George McGovern de beste man in '72 CcidócSouoont Weer drie doden in N.-Ierland HEELMEESTERS VAN 2000 JAAR GELEDEN WAREN KNAPPE CHIRURGEN Weerbericht Cor Backers brengt noviteit ..Hair" weer opgevoerd Zaxj^KUAG 8 APRIL 1972 PAGINA 7 1 T*r: - "V -^Inbüriq Jü Xem.. !?frnuM Si~t Wlli'Jfnm'Sir Dóe torcj MccLci ïnt)a JuCÏrm,niumfa&Ka«fc*ï^c-^»inrftr,>s. jr.tittlv unï lurinu ivutovfu r Karikatuur uit 1656 van een pest-dokter. De artsen van die tijd gingen de zwarte dood te lijf, gehuld in een leren mantel en getooid met een snavelvormig masker vol ontsmettingsstoffen plus bril. De pols voelen deden ze met een stok. (Van één onzer verslaggevers) HAARLEM In het Frans Hals Museum te Haarlem wordt tot 2 juli de tentoonstelling „Van medicijnman tot medicus" gehou den. De titel is enigszins misleidend. Bij het begrip medicijnman denkt men aan tropische wouden en primitieve volkeren. De ex positie echter beperkt tot de ontwikkeling van de geneeskun de in de westerse, wereld en dan nog gedurende de laatste twee duizend jaar de na-christelijke geneeskunde zogezegd. Maar ver vóór Christus reeds beschikten de artsen in India over een arsenaal van 121 verschillende chirurgische instrumenten. Ze beoefenden de plastische chirurgie en hadden de wetenschap, dat het mogelijk is om mde huid van de ene mens over te plan ten op de andere. Vooral ook in het oplappen van neusverminkin- gen waren ze knap. Het was dan ook een veel voorkomende ope ratie, aangezien in die dagen de neus van een ontrouwe vrouw placht afgesneden te worden, welk euvel rijke families dan weer door een arts lieten verhelpen. Voorts herkende de oude litera tuur van de Brahmanen de malaria en schrijft die toe aan mus kieten, herkende ze ratte nals overbengers van de pest en be schrijft suikerziekte en beveelt inenting aan tegen pokken. De Sushruta heeft een lijst van 760 medicinale planten, waarvan vele nu nog voorkomen in de apotheken van het westen. In het vóór-christelijke Egypte was het al niet anders. Er bestaat een papyrusrol uit 1600 voor Christus van 6'/è meter lengte met waardevolle medische voorschriften. De oude Egyptenaren ken den vier soorten artsen waaronder chirurgen en verloskundigen, en de gezondheidszorg en oogheelkunde stonden op een relatief hoog peil. Het was deze aanzienlijke erfenis, waarvan rond 400 voor Chris tus Hippocrates kon profiteren de befaamde Griekse heelmees ter wiens eed nog heden ten dage door iedere Nederlandse arts Dit detail uit „De zeven werken van barmhartigheid" gunt een blik in een oud lazaret met zijn verschillende vormen van be handeling. Tentoonstelling „Van medicijnman tot medicus" wordt afgelegd. De eerste sectie op een menselijk lichaam was al 100 jaar eerder verricht en wel door de Griekse arts Admaeon die een beschrijving heeft gegeven van de oogzenuwen en van de buis die van de mond tot het oor loopt. Pas tweeduizend jaar la ter werd die buis opnieuw ontdekt, namelijk door dr. Eustachius, waarnaar hij dus ten onrechte is vernoemd. U ziet: als men in de historie van de westerse geneeskunde niet verder dan 20 eeuwen teruggaat, komt men bij grote geleerden terecht in plaats van bij medicijnmannen. Veeleer is het zo, dat de westerse mens in de na-christelijke tijd met name in de middeleeuwen de geneeskunde zoals die in 256 tractaten door de Romeinse heelmeester Galenus magistraal was vastgelegd, weer tot kwakzalverij heeft gedegradeerd. Men ging ervan uit dat Galenus en zijn voorgangers goddelijk geïnspireerd waren ge weest. Hun stellingen golden als dogma's. Ze werden met steeds grotere onnauwkeurigheid