Swerts winnaar door protest van Gimondi De KNMV leert niets s8S» Jan van Dooyeweerd liet zich insluiten en verspeelde winst ©son1 uütlr KLASSIEKER GENT-WEVELGEM Fedor den Hertog raakte trui kwijt Ultimatum weer door Joegoslaven verlengd Skol spreekt uw taal Proeft maar. Cliff Richey tekende bij Lamar Hunt Theo Bult na val met rijden gestopt: LEIDSE COURANT De finish van Gent-Wevelgem Tweede van links gaat Verbeeck als eerste over de eindstreep. Naar aanleiding van een protest van Gimondi (links) zou hij later naar de vijfde plaats gedeklasseerd worden, waardoor de uiteindelijke eindzege in deze klassieker naar Swerts (mid den) zou gaan. RABAT Fedor den Hertog heeft gisteren in de twee de étappe (LaracheRabat) van de ronde van Ma rokko zijn Oranje leiderstrui verspeeld aan de Rus Tsjoeklov, die achter de Tsjech Jaromir Fridrich in Rabat als tweede finishte. Den Hertog arriveerde in de Marokkaanse hoofdstad als 39e met een achterstand van 3 min en 31 sec. Nederlands „sterk ste amateur" bezet nu in het algemeen klassement de zeven de plaats. Beste Nederlander is Louis Westrus met een derde plaats fop 18 sec. van Tsjoeklov), die elfde werd in de tweede etappe. Uitslag tweede etappe: 1. Fridrich (Tsj.) 3.47.02, 2. Tsjoekov (Rus) zt. 3. Carose (Ita) 3.47.11, 4. Likatsjev (Rus) zt, 5. Bu- dek (Pol) zt, 6 Seslet (Belg) zt, 7. Coroller (Fra) zt, 8. Ho- chart (Fra) zt, 9. Mohamed (Marokko) zt, 10. Labocha (Pol) zt, 11. Westrus (Ned) zt, 21. Hassink (Ned) 3.50.33. 27. Van der Donk (Ned) zt, 39 Den Hertog (Ned) zt, 65 Luppens (Ned) zt, 69 Oosterhof (Ned) zt, 75 Van Stralen (Ned) zt. Algemeen klassement na twee etappes: 1. Tsjoeklov (Rus) 8.01.14. 2. Serlet (Belg) 8.01.32, 3. Westrus (Ned) zt, 4. Corol ler (Fra) zt, 5. Labocha (Pol) zt, 6. Eclassan (Fra) 8.02.34, 7. Den Hertog (Ned) 8.04.32, 8. Starkov (Rus) 8.04.45, 9. Guitard (Fra) zt, 10. Dorbane (Algerije) zt, 27. Hassink (Ned) 8.15.29, 29 Luppens (Ned) zt, 45. Van der Donk (Ned) 8.18.04, 53. Van Stralen (Ned) zt, 56. Oosterhof (N^d) 8.18.21. WEVELGEM De klassieke wegwedstrijd Gent-Wevelgem (245 km) is dit jaar nogal tumultueus geëindigd. Drie honderd meter voor de eindstreep barstte in een kopgroep van vijf renners, Swerts, Gimondi, Verbeeck, Merckx en Houbrechts, de strijd los. De 29-jarige Roger Swerts „sprong" ais eerste, maar werd gepasseerd door Felice Gimondi. Op honderd meter van de streep kwam toen Frans Verbeeck aan de buitenkant opzetten en „sneed" Gimondi. Achter Verbeeck ging Swerts als tweede over de streep, Gimondi als derde. Merckx als vierde en Hou brechts als vijfde. Onmiddellijk diende toen Gimondi een protest in, dat na een uur werd toegewezen. Verbeeck werd teruggezet naar de vijfde plaats. De anderen van de kopgroep schoven hierdoor een plaats op. Swerts was dus winnaar. Voor de rest is er niet veel ge beurd in deze Gent-Wcvelgem. Pas na 165 kilometer had de eerste ontsnapping plaats. De Nederlander Leo Duyndam en Nederlander Leo Duyndam en de Fransman Robert Mintkie- wicz slaagden erin op b5 secon den van het peloton te komen. Na 181 kilometer werden zij ech ter ingehaald door een groepje van zes: Merckx, Verbeeck, Swerts, Houbrechts, Gimondi en Seis. De nu uit acht coureurs bestaande kopgroep begon toen aan het moeilijkste gedeelte van het traject. Over een afstand van dertig kilometer moesten Sportwereld EEUWARDEN De eerste di- visie-club Cambuur hecif woens dagavond in Leeuwaiden met 2—0 gewonnen van hei Neder lands militair elftal. 