Ge weldloo sheid begrensd begrip Tilanus: niet met prijsstop volstaan Moordenaars van Karoeme allen dood EeidoeSomo/nt Kapers van vliegtuigen gepakt WILSON GEEN INTERNATIONAAL VOORZITTER CONFERENTIE DRIEBERGEN Kritiek van federatie op bejaardenbeleid Skol spreekt m/ taal. Proeft mes?. ra-^S rei en Meisje na vlucht voor tandarts na 2 Solzjenitsin: dagen terug weinig hoop iat te tneer op prijs Vee komt om in vuur Pokken in Joegoslavië: 33 doden -ation£^ olBiet MAANDAG 10 APRIL 1972 LEIDSE COURANT Met zijn handen in de boeien verlaat vlieg tuigkaper McCoy de rechtbank van Salt Lake City, waar hij werd voorgeleid. SAN DIEGO Een 31-jarige man uit San Francisco heeft zondagavond een vliegtuig van de Pacific Southwest Airlines gekaapt terwijl dit met 85 mensen aan boord op weg was Van Oakland naar San Diego. Hij eiste een half miljoen dollar en een para chute, maar de recherche heeft hem een half uur na de landing te San Diego kun nen grijpen. Het was de bedoeling van de kaper, Stanley Harlan Speck, geweest ue kant van Miami op te vliegen en er dan onderweg uit te springen. Inmiddels is in Salt Lake City in de Ameri kaanse staat Utah gisteren de 29-jarige Vietnamveteraan en student Richard Floyd McCoy voorgeleid op beschuldiging van luchtpiraterij. McCoy, die vrijdag een lijntoestel van Uni ted Airlines, op weg van Newark in New Jersey naar Los Angeles kaapte en dwong koers te zetten naar San Francisco, is in de loop van zondag in zijn woning in Provo op 50 kilometer ten zuiden van Salt Lake City gearresteerd. In San Francisco eiste en kreeg McCoy 500.000 dollar in ruil voor de veiligheid van de bemanning van de Boeing-727. Het bedrag is achterhaald. Hij sprong later per parachute boven Provo uit het toestel. Voor de beschuldiging van luchtpiraterij kan McCoy de doodstraf als maximum of twintig jaar gevangenisstraf als minimum krijgen. Hem werd ook nog het in gevaar brengen van mensenlevens ten laste gelegd. Amsterdamse delegatie naar Djakarta Schiphol (ANP) - Aan het hoofd van een 17 leden tellende dele gatie is zondagmiddag de burge meester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, mot zijn echtgeno te naar Djakarta vertrokken. De 14-daagse reis wordt ge maakt op uitnodiging van de gouverneur van Djakarta. „Het bezoek vloeit voort uit de samenwerkingsovereenkomst, die Amsterdam en de haven van Djakarta-Tandjong Priok begin vorig jaar hebben geslo ten. Deze ontmoeting is bedoeld om te zien of deze samenwer king ook kan worden uitgebreid tot andere gebieden van het be stuur en hoe de beide hoofdste den van eikaars ervaringen kunnen profiteren", aldus de voorlichtingsambtenaar van Amsterdam. Als een raket die klaar staat voor een lancering, heeft deze truck zich opgericht. Het gebeurde erg simpel: met de kraan werd de vracht wagen, geheel links, ontladen, en dat ging goed tot een vracht te zwaar bleek. De chauffeur van de kraanwagen kon ongedeerd zijn hoge zitplaats verlaten. De gebeurtenis deed zich voor bij de aanleg van het vliegveld van Philadelphia. Staking bij Franse omroep PARIJS (AFP/RTR) Een groot gedeelte van het personeel bij de Franse staatsradio en televi sie is zondag voor 48 uur in sta king gegaan. De radio zendt al leen maar muziekprogramma's en een drietal nieuwsbulletins per dag uit. r.ïües Bvrnes overleden COLUMBIA (Reuter) James Byrnes die onder president Tru man Amerikaans minister van buitenlandse zaken is geweest, is gisteren te Columbia in de Amerikaanse staat Zuid-Caroli- na op 93-jarige leeftijd overle den. Byrnes stond bekend om zijn gezond verstand en neiging tot het sluiten van compromis- EN ASSEN (ANP) Het samen stellen van de begroting 1973 zal voor de regering een moeilijke operatie j zijn", zei zaterdagmiddag in Assen de nieuwe CHU- fractieleider in de Tweede Kamer, drs. A. D. W. Tila nus. Hij sprak voor de al gemene vergadering van de Kamerkring Assen van deze partij. Men zal naar i zijn mening niet met een j prijsstop kunnen volstaan. Ook de loonontwikkeling i moet worden aangepakt I om de inflatie tegen te gaan. Hij achtte een in- grijpen thans, nu de cao's goeddeels zijn afgesloten, niet nodig. Overigens wilde de heer