gecopiëerd en overgeleverd zonder dat men ook maar een poging deed om ze aan de feiten te toetsen. De waarheid stond in de boeken en wat niet in de boeken stond, was geen kennis. Zo kwam er een vorm van zwarte magie tot stand die men eerder bij de medicijnmannen in de tropische oer wouden zou hebben gezocht dan bij een beschaving met mannen als Hippocrates en Galenus in zijn stamboom. Overheersend was de gedachte dat God een merkteken had ge plaatst op iedere plant, om aan te geven voor welk doel hij haar geschapen had. Een hartvormig blad was goed voor hartkwalen, een blad dat gevlekt was als de lever hielp tegen leveraandoenin gen, enz. De gevorkte alruin, die de vorm van een menselijke gestalte had, was goed voor alle menselijke kwalen, mits je hem maar niet aanraakte. Je moest hem opgraven met een ivoren schep, er een touw aan vastbinden en het andere uiteinde beves- Een arts wijst in zijn apotheek de geneesmiddelen aan waaruit een medicijn moet worden gebrouwen. De houtsnede staat in „Das Buch des Lebens" van Marcilius Ficinus zu Florentz uit 1508. tigen aan een hongerige hond. Dan moest je de hond vlees voor houden zodat hij begon te trekken. Dergelijke baarlijke nonsens werd heilig geloofd, met het gevolg, dat de ontwikkeling van de geneeskunde niet alleen stil kwam te staan, maar met zeven mijlslaarzen achteruit holde. Illustratief in dit verband is dat nog pas dertig jaar geleden meer dan 50 percent van de door de art sen aangewende geneesmiddelen al eerder was toegepast door Arabische dokters en dat zelfs tweederde van deze middelen be kend is geweest bij de latere Grieken. De doorbraak kwam pas in de Renaissance. Men begon weer om zich heen te kijken in plaats van blindelings te vertrouwen op vergeelde folianten vol orakeltaal. Fesalius legde de menselijke anatomie vast in 300 magnifieke afbeeldingen zoals de wereld nooit eerder had gezien. Harvey ontsluierde de geheimen van de bloedsomloop. Van Leeuwenhoek ontsloot met de ontdekking van de microscoop de wereld van de micro-organismen. Eindelijk nam men de draad weer op, waar men hem 1500 jaar eerder noncha lant had laten slingeren en werd stap voor kleine stap de basis gelegd voor de schitterende geneeskunde van onze dagen, aan de mogelijkheden waarvan het einde nog niet in zicht is. Dit tot goed begrip van de expositie „Van medicijnman tot medi cus" in het Haarlemse Frans Hals Museum. De tentoonstelling geeft overigens een boeiend overzicht van meer don twintig eeu wen medisch kunnen en de beoefenaren van de geneeskunde, de zieken en de ziektes in de verschillende culturen, waarbij zoals gezegd de ontwikkeling in de westerse wereld centraal staat. Daar doorheen lopt als een rode draaid het thema van de relatie tussen arts en patiënt, zichtbaar gemaakt aan de hand van schil derijen, grafieken, beeldhouwwerken, manuscripten, instrumen ten, technische hulpmiddelen, medicijnen en andere realia uit vroeger tijden en van nu. (Van onze correspondent Peter Jenkins) WASHINGTON George McGovern, van wie weini gen geloofden dat hij de ui terlijke verschijning en de innerlijke kracht had om werkelijk serieuze mede strijder te worden voor de democratische nominatie en het presidentschap, voor spelde botweg dat hij in Wisconsin zou winnen. Hij heeft echter niet kunnen dromen dat het zo goed zou gaan, deze week. Wallace bereikte een sterke tweede plaats, Mustoie faalde op trieste wijze en burgemeester Lindsay kwam geheel uit de strijd te liggen. Dit alles beves tigt McGovern's analyse van het beeld dat de Amerikaanse poli tiek dit jaar te zien geeft, het