6 stand was reeds bij de rust bereikt. De doelpunten kwamen op naam van Van der Vlag en Bosman. Er waren 4000 toe schouwers. LASGOW Celtic, halve fina list van het toernooi om de Eu ropa cup 1, heeft zich woens- ^oavond geplaatst voor de eindstrijd om de Schotse beker. In het Hampden Park wennen de ..Celts" vrij gemakkelijk van Kilmarnock: 31. De doelpun ten voor Celtic werden gemaakt door Dixie Deans (2; en Lou Macari. Op 6 mei ontmoet Cel tic in de finale de winnaar van Glasgow Rangers - Hibernian. KARLSKRONA Het Nederland se badmintonteam heefi woens dag in de Zweedse plaats Karls krona in de eerste'rond va toernooi om de Europese kam pioenschappen (landenwed- strijd) gewonnen van Finland met 41. BELGRADO De Joegosla vische sponsors van de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tussen Bobby Fischer en Boris Spasski, waarvan het eerste gedeelte in Belgrado moet plaatsvinden, hebben de Amerikaanse groot meester tot vrijdag de tijd gegeven 35.000 dollar (on- gev. 130.000 gulden) over te maken als garantiebedrag voor zijn komst. Milivoje Molerovic, de voorzitter van het organisatiecomité, deelde gisteren mee dat anders de strijd, die op 22 juni zou beginnen, defini tief van de baan zou zijn. „Wij willen een telegram van Fi- soher of de Amerikaanse Schaakbond", aldus Molerovic. met een verklaring dat zij zich zullen houden aan de oorspron kelijk overeen gekomen finan ciële voorwaarden en waarin zij zich bereid verklaren 35.000 dol lar te storten als garantie voor Fischers werkelijke komst. De Joegoslavische sponsors (de export- en kredietbank van Bel grado en een Schaakblad) heb ben vorige maand al „officieel" verklaard „Dat de match geen doorgang zou vinden, omdat Fi scher plotseling naast zijn gage van 138.500 dollar verlangde mee te delen in de eventuele winst. Toen de Amerikaan deze eis op 4 april introk herzagen de sponsors hun mening niet. Later zeiden zij weer de voorbe reidingen te willen hervatten als de komst van Fischer (29) zeker kon worden gesteld. „Wij willen dit garantiebedrag", zo luidde hun tekst, „omdat de uitdager bekend staat als een uiterst on berekenbaar man. Het is de eni ge manier om ons zeker te stel len voor het geval hij het op het laatste moment toch weer laat afweten". zes steile heuvels worden be klommen. Merckx leidde de dans en deed dit in zo n tempo dat Seis, Duyndam en Mintkie- wicz in de laatste klim moesten lossen. Eddv Merckx, winnaar van de eerste klassieker (M'laan-San Remo) in dit seizoen, h'eld zich afzijdig in de eindsprint. Hij had „knecht" Roger Swerts toe stemming gegeven zijn eigen kansen te verdedigen. Ploegma ten van Merckx verklaarden na afloop, dat de wereldkampioen nog steeds te lijden heeft van de blessure, die hij opliep in de derde etappe van Parijs-Nice. 1. Swerts (Bel) de 245 km in 5.50.0. 