er terloops nog een getikte professor Praetorius, die mensen in wekflessen bewaart, en een angstige bruid voor het monster aan toe. Ernest Thesinger en Elsa Lanchaster, mevrouw Charles Laughton in het dagelijks leven, werden aan de vertrouwde rolbezetting met Cllve als baron en Kar loff als zijn schepping toegevoegd. „De bruid van Frankenstein" wederom onder regie van James Whale toont echter duidelijke verschillen met deel 1. Het monster is, op verzoek van Karloff, menselijker geworden. Het is meer een arm gedrocht, door iedereen - zelfs zijn bruid - verafschuwd. Alleen een blinde kluizenaar, die zijn afzichtelijk masker toch niet kan zien, is niet bang voor hem en ze worden bijna vrienden. Als het monster een klein meisje vermoordt is dat niet uit booasardigheid maar on handigheid enz. enz. De film deed het zo mogelijk nog beter bij het publiek dan zijn voor ganger en in 1939 stond de derde „Frankenstein" voor de camera. Het monster moest dit keer door de scenarioschrijvers uit de diep vries worden gehaald. Geen nood, hij was in een oogwenk ontdooid. Moeilijker was dat met Colin Clive, die altijd de baron speelde. Die was inmiddels écht overleden. Geen nood, de film ging „De zoon van Frankenstein" heten en Basil Rathbone speelde de titelrol van de jonge baron, die het werk van papa voortzet. Lionel Atwill was de politiechef en als extra griezel kreeg Bela Lugosi de rol van bul tige laboratorium-assistent met een gebroken nek. Rowland V. Lee voerde dit keer de regie. Toen Karloff aan het slot van Franken stein III in de kokende olie verdween, was voor hem de maat vol. Hij was voor geen goud in een Frankenstein-monster meer te veranderen, maar tweede plans acteurs als Glen Strange en Lon Chaney junior waren meteen bereid Karloff's uitrusting over te ne men. Dat betekende tevens het begin van het einde van deze serie. Het de finitieve einde kwam toen het duo Bud Abbot - Lou Costello het monster liet opgraven voor een van hun griezelkluchten. Totdat de Engelse Hammer-studio er weer brood in zag en ruim tien jaar ge leden de hele handel van Hollywood overnam. „Dracula" had in Amerika inmiddels een nog korter leven gehad. De graaf-zonder- spiegelbeeld, die in met spinrag gedrapeerde graftomben huisde, gaf al in 1937 de geest en werd alleen nog maar opgeroepen voor wat kluchtwerk met Abbott en Costello, voor wie geen monster hei lig was. Andere vampiers, met andere leefgewoonten namen de gra felijke taak voor wat de Verenigde Staten betreft op het witte doek OTTO MILO. Kampioen schappen tafeltennis op liet scherm (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM —De N.O.S.-radio en -televisie zullen een aantal reportages verzorgen van de Europese tafeltenniskampioen schappen, die van zaterdag 15 tot en met zaterdag 22 april worden gehouden in de Energie hal in Rotterdam. 5e NOS-televisie zendt dinsdag 18 april van 22.35 tot 22.50 uur via Nederland 11 een samenvatting uit van de gespeelde wedstrij den Op zaterdag 22 april kan men in de pauze van een pro gramma over het wereldkam pioenschap ijshockey recht streekse beelden van de tafel- tonniskampioenschappen zien. De pauze valt tussen 14.55 en 17.00 uur. Het programma wordt uitgezonden via Neder land 11. Eveneens via Neder land 11 wordt later op de dag van 18.30 tot 18.45 uureen samenvatting uitgezonden. Com mentator is Jan Kamlag. )e ïadio zendt op verschillende tijdstippen rechtstreekse repor tages uit. Penny Casdagli als Lucia, het ver moorde meisje. (ADVERTENTIE) Hoorden we iemand zeggen. Een mooi woord. Hadden we graag zelf bedacht, 't Is ook waar dat een pilsje en een schoteltje kaas bij elkaar horen als Laurel en Hardy. Een slok en een brok, goudgeel hier en goudgeel daar. 