ondersteunt zijn bewering dat hij de beste man is om in no vember zijn partij te leiden en Nixon te verslaan. Wallace is de sleutel om de richting te begrijpen, die McGo vern nu probeert uit te gaan. Op Goede Vrijdag vertelde hij mij hoe hij na de voorverkiezingen in Florida werd getroffen door het gewicht dat Wallace in de schaal legde. Tot dan toe, zei hij, beschouwde hij Wallace slechts als een zuidelijke racist. Maar diens succes in Florida en zijn eigen gesprekken met gewo ne mensen in geheel Ajnerika en hij kan goed luisteren overtuigde hem er van dat Wal lace veel meer vertegenwoor digt. Hij vertegenwoordigt een nationale ontevredenheid. De mensen hebben schoon genoeg van het falen en de ontoerei kendheid van hun regering, schoon genoeg van de lasten van hun eigen levens, schoon genoeg van de politici. McGovern zei te menen dat Wal lace uit deze nationale gemoeds stemming munt zal slaan als de democratische partij niet met een werkelijke leider tevoor schijn komt. Een leider die tot de mensen kan doordringen met betrekking tot de vraagstukken die hen raken en hen geloofwaar dige, maar radicale alternatie ven kan bieden. McGovern zit pas sinds 1962 in de senaat en aanvankelijk asso cieerde men hem hoofdzakelijk met landbouwproblemen: hij is een groot landbouwexpert en het idool van de kleine boer. Tijdens de Kennedy-regering slaagde hij er niet in om minister van Landbouw te worden, maar kreeg hij wel de rol van direk- teur van het „voedsel voor vre- de"-programma. Het was zijn stellingname inza ke de Vietnamoorlog waardoor hij nationaal in het oog begon te vallen. Hij verklaarde zich reeds in 1963 tegen de Amerikaanse inmenging in de oorlog. Hij was de auteur van het McGovern- Hatfield-amendement, dat be doeld was om de geldkraan vbor de oorlog dicht te draaien. Na de moord op Robert Kennedy nam hij diens plaats in als de vredeskandidaat voor het presi dentschap. Zijn campagne was praktisch alleen op zijn stand punt inzake de oorlog gebaseerd. Vorig jaar herfst was hij de eer ste die zijn kandidatuur voor het jaar bekend maakte. Velen wa ren toen vertrouwd met zijn uit spraak over „jonge mannen die in een oorlog van oude mannen sterven". Weinigen echter wis ten nog wat meer over hem te vertellen. Door deze identificatie met het Vietnam-vraagstuk scheen hij een linkse kandidaat. Maar hij was geen werkelijk linkse kandi daat en in de overvolle demo cratische race is het aanvanke lijk aijn probleem geweest om zich voldoende van Muskie, Humphrey en de anderen te on derscheiden inzake andere vraagstukken, want de oorlog zal dit jaar geen beslissende rol spelen. Hij moest zijn radicale aantrekkingskracht naar het midden voeren en zo ver naar rechts als hij kon, hij moest een coalitie opbouwen, die een kans van slagen had. McGovern was de eerste die te voorschijn kwam met gedetail leerde beleidsverklaringen: over defensieverlagingen, belasting hervormingen, sociale uitgaven. Ze waren indrukwekkend, maar niemand las ze. Pas toen hef verschijnsel Wallace losbrak en de mensen naar Wallace gingen luisteren, begonnen ze ook naar McGovern te luisteren. Ze reali seerden zich dat hij aan dezelf de pijnlijke plekken raakte, maar er in tegenstelling tot Wallace oplossingen voor bood. Dit heeft hem eveneens geholpen. Het ITT-schandaal schiep een ontvankelijk publiek voor aan vallen op de big busines en de arglistige wijze waarop die de regering omkoopt. En dan was er het vraagstuk van het per bus naar school vervoeren van kinderen om rassenscheiding te gen te gaan. Hoewel McGovern er achter staat in die situaties waar