£eidóc(3ou/ta/rti Kosten overheid stijgen in 1973 met twee miljard .AMBTENAREN EEN BAALTJES [EET SANOceL AOW gaat omhoog tot minimumloon Alphen krijgt verpleegtehuis Voorzitter KABO over preiding rijksdiensten Vervolging I Portugese Lagenten'"' Oppositie van CDU verscherpt 250 man met ontslag bij Stokvis, Ogeni en T.U. ft Rapenburg 2, Leidon, postbus 11, telefoon 22244' - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. dvertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244' (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal ƒ23,60; jaar 91.55. 63e jaargang, no. 18.669 DONDERDAG 13 APRIL 1872 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 21.00 uur De mens en de zee: 21.10 uur Misdaden uit hartstocht. PLAATSELIJK EEN BUI Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtin gen. Minimumtemperaturen van 6 graden aan zee tot omstreeks 2 graden in 't binnenland. Maxi ma morgen rond 11 graden. Van onze parlementaire redactie JrECHT „Ambtenaren zijn geen baaltjes meel. Poli tieke partijen en regering, neemt u wel in acht. Wanneer Piiet met de grootst mogelijke zorgvuldigheid wordt ge handeld, zullen wij niet aarzelen op harde wijze duidelijk te maken, dat ook de ambtenaren niet met zich laten sol len". Aldus de voorzitter van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel (KABO), John Dellaert, vanmorgen In zijn toespraak tot de bondsraadsvergadering van de KABO in Utrecht. heer Dellaert deelde mee dat de KABO best bereid is mee te wer en aan het streven naar een herstel van de evenwichtige spreiding ij de werkgelegenheid in Nederland. „Waar de KABO echter niet chter staat, is een beleid waarbij de lasten van dit evenwichtsher- onevenredig grote mate of misschien zelfs wel overwegend ip de ambtenaren zouden komen te liggen. De ontwikkelingen van Ie laatste tijd vervullen ons met grote zorg". 'heer Dellaert hekelde het feit dat de eerste verantwoordelijkheid w ^^*oor de spreiding van de rijksdiensten bij de minister van volks- V huisvesting en ruimtelijxe orde- Bing is komen te liggen en niet Ej minister Geer ts erna van nnenlandse zaken), die voor t personeelsbeleid bij de over- Éid verantwoordelijk is. De mbtenarenbonden willen in- praak hebben in het sprei- ingsbeleid van de overheid, irigens is de heer Dellaert van )ening dat bij het gehele sprei- ingsbeleid de vrijwilligheid oorop dient te staan. ,,Wan- feer een ambtenaar om rede nen die hem persoonlijk aan gaan meent bezwaar ts moeten Baken tegen een verplaatsing l door hem gevoeld ais een de- jortatie zal met zijn bezwaar ït het uiterste rekening gehou- en moeten worden. Formele pdeneringen gaan hierbij niet p. Men zij gewaarschuwd", al ius de heer Dellaert. Witte fietsen voor milieu conferentie DEN HAAG (ANP) Wit te en blauwe fietsen staan ter beschikking van de deelnemers aan de mi lieu-conferentie, die de Verenigde Naties in juni in Stockholm zullen hou den. De fietsen, 200 in totaal, zijn beschikbaar gesteld door een Zweedse fabri kant, die hiermede rog eens de aandacht wil ves tigen op dit alternatief voor de auto, dat minder verontreiniging van het milieu veroorzaakt, li chaamsoefening verschaft en gemakkelijker te par keren is. We zijn nog niet eens aan de zomer begonnen, of de modehuizen be ginnen al met het tonen van hun wintercollectie voor de komende winter. De Gezusters Fontana uit Rome ontwierpen dit broekpak van kameelhaar, dat gecompleteerd wordt door een gele geruite blouse en dito pet. Ook voor de komende winter is deze fluwelen avondjas. De kleuren zijn blauw en zwart. De jas werd ontworpen door Émilio Pucci. Beieren houdt zich schoon MüNCHEN (AFD) De Zuidduitse deelstaat Beieren laat het niet bij vrome wensen als het over de bescherming van het milieu gaat. In de arrondissementen Starnberg, FUrstenfeldbruck en Landsberg krijgen de mensen die verantwoordelijk zijn voor de vervuiling zwa re boeten opgelegd tot een maximum van 10.000 gulden. Zo kan een nonchalant weggeworpen plasticzak die als vuilniszak dienst doet zijn ex-eigenaar op 150 gulden komen te staan, een in een put of gat geworpen afgedankte auto op 500 gulden en een leeg sigarettenpakje, mits op heterdaad betrapt, 10 gulden. Zonder ingrijpen 4 miljard DEN HAAG De rijksuitgaven van 1972 stijgen als er niet zou worden ingegrepen volgend jaar min of meer automatisch met een kleine vier miljard gulden. Er is echter een ruimte van nog geen twee miljard gulden, uitgaande van datzelfde automatisme aan de inkomsten (vooral belasting) kant. Derhalve moet voor dat verschil een uitkomst worden gevonden, hetzij door beperking van de uitgaven hetzij door de inkomsten op te voeren. ADVERTENTIE de enige matras met de juiste celbalans safei Is het sen rol heqj, altijd d»5c broekjui model >ter/katei k voorz plooie 3j es kleu 34-44 ^30.