Ceidóc 0omatiil Aardbeving eist in Iran vele doden Moord op weduwe Werknemers moeten de Enka overnemen RESOLUTIE N.K.V.-CENTRALE China naar Latijns schrift Nieuwe tulp: Helder Camara Milieiistuclie van 15-jarige bekroond Vrouw in verwachting ernstig mishandeld Feyenoord en Ajax halen uit Troef wil antwoord minister Staking bij El Al Wraakactie op lunapark 63e jaargang, no. 18.666 MAANDAG 10 APRIL 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA HEDENAVOND Ned. I: 19.30 uur Prikkebeen; 20.30 uur Peyton Place Ned. II: 20.21 uur Een woning voor de werkman: 21.20 uur Road to Zanzibar. In Televizier vanavond onder meer de situatie in Vietnam, het koninklijk bezoek aan Enge land, de vraagtekens rond Toni Boltini's lilliputterdorp BUIIG Juien, mogelijk met hagel of on weer, maar ook verspreide op klaringen. Minimumtemperatu ren rond 4 graden, maxima morgen omstreeks 10 graden. Krachtige tot harde naar west ruimende wind. MASSALE AANVALLEN B-52 OP NOORD-VIETNAM SAIGON (AP) Amerikaanse B-52 bommenwerpers heb ben in het afgelopen weekeinde 750 ton bommen afgewor pen op troepenconcentraties in het noorden van de provin cie Quang Tri, in de provincie Kontum in het centrale bergland en in een gebied ten noorden van Saigon. De massale aanvallen van de B-52 bommenwerpers vormen onderdeel van de vergelding voor het Noordvietnamese offensief in de gedemilitariseerde zone. In Saigon is vernomen dat de strijd om An Loc, waarvan de afloop van beslissende aard zou kunnen zijn voor het gebied van de Zuid- vietnamese hoofdstad, zich afspeelt onder de rook van Saigon. Drie Noordvietnamese divisies en het Nationale bevrijdingsfront, afkom stig uit Cambodja en gesteund door zestig Russische PT-75 amfibie voertuigen en twee artillerieregimenten, naderen de stad die al om singeld wordt door de negende Vietcong-divisie. Om hun opmars te stuiten hebben de B-52 toestellen vannacht aanvallen rond An Loc uitgevoerd. Luitenant-generaal Hoang Ksoean Lam, commandant van de Zuidviet- Een Vietnamese peuter klemt zich namese troepen aan het front in het noorden, heeft gezegd dat de vast aan zijn broertje op hun Noordvietnamezen er na hun massale aanval grote verliezen hebben vlucht naar het zuiden. geleden. De aanval is tegengehouden en het getij nu is gekeerd. Zandvoort wil belasting tweede woning ZANDVOORT (ANP) B. en W. van Zandvoort stellen de ge meenteraad voor een „tweede- woningbelasting" in te voeren. Niet-ingezetenen gaan dan mee betalen aan de huishouding van de gemeente, hetgeen naar schatting Zandvoort 50.000 gul den zal opleveren. De aanslagen zullen variëren van 84 tot 490 gulden per jaar, al naar gelang de grootte van de tweede wo ning. Akkoord Irak i en Rusland iEIROET (UPI) - Irak heeft rijn eerste formele bondgenoot schap met een" grote mogend heid, dit keer met het commu nistische oosten, gesloten. De Russische premier Kosygin en de Iraakse president Achmed Hassan AI-Bakr hebben gisteren een document ondertekend, dat hun landen bindt voor een 15 jaar geldend verdrag van vriendschap en samenwerking. Dit verdrag voorziet in Russi sche militaire hulp aan Irak, onmiddellijke raadpleging bij enigerlei bedreiging van de vre de, uitbreiding van de economi sche hulp, met name op het ge bied van de olie, en aanpassing van het buitenlandse beleid. Visser gered van zandplaat ZIERIKZEE (ANP) De red dingboot „Jan Leis" uit Burg- sluis is zaterdagavond uitgeva ren om een visser van de Neel- tje Jan Roggeplaat in dc Oos- terschelde te halen. De 40-jarige Ben Markus, een kokkelvisser, was donderdag met zrijn vlet de Oosterrchelde opgevaren. In de loop van de dag verspeelde hij zijn anker en toen hij ook nog moe'ljikheden kreeg met de instuurinrichting. liep zijn vlet vast op de zand- Pas zaterdag wist de man een passerende boot te attenderen op de precaire toestand, waarin hij verzeild was geraakt. Enke le uren later werd liij gered door de reddingboot. Akkoord tegen gebruik van bacteriologische wapenen WASHINGTON (AP) Door af gevaardigden van ongeveer 80 