geen ander middel moge lijk is, werd de tegenstand tegen het bussen niet alleen het code woord voor rassenscheiding, maar ook een symbool van het McGovern en zijn vrouw Eleanor wachten op de resultaten van de voorverkiezing in de staat Wisconsin. Even later kon er breed worden gelachen. protest tegen de gevoelloosheid van de bureaucratie voor de angsten en ontbereingen van mensen. Het droeg allemaal bij tot een gemoedsstemming, die er de hele t:jd al was, maar pas deze lente openbaar is gewor den. Een stemming die het nu mogelijk maakt om McGovern een volksman te noemen en hem te plaatsen in die rijke Ameri kaanse traditie, die zo netjes in het spectrum van links en rechts past. Ten aanzien van een aantal bui tenlandse vraagstukken is hij overigens niet zo zeer die volks man: hij is voor een flink ver minderde militaire rol voor de V.S. in de wereld met inbegrip van een troepenvermindering in Europa, nauwere betrekkingen met Rusland en China, een posi tievere en meer liberale hulp aan Latijns Amerika en een even wichtiger deelgenootschap met Amerika's traditionele bondge noten in West-Europa. MARKTEN hlvelbeurs Leeuwarden, (714) Comnilsstenoterlngen In guldens per kg: G' iudse kaas 3.87. Edammer kaas 3.65, broodkaas 3.67. Handel kalm. ■aasmarkt Lelden (7/4) Geen hentevelllng Leiden <7 apr.) Das 20-43. spruiten A 126-132. B 89- (8. prei 40-53. t.-maten A 1680-1740, P 16:41-17(10. C 1520-1640. CC 1350- [370. uien middelgrof 643, Witlof •l-ii.:. c i's, Kr'T11 ii'in pers AAA 88. AA 76-90. A 61-64 B 16-57. C 44-45. D 34-35, E 26-28 F 25, Sla A 14-18 B 12-13, per 100 stuks. Peterselie 13. raapstelen 9-11. radijs 15-37. selderij 22-34 per 100 bos. Tomaten Export, respect Klasse 1 en Binnenland; A 1G60-1750 A 820-13S0. B 1740-1770 B 660-1230, C 1510-1660 C 620-1270. CC 1480-1540. CC 570. 21930 kistjes. Sla 1: 15 kg. en op: 12-14.50 12-14 kg: 12-13,50, Aanvoer 679140 st. raapstelen 5-11 19800 bos, selderij 16-23 ÏSGOO bos. peterselie 7-16, krul- peterselle 9-19 .8150 bos, peen 195, radijs 15-34 11750 bos. Druiven Frankentaler 12.50-19.70. Komk mmers Klasse 1: 76 66-76. 61 55-63. 51 53-57. 41 44-49, 36 34-34. 31 27-30. L6 24-25. knun ke 57-62: 7 130 kv 234959 st. Andijvie 123-172 19482 k>'. spinazie 20-18 21065 kg. p steleln 65-97 2468 kg. prinsessenbon. n 636400 27. vette schapen 60. fok 60, vette lammeren 586, lammeren 185. drach tige zeugen 33. schrammen 59, big gen 292. geilen 29. Totaal 1870. Prijzen: stieren 1350-1700. fok en 224 kg, snijbonen 470-540 1216 kg. ra barber 30-47 6570 kg, prei A 45-59 1060 kg. pepers: groen 570-810, Pa prika groen 12 67, 15 42-45. IS 32-36 38190 st. Kg. 340-400: 11750 kg. bloemkool 7685 kg. 10 130-185, 12 120-160. 15 105-140. Veemarkt Lelden (7 apr.) Aanvoer stieren 40, melkkoeien 75. vette koelen 252. vare koelen 140, pinken 20, graskalveren 22. vette kalveren 27. Prijzen: stieren 1350-1700. fok en slechtstieren 5,30-6,10, melkkoeien 1525-2025, vette koelen 5,60-6.00-6,70, vare koelen 1050-1500-1850-2175, pin ken 1000-1300. graskalveren 550-1025. vette kalveren 1,06-6.10 vette scha pen 80-160. fokschapen met 1 lam 225-250. fokschapen met 2 lnmm 275-340. vette lammeren 135-1ILV515. drachtige zc-ugen 475-550-6 O. schrammen 115-135. biggen 85-95-100. gelten 10-90. Handel, stieren vlug. fok goed. melkkoeien goed. vette koelen vlug. vare koelen goed. pin ken vlug, graskalveren goed. vette kalveren goed, vette schapen goed fok goed, vette lammeren goed, drachtige zeugen red., schrammen red. biggen red. gelten vlug. Het onbestendige weer in West- Europa houdt voorlopig aan. Depressies