I AJAX EN VOLENDAM VERMIJDEN RISICO'S IN FUTLOOS DUEL Caravelle versloeg wagen met meters... Bewegingssport eist 'n pakket H voorzieningen "O Andere belangen prevaleren Pfrommer blijft vrij voor KNSB WOENSDAG 12 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 - - Twee miljoen voor Tostao BELO HORIZONTE Tostao, de middenvoor van het Braziliaan se elftal, die vaak de opvolger van Pele wordt genoemd, is door Vasco da Gamma uit Rio de Janeiro gekocht voor een bedrag van bijna 2 miljoen gulden. Tot nu toe speelde Tostao voor Cru zeiro. Vasco da Gama zal 25 procent van dit bedrag aan Tos tao moeten betalen. Cruzeiro dat twee aanbiedingen voor Tostao had ontvangen heeft besloten het aanbod van Vasco da Gama te aanvaarden omdat de club tevens een andere speler krijgt als onderdeel van de trans actie: De rechtsbinnen van Vasco, Luis Carlos. Tostao, die in werkelijkheid Eduardo Gon- calves Andrade heet is sinds 1964 bij Cruzeiro geweest. THIJS WIJNGAARDE ....teleurstelling.... Wijngaarde speelt niet vanavond Van onze sportredactie DEN HAAG Thijs Wijngaarde, de offensieve vleugelverdediger van FC Den Haag, zal vanavond in de bekerwedstrijd tegen Wageningen niet meedoen. De controlefoto's van de blessure gaven gisteren aan, dat het scheurtje snel genas, maar dat zijn enkelbanden nog vast zaten. ,,Als ik normaal wandel voel ik het al. Laat staan als ik speel", voegde Wijn gaarde eraan toe. Om forceren te voorko men, werd gisteren maar besloten, dat hij niet zal meedoen. ..Jammer natuur lijk, maar wel beter zo", zei Wijngaarde. Wie zijn plaatsvervanger wordt stond vanmorgen nog niet vast. Leo de Caluwe, die de afgelopen zondag tegen DWS goed voor de dag kwam, maakt de meeste kans daarop. FC Den Haag moet vanavond óók Wytze Couperus al missen. Deze speler tobt weken met een dijbeenblessure, die n menteel zo ernstig is, dat hij zeker weken buitenspel staat. „Voor 21 mei hoef ik bij de dokter niet terug te komen. Tot zolang sta ik dus zeker buiten het elf tal", zei hij. Norbert Nigbur, de doelman van de Westduitse club Schalke '04, heeft beweerd dat hij naar Feyenoord gaat. Manager Brox ontkent alles. Nigbur aast op doel van Feyenoord GELSENKIRCHENNorbert Nigbur (23), de doelman van de Westduitse topclub Schalke '04, heeft verklaard dat hij naar Feyenoord gaat. Wat ik daar kan verdienen is zoveel, dat ik niet kan weigeren, aldus Nigbur, die aan zijn zesde sei zoen bij Schalke bezig is. Günter Siebert, voorzitter van Schalke, probeert het uiterste te doen om Nigbur vast te hou den. Hij vraagt een transferbe drag van een miljoen mark. Als Feyenoord dit toch teveel vindt, dan zal Schalke aan zijn doelman een handgeld van 400.000 mark voor een tweeja rig contract moeten geven. Guus Brox. manager van Feyenoord, verklaarde daarop dat er geen sprake van is dat Nigbur naar Rotterdam komt. DEN HAAG Het gaat, in het rapport „Recreatie en Sport" dat is uitgegeven door de Nederlandse Sport Fede ratie en de „Stichting Recreatie", om de grote groep die zich bevindt tussen de sportbeoefenaars en zij die recrea tie zien als het ..naar buiten trekken". Tussen hen zitten zij, die ervan overtuigd zijn dat het woord bewegingsar moede meer is dan een modewoord. Min of meer toevallig, omdat het ministerie van CRM behoefte had aan voorlichting bij het te voeren beleid ten aanzien van het inrichten van recreatie mogelijkheden, werd de komst versneld van het rapport dat in eendrachtige samenwerking tus sen NSF, Stichting Recreatie, Grontmij n.v.. Stichting Ruimte voor de Jeugd, Staatsbosbeheer, CRM, Vereniging van Neder- landse Gemeenten en Kon. Ned. Heidemaatschappij tot stand is gekomen. Naar de vele betrok ken Instanties gemeenten, provinciale overheden, recrea tieschappen e.d. is het rap port toegezonden dat beoogt een richtlijn te zijn voor hetgeen dient te geschieden om „Re creatie en Sport" tot een begrip te maken. Een beraadsgroep, samengesteld uit de genoemde