't Gekke is dat kaas meteen ook de superdemokraat is onder de drankgezellen: past evengoed bij pils als bij de duurste Chèteau La Grande Quelconque. Zeg es, hebt u geen trek in een glaasje kaas opeens? In de serie Misdaden uit harts tocht vanavond het vijfde deel, getiteld Olivier. Als een man door de politie wordt aangetroffen in een hotelkamer met het lijk van een meisje aan zijn voeten en zijn vingeraf drukken op een pistool, dan kan hij moeilijk nog beweren dat het zelfmoord was. Toch houdt de man in kwestie, de dirigent Olivier Bressil, het laatste vol. Zelfs zegt hij het meisje hele maal niet te kennen. Voor de rechters verandert zijn houding wel. Het meisje blijkt een bewonderaarster, die hem na een concert heeft opgezocht. Haar naam is Lucia Conti, ver telt hij en zij heeft hem ge smeekt om van zijn vrouw te scheiden. Later bekent hij haar naar zijn hotel meegenomen en een etentje voor haar betaald te hebben. Maar de aanklager kan geen bewijzen en geen motief aandragen, waardoor deze „misdaad" een duistere zaak blijft. In de hoofdrollen zijn te zien San- dor Eles als Olivier en Penny Casdagli als Lucia Conti. Ned. 1 21.10 uur. Calimero Het kleine kuikentje ontmoet op straat een aardige man die zegt zijn oom Hendrik te zijn. De domme Calimero gelooft het di rect. Ned. 1 19.05 uur. De mens en de see Tijdens een tocht door Yucatan laat Bruno Vailati ons de fraaie imposante overblijfselen zien van de Maya-beschaving. Ned. 1 21.00 uur. T ros-sport Het programma TROS-SPORT zal voor een belangrijk gedeelte ge wijd zijn aan de uitreiking van de „Ballon d'or" (Gouden bal) die Jc-han Cruyff werd uitge reikt. Deze trofee, verbonden aan de titel „Europees voetbal ler van het jaar" en met een overweldigende meerderheid van de internationale jury van sportjournalisten aan de Ajax- speler toegekend, zal hem wor den overhandigd door Jacques Ferran, direkteur van het Fran se voetbalblad France Football, de initiatiefnemer van deze on derscheiding. Bij deze feestelij ke gebeurtenis zullen behalve bestuursleden en alle spelers van Ajax ook sportsterren en vertegenwoordigers uit de Ne derlandse en internationale sportwereld aanwezig zijn. Ned. 1 22.00 uur. Laurel en Hardy Phillip, het Schotse neefje, komt bij oom Ollie op bezoek. Phillip (Stan) blijkt echter een harts tochtelijk rokkenjagen. Ned. II 20.35 uur. Namens... Vanavond een vervolg op het pro gramma dat op 30 maart j.l. werd uitgezonden. Men maakt kennis met enkele Groningers die de tenachterstelling van hun provincie aan den lijve onder vinden. Op 15 april a.s wordt in de stad Groningen een volkscon gres gehouden onder het motto „Groningen geen wingewest" Dat dit niet zo maar een kreet is mag o.a. het volgende illus treren. Voor een kleine tuinder zijn de stookkosten 20 tot 25 procent van zijn totale kosten. Het rijke aardgas stroomt voor het grootste deel weg naar Hol land en het buitenland. Nog en kele cijfers: In de hele provincie Groningen zijn 8346 geregistreerde werklo ze mannen, dat is 7,5 procent van de totale mannelijke be roepsbevolking werkt één op de negen direct in de landbouw. Meer dan de helft van deze boe ren heeft een besteedbaar inko men dat lager is dan het mini mumloon. Het overgrote deel van de boeren, tuinders en vis sers werkt 60 tot 70 uur per week. Iedere dag worden in Groningen drie boerenbedrijven gesloten. Vervangende werkge legenheid is er nauwelijks. Ned. II 20.50 uur. De zenuwen gieren door m'n keel De eerste uit een serie van zes oude horrors.die de VPRO van af vandaag om de veertien da gen gaat uitzenden. Vanavond: „Frankenstein, het ontstaan vn het Monster". In deze film uit 1973 speelt de acteur Boris Karloff de rol van het monster. Voor verdere gegevens zie elders op deze pagina. Ned. II 21.20 uur. Delftenaar in jazz-quiz (Van onze radio- en t-redactle) HILVERSUM- Do heer R. W. Goudzwaurd, een 31-Jarlge amb tenaar uit Delft, gekozen als Nederlands kandidaat voor de 5e jaarlijkse jazz quiz van de Europese Radio Unie, die dit jaar voor de eerste keer door de NOS-radio wordt georgani seerd en plaats heeft vrijdag a.s. in de NCRV-studio in Hil versum. De Nederlandse deelne mer werd geselecteerd uit 8 kandidaten, die op hun beurt weer waren gekozen uit 40 bij de