die vrijdagavond bij Ierland lagen, zullen naar het Noorden van de Noordzee trek ken. Zij houden bij ons een straffe wind in stand. Hiermee wordt onstabiele en geleidelijk iets koudere lucht aangevoerd. Bij deze onstabiele lucht moet niet alleen met buien maar ook met rukwinden rekening wor den gehouden. In de algelopen 14 dagen is er in De Bilt ruim 40 mm. regen gevallen, dit is bijne de hoeveelheid, die in het voorjaar normaal in een maand valt. Vanaf vorig jaar juli wa ren alle voorgaande maanden, met uitzondering van november, te droog. Deze regenperioden vormt dan ook een welkome aanvulling aan de watervoorra- Vooruitz.ichten voor zondag en maandag: aanhoudend wissel vallig en iets koeler. Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Zondag: Zon: 5.571927, maan 4.02-13.50, hoogwater: 11.17- 23.59. Maandag: zon 5.55-19.29, maan 4.19-15.14, hoog water: 12.29. Concertgebouw orkest: 66ste seizoen: 1972-1973 (Van onze muziekzedaetie) Voor de serie uitvoeringen in het seizoen 1972/1973 door het Con certgebouworkest in Den Haag te geven, kondigt de leiding do volgende data aan: 6 oktober, 20 oktober, 3 november, 1 de cember en 15 december 1972. Dan: 5 januari, 26 januari, 23 februari, 9 maart en 6 april van liet volgend jaar. De concerten, steeds op vrijdag te geven in het Congresgebouw, zullen o.m. geleid worden door Barnard Haitink en Hans Vonk: de eerste neemt er vier, de tweede één voor zijn rekening. Als gast dirigenten heeft men zich Roberto Benzi, Carlo Maria Giulini, Eugen Jochum, Kiril Kondrasjin en Ferdinand Teit Leitner aangetrokken. Als solisten annonceert men o.a. de violisten Zino Franccscatti en Herman Krebbers, de pianis ten Wladimir Ashkenazy en Geza Anda, de hoornist Barry Tuckwell, voorts de zangeressen F.lly Amellng en Elizabeth Lugt. Met de Russische cellist Mitis- lav Rostropovitsj zijn rog on derhandelingen gaande. Als noviteiten merkten we in de tien programma's op: MozaTken van Peter Schat, De V.jftiende Symfonie van Sjostakowitsj, La Voix Humaine van Francis Pou- lenc, Ottavo Concerto van Gof- fredo Petrassi, Cyclofon-e V van Hans Kox, alle eerste uitvoerin gen door het Concertgebouw - Orkest. Op deze manier zet Amsterdam oen traditie, sinds 1960 bestaan de, in Den Haag voort. Te vroeg kiezen /VUDERS die echt hun best doen hun kinderen bij studie en voor- bereiding op maatschappelijke carrière goed te begeleiden, hoert men nog als eens klagn dat er bij het voortgezet onderwijs veel te vroeg gekozen moet worden. Het begint al aan het einde van de basisschool; daar is het probleem dan nog in zoverre eenvoudig, omdat het alleen gaat om capacitei ten. Dat adviseurs dan de ware capaciteiten soms slechts voor een deel ontdekken, vormt op dat moment weliswaar al een probleem op zichzelf, maar een belangrijk feit is dat via allerlei doorstro mingsmogelijkheden er maar betrekkelijk weinig kansen radicaal afgesloten worden. Meestal komt het bij kinderen die meer capaci teiten hebben dan op 11- it 12-jarige leeftijd blijkt, ner op het inslaan van een omweg. r\E situatie aan het eind van de brugklas lijkt hierop: één van de aantrekkelijkste kanten van de middenschool is, dat beslissin gen worden uitgesteld tot een leeftijd waarop met meer zekerheid capaciteiten en ambities vast te stellen zijn. Maar dan schept men weer risiko's voor de meer-begaafden en wie probeert met hen op de middenschool rekening te houden, begaat dezelfde fout welke al op menige programmaschool is begaan: in feite is dan binnen enkele jaren de theorie door praktische uitzonderingen nauwelijks zicht baar