Zuigelingen in Chili wennen al aan wijn De tuinman die in het kruiden tuintje wist wat hij WOU JUNIOR- HOEK Thomas Edison Voor het vergeten wordt .11.1. Unieboek-Top-Tien ZATERDAG 8 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 6 Zt ER was eens een meisje dat bui tengewoon knap kon tuinieren. Aangezien zij ook heel mooi was, danste als de beste en zong als een leeuwerik, zou je denken: in haar tuin bloeien viooltjes, vergeetmijniet, dich tersnarcissen en rozen. Niets daarvan: zij had haar hart ge zet op tuinikruiden. Elke dag stapte zrij op klompen de deur uit, nam de spade en werk te de grond om waar nu eens dit en dan weer een ander kruid kwam te staan. Je moet er ver stand van hebben en dan kun je zeggen: de pimpernel staat er goed bij, de hijssop komt uitste kend op, zulke mooie citroenme lisse heb ik nog nooit gezien en de majoraan kent zijns gelijke nriet. Prachtig... Nu gebruiken apothekers kruiden om er mensen mee te genezen en huisvrouwen om er allerlei kostjes een lekkere smaak mee te geven. Maar alle andere mensen die voorbij zo'n saai groen tuintje komen vol lage plantjes, korte struikjes en lan ge steeltjes, zeggen: „daar vind ik nou helemaal geen aardig- meisje, dat rechts onderaan woont en in de deuropening staat, moet naar school. De school is rechts bovenaan op de tekening, het grote gebouw met de vlag. Maar het is erg druk op straat en het meisje mag alleen zo lopen dat ze oversteekplaatsen kan gebruiken Thomas Edison vond op 21 okto ber 1879 het elektrisch licht uit. Miljoenen en miljoenen mensen moeten hem dankbaar zijn dat hij het elektrische lampje heeft gemaakt. Men had er al lang naar gezocht maar Edison ont wikkelde het. Niet lang na zijn u tvinding kreeg Edison de op dracht om de grote stad New York van elektrisch licht te voorzien. Ga er maar eens aan beginnen.... Dat kon natuurlijk niet alleen met de lampen. Hij moest ook dynamo's, stoppen, meetinstrumenten en allerle: andere dingen hebben. In totaal had hij 365 voorwerpen nodig die moesten zorgen dat New York verlicht werd. Toen Edi son in 1931 stierf, riep de Ame rikaanse president het hele volk op enige minuten in het donker te gaan zitten om zodoende te beseffen hoeveel dank men was verschuldigd aan de man die het liicht bracht in de kamers, kantoren en op straten en plei nen. heid aan." „Kan mij wat schelen..." riep het meisje dan, „Als ik het zelf maar aardig vind". En zij zwoegde tot haar wangen gloei den en de kruiden bloeiden en *ij ze kon verkopen om gauw weer nieuwe te planten. Maar zoals gezegd, zij danste als een vlinder en om te dansen Al de volgende dag meldde hij kun het best met zijn tweeën zich bij haar aan en zei: „Tuin- zijn. Dus als er een feest was in man word ik hier met je welne- de buurt, kwam het meisje fris men." gewassen, geurend naar laven- „Best," was het antwoord, „begin del en mooi in de kleren om tel- daar maar een nieuw perk kens met een andere jongen aan te leggen, de grond zit rond te wervelen. Dat ging zo heerlijk dat elke jongeman met haar wilde trouwen. „Wie met mij trouwen wil, moet eerst een week in mijn kruidentuin komen werken om te laten zien wat hij ervan kan..." was altijd het ant woord aan mannen die over trouwen praatten. Ach... de een na de ander kwam en hummelde tussen de perkjes rond of spitte als een bezetene of plantte de uien op de plaats van de rozemarijn. Het meisje werd dan ongeduldig en haar stem schoot boos uit en ze joeg de knoeier weg. Eens verscheen een vreemdeling op zo'n dansfeest. Hij danste verrukkelijk met haar en hoor de dat zij zong met een stem waar de leeuwerik maar een arme piepmus bij was. Hij be sloot: met haar zal ik trouwen. Maar nog voor hij het haar ge vraagd had, hoorde hij van alle andere jongens welk een zon derlinge voorwaarde het meisje Voor het vergeten wordt, eerst de oplossing van de vorige week toen je de dassen bij de manne tjes moest zoeken. Meneer A draagt das 3, meneer B de ma trozenkraag, meneer C heeft dasje 5 aan, meneer D draagt een hoed en dasje 1 en dan 'blijft er voor jochie E alleen maar de open kraag van 2 over. de overkant te komen. Ze moet dan wel een omweg