Ambachtsschool en vakschool scholengemeenschap is een Amateuristische kunstbeoefening op hoog niveau Nieuwe spelregels voor woning zoekenden Afdeling mavo is al aangevraagd Diefsteeg n wandelstraat ndeSr" :en- IFü Meer eigen initiatief verlangd STOFFEN INTERNATIONAAL OPENT!! DIEFSTEEG te LEIDEN 23ste FILIAAL Prachtige Trevira 2000 6.95 Acryl jersey gevoerd 7.90 I Zeer exclusieve Linnens fantasie 8.98 Terlenka katoen 4.95 Gevoerde Trevira 2000 9.98 Kamraren Terlenka bedrukt WOENSDAG 12 APRIL 1972 LEIDSE COURANT .R. (fill shocks -spe! de nieuwe scholengemeen- ,EIDEN De Ambachtschool niet meer past in onze democra- en meisjes, die het mavo-niveau aan de Haagweg en de Vak- tische samenleving, waar het halen. Integratie in andere tak- school voor Meisjes aan het Ra- langzaam maar zeker als een ken van voortgezet onderwijs in penburg gaan, waarschijnlijk al restschool wordt beschouwd." dan ook noodzakelijk." per 1 augustus 1973, op in één Tijdens een telefonisch vraagge- Het bestuur van Ambachtschool scholengemeenschap. Een naam sprek het enigszins denigrerende deelt de mening van zijn direc- woord ..restschool" verklarend: ,,Als men na de lagere school niet meer weet waar men met een kind heen moet komt het op een school voor lager beroep- onderwijs. Men heeft er dan ook niet zo'n hoge dunk van. Ten onrechte volgens mij, want op bijvoorbeeld een lts en een vak- sohool zitten heel wat jongens g schap heeft men nog niet totaal nieuwe school zal nog wel jaren op zich laten wachten, al dus Ambachtschool directeur D. Hartog, die in het jongste jaar verslag van zijn schooi schrijft: „Meer en meer blijkt dat de LTS in zijn huidige vorm zich- zelf heeft overleefd en derhalve teur en het heeft inmiddels mede met het oog op de komen de samenwerking met de Vak school van Meisjes een afde ling mavo aangevraagd. De mavo moet volgens het school bestuur met inachtneming van het keuzepakket van exa menvakken een technische inslag krijgen, zodat het doel, een volwaardig mavo-di ploma, langs andere wegen wordt benaderd. Hierdoor zullen zijns inziens meer leerlingen dan voorheen in staat zijn een mavo-diploma te behalen wat tot nu toe alleen met de voor dit onderwijs min of meer klas sieke vakken het geval is. (De heer Hartog: „De lts-leerling doet dan bij het mavo examen naast Nederlands en Engels bij voorbeeld timmeren of machine bankwerken als keuzevak in- plaats van Frans of een van de handelsvakken"). Dit zal tevens tot resultaat hebben dat deze naar de mts kunnen gaan ter leerlingen daarna eventueel wijl andere leerlingen een ver- naar andere vormen van voort- dere technische opleiding kun- gezet onderwijs kunnen over- nen krijgen in de richting van gaan wat tot nu toe niet via eer lts het geval is. ning. Het uiteindelijke streven van de Hiervoor zou een tweejarige bo- Ambachtschool-directeur Hartog venbouw kunnen dienen waarin is te komen tot een zogenaamde de technische opleiding hoofd middenschool, die drie jaar door zaak wordt, omdat de algemene leerlingen geschikt voor diverse basis reeds is gelegd, schooltypen zal worden bezocht. De heer Hartog: „Hiermee wordt waarna bij de splitsing naar di- bereikt dat we goede adspirant- verse takken van onderwijs zal vaklieden gaan opleiden met blijken dat de leerlingen met een behoorlijke algemene vor- belangstelling voor de techniek ming, waardoor het aanzien van de technische vakman zal wor den verhoogd, iets waar het in ons land nogal eens aan ont breekt". Over de technische grondslag