net als die beroemde nummer tien. MAANDAG 10 APRIL 1972 Al (Van onze sportredactie) )EN HAAG FC Den Haag heeft be- 1 langstelling voor Dick van Dijk, de J veel bekritiseerde Ajaoied. Bij het be stuur van de Amsterdamse club is een 1 visje naar de vraagprijs uitgegooid. sc-AARl DICK VAN DIJK ...de spitsspeler, die FC Den Haag begeert... Dick van Dijk zelf is nog niiet gepolst. Hij zegt wel: ,,Als er een club komt, die zakelijk interessanter voor mij is, dan praat ik graag. Want business is en blijft het." De kritiek op zijn spel van de laatste tijd speelt voor hem geen rol. „Ik heb nog een contract van een jaar bij Ajax en dk verdien goed. Ook het feit, dat ik bij Ajax niet uit de verf kom, vind ik geen bezwaar. Ik heb echt het punt niet bereikt waarop ik zeg: „Nou, dan ga ik maar." De vraag is echter hoe Ajax reageert. Hoewel de transfersom niet onaanzien lijk is, heeft FC Den Haag niet direct een afwijzende houding aangenomen. Bestuurslid Eversteyn: ,,We weten wat hij verdient en als we zien. dat het een haalbare zaak is, nemen we met hem contact op." De prestaties van Dick van Dijk, voor wie FC Utrecht ook interesse heeft, kunnen de komende weken van invloed zijn. Ajax, dat hem in zijn macht heeft door rijn contract, twijfelt, of het hem wél dan niet wil wegdoen. Manager Eddie Hartmann: ..Op het ver langlijstje. dat FC Den Haag heeft, stond de Westduitser Keiler op de eer ste plaats. Nu zijn eisen niet haalbaar zijn, valt hij dus weg. Van Dijk staat op dat zelfde lijstje op de vijfde plaats". De dagen van trainer Jezek zijn geteld. Hij moet terug naar Praag en daar valt niet aan te tornen, zoals het af gelopen weekeinde is geconcludeerd. DEN HAAG Een telegram uit Praag heeft het afgelopen weekeinde veel ge sprekstof bij FC DenHaag opgeleverd. De abrupte mededeling van de Tsjechi sche voetbalbond, dat trainer Jezek uiterlijk op 1 juli 1972 zich dient te melden bij Praiha Sport, was een donderslag bij heldere hemel. FC Den Haag had de vorige week nog laten weten, dat de Tsjech zich voor twee jaar aan de club had gebonden. Voorzitter Herman Choufoer: ..Wij, het bestuur en de heer Je zek, hebben vier maanden aan deze zaak gewerkt en we betreuren het zeer. dat alles voor niets is geweest. Het tekenen van een nieuw contract was be doeld als een pressie-maatregel voor Praag. Wij wilden daarmee duidelijk ma ken hoe we over Jezek dachten en hoopten een reactie los te weken. Dat is anders uitgepakt dan we dachten". Trainer Jezek was de aaatste weken een prooi van de onzekerheid. Hij kreeg uit Praag diverse telefonische mededelingen door, die hem optimistisch stemden. ..Woensdagavond had ik nog de sterke indruk dat ik tachtig procent kans had om in Nederland te mogen blijven", aldus een zeer teleurgestelde Tsjech, die vijf minuten na FC Den Haag - DWS de spelers inlichtte. „Het enige dat ik nu nog kan doen, is de bond voor sport en cultuur schrijven. Maar ik heb er wei nig hoop op. De tijd, die dat zal vergen zal wel zo veel zijn, dat ik met FC Den Haag nooit meer tot overeenstemming kan komen. De kans. die ik nog heb, is zeker niet groter dan tien procent". Het Praha Sportbureau heeft in het telegram, dat zaterdagmorgen Den Haag be reikte. niet aangegeven wat er nu met trainer Jezek zal gebeuren. Het enige, dat hij weet is, dat hij zich geen zorgen over de toekomst behoeft te maken. Maar of hij een betrekking bij de bond of bij een olub („Buiten Praag wil ik niet werken") aangeboden krijgt, blijft onzeker. „Daar staat niets over in het telegram". Trainer Jezek kan natuurlijk weigeren. Maar hrj laat zich er niet over uit of dat ook tot de mogelijkheden behoort. Voorzitter Choufoer legt die onzekerheid uit: „Als hij dat zou doen, is er sprake van politiek asiel. Het is dan de vraag of hij nog een werkvergunning krijgt. Dan is Jezek er dus wel, maai; mag hij niet weiken". Reëler is dan ook om ervan uit te gaan, dat FC Den Haag het volgende seizoen over een andere trainer zal moeten beschikken. Maar wie? John Charles, de Brit. die eind vijftig met zijn Italiaans avontuur een onvergetelijke