(Wit' Leven aan het Britse hof ELIZABETH il kijkt uit naar Franse kleding ZATERDAG 8 APRIL 1972 BURGERLIJKE ALLEDAAGSHEID VERSIERD MET DWAASHEDEN snit in I kon ïrecht ge ïartensnit bover. van de at dal hij bij we^ geïnf neden. Wil LONDEN Koningin Elizabeth II kijkt verlangend uit naar de dag waarop Groot-Brittannië lid wordt van de E.E.G. Zodra de toetreding een feit is, kan zij kleren kopen in Parijs en het oude Britse protectionisme dat tot nu toe streng geëerbiedigd werd door het koninklijke huis, resoluut de rug toekeren Deze welkome gelegenheid om haar garderobe totaal te ver nieuwen met elegante en aan trekkelijke dingen, zal voor Eli zabeth het feest van haar leven zijn. De vorstin van Groot-Brit tannië heeft zich tot dusver niet bijzonder smaakvol gekleed als een vrouw van de Britse mid denstand. Ze wordt tenslotte be taald om een goede patriot te zijn. Handige couteriers zouden haar gebrek aan smaak en het feit dat ze geen moderne b.h.'s schijnt te willen dragen nog kunnen verdoezelen. Op Buc kingham Palace worden evenwel alleen de Engelse modeontwer pers Hardy Amies en Norman Hartnell toegelaten. Ofschoon "beide couturiers wel wat kwali teiten hebben, zijn zij er nog nooit in geslaagd Elizabeth vor stelijk te kleden. Paarse of rose hoeden; lompe mantels en jur ken van tweed. Als je haar ziet, zou je niet gelovep, dat dezé vorstin na koningin Juliana en de douairrière Begum Aga Khan de rijkste vrouw ter wereld is, die in Londen een paleis be woont met 600 kamers. Sommige Britten krijgen einde lijk ook in de gaten, dat er wat schort aan Elizabeths gardero be. Zelfs in koningsgezinde kran ten van Fleet Street verschijnen vandaag de dag wel eens on vriendelijke stukjes over de vor- Afgelopen november noemde de „Sunday Mirror* haar een „frumpish mum" (ouderwets en slordig geklede moe) In erg progressieve kringen worden dingen gezegd, die nog minder vleiend zijn. Buckingham Palace blijft niet langer ongevoelig voor deze kri tiek. Het heeft al enkele Parijse couturiers uitgekozen, die de ko ningin letterlijk in het nieuw zul len steken als Groot-Brittannië Europees geworden is. De laat ste tijd gaat Elizabeth II trou wens de goede weg op. Zij heeft Elizabeth II: welke houding tegenover kinderen? Hartnell opdracht gegeven om dit jaar Franse stoffen te ge bruiken voor haar kleren. In dit verband werd door aar Engelse couturier de boze opmerking ge maakt: „Laat ons hopen, dat de stoffen, die we besteld hebben in Frankrijk, wat vlugger geleverd zullen warden als we eenmaal lid zijn van Euromarkt. Nu duurt het eeuwen". Koningin Elizabeth, Engelands 42ste monarch sinds Willem de Veroveraar, en haar gemaal, prins Philip, dragen zo duidelijk de stempel van de Britse nieuwe middenstand, dat zij in Londen de bijnamen „Brenda en Keith" gekregen hebben. De keuze van deze namen is bijzonder scherp zinnig en zeer juist gezien, om dat zij het beeld oproepen van een typisch Engels echtpaar uit een van de betere voorsteden van Londen, waar heel veel vrouwen en mannen Brenda en Keith heten. Maar ofschoon de koningin er vaak erg burgelijk uitziet, is zij verre van een „normale" vrouw. Haar afkomst en opvoeding hebben een nor- madl leven totaal onmogelijk ge maakt. Om die reden is het bij na absurd, dat Elizabeth buiten Buck House (zoals Buckingham Palace in de omgang genoemd wordt) de gewone burgeres wil uithangen. Koninklijke honden Een vrouw, die de premier moet vragen zijn wekelijkse audiëntie een half uur te verlaten, opdat ze haar jongste kinderen een nachtzoen zou kunnen geven als ze door hun gouvernante naar bed gebracht worden, is zeker geen gewone huismoeder. Zelfs de meest welgestelde dames uit de bovenste lagen van de mid denstand hebben geen staf van 14 dienstboden en ander huisper soneel nodig wanneer zij het weekeinde gaan doorbrengen in hun landhuis, wat in Elizabeths geval het kasteel van Windsor is. Bij „normale" vrouwen be trekt niet heel de nacht een ge wapende sergeant van de politie in uniform de wacht vóór de deur van hun slaapkamer. Eliza beth II verschilt nog in een an der opzicht van „normale" vrou wen. Iedere morgen gebruikt zij klompjes boter bij het ontbijt, die versierd zijn met het konink lijke monogram. Zelfs de honden van de koningin worden verzorgd op een speciale manier. Elizabeth heeft drie cor gi's (een honderas met korte