Tilanus eerst het resultaat van het over leg tussen regering en bedrijfs leven afwachten. Zijns inziens is het nodig, de overheidstaken eens onder de loep te nemen. „Veel dor hout moet worden ge snoeid en jong hout moet de kans worden gegeven", aldus de heer Tilanus. Hij was niet tegen belastingverhoging maar dan is het wel dringend nodig te onder zoeken, waar die verhogipg moet vallen, waarbij uiteraard de minimum-inkomens moeten worden gespaard. Ten aanzien van de defensie vond de heer Tilanus het niet belang- j rijk om over een paar procen ten meer of minder van het na- tionale inkomen te twisten. Veel I belangrijker is dat de krijgs macht efficiënt werkt. Een windhoos heeft vrijdagmiddag in Enschede nogal wat schade veroorzaakt. Van een papier groothandel verdween de voor gevel over vijftig meter, terwijl in de buurt het dak van een flat waaide en een auto beschadigde. Ook de daken van een school en een fabriek ondervonden storm schade. ITOCKHOLM (UPI) De Russi sche Nobelprijswinnaar Alexan der Solzjenitsin heeft weinig hoop meer dat hij de Nobelprijs nog ooit op Russische grond in ontvangst zal kunnen nemen. „Volgens de regels van de Zweedse academie kunnen de insignes van de Nobelprijs voor onbepaalde tijd in het bezit van de academie blijven. Als ik ze tijdens mijn leven niet in ont vangst kan nemen, vermaak ik ze aan mijn zoon". Solzjenitsin schrijft dit een „verklaring", die zaterdag in Stockholm is SITTARD Anita Grensdorfer, het 9-jarige meisje uit Sittard, dat eind vorige week uit grote - angst voor een tandarts uit diens praktijk wegvluchtte en twee dagen spoorloos bleef, is weer terecht. Zij meldde zich na twee dagen 's avonds bij haar ouder lijke woning tot grote opluchting van haar ouders, de tandarts en vele Sittardenaren, die naar haar gezocht hadden. Anita bleek twee dagen bij haar vriendinnetje geweest te zijn, dat in een kindertehuis woont. De leiding dacht, dat de ouders van Anita hadden goedgevon den, dat het meisje daar enige tijd verbleef en bij het vriendin netje overnachtte. In eerste in stantie probeerde Anita met een gefingeerd verhaal de situatie sensationeel te maken, maar na een rustig gesprek kwam de ware geschiedenis aan het licht. AMSTERDAM (ANP) De Brit se oud-premier Harold Wilson is niet langer kandidaat voor het voorzitterschap van de socialis tische internationale. Het algemeen bestuur, dat vrijdag en zaterdag in Amsterdam is bijeengeweest, heeft besloten een beslissing over de Engelse voorstellen om het statuut van de internationale te wijzigen, wijzigingen die het voorzitter schap van Wilson inhielden, uit te stellen tot na het volgende congres, in juni. De Engelse de legatie heeft de voorstellen inge trokken. In conferentiekringen werd verno men dat met name Wilsons hou ding ten aanzien van de toetre ding van Engeland tot de EEG oorzaak is geweest dat de West- europese socialistische partijen hem niet als voorzitter wensen. Tijdens het Lagerhuisdebat over de toetreding, vorig jaar okto ber, vocht hij het beginsel van de toetreding zelf aan, hetgeen tot diepe verdeeldheid in de La- bourpartij heeft geleid. Napraten alleen niet voldoende "ivfORGEN begint op het Binnenhof het parlementair beraad over de Akzo-Enka-catastrofe: in de ochtend zullen de fracties bin nenskamers de nieuwe ramp voor de werkgelegenheid in Nederland bespreken en waarschijnlijk bij elkaar poolshoogte gaan nemen. Het wachten is dan nog op wat de regering antwoordt op vragen van de KVP-leden, die willen weten wat de regering van de Akzo-plan- nen wist; het wachten is dan ook op de door de PvdA gewenste in terpellatie die wel eens zou kunnen uitdraaien op een door de Ka mermeerderheid ondersteunde aandrang om concrete stappen van de Nederlandse regering. W7ANT napraten alleen is nu beslist onvoldoende. Het wat trieste voordeel van de Enka-ramp is, dat men in Nederland meer doordrongen wordt van de noodzaak om op korte termijn een beter verdedigingsstelsel te scheppen tegen drie gevaren: de ann-de-lo- pende-band afkomende bedrijfssluitingen of inkrimpingen, de vrij machteloze positie van de werknemers in deze kwestie en de on geordende gang van zaken in het