De Waal startte toch en won SPANNING IN LEAGUI STIJGT NAAR TOPPUNI AI verdiende een gelijkspel Demonstratie Ans van Gerwen Bayern en Schalke op schot Ton Timman vergist zich Anderlecht bedreigt koploper FC Brugge Zege Asopos in Antwerpen Tweede plaat» van Staartjes Wereldrecord SPORTBIJLAGE MAANDAG 10 APRIL 1972' Eric Leman gaat hier juichend over de streep als winnaar van de eerste Belgische klassieker van dit seizoen, de Ronde van Vlaanderen. Links Frans Verbeeck, die tweede werd voor Dierickx (rechts). (Van onze sportredactie) ZAANDAM Met nog twee kilometer te gaan zette Wim de Waal nog eens aan voor een de marrage. ,,Het is alles of niets", had ploegge noot Cees Bal net daar voor tegen hem ge schreeuwd. En dat zijn woorden die de Zeeuwse krachtrijder bijzonder goed verstaat. En ter wijl de concurrenten el kaar zaten te beloeren en al vast de meest gun stige posities voor de eindsprint zochten, spoot Wim de Waal weg. Hij sloeg een gat van 200 meter. „En dan krijg je hem niet meer", zei Cees Bal, de renner die Wim de Waal beter kent dan wie ook. Het voldoende om met hoog opgeheven armen met een onder de modder intens lachend gezicht over de fi nish te gaan. De 27ste ronde van Noord-Holland was be slist. En de pas 20-jarige Wim de Waal had zich in de rij van klasse-renners ge schaard die deze loodzware klassieker op hun naam had den geschreven. Als het aan Wim de Waal zelf had gele gen, was hij trouwens nooit aan de start verschenen. Hij had al drie weken voor de 182 kilometer tellende mon- sterrace door het vlakke Noord-Holland verklaard dat hij maar liever niet mee deed. „Ik vind het een lasti ge klassieker met ontzettend veel wind altijd", verklaarde hij na afloop zijn aanvanke lijke weigering om deel te nemen. Het argument van zijn ploegbazen dat de ronde van Noord-Holland telde voor het merkenkampioenschap turnde hem pas om. Hij had overigens wel gelijk met zijn prognose dat de wind een heel grote faktor zou spelen in de ronde van Noord-Hol- land. Want de storm die Noord-Holland zaterdagmid dag teisterde bepaalde voor een groot gedeelte het ge zicht van de zware amateur- klassieker. Na enkele kilome ters sloeg het peloton, dat fel tegen de wind in moest bok sen, in vier vijf brokken uit een. In de voorste zestien man tellende groep zaten kopstukken als Priem, Bal, De Waal, Hassink, Westrust, Aling en Dick Groen. Een formatie die net groot ge noeg was om goede waaiers te vormen en toch voldoende kwaliteit had om het tempo hoog te houden. Dat bleek wel uit het koersverloop, want slechts een tweede groep achtervolgers met Fe- dor den Hertog, Kneteman, Spetgens, Balk, Co Giling, Sjaak Schuitemaker, Pe van Stralen en de op het laatste moment aangehaakte Gerard Kamper kon halfweg de koers aansluiting krijgen. Dat was voor een groot gedeelte het werk van Fedor den Her tog, die formidabel hard aan kop sleurde. De Nederlandse amateur ve dette kon overigens al zijn il lusies wel vergeten toen hij na een val op de dijk bij Kolhorn geblesseerd raakte. In de nieuw geformeerde kop groep, die op de dijken na Medemblik, Enkhuizen en in de Beemster moest optornen tegen een felle tegenwind die nog werd gelardeerd met striemende slagregens, be gon de strijd opnieuw. Da barre weersomstandigheden stonden echter geen serieuze uitlooppogineen toe. Eric Leman (25) heeft gister middag weer eens bewezen, dat hij als wegsprinter vrij wel niet te kloppen is. In de eindfase van de 56e ronde vai» Vlaanderen, de tweede klassieker voor de profs van het seizoen, liet hij zes andere