NIEUWE TOEKOMST VOOR VOLDAAN FC DEN HAAG ong Oranje was stimulans voor Hans van Eeden 1.54 Abrikozen confiture Wageningen wilskrachtigmaar technisch onvoldoende RIL ]j DONDERDAG 13 APRIL 1972LEIDSE COURANT PAGINA 15 UTRECHT Om nou uit te roepen, dat de Haagse fusie een groot succes is, zou ook na de gewonnen bekerwedstrijd tegen Wageningen van gisteravond veel te ver voeren. Maar wel is een feit dat Den Haag het volgend seizoen naar alle waar schijnlijkheid weer Europees voetbal bin nen zijn muren te zien krijgt. Dit behaag lijke steuntje in de rug had FC Den Haag in zijn geleidelijke ontwikkeling naar Eu ropees niveau net nodig. Met het vooruit zicht van deelname aan de Europa-cup II kan op dit ogenblik meer bereikt worden. Daarom was iedereen later zo opgelucht. Goed, Wageningen leek geen vlieg kwaad te doen, maar je weet het toch maar nooit. En van die twijfel is FC Den Haag nu af. Aad Mansveld, FC Den Haags aan voerder, voldaan: „Wij, van onze kant, hebben er dit seizoen alles aan gedaan om de groei van de club te stimuleren". Vaclav Jezek heeft zich tijdens zijn verblijf in Nederland tot doel gesteld, FC Den Haag >ELS I hoogte te brengen met Ajax. De bekerfinale kan een graadmeter zijn. FC Den Haag kan zich nu gaan prepareren op een waardig afscheidscadeau voor trainer Vaolav Je zek. De Tsjech, door Praag teruggeroepen, heeft drie jaar lang in Den Haag uitgeroepen, dat hij zijn werk in Nederland niet af vindt, wanneer FC Den Haag de kloof naar Ajax en Feijenoord niet heeft overwonnen. Daarvoor krijgt trainer Jezek nog een kans: op 11 mei in de bekerfinale. Dan Onzekerheid treedt Ajax aan als tegenstander van FC Den Haag. En m die wedstrijd moet blijken in hoe- Maar, al kwam FC Den Haag In maakte, wanneer het met volle dige overgave aan de strijd deelnam. Dat deed de door trai ner Vink opgepepte ploeg dan ook. Door die geestelijke over belasting nam Wageningen in de totaal ontspannen wedstrijd risico's, die enkele nare konse- kwenties hadden. Voor rust bij voorbeeld vloog Roelofs op de bon, omdat hij een beslissing van Keizer al te demonstratief in twijfel trok. En in de tweede helft trok hij de strakke lijn door. Verdediger Van Eiik, die door uitblinker Van Eeden al meer dan eens voor schut was gezet, kreeg het op een gegeven moment te kwaad met zichzelf en vloog de Hagenaar naar de keel. Uiteraard ontolerabel voor Keizer! Maar dat Keizer ook Leo de Caluwe. de jonge ver vanger voor Wijngaarde, die zo fanatiek en knap zijn plaats verdedigt, in het boeteboekje opschreef, was te zwaar ge straft. Toen hij terugliep en de bal misschien wat ruw achteruit wierp, kon er twijfel over be staan of deze manoeuvre nou opzettelijk was of niet. Leo de Caluwe zat er echter niet mee. Hij zei later: ,,Ik had me hele maal op deze wedstrijd gecon centreerd. En ik ben blij, dat ik het er zo afgebracht heb". Voor zijn zelfvertrouwen was deze test hoogstbelangrijk geweest. I Bierblikjes als "projectielen na vechtpartijen (Van onze sportredactie) 'RECHT In hoeverre het verband hield met een voorval uit de wedstrijd FC Utrecht - FC Den Haag van begin dit sei zoen is moeilijk na te gaan, maar een feit is dat achter het doel van Ton Thie gisteravond een fikse vechtpartij ontstond. Voor datzelfde doel speelde zich enkele maanden geleden een to neel af dat menige Utrechte naar nog lang is bijgebleven. Doelman Ton Thie van FC Den Haag ontnam in de slotfase van bet duel tegen FC Utrecht John Steen Olsen de kans op een doelpunt door hem volledig te torpederen. Ook gisteravond bleek dat men dat voorval nog niet is vergeten. Na de wisse ling steeg er onmiddellijk een spreekkoor op waarin Ton Thie weinig goeds werd