gypte breekt net Jordanië Personeel bij AKZO dupe van investeringen rrote heroïnevaiisst in Miami Ontsnapten niet terug naar Mesdagasiel Nederland verkoopt zich per trein innenkort variabele ferktijdon mbtenaren KNSM: geen Nederlandse vlaff meer Produktie woningen gestegen CcidbcSouoont AR-blad weigert advertentie van verontrusten Br. Beel foïijft nog in functie Drie bisschoppen tegen spreiding Unctad-brochure Minder aantal lessen [DAG 7 APRIL 1972 LEIDSE COURANT ersoneel vai om vijf uur hten staat. 95 het bedrijf van Enka Glanzstoff NV in het Drentse Emmer- tipascuum. Deze dochteronderneming van Akzo wordt geleidelijk loten. Men zal proberen de vijfhonderd werknemers bij vestigin- Emmen onder te brengen. O YORK (AFP) In Miami zijn twee inwoners van New York rresteerd die in het bezit waren van tien kilo heroine ter waarde tien miljoen gulden. echtbank in Montreal heeft de 45-jarige Marcel Mwepoe Sampa, secretaris van de ambassade van Zaire in Cairo, schuldig be- aan clandestiene invoer van meer dan vijftig kilo hasjiesj in plomaat werd op 20 juli op het internationale vliegveld Dorval Montreal gearresteerd. De hasjiesj die een waarde heeft van |000 gulden op de zwarte markt, werd in twee koffers aangetrof- De diplomaat verklaarde dat de koffers niet van hem waren. C.V. B LIG en met en wfj {O (Reuter) Egypte eft de diplomatieke be kkingen met Jordanië rbroken. Dit heeft het rsbureau voor het Mid- Oosten gisteren bekend maakt. te heeft het plan van koning |sein voor een federaal ko- krij'k op 'beide oevers van de iaan verworpen. Dit plan ook bij de andere Arabische den, de Palestijnse verzetsor- en Israël geen gena- etrekkingen tussen Amman Cairo zijn vooral de laatste jaar voortdurend verslech- met als dieptepunten de ■geroorlog tussen Jordaanse eringstroepen en Palestijnse ando's en de moord op de daanse ex-premier Wasfi beraad van het Egyptische inet zei vice-premier en mi- van cultuur en voorlich- Abdel Kader Hatem, dat breuk «iet Jordanië noodza kelijk was geworden toen bleek dat de voorstellen van koning Hoessein in feite gebaseerd wa ren op een plan van de Israëli sche vice-premier Allon. .Verbreking van» diplomatieke be trekkingen met Jordanië is een van de eisen van de oorlog met Israël geworden", aldus Hatem. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Overcapaci teit in de produktie van synthetische garens in Eu ropa, die geraamd wordt op 26 procent, is de aanlei ding geweest tot de ingrij pende reorganisatie bij Enka Glanzstoff, een doch teronderneming van de AKZO. Gesloten worden de bedrijven in Breda (1700 werknemers), in Emmer- compascuum (500), in Wuppertal, Westduitsland (3000), Feldmuhle, Zwitser land (250) en Fabelta, Bel gië (250). De sluiting van het bedrijf in Bre da zal een aar in beslag nemen. Door de geleidelijke opheffing hoopt men de afvloeiing zo te regelen, dat de plaatsingsmoge lijkheden birmen het Akzocon- oern tot het uiterst worden be nut. De personeelsleden in Em- mercompascuum hoopt men zo veel mogelijk te kunnen onder brengen in de Enkavestigingen te Emmen. Belangrijke onderdeel van het herstructueringsporgramma is een concentratie van de produk tie van synthetische garens in de grootste bedrijven van de Enka Glanzstoffgroep. Voorts gaat Enka zidi grotendeels te rugtrekken uit de produktie van foliën. De maatregelen moeten ertoe li- den, dat de overcapaciteit wordt gesaneerd en dat de onrendabe le activiteiten worden afgesto ten. Hiermee kan de positie van de overige aktiviteiten worden versterkt. Enka Glanzstoff heeft zich steeds op de export gericht. Door de wijziging in de internationale valutaverhoudingen is de op brengst van de uitvoer aanzien lijk gedaald. Een deel van die xport wordt daarom opgegeven. Het personeelsbestand van de hy permoderne vestiging in Breda bestaat uit 241, vrouwen en 1482 mannen, onder wie 220 Belgen en 60 Soaniaarden. Mn acht de herolaatsingsmogelijkheden zeer beperkt. De vakbonden achten de maatre gelen ingrijpender dan ver wacht. De vakbeweging had al ■eerder aangedrongen op beper- kibg van de investeringen. De marktplanning was veel te gun stig en alle ondernemmgen pro beerden er los van elkaar van te profiteren door investeringen, die achteraf onverantwoord blij- URECHT (ANP) De drie jeugdige dilinquenten, die op de avond van tweede paasdag uit het Van