2. Gimondi (Ita) z.t., 3. Merckx (Bel) z.t., 4. Houbrechts (Bel) z.t., 5. Verbeeck (Bel) z.t., 6. Van Vlierberghe (Bel) op 4S sec., 7. Walter Plar.ckaert (Bel) z.t., 8. Perin (Fra) op 1.05 min., 9. Schepers (Ned) z.t., 10 Hezard (Fra) z.t., 21 Tabak (Ned) z.t., 30 Prinsen (Ncd) op 1.25 min., 31. Ottenbros (Ned) z.t., 34 Dolman (Ned) z.t., 41 Karstens (Ned) z.t. DALLAS De Amerikaanse ten nisser Cliff Richey heeft gisteren in Dallas een profcontract gete kend bij de groep „World Championship Tennis" van La- mar Hunt. Richey (25), na Stan Smith de beste speler van de Verenigde Staten en lid van het Davlscupteam van zijn land, won enkele dagen geleden het herenenkelspel tijdens de open kampioenschappen van Zuid-A- frlka. De financiële voorwaarden van het contract tussen Richey en de WCT zijn niet officieel be kend gemaakt. Doch het garan tiebedrag van de Amerikaan zou tussen de 85.000 en 100.000 dollar per jaar liggen (275.000 tot 325.000 gulden). MOSKOU De Russische ge- wichtheffer Vladimir Drekler (lichtgewicht) heeft in Tallinn het wereldrecord drukken met een halve kilo verbeterd en ge bracht op 154.5 kilogram. Eerder op de dag had de Bulgaar Mlaen Koetsjev het wereldrecord met 500 gram scherpe, gesteld. ENSCHEDE De motor sport boeit Theo Bult nog steeds mateloos. Toen hij na zijn onge lukkige val (vorig jaar in 't Brabantse Vessem) zijn beide machines ver kocht - één naar Duits land en de ander aan Marcel Ankoné uit 01- denzaal - en als actief coureur stopte, nam hij de plaats in van zijn manager Rins de Groot van het Riemersma Ra- cingteam. Samen met zijn vroegere monteur Gerrit Wilmink bege leidt hij nu twee rij ders, Wietse Veenstra en Wil Hartog, tijdens in ternationale wedstrijden in eigen land en tijdens aantrekkelijke Grand Prix in het buitenland. Een functie die hij al ambieerde, toen hij am per in een ziekenhuisbed was gelegd om te her stellen van zijn verwon dingen. Onlangs woonde hij uit naam van alle Nederlandse coureurs - een congres bij in Genève van de Fédération Internationale du Motocylis- te. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling, dat Jan Hubers in Zwitserland mee zou gaan praten over meerdere pro blemen, maar omdat Hubers graag in Vessem wilde star ten, koos men voor Theo Bult. omdat de K.N.M.V. vond dat er in ieder geval een Nederlander bij moest zijn. Theo Bult: „Er is ge praat over veiligheid, over startgelden, over het aantal Grand Prix' en over de idea le route." Wat Theo Bult in Genève voor al verbaasde was de afwezig heid van de rijders, wier moeilijkheden daar toch voornamelijk besproken wer den." Ik had verwacht dat de Engelsen een enorme rel zouden gaan schoppen, want juist die mensen hebben de grootste mond. Maar er was helemaal niemand. Dat is natuurlijk een erg kwalijke zaak. Per slot van rekening was het de eerste keer dat er een dergelijke vergade ring werd gehouden cn als je het dan direct al af laat we ten, verpest je het misschien voor de volgende keer." In zijn hemd Ook Fred Hanks, de voorzitter van de onlangs opgerichte Riders-assoclation woonde het congres bij. maar die weet wat er te koop is daar zijn ook hele maal geen klachten over." Geen begrip Theo Bult: „Zo'n man