meer. Bovendien zijn er op verschillende scholengemeenschap pen al handige „overstapmogelijkheden" geschapen om de "door stroming" zo optimaal mogelijk te kunnen toepassen. P*CHT moeilijk wordt het pas, wanneer de pakketsamenstellingen aan s-' de orde komt en die keuze tussen een A- of B-richting als scha duw vooruit gaat werpen. Decanen en adviesbureaus doen hun best, maar hun toewijding neemt bij velen toch niet de twijfel weg, of in dit opzicht de ontwerpers van de mammoetwet het onderwijs niet meer vrijheid hadden moeten laten. "VU het wetenschappelijk onderwijs de „omnivalentie" van diplo ma's stevig aan banden probeert te leggen, voelen vele ouders en decanen zich gedwongen tot het spelletje om steeds zo veel mo gelijk kansen open te houden. Waardoor dan weer menig leerling terecht komt in vaarwater waar, óf zijn capaciteiten niet het best tot hun recht komen, óf ze niet de vorming krijgen waarvoor ze het meest geaard zijn.Het ruime vakkenpakket van de oude h.b.s. en T-1ET oude gymnasium had zijn bezwaren; naar ons gevoel zou het juiste midden hebben gelegen tussen dat oude en nieuwe sy steem In. In die zin zijn correcties nodig èn uitvoerbaar. Uitstekende „Sacre" onder Haitink Haitink en zijn Concertgebouwor kest hebben gisteravond In de PW-zaal het laatste concert van hun Haagse winterserie gege ven. Eigenlijk waren het twee concerten, zo sterk verschilden de beide programmahclften in karakter. Voor de pauze twee ietwat ver bleekte specimina van hoog romantiek. M mdelssohns concert ouverture Meeresstille und Glückliche Fuhrt, geïnspireerd op twee gedichten van Goethe, is nogal vieux jeu, maar de langzame inleiding heeft nobles se. Dat liet men duidelijk uitko men. Dan Dvoraks Celloconcert, te lang en niet overol even sterk. Als Dc Machula het vroeger speel de, merkte men dat niet voor het élan van zijn onstuimige voordracht. Nu musiceerde hij veel bezadigder maar hij bleef een rasmuzikant en had dan ook momenten van sublieme verstilling. Na de pauze speelde Haitink zijn hoogste troeven uit in S'.rawins- ki's Sacrc du Printemps De ly rische gedeelten werden prach tig uitgewerkt, de motorische climaxen waren obsederend. Een vertolking in grote stijl! K.S. Ondanks verzachting internering: BELFAST (AP-Reuter) In weerwil van een aantal maatre gelen van Britse rijde waaruit een poging tot verzoening blijkt, heeft het geweld In Noord-Ier- land gisteren weer toegeslagen met als gevolg: drie doden. Dc Britse bestuurder William Whilaw had gisteren bekend gemaakt dat 73 geïnterneerden zullen worden vrijgelaten en dat het schip Maidstone niet meer als drijvende gevangenis zal worden gebruikt. Onder de do den van gisteren bevond zich een Britse soldaat die was ge raakt toen hij patrouille liep in een katholieke wijk van Belfast. Dc twee andere doden zijn geval len toen enkele mannen bezig waren een auto vol te laden met ontplofbare middelen, die voor tijdig explodeerden. Vermoede lijk was er nog een slachtoffer maar dat is in de puinhopen nog niet gevonden. In Belfast en elders in de provin cie zijn gisteren bomontploffin gen gehoord en geweervuur. Het was de hevigste terreurdag sinds de Britse regering twee weken geleden het bestuur over Nnord-Ierland geheel had over genomen. De Britse premier Heath heeft gisteren zijn kabinet gereorgani seerd. Dat was noodzakelijk geworden door de benoeming van William Whitelaw tot staatsse cretaris voor Noord-Ierland maar de maatregel is ook ge richt op versterking van de con servatieve partij. Healh heeft een van zijn naaste medewer kers, Lord Carrington, benoemd tot voorzitter