Aantal doden in Iran reeds meer dan 4000 m Staatscommissie gaat ook studeren op anti-conceptie CcidocSomont Koningin verliest deel van oorbel b Weerbericht Johnson naar ander ziekenhuis Kunstdiscussie prins en prinses uitgesteld Zeven jaar voor Delftse chauffeur BEVOLKINGSVRAAGSTUK Kinderen begroeven lnin vermoorde moeder JONGEN SCHIET MET BUKS OP POLITIE IJSDAG 12 APRIL 1972 LEIDSE COURANT Samen met prins Philip inspecteert konin- fuli'ana hier de erewacht in het park van kas- t//indsor. gter van koningin Elizabeth, prinses Mar- haar echtgenoot Lord Snowdon en hun kin- bekeken de hele koninklijke begroeting ramen van het kasteel. Prinses Marga- itpopte zich daarbij tot koninklijk fotograaf. van het kasteel babbelden de beide vor- gezelschap van prinses Margaret, op de achtergrond prinses Ann. Bij staatsbezoek Van een onzer verslaggeefsters LONDEN Koningin Juliana is haar staatsbezoek aan Engeland met tegenspoed begonnen. Van de kostbare lange oorbellen, die zij droeg brak van de rechter het onderste stuk af. De konin gin bemerkte het verlies pas toen zij zich omkleedde voor het galadiner op kasteel Windsor. Bij haar staatsbezoek aan West- Duitsland verloor de koningin in Bonn een hanger van haar col lier. Deze werd later terugge vonden door een politieman. Hij kreeg daarvoor een kostbare si garettenkoker van de koningin. Nu heeft zich nog niemand ge meld, die het ontbrekende deel van de koninklijke oorbel heeft teruggevonden. Het koninklijk bezoek begon ove rigens in de stromende regen. De ebide prinsen hadden Dat verhinderde toch met dat er nog redelijk wat publiek langs ningin Juliana de erc-wacht de rijroute van de koets van ko- geïnspecteerd, ningin Elisabeth en konmgin Ju- Prins Bernhard reed niet mee in liana stond. Daarvoor had ko- de koets. Hij ging direct met kennelijk wel plezier in samen een nummertje salueren weg te geven. prins Philip naar hel kasteel hele programma van het bezoek Windsor, omdat hij een aanval zal kunnen afwerken, van bronchitis had. Men neemt Vanmorgen hebben koningin en echter wel aan. dat hij het ge- prins eerst een bezoek gebracht Nederlandse restaurant te Brook- werd de Amerikaanse ingster Gennero Ciprio 'ergeschoten. Deze toord maakt volgens de lew Yorkse politie onder- iel uit van een gangster- )rlog die vorig jaar juni Egon met een poging tot oord op Mafia-leider Jo- fph Colombo. Sindsdien !jn al zestien onderwe- lldfiguren vermoord. ennero Ciprio, eigenaar an een restaurant, be rde tot de lijfwacht Colombo. graafplaats in Mill Hill. De lunch werd bij de burgemeester van Londen gebruikt. TEHERAN (UPI/Reuter) Het aantal doden als gevolg van de aardbeving die maandagochtend de Perzische provincie F ars heeft getroffen zal zeker de vierduizend passeren. Volgens het officiële persbureau Pars is dit cijfers nog niet officieel be vestigd. Zeker is echter dat alleen al in het dorp Ghir meer dan duizend slachtoffers zijn gevallen. Het dorp, dat nagenoeg met de grond gelijk is gemaakt, had ongeveer vijfduizend inwoners. Slechts een honderdtal is er on gedeerd vanaf gekomen. Reddingsploegen van het leger zijn continu bezig slachtoffers te bergen uit de puinhopen die de zware aardbeving in 45 van de CO dorpen in het zuiden van het land heeft achtergelaten. Trillingen in de aardkorst doen zich nog steeds voelen, waar door de vluchtelingen die het getroffen gebied in stromen ver laten herhaaldelijk in paniek ra ken. Militaire en verkeersvliegtuigen onderhouden een luchtbrug tus sen de getroffen bergdorpen en de provinciale hoofdstad Shiraz, die niet van de aardbeving te lijden heeft gehad. Zij voeren reddingsmaterieel aan en bren gen gewonden over naar zieken huizen in Shiraz. De Nederlandse regering heeft be