RIITTA VOND HET GELUK IN KATWIJK Pleyn 68 houdt de Hazerswoudse Expositie in Penelope Veense in bestuur Bond van Plattelandsvrouwen NIEUWTJE IN OUD ADE ijke d r en Engelse deelname zilveren Laura ÏL 197! WOENSDAG 12 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 T J: 185): t/^ kltekt 'ryslan, j aifiim iKATWIJK „Hier in Kat- wij'k heb ik het geluk ge vonden. En sinds het be gon, heeft het me n'.et meer verlaten". Dat zegt Pirjo Ritta Luukkonen (26) vol geestdrift over Kat wijk. Ze is een blonde, slanke en nogal zelfbewus te Finse. Ze tekent. En ze signeert haar werk met „Rita". Haar geluk is tast baar geworden in een ten toonstelling van haar wer ken, die ze dit seizoen mag houden in de bar „Penelo pe" van „Stella Maris" aan de Boulevard. ..Landskn Pomp Ut zocht altijd iets voor mezelf. 1 En dat heb ik nu", zegt ze, „maar daar heb ik ook meer dan zeven jaar ellende voor moeten doormaken". Eigenlijk begon die ellende al toen ze na „de beroerdste jeugd die je je denken kan", pas van school en ^11 nog geen vijftien, door fami- j lieomstandigheden haar ouder- lijk huis verloor. Ze vond werk u^dol °P een advocatenkantoor, waar vontürenj ze na drie jaar eerste secreta- l4en za j resse was- Maar het werk be- °n Za J vredigde niet en ze ging zwer- dag. ij ven. ze volgde een paar jaar hotelvakschool in een Zweedse wintersportplaats, trok toen naar Duitsland en belandde uit eindelijk m Frankrijk. Toen fo tografen van een gerenommeerd e* frans weekblad foto's van haar hadden gemaakt, in het Bois de e Boulogne, kreeg ze het idee, dat haar misschien als fotomodel een toekomst wachtte. Een mo- dellembureau ried haar aan, Zes van Riitta's posters: felle kleuren, scherpe contrasten contact te zoeken met een Lord in een van de sjiekste buurten van Londen. Als het aan die Lord gelegen had, was Riitta nog diezelfde dag op het vlieg tuig naar de Bahama-eilanden gestapt. „Maar de man was zo vaag: misschien was ik wel 'n Saoedie-Arabië of in Hong Kong terecht gekomen als blanke sla vin", huivert ze nog na. „Alles liever dan dat", besloot Riitta, hoewel het geluk niet te royaal voor haar was. Terugziend op haar engelse erva ring zegt ze: „Fotomodel: dat is toch maar 'n leeg leven. Je wordt gecreëerd. Ik wil zelf creatief zijn. Ik kan zonder eten - en i'k ben toch een goede kok! - maar ik kan het niet langere tijd uithouden zonder iets te creërëen. Ik heb m'n hele leven al getekend. Nee, ik heb nooit een academie of de een of andere opleiding ge volgd. Het was een hobby. Meer niet. Maar nu wil ik er mijn brood mee verdienen". Riitta's werken, zonder uitzonde ring gouaches en viltstift teke ningen doen soms wat primitief aan. Het zijn overwegend kleu rige fantasieën, schematische fi guren en portretten, soms sterk gestyleerd. Een thema zonder achtergrond. Grote kleurvlak ken. ,,Jugendstil"-effecten. Over het algemeen ligt haar werk in de „poster-sfeer''. Is daar wel een markt voor? „Nu is het de tijd voor posters", bokst ze terug. „Ik geloof, dat er voor dit werk wel een markt is. Maar ik denk niet commer cieel. Geld heeft geen waarde voor me. Je kunt er je vrijheid mee kopen. Maar ook die is be perkt. Als je veel geld hebt, krijg je het te gemakkelijk. Ie mand doet z'n best. Wat is goed, wat is lelijk? Neem nou de harmonie in de compositie en de ogenschijnlijk daaraan te gengestelde scherp-contrasteren- de kleuren; neem die zware, zwarte lijnen bij dat onderwerp, dat eigenlijk zo teer is het evenwicht daartussen, dat voel ik zelf. Dat kan ik niet verkla ren. Ik geloof niet in vleierij. Ik ga m'n eigen weg. Ik kies mijn eigen vrienden en probeer met de rest van de wereld op goede voet te blijven. Ik wil mezelf meer en meer ontwikkelen; steeds meer leren. Leren is net als reizen, als je daarmee be gint, wil je het ene land na het andere zien". Terugziend op de afgelopen win ter, zegt Riitta: „Dat was de