instanties, wenst met het rapport een bij drage te leveren in de openbare discussie over het onderwerp recreatiesport in liet ruime ka der van het welzijn, zoals het wordt genoemd in het ietwat hoogdravend gestelde rapport. De recreatiesport voor hen die zonder veel verplichtingen voor training e.d. willen sporten is een niet meer weg te denken' onderdeel van het maatschappe lijk leven geworden. De moge lijkheden om dat soort sport te bedrijven zijn evenwel onvol doende. De sport, die vooreerst wordt bedreven om de ontspan ning en de mogelijkheid tot so ciaal contact ontbeert in grote mate de accommodatie. Fedor den Hertog, toen hij nog niet zeker vande eerste zege was. Zijn stunt werd echter een feit. Den Hertog „stunt" in Marokko RABAT De Neder landse amateurwiel renner Fedor den Hertog heeft de eer ste etappe van de Ronde van Marokko gewonnen. Hij legde de 159 kilometer van Tanger naar Larache af in 4 uur 13 minuten en 59 seconden. Uitslag: 1. Den Hertog (Ned.) de 159 km. in 4.13.59. 2. Eclassan (Fra). 4.14.12. 3. Westrus (Ned), z.t. 4. Strakov (Rus) z.t. 5. Tsjoeklov (Rus), z.t. 6. Seriet (Bel) z.t. 7. Wornik (Pol) z.t. 8. Dorbane (Al gerije) z.t. 9. Coroller (Fra) z.t, 10. Corbeaux (Fra.) z.t. AMSTERDAM Ajax en Volendam hebben van de halve finale voor het KNVB-bekertoernooi het verplichte num mer gemaakt wat verwacht mocht worden. Met Ajax ui teraard als winnaar. De Europese bekerhouders stelden zich tevreden met twee doelpunten, in de eerste helft in het tijdsbestek van nauwelijks vijf minuten gescoord. Toen vond Ajax het wel genoeg. De plaats in de finale was met die twee doelpunten verzekerd, zonder dat het veel kracht had gekost. Want als Ajax voor een ding Ajax-tralner Kovacs: „Ik ben blij waakte, dan was het wel het on- dat we er zonder blessures zijn nodig verspillen van krachten. afgekomen. Op het ogenblik is Met de zwaar-kaliber-ontmoetin- de situatie zo dat we de wed- gen tegen Feyenoord en Benfica strijden tegen Feyenoord en in het vooruitzicht, kon dat ook Benfica zonder geblesseerden moeilijk worden verwacht. En ingaan". Ajax trof het, dat ook Volendam De achttienduizend toeschouwers het allemaal wel best vond. Vo- in de Amsterdamse Meer heb- lendam-trainer Croon* „We wa- ben dan ook het tegendeel van ren echt niet van plan om ten een beker-topper kunnen zien. koste van alles op resultaat te Natuurlijk domineerde Aji spelen. Misschien mag je van zo'n halve finale verwachten dat de spetters eraf vliegen, maar voor ons prevaleert nu eenmaal de competitie. De wed strijd tegen Telstar van zondag is voor ons heel wat belangrij ker". (Van onze sportredactie) >CtlIPHOL/BEEK De stunt, die het absolute hoogtepunt van de dag had moeten worden, werd een falikante mislukking. Tot zelfs drie maal aan toe. Toch hadden de officials van de Zuidnederlandse Autosport Vereniging het allemaal zo mooi uitgedacht. De voor dit seizoen met een speciale motor met een totaalvermogen van 175 pk uitgeruste racewagen zou het in een acceleratiewedstrijd opnemen tegen een voor dit doel speciaal gescharterde Caravelle; De Europese primeur lie p echter uit op een regelrechte misser, want het raspaardje van de vereniging, bleek het op geen enkele wijze tegen het vliegtuig op te kunnen nem en. -ang van tevoren werden de 'in 'grote getale aanwezig zijnde fotografen naar de plaats gebracht, waar het vliegtuig van de grond zou komen, terwijl de wagen langszij reed. Als alles tenminste zo zou gaan, als al eerder in Amerika vertoond was. en nauwkeurige plaatsbepaling waar dit wereldwonder zou plaatsvinden had heel wat voeten in de aarde. Gezagvoerder W. Boland legde precies uit wat er zou gebeuren. „Als wij starten, vermeerdert onze snelheid met 8 kilometer per seconde. Na zo'n vier a vijfhonderd meter rijden we dan ongeveer 170". Te weinig om los te komen, dat kan op zijn vroegst op zo'n achthonderd meter." trid de Lijster, een van de leden ran het rallycrossteam