NOS-radio ontvangen aan meldingen voor deelname aan de quiz. Aan de jazzquiz nemen kandida ten deel uit 8 bij de Europese Radio Unie aangesloten landen, n.l. België, Denemarken, Fin- lurid, Frankrijk, Italië, Neder land, Noorwegen en Zweden. De eerste prijs is een reis voor 2 personen naar een jazzfestival naar keuze in de Ver. Staten. De tweede prijs Is een soortge- lijKe reis binnen Europa. De jazzquiz begint om 20,00 uur op Hilversum 2 TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I r School-tv r Fabeltjeskrant r Journaal NOS 10.45 u 18.45 u 18.55 uur J TROS 19.05 uu 19.10 uu 20.00 uu 20.21 uur Dubbel en dwars 21.00 uurE 21.10 uur H 22.00 uur 1 IKOR 22.35 uur C 23.05 uur J NEDERLAND II 18.45 18.55 19.05 uur 19.25 uur 20.00 uur VPRO 20.21 uur 20.35 uur 20.50 uur 21.20 Fabeltjeskrant Journaal Zolder 9 Jubilate Journaal Berichten uit de s leving Laurel en Hardy Namens De zenuwen gierde! door mijn lijf (film Ter visie Journaal MORGEN NEDERLAND I NOS 10.45 uur School-tv 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal EO 19.05 uur Orgelconcert 19.30 uur Confrontatie 19.50 uur Tenslotte 20.00 uur Journaal NCRV 20.21 uur Hier en nu 20.30 uur Zeskamp achter d« schermen 21.10 uur Farce majeure 21.35 uur Lang leve de opera 22.45 uur Piet van Egmond 22.55 uur Journaal NEDERLAND II VARA 18.45 uur Fabeltjeskrant talDEN 18.55 uur Journaal [t ffj 19.05 uur Hier is Lucy 19.30 uur Koning klant Nederl 20.00 uur Journaal van H< 20.21 uur Afdeling Fraude woude (tv-serie) <je raa. 21.10 uur Twee voor twaalf 21.50 uur Achter het nieuws i n NOS Plan Z( 22.30 uur Uit de kunst 23.00 uur Journaal 23.05 uur Den Haag vandaag heer 23.10 uur Wereldkampioenscrnaa'<t n pen ijshockey zegt: linvesteri RADIO SlfJ ook dooi gedachte sWceerd de hel Ifl0?ó - Wie dinsdag het eerste deel van de Duitse opvoering van Goe the's jeugdwerk Clavigo (in de zelfde tijd ontstaan als zijn „Oer-Faust") geboeid heeft uit gezeten, heeft gisteravond het tweede deel vast niet gemist. Volledigheidshalve hebben we daarom op Nederland I de speelfilm in de serie „Theatre of the Stars" bekeken. Op pa pier een aantrekkelijk produkt (sterren als Julie Harris. Tho mas Gomez). Op het scherm bleek het een nogal verouderd aandoend mengsel tussen horror en thriller, dat binnen 50 minu ten twee lijken, een drietal heel erg nare mensen, en griezelcli- ché's liet zien die achtereenvol gens aan Hitchcock, Poe en Les Diaboliques (alles een beetje) deden denken. De orgelende muziek van Bernard Herrmann, begeleider van vel? échte Hitch- cocks en van „Obsessions" van onze eigen Pim de la Parra, lag er even dik boven op. Bepaald geen tegenwicht voor het klas sieke gebeuren op het andere net. Studio Sport bood op I heel wat meer verrassing, al was het alleen maar omdat ijshoc- key-commentator Frans Hen- richs in Praag bij de wereld kampioenschappen ziek in z'n hotel bleek te liggen. Zonder zijn vlezige commentaar, maar met een koele Herman Kuiphof uit de studio, leek ijshockey een volkomen andere sport. Opval lend in het Praagse stadion de veie reclameborden, waarvan zover we konden zien elf voor V/esterse artikelen of instanties, één Oostduits en één Tsjechisch bord. Een curieuze frontale con frontatie van Tsjechen en Rus sen met onze kapitalistische consumptiemaatschappij. Uit'de glimp die we opvingen van „Al les goed thuis?" op II, leek dat programma minder een helder stuk informatie over het hoe en waarom van praatgroepen van ouders, dan een wat irritante „belijdenis" in die werkwijze vol goede bedoelingen en met (ongetwijfeld) nuttig effect. Switchend naar de NOS-vleugel op I, bleek „Graag gedaan" in de persoon van uitgever van schoolboeken Jan Muusses een sympathieke „onbekende" naar voren te brengen. Muusses is een man die veel stimulerend werk verzet op de achtergrond van de beweging voor onder wijsvernieuwing. De informatie daarover bleef nogal vaag. Juist van deze man hadden we graag iets gehoord over het actuele „schoolboekenvraagstuk". De