vreselijkste tijd van mijn leven. Honger, kou, niemand om mee te praten en geen uitzicht. Maar iemand die veel geleden heeft kan met weinig gelukkig zijn". Ze gelooft dat voor haar het ge luk nu gekomen is. En daarom durft ze van een toekomst te dromen: „Ik wil gaan studeren aan de academie in Den Haag en misschien begin ik later een boetiekje. Ik maak de ontwer pen zelf, laat de kleding naaien en ga ze zelf verkopen. „Geld maakt gelukkig in kinder- bescherming''' LEIDEN Van 17 tot en met 22 april zullen In heel Nederland de collectebussen rammelen, om een flink geldbedrag in te znmelen voor de stichting SA- KOR (SAmenwerkendc Kinder bescherming ORganisaties). De SAKOR stelt zich ten doel zo veel mogelijk financiën bij el kaar te krijgen voor alle kinde ren die op een of andere wijze de hulp van de kinderbescher ming nodig hebben. En dat zijn er zo'n 40.000 in Nederland. „Geld doet wonderen en maakt gelukkig" is in deze tijd een wat aanvechtbare slogan gewor den. Voor kinderbeschermings kinderen gaat ze echter wel op, zo meent SAKOR. De ontheemde kinderen missen1 ontzettend veel wat „normaal" opgroeiende mensen als vanzelf sprekend beschouwen. Op de eerste en belangrijkste plaats de gezinssfeer, ouderliefde en een evenwichtige opvoeding. Maar daarnaast ook materiële zaken, zoals een verjaardagsca deautje. een stel nieuwe kleren, een klein vakantie-uitstapje en wat soeelgoed. Zowel voor de geestelijke, als de materiële verzorging van de kinderen is een hoop geld nodig. Daarom spoort SAKOR iedereen aan, zo veel mogelijk de bussen te hel pen vullen of een bijdrage te storten op girorekening 404040, ten name van SAKOR, 's-Herto- genbosch. JdijDdJo jopuoz jaiu UDZf qi" jddi/ HWJ koopt weer pand LEIDEN De stichting Huisves ting Werkende Jongeren heeft het gemeentebestuur van Lelden gevraagd, een lening van 110.000,- te willen garanderen. De Stichting heeft dat bedrag ge leend bij de Nutsspaarbank te Den Haag om er het pand Bil- derdijkstruat 3 voor op te knap pen. B. en W. stellen de raad voor. aan het verzoek te vol doen onder die voorwaarde dat tot zekerheid van de verleende garantie hypotheek wordt ver leend op het aan te kopen pand. raamafdt i.30-12 (t ag 13-15 16 Jaar tsse patlï half 5 en zaalpatlë dinsdag v 'bus Qulrl kklng. An sdijk. Will Johanni ïkerk. Joh Hand, Cor B II I 220—520. 29. Rul htdeën 75- e 80-100, rosbv 140- HAZERSWOUDE— ,.D<*el van Pleyn 68 is de jeugd bezig te houden". Theo Wesselingh (28), een van de mannen van het eerste én van het huidi ge uur van ht „Music meeting house" in de Hazerswoudse buurt schap Groenendijk, meente dat hij op déze wijze de doelstelling het best karakteriseert. De jongeren boven de zes tien jaar zien het er be paald wel zitten, want op iedere zondag, tussen 15.00 en 24.00 uur, is het jeugdig volkje in vrij groten getale present op dat Pleyn, dat in de wandeling bij de oude ren beter bekend is als Groenenedijks parochie huis. Theo Wesselingh en Theo („Ted") de Boer (25) hebben de leiding, volgens het regle ment, maar gaan ervanuit, dat je via samenspraak met andere medewerkers tot een betere organisatie komt. Re den waarom de twee Theo's vaak alle mogelijke proble men bespreken met Bernard, Toos, Kees, Ellen, Gerard, Ko, Leo en Wim, de discjoc- key (evenals Theo Wesse lingh). Op er op het Pleyn winst wordt geboekt? Theo Wesse lingh: „Ja, die is er. Maar we hebben onze vaste kos ten, willen steeds weer nieu we activiteiten ontplooien en gaan ervanuit, dat we ook andere jeugdzaken moeten steunen". Plan voor 1973: een jeugdwielerronde van Ha- zerswoude. „Daar zit zóveel aan vast. dat we dat dit jaar nog niet voor de volle hon derd procent voor elkaar kunnen krijgen." „Praathuis" noemt Theo de zondagse activiteiten van Pleyn in het Groenendijkse parochiehuis. „Want gesprek vormt de hoofdschotel, in die uren van 15.00 tot 24.00 uur". Tafeltennis, tafelvoetbal, dammen, schaken en kaar ten zijn andere bezigheden van de jeugd. En dan na- Pleyn 68-inspirator Theo Wesselingh. tuurlijk luisteren naar de muziek, die de Pleyn-d.j.'s op de draaitafel leggen. Een eigen discotheek (onlangs vernieuwd tegen een prijs van 3500,-) en de nieuwste platen (elke week wordt voor zo'n 35.