Nieuw overleg binnen AKZO-bedrijf toegezegd CcidocSotiAont Mgr. Gij sen sticht nodeloos verwarring Geen belangstelling Culturele Raad voor het Burchtcomplex Koninklijk paar in de regen hoetto ntwoordt randhi Ajax-licht geen gevaar voor schippers Zeven miljoen keken naar A jax-Arsenal Britse socialisten achter referendum toetreding tot EEG Priester-Kamerleden: JNDERDAG 13 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Amsterdamse politie heeft sinds kort de beschikking gekregen ;r een testbank voor bromfietsen. Als de brommer op de rollen irdt gezet en men geeft vol gas, dan wijst de meter de juiste aximum snelheid aan. Overvallers nel gegrepen EREN (ANP) Kort na een wapende overval op he post- entschap te Someren (N.-B.) n twee van de drie overval- s aangehouden. Nagenoeg gehele buit van 8500.— had- n zij bij zich. de overval op de postkantoor- uder de heer H. Lomans, ichtten de mannen weg in een auto, die betrokken raakte bij een verkeersongeval te Bakel. De mannen liftten naar het zie kenhuis te Helmond om enkele lichte verwondingen te laten be handelen. De derde man ging niet naar het ziekenhuis en ver dween. In het ziekenhuis konden zij niet snel genoeg naar hun zin wor den behandeld en na vijf minu ten ging het tweetal met een taxi naar een café in Helmond. Daar werden zij aangehouden door de gemeentepolitie van Helmond en de rijkspolitie van het district Eindhoven. bassades in beide landen die de wederzijdse belange nbehartigen sedert het afbreken van de be trekkingen door de oorlog van december vorig jaar. DELHI (Reuter) Presi- nt Bhoetto van Pakistan heeft emier Indira Gandhi van In- n brief gezonden in ant- op haar voorstel voor be- rekingen tussen persoonlijke lezaniten ter voorbereiding eeh topconferentie, de inhoudis officie el niets kendgemaakt, maar volgens gelichte kringen in Pakistan Bhoetto het voorstel aan- ard en zouden de afgezanten taar volgende week al kunnen tmoeten. Debriefwisseling d plaats via de Zwitserse am- Verpleeg kundigen niet meewerken aan abortus VATICAANSTAD (KNP) Kardinaal-staatssecreta ris Villot heeft in een brief verklaard, dat ver pleegkundigen en medi sche assistenten „waar nodig ook openlijk moeten opkomen voor de zedelij ke normen, welke door de kerk beschermd en verde digd, maar thans door verschillende theoretische en praktische stromingen der medische therapie in twijfel worden getrokken of ontkend". Waarnemers in het Vati- caan zien in deze woor den een indirecte oproep van de paus aan de ka tholieke verpleegkundigen om hun medewerking aan abortus provocatus te weigeren. Kardinaal Vil lot heeft zijn brief na mens en in opdracht van de paus geschreven aan het internationaal comité van katholieke verpleeg- kundigen. Oorlogs- misdadiger gaat trouwen GAETA (AP) De 65-jarige Duitse oorlogsmisdadiger Her- bert Kappler, die als kolonel van de SS verantwoordelijk ge weest is voor het doodschieten bij Rome van 353 gijzelaars, gaat de volgende week trouwen. Kappler zit levenslang. Hij ging 28 jaar geleden de gevangenis in. Zijn bruid is de Berlijnse verpleegster Anneliese Wenger die een dag na het huwelijk dat •bij volmacht zal worden geslo ten, op 19 april, 47 jaar wordt. Politierazzia in Italië ROME (Reuter) Tienduizenden Italiaanse politiemannen hebben gisteravond door heel het land een grote actie tegen de daad gevoerd. Er werden 163.000 mensen gecontroleerd, 469 gearresteerd en 432 in staat van beschuldiging gesteld. De actie, stond onder leiding van de minister van binnenlandse zaken. Mariano Rumor. De politie stelde duizenden weg versperringen op, controleerde 107.758 auto's en doorzocht hom derden huizen. Er werden grote hoeveelheden wapens en muni tie in beslag genomen, waaron der zeven machinegeweren, 27 geweren, 56 pistolen en 1 scheidene kilo's explosieven. LONDEN (ANP)— Het ko ninklijk bezoek aan Lon den is gisteren voortgezet onder een constante motre gen en een temperatuur onder