landen is vandaag een akkoord getekend tegen het gebruik bacteriologische wapens. Voor de Sovjet-Unie tekende bassadeur Dobrynin en voo V.S. de minister van buitenland se zaken Rogers. Het akkoord is voorgesteld door de V.S., de Sovjet-Unie en Groot Brittannië en werd verleden jaar op de ontwapeningsconfe rentie te Genève opgesteld. De ondertekenaars beloven plech tig geen biologische wapens te zullen ontwikkelen en in voor raad te hebben, de voorraden waarover zij mochten beschik ken te vernietigen of te gaan gebruiken voor vreedzame doel einden en dit alles binnen negen maanden nadat het verdrag van kracht wordt. TEHERAN (Reuter-AP) Iran is vanmorgen getroffen door de zwaarste aardbeving sedert mensenheugenis. Men heeft nog geen enkel overzicht van de ramp. Ge vreesd wordt dat het aantal doden vele duizenden be draagt. De schattingen variëren van vierduizend tot vijf tienduizend. Een toestel van de Britse luchtmacht is zaterdag bij de Italiaanse stad Sienna verongelukt, v bij vier Britse paratroepers om het leven kwamen en vier anderen werden gewond. Een fotograaf was ter plaatse om het ongeluk vast te leggen: een fractie van een seconde voor het de grond raakte (foto bovenen de brandende wrakstuk ken (foto onder). De aarbeving had de verwoesten de kracht van 9,5 op de schaal van Richter. Een van de laatste zware aardbevingen die Iran getroffen heeft had een kracht van ongeveer zes Richter. Toen waren er ruim tienduizend do- De aardbeving had vanmorgen om vijf uur plaatselijke tijd plaats op ongeveer negenhon derd kilometer ten zuiden van Teheran, in het bergachtige ge bied van Zagros, tussen Firoe- zabad en Jahrom. De omstan digheid dat de meeste bewoners in het getroffen gebied nog in bed waren heeft ongetwijfeld het aantal slachtoffers vergroot. PEKING (AFP) Het Chinese schrift met zijn meer dan 50.000 karakters, waarvan er in de ge wone omgangstaal slechts 3.000 worden gebruikt, zal in de toekomst geleidelijk worden vervangen door het Latijnse alfabet. Dit schrijft Kuo Mo-jo, voorzitter van de Chinese academie van weten schappen en vice-voorzitter van de nationale ver gadering in „De rode vlag", het theoretische maandblad van de Chinese communistische par tij. Kuo Mo-jo geeft in het nummer van 23 maart hier mee antwoord op een vraag van een lezer of het Chinese schrift misschien ook vereenvoudigd zou kunnen worden. Hij zegt dat voor deze ingrijpen de wijziging een zeer lange tijd nodig zal zijn. maar dat men het gestelde doel zeer zeker zal bereiken. Volgens Kuo Mo-jo zal het Chinese karakterschrift op den duur alleen worden gebruikt door taalkun digen net als dit het geval is met het Grieks en het Latijn. Hij voegt eraan toe dat partijvoorzit ter Mao van mening is dat de Chinese karakters dienen te worden vervangen en dat men zich zal moeten richten op het algemeen in de wereld gel dende alfabet, het Latijnse. AMSTERDAM (ANP) Een nieuwe tulp van de Santpoortse kweker Piet Nijssen heeft de naam van de Braziliaanse bisschop Dom Helder Cama ra gekregen. De „Helder Camera" is officieel ge registreerd in de internationale claseificatielijst van tulpen. De kunstschilder H. Makkes heeft van de nieuwe tulp een schilderij vervaardigd, dat de bisschop is aangeboden als huldeblijk voor zijn mondiale streven naar medemenselijkheid. BREDA (ANP) Het bestuur van de NKV-centrale heeft gisteravond bij de ploegenwisseling van Enka-Breda een resolutie verspreid, waarin onder andere de vraag wordt gesteld of de werknemers van Enka het bedrijf niet moe ten overnemen als de raad van bestuur van Akzo haar be slissing tot sluiting van het bedrijf handhaaft. Als de werknemers geen inspraak en medeverantwoordelijkheid krijgen, moeten zij die zelf ne men, aldus de resolutie, die ver der zegt dat sluiting van het be drijf met alle middelen voorko men moet worden. „Alle werk nemers in Breda moeten solidair zijn met eventuele acties van Errka-werknemersaldus de re solutie. Volgens prof dr. H. J. van Zu- them, hoogleraar aan de vrije universiteit, is