voordat de leerling de praktijk ingaat zegt Ambachtschool-di recteur Hartog: „Die is ge wenst. De bedrijfsscholen waar de leerlingen in de praktijk wor den opgeleid zijn immers schaars, zodat bij een techni sche opleiding uitsluitend in het bedrijfsleven bijvoorbeeld na de middenschool meestal te veel aan het toeval moet wor den overgelaten." In katholieke en protestants chris telijke kringen van het lager be roeps en technisch onderwijs in Leiden staat men wat sceptisch tegenover de aanstaande (neu trale) scholengemeenschap die 900 1000 leerlingen gaat tellen, de meer praktische vakbeoefe- De directie van de Don Bosco- school wil geen officieel com mentaar geven, maar laat wel merken niet zoveel te zien in dwars n de zet uit hart) •t ooroord) rd Montessori- "bnderwijs geeft informatie EIDERDORP De Stichting „Montessori Onderwijs te Lei- derdorp" geeft op 14 april haar eerste informatie-avond in de -jScheppingskerk aan de Van jevjr°e,geestlaan> aanvang 20 uur. ]19comrnl ^eer Bruins> hoofd van de 19.10 Uiülagere Montessori-school in ~"~'egstgeest, zal dan een uiteen- ;etting geven over de ideeën »an Maria Montessori. Voorts rtaP®* k'i aangeven, hoe deze in ""de •raktijk worden toegepast. Stichting, opgericht op 7 maart van dit jaar, heeft zich tot doel gesteld in augustus 1973 Leiderdorp te starten met PPR. jeen kleuter- en basisschool vol- zondiens het Montessori-systeem. In 'oSerband hiermee heeft men 20.3ïeeds een aanvraag ingediend de gemeente voor leslokalen. stichting acht het van groot :lang van te voren een duide- •ïands) beeld te krijgen, hoe groot de belangstelling voor dit speci fieke onderwijs is in Leiderdorp omgeving. 3 Nws, 4pn hoopt dan ook, dat alle ou- lers die tot nu toe nog niet van LEIDEN Een combinatie van twee koren en twee (ama teur) orkesten, te weten „De Stem des volks" uit Leiden en het gemengd koor „Vox Laeta" uit Roelofarendsveen, de Ko ninklijke orkestvereniging „Symphonia" uit Rotterdam en het Toonkunstorkest uit Leiden, gaf de mogelijkheid tot een con cert met een grootse program- ma-opzet. Dit concert vond dins dagavond plaats in de Stadsge- even deed gelden, hoorzaial onder leiding van Henk Jan van der Meer was de solist in ring van de Cantate Campanae voor piano, koor en orkest van Wim Franken. Een prachtig werk, waarvan, jammer ge noeg, slechts drie delen werden uitgevoerd. Jan van der Meer verzorgde op grootse wijze de piano-partij. Het koor was bij zonder goed op dreef evenals het orkest dat een uitzonderlijk de Stadsgehoorzaal werd gisteravond op hoog niveau geconcerteerd door onder meer de Stem des Volks. zware taak had, hetgeen zich samenwerking met een meisjes school. Wel eventueel met een ito en een mts. Don Bosco, die experimenteert met o.m. het Bonaventura Lyceum en mavo Kijckenborg, wil liever niet naar buiten treden voordat men resultaten heeft geboekt. Ook directeur H. v.d. Stoep van de Christelijke Lagere Techni sche School aan de Vijf Meilaan ziet voor zijn school in de nabije toekomst nog geen samenwer king met de Christelijke Vak school voor Meisjes. De heer v.d. Stoep: „Wij hebben toeval lig al een banketbakkerij, maar ik zie onze jongens nog geen naailes krijgen". Hij vindt 't ook niet zo per se noodzakelijk dat een lts-leerling een mavcwliplo- ma haalt. „Met een zogenaamd T-diploma kan een lts-leerling ook naar een middelbaar techni sche school. Wat heeft een jon gen aan mavo timmeren?" Over de wel gehoorde klacht bij lts-leerkrachten dat de belang stelling