van dc conserva tieve partij als opvolger van Peter Thomas. Lord Carrington blijft minister van defensie. Het enige lid van het kernkabinet dat werd overgeplaatst is de minister van werkgelegenheid en produktiviteit, Robert Carr. Hij is „leader" van het lager huis geworden, de post die eerst door Whitelaw werd bezet. Van de gelukkige aanwezigheid van Dick Hoogevecn. gitarist, die tevoren in muziek van Fal- la, Torroba, Granados en Albc- niz op ietwat schoolse wijze so- lieerde, profiteerde Cor Backers met zijn Haags Vocaal Ensem ble gisteravond in Diligentia; hij kreeg daardoor de kans een niet alledaags werk van de Ita liaan Mario Cnstelnuovo-Tedes- co te presenteren: Romancero Gitano (1951). gloedvolle mu ziek, op gloedvolle teksten van Garcia Lorca gecomponeerd, die hem en zijn koor inspireerde tot een levendige, soms zelfs meeslepende Interpretatie. Hul de voor de vondst, hulde voor de weergave! Backers stelde zich zelf bovendien als componist in vijf Koorliederen voor. geschreven in 1968 op vijf bekende gedichten vnn Goethc, door hem met eerbied en smaak behandeld, bovendien met het oor op de technische mogelijk heden van het aan zijn zorgen toevertrouwde ensemble....was het niet zo dat hij het gebrek ann mannen hier op bekwame Wijze wist te camoufleren? Bij Schubert Mirjams Siegesge- sang (op. 136;1828) en Brahms" Zigeunerlieder (op. 103; 1888) bleek dit niet het geval: hier moest men dan ook wel eens de wil prijzen, waar de kracht ont- René Rakier ossisteeerde non de vleugel, bovendien deed hij zijn uitgebreid auditorium nog eens extra genieten als solist in Pro- kovjevs Derde Sonate In a (op. 28:1917; door hem zéér pittig en ritmisch uiterst markant ver tolkt. B.R. Wim Kan met bakkebaarden kolonel Van onze radio- cn tv-re- dactic HILVERSUM Kolonel J. Dinkcls, voorzitter van het comité-ln-oprtchting „Vijf voor twaalf", heeft gister avond in de „Brandpunt"- uitzending zijn gezicht laten zien. Hij liet pruik, bril en bakkebaarden wegnemen en daar zat hij dan: Wim Kan, die samen met Ad Lange- bent aan een 1 april grap werkte door zich te laten interviewen. Gisteravond gaf „Brand punt" het slot van dit inter view, dat op paaszaterdag 1 april evenwel niet was uit gezonden. Vraag van Ad Langebcnt: Wat kan de burgerij voor dit comité be tekenen?" Antwoord: „Voor Ik hierop antwoord geef, moeten Wij wel weten waar het In laat ste instantie om gaatwat meespreekt In de hele kwestie". De kolonel haalde toen een pistool uit zl/n bu reaulade en legde deze voor zich op tafel. Hij vervolg de: „Laat de burgerif een eenvoudig briefkaartje stu ren. Vooral de datum daar op Is belangrijk, 1 april". Slotcommentaar van Aad van den Heuvel: „De kolo nel heeft tien minuten lang gesproken zonder iets te zeggen". Van onze showredactie DEN HAAG (ANP) De musical „Hair" zal opnieuw in ons land worden uitgebracht, nu door theater-exploitaties Desmet C.V. In Amsterdam. De rechten tot en met 1975 zijn verworven, nu ze beschikbaar zijn gekomen door het faillissement van het bureau Ars Musica. Er wordt naar gestreefd in juli proefvoor- «tellingen te geven om vervol gens in de maand augustus Hair te presentoren In het theater Desmet in Amsterdum. Het Is dc bedoeling, dat de hoofdrollen in de nieuwe produktie worden vertolkt door artiesten, die ook aan eerdere produkties hebben meegedaan. PRIJSWINNAARS PAASPUZZEL In verband met de langere Inzend termijn voor de Pauspuzzel zijn de prijswinnaars nog niet be kend. De numen vun de win naars zullen volgende weck worden gepubliceerd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7