de tien graden. Prins Bernhard, die bijna gene zen is van zijn lichte bron chitisaanval, maakte niet alle onderdelen van het programma mee. De kranslegging op de Neder landse begraafplaats op Mill Hill deed de koningin alleen. Het was een uiterst sobere plechtigheid. Na de kranslegging ging de konin gin naar de Guild Hall in Lon den, waar de Lord Mayor van de Britse hoofdstad haar ver welkomde. Ook prins Bernhard voegde zich hier bij het gezel schap. De koningin zei bij die gelegenheid te verwachten dat de eeuwenoude samenwerking tussen Nederland en Londen nog intensiever zal worden als het Verenigd Koninkrijk zijn plaats ingenomen zal hebben in de EEG. De lunch gebruikte het koninklijk paar bij de Britse minister van Buitenlandse Zaken Douglas Home. Daarna ging men naar de Westminster Abbey, waar een krans gelegd werd bij het graf van de onbekende soldaat. Koningin Juliana had gistermiddag i Aan het eind van de middag be- Londen een gesprek met jongeren. zochten koningin en prins de fotografen geposeerd. Nederlandse ambassade, waar een informeel gesprek werd ge- ner op kasteel Windsor met de voerd met een twintigtal Engel- Britse koninklijk familie, se jongeren. De koningin sprak Vandaag bezochten prins Bern- met hen ondermeer over jeugd- hard en prins Philip het Concor- problemen, milieuvervuiling en de-projekt. Koningin Juliana de EEG. Daarna volgde een di- bracht een bezoek aan een school en aan het Lagerhuis. Verder staat een ontvangst van de Nederlandse gemeenschap in Londen op het programma. Vanavond volgt een diner in Carpentershall. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG— Enka-GIanzstoff N.V. gaat met de centrale ondernemingsraad van het concern pogen alternatieve op lossingen te vinden voor de problemen binnen het bedrijf, inplaats van het sluiten van de fabrieken in Breda en Em- mercompascuum. De ondernemingsraad krijgt daartoe alle informatie, die de Raad van Bestuur gebruikt heeft om een besluit te nemen over de sluiting van beide neder zettingen. De ondernemingsraad heeft dit resultaat gisteren bereikt na een overleg van vijf uren. De Raad van Bestuur zal de onder nemingsraad in alle openheid de problemen van het concern voorleggen. De centrale, onder nemingsraad kan bij het over leg interne en externe adviseurs inschakelen. De Tweede Kamercommissie van Economische en Sociale Zaken heeft gisteren alle partijen, die bij de moeilijkheden binnen het Akzo-concern betrokken zijn, in gehoor ontvangen. Zowel de di- rektie van Enka Glanzstoff N.V. als vertegenwoordigers van vak centrales en ondernemingsraad hebben hun standpunten bij de Kamercommissie toegelicht. Tijdens het kamerdebat van vol gende week woensdag zullen verschillende kamerleden de mogelijkheden tot voortzetting van de bedrijven aan de orde stellen. Daarbij komt ook na drukkelijk naar voren de vraag, of de wet op de ondernemings raden gewijzigd dient te worden in dier voege, dat de onderne mingsraden in een veel vroeger stadium gekend moeten worden in bedrijfsproblemen, dan tot nu toe in de praktijk gebeurt. De Industriebond van het N.K.V. heeft gisteren intussen laten we ten, dat de wet op de onderne mingsraden een farce dreigt te worden. De bond meent in dit verband tevens, dat de EEG volledig gefaald heeft. „Er is totaal geen sprake van Europe se samenwerking In de chemi sche industrie", aldus deze bond. (Van een onzer ver slaggevers) AMSTERDAM Los van de cupkoorts binnenschippers ge probeerd Ajax ook anderzins in het Ze beschuldigen de Amsterdamse club ervan dat de ver lichting van het stadion in De Meer hen in verwarring brengt, wanneer ze 's avonds over het IJsselmeer de hoofdstad naderen. Voorzitter Jaap van Praags eerste reac- zo'n evenement een men. Het bleek al- schip uit de- vaar- lemaal een storm geul gelopen was. in een glas water. Desondanks stemde Niet de lichtzee van jaarlijks hooguit vijf avondwedstrij den in het Ajax-sta- dion worden