maken. Maar het meisje dat gelukkig niet aan haar toekomstige man stel- vol stenen, haal ze er uit." De man zette een perk uit en begon in het midden een diep gat te graven. „Waarom doe je zo dom?" vroeg het meisje scherp. „Dat doe ik om het worrdedkruid in te planten", zei de tuinman. „Welk wonder kruid," vroeg zij nu nieuwsgie rig. „Ik ken een kruid dat jüji niet kent... riep hij vanaf het midden van zijn perk. „Het Het voornaamste is dat de wor tels hevig in de grond werken en dat er een donkerrood kopje aan de top komt. Zoals ik al zei", ging hij voort, „na een poosje wordt het wanhoops- Maar dit werd het arme kruid. Och, mensen moeten ei genlijk nooit in wanhoop raken, maar het gebeurt wel eens en dan doen ze domme dingen. Dit kruid voorkomt die domme din gen en het voornaamste wat je aan de plant ziet, zijn de sterk wuivende takjes. Ten laatste krijgen we het sohreienskruid. Dat is herkenbaar z stikte van woede, werd be schaamd en ellendig. Zij wrong haar handen en strekte haar ar men in wanhoop uit. „Heb je ooit een gewas zo vlug zien op komen..." riep de tuinman. „Mijn wanhoopskruid staat er schitterend bij. De takjes wui ven allerliefst :itfje te veel. Zij boog het hoofd en schreide hete tranen. „Ach, mijn mooi en zoet schreiens- kruid", troostte de tuinman, „een flinke huilbui lucht een mens toch zo op Zo, en nu is mijn plant al oogstrijp. ik haal je uit de grond." Voorzichtig schepte hij de aarde weg en til de het meisje uit het gat. elk blad. Het dient om mensen, die niet in schreien kunnen uit barsten, te helpen want een goe de huilbui lucht op." komt op als boosheidskruid en Al pratend had de tuinman een gen topje en dauwdroppels op Terwij| zlj 2„ in zijn armen hing, ten slotte wordt het schreiens- kriïid." Het meisje was stom verbaasd. Zij kende wel hon derd kruiden maar hiervan had ze nooit gehoord. „Waar dienen ze voor en hoe zien ze eruit?" wilde ze weten. 'Iet boosheidskruid dient om mensen die stikken van woe de, uit hun woorden te laten ko- smal, diep gat gegraven terwijl het meisje ademloos toeluister de. Toen stapte hij op haar af. greep haar om het middel en terwijl zij met de benen spartel de en moord zwart van de grond en nat de tranen, kuste hij haar en zei: „Dit wonderkruid hoort bij de nieuwe tuinman, en die tuin man ben ik. Wij trouwen sa men. Je kunt net zo veel krui den planten als je wilt maar je zult van je man net zo veel hou den als van je kruidenperken en geen blaadje minder. schreeuwde, plantte hij haar tot over de heupen in het gat. gooi de vlug de grond dicht en stampte die nog aan ook. brand Het meisje merkte voor het eerst Het is natuurlijk nooit „Je ziet" lachte hij," het boos- goed zo boos te worden, stikken is erger. Dit kruid voorkomt het stikken en geeft de mensen weer de macht tot praten En hoe het eruit ziet? heidsfleruid doet het uitstekend. De wortels proberen uit alle macht te stampen in de grond. Ik zie duidelijk een donkerrood kopje. Prachtig." hoe heerlijk het armen van een man te hangen zonder te dansen. En speciaal in te dansen. Eri speciaal in de ar de armen van een tuinman. Van déze tuinman dan. Daarom zei ze met nog zacht trappelende voetjes e klemmende armen en tranen die nog niet ophielden te WÊm^m Ja.". Tom en Marie Ann De Postkoets Suske en Wiske De gekke gokker Broom- Hilda Zcm 2 cm Karton of bordpapier is heerlijk materiaal om iets van te bouwen. Je knipt uit karton of bordpapier stukken van 8 bij 10 centimeter. In die stukken maak je inkepingen van twee centimeter. Dat moet je heel precies doen, zoals op de tekening is aangegeven. Je kunt er dan allerlei leuke dingen mee bouwen, zoals bijvoorbeeld de toren van het voorbeeld. (ADVERTENTIE) Kaartverkoop dagelijks kassa Houtrust. CONCOURS HIPPIQUE INTERNATIONAAL HOUTRUSTHMLEN - DIN HAAG 20# 21# z? EN 23 APRSL wereldkampioen David Broome, Nelson Pessoa, »v, MM Ml MM Mli, a,,;,;,.,,,!,. [,0,,,,, oen Hart- wig Steenken, Harvey Smith on Ebben, Hans Günther Winkler. Vlttorio .audi en vele t 10.00—16.00 uur, Tel. 070-63.94.98 (behalve zondag} en bij de bekende bespreekbureaus. andere internationale topruiti SANTIAGO (AP) Voordat hij begint het