voor de laten we het gewone woord eens gebruiken ambachtsscholen afneemt: Vroeger had je onder de ulo bij na alleen maar de lts. Nu heb je ook lavo en leao. Het is dus vrij logisch dat er nu minder toeloop is naar de lts." De heer v.d. Stoep („De geesten zullen wel verdeeld blijven, de kreet om de middenschool be gint al te luwen") voelt ook meer voor bundeling van alleen het technisch onderwijs „om zo beter het kader te kunnen vor men voor ons bedrijsleven". daar wel Briër. AMRO opent ieuw kantoor DEN Aanstaande vrijdag I de Amsterdam-Rotterdam- bank N.V. een nieuw kantoor openen aan de Zecmanlaan, "te" wek van 't Hoffstraat. Met de die lag^üjkse leiding van deze ves- 10. iging wordt de heer N. G. H. '"Ijjan Beek belast. officiële opening zal verricht Worden door de wethouder van gel an iconomische zaken, de heer Lij- 1- e4en, omstreeks 4 uur 's mid- "S !ags-Voorts al de volgende >t (dag, 15 april, van 10 tot 12 uur >rdrac ten „Open huis" worden gehou- na Zy len. Belangstellenden kunnen het nieuwe kantoor bezichti- Ing. 16 •or de kinderen tot en met 12 deze opening nog een kleurwedstrijd met fraaie •rijzen verbonden. .11 Ochtc g8.11 Ri $V ergaderagenda viesraad voor de binnenstad ■«•ad .30 Zelfst 12.35 Si adlojourni comt ;ick (opn 15. rlnnd» 'II 13.20 Ucl enlands 14.03 LI' 15.03 Lied ursberlcbU 17.0" ichaal. Grote waardering moet men heb ben voor de prestaties in de amateuristische kunstbeoefening van een dergelijk hoog niveau. Het getuigt van muzikaliteit en een grondige voorbereiding. Ook j^gg^ van enthousiasme! Zij het dan ook dat het laatste voor wat de „Stem des volks" betreft nog te veel beperkt is gebleven tot de oude getrouwen. Het koor heeft dringend behoefte aan jonge stemmen. Het zou voor het koor en voor de jongeren een verrij king betekenen. Dit gemis aan jonge stemmen deed zich vooral gelden bij de sopranen in de Missa in C gr.t. K.V. 257 (de Credo-Messe) van Mozart, een werk met technisch zware eisen. Niettemin een knappe prestatie, voor hetgeen hier tot stand kwam. Vier solis ten verleenden hun medewer king: Leny Stevens-Ridderhof (sopraan), Martha van de Kerk- hoff (alt), Henk Meyer (tenor) en Henk van den Brink (bas). Zij gaven aan dit werk de kleur, die wij van de zijde van het koor hier wat hebben ge mist. Voor de beide koren lag de cli max na de pauze met de uitvoe- het Concert in C gr.t. voor orgel en orkest van J. Haydn. Voor treffelijk uitgevoerd met een le vendig reagerend orkest, zij het dan ook dat het orgel in de Stadsgehoorzaal een allesbehal- ideaal instrument is. ons nog te vermelden de drie „Hongaarse schetsen" van Bartók en de (voortreffelijk uit gevoerde) Finlandia van Sibe lius in een zelden gehoorde ver sie mét koor. Een woord van hulde voor alle exeoutanten en beide dirigenten (Jan van der Meer had met zijn koor „Vox Laeta" dit programma even eens ingestudeerd) is hier ge rechtvaardigd. B. RIJNDERS Parochieraad voor Gezamenlijke viering in Oegstgeest OEGSTGEEST De commissie „Eucharistie-Avondmaalsvie- ring" heeft in een uitvoerig rap port uiting gegeven aan haar verlangen te komen tot een ge zamenlijke „Eucharistle-avond- maalsviering". Na een diepgaande discussie waaraan naast de parochie' raadsleden ook werd deelgeno men door pastoor Kooyman en kapelaan Poelma alsmede leden van het kerkbestuur kwam da raad tot acceptatie van het rap port. De gezamenlijke vieringen worden echter niet gehouden in de diverse kerken te Oegstgecst maar men onderschreef de me ning dat het