Belgen achter zich. Twee derde Frans Verbeeck. We reldkampioen Eddy Merckx ging als zevende en laatste van de kopgroep te Gent door de finish. Voor Leman was het de tweede maal. dat hij de ronde van Vlaanderen won. Ook in. 1970 was de overwinningskus voor hem. Ondanks zijn bescheiden klas sering maakte toch weer Eddy Merckx, de meeste in druk. De volle 250 kilometer reed hij vooraan en bij elke ontsnappingspoging was hij present. Vooral in de tweede helft van het parcours, toen het traditiegetrouw was gaan regenen en de kasseien spek glad werden, verdiende Merckx weer de prijs voor de strijdlustigste renner. De Nederlandse amateur wiel renner Fred Niemeyer is gis teren in een internationale wedstrijd in Dlispeldorf als tweede geëindigd achter de Westduitser Helmut Ritter. Niemeyer verloor de 128 km lange wedstrijd in de eind sprint. De tijd van de win naar was 2 uur 52 min. 44 sec. Wilfried Trott (W.-Dld) bezette de derde plaats. BONN Borussia Mönchengladbach verspeelde zaterdag nog niet veilig, want FC Köln is tot op één punt gena» zijn laatste kans op een toppositie in de Bundesliga. De Bayern München liet tegen Werder Bremen geen moi Borussen verloren met 30 van Eintracht Frankfurt. Om- merken dat het woensdag een zware Europa Cu^ dat zowel leider Bayern München als Schalke '04 wonnen, strijd had gespeeld. Bij rust was de stand reeds 42| bedraagt de achterstand van Borussia nu acht, respectie- Bayern. Na de hervatting liep Bayern zelfs uit toti velijk zeven punten. Er moeten nog zeven wedstrijden Gerd MUIier tekende voor drie treffers en bracht| gespeeld worden. Ook die derde plaats is voor Borussia totaal van dit seizoen op 34. Ook Schalke was goed op schot. Tegen Eintracht Braunschweig werd het 51. Bij rust was het ai 40, treffers die binnen het half uur tot stand waren geko men. Ook FC Köln won met groot verschil. FC Kaiserslau- tern moest met 41 het onder spit delven. Onderaan de ranglijst blijft het er somber uitzien voor Borussia Dortmund en Arminia Bielefeld. Borussia won weliswaar met 2 —1 van Rot Weiss Oberhausen, maar blijft laatste op een punt van Arminia, dat met 1—0 van HSV Hamburg verloor. Engeland De strijd om het Engelse kam pioenschap is nog volledig open. Vier ploegen, Derby Coun ty, Leeds United, Liverpool en Manchester City maken nog kans op de titel. Derby, dat za terdag met 40 van Sheffield United won, is de leider met één punt voorsprong en één wedstrijd meer gespeeld dan Leeds United, dat met 30 van Stoke City won. Op een gedeel de derde plaats op twee punten van Derby, staan Liverpool en Manchester City, beiden even eens met één wedstrijd minder gespeeld. Met nog vier wedstrij den voor de boeg (voor Derby drie) valt dus over de kam pioenskansen nog weinig te zeg gen. Liverpool is zaterdag even lijst aanvoerder geweest, omdat de ontmoeting met Coventry City in de morgenuren was vastge steld. Liverpool zegevierde met 3—1. Met dezelfde cijfers won later op de dag Manchester City van West Ham United. De bijna twee miljoen gulden dure Rod ney March scoorde twee maal. De wedstrijd tegen Stoke City Dit vreemdsoortige voetbalballet werd zaterdag opgevoerd op Highbury, waar Arsenal met 2—1 vai verhampton Wanderers won. Arsenal's George Graham torst hier het gewicht van doelman Park verdediger Shaw van de Wolves. kreeg voor Leeds nog een nare nasleep. Linksachter, internatio nal Terry Cooper brak bij een botsing kort voor tijd, zijn been. Dat is een zware tegenvaller voor Leeds, dat ook nog in de FA-cup uitkomt. Celtic is weer een stap dichter