zware drinken rond Het heeft bericht dat Chili een eindelijk na 20 jaar het stevig 10.30 uur bij het dobbelen, net café of drankwinkel op elke 245 drinken opgaf verdween de als in de kroegen van de arbei- inwoners heeft. De wijnproduk- bouwvakker Heraclito Valen- dersklasse. tie in 1972 zal 510 miljoen liter zuala (35) dagelijks van zijn Er zijn zakenlieden die bij de zijn. Aangezien slechts één pet. werk om in een naburige kroeg lunch alleen reeds een fles rode wordt geëxporteerd, Zal de rest dronken te worden. Nu als ge- of witte wijn drinken. door de Chilenen opgedronken volg van de campagne tegen Om ie voorkomen dat zakenlieden worden. het alcoholisme welke de rege ring Allende onlangs begonnen is, hangt es aan zijn deur in een arbeidersbuurt het bord: „Le den van de bourgeoisie, wij wil len jullie alcohol niet. Wij heb ben een helder hoofd nodig om onze klasse te verdedigen". De Chileense inspectie de volksgezondheid raamt en miljoen van de neger. i cn inwoners van het land ernstige drankproblemen heeft. Een van de punten in de rege- ringspropaganda is dat de hoog- ste klassen, die de meeste wijn gaarden in Chili bezitten, ver antwoordelijk zijn voor de grote dronkenschap onder de lagere klassen, van wie president Sal vador Allende de meeste steun krijgt. en arbeiders na het werk hun Het communistische centrale ïefde cafés bestormen, heeft de vorige regering de verkoop van sterke dranken tussen 16 en 19 uur verboden. De wet is nog steeds van kracht, maar in plaats dat de werkers recht streeks naar vrouw en kinderen- gaan, zoals gehoopt werd, gaan de echte drinkers naar restau rants en bars en bestellen een „koude cola". Hij krijgt dan een coca-cola-flesje gevuld met rode wijn. De besieiiing voor witte wijn is „koud gemberbier", lm de Chilenen te overtuigen dat te veel drinken slecht voor hen is, wordt .n de regeringspers bedersverbond heeft onlangs gemeld dat „33 pet. van onze arbeiders alcoholisten en drin kebroers zijn' Het verbond telt 1 miljoen leden. Het wijt 70 van. iedere 100 gpvallen van werk verzuim aan drinken. Volgens de politie zijn 70 pet. van alle moorden en 26 pet. vam alle verkeersongelukken te wijten aan overmatig drankgebruik. „Vrijdags en zaterdags als de meeste wijn wordt gedronken, noteren wij ook de meeste moorden en roofovervallen" zo vertelt politie-inspecteur Her- nan Lopez. W-jn Pisco, een zeer pittige brundy, zijn de geliefkoosde Mayoria, een tijdschrift voor de dranken in Chili. Maar het alco- lager-ontwikkelde lezers, brengt holisme is wijdverspreid onder regelmatig artikelen waarin het alle standen. In de dure bars alcoholisme wordt aangevallen. een krachtige propogandneam- pres;denl Allende. een dokter, pagne gevoerd. Veel van de propaganda is gericht op de la gere klassen waar het niet on gewoon is dat zuigelingen wat w.jn gegeven wordt om ze stil krijgen. heeft alcoholisme „de ernstigste sociale kwaal in Chili" ge noemd. Onlangs heeft hij in een redevoering voor arbeiders pe zegd dat veel Chilenen teveel di.nken uit een verkeerd ge.oof dat alcohol hun potentie 'zou vergroten. „Dat is niet waar. kameraden. Het is niet waar", zo hield hij hun voor. DE TIEN MEEST GEKOCHTE BOEKEN IN MAART 1972 1. Jaap ter Haar „Geschiedenis van de Lage Landen" 39,50 per deel (Fibula - Van Dishoeck) 2. Anthony van Kampen „Hot zilveren spoor" 15,90 (De Boer) 3. Jaap ter Haar „Saskia en Jeroen" 4.95 p. deel (Van Holkema Warendorf) 4. Jaap Kramer en Wim de Bruyn „Watersport van A tot Z" 24.90 (De Boer) 5. Prof. Dr. H. Marcuse „I)e eendimensionale mens" (Paul Brand) 9-50 6 Dr. A. Terruwe „De liefde bouwt een woning" (Romen) 9.90 7. Philippe FLv en Alain Grée „De rose olifant met gouden stippen" 7.50 (Van Holkema Warendorf) 8. Ine van Gulik „Koken met kruiden" 4,90 (Van Dishoeck) 9. Kim „Liefde is 5.90 (Teleboek) 10. Dr. D. J. Roorda „Het rampjaar 1G72" 7.90 (Fibula - Van Dishoeck) (verkrijgbaar in elke boekwinkel) WEEKEND-VLIEGREIZEN NAAR LONDEN {Toet-Anch-Amon tentoonstelling) 3 dagen of langer, incl. hotel met ontbijt v.a. 169.— Reisbur. Die Haghe L. v. Meerderv. 5a - tel. 184707*

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6