experiment in de Groene Kerk zal starten. Een maandelijkse, gecombineerde viering. Met de conclusie van de parochieraad gaat het rap port weer terug naar de Raad van Kerken (het ontwerp werd reeds eerder binnen genoemde raad besproken) en in septem-l ber hoopt men de uitkomst te publiceren in het OegstgeesteC Kerkblad. In mei-juni staan de verkiezingen' voor een nieuwe parochieraad voor de deur. Kandidaten kun nen zich melden. Hierna werd van gedachten ge wisseld over het godsdienston derricht op de scnoien waarover enige verontrusting blijkt te be staan zoals ondermeer uit brief en gedachtenwisseling in de pa rochie naar voren is gekomen. De vastenactie heeft in de Willi- brordparochie aan directe giften een bedrag opgebracht van 2900 gulden. Ten opzichte van vorig jaar een stijging van ruim 5>^% oftewel 150 gulden. Dit bedrag kan nog aanzienlijk hoger liggen vanwege de overschrijvingen op de bankgiro welke nog niet be kend zijn. LEIDEN Op 17 april komt de voorzitter van het NKOV, de heer W. Pcrquin, spreken voor dc afdeling Lei den van de Kappeispatroons- bond, in de „Grote Burcht"; aanvang 20 uur. Sanering: LEIDÉN Ter voorkoming van stagnatie in aankopen, noodza kelijk voor sanering van gebie den buiten Herengracht-Zijlsin gel en „De Camp", verzoeken B. en W. de raad het beschikba re crediet met een bedrag van 25.000,- te verhogen. LEIDEN - Bewoners van de Diefsfeeg hebben gisteravond In de Waag hun ideeën en wensen voor een verbetering van hun straat voorgelegd aan wethouder Kret. Uit gangspunt was het feit dat, wanneer de trottoirs van de Breestraat binnenkort ver breed worden, de verbindings straten in het voetgangers gebied niet mogen achterblij- De bewoners bepleitten betere verlichting omdat meer licht meer publiek trekt; betere bestrating omdat een goed geplaveide straat het wande len vergemakkelijkt. „Maar", opperde men ook, „als er 'n betere bestrating komt, dan is ook een andere riolering nodig omdat de bestaande riolering voortdurend door af- valvetten verstopt raakt". Voorts waren er verlangens om de steeg duidelijk verboden te verklaren voor wielrijders en promfietsers. Wethouder Kret hield de belangstellen den voor: „Als het gaat om wat u gedaan wilt hebben, dan kunnen we daar alleen tegenover stellen wat we kun nen doen en wat dat kost". Voorlopig wordt de zienswijze van de Diefsteegbewoners op 18 april a.s. in bespreking gebracht. Daarom zei de heer Kret: „We kunnen nog niets toezeggen. We gaan nu plan nen maken en pas in een vol gende fase volgen de ramin gen". Maar dat er iets aan de Diefsteeg gedaan wordt staat vast. En dat waar moge lijk de oude stoepjes in ere hersteld worden is al even duidelijk geworden. vorm van uitvoerige en duide lijke brochures aan de belang hebbenden onder ogen te bren- Wethouder S. Menken tijdens zijn gen. laatste persconferentie. (ADVERTENTID LEIDEN De woningnood blijft een van de ergste plagen voor Leiden. Er is de laatste jaren zo weinig gebouwd, dat de nieuwbouw nauwelijks effect heeft op het grote aantal urgen te woningzoekenden. Door het herzien van de Woonruimte- verordening-1967 hoopt het ge- leeftijd die vereist wordt voor echtparen die voor een woning in aanmerking willen komen, blijft gefixeerd op 52 jaar. Hoe wel men geneigd is, vroeger te trouwen, wil de gemeente Lei den geen illusies wekken zonder dat woningzoekenden aan onder dak geholpen kunnen worden. meentebestuur een aantal facet- Teneinde de inkomensklassen be ten van het voor velen pijnlijke ter