SCHOTLAND Ruig en lieflijk tegelijk Tijdverdrijf voldoende in en rond Hooglanden Wie van stilzitten houdt kan vooruit in Schotland, omdat er al zo veel te beleven is louter door de ogen de kost te geven. Maar wie graag in beweging is kan vol op vooruit. Zeilen: De zeilers kunnen breed uithalen in de meren als bin nenzeeën en op de zee-armen. Er is zo veel ruimte, dat men er niet voorzichtig hoeft te laveren om tegenzeilers te ontlo pen. Wie de weg er niet kent, doet er goed aan te beginnen in Lochearnhead, zo'n 100 kilometer weste lijk van Edinburgh gelegen en 50 noorde lijk van Glasgow. Deze toeristenplaats aan het Loch Lomond is van alle gemakken voorzien en het is er nog gezellig ook. Voor zo'n 100 gulden krijgt men een week zeilles, inclusief de boot. Wintersport: Rond Blairgowrie vindt men de schitterendste besneeuwde hellingen in de Hooglanden. Rond deze plaats con centreert zich de win tersport. Niet ver vandaar ligt Cairn gorms. Deze twee plaatsen tellen samen 3000 bedden voor toe risten. Inclusief de reis heen en terug naar Londen beleeft men er voor enige honderden guldens een onvergetelijke -week. Wandelen: Door de heuvels en de Schotse Hooglanden zijn toe ristische routes uitge stippeld voor wande laars. Maar er staan ook fietsen gereed voor wie wat verder weg wil In de Tros- sachs, boven Glasgow gelegen, vindt men hotels, die u voor 125 gulden een week her bergen, met uitzicht op de Hooglanden. Jagen: In de heuvels wemelt het van wild. In diverse plaatsen in de bergen vindt men hotels, speciaal voor jagers ingericht. Voor jeugdigen is het leuker in plaatsen als Speyside, waar men gedurende het ver blijf in een hotel ook over een pony kan beschikken, die gela ten zijn berijder heu vel op en heuvel af voert. Wild besluipen: Als even enerverend als vreedzaam tijdver drijf geldt in Schot land het besluipen van wild, vooral ren dieren. Wanneer deze dieren zich onbespied wanen is het de kunst deze zo dicht moge lijk te benaderen. De vakantieganger die dat wenst krijgt een geroutineerde beslui- per mee. De vangst legt men desgewenst vast op de gevoelige plaat. Vissen: De meren en beken wemelen van zalm en forellen en waar men dan ook heen gaat in Schot land, men doet er goed aan zijn hengel tje mee te nemen. Als men de slag een maal te pakken heeft is het inleggen en op halen. Men betaalt er wel een luttel bedrag voor, maar men kan de vangst ter plaatse toebereiden en nutti gen. Golf: In tegenstelling tot hier is golf in Schotland een volks sport. Schotland geldt als een groot tehuis voor golfers. Er zijn meer dan 350 banen. Iedereen is welkom op elke golfbaan. Voor een paar gulden mag men de hele dag meedoen. ynafe ZATERDAG 8 APRIL 1972 Edinburgh historisch- cultureel centrum Schotland Doet Glasgow zich voor als de meest Schotse stad met zijn arbeidzame bevolking en in het ontbreken van poespas in de menselijke omgang, hoofdstad Edinburgh zou het Haagje van Schotland kunnen noemen. De buiten lander wordt er ont vangen met zekere plichtplegingen, die weldadig aandoen om dat het prettig is snel op zijn gemak gesteld te worden. Edinburgh is via Londen vanaf Rotterdam te berei ken met de straal vliegtuigen van de British Caledonian Airways. Het centrum van Edinburgh wordt in genomen door een hoge berg, waarop in de 7e eeuw Edin burgh Castle werd gebouwd, nu nog een imposant kasteel met kantelen, dat men al van verre ontwaart j nog voor men de ei- genlij'ke stad in het oog krijgt, die dan ook een paar honderd meter lager ligt. Na het jaar 1000 heb- j ben er nogal wat ko ningen gewoond, zo dat Edinburgh al lengs in betekenis en omvang toenam. Als gevolg van koninklijk - maecenaat werd Edinburgh ook een vestigingsplaats van I kunstenaars. Daar door is Edinburgh cultureel middelpunt van Schotland gewor den en ook altijd ge bleven. De geschiedenis van Schotland vindt men voor een belangrijk deel weerspiegeld in architectonische his- torisohe restanten, die door de eeuwen heen zorgvuldig zJijn geconserveerd en nu nog het aankijken waard zijn. De Schot- ten zijn trots op deze tekens van hun histo- De oude stad telt an tieke bezienswaardig heden, waar geen Schot voorlopig over is uitgepraat: de St. Giles Cathedral: de Royal Mile tussen Edinburgh Castle en Holyroodhouse, een gerieflijker behuizing die als paleis werd gebruikt: Lady Stair's House; de Outlook Tower, eer tijds bedoeld om na derende vijanden in het oog te houden, nu trekpleister