sloten f 150.000,als noodhulp ter beschikking te stellen voor de slachtoffers van de aardbe vingsramp in Perzië. Minister Boertien zal het bedrag, afkom stig, uit fondsen voor ontwikke lingssamenwerking, als schen king aan de Perzische regering ter beschikking stellen. ivaalf para's tia sprong ^Ingekomen |.ID (AP) Twaalf Spaanse fjjrhu listen zijn omgekomen giestig gewond tijdens oefe- op Fuerteventura, een r4jde Kanarische eilanden. ]j communiqué werd gezegd üJide parachutisten uit vlieg- lln waren gesprongen maar §bp het moment waarop zij en landen een plotselinge fitige windstoot hen allen neerstorten. Ingeluk gebeurde bij het fje Tefia op een rotsachtige j die plaatselijk bekend H als Montana Quamada. .menwerking pisbureaus IAAG (ANP) Het Rotter- reisbureau ..Eurotours", )uri" uit Haarlem en uit Eindhoven paan sa- ^erken en streven ernaar i dit najaar gemeenschap- t ruimte in vliegtuigen en s in te kopen. ril zo spoedig mogelijk ko- tot administratieve samen- ring. De drie reisbureaus en rond de veertig procent de Nederlandse reismarkt landen. De zegsman van kon nog niet meedelen of engaan tot ontslag van zal leiden. it onze et voor- cebeurt en met te repa- Welkom bAAG He( PvdA.Kamcr. fi IjderS. Roethof wil dat de regering nel tot een beslissing komt het steunbeleid voor de laden. min:sters tot een snelle be- g van hun standpunt te gen, wil Roethof een inter-1 tie houden in de Kamer de dagbladproblemen. Het |t zal volgens Roethof bin- enkele weken moeten wor- gehouden. 1.33141 DE BILT Een lagedrukgebied, dat gisteren boven het zuidelijk deel van de Noordzee lag en bij ons voor veel bewolking en flin ke buien zorgde, trok in de af gelopen nacht naar België en nam daarbij snel In betekenis af. Achter dit lagedrukgebied breidde zich een rug van hoge druk in de richting van ons land uit. Tengevolge hiervan kwa men in de afgelopen nacht al flinke opklaringen voor, waar door in het binnenland op veel plaatsen nachtvorst kon optre den. Deze rug, die vandaag de buienaktiviteit sterk deed afne men, zal ook morgen nog het weer bij ons bepalen. Inmiddels nadert een nieuwe oceaansto ring de Ierse kust, zodat het er naar uitziet dat de periode van zonnig lenteweer slechtë van korte duur zal zijn. Vooruitzichten vrijdagzonnige perioden en overwegend droog, ongeveer normale temperaturen piaar plaatselijk nachtvorst. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor vrijdag: Aantal uren zon: meer dan 4 uur. Min. temp: van ongeveer normaal tot 6 gra den onder normaal. Max. temp: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. Zon 5.58-19.34. Maan 5.07- 19.40 Schev. hoogw. 2.29-14.49 laagw. 10.24-22.48. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur Deelen lichtbew. 11 1 0 Eelde mist 10 2 2 Eindhoven lichtbew. 12 1 0 Den Helder halfbew. 10 6 4 Luchth. Rtd. onbew. 12 1 2 Twente lichtbew. 11 —1 0. Vlissingen halfbew. 9 7. 5 Z.-Limburg halfbew. 11 2 0 Aberdeen halfbew. 6 0 Athene regen 21 14 1 Barcelona onbew. 21 7 0 Berlijn regen 12 5 0. Bordeaux regenbui 13 7 19 Brussel zw.bew. 11 5 1 Frankfort geh.bew. 10 1 7 Genève regenbui 9 4 12 CHARLOTTESVILLE (AP) - Oud-president Lyndon B. John son (63), die vrijdag door een hartaanval werd getroffen, is ontslagen uit het ziekenhuis van de universiteit van Virginia. Hij is overgebracht naar het Brooke legerhospitaal in San Antonio (Texas). Deze troosteloze aanblik bood de afgebrande •■'eesv- enfabr ck in Ou denbosch, die gisteren in vlammen opging. De schade wordt geschat op 2% miljoen. De brand is veroorzaakt doordat een lasvlam op het dak oversloeg. DEN HAAG (ANP) De discus sie over de funktie van de kunst in de maatschappij van nu, die op uitnodiging van prinses Bea trix en prins Claus op 13 