aan te passen aan de moge probleem althans te verzachten. lijkheden van de woningmarkt De woningvoorraad wordt er voor wat betreft de huren, is de niet groter door. inkomensgrens opgetrokken. Voornaamste trekjes van de wijzi- Er zijn nu nog maar drie in ging, die b. en w. op 24 april plaats van zes kleurcodes. de raad om goedkeu ring zullen voorleggen, zijn: Het ODspIitsen van de woningzoe kenden in twee i.p.v. drie categorieën, t.w.: de urgente woningzoekenden en de inge schrevenen. Deze nieuwe inde ling dient om het eigen initiatief van degenen die een (andere) woning wensen te stimuleren. In Daardoor is de marge voor de verhouding salaris-huur waar binnen hulp mogelijk is, ruimer. De huurquote dat deel van het inkomen dat tenminste aan huur dient te worden uitgegeven is van 13% van de kale huur, gebracht op 16% van de bruto huur, d.w.z. de huur, exclusief de variabele stookkosten. de categorie „inschrijvingen" Het gemeentebestuur is voorne- wordt de leeftijdsgrens voor al- mens, de nieuwe regeling en de leenwonenden verlaagd van 30 mogelijkheden, die ze de wo- op 26 jaar; de gezamenlijke ningzoekenden biedt, in de DONDERDAG 13 APRIL: 'OENSDAG 19 APRIL: Werk- Werkgroep wonen: Waagge bouw, aanv. 19.30 uur. 1 IINSDAG 18 APRIL: Werk groep leefbaarheid stadsver- fraaiing: Stadhuis, aanv. 20 uur Werkgroep structuur plan: Waaggebouw, 20 uur Werkgroep verkeer: NZH-ge- bouw, aanv. 20 uur. ïl IOENSDAG 10 APRIL: Werk- 'JONDERDAG 20 APRIL: Werkgroep wonen: Waagge- bouw, aanv. 19.30 uur. UNSDAG 25 APRIL: Werk groep leefbaarheid/stadsver- fraaiing: Stadhuis, aanv. 20 uur - Werkgroep structuur- t P'an: Waaggebouw, 20 uur Li<! Werkgroep monumenten: edJ* Waaggebouw, aanv. 20 uur. JONDERDAG 27 APRIL: Werkgroep wonen: Waagge- 119.30 uur. bouw, ZOETERWOUDE De gebouwen van de eeuwenoude scheepswerf aan de Dorpsstraat krijgen mo menteel nieuwe daken. Eerst is het woongedeelte aan de beurt geweest, nu is men doende bo ven de werkplaats. Aan de scheepswerf, welke nu niet meer als zodanig in bedrijf is, men is overgestapt op het las- en con- -ricaewerk, is sinds 1790 de naanesthof verbonden. De gebr-'wen komen voor op de lijst v Monumentenzorg. Om die reden dan ook besloot de ge meenteraad vorig jaar een bij drage te verlenen in de restau ratiekosten. „Steeds meer mensen zoeken Taizé" ZOF.TERWOUDE - Zestig sen onder wie ook belangstellen den van buiten Zoeterwoude, waren gisteravond in de zaal van de Christus Dienaarkcrk bijeen gekomen om broeder Gianni uit de Comn van Taizé te verwelkomen. Ds. S. L. Schoch sprak in zijn ope ningswoord van „een grote vreugde nu een broeder v Taizé in ons midden Is". 1 hoopte op voortzetting van I onderlinge contact van de ai wezigen na deze bijeenkomst. Ds. Schoch was eerder in Taizé en hoopt ook in de a.s. zomer er een week met zijn vrouw dooi te brengen. Ook onder de ande ren aanwezigen waren er die wel eens een bezoek hebben gebracht ann dit Franse plaatsje. Broe der Gianni die een Italiaan is van geboorte sprak in het Frans waarbij zijn woorden direct werden vertaald door de Utrechtse student v. d. Gaag en legde een indrukwekkende ge tuigenis af. „Ik geloof niet woerden van hoop, ik zoek con crete tekenen van hooo. in de haar OVERAL 10.90 TOT 19.90 Kleurecht - wasecht - piooihoudend kreukvrij OVERAL 19.90 TOT 29.90 BIJ ONS, 150 breed ALLE MODERNE TINTEN IN DIVERSE MODERNE DESSINS Alle moderne kleuren, pracht kwaliteit. EXCLUSIEF VOOR LEIDEN QC

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3