internationale produktieproces. Een bijkomend voordeel zou dan nog kunnen zijn. dat Nederland zich wat ernstiger gaat beraden over zijn eigen economische poli tiek, inclusief de lonen en prijzen. Pech voor minister Boersma. dat in de week waarin Sociale Zaken wat gunstiger cijfers over de werkloosheid kon laten horen, de Akzo haar reorganisatieplannen bekend maakte, gevolgd nog door berich ten over de sluiting van een middelgrote schoenenfabriek in Bra bant en een dreigend faillissement van een groot verwarmingsbe- drijf in Dordrecht. In het slechtste geval kan dit 3000 werknemers hun baan kosten. Wat kan de regering hieraan rechstreeks doen? De volksmond zegt: geld beschikbaar stellen voor nieuwe investeringen. Maar die inves teringen zullen dan toch moeten leiden tot economisch-verantwoorde ondernemingen; anders zitten dezelfde mensen over een paar jaar weer in de misère. V7EEL hoop op de impuls die volgens de regering de beloofde verlaging van de „wiebeltax" zal brengen, hebben wc niet. Er zouden wel eens bestedingen naar de verkeerde richting uit kunnen voortvloeien. Langzamerhand krijgen wc de indruk, dat de regering er goed aan zal doen de ..wiebeltax" te vervangen door een andere mogelijkheid om in te grijpen, maar dan met de ruimere wettelijke mogelijkhe den die zij in de praktijk nodig blijkt te hebben. Wellicht kan dan ook de brug geslagen worden naar het straffer loon- beleid dat onze samenleving dringend nodig heeft, maar waarvoor iedereen - de vakbeweging inclusief - als maar slagen om de arm wenst te houden. DAR-ES-SALAAM (UPI) Twee van de vier mannen die vrijdag de president van Zanzibar, sjeik Abeid Karoeme, hebben ver moord zijn gisteren in een vuur gevecht met de politie om het leven gekomen. Een derde deel nemer aan de aanslag heeft zelfmoord gepleegd. De vierde moordenaar vond vrij dag de dood in het hoofdbureau van de regerende Afro Sjirazi partij, nadat de moordenaars er binnengedrongen waren en Ka roeme tijdens het kaartspel met vrienden hadden doodgeschoten. STEENBERGEN (ANP)— In Steenbergen is In de nacht van zaterdag op zondag een grote land- bouwschuur door brand verwoest. In het vuur kwamen 35 koeien en kal veren om en gingen voor raden stro en hooi en landbouwmachines verlo ren. 26 koeien konden worden gered. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duis ter. De schade wordt ge schat op twee ton. Bij een boerderijbrand in Haule (gem. Oost-Stellin- gerwerf) zijn vrijdag avond dertig stuks vee omgekomen. De veehou der kon vijf koeien red den. De oorzaak van de brand is onbekend. Een damesmodezaak in Alkmaar is zondagavond grotendeels door brand verwoest. De schade be draagt ongeveer 800.000 gulden. Van het drie ver diepingen hoge pand zijn de parterre, de eerste en tweede verdieping uitge brand. De voorraad kle ding ging volledig verlo- Vandaag is in Tanzania een week van officiële rouw begonnen. De avondklok die na de aanslag was ingesteld, werd gister tijde lijk opgeheven, maar de tele foon- en telegraafverbindingen met het eiland zijn nog verbro ken. Tanzaniaanse regeringskringen verklaarden dat Karoeme's re volutionaire raad de macht op het 32 kilometer uit de kust van Tanzania gelegen eiland heeft behouden. Karoeme's oude vertrouweling minister van staat Aboed Joem- be, heeft als hoofd van de 35 le den tellende raad, de functies van de vermoorde president overgenomen. BELGRADO (DPA) De pokken epidemie in Joegoslavië heeft tot heden 33 levens geëist. Za terdagnacht stierven er in Dja- kovica (Kosovo) twee mensen aan deze ziekte. Er zijn daar ook twee nieuwe gevallen ge constateerd. In het hele land lij den nog 159 mensen aan pok ken. BOSCH EN DUIN ANP De naam van de Nederlandse Ver eniging van Suikerzieken (NVS) 30000 leden zal voortaan luiuen: Diabetes Vereniging Ne derland (DVN). De vereniging besloot zaterdag van de term suikerziek af te stappen, omdat het woord diabetes beter aan sluit bij het internationale ver keer. Deze montagefoto heeft de Delftse politie gemaakt naar het signa- I lement dat een 37-jarige vrouw I wist te geven van de mar haar op 1 april op klaarlichte dag i in haar woning verkrachtte. De man moet