toegewenst. Even later ontstond er een vechtpartij op dezelfde tribune. De gemoederen raakten zelfs zo verhit dat enige politieagenten zich ijlings langs de lijn naai „de plek des onheils" spoedden. Na enig klouterwerk over de omheining slaagden enkele agenten erin een heethoofd te arresteren. Drie agenten waren ervoor nodig om de man naar de arrestantenauto te voeren. Op het moment dat de man langs de hoofdtribune werd ge voerd daalden plotseling" enkele bierblikjes neer. Niemand werd geraakt hoewel de projectielen soms op enkele centimeters van de hoofden van agenten en ar restant langs suisden. UTRECHT Eindelijk kwam bij bondscoach Fadrhonc het hoge woord eruit: „Als Aad Mansveld bewijst, dat ik destijds in Split fout was, toen ik hem voor het Nederlands elftal passeerde, dan zal ik er alleen maar blij mee zijn." Meer zei hij niet. Wilde hij ook niet zeggen, want de zaak Mansveld ligt hem nog steeds zwaar op de maag. Deze toezegging van Fadrhonc komt op een ogenblik, dat Aad Mansveld al eerder had laten blijken weer ambitieus tegen het Oranje-elftal te staan. „Maar", zei Mansveld gisteren, „er was me een gesprek be loofd, waarin alle moeilijkheden opgehelderd zouden zijn. Dat onderhoud heb ik echter nog steeds niet verre zijn streven al is. Al kan Jezek daarmee niet bewijzen dat zijn doel een succes werd, een aanwijzing kan deze wedstrijd wel opleve ren. „En eerlijk", zei de gulzig lachende Jezek gisteravond, „ik hoop er een beetje op". Het feit, dat hij terug moet, zit hem na melijk allesbehalve lekker. Testen Een speler, Aad Kila, kan daar niet aan meehelpen. De ontdek king van dit seizoen, die Feijen oord begeert, was tegen Wage ningen zo onfortuinlijk een elle boog van een tegenstander „te testen". Ais gevolg hiervan moest hij van het veld naar een Utrechts ziekenhuis worden ge dragen. Daar werd vastgesteld, dat Kila een hersenschudding had opgelopen. deze vooral door Wageningen aangewakkerde thriller niet zo goed uit de verf als verwacht werd, een feit is dat de onzeker heid al snel werd weggenomen. Hans van Eeden, de talentvolle linksbuiten, was het „brein" er achter. Gestimuleerd door een werkelijk miraculeuze manoeuvre van Rene Pas, dit seizoen zo'n onze kere factor in de Haagse aan val, belandde de bal voor het doel waar Roggeveen met doel man Drost in de clinch lag. En wel zodanig, dat geen van bei den daadwerkelijk kon ingrij pen, als gevolg waarvan Van Eeden tot zijn enthousiasme knalhard kon uithalen: 1-0. Dat overwicht van FC Den Haag bleef aanhouden. Mansveld, dit duel in tegenstelling tot andere slechts sporadisch opkomend, ging een 1-2-combinaite met Roggeveen aan, die na eerst te gen doelman Drost op geschoten te hebben scoorde. Keizer keur de dit doelpunt echter terecht De konsekwentie is. dat de jonge middenvelder dit seizoen niet meer zal spelen. Clubarts Sla ger: „Alles duidde op'een her senschudding. Toen hij in c'e af. kleedkamer kwam, moest hij Dit feit was echter uitstel van onmiddellijk braken. Dit houdt executie. Want toen Pas (al weer!) een droog tikje naar Roggeveen gaf. die on zijn beurt bekwaam over de bal stapte en Van Eden weer aan legde (2-0). was na zo'n half uur speeltijd de beslissing in feite al gevallen. Rene Pas, het geheim achter de beke-doelDun- ten van gisteravond, hoopt in dit duel bereikt te hebben, dat zijn aanwezigheid meer pewicht in de schaal legt dan dat van Hestad, zijn gevaarlijkste oppo nent, die voor Kila inviel, maar weer niets k'aarmaakte. ..Tk hoop daarom dat ik er zondag weer bij ben. Dan kan ik dit sei zoen in ieder geval goed afma ken. Want nadat ik het vorig jaar regelmatig voor ADO werd gekozen, verliep deze competitie Roggeveen en