staat ei genlijk een beetje in zijn hemd. En het was toch erg interessant voor de toe komst. Er vielen wel geen beslissingen, maar dut mag je ook de eerste tijd niet ver wachten. Het was gewoon een praatmiddag." i het startgelden, houden vooral Theo Bult erg bezig. „Fr za ten organisatoren bij die geen snars verstand van ra- ies hebben. Ze hangen dan lui onderuit in hun stoelen, maar ze weten helemaal nit maar ze weten helemaal niet waar het over gaat. Dat zijn de mensen die er echt iets aan over willen houden. De man van Assen was er ook. „Als je dan hoort wat die voorzitter van de vergade ring zei, vraag Je je toch af of die mensen begrip hebben voor de problemen van de rijders. „The next few years" moest er maar het een en ander veranderen, maur dat is zo vreselijk rek baar. Waarom moet het toch altijd jaren duren. Er zullen regels moeten komen wat betreft die startgelden. Nu is het aan die ene kant veel te zwaar (de loprijders krijgen ubnormale bedragen) en aan de andere kant is het te licht. Dat is een scheve verhou ding."' Ook de veiligheid heeft Theo Bult's aandacht. Zaterdug was hij, voordat hij naar Ge nève reisde, nog even in Vessem, waar hij vorig jaar zijn ernstige val maakte. „Ik heb die mensen nog gespro ken. Ze vroegen me hoe het ging. Ik zeg goed. En jullie hebben het nu beter hier, hè. Dat geloofden ze nog ook. Er lag notabene nog meer zand •p dan vorig jaar. Ze hebben helemaal niets geleerd. De K.N.M.V. ook niet. Eerst keurden ze alle circuits in hel zuiden af. Er kwam zelfs een wegenspecialist. Ik dacht: „dat gaat goed, ze grijpen eindelijk in. En toen zijn ze als gekken alles weer goed gaan keuren." Van onze paardesportmedewerker WASSENAAR Ook Jan van Dooyeweerd laat zich wel eens insluiten. Dit gebeurde gisteren op Duindigt met Hardy Regina. Toen hij eindelijk loskwam was Enterpri se ai buiten Hardy's bereik. Hardy kon nog maar net tweede worden, tussen hem en Godetia was nauwelijks verschil. Fla mingo Six won in 1.21.2 de koers voor de hoogste klasse. Hazleton B kwam niet he lemaal uit de verf; na een korte fout wil de hij bij Treize F binnendoor en dat luk te lang niet. Flamingo werd aldus zeer ruim eerste. Kamo Quick, een zoontje van Quicksilver S, won zijn eerste koers van dit jaar. Even leek het of de eveneens eerste rit dit jaar van Klazina zou worden gehonoreerd met winst. Zij kwam het laatste rechte eind opgaand aan de leiding, maar eenmaal daar was zij niet meer te hanteren. Klif Areta, die Kamo Quick aanviel, ging ver volgens ook in galop, hetgeen tot over de streep duurde. Jos Westlandia won zijn koers keurig. In zijn opmars bleef hij trouw doorgaan, ook toen Jef ferson een daverende fout vlak voor zijn neus maakte. Ingrid Rootnoot won een draverij, waarin Johannes Trix favo riet - niet rap was. De eerste ren was voor Bebe Boo, die tijdig de ontsnapte Coaldi tot de orde riep. Quick Nanny deed ditmaal heel weinig en werd vierde van de zes. De mijl voor dravers werd vrij verrassend gewonnen door Ir- restible. Uitslagen: Zuiderpark prijs 2140: 1. Kamo Quick (J. Wagenaar jr.) 3.09.1 1.28.4. 2. Kees Dunst. 