tussen 45 en 50 jaar oud zijn en heeft een gouden hoektand in de rechter boven- kaak. belangstelling voor de tentoonstelling van de schatten var ankamon is overweldigend. Dagelijks wachten duizenden in rijen voor en rond het museum tot de deuren worden geopend. DRIEBERGEN (KNP) De internationale confe rentie over geweldloosheid, die de afgelopen da gen in Driebergen gehouden is, is zaterdag in verdeeldheid geëindigd. De ongeveer zestig deel nemers uit 28 landen waren het eens over de wenselijkheid van geweldloze acties ter verkrij ging van rëchtvaardigheid op de wereld, maar sommige leden van de conferentie hebben na drukkelijk gesteld dat ze order bepaalde ernstige omstandigheden het gebruik van emanciperend ge weld met af te keuren achtten. Mgr. Helder Camara zei over deze conferentiedeel- nemers dat ze de anderen hebben gedwongen tot een nadere bezinning op de strategie van geweld loosheid, evenals ze hen afgehouden hebben van alle vage en vrome, maar niet effectieve ver wachtingen. „Bovendien", zo heeft de bisschop over die groep gezegd, „hebben ze de vergade- lange I ring bevestigd in de keuze voor de geweldloos heid." Hij zei te geloven in een vruchtbaar ge sprek tussen de twee opvattingen. In het verloop der discussies over het vinden van de beste methode der geweldloosheid is weinig i uit de bus gekomen. Ds. Beyers Naudee uit Zuid-Afrika vatte die discussie later aldus sa men: onmogelijkheid om tot een algemeen gel dende strategie te besluiten, noodzaak van poli tieke opvoeding en massale bewustwordirg van de massa en enorme verantwoordelijkheid der overrijke landen. Men besloot don ook unaniem aan deze conferentie een vervolg te geven, niet alleen om de geweld loosheidsbeweging op gang te houden, maar ook om de grenzen en mogelijkheden of te tasten van een geweldloze revolutie. Kardin.-al A'frink sloot de vergadering, die door de kerk van Nederland grotendeels was gefinancierd, aldus: „Het werk is ten einde, het werken aan een toekomst van rechtvaardigheid en vrede begint." Drie meisjes hebben de Britse schoonheidswedstrijd gewonnen: Elisa beth Stevely uit Schotland, Jenny McAdam uit Engeland $n BilCM Darroch uit Wales. De drie kampioenen werden voor het eerst op dezelfde avond aangewezen. UTRECHT (ANP) De Neder landse Federatie voor Bejaar denzorg heeft in een brief aan de Tweede Kamer nogmaals ernstige kritiek geuit op de „Nota bejaardenbeleid 1970" en het wetsontwerp wijziging be jaardenoorden. De Kamer gaat morgen en woensdag belde stukken behandelen. Als het bejaardenbeleid zich in de komende jaren ontwikkelt langs de in de nota geschetste lijnen, zal het vergrijzingsvrnagstuk in Nederland nog problematischer worden, aldus de NFB. Het fundamentele bezvyaar van de federatie tegen de nota is dat deze zich beperkt tot een aantal curatieve maatregelen en nood oplossingen. Hier en daar wordt wat gesnoeid en bijgeplant, maar het probleem wordt ner gens in de wortel aangepakt. Dat de regering de laatste maanden zelfs verschillende „noodmaat regelen" heeft moeten terug draaien omdat dc financiële consequenties van dit beleid kennelijk niet waren gezien, vindt de NFB absoluut onaan vaardbaar. De federatie vraagt de Kamer, al les in het werk te stellen om het formuleren en uitvoeren van een andere visie op het welzijn van ouderen te bevorderen. Iniliatiefwet tegen regeling gemeente onjuist DEN HAAG (ANP) Een ge meente moet de vrijheid hebben om een zwembad op zondag tc sluiten, zo heeft dc Vereniging van Nederlandse Gemeenten verklaard naar aanleiding van het Initiatiefvoorstel van do Tweede-Kamerleden mejuffrouw Goudsmlt (D'66) en van Den Doel (PvdA). Zij willen de rijks overheid de bevoegdheid geven om het open zijn van zwemba den op zondag dwingend op te leggen. Het oprichten en exploiteren van zwembaden behoort tot de vrije bevoegdheid van de gemeente. Nergens is voorgeschreven dat een gemeente zwembaden moet oprichten. In een dergelijk ge val, aldus de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, mag de rijksoverheid de eigen be voegdheden van de gemeenten niet beknotten. (ADVERTENTIE) Intern

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5