- nieuw materiaal gekocht) houden de Pleyn- bezoekers op de hoogte van de stand van zaken in de (hoofdzakelijk) popmuziekge schiedenis. De 420 leden van de jeugdso- ciëteit betalen per seizoen vijfentwintig cents aan lidmaatschap. „Dan heb je als bestuur de touwtjes in handen", vindt Theo Wesse lingh, „en de leden weten dat ze zich aan bepaalde re gels hebben te houden." Die leden hebben overigens wei nig belangstelling in de orga nisatie van dansavonden in hun soos. „Een formatie van naam contracteren kost nog al wat. aldus Theo, die in dertijd in de pop-biz bekend heid genoot als leider van de ter ziele gegane „Eve and the Figle:«ves"-popgroep. „Bo vendien gaat zoiets ten koste van de portemonnee van de Pleyners. en dat is nou nèt onze bedoeling niet". Uit een onlangs gehouden en quête bleek, dat het jonge volkje meer belang stelt in cabaret. Het Nederlandse lied wil er ook wel in, zoals bleek tijdens het recente op treden van Brabantse trou badour Dimitri van Toren. En de organisatie van een sportdag staat ook op de lijst van wensen van de Pleyners. De leden komen overigens niet alleen uit Hazerswoude. Vijf tig procent komt van buiten de gemeente. „Amsterdam, Schoonhoven - ze komen over al vandaan." aldus Theo Wesslingh, die zijn Pleyn vertegenwoordigt in P.W. 7- 27, de jeugdsectic in de paro chieraad van Hazerswoude- Rijndijk/Koudekerk aan den Rijn. Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat Pleyn 68 (in 1968) dus opgericht) alleen door jongeren wordt bezocht. Ook zij die geacht worden niet meer zo „piep" te zijn, zijn nog wel eens van de partij in het Groenendijks parochiehuis, dat op zonda gen niet bepaald de Indruk wekt, dat het is gelegen in een buurtschap, waarvan nog wel eens wordt beweerd, dat ze wat de bevolking be treft langzamerhand ver- grijit. Een zaal vpl plattelandsvrouwen. BOSKOOP In de beurshal van hotel Florida heeft de afdeling Zuid-Holland van de Bond van Plattelandsvrouwen, die in heel Nederland zo'n 8000 leden heeft, haar derde jubileum '.rg ter ere van het 35-jarig bestr.an ge vierd. Voor het feestprogramma werd begonnen hande'c'en de dame: eerst enkele zakelijke dingen af. Men nam afscheid van me vrouw Van Wcgenir.gen uit Woubrugge, voor wie men in het provinciaal bestuur benoem de de dames Boezewinkel uit Roe'cfarendsveen en Kerkstra uit Leimuiden. Bovendien werd door presidente mevrouw Pot nog eens benadrukt dat het Politie roept getuigen op Na aanrijding doorgereden HAZERSWOUDE De Hazt woudse bromfietser W. Rodci burg werd gisteren naar ee Leids ziekenhuis vervoerd met een gebroken been, nadat hij door een personenwagen was „gesneden". De bromfietser passeerde op de Voorweg een paar geparkeerd staande aanhangwagentjes, ter wijl de (onbekende) chauffeur van de auto dat ook deed. maar j hem uiteindelijk de weg ver- sperde, waardoor de heer Ro denburg tegen een geparkeerd i staande personenwagen botste. De bestuurder van de auto reed door... De rijkspolitie (01714 I 2145) roept getuigen op. Een duopassgier van een Hazers- woudse bromfietsberijdster liep I gisteren verwondingen aan de benen op. toen een auto op het kruispunt Vincent van Gogh- straat-Ferdinand Bolstraat geen 1 voorrang kreeg van de brom fietsberijdster, en een botsing plaats vond. hoofddoel niet uitsluitend meer het gebied van de milieuzorg, is het geven van huishoudelijke burgerschap-vorming, de veran- voor ich rg. rr.aar dat de Bond derde positie van de vrouw en tegenwoordig ook actief is op kreativiteit. Na de lunch begon in de door de Hazerswoudse afdeling versier- I de zaal