indruk ach terliet en Kurt Linder (PSV) lijken geen kans meer te maken op en post in Den Haag. De spelers zelf nemen geen standpunt in. Aanvoerder Aad Mansveld: „Het is mijn persoonlijke mening, dat we in de keuze van een trainer geen stem moe ten hebben. Als het zou mislopen, kan iedereen nog zeggen: maar die man heb je toch zelf gewild". Dit standpunt brengt het bestuur van FC Den Haag wel in een moeilijk parket. Doordat het van de spelers geen aanwijzing krijgt, zal het het probleem zelf moeten oplossen. HANS DE BRUYN jQe teleurstelling over het vertrek van FC Den Haags trainer Vaclav Je zek is algemeen. De moge lijkheid dat zijn verblijf in Den Haag verlengd zou worden door de autoritei ten in Tsjecho- Slowakije leek groot. Definitief wist Jezek noch FC Den Haag iets. Omdat de tijd drong een nieuwe trainer zoe ken is geen kwestie van een paar uur hakten FC Den Haag en Jezek de knoop zelf door en bericht ten dat de trainer voor twee jaar had bijgetekend. Dergelijke berichten blij ven in landen achter het ijzeren gordijn niet onbe kend. Er mag worden aan genomen dat het „gebod" van Tsjechische zijde de reactie is op het besluit van Jezek. Helaas mag men in dergelijke landen niet zelf beslissen. Het moet evenwel betreurd worden dat door de lakse houding van de autoriteiten in Tsjecho Slowakije een besluit, zoals FC Den Haag en Jezek namen, geen uit stel meer gedoogde. Even als betreurd moet worden dat er voor Jezek weinig anders resteert dan terug keren. Hij heeft familiele den die in Tsjecho Slowa kije verblijven en zij zou den in moeilijkheden kun nen komen indien Jezek „vlucht" en in Nederland blijft. Een kwestie met vele treurige kanten. k HAAG HaraM Berg wilde zich wre- in. De laatste weken had hij redelijke leöstrijden gespeeld met uitzondering 'an het duel tegen NEC. Daar had hij iet onvolwaardige niveau van de anderen "enaderd en dat zat hem gisteren dwars, fat héél duidelijk te merken was: De vlie- pnde Harald Berg. die op de Nederland- 6 voetbalvelden zo wordt onderschat, laakte gisteren weer de dienst uit. Hij ook daar op, waar niemand het ver- vorige week had ik gefaald", Nu ik een-jaar blijf, ga ik me nd Harald Berg. „Althans: zo daarop concentreren.", lelde ik dat. Daarom wilde ik pc Den Haag verheugt er zich waohtte en deed de meest verbluffende dingen met de bal. Zoals na een kwartier, toen hij Korevaar vrij zag staan. Het vol gende moment had FC Den Haag een kostbare voorsprong en was de wedstrijd in feite beslist. Dat het povere verweer van de Amsterdammers toen nog tot een verrassende wending in de strijd zou lei den, werd door vrijwel niemand serieus genomen. laten zien dat het ook anders Het feit, dat hij bij FC ïn Haag de afgelopen week tekende, was daarop van jen belang. „Och, die zaak as al zolang rond, dat daar len stimulans van uitging." alleen zo jammer, dat de arald Berg van gisteren zo ilde opduikt. Als hij meer die bmenten van grote hoogte left, dan zou hij zich zonder lijfel tot de waardevolste bui- plander in ons land opwerken, érg: „Ik moet constanter wor- jn. Daar ben ik het mee eens. op. Het weet, dat Berg veel meer kan dan hij vaak laat zien. Ook als je het vergelijkt met gisteren. Soms speelt hij de bal teveel verkeerd af en dat mag in zijn vorm niet voorko men. Aaanvoerder Mansveld be wondert hem er niet minder om. „Als je hem zo ziet spelen, dan weet je dat het een grote is. Alleen hij moest het wat méér demonstreren." De ploeg in zijn geheel trok zich gisteren aan de „vliegende Noor" op. Goed. in de voorhoede bleef het „modderen", ook al bracht Pas - la. 9 f£| Is het omdat hij ook zo'n gouden ^pervoetje heeft? En het liefst april J~a' tussen de benen van zijn e ^Ker "»fnStander sPee^t? Of omdat hy dorst. En er van opknapt na een Mmger' 11 geldige kromme pass kan zware eerste helft. Net als Ja» En niet van de bal te krjj- de echte profs. Net als die Fa6'h. j komen er drie man op beroemde nummer tien. 