ge speeld en dat hij nog nooit had ge hoord dat er tijdens proefvaart, waar- maar de ontoerei- aan ook deskundi- kende bebakening gen van het loods- van de vaargeul wezen, Philips, was de hoofdschul- Rijkswaterstaet dige. Daaraan en de Rijkspolitie hoopt men nu iels te water deelna- te gaan doen. 69,0 procent, voor de tweede helft 71,1 ongeveer zeven mil- procent (1 procent komt overeen met 100.000 kijkers van 12 jaar cn ouder). De waardering be droeg 80. HILVERSUM (ANP) De eerste voet balwedstrijd in de kwartfinale om de Europacup voor landskampioenen Aja. het Engelse Arsenal is op woensdag 8 maart op de televi sie gevolgd door rond zeven miljoen van 69,1 procent en een waardering van 81. Voor de tweede helft van deze wed strijd bedroeg de kijkdichtheid 74,5 procent en de waardering 80. Ook de return in Londen op woensdag 22 maart werd door joen televisiekijkers gevolgd. Voor de eerste helft bedroeg de kijkdichtheid e belangstelling voor de uitzending van de op beeld band vastgelegde wedstrijd Feyen- oord-Benfica op 8 maart was iets minder. Ruim 6,6 miljoen mensen za gen de eerste helft en 6,3 miljoen de tweede helft. Deze waardering bedroeg 80. De return in Lissabon werd des tijds niet recht streeks door de te levisie uitgezonden. Extra werk voor De Brauw ï^e zakelijke inhoud van de motie waarmee en meerderheid van de Eerste Kamer zich terzake van de collegegeldverhoging tegen over mlnistcc- De Brauw heelt opgesteld, strookt met het stand punt zoals onze krant hier al enkele malen heeft beleden. Tegen een betekenisvolle verhoging van het collegegeld voor universiteiten en hogescholen kan geen bezwaar worden gemaakt, mits de overheid het beurzenbeleid maar aan de nieuwe regeling aanpast. In de motie wordt minister De Brauw uitgenodigd een afzonderlijke verhoging van het collegegeld achterwege te laten, maar de verho ging te koppelen aan een fundamentele herziening van het stelsel van studiefinanciering. Dat blokkeert De Brauw's plan om eerst de verhoging in de wacht te slepen en dan daarna te komen met fun damentele wijzigingen in het stelsel van studietoelagen. Het ziet er naar uit dat de minister nu of extra werk moet verrichten of een groot risico nemen. TXit laatste gebeurt, wanneer de minister gewoon de motie naast zich neerlegt; hij gaat dan met zijn wetsontwerp op de ingesla gen weg voort. Risico nummer één lijkt ons, dat na het gebeuren in de Senaat niet het gehele regeringsfront in de Tweede Kamer met toezeggingen voor de toekomst genoegen neemt. En wanneer Da Brauw duar wel een Kamermeerderheid krijgt, moet hij zich aan een erg vermetele speculatie wagen, wanneer hij erop speelt dat do acht christen-democratische senatoren die dinsdag ..tegen" waren, zich bij stemming over het wetsontwerp onder politieke druk zullen laten zetten. Bovendien betekent een door de Senaat verworpen wetsontwerp vol gend jaar tientallen miljoenen minder in de schatkist en op zulke tegenvallers zit het kabinet-Biesheuvel niet te wachten; de minis ters Van Veen en De Brauw helemaal niet, omdat in dat geval mi nister Nelissen wel eens zou kunnen eisen dat Onderwijs zelf com pensatie voor de tegenvaller gaat zoeken. Vy'ij houden het daacom er maar op dat de heer De Brauw gaat zoeken naar het compromis, dat de deze week naar voren ge komen oppositie splijten kan. Hoogstwaarschijnlijk ontbreekt het do bewindsman aan tijd om nog vóór de zomer een afgerond plan voor fundamentele herziening van studiefinanciering te maken; hij zal bijvoorbeeld het pas door prof. Van Dijck gelanceerde idee voor een .half studieloon" in plaats van kinderbijslag voor studenten grondig door deskundigen en politici willen laten bestuderen. Dan zal minister De Brauw het compromis moeten zoeken in zulke garanties dat de collegegeldverhoging gepaard gaat aan zo'n verrui ming van het beurzenbeleid, dat niemand daardoor in sociale nood komt. Misschien is dat voor sommige voorstanders