- Wijkcomité op de bres voor school adviesdienst [DEN Het wijkcomité „Plan !oord" zal in een adres aan de eidse gemeenteraad zijn be- Drgdheid uitspreken over een ïogelijke besnoeiing van de be- roiingspost voor de schoolad- iesdienst. Het wijkcomité be- leif de onverkorte handhaving an de begrotingspost ils bekend heeft de directeur an tfe schooladviesdienst drs. 'oell al met heengaan gedreigd 'anneer de financiële situatie oor zijn dienst niet verbetert. wijkcomité acht het werk van schooladviesdienst van emi- belang voor het onderwijs Plan Noord". Het zal dan meest betrokkenen ichoolbesturen onderwijzers en idercomité's) in de wijk bena- 1 eren om adhesie te geven aan adres, dat ook zal worden rzonden naar Gedeputeerde taten, de minister van Binnen- ïndse Zaken. Adhesie-betuigin- en kunnen worden ingezonden p Kemperstraat 5, Leiden. Capril fungeert dezer dagen als trefpunt van vakantiegangers. Het echtpaar Onassis (links) brengt enkele dagen op het eiland door; na afloop van een diner werd Jacqueline gezien in gezelschap van de fameuze folksinger van het eiland. Scarano. Haar man Aristote- les rechts naast haar. Elders op het eiland verblijven Theo Schubert en zijn vrouw Minouche (rechts) die onlangs werd vrijgesproken van een beschuldiging van moord tijdens een geruchtmakende rechts zaak in West-Duitsland. iitnt' (Zie verder pag. 3) amerlid vraagt: |N HAAG (ANP) Het PSP- \amerlid Van der Spek heeft de ministers van justitie, binnen landse zaken en buitenlandse laken gevraagd de in ons land jpererende Portugese „agen- jen" te vervolgen of uit te wij- J zegt te beschikken over de ge- ifeevens, die „ontoelaatbare" pandelingen van deze agenten Onomstotelijk aantonen. De heer pan der Spek noemt het (oog luikend) toelaten van intimida tie en van zelfs regelrechte be dreiging v£in in ons land verblij dende Portugezen door Portuge se agenten in strijd met de ge lijke aanspraak op bescherming [Van persoon en goederen, die alle in Nederland verblijvende personen genieten. BONN (UPI) De kloof tussen de Westduitse regering en de oppositie over de verdragen met Moskou en Warschau is woensdag nog groter geworden. Oppositieleider Rainer Barzet had gisteravond op uitnodiging van Willy Brandt een speciaal gesprek met de bondskanselier. Na afloop van de twee uur durende ontmoeting zei hij: „Ons nee tegen de verdragen blijft. Sterker nog, ons standpunt is harder geworden". Brandt had Barzel en zijn collega's uitgenodigd in een poging hun gedachten te veranderen over de ratificatie van de ver dragen. De regerende social-democratische-vrije democrati sche coalitie van Brandt heeft een zeer kleine meerderheid van vier zetels in het parlement en een nederlaag (op 4 mei is de stemming) rond de ratificatie betekent bijna zeker de val van de regering. Regeringswoordvoerder Rudiger von Wechram zei na het gesprek dat de bondskanselier Barzel had gewezen op de verbondenheid van de verdragen met het verdrag van de Grote Vier over Berlijn en op de algemene invloed die ze hebben op de betrekkingen tussen oost en west. De Sowjet-Unie heeft gezegd de overeenkomst over Berlijn niet te zullen tekenen als het parlement in Bonn de niet-aan- valsverdragen niet ratificeert. De oppositie was echter niet onder de indruk. „We waren uiterst teleurgesteld", zei Richard Stücklen, leider van de christen democratische parlementaire groep, die samen met Barzel en oud-minister van buitenlandse zaken Gerhard Schroder het gesprek had bijgewoond. Landelijk bejaardenpaspoort DEN haag De regt£ng streeft ernaar over het hele land een bejaardenpaspoorfin te voeren. Bejaarden kunnen daar mee goedkoper reizen met openbaar vervoer en krijgen re ducties op sociale en culturele evenementen. In veel steden bestaat al een bejaardenpaspoort. DEN HAAG De regering houdt ondanks de financiële tegensla gen vast aan haar plan de A.O.W. binnen drie jaar op fe trekken tot de hoogte van het netto minimumloon. Dit bleek tijdens het Kamerdebat over de nota bejaardenbeleid. In mei krijgt de regering het al lang verwachte advies van de S.E.R. over de programmering van de verbeteringen