'm af. Nee, 't is thee. Dat hij thee drinkt in de rust. Omdat hy het lekker vindt. En goed voor de soms meer verrassing in het spel dan de statische Hestad, maar vooral vanuit het midden veld werd volop gestuwd. Advo caat en met name Kila leverden een degelijk stuk werk af. Daar achter, maakten vooral Mans veld en Korevaar een solide in druk. Vleugelverdediger Leo de Caluwe, die eveneens met on verdienstelijk speelde: „Ik ben tevreden. Ik heb me waarge maakt om weer opgeroepen te worden. Doordat ik er maar zo af en toe bij ben, ben ik nuchter geworden. Ben ik ook rustiger gaan spelen. En dat is dan in mijn voordeel als er misschien ooit nog eens belangstelling van de andere kant voor mij komt." Dominerend Het dominerende karakter van FC Den Haag wekte gisteren soms de gramschap van de in degradatienood verkerende DWS'ers op, die door scheids rechter Vervoort dan ook prompt de pin op de neus kre gen. Niet minder dan vier spelers (Flinkevleugel, Dekker, Jong bloed en Mensink) hadden kri tiek op zijn beslissingen en wer den als gevolg daarvan op de bon geslingerd. Resolute Ver voort: „Ik wil discipline op de Nederlandse velden. Als de he ren onder mijn leiding willen voetballen, zullen ze moeten le ren naar me te luisteren. Het voetbal wordt er misschien niet beter door, maar wel rustiger." De man, die aan alle onzekerheid bij FC Den Haag e«»n einde maakte, was René Pas. Berg, alwéér, vond De Zoete, die de grillige buitenspeler (eerste helft goed, daarna minder) vrij zag staan. Tegen de zon inkij kend wilde Pas koppen, wat mislukte. Hij kreeg na rust de bal per ongeluk op zijn schoen, dook er snel achteraan, er. loste een schot, dat via de vuisten van doelman Jongbloed een doelpunt werd. FC Den Haag stond toen met 2—0 voor. Dit werd ook de eindstand, coordat Mansveld, Berg en Roggeveen geen geluk hadden me' schie ten. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 16 Koorevaar 1—0. 70. Pas 2—0. Scheidsrechter Ver voort. Toeschouwers: 7 000. FC Den Haag: Thie; Koorevaar, De Zoete, Mansveld, Dc Calu- wé. Advocaat, Kila (Weimar), Berg. Pas, Roggeveen, Van Eeden. DWS: Jongbloed: Flinkevleugel. Kamminga. Overweg. Bianchi, Muller, Dekker, Nunir.ga, Hu- sers. Van Slooten (Bachof- ner),Mensink. De kopbal van Joop Korevaar. Deze actie werd de inleiding voor de zege van FC Den Haag, want hierna kwam de club met 1—0 voor. IP' aantal strafzaken in het betaalde voetbal is een wekelijks terugkerend onderwerp van publiciteit geworden. Er is geen week zonder een min of meer lange lijst. Deze week kan wederom een fors aantal straffen worden verwacht want alleen de heer Ver voort noteerde al vier DWS'ers in het duel met FC Den Haag. Men kan van mening verschillen over de motieven waarop de heer Vervoort de spe lers heeft genoteerd„k wil discipline op de velden en als de heren onder mijn leiding spelen, zullen ze zich naar mijn leiding die nen te voegen" maar als dit het standpunt van meer scheidsrechters zou zijn, vooral van hen die veelal minder consequent fluiten, zou dat toch een winstpunt zijn voor de competitie be taald voetbal die aan het eind van elke week wordt ontsierd door een lijst straffen voor een soort spel dat, zoals onderhand wel is gebleken, door het meren deel van de toeschouwers niiet wordt gewaardeerd. ROTTERDAM Leo Steegman had zich geen beter debuut kunnen wensen. De opvolger van de vroegtijdig afgezwaai de Elek Schwartz kon zich al na dertig seconden van zijn eerste wedstrijd als coach van Sparta vergenoegd in de han den wrijven. Een wel zeer vroege tref fer van Janusz Kowalik legde in het prille begin van het duel tegen NEC de basis voor een onbedreigde overwin ning. Trainer Wiel Coerver mag dan door zijn spectaculaire krachttraining van NEC een conditioneel sterke forma tie hebben gemaakt, het moreel heeft hiermee althans zo bleek gisteren geen gelijke tred gehouden. De Nijmegenaren hebben zich over de te genslag van de vroege tegentreffer niet kunnen heenzetten. Integendeel, na het eerste half uur bezat Sparta reeds een score, die tevens de eindstand werd. Sparta heeft zijn ditmaal uit slechts ze venduizend toeschouwers bestaande aanhang daarna echter bijzonder teleur gesteld. De Rotterdammers sdiakelden terug na