het eigenlijke feest. Op het programma stonden o.m. declamaties van de afdeling Koudekerk en mevrouw De Lan ge uit Woubrugge. Er werd een musical insubordinatie" opge voerd door leden uit Reeuwijk, j Zevenhuizen en Nieuwerkerk. De f'nole werd verzorgd door het Hu'uvrouwen Orkest uit Moerka- pelle, dat met keukeninstrumen- teri voor een aanstekelijk mu ziekje zorgde. Eerste openbare vergadering raadscom m issie LEIDEN Het eerste publie ke schaap is open en bloot over de bestuurlijke dam. Leiden heeft zijn openbare raadscommissievergader in- gen. Niemand zal durven be weren, dat in de loyale boe zem van het gemeentebestuur niets is ondernomen om de Leidse bevolking een kijkje te gunnen in dc fijne keuken, waar de beleidsbeslissingen die de gemeenteraad later plenair zal nemen door het paneermeel der menings vorming worden gehaald en ter plaatse worden vóórge bakken. Mensen die het kun nen weten hebben altijd be weerd, dat wat In dc com missievergaderingen wordt bekokstoofd doorslaggevend Is voor de daarop volgende raadsvergadering. In de commissie wordt het eigen lijke werk gedaan. Wat in de raadzaal wordt opgediend is veel minder hete soep, waar op alleen een aantal smaak makers zich nog urenlang kan uitleven. Dat zijn dan de redenaars, dc woordpeuze- laars. tribunebespelcrs en dc halsstarrlgen. De zaak zelf Is in feite vaak al lang beklon ken en de stemming ligt vast. Welnu, wat let dc burger nog, zich te ijlen naar het opma ken van het gerecht dat hem of haar het meest aanstaat? Gisteravond kon men horen, dat de muziek van de Leidse politie wel wat meer geld mocht hebben, terwijl andere muziekgezelschappen in de stad van zo'n extraatje ge speend blijven. Of dit de mu ziekbeoefenaars koud laat weten we niet. Er was in elk geval niemand aanwezig. Het zat er in. We hebben ons nooit illusies gemaakt. Open baarheid li/kt een mooi stufe speelgoed als Ie het een maal bezit, kijk je er niet Boer Pennings bij zijn nieuwe melkmachine. OUD-ADE - Omdat hij vindr dat een boer tegenwoordig alleen maar economisch kan werken als deze met zijn apparatuur up-to-date is, schafte H. Pen nings kortgeleden een super moderne melklnstallatie aan, die als uniek mag worden be schouwd in deze omgeving. In tegenstelling tot vroeger, toen hij hooguit drie koeien tegelijk kon melken, maakt de melk- installatie het hem nu mogelijk dat cr zes tegelijk hun produküe afstaan. Vrij gemakkelijk kan hij nu ook een oog houden op de melkleverantie, want in plaats van de gebruikelijke melkketels hangen nu doorzichtige grote glazen bollen in de buurt van de viervoeters. De nog jonge boer uit Oud-Ade die pas kort gele den met zijn vee de nieuwe stal in de Waterloospolder I betrok, heeft, zo geeft hij tijdens een gesprek met hem te kennen, on der meer een belangrijke tijds besparing bereikt. Terwijl hij vroeger cuim tweeënhalf uur moest reserveren om 45 koeien te melken doet hij het met een even groot aantal nu in ander half uur. Pennings zorgde in zijn stal voor nog een nieuwtje. Over een grote oppervlakte liet hij een mestrooster aanlagen. De mest van zijn vee blijft nu niet in de stal achter maar verdwijnt door betonnen gleuven in de bo dem naar de mestkelder. Van daar pompt 'n giertank de mest het land op. Wil een boer, en vooral iemand die er alleen voor staat, niet ten onder gaan dan zal in de toe komst dergelijke apparatuur on ontbeerlijk zijn" aldus Pennings. ALPHEN - De belangstelling voor dc 25ste Laura-fle;s'ocht is groot. Uit Engeland zijn bij* voorbeeld al 50 aanmeldingen binnengekomen. Nabijplein om in Lauraplein Het bestuur recipieert op 3 ju» van drie tot vijf in Nabij. 0| die dag wordt ook de offlclëli.' opening verricht. Dat gebeurt op het Raadhuisplein. Tijdeni de tocht wordt in dc duinen voj Noordwijkerhout voor dc deelno mers een uitgebreide picknid gehouden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5