voor toe risten die in één blik de schoonheid van Schotland willen over zien; het Parlia ment House, in ge bruik tot 1707, toen Schotland met Enge land een Unie sloot. De nieuwe stad telt behalve monumenten in parken verschillen de musea, bibliothe ken en kunsthuizen. Het is bovendien een modern congrescen trum. Edinburgh heeft een eigen phll- harmonisch orkest en opera. In ruime mate vindt men er ook to neel en op het jaar lijkse festival worden in Edinburgh alle kunsten tegelijkertijd beoefend. Opvallend aspect van Edinburgh is, dat het aan de noordzijde omgeven is door een sterk heuvelend land schap. Bij een wan deling door het cen trum van de stad wordt het oog voort durend getroffen door het boeiende natuur lijke panorama, dat de groene glooiingen bieden. Links Edinburgh Castle, dat het centrum markeert van de Schotse hoofdstad. Hamerwerpen is een geliefkoosd Schots tijdverdrij.f. Hier is een Schot bezig op een werpvel- in het Dee-dal. Schilderachtig panorama, gezien vanaf een heuvel aan de voet van de Hooglanden. Zelfs op het kleine eiland in het Loch Awe bouwden de Schotten een kasteel in omgeving. Je komt om een land te zien en je krijgt een volk te spreken. Dit bleek de meest opmerkelijke ervaring van een verblijf in Schot land. Zien ze het aan je houding, je gedrag of alleen maar aan je jasje, daar kom je niet achter, maar betreed je een pub(lic bar), een sportterrein of een andere openbare gelegenheid, dan staat er binnen de kortste keren een Schot naast je: You're not from here. Omdat daar weinig tegen in te brengen is, lokt het ene woord het andere uit en voor je het weet zit je tot over je oren in een dis cussie met een Schot, die bepaald niet zuinig is met woorden, kwinkslagen en goede raad in een gezellige mixture van bon mots. Het Engels uit hun monden klinkt overwegend Schots (en scheef), maar het went snel, dit van oorsprong Keltische taaltje. Gezellige mensen, ja, maar ook recht door zee, zonder plichtplegin gen. Zij hebben iets onverzettelijks, iets ruigs, net als hun land schap, de Hooglanden met de blanke sneeuwspitsen hoog in de blauwe kap van de hemel of gevangen in sliertige wolken, gepor tretteerd in de spiegels van de meren, die zich als binnenzeeën aan de voeten van de bergen hebben neergevlijd. De weg erheen is gestoffeerd met stadjes en dorpen met zeer eigen karakteris tieken en met landhuisjes, die met een zorgeloze hand schijnen te zijn neergepoot op glooiende bergweiden. Bloemrijke tuinen duiden op de zonnige kant in de levenswandel van deze keiharde Kelten, die eeuwenlang de liefde voor hun land met geen overweldiger hebben willen delen en voor hun eigen Florissen-van-weleer elke bergkam voorzagen van een kasteel. De eeuwen door is om elk rotsblok verbeten gevochten tegen de Engelsen, maar elk voorjaai opnieuw barst de lente uit in een jubel van bloemen, zo rijk aan kleur en soort als nergens ter wereld wordt gevonden. Krijgshaf tigheid verpakt in vredige flora. Toen koningin Victoria honderd jaar geleden zocht naar een geschikt buitenverblijf voor dé konink lijke familie viel haar verrukte oog op het lieflijke Schotse Dee dal. Zij liet er het Balmoral Castte optrekken, sindsdien elk jaa het buitengebeuren bij uitstek voor de leden van het Britse hof. Want alles wat Schotland bezit aan eigen karakteristiek onherberg zame bergen als hoeders van fleurige valleien, meren met zilver wit water, groen gewas, bloesemende bloemen en wegen vol wis ■selende panorama's - dat vindt men samengebald in het noordoos ten van Schotland met als onbetwistbare trekpleister het Dee-dal dat uitloopt in Aberdeen. Deze kustplaats is uitgeroepen tot d meest bloemrijke stad van het United Kingdom en geldt als start plaats voor trips naar de klippen en de stranden, die zonzoekers en zeevissers trekken. OGEN TEKORT Schotland is doorschoten met snelwegen, die een vlugge overbrug ging van afstanden toestaan. Maar wil men de schoonheid ontdek ken, dan moet men ter hoogte van zijn bestemming afslaan, de bergwegen op, die over de heuvels voeren en zioh in lussen langs de bergwanden slingeren. Dan komt men spoedig ogen tekort en betreurt men niet wat meer ogen van huis te hebben meegeno men. De wegbeheerder komt de autorijder tegemoet door hier en daar borden te plaatsen met het opschrift snelheid te minderen. In eerste instantie een tegenvaller, omdat men juist bezig was een Schot te lossen: in tweede instantie bedenkt