deze riante openingsfase en verzuimden de mentaal aangeslagen Nijmegenaren een forse afstraffing te geven. Hierdoor ontstond een spelbeed, dat Wiel Corver na afloop tot de volgen de uitspraak verleidde. „Wij hebben be ter gespeeld dan Sparta"poneerde Coerver. „Als je in aanmerking neemt dat we ernstig waren verzwakt door het ontbreken van De Jong en Muller heb ben we in de tweede helft toch een aan tal aantrekkelijke combinaties opge- Kalmaanactie Coervers boute uitspraak was niet hele maal grootspraak. De na de moeiteloos verkregen voorsprong toegepaste kalm aanactie van de Rotterdammers stelde NEC in staat het initiatief somtijds over te nemen. De Nijmegenaren prefereerden eindeloos breedtewerk boven een verrassende dieptepass, waardoor de achterhoede van Sparta steeds tijdig kon intervenie ren. Steegman later: „Ze speelden steeds hetzelfde spelletje. Daardoor was het voor ons niet zo moeilijk." Sparta kon in de eerste helft naar harte lust aanvallen. NEC liet zich willoos in de luren leggen door Kristensen, die zich ondanks ziln aangekondigde ver trek uitleefde in het meest ingewikkelde solowerk met alle risico's vandien. en stond zelfs toe dat de vleugelverdedi- gers Venneker en Visser ongehinderd oprukten. Geen moment straalde van het Nijmeegse spel een greinte overtui ging af en gaandeweg liet Sparta zich meetrekken naar ongeïnspireerd spel dat ook de toeschouwers niet bijster meer kon boeien. Ver voor het einde verlieten dan ook velen de tribunes. Eerste minuut En toch. het begin beloofde zoveel. Nadat Kowalik al in de eerste minuut uit een pass van de opgerukte Hans Venneker de niet reagerende De Bree voor een voldongen feit had geplaatst, trok Spar ta vooral dank zij uitstekend bouwend werk van Bosveld en Klijnjan in de richting van het NEC-doel. Dc Nijmege naren konden geen greep krijgen op het middenveld waar Kronshorst veelvuldig de bal kwijtraakte, omdat zijn ploegge noten zich te weinig aanboden. Het Rot terdamse overwicht op het middenveld leidde in de elfde minuut opnieuw tot een treffer. Bosveld had zich in een lan ge solo langs enkele Niimeegse verdedi gers gewerkt en uit zijn lage voorzot bereikte de bal de uit de tv. la I B naar voren gesnelde Jan Klilninn. Val lend drukte deze het leer tegen het net: 2—0. „Aan die treffer", oordeelde Wiel Coerver na afloop, „zat een bultcnsoel- luchtje. Ik had de indruk dat het doel punt niet had moeten worden toege kend." Nekslaq Scheidsrechter Jan Keizer, die vrijwel foutloos leidde, zag niets verkeerds In de tweede Rotterdnmse treffer en dat betekende de definitieve nekslag voor NEC. De Nijmegenaren kregen slechts via de opgedrongen verdediger F.ggen- kamp uitzicht op succes, mnar Pim Doesburg stak in een reflex een been uit en daarmee ging deze mogelijkheid verloren. Cas Janssens stelde Ter Horst nog wel eens voor (kleine) problemen, maar al leen kon Janssens weinig uitrichten. Bo- vendien zagen zijn ploeggenoten hem ir vrijstaande positie konsekwent over hel hoofd, omdat men de voorkeur gaf aan vruchteloze een-tweecombinaties. D< driftige Nijmeegse aanvalsleider „ver diende" zelfs een notering in het boekjt van de scheidsrechter, toen hij bi) eer van de talrijke gevallen van buitenspe' zijn misnoegen kenbaar maakte bij eec beslissing van de grensrechter. Nadat balkunstenaar Kristensen na dertig minuten een pass van Klijnjan met eer „wippertje" tot doelpunt had verlengd gaf NEC alle moed op. Plichtmntij word de resterende speeltijd volge- maakt en ook Sparta had weinig be hoefte meer om zich in te spannen. Dal de Rotterdammers daarmee het publiel niet zo'n beste dienst bewezen, namel zij kennelijk op de koop toe. FRANK WERKMAl» Scoreverloop: 1. Kowalik 10. 12. Klijn Jan 2—0, 31. Kristensen 30. Scheids richter Keizer. Toeschouwen 7000. Sparta: Doesburg: Venneker. Eijkenbroek, Te rHorst, Visser; Bosveld, Klijnjnr\ Van de Veen; Heijerman, Kowalik, Kris tensen. NEC: De Bree; Eggenkamp, Pijs, Korne lis, J. Peters; Mellaard, Kamps (H. Pe ters), Kronshorst, Thljssen; Janssenj

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9