en 14 april in het paleis op de Dam in Amsterdam zou worden gehou den, gaat niet door. Een deel van de ongeveer dertig uitgeno digde kunstenaars heeft ernstige bec.waren tegen dit p'an. Ze hebben deze bezwaren gehand haafd nadat prinses Beatrix hen persoonlijk een brief had ge stuurd. De leden van de voorbereidings commissie zullen persoonlijk an dere kunstenaars benaderen om later in het jaar alsnog zo'n dis cussie te houden. Die zal dan zeker niet in het paleis op de Dam plaats hebben. Den Haag Zeven jaar gevange nisstraf met aftrek van vo< rest vorderde de procureur-ge neraal bij het Haags Gerechts hof vanmorgen tegen de 30-j 1- ge Delftse chaufleur C. v. P., die in hoger beroep terecht stond wegens doodslag op zijn echtgenote. De man had zijn vrouw met een stuk ijzeren pijp enkele malen op het hoofd geslagen, na nachtelijke echtelijke ruzie over schulden die de vrouw had ge maakt. De vo'gende morgen had hij het lijk in de vrachtauto van zijn werkgever naar Leiden vervoerd, waar hij het in sloot wierp. Een kantonner vond het enkele dagen later. De afwezigheid van zijn echtgenote had de man tegenover familiele den verklaard met de medede ling, dat zij in een studenten huis was gaan werken. In januari had de Haagse recht bank de man wegens zware mishandeling veroordeeld vier jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Het hof zal 26 april vonnis wijzen. Bestaan moet zinvol blijven "C'NKELE bedrijfssectoren uitgezonderd is vervroeging van de pen- sioengerechtigde leeftijd in Nederland geen brandende kwestie. Er zijn verschillende werknemers, zowel bij het particuliere be drijfsleven als in overheidsdienst, die de mogelijkheid om eerder uit het arbeidsproces te stappen met vreugde zouden begroeten, maar ze weten dat dit voorlopig een onhaalbare kaart is. Daarom ligt het accent momenteel nog vooral op een bijzondere arbeidstijdverkor ting voor oudere werknemers. In de praktijk is het bereiken van het zestigste levensjaar hierbij de grens waaraan het meest gedacht wordt. Zal het nog lang duren, dat 55 jaar algemeen aanvaard wordt als het begin van de aanloop op de levensavond? Behalve de medisch-sociale druk om zo ver te komen, kan nog een andere kracht in deze richting gaan werken: de krapper wordende werkgelegenheid en het groeiende inzicht dat het met name in de westerse wereld ondoenbaar wordt om voornamelijk door uitbrei ding van het productieproces de werkgelegenheid te gaan vergroten. Economisch probleem 1TIERMEE is vanzelfsprekend in de eerste plaats de oplossing van een economisch probleem gemoeid: drastische arbeidstijdver korting na het 55ste of 60ste jaar en vervroegde pensionering kosten geld, dat uit het nationaal inkomen moet komen. Met andere woor den: de Nederlander zal in de jaren dat hij met twee benen in het arbeidsproces staat, genoegen moeten nemen met wat minder geld voor consumptieve bestedingen om in de jaren daarna een redelijk pensioen en een goede A.O.W. te genieten. De oplossing van het hierin verborgen economisch probleem zal in de praktijk beslist moeilijker vallen dan ze op papier lijkt. Bovendien zullen alle betrokkenen - van overheid tot particuliere bur ger - meer aandacht moeten besteden aan een ander vraagstuk: dat menigeen grote moeite heeft met de overstap van het arbeidsproces naar .genieten van de oude dag." Dit is een probleem waartegen over ieder met zijn eigen gedragspatroon en mentaliteit als individu staat. De één heeft geen enkele moeite met de overstap; een ander lijkt er nooit aan te kunnen wennen. Niet ten onrechte heeft dezer dagen de leidende directeur van een grote onderneming erop gewe zen, hoe vervroegd pensioneren voor sommigen een temptatie blijkt te zijn, omdat ze niet geleerd