van de aangenomen mo tie voorlopig voldoende fundamenteel. De drie astronauten die zondag naar de maan zullen vertrekken in de Apollo-16. zullen er hun visitekaartje achterlaten. Zij doen het dan in de vorm van een roestvrij stalen plaat met hun namen en handtekeningen die is bevestigd aan het langdingsgestel van de maanlander, dat op de plaats van neerkomen achterblijft. DEN HAAG Twee katholieke priesters, belden lid van de Tweede Kamer, hebben in een reactie op de stellingname van mgr. J. Gijsen inzake abortus provocatus, gezegd de uitlating van de bisschop van Roermond ongenuanceerd te vin den. Zij zijn van mening dat de uitspraak van de bisschop nodeloos verwarring teweeg brengt. Het P.v.d.A.-kamerlid, de priester D. van Ooijen, zegt in zijn reactie, dat de historicus Gijsen een onderscheid zou moeten maken tussen de politie ke verantwoordelijkheid van de politicus en de individuele verantwoordelijkheid van de christen. Dat een katholiek politicus die meewerkt aan een totstandkoming van een abortuswetgeving, zich niet langer katholiek mag noemen, zoals mgr. Gijsen bij herhaling heeft gesteld, noemt het ka merlid Van Ooijen ongenuanceerd. „Met een wettelijke regeling van de abortus wordt niet beoogd de abortus ethisch goed te keuren. Abortus vindt ook nu plaats, hoewel de wet haar in het algemeen verbiedt. Hier is sprake van een volksgezondheidsprobleem. De politicus staat niet voor de vraag of abortus ethisch goed of kwaad is, maar voor de vraag of de volksgezondheid wordt gediend met het strafbaar stellen of met het niet-strafbaar stellen," aldus het kamerlid Van Ooijen. Het KVP-kamerlid, de priester J.H. Heijmans, deelt de opvatting van de heer Van Ooijen en neemt het de bisschop vooral kwalijk dat hij zijn uitspraken eigenmachtig heeft gedaan, zonder te trachten op te treden als interpretator van wat in de geloofsgemeenschap leeft. Over de uitspraak van mgr. Gijsen inzake de op stelling van katholieke po'itici zegt de heer Heij mans: „De eigen verantwoordelijkheid van de politici brengt mee dat zij als volksvertegenwoor digers gekozen zijn voor heel het volk en niet ten dienste van een aparte groep. De bisschop mag hen die politieke verantwoordelijkheid niet ontne men. Anders komen we weer in de sfeer van de intolerantie en „mandementerij" terecht." LONDEN De parlementaire fractie van de Britse socialisti sche partij heeft gisteren verga derd over de recente ontslagne mingen door EEG-gezinde afge vaardigden en de samenstelling door Harold Wilson van een nieuw schaduwkabinet. De bij eenkomst was hoofdzakelijk ge wijd aan de verwachte poging van anti-Europese conservatie ven om volgende week in het parlement een stemming af te dwingen over de wenselijkheid van een referendum inzake Britse toetreding tot de EEG. Met 129 tegen 96 stemmen be sloten de Labour-afgevaardig- den deze Tory-aktie te steunen. De meerderheid van 33 stem men was veel geringer dan al gemeen verwacht werd. De stemming werd voorafgegaan door enkele vurige toespraken voor en tegen de Europese poli tiek. Labour-leider Wilson nam niet het woord. Ofschoon hij al tijd gekant was tegen een refe rendum, heeft Wilson z'n verzet ingetrokken nadat premier Héath een periodieke volksraad pleging in Ulster afgekondigd had over de Noord-Ierse grens kwestie. De voornaamste socialistische ij- veraars voor een Europees re ferendum is Anthony Wedg wood Benn, de huidige partij voorzitter, die er blij om is dat de parlementaire fractie het principe van een volksraadple ging goedgekeurd heeft. Roy Jenkins de afgetreden vice-par- tijleider verklaarde dat de ge loofwaardigheid van Labour fn het gedrang gebracht werd. Op de 70 EEG-gezinde socialisti sche afgevaardigden zal volgen de week in het parlement geen druk uitgeoefend worden, zodat zij niet hoeven te stemmen voor of tegen een referendum. Alleen beter begrip pMnd maart verschenen er berichten, dat delegaties van de K.V.P. pn haar beide protestants-christelijke zusterpartijen door ge ven-en-nemen in een kleine commissie overeenstemming hadden we ten te bereiken over het principiële fundament dat aan een eventue le éne christen-democratische volkspartij ten grondslag zou kunnen liggen. Is men in de redactie van het anti-revolutionuire partijblad Neder landse Gedachten over de mogelijkheid van zo'n overeenstemming geschrokken? Aan het A.R.