po ten uit Wales). Iedere middag rond 5 uur brengt haar lakei op een presenteerblad drie borden en verscheidene kommen naar de zitkamer van de koningin. De borden bevatten respectievelijk gekookt vlees, hondebeschuit en vleesnat. De lakei spreidt een vel plastic uit over het vloer kleed. Daarop plaatst hij de bor den en de kommen. Met een zil veren vork en lepel verdeelt de koningin het voer in eerlijke porties, die ze aan haar kwispel staartende honden geeft. De Britse koningin is geen intel lectuele uitblinker. Ze spreekt een mondvol Frans, maar geen enkele andere vreemde taal. Haar culturele 9maak is eenvou dig en ongevaarlijk. Ze houdt van Handels Watermuziek, bio grafieën, Agatha Christie en his torische romans. Dit kan een probleem scheppen voor de or ganisatoren van buitenlandse staatsiebezoeken. Wat voor voor stellingen moet men op touw zetten voor een koningin, die niet bepaald houdt van opera en die weinig belangstelling aan *e dag legt voor kunst in het alge meen? Op Buckingham Palace zit Elizabeth 's avonds, als Phi lip van huis is, vaak alleen naar de tv te kijken. Ze houdt van programma's die geen grote in spanning vragen. Charade Acteren is een van haar hob by's. Als ze gasten heeft, stelt ze 's avonds vaak een spelletje toneelcharade voor, een type rend tijdverdrijf waar veel En gelsen dol op zijn. Twee teams nemen tegenover elkaar plaats in de kamer. In 't midden van het vertrek gaat iemand zitten, voorzien van een lijst van titels van romans, toneelstukken, films of in het wilde gekozen on derwerpen. Hij is de spelleider. Om beurten biedt zich een spe ler of speelster van elk team bij hem aan. Hij fluistert ze wat in het oor, waarna ze terugkeren naar hun team om de opdracht uit te beelden door middel van gebaren. Wie raadt wat zij be doelen, mag naar de spelleider hollen voor een nieuwe op dracht. Het team dat de lijst het eerste afwerkt, wint het spel. Koningin Elizabeth is dol op dit spel dat aanleiding geeft tot krankzinnig gehol, veel geroep, gegil en dwaze gezichten. Voor Elizabeth II, die doorlopend leeft in een schijnwereld, is dit dwaze maar onschuldig tijdver drijf slechts een voortzetting van Je vele andere gekke din gen, die in het paleis gebeuren. Als ze thuis is, wandelt iedere morgen Pipe Major Andrew Pit- keathly van de Argyll and Su therland Highlanders in de tudn met zijn jankende doedelzak een poosje heen en weer voor de ra men van haar eetkamer, terwijl de koningin het ontbijt gebruikt. Prins Philip heeft geprobeerd een einde te maken aan deze klagende traditie, die gelanceerd werd door koningin Victoria. Kort na de troonsbeklimming van zijn koninklijke echtgenote in 1952 jammerde hij, dat de doedelzakmuziek bij hem door merg en been drong. Dit is evenwel een van de weinig huishoudelijke meningsverschil len. waarbij de prins-gemaal het onderspit gedolven heeft. Het doedelzakconcert wordt nog ie dere morgen voortgezet. Onvrouwelijke kwaliteiten Elizabeth leerde Philip kennen toen zij 13 jaar en hij 18 was. Sinds die tijd is hij de enige man in haar leven gebleven. Philip daarentegen heeft wel en kele vriendinnetjes gehad voor hij de toekomstige monarch van Groot-Brittannië trouwde. Het is nog steeds een gelukkig huwe lijk, ofschoon de koningin en haar gemaal in het verleden wel eens woorden gehad hebben, die veroorzaakt werden door Philips progressieve neigingen en Eliza beths behoudzucht. Diezelfde neigingen hebben bij de Britten aanleiding gegeven enerzijds tot sympathie en anderzijds tot wre vel, omdat Philip zich wel eens vergaloppeert door dingen te zeggen, die conservatieve men sen kwetsend vinden. Philip geeft kleur aan het leven van de koningin, die zelf een kleurloze vrouw is, omdat ze ge traind werd om in het openbaar al haar emoties voor zichzelf te houden. Elizabeth heeft het uit gestreken gelaat van haar moe der, maar ze glimlacht nog min der en ze ziet er doorgaans niet als een halve heilige uit. Iemand die iets zegt dat haar niet be valt, kijkt ze strak in de ogen. zonder zelf een spier te vertrek ken. In het openbaar weet Eliza beth nooit goed welke houding aan te nemen wanneer ze gecon fronteerd wordt met kinderen, die buigen als knipmessen en haar bloemen overhandigen. Deze onzekerheid neemt evenwel niet weg, dat de koningin erg trots is op de noodzakelijke, zij het onvrouwelijke eigenschap