bij het Schotse kampioenschap ge komen door de zege met 3—1 tegen Kilmarnock. De voor sprong op achtervolger Aber deen, dat met 7—0 van Ayr won, bedraagt nu vijf punten. Portugal Benfica kan de Portugese titel nauwelijks meer ontgaan. Met nog vijf duels voor de boeg is de voorsprong van Benfica op „belager" Setubal zes punten. Gisteren won de tegenstander van Ajax met 5—1 van Atletico. De ster van de wedstrijd was Artur Jorge, die tweemaal scoorde en zijn totaal van dit seizoen daarmee op 25 bracht. De andere treffers kwamen van Baptista, Nene en Eusebio. Se- Italië Twee ploegen uit Turijn voeren na gisteren gezamenlijk de Ita liaanse ranglijst aan. Juventus, dat met 0—0 gelijkspeelde tegen Sampdoria en Torino, dat Napo- li met 10 versloeg. De denJe plaats is voor Cagliari, dat Fio- rentina met 10 terugwees. De vierde plaats is voor AC Milan (21 tegen AS Roma). De hal ve finalist in het Europa Cup toernooi, Internationale, won met 21 van Lanerossi en staat op de zesde plaats, vijf punten achter de leiders. België Anderlecht is in de Belgische eer ste divisie leider FC Brugge tot op één punt genaderd. Gisteren won Anderlecht met 40 van FC Luik, terwijl de andere koplopers, FC Brugge en Standard Luik allebei één punt verspeelden. FC Brugge kwam tegen Lierse SK niet verde 1—1, terwijl Standard FC chelen een punt moest aty 22. Brugge leidt met 41; ten, Anderlecht heeft er i Standard 39. Spanje Na het opvallende suc-e rige week, toen Barcelon 1—0 van Real Madrid moest de ploeg van Rinu chels gisteren twee punte staan aan Granada: 20. door groeide de voorspron Real Madrid, dat met 2I Las Palmas won. andermaj zes punten. Valencia vl met 3—0 van La Coruri blijft derde op acht punten. Er zijn dit weekeinde dr vriendschappelijke inten gespeeld. De uitslagen dal zijn: PolenOost-Duitslam 1; RoemeniëFrankrijk I Tsjechoslowakije—Oostenrijl 2—0. (zie voor uitslagen de result pagina). LEEUWARDEN De 2S-jarige Coen Zuidema, die zich reeds twee maal jeugdsschaakkampioen van Nederland mocht noemen, heeft voor de eerste keer de seniorentitel voor zich opgeëisf. De Amster damse wiskundige versloeg zaterdag te Leeuwarden in de elfde en laatste ronde Ton Timman, waardoor hij op een puntentotaal van 8,5 kwam. Jan Timman, die met zwart van Boehm won, werd tweede Het heeft er zaterdag overigens nog om geupannen. Op een ge geven ogenblik had Ton Tim man tegen Zuidema een eenvou dige remise in het vooruitzicht, maar hij wilde meer. Juist in die kritieke fase won Jan Tim man zijn partij en iedereen had zich al min of meer verzoend met een beslissingstweekamp, die trouwens de laatste jaren herhaaldelijk aan de orde is ge weest. Ton Timman vergiste zich echter in het verdere verloop van de partij en bood toen wel remise aan. Maar Zuidema had inmid dels een betere positie bereikt en sloeg het aanbod terecht af. Bekwaam wikkelde hij vervol gens af naar remise. Uitslagen: f Dop-Langoweg Zuidema-T. Timman l-O; v. d. Berg-Soholl Bohm-J. Timman 0-1; Ree-Kuljpers 's-'i: Hartoch-Enklaar '.»-%• lllotsliind I'» C Zuidema 8-J.4: 2. J. Timman 8; 3. Iv. Langeweg 4/5. R. Hartogh. B. Enklaar 6; 6. Ree 3-'^; 7. F. Knijpers 5. 8/9. E. S.-boll, T. Timman 4-V. 10/11 H. Bohrn. A. v. Dop 4; 12. A. v. d. Berg 3-'_. Het verloop Hans Böhm c Nimza-Indlsch. 1. c4, P16 2. Pc3. 06 3. d4. Lb4 4. a3. Lc3: -i 5. bc3c5 6. f3, d5 7. Cd5:. Pd5: 9. DcBDftB 9. e4. Pc7 10. Db3. DcB: 11. LM. e5 12. Lg5. Pc6 13. Tdl. f6 14. Lel. b6 15. Lc4, Paó 16. Da4f- Ke7 17. LdB. Pd5: 18. Td5:, Dc7 19. Pe2, Le6 20. Db4t. Kf7 21. Tdl. Lb3 22. Td2, TdS 23. Kf2, Td2. 