-lid van de kleine commissie, prof. Goudswaard, heeft Nederlandse Gedachten gevraagd of het waar is dat de nieuwe partij zich wel bewust onder de kritiek van het Evangelie zal stellen, maar dat ze tevens open staat voor iedereen die zich in haar mens- en maatschappijbeeld kan herkennen. Uit wat prof. Goudswaard antwoordde, blijkt dat de overeenstemming nog maar betrekkelijk is; de kleine commissie heeft - zonder zich zelf helemaal met het stuk te identificeren - alleen maar overeen- stemming bereikt over een working-paper (praatpapier) dat de gro tere begeleidingscommissie van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. moet gaan beoordelen en wegen. Dus: er is nog geen enkele principiële overeenstemming en het enige hoopgevende feit is voorlopig dat - om met prof. Goudswaard to spreken -" op de vergaderingen van de kleine commissie men tot een beter begrip van eikaars standpunten gekomen is." Alles tezamen nemend voelen wij ons gesterkt in onze mening, dat het wèl zo zinvol is spoedig na te gaan, hoe hoog de graad vun eensgezindheid in de christen-democratische partijen is op het ge bied van hun polilick-programmatische visies. Vice-admiraal J. B, M. .1. Maas. hier de afscheidsgroet brengend, heeft gisteren aan boord van Hare Majesteit Kruiser De Ruyter, het bevel over de zeestrijdkrachten overgedragen aan Vice-admiraal E. Roest. De overdracht vond op volle zee plaats. Levenslang voor kapei CALGARY (Reuter) Een recht bank In Calgary in de Canadese provincie Alberta heeft woens dag de 28-jarige, uit Glusgow in Schotland afkomstige, Paul Cini tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens het kapen van een vliegtuig van Air Cana da vorig jaar november. Cini dwong op 12 november d<? be manning van een DC-8 met 127 inzittenden naar verschillende plaatsen te vliegen, eiste 1,5 miljoen dollar en liet tenslotte de passagiers voor 50.000 dollar gaan. De bemanning overmees terde Cirii toen hij in de omge ving van Calgary met een para chute het toestel wilde verlaten. Smokkelaars in val gelokt (Van een onzer verslaggevers) Enschede Door zich een tijd- lung uls wapensmokkeluar uit te geven, hebben twee Enschc- dese rechercheurs een omvang rijk wapensmokkelcomplot op gerold. Er zijn enkele arresta ties verricht waaronder een be kende Duitse wapenhandelaar. Het was reeds geruime tijd be kend dat via de grensstreek be langrijke wapenzendingen wor den doorgesmokkeld. waaronder Tsjechische wapens. De twee politiemannen kregen zelfs op een gegeven ogenblik de uitno- dig'ng een wapenfabriek in Tsjecho-Slowaklje te bezichti gen. LEIDEN De geruchten dat de Culturele Raad de beschikking wilde hebben over het Burcht complex en de daarbij behorende zalen zijn door B. en W. ont zenuwd. Op vragen van het raadslid Van Aken antwoordt het college tenminste dat er nimmer een dergelijk verzoek is gedaan. Wel is de bovenverdieping van het Waaggebouw bestemd voor de Culturele Raad, die deze ruimte als kantoor- en vergader ruimte blijft gebruiken. Voor lopig zullen ook de werkgroepen van de Adviesraad voor do Bin nenstad hier onderdak vinden. nen om de boterhal te gebrui ken als open kunsthuis en/of permanente expositieruimte. B. en W. bevestigen in hun antwoord wel dat de Culturele Raad be langstelling heeft voor de school aan de Boommarkt. Eén of meef ruimten zouden voor culturele doeleinden bestemd kunnen wor den. Men denkt in het bijzonder aan huisvesting van „Wcrkmani Wilskracht".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13