van de Zuidnederlandse Autosport Ver eniging, leunt tegen haar wagen, daarmee zij dit seizoen weer tuccessen hoopt te behalen. Reden voor Frans van der Aa, chauffeur van de concurrerende wa gen om alvast te oor delen, dat hij met zo'n langzaam vliegtuig geen rekening had gehouden. Hij zou na een paar honderd meter immers ver voor liggen. En als dat het geval zou zijn, misten de fotogra fen hun spectaculaire Afgesproken werd dat de Caravelle een voor sprong van drie secon den zou krijgen. Om dat dan nog niet zeker was of alles goed zou gaan, maar wel be paald kon worden waar het vliegtuig de grond zou verlaten, werd op die plaats alvast een auto van hetzelfde type neergezet. De fotogra fen waren dón in iedeT geval in staat om de juiste plaat te maken. Grapje voor de stunt. „Ik ben altijd nog wel voor een grapje te vinden, maar het echte stuntvliegen uit mijn militaire tijd is nu wel voorbij." Wat echter fout kon gaan, ging fout. Al thans, het vliegtuig was veel te snel. Halverwe ge de startbaan lag de Caravelle al vele tien tallen meters voor. De fotografen misten hun plaat. Geen nood. Via de verkeersleiding, die toch al niet gelukkig was met deze kwajon gensstreken, werd de heer Boland gevraagd of hij nog maar een keertje wilde doorstar ten. De wens van de fotografen werd wet. Nog tot tweemaal aan toe scheerde de Cara velle over de startbaan om de foto in scène te zetten. Toen werd het maar opgegeven, of zoals één van de foto grafen het later zei: „Ik heb een kans van één op honderd dat er een geschikte plaat bij- Frans van der Aa beken de later ook ruiterlijk, dat hij nog veel te veel snelheid te kort kwam om een kans te maken. „Maar", zei hij, „als de wagen op het circuit maar toereikend is." Vuurproef Zondag staat het team van de ZAV voor de eerste vuurproef als de openingswedstrijden op het circuit van Valkens- waard worden gehou den. De strijd om de nationale titel rally cross, dat vooral zo po pulair is geworden dankzij de televisie, vindt plaats in zes wedstrijden, alle op het circuit in Valkens- waard. Het circuit is dit jaar voor een groot gedeelte verbeterd. Sinds kort is 900 van het 1200 meter lange tracé verhard, wat de snelheid van de wagens aanzienlijk ten goede komt. Bovendien heeft men een bos om gehakt, waardoor cou reurs en toeschouwers nu uitzicht hebben over de hele baan. Om de waarheid van de ze beweringen te sta ven vloog gezagvoer der Boland op de terug reis naar Schiphol nog enige rondjes boven het circuit. Eenmaal terug op de grond zei hij, autosponcntiiousiast in hart en nieren: „Het was wel een leuk dag je uit." PAUL HOVIUS De drie elementen die gistermid dag op het vliegveld Beek in nauwe samenwerking met el kaar stonden. De Caravelle, de opgevoerde wagen van de Zuid- Nederlandse Autosport Vereni ging en de talloze fotografen. Tijdens de tweede „over-shute" van het vliegtuig lukte het een van hen toch, ondanks alle moe lijkheden, zowel het vliegtuig als het racemonster op het goede moment tegelijkertijd in zijn lens te krijgen, waarop hij on middellijk „raak" schoot. De scene is geslaagd! met Van Dijk op de plaats van Cruyff en met Sohilcher in plaats van Blankenburg als aus- putzer - en het was alleen maar de vraag hoe lang Volendam een doelpunt zou kunnen voor-, komen. Dat was nog vrij lang. Pas na 27 minuten trof Dick van Dijk de roos na een gave voorzet van Piet Keizer, die handig langs enkele tegenstan ders was gegleden. Volendam rechtsachter De Boer: „Keizer nam de bal met zijn handen mee". Dapper Daarvoor had doelman Van Straaten zich heel dapper ge weerd bij schoten van onder an dere Ruud Krol en Arie Haan. En Volendnm-mlddenvelder Hoogland was al na twee minu ten een redder in do nood ge weest door een knal van Keizer te blokkeren. Toen de eerste treffer was geval len, stoomde Ajax even door naar definitieve zekerheid. Die kwam vijf minuten later. En het was een doelpunt volgens 'n bekend Ajax-recept. Een