24. Ld2:. Dd7 25. Le3, Tc8 Tc2t 29. Kg3, Dd3 30. Pd6t. Kr6 31. 26. c4. Le427. Pc3. Lb3. 2S. Pb5. Pf5, Le6 32. De7. Dd7 33. DfS. Lf5: 34. Efö:t. Kf535. Db 4. Kg6 36. h4. h5 37. Dbl. Df5 38. Tel. Te2 39. Df5;t Kf5 40. Tc 3, en wit gaf het tegelij kertijd op. VTWFRPEN De LekJsc roei vereniging Asopos beeft gisteren de zogenaamde „Head of the River" van Antwerpen gewon nen. De Leidenaars legden de zes kilometer af in 19 minuten en 56 sec. NIEUW VENNEP Ans van Gerwen (PSV), de na tionale kampioene turnen, heeft tijdens de halve fina les in de Vespo-hal in Nieuw Vennep een machti ge demonstratie van haar kunnen gegeven. De Eind- hovense scoorde in de zes kamp (twee verplichte oe feningen, sprong en brug en vier keuze onderdelen), het totaal van 56.35 punten. Haar keuzestof op de brug ongelijk en de vrije oefe ning werd beloond met 9.50 punten. Voor de keuze-sprong en -balkoefe- ning kreeg zij 9.40 punten. De verplichte onderdelen spong en brug ongelijk werden gewaar deerd met resp. 9.20 en 9.35. Linda Toorop (de halter) eindig de als tweede met 54,40 punten. De Alkmaarse kreeg voor brug- oefening (keuze) dezelfde waar dering als Ans van Gerwen. De halve finale bij de jeugd werd gewonnen door Ikina Morsch (klimop) zij verzamelde een to taal van 53,25 pnt. Joke Kos en de 13-jarige Jeanet van Rave- stoin bicven met resp. 52.50 en 52.40 punten weinig bij haar achter. Over het algeheel was het peil in de halve finales erg hoog. De nationale trainster Evan Bartha was dan ook uiterst tevreden. Cor Smulders heeft dit weekeinde in de sporthal De Koel te Bor ger tijdens de drielanden wed strijd turnen heren tussen Noor wegen, Nederland en Denemar ken aangetoond op de goede weg le zijn. Voor de derde maal in successie behaalde de vijf voudige Nederlandse kampioen een totaal dat boven de Olympi sche limiet van 102 punten ligt: 103.95 punten. De verloofde van turnkampioene Ans van Gerwen werd daarmee ruimschoots eerste in het per soonlijke klassement. Noorwe gen won de landenwedstrijd met 464,15 punten, Nederland werd tweede met 454,75 punten en De nemarken derde met 438,10 pun ten.. Overduidelijk is gebleken dat de verplichte oefenstof voor de Olympische Spelen zeer veel training vereist. Bij de waarde ring van de internationale jury kwam zaterdag dan ook spora disch het cijfer acht voor. In dit licht bezien sprongen de presta ties van Smulders in gunstige zin naar voren. Met uitzonde ring van de vrije oefening kreeg hij op alle onderdelen een cijfer van rond de 8.50 punten. Neder land was gehandicapt door het ontbreken van Peter Karregat. Daar ook nog enkele andere le den van de kernploeg gebles seerd waren moest zelfs een be roep worden gedaan op jeugd- turner Joop Versteeg, die de verplichte oefenstof niet vol doende beheerste. Bij Noorwe gen was de sterke Age Storhaug afwezig. DEN HAAG Haarlem heeft gis teren zijn toppositie in de eerste divisie behouden door de zege van 1-0 in het topduel tegen AZ'67. Het was een gelukkige overwinning voor de Haarlem mers, die tot stand kwam door dat Nieuwenhuis een door arbi ter van Ravens toegekende strafschop inschoot. Daarmee ontliep AZ'67 de halve winst, die het gezien het vertoonde spel zeker had verdiend. Scheidsrechter van Ravens zorgde kort voor het einde van dit spannende en op redelijk peil staande duel voor opwin ding door AZ-tralner Cor van der Hart achter de hekken te sturen. Er waren 12000 toe schouwers. Fortuna Vl.-De Graafschap 1-2. Hiddink 0-1, Poulus 0-2, V.d. Lek 1-2. Toesch. 