der socia le voorzieningen. Het kabinet wil dan zo snel mogelijk over de fasering van de optrekking van de A.O.W. beslissen. De verhoging van de A.O.W. zal ten koste gaan van de kinderbij slag, die mede voor de midde len zal moeten zorgen. De kin derbijslag zal dan - om te be ginnen - voor het eerste kind worden bevroren. PvdA en D'66 dienden een motie in, waarin de regering gevraagd wordt meer te doen aan de voorbereiding op pensionering, meer bejaardenhelpsters aan te trekken en meer mogelijkheden te creëren voor sociale en cultu rele ontplooiing van bejaarden en andere leeftijdsgroepen. Mej. van Leeuwen (AR) diende een motie in, waarin zij-vroeg om een aparte, eenvoudige bij standsregeling voor zelfstandig wonende bejaarden, die alleen A.O.W. hebben. Alphen Alphen krijgt een ver pleegtehuis voor langdurig licha melijk zieken en geestelijk ge stoorde bejaarden. oord. Het is de bedoeling dat men in Alphen via contact met de bejaardentehuizen tot een af gerond circuit komt. De compenserende maatregelen kunnen dan meteen soelaas brengen voor de volgende jaren, want ook dan zullen bij ongewij zigd beleid de uitgaven sterker stijgen dan de ontvangsten: in 1974 zou er 2,8 njiljard meer nodig zijn bij een ruimte van rond 2 miljard en in 1975 rond 2,5 miljard bij een ruimte van twee miljard. In de cijfers, die minister Nelissen vandaag heeft verstrekt aan de Kamer over in komsten en uitgaven bij onge wijzigd beleid, speelt als onge wisse factor mee de mate waar in de overheid de komende ja ren de ambtenarensalarissen zal verhogen. De „ramingen ongewijzigd beleid" minister Nelissen van Finan ciën hanteert deze term niet graag, omdat de indruk zou kun nen ontstaan, dat er geen be leidswijzigingen te wachten zijn, temeer omdat de ramingen uit gaan van de eerste begroting van dit kabinet, die nog goed deels door de vorige regering is opgesteld tonen aan, dat de rijksuitgaven in 1972 nog op 38 miljard konden worden gesteld. Maar in 1973 zullen ze al 42,5 miljard zijn, in 1974 bijna 46.5 miljard en in 1975 komen ze bo ven de 50 miljard uit. Een en ander uitgaande van een loon somstijging van 7,5 pel. Bij ho gere loonsomstijging worden de uitgaven uiteraard ook wezenlijk hoger. Bij 12,5 pet loonstijging in elk der jaren bijvoorbeeld resp. 44, 49,5 en 55,5 miljard gulden. DEN HAAG —De besturen van Ogem N.V., technische Unie be- heer N.V. «O van R. S. Stokvis en zoncne N.V. stellen zich voor Stokvis en Technische Unie be heer tc fusioneren onder de nieuwe naam 'Technische Han dels Combinatie N.V.'. Het go- val is dat in totaalb idezej-b val is dat in totaal bij deze be drijven 250 ontslagen- zullen val len. Ondernemingsraden en vak bewegingen zijn reeds in een voerg stadium ingelicht cn op de hoogte gehouden. Jongen verongelukt ALPHEN. Bij werkzaamheden op een bouwterrein aan de Sint-Jorisstraat in Alphen aan de Rijn is vanmorgen een jongeman dodelijk verongelukt. Hij kreeg het heiblok op zijn hoofd. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de nuam van het slachtoffer nog niet bekend. Vietnamese kinderen houden hun oren dicht, terwijl een stuk geschut vanuit hun dorp op de Noordvietna- mezen vuurt. Noordvietnamezen hebben vanmorgen een aanval gedaan op de twe grootste Amerikaan se installaties in het noorden van Zuid-Vietnam, terwijl ook de provinciehoofdstad An Lok zwaar onder vuur kwam te liggen. Het tenuis, aat een capacueii van tweemaal honderd bedden krijgt, wordt gebouwd op het terrein aan de Delfzichtweg tegenover het Rijnoordziekenhuis. Men hoopt begin volgend jaar met de bouw te beginnen, zodat het ver pleegtehuis tegen het einde van 1974 in gebruik kan worden ge nomen. De kosten zullen tussen de 15 en 20 miljoen gulden ko men te liggen. Directeur wordt de heer Bergsma, tot nu toe waarnemend directeur van Rijn- Langer bellen naar 'geinlijn' 1 Go*»" heeft het tijdsbestek waarin het mogelijk is de mop van de dag van Max Tailleur via telefoon nummer 020-211811 te beluiste Tt,. t>o" - ICvin"ï»""* r A ren, met vier uur uitgebreid. De mop is te horen van vijf uur 's middags tot negen uur 's mor gens, gedurende het gehele weekeinde en bovendien iedere werkdag 's middags van twaalf tot twee uur. \-°— Enige maanden lang moest de PTT in verband met de over weldigende belangstelling voor dit nummer de bereikbaarheid principieel bezien^beter! beperken tot de uren waarvoor het vrijetijdtarief geldt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1