mooiste persoonlijke „state- (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Op vrijdag 14 april organiseert de Haagse stichting BZZTOH-teater een optre den van Freek de Jonge en Bram Vermeulen, mo menteel beter bekend als „Neerlands hoop in bange dagen", van hun nieuwe programma „Neerlands hoop in Panama", in Kreade, Eekhoornrade 15, te Den Haag om 20.30 uur. De nieuwe show van Neer lands hoop is karakteris tiek voor de ontwikkeling waaraan Freek en Bram sleutelen om met een ei gen stijl af te wijken van de bekende, platgetreden kabaretpaden. De identiteit laat zich het beste omschrijven als kri tische betrokkenheid bij alles wat er in de samen leving van vandaag ge beurt. een betrokkenheid die meestal via ironische spitsvondigheden de toe schouwer bereikt. Kerkorgelconccrlsemi-klassli klassieke muziek. 19.35 (S) TIJ voor muziek in vrije tijd: Kot en Accordeon-orkest. 20.05 PI plaats: InformnUe over toe recreatie. 20.30 (S) Radio gevarieerd programma; 22.20 overdenking: 22. MO Nieuws: Den Haag vandaag. 22.50 De op school. Ja - maar hoe? Et 23.10 (S) Metropol e orkest ensemble en solisten: amu muziek. 23.55—24.00 Nieuws. !jj zou de Nederlai iet hoo :rop dal Jcelijke HILVERSUM II >S'7Q. 19.00 nuslcerenharmonie-orkest. )e gesproken brief. IKOR: Cleur: vragen rondom schrift nenlcving. AVRO: 20.00 N 0.05 (S) Residentie Orkest m laags Toonkunstkoor en zan en: klassieke muziek. 21.3 3.5624.00 Nieuws. MORGEN ments" kwamen van Muusses zelf of uit zijn naaste omgeving. Z'n kleindochtertje over zijn werk: „Hij maakt enveloppen open en haalt de brieven eruit." Mies Bouwhuys, de auteur van de Sinterklaas-musical. Een huis in een schoen, ziet haar werk gewaardeerd door de inzending van deze musical naar twee tv-festivals. Drie programma's naar festivals (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM— De NOS zendt twee programma's in voor de Prlx Jeunesse International 1972, het tweejaarlijkse con cours voor jeugdprogramma's, dat van 2 tot 10 juni a.s. in München wordt gehouden. Het zijn Oorlogje spelen, een pro gramma uit de rubriek Woord voor woord extra, dat op 31 mei 1970 door het IKOR werd uitge zonden. De regie had Trudi van Keulen. De presentatie berustte bij Aart Staartjes, die als z.g. verslaggever fungeerde bij een door kinderen van een school in Venray geënsceneerd oorlogs- Voorts wordt ingezonden Een huis in een schoen, de door Mies Bouhuys geschreven en door Ju lius Steffaro van muziek voor ziene Sint-Nicolaas-musical, die de NOS-televisie op 5 december 1971 uitzond. Deze musical wordt ook ingezon den naar het Gouden Harp Fes tival in Dublin, waarin folkloris tische programma's worden vertoond. KRO: 7.00 Nieuws. 7.03 Het le woord. 7.07 (S) Badinerie muziek (gr). (7.30 Nieuw; Nieuws. 8.41 Voo 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) De stereokop. (1 [DEN— ivillrecteui lienst, faar tuinbouw. 12.30 Nleuv Echo, 13.00—13.05 Rac 1- ijn c 4.05 Schoolradio. 14.30 (S> Ir lidagmuzikaal (15.30—15.32 VVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochte unstick. 7.20 Dag met een lichte platen, reportages er views. (8.00 Nieuws. 8.11 Ra naai. 8.30-8.33 De Groentema bezoek aan Engeland. AVRO: Beursberichten. NOS: 12.00 BI progri treld: lnfoi 12.30 OverheldsvoorllchUi ding voor de landbouw. 12 Lichte grammofuonmuzlek. praatje. Nieuws. VARA: 13.11 Act NOS: 13.25 Toerismo: to Duitsland: Inft en muziek uil de Eond; E.O.: 14.65 Ruimte: radL 6.00-10.02 Nloui HILVERSUM III cent van Engelen Show. 12.00 Nieuws. 12.03 The Joe Show. 13.00 Nieuws. 13.03 D« Show. NOS: 14.00 ND NI' k> d; ijn ont le geme ;eld uitt dien reden ntslag Fina legrotinj le Scho [ermindi .Artil v lekend tse( !genhei< ,1 Pi'si rekI JS rorden. ituatie. irheid deze et tot S - tort .di jP^Jtiden loord" 'ezenlijl oor he Igjorpstra; le^tencenti en daar erantwc erdelen het j iirsus" het i drs. v" an - de S Hing t hjl mee tinderen 'eds bi hderwij: *halen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2