wat bij Akzo ge beurt, de schuld van de arbei ders. Met deze bewering bracht hij het congres van de P.P.R. zaterdag nogal in beroering. Op tredend als gastspreker verweet prof Van Zuthem de werkne mers bij Akzo dat zij zich. evenals de vakbeweging, uitslui tend met het belang van hun ei gen werkgelegenheid hebben be ziggehouden. „ik ben tien jaar aan het Akzo-concern verbonden geweest, maar nooit heb ik één arbeider ook maar iets over de investeringen horen zeggen. Dat er nu teveel is geïnvesteerd, is hun schuld". Toen in Breda nieuwe gebouwen werden neer gezet voor de vezel produktis, dacht geen enkele arbeider aan de overprodukitre in Europa", al» dus prof. Van Zuthem. In de motie, die het congres hier na unaniem aanvaardde, kwam iets van de opvatting van prof Van Zuthem tot uitdrukking. De werknemers bij het coneerr vakbeweging en de leden de Tweede Kamer worden daar in opgeroepen tot actie, teneinde de beslissingsmacht over inves teringen en dergelijke in honden van de arbeiders te leggen. HEERLEN (ANP) De landelij ke stichting „De Jonge Onder zoekers" heeft een milieustudie van de 15-jarige Heerlense scho lier Jos ie Noble bekroond als de beste individuele inzending. De inzending van de jonge Heerlenaar, die in de derde klas zit van het Bernardinuscollege in Heerlen, zal Nederland verte genwoordigen bij de wedstrijd voor Europese jonge onderzoe kers tijdens de pinksterdagen in het Evoluon te Eindhoven. K.H. Tilburg verwacht een sterke groei TILBURG (ANP) De Katholie ke Hogeschool in Tilburg zat rond 1980 cn. 11.000 studenten tellen. Bij onbeperkte groei zal dit aantal in 1990 zijn opgelopen tot 16.000. Thans zijn er 3400 studenten. De terreinbehoefte thans 10 ha zal oplopen van 35 ha in 1980 tot 50 ha in 1990. aldus de verwachtingen van een „Werkgroep Structuurplan" van de Hogeschool. Voor 30 mille ontvreemd Leiden Bij een antiquair In de De Goeyéstraat is zaterdagavond een complete muntenverzame ling vanaf koning Willem I tot heden gestolen. Bovendien zijn een aantal gouden colliers en diamanten sieraden, en een vijftal schilderijen weggehaald. De totale waarde van de buit is 30.000 gulden. BELFAST, (AP) Een 24-iarlge vrouw in verwachting is gister avond uit haar woning in Bel fast gesleept en afgeranseld na dat haar hoofd was kaalgescho ren en zij aan een lantaarnpaal was vastgebonden. Mevr. Phylomena McGuickin, een katholieke moeder van drie kin deren werd aangevallen door zes jonge mannen en twee vrou wen. Ze werd op straat met knuppels geslagen en daarna met rode verf overgoten. Buren hebben haar later naar een zie kenhuis gebracht. Vrienden van McGuickin zeiden dat de aanval door de „provisionele" vleugel van het Ierse republikeinse le ger was uitgevoerd. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Nederland se topclubs sloegen met monsterscores de weg terug in. Ajax herstelde zich met overtuigingskracht, waarvan MVV de dupe werd: 8-0. Feijenoord had evenmin me delijden met degradatiekan didaat FC Den Bosch: 5-0. De spanning aan de top be reikte daardoor een climax. Het duel van aanstaande za terdag, FeyenoordAjax in de Kuip, zal in belangrijke mate beslissend zijn over het Nederlandse kampioenschap. FC Twente en Sparta, de twee voor de UEFA-cupplaatsen, haalden eveneens flink uit. Go Ahead liep in Enschede tegen de muur (4-0) en NAC werd in Rotterdam het slachtoffer (3-0). FC Den Haag, azend op een vijfde plaats, bleef in de running door DWS af te straffen (2- 0). Onderaan de ere-divisie veroverde Vitesse een kost baar puntje tegen Telstar. Volendam kwam er ook weer iets gunstiger voor te staan. Het won van FC Utrecht. Andere schokkende voetbalza ken waren: Trainer Jezek moet nu toch naar Praag te rug, Ajax is door FC Den Haag gepolst over een trans fer van Dick van Dijk en AZ'67 sprak de banvloek uit over scheidsrechter Van Ra vens, met wie de Alkmaar- ders nooit meer te maken willen hebben. Op ander sportgebied bleek het Haagse bad Morgenstond goud in de mond voor de Ne derlandse zwemtop te heb ben. Anke