3. Kastali- des J. Wlnn. 4.10 pl. 1.50 1.40 1.20 kop. 7.20 trio 86. Steenvoorde prijs 2140: 1. Ingrid Roodnoot (C. Rodenrijs) 3.06.6 1.27.2, 2. Harold Signal, 3. Ha- roldine. Wlnn. 2.90 pl. 1.90 3.50 kop. 8.10. Inter® Overvoorde prijs 2000: 1. Jos Westlandia (W. van Overeem) 2.52- 1.26.-. 2. Jefferson. 3. Ivan van Barke. Winn. 2.50 pl. 1.10 1.10 1.50, kopp. 3.70 trio 17.40. High Tree prijs ca. 1800: 1. Bebe Boo (D. Weiss) 2.009 ---. 2. Coaldi, 3. Tylake. Wlnn. 6.20 pl. 2.40 3.60 kopp. 10. Kljkdulnprijs 2000: I. Enterprise Hollandia (E. Schwarz) 2.44.1 1.22.1, 2 Hardy Regina. 3. Go detia. Winn. 5.30 pl. 1.30 1.10 1.60 kopp. 7.90 trio 46. Zorgvlletprijs 2140: 1. Flamingo Six (J. Wagenaar jr.) 2.56.8 1.21.1, 2. Hazleton B. 3. Calumet Bulwark. Winn. 1.60 (stal) pl. 1.60 1.20 kopp. 2.70. Oostduinprijs 1600, 1. Irresistible (J. Duivenvoorden) 2.12.- 1.22.5, 2. J ©lie v. d. Lente, 3. Ineke R Winn. 14 70 pl. 2 60 2.20 1.90 kopp. 23.80 trio 944. Westduinprijs 2000: I. Goeam E. Leeman 2.46.4 1.23.2, 2. Icare Quick, 3. Gay. Winn. 2.50 pl. 1.40 2.- kopp. 2.70. Golden Peter prijs cn. 2000: 1. Run Home S (mej. M. Dekkers) 2.14.6 2. Hubert. 3. Padre Öramo. Winn. 4.90 pl. 2.20, 3.80 1.40 kopp. 17.60 trio 329.50. Arendsdorpprijs 2140: 1. Jojo Bui tenzorg (J. van Dooyeweerd) 2.59.7 1.23.2, 2. Ivan Hollandia. 3. Icecream. Winn. 1.40 pl. 1.10 1.20 kopp. 2.80. Tot^lisator-omzet 242.427. Tips voor koersen Nootdorp Vnn onze paardesportmedewerker DEN HAAG De Nederlandse kampioen bij de pikeurs, Jan van Dooyeweerd, /.al het mor genavond in Nootdorp niet erg makkelijk krijgen om zijn prijs jes te veroveren. Weliswuar is zijn grote concurrent Jan Wage- lUi-ar er niet, maar In het alge meen komt er hier nogal wat ongeregeld goed in de baan. Dat houdt dan weer In, dat er best paarden tussen kunnen zijn, die ineens hun goede dag hebben cn op deze baan gewel dig uit de voeten kunnen. Winst met Jack Buitenzorg en Jimmy Scotch en als het wat meezit ook Fletcher D. zit er echter voor de man uit Hoofd dorp wel in. Om zes uur is de eerste stnrt. Het programma met onze favorieten luidt: Anjumprijs (2000 m. autostart, met trio, eerste afd.): Jane Areta, Jorka G, Karate. Tweede afdeling: Koningsarend B, Jumping Feet. Jacoba T. Ankeveenpnjs (2000 m autostart, eersie afd.): Juweeltje Carlos, Idle Way. Jeroen Belwin. Arkelprijs (2380 m met trio): Is tanbul, Hibma A. Janky Buiten zorg. Apeldoornprijs (2000 m., auto start): Happy First. Fletcher D, Dumas. Arnemuidenprijs (2000 m., auto start. met trio): Hollyana, Full House, Hidda Dear. Outsider: Junibes B. Anna Paulownaprljs (2400 m., au tostart): Jimmy Boy. Ino Bui tenzorg, Jupiter D. Asperenprijs (2380 m.. met trio): Ike Buitenzorg. Hanover D. Iwan Mac H. Appelschaprijs (tweede afdeling): Ivan Hanover, Hennepvink S, Goudhaartje. Premieloting DEN HAAG De premie van Toto nu. 31 ten bedrage van bruto HB.076 is ten deel geval len aan de houder van het for- mullernummer d. 1316281. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto U4.76H. De premie van toto no. 35 ten be drage van bruto 149.303,40 is voor de houder van het formu- liernummer B. 3610371. Hij ont vangt nu totaal bruto 150.225.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17