doelman Drost missen beide de bal. De nog juist zichtbare Van Eeden zal niet aarzelen het eerste doelpunt van FC Den Haag op zijn naam te brengen. Toch was FC Den Haag—Wage ningen geen ruwe. of onsportie ve wedstrijd. Goed, er werd fa natiek om balbezit geknokt, maar van een bekerduel wordt niets anders verwacht. Maar echt ruw. neen daar was geen sprake van. Het feit, dat scheidsrechter Keizer, invaller voor de geblesseerde Van Ge- mert, weer als boeman over het veld moest sprinten, had dan ook een heel andere oorzaak. Wageningen, wilskrachtig spe lend. maar technisch onvoldoen de uitgerust, begreep vanaf het al'ereerste fluitsignaal, dat het alleen maar een kans op succes Het alleen zwak van FC Den Haag te noemen, dat het na de voorsprong „inhield". Waarom nu eindeliik eens niet het volle dige rendement uit een wed strijd gehaald? Dat streven kon voor een elftal in opbouw ook stimulerend werken. Mansvc'd: „Dat is nog onze zwakte. Wij moeten dan ook nog leren kei hard door te gaan"; 'n bewering die dit sei-ocn zeker van toepas sing is. FC Den Haag wint na- meüjk teveel met ..kleine" uit slagen. In tegerstelling tot 1971 toen het elftal in vorrt ook en kele malen fors uithaalde. IUM UTRECHT Frantisek Fadrhonc glunder de. Tussen een paar woorden Tsjechisch tegen Vaclav Jezek door riep de emotio nele bondscoach gisteravond in de cata comben van stadion Galgenwaard: „Ik heb hem gisteren opgepept. En je ziet het heeft geholpen". De grijze bondscoach van het Nederlands elftal en Jong Oranje behoefde geen naam te noemen. Het was vanzelfsprekend dat hij de man bedoelde die FC Den Haag langs Wageningen en in de finale van het toernooi om de KNVB- beker schoot: Hans van Eeden. Twee treffers van zijn linkervoet betekenen hoogstwaarschijnlijk volgend seizoen in- ternationaal voetbal in het Zuiderpark. Na het belangrijke doelpunt van Sjaak Roggeveen in de kwartfinale tegen Sparta was het dus op- nieuw één man die FC Den Haag een ronde ver der bracht. Op het juiste moment bleek gisteren Hans van Eeden de koelbloedigheid te hebben ge vonden om als scherprechter te fungeren voor het enthousiaste Wageningen. Terwijl zijn ploeg genoten in de eerste fase van het duel tegen cup. fighter Wageningen nog meer vochten tegen de zenuwen dan tegen hun tegenstanders maakte Van Eeden aan de onzekerheid een eind. Juist hij, die al eerder enige afstandschoten had losgelaten op het doel van doelman Drost en daarmee aantoonde dat hij niet deelde in de ner veuze stemming, hielp FC Den Haag over de drempel. Hans van Eeden heeft een verklaring voor zijn doortastendheid van die eerste minuten. „Vorige week donderdag hoorde ik dat ik was gekozen voor de selectie van Jong Oranje. Dat gehad. Afgelopen zondag tegen DWS voelde ik heeft een enorme stimulerende werking op me me al een stuk zekerder. Toen ik hier al na ne gen minuten raak schoot kreeg ik nog meer zelf vertrouwen. Daar kwam dan nog eens een doel- Waarvan dan een zekere bevrij ding uitging, die de spelers no dig hadden. Excuus Maar er was een excuus voor FC Den Hang. Bondscoach Fadr honc, die dc laatste weken een innig contact onderhoudt met zijn landgenoot Jezek, maakte leder een daar later op attent. „Toen Kiia wegviel, verdween ook het concept van deze wedstrijd". En dat was waar. De verdedigen de middenvelder, die vertrok, kon alleen maar vervangen worden door Sjaak Roggeveen, |- die dit seizoen vooral defensief sterk is gegroeid. Hij nam voor namelijk het werk van Kila over. maar deze verandering hield in, dat het gevaar uit de Haagse aanval was verdwenen. Roggeveen daarover: „Ik ben er tevreden mee. Vooral nu. Dit resultaat is voor mij een uitda ging. Ik heb aan het