men, dat deze aanwij zing uiteraard de veiligheid moet dienen en dat men er derhalve goed aan doet de ogen op de weg te houden in de hairpins en langs de boorden van de meren. Maar het is net als met de vlieg tuigen, waar men niet naar mag kijken ais men achter het stuur zit. Je-kunt het toch niet laten. Zeker niet in het voorjaar, wanneer Schotland op zijn schoonst is. Koon met de vogels mee. Men vindt er dan de stilte. Ook op de wegen. Zet uw wagen stil waar het u zint. Alles in de natuur staat op spring(en). Bereikt u uw vakantie-adres niet tijdig, dan geen nood. De Schotten vormen een gastvrij volk. Het wemelt er van de bordjes Bed and Breakfast, overeenkomstig het Hollandse equi valent Zimmer mit Frühstück. De Schotten heten zuinig te zijn. Zij zijn het in elk geval met uw geld. Meermalen kregen we over- tip terug. De ober wou het niet hebben. Hij vond het niet nodig meer te ontvangen dan waarop hij recht had. Kleurrijke kustplaatsen en vissersdorpen telt Schotland veel. Het le ven zal ook daar wel hard zijn, maar het doet zeer lieflijk aan. De vissersworvingen zijn er vrolijk in de verf gezet en het vertier aan het water wordt evenzeer bepaald door de beroepsvissers als de sportvissers. Meer naar het binnenland stuit men al spoedig op cottages, landhuisjes, vroeger bewoond door herders en landarbei ders. Nu staan ze gemeubileerd en wel open voor vakantiegan gers, voorzien van alle gemakken, water, electriciteit en tv. Voor een kleine honderd gulden kan men er een week over beschikken. Voor de grotere betaalt men meer, maar het maakt naet uit of men met zijn tweeën komt of met zijn tienen. The Scottish Tourist Board te Edinburgh wil daar desgevraagd alles over vertellen en u de weg wijzen om de hand te leggen op zulk een cottage. Men kan zich zelfs kasteelheer of kasteelvrouwe wanen, wanneer men zijn vakantie-intrek neemt in een van de kastelen, waarmee dit land is bezaaid. WINTER- EN WATERSPORT Voor de watersporters is Schotland met zijn vele grote meren een goed land. Aan de voet van het centrale Hoogland vormt Lo chearnhead daarvan een middelpunt met naar het noorden de hoge bergen en in het zuiden een aantal meren, Loch Lomond, Loch Katrine en Loch Ben Lomond. Loch is Schots voor het En-, gelse lake. Men kan er zeilen, vissen, zwemmen, zonder dat men bang behoeft te zijn voor een monster als in Loch Nes schijnt te huizen. Boottochten over de meren bieden telkens andere kijk op de geweldige bergmassieven van de Hooglanden. En wie temidden van de Schotten het ruige leven daar wil delen en minder gesteld is op het comfort van hotels, kan zijn tent of caravan op duizen den uitgelezen plekjes neerzetten en desnoods op een kampvuur zijn eigen maal bereiden. Typerend voor de Schotse Hooglanden is, dat je er nergens het ge voel krijgt er afgesloten te zijn van de buitenwereld. Ook daar we melt het van de kastelen en andere herinneringen aan het strijd bare verleden. In de dalen vindt men de bevolking, aan het werk of bezig de folklore te vieren met dans en doedelzak. De geschie denis van de Hooglanden strekt zich uit over 10.000 jaar. In de auto kan men die in een dag bekijken. En wie nog preciezer geïn formeerd wil zijn. begeve zich naar het Visitor Centre in Cam bridge. Daar vindt men een lang, laag gebouw in Schotse bouw stijl, tegen een achtergrond van hoge bomen, waar als in Maduro- cHam alles wat een rol speelde in de geschiedenis van Schotland in miniatuur is nagebouwd, terwiijl films multi-screen bijna alle we tenswaardigheden in beeld brengen. Hoe men de geschiedenis van Schotland ook keert of wendt, altijd weer mondt zij uit bij Mary, de koningin van Schotland (1542-1587). In Schotland kan men alle kanten uit. De sporen die de geschiedenis heeft nagelaten gelden nu als trekpleisters voor toeristen. In de bergen kan men de wintersport bedrijven en in een lange afdaling eindigen op het strand, waar men zich alvast gerred kan maken voor de zonnegeneugiten. Landinwaarts aan de voet van de bergen liggen Lochs gereed voor de watersporters. Schotland is ruig en lieflijk tegelijk, zoals zijn bevolking tegelijk vriendelijk en onverzettelijk is. Het is een land vol tegenstellingen, die zo natuurlijk in elkaar vervloeien,, dat men op deze boeiende combinatie niet uitgekeken raakt. TON OLIEMULLER Als Schotten even niets te doen hebben gaan ze dansen of grijpen ze naar de doedelzak.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16