trekbal van Swart op de opgekomen Neeskens die in duikvlucht schitterend met het hoofd scoor de. Daarna was de plichtmatig heid troef, een vol uur lang. Ajax, dat Arie Haan in de tweede helft rust gunde Arnold Müh- re nwas zijn vervanger - free wheelde rustig naar het elnd- Volendam deed min of meer hetzelfde. Dankzij wat - overi gens niet al te ernstige - slor digheidjes in de achterste linies van Ajax kreeg Volendam zo waar een paar minieme kans jes: Ferrera dook zelfs een keer vogelvrij voor doelman Stuy op, maar de Ajax-doelman blok keerde de inzet van de Portu gees ten koste van een hoek schop. Het was een van de zeer weinige momenten, waarop het Amster damse publiek nog een vleugje pure aktie kreeg voorgescho teld. De voorzichtigheid bleef troef, zowel bij Ajax dat Keizer nog door Kleton verving als bij Volendam, dat de laatste tien v ruten Bond voor Smit uitwis- Maar op dat moment was 'rs al long opgemaakt, h- d het uitzicht op de na- f-!e trilogie behouden. Vo -r 'nm wist dat het zich nu e?ht helemaal op de strijd tegen de degradatie "'t de eredivisie kan richten. tond allemaal eigenlijk al hij voorbaat vast E tTBREVOORD Voor jaren Daarenboven valt binnen het ka der van de recreatiesport ook de bewegingsrecrcatie, beoefend door hen die zonder stringente binding aan officiële regels of aan een georganiseerd wed strijdverband sport willen beoe fenen. Een beleid, dat gericht is op de bevordering van de recreatie sport en de bewegingsrecreatie beoogt welzijnsbevordering. Daarom zullen planologen, ste debouwkundigen en anderen die zich bewegen op het gebied van de ruimtelijke ordening zich moeten realiseren dat zij indi rect do woon-, werk-, en recrea tiemogelijkheden voor vele ja ren vastleggen. De beraadsgroep beveelt dan ook aan dat recreatiesportvoorzie ningen dienen te worden getrof fen zowel in het woongebied als buiten de woonkern. De voorzie ningen binnen de woonkern of vlak daarbij zijn het bclung- rijkst voor het welzijn van de bevolking en verdienen duarom prioriteit. Men acht het niet doelmatig op grote schaal open luchtvoorzieningen ver buiten de steden aan te leggen indien deze blijvend moeten dienen ter com pensatie van chronische binnen- steedse tekorten. Doelmatig Het Is niet noodzakelijk dat ver fijnde accommodaties worden aangelegd, zoals die voor de topsport nodig zijn. Doelmatige en functionele ruimten, zowel voor binnen- als buitensport, zijn voldoende. Luxe sporthullen e.d. zijn zelfs uit den boze om dat perfectionisme afwerend werkt. Veel meer dan tot nu toe het ge val is geweest, zal evenwel wa ter in het voorzieningspakket voor de recreatiesport moeten worden opgenomen. De beraudsgroep Is voorts van mening dat de bevolking via buurt- en wijkorganen een rol in het beheer van de voorzieningen kan spelen en ingeschakeld kan worden bij de bestemming en de inrichting van de voorzienin gen. De accommodaties zullen uiteraard dienen te beschikken over deskundige leiding. Vorig Jaar is een cursus recreatie- sportleider in het leven geroe pen. die ook dit jaar wordt georganiseerd. De ontwikkeling van dit onderdeel van het totale sport pakket is echter zo storm achtig dat aan de vraag naar leiders nauwelijks, of niet is te voldoen. De beraadsgroep „Recreatie en Sport" zal binnen een jaar na der bezien welke aanbevelingen In het rapport zijn gereuliseerd en/of overgenomen en daarnaar het beleid voor de naaste toe komst bepalen. Leen Pfrommer, de laatste seizoenen coach van de Ne derlandse herenploeg, bli'ft ook voor het seizoen 1972/73 ter beschikking van de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijdersbond. "Mn'ster De Koster van de fensie heeft Pfrommer, die >.->i Mn is en werkzaam als sportleraar aan <te "IA in Breda, toestem ming gegeven wederom de nodige ti'd te besteden aan de training en de voorbe reiding van een Nederland se schaatsploeg.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11