2.500. Een verdiende overwinning voor een fanatiek spelend De Graaf schap. Vooral in de tweede helft waren de Doetinchemmers ster ker. Eindhoven-De Volewijckers 3-2.. Oomens 1-0, rust, Senders 2-0, Webers 3-0, Fiene 3-1 (straf schop), Waaijenburg 3-2. Toesch. 3.000. In de tweede helft was het bijna gebeurd met Eindhoven dat bij 3-0 dacht dat men de winst al binnen had, maar een fel terug komend De Volewijckers kon bijna nog een overigens onver diend gelijk spel bemachtigen. FSC-Heerenveen 1-2. Th. Haan 1-0 en 2-0, rust, Stevens 1-2. Toesch. 2.000. Een verdiende overwinning door Heerenveen dat vooral in de eerste helft heer en Cambuur-Roda JC 2-1. Hoekstra 1-0, rust, Zuidema 2-0, Rooy 2-1. Toesch. 4.000. Een onaantrekkelijke wedstrijd waarin Cambuur veel sterker was maar het niet in doelpunten kon uitdrukken. DFC-SVV 1-1. Rust 0-1, Van Twist 1-0, Rijkuiter 1-1. Toesch. 2.000. In een rommelige en slechte wed- stnijd heeft D FC m«t moeite een punt bemachtigd tegen SVV. Blauw Wit-Wagenlngen 1-0. 0-0 rust, G. Kramer 1-0. Toesch. 2.500. In een boeiende aantrekkelijke en vaak fanatieke wedstrijd heeft blauw wit een verdiende over winning behaald op Wagenin- gen. Hazelhekke werd uit het veld gezonden door scheidsrech ter De Vos. HVC-FC WV 2-0. Teuirissen 1-0, rust, Teunissen 2-0. Toesch. 4 000 Een vrij gemakkelijke en verdien de overwinning voor HVC dat thuis toch nog steeds moeilijk te verslaan valt. Helmond sport-Heracles 2-1. Huls horst 0-1, Tienus 1-1, rust, Bur- henne 2-1. Toesch. 1.500. Een verdiende overwinning voor de thuisclub die met goed com binatiespel Heracles uit het spel bracht. PEC Zwolle-Willem II 3-2. Hes kamp 1-0, rust, Havermans 1-1, Kragt 2-1, De Puyt 2-2, Rorije 3-2. Toesch. 3.500. Een verdiende maar moeilijke overwinning van PEC te?en het zich goed verwerende Willem II. SANKT GALLEN Nederland is zaterdag in een drielandenwed- strijd trampolinespringen in de Zwitserse plaats Sankt Gallen als derde geëindigd. De zege was voor West-Duitsland. Zwitserland werd tweede. HYERES Ben Staartjes i dens de internationale zeiA van Hyeres als tweede f digd in de Tempestklasse Pnishte zaterdag in de te race als tweede. De Brit I ren, die ook de laatste wedi won, werd winnaar in deze» se met 29 punten. Staartje» 40 punten. De sterke Rus I kin, die tot 44 punten k» eindigde als derde en del Hole (44,7) werd vierde. In de laatste race van de Fij lenklasse kwam Keyzerl tweede binnen achter de gaar Finaczy. In het eindkl ment haalde Keyzer echte! de beste 6. De Fransman N toonde zich de beste met| punten voor de Brit McD( Smith met 72 en de Hongai lach met 100,4 punten. De overige klassewinnaars Flying Dutchman: (Wdld); Soling: Pinegi Draken: Sundelin (Zwed).l AUSTIN De Zweed Kjell son heeft zaterdag in Austif wereldrecord polstokhoogs? gen verbeterd en gebracU 5,51 meter. Het oude ré stond sedert 24 oktober 1971' 5,49 meter op naam van u tos Papanicolaou (Griek). Kjell Isaksson, die in het gens nog zeer jonge se reeds met 5,45 meter aan' der van de wereldranglijst zorgde in Austin met sprong over 5,51 meter vofl veertigste verbetering var wereldrecord. Het eerste off wereldrecord kwam in 19 naam van de Amerikaan Wright toen hij met zijn bnestok over 4,02 meter spr Met zijn sprong over 5.51 heeft Kjell Isaksson, een 23 ge sportleraar uit Zweden, naam bijgeschreven in de ri atleten die historische barr in de atletiek hebben gene De Zweed was namelijk de ste mens in de geschieden! met een polsstok over de v» eenhalve meter sprong.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12