hebben hun vrije tijd goed te beste den. Betreffende directeur heeft in feite willen opmerken, dat niet-werken alleen maar een zegen is, wanneer de gepensioneerde persoonlijk ervaart dat zijn bestaan ook buiten het arbeidsproces zinvol is. Mensen die hier helemaal geen moeite mee hebben, honen dergelij ke opmerkingen nog wel eens gemakkelijk weg; misschien zien ze te gemakkelijk over het hoofd dat niet iedereen zich in zijn jonge jaren zo heeft kunnen vormen, dat hij lezen, knutselen, postzegels verzamelen of een tuintje bijhouden als een stuk zinvol bestaan heeft ondergaan. Geld niet alleen V7AN andere kanten wordt wel betoogd dat geen gepensioneerde hiermee moeite zal hebben, wanneer hij maar over voldoende inkomsten blijft beschikken om te kunnen doen waar hij (en zijn vrouw) zin in hebben. Ook dht is een te simpele redenering; er zijn ouderen die zich met veel geld ontzettend vervelen en anderen die met minder wonderen doen. Tactisch gezien zou een duidelijk-merkbare arbeidstijdverkorting in de jaren tussen het 55ste en 65ste (straks 60ste?) waarschijnlijk het beste middel zijn om te leren het leven ook na de actieve perio de in het arbeidsproces zinvol te maken. Bij verdere discussies over werkgelegenheid, loonbeleid en bejaardenvoorzieningen zal men daarom moeten onderkennen, dat er tussen deze nationale vraag stukken meer samenhang bestaat dan bij concrete onderhandelin gen en beleidsbeslissingen meestal wordt beleden. Wanneer komt het in Nederland eens tot een totaal-studie van het hele vraagstuk? De belangen die met de oplossing hiervan gemoeid zijn, verdienen beslist evenveel aandacht en energie als een grond wetsherziening, de verlenging van de leerplichtige leeftijd of de de mocratisering van het bedrijfsleven. Hoe belangrijk ook deze zaken op zichzelf genomen zijn! Investeringsrem, doel mooi maar uitslag onzeker. IIOE nobel ze op papier ook lijkt, de nieuwe investeringsrem welk* -1 minister Langman door heffingen op het bouwen van kantoren en bedrijfsgebouwen in de Randstad wil invoeren, is er een waarop een oude vaderlandse spreuk toepassing zal kunnen krijgen: „Men rekene de uitslag niet, maar telle het doel alleen." Het doel is goed: overspanning van de economie in het westen von het land laten afnemen en de economische bedrijvigheid meer ten goede laten komen aan de rest van het land, vooral dan de streken waar een structureel tekort aan werkgelegenheid bestaat. Maar de vraag is, of de maatregel voldoende krachtig zal zijn en of ze ook geen risico's met zich meebrengt voor do werkgelegenheid in het westen van het land. Dit laatste zou de regering in dit geval niet moeten betreuren; in haar politiek van ruimtelijke ordening en welvaartsspreiding ligt opgesloten, dat verschillende duizenden werknemers uit het westen des lands moeten wegtrekken naar het oosten, noorden en zuiden; de regering probeert dit rechtstreeks te stimuleren door het over plaatsen van rijksdiensten. Omdat de animo bij in het westen wo nende werknemers om weg te trekken vaak niet groot is, kan do werkgelegenheid elders er direct baat bij vinden, hoewel de over heid waarschijnlijk in de eerste plaats denkt uan het opvoeren van economische bedrijvigheid over de gehele linie en dus indirecte in jecties voor het verbeteren van de werkgelegenheid. /Af handel en industrie bewogen zullen worden om een anders inves- teringsbeleid te gaan voeren, is nog een vraag. Ondernemingen met een internationaal karakter die het moeilijk krijgen zich in de Randstad te vestigen of uit te breiden, gaan mogelijk proberen om in andere Europese havengebieden (West-Frankrijk, Noord-Duits- land en België) een uitwijkmogelijkheid te vinden; per slot van re kening is Nederland