pen, die ze zich aangekweekt heeft. Zij is bijvoorbeeld de eni ge vrouw in Londen, die kan sa lueren zoals het hoort. Deze vakkennis dwingt de eer bied af van hoge Britse militai ren, die trouwens vaak rekening moeten houden met het feit, dat koningin Elizabeth technisch een man is. In het graafschap Lan cashire wordt ze de hertog van Lancaster genoemd, omdat vol gens koningin Victoria de per soon, die aanspraak mocht ma ken op deze titel, hertog moest heten, of het nu een man was of een vrouw. Op het eiland Man dat een zekere vorm van onaf hankelijkheid geniet, wordt de officiële heildronk uitgebracht Dinsdagochtend zullen koningin Juliana en prins Bernhard op Heathrow landen voor een staats bezoek van drie dagen aan Engeland, waarna zij nog twee dagen offi cieus in Schotland zullen verblijven. Zij zijn de gast van de Britse koninklijke familie en logeren op het kas teel van Windsor en Hol lyrood House in Schot- op de „Oueen, Lord of Man". Voor de Kanaaleilanden is de koningin hertog van Normandië. Zwarte schapen Elizabeth slaat zich manmoedig door deze verscheidenheid van titels heen en tracht een vorstin te zijn, die door heel de bevolking geliefd wordt. Ofschoon steeds minder Britten zich bekomme ren om het koningshuis en haar populariteit grotendeels afhangt van de traditionele steun van kranten, radio en TV, heeft ko ningin Elizabeth geen echte vij anden. Waarnemers menen, dat de situatie helemaal anders ge weest zou zijn als niet Eliza beth, maar wel haar jongere zuster, Margeret, vorstin gewor den was. Prinses Margaret en lord Snow- don zijn de zwarte schapen van de Britse koninklijke familie. Margaret wordt nog maar wei- gevraagd om tentoonstellin gen, nieuwe scnolen, ziekenhui zen en andere instellingen te openen. Haar gebrek aan popu lariteit, heeft verschillende oor zaken. Het Establishment is er van overtuigd, dat deze prinses de monarchie weinig goeds ge daan heeft. Margaret is verre van slank (wat haar kwalijk ge nomen wordt door de magere Britse aristocratie), ze doet te veel haar eigen zin en misbruikt soms haar koninklijke afkomst. Over haar huwelijk met de foto graaf Tony Armstrong-Jones doen bijna onophoudelijk boze geruchten de ronde. Er hangt regelmatig een echtscheiding in de lucht, maar Buckingham Pa lace is er tot nu toe in geslaagd een dergelijk schandaal te voor komen. Koningin Elizabeth maakt zich ook wel eens zorgen over de toe komst van haar dochter, prinses Anne, die door haar vriendinnen „een halve wilde" genoemd wordt, „vooral wanneer ze ach ter het stuur zit". Sinds haar schooltijd voorbij is, heeft Anne slechts één streven: een echtge noot te vinden. Haar resultaten op school waren zo slecht, dat ze geen schijn van kans gehad zou hebben aan een universiteit. Ze brengt nu haar tijd door in le digheid en met paard rijden, een sport waarvoor ze evenveel talept schijnt te hebben als haar moeder, die heel veel afweet van paarden. Anne's grote broer Charles is in- telligentgr, maar evenmin een uitblinker. Hij heeft echter de zelfde zin voor humor als zijn vader en zal beslist geen onsym pathieke koning zijn. Maar het kan nog jaren duren eer Charles de troon beklimt. Om die reden is zijn toekomst een even groot «V-r -V. V/S Een vrolijk mantelpakje met een wilde hoed? Vergeet hef maar: de hoofdbedekking is van de militair achter de koningin. probleem als die van prinses Anne. In afwachting wordt kroonprins Charles beziggehou den in de marine, het opleidings terrein van alle moderne Britse koningen dat ook zijn vader, prins Philip, gevormd heeft. Misschien leert Charles bij de vloot omgaan met gewone men sen, zodat hij na zijn training geen dwaze vergissingen meer zal begaan als die dag in Wales, toen hij een mijndorpje bezocht en er praatte met enkele jonge kinderen. Tijdens dit gesprek kreeg hij een kleine, tamelijk dikke vrouw in de gaten, die zich iets op de achtergrond hield. „Bent u de gouvernante van deze bengels?" vroeg Char les onschuldig, omdat zijn eigen kinderjuffrouwen er altijd zo uit gezien hadden. „Nee, ik ben hun moeder", glimlachte de vrouw, terwijl ze zich afvroeg of deze prins wel goed wijs was. ROGER SIMONS Prinses Anne werd vorig jaar vaak gezien in gezelschap van de Britse topruiter Richard Mead, hetgeen aanleiding gaf tot allerlei geruchten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15