begin van dit seizoen gezegd: ik wil me waarmaken bij een Nederlandse topclub. Nu sta ik op het stand punt. als FC Den Haag me ten minste wil houden, laat me het ook eens internationaal probe ren". De onderhandelingen met FC Den Haag over een nieuw contract zijn overigens nog niet geopend. „Maar ik wil wel blij ven in Den Haag. Kila viel dus weg en dat had zijn konsekwenties. Maar, ook al dook Wageningen er gevaarlij ker door op dan het leek, echt in moeilijkheden kwam FC Den Haag niet. Het ontbreken van topscorer Hazelhekke, die giste ren geschorst werd na het uit het veld sturen bij Blauw Wit, wan daar natuurlijk van invloed op. Trainer Vink van Wageningen trachtte door een tweetal wijzi gingen nog meer vuur in zijn ploeg te krijgen, maar zijn „vondsten" waren noodgrepen. „Maar je moet toch wat", zei hij later lachend, blij met de wijze waarop zijn ploeg haar kansen had verdedigd. Zijn elf tal had er in ieder geval een be hoorlijke portie zelfvertrouwen nun over gehouden. HANS DE BRUYN Tweede triomf volleyballers ATHENE Het Nederlandse he ren—volleybalteam heeft giste ren tijdens het toernooi om het Westeuropese kampioenschap in Athene ook zijn tweede wed strijd gewonnen. Het werd tegen Zwitserland een zege van 3-li 13-15, 15-6, 15-12 en 15-7. Dc uitslagen van de overiga wed strijden om de „spring cup" zijn: Turkije—Engeland 3-0, Is rael— Zwed'-n 3-1. Griekenland —Spanje 3-1, België—Schotland 3-0 Italië—Griekenland (junio ren) 3-0 HYFRES De derde race om het wereldkampioenschap zeilen in de drakcnklnsse heeft woens dag geen doorgang kunnen vin- den, doordat voor Hyeres de Mistral met windkracht achi over de Middellandse Zee blies. ADVERTENTIE Onbewust heeft bondscoach Frantisek Fadrhonc door de keuze van Hans van Eeden meegewerkt aan de versnelling van het rijpingsproces van de jeugdige vleugelspeler. Al in het begin van dit seizoen tekende zich een spectaculaire doorbraak van de 19-jarige Van Eeden af. Tot de tweede confrontatie met het Luxemburgse Aris Bonnevoie verliep de ontwikkel ng gun tig voor Van Eeden. Een futiliteit werd ech er de nieuwe ontdekking van FC Den Haag noodlottig. In Luxemburg werd Van Eeden uit het veld ge zonden, waarna hij tevens van de UEFA de schorsing kreeg opgelegd. Deze weinig gelukk ge beslissing van de betrokken scheidsrechter be zorgde Hans van Eeden een mentale tik die hij pas in de laatste weken te boven lijkt te komen. Helemaal Gisteravond bleek dat Hans van Eeden weer hele maal terug is. Dat manifesteerde zich treffend in zijn doortastende optreden tijdens de beginfase. Maar ook in de tweede helft, nadat het tactische concept door het uitvaüen van Aad Kila was ge. wijzigd, toonde Van Eeden zich een waardevolle schakel in het team van FC Den Haag. „We moesten proberen de bal in ons bezit te hou den", deelde Van Eeden mee. „Toch hebben we nog een aantal kansen gekregen om meer doel punten te maken. We hadden er zeker nog een paar in moe-ten schoppen". Het tekent het toege- Jong Oranje. Het gevoel er nomen zelfvertrouwen van Hans van Eeden. On der het goedkeurend oog van Fadrhonc maakte hij zichzelf in verdedigend opzicht verdienstelijk door in de tweede helft ver terug te komen en via vertragende acties het spel van Wageningen te ontregel jn. „Ik weet niet of II: ral r.v i i i Jong Oranje", zegt Hans van Eeden. „Maar c!at zou ik niet eens zo erg vinden. Ik ben blij dat ik in ieder geval gekozen ben". Gezien de spontane reactie van Frantisek Fadr honc zou het geen verbazing wekken alt in de opstelling van Jong Oranje de naam Hans van Eeden voorkomt. FRANK WERKMAN. \fol puur fruit. Tijdelijk van 1.68 voor

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15