de laatste tien jaar ook een „duur" land ge worden. Niet uitgesloten is verder, dat ze toch in de Randstad In vesteren en de daarop staande boete voor lief nemen, als ze de eventueel (in de Rijnmond bijvoorbeeld) nodige vergunningen kun nen krijgen. Het resultaat van de investeringsrem blijft dan een fi nancieel voordeel voor het Rijk, dat de regering zelf kan gebruiken om andere investeringen in de provincie aan te moedigen. Gaat de investeringsrem wel krachtig werken, dan zal er op de duur in bepaalde opzichten in de Randstad een werkgelegenheidspro bleem ontstaan: in de eerste plaats in de bouwnijverheid. Wellicht moeten dan bouwvakkers en ambtenaren hand-in-hand gaan verhui zen... De om advies gevraagde S.E.R. zal ook aan dit aspect van do investeringsrem aandacht moeten besteden. TESSENDERLO In de tuin van een woning in het Belgi sche TessentWlo is het stoffell'k overschot ontdekt van de 35-jarige Maria Dams Tielemans. De« vrouw blek te zijn gewurgd. Haar echtgenoot, de 34-jarige August Dams, die zijn vrouw op 19 maart als vermist had opgegeven heeft zich, na aanvankelijk te zijn gevlucht, bij de politie aangegeven en een bekentenis afgelegd. Ge bleken is dat zijn 13- en 11-jarige zoontjes ongeweten hun moeder begraven hebben. Hun vader gaf hen namelijk op 19 maart op dracht een in de tuin gegeven kuil dicht te gooien. In de kuil lag, onder een laagje aarde, het stoffelijk overschot van hun vermoorde moeder. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Stuyt van Volkgezondheid zal de Staatscommissie Bevolkingsvraagstuk op- dracht geven bij haar studie ook te betrel ken de anti-conceptie en de voorl'clitlng daarmer. De minister zegde dit gisteren in de Eerste Kamer iM^rtd, maer de m'nister zei het met de inhoud De heer Zout cd jk had hierover' een motie inge- toe a i het E-rsfa K nerlid Zoutendijk (VVD). an d motie hel maal eens te zijn, waarop de zoel l r werd ïc.gctrokkken. Het Eersu Ka meel d had een kracge bevolkingspolit.ek be- De Floriade in Amsterdam vormde gisteren een mooie achtergrond i l>'-- t m' t v-,jr S ÜVtr K i.. ng, voor de presentatie van de zomerzegels van dit jaar. Drs. P. H. propaganda voor sterilisatie, vrije veishekking Leenman (rechts), plaqtsvervangend ten -c ci.-l van de PTi. van anli-conceptionele middelen en afschaffing verkocht de eerste vier aan dr. J. Hulsker, directeur voor culturele van kinderbijslag en kinderaftrek zaken van het ministerie van CRM. j De minister kondigde nog aan dat het abortus wetsontwerp in mei aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Hij merkte ook op dat het gebruik van geneesmid delen onstellend toeneemt en dat ze niet altijd even zorgvuldig worden voorgeschreven. Voorts achtte hij een diepgaande studie van het toene mende ziekteverzuim nodig. Gestreefd wordt naar een uniforme rtg'strat.c van het verzqim. De minister constateerde een du.del jke tendens bil de hu sartsen in kleinere plaatsen te gaan wcr ken en de grote steden te mijden. C mrolc op zicken'r.u sbouw is gewenst, aldus de minister, omdat t jdens de bouw dikwijls clandes tien duurder en meer wordt gebouwd, dan het aanvankelijke plan aangeeft. Dit is temeer ern stig. daar de kosten van de gezondheidszorg de laatste tien jaar zijn vervijfvoudigd. 1 NIF.UW SCHEEMDA (A.N.P.). Een twintigjarige inwoner van Nieuw Scheemda heeft met een negen-mm- uurbuks twee schoten getost op een v/nchtni ster van de iiikspolltic, die een onderzoek instelde in een woning waarin zou zijn ingebroken. De politieman werd niet gewond. De dader is opgesloten wegens poging tot doodslag. De jongen had sinds zondag zijn intrek in het huis genomen. Da bewoners waren met vakantie.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9