Rijnders, de Amersfoortse zwemfee, was op dit toernooi de grote ve dette. De Nederlandse ge- wichtheffers waren gisteren in. Leiden bijeen en maakten onderling uit, dat niemand enig uitzicht heeft op deelna me aan de Olympische Spe len. IN LEEUWARDEN: LEEUWARDEN De 65-jarige weduwe B. J. Drentje-Van der Veen is zaterdagmorgen in haar woning in Leeuwar den vermoord. De dader is waarschijnlijk de 43-jarige psychopaat T. A. uit Leeuwarden. Het slachtoffer en de vermoedelijke dader kenden elkaar, want de drie jaar geleden overleden echtgenoot van het slachtoffer had A. vaak uit humane overwegingen opgezocht in de strafge vangenis en nodigde hem ook bij hem thuis. Kleine rellen blijven zich met de regelmaat van de klok i Ierland voordoen. Hier wordt een Brits pantservoertuig ir derry bestookt. De weduwe werd zaterdagmorgen om circa half zes met stomp voorwerp neergeslagen. De buren hoorden glasgerinkel, maar dachten dat het de s was. Later waarschuwde de politie toen er op bellen niet werd opengedaan. Niets in de kamer wees op roofmoord: er had slechts een kleine worste ling plaatsgevonden. Zaterdagavond hield de Leeuwar der recherche de alleenwonende 42-jarige smid T. A. aan. Hij was met proefverlof ontslagen uit een rijkspsychopatenasiel. Hij heeft een fikse straflijst met veroordelingen wegens geweld plegingen, aanrandingen brandstichting. Men kwam op zijn naam, omdat men wist dat de overleden echtgenoot va weduwe vaak in contact kwam met gedetineerden. Bij huiszoeking werd met bloed besmeurde kleding gevonden. Over het motief is niets bekend. LEIDEN De werkgroep kinder bescherming van het vormings centrum Troef is teleurgesteld over het feit dat zij nog geen antwoord heeft gehad van mi nister Van Agt op de brief die zij de minister veertien dagen geleden gestuurd heeft. In de brief wordt het beleid van de minister met betrekking tot de particuliere tehuizen in Ne derland gelaakt. Volgens Troef laat de minister een aantal te huizen systematisch tenonder gaan. Een van die tehuizen, Warmonderhek heeft een actie gehouden voor behoud. De op brengst was echter geen veer tigduizend gulden zoals de be doeling was maar achthonderd. Troef dringt aan op steun van de kant van het ministerie. TWL AVIV (AP) Vierhonderd man van het grondpersoneel van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al op het vliegveld Lod in staking ge gaan. De els is hogere lonen. Hierdoor konden zeven vliegtuigen niet vertrekken en met hen on geveer 1.000 passagiers. Het personeel, dat thans gemid deld 250 dollar per maand ver dient, heeft een verhoging ge-ist van 80 percent. Een adembenemende scène maakten de bezoekers van circus Krone onlangs in Mtinchen i sensationeel nummer met luipaarden en zwarte panters gebruikten de roofdieren hun dompteur Warnat Stiebner tenslotte als kussen. Dc jonge Duitse dompteur bereikt meer verrassende resultaten met zift dieren: er zijn nieuwe records hoogspringen gevestigd, de panters buitelen door de piste, zitten mooi springen tenslotte van hun kruk direct in de armen van hun meester. Goed t zenuwen. mensen met stalen AMSTERDAM (ANP) Een groep van circa vijftig jongelui heeft gisteravond laat molotov cocktails gegooid op een kermis in Amsterdam-West. De actie richtte zich tegen een lunapark, waar één van hen vrijdagavond dc toegang was geweigerd, om dat hij met vals geld zou heb ben willen betalen. De jongeman bedreigde daarbij de zoon van de eigenaar met een mes en zei met een ploeg te zullen terugko men om wraak te nemen. De eigenaar kreeg zaterdag het advies, zijn tent maar gesloten te houden omdat de hele zaak zondag met de grond gelijk zou worden gemaakt. De merendeels Zuidroolukse jon geren werden zondag door twaalf man politie verdreven er werden twee molotovcocktails gegooid, waarvan een met een steekvlam ontplofte. Drie jon gens in de leeftijd van 15 tot 17 jaar werden aangehouden. De groep zou een tas vol met molo tovcocktails bij zich hebben ge had.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1