Mesdagasyl in Gronin gen ontvluchtten en woensdag na een gewapende bankoverval in Soest werden aangehouden, zullen vrijwel zeker niet terug keren naar het Van Mesdaga syl. Ze zullen voor de reeks na hun ontvluchting gepleegde mis drijven in Utrecht moeten te rechtstaan, zo heeft de Utrecht se officier van justitie mr. F.G. Wüstenberg medegedeeld. De drie uit de Van Mesdagkliniek ontsnapte mannen, hebben nog enkele inbraken en diefstallen bekend. Tijdens het onderzoek van de auto, waarmee de over val is gepleegd, vond men drie vuurbuksen, die in Alkmaar ge stolen bleken, twee elektrische boormachines, een moker en een gcote hoeveelheid drank, etens- stal in Heerhugowaard, en een waren en sigaretten, die de nacht voor de overval gestolen waren bij een inbraak op het sportpark te Baarn. Regeling tussen voor niet-blanken in Zuid-Afrika P1ETERMARIT2BURG (RTR) De dertien niet-blankcn die in het proces in de Zuidafrikaanse stad Pietermaritzburg schuldig werden verklaard aan inbreu ken op d wet tegen het terroris me hebben gevangenisstraffen gekregen van vijf tot acht jaar Het proces werd op 2 augustus 1971 geopend en is één van de langste in de geschiedenis van Zuid-Afrika geworden. De be klaagden werdtn schuldig geacht aan een samenzwering om de regering met geweld om ver te werpen. Rechter James verwierp medede lingen volgens welie de politie zich aan marttling schuldig ge maakt zou hebben. Wel waren veel getuigen in eenzame opslui ting gebleven tot ze bereid wa ren een verklaring tegenover de politie af te leggen die bevredi gend wtrd geacht, zo merkte hij op. Anderen waren langdurig verhoord. Brandschade: 3 miljoen MEPPEL (ANP) De brand in het filiaal van de groothandel Brocades ACF in Meppel, heeft voor drie miljoen schade aange richt, zo schat de directie. De brand zal geen invloed hebben op de landelijke distributie van geneesmiddelen. DEN HAAG Met een tentoonstellingstrein zal tussen 2 en 23 mei in een aantal grote steden in Engeland en Schotland de aandacht worden gevestigd op het Nederlandse agrarische produkt. De trein bestaat uit zeven rijtuigen en bevat exposi tieruimte, informatie- en ontvangstruimte en een bioscoop. Onder het motto „Holland is here" wordt telkens enkele dagen op de stations van twaalf steden de gelegenheid geboden voor bezichtiging, bezoek voor informatie en bespreking, 's mor gens voor vertegenwoordigers van handel en pers, 's middags voor het publiek. De trein wordt vergezeld van „Holland meisjes" en een draaiorgel. onze parlementaire redaktie) HAAG Er wordt gewerkt een plan om voor rijksamb- ïren variabele werktijden lelijk te maken. De ambte en zullen dan binnen ze- grenzen zelf het tijdstip begin en eind van hun dag kunnen bepalen. Wel uiteraard het totaal aantal jeschreven werkuren per te worden volgemaakt. ministerie van Binnenlandse ken werkt momenteel aan de itelling van een ontwerp-cir- aire over deze zaak voor het Jrganiseerd overleg in ambte- renzaken. Nader bepaald zal •eten worden door de afzon- lijke ministeries welke dien- n en welke categorieën perso- met e^' van deze variable werktij- O Rotterdam (ANP) De KNSM kan zich op grond van het fisca le klimaat in Neder'snd niet meer veroorloven nituwbouw- schepen onder Nederlandse vlag te hebben. Dit zei de heer M. C. Kieft, directeur van de scheep vaartmaatschappij, tijdens een lunchbijeenkomst van de Neder landse maatschappij voor nij verheid en handel in Rotter- De kampioensstier van Hereford, een goede 17.000 gulden waard, maakte gisteren zijn opwachting op de Londense Whitehall, het regeringscentrum van de hoofd stad. Het vervaarlijke dier wordt door een bobby richting Downing Street gedirigeerd, waar premier Heath zijn ambtswoning heeft. Want daar horen demonstranten thuis als het gaat om een protest, zoals in dit geval tegen de sa menvoeging van de graafschap pen Herefordshire en Worcester- DEN HAAG Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is in februari be gonnen met de bouw van 14.466. woningen, tegen 9.355 in februari 1971. Er werden 9.114 woningen vol tooid. tegen 8.402 in februa ri 1971 In de provincie Zuid-Holland werden 3405 begonnen en 1825 voltooid. In de stad Den Haag begon men met de bouw van 76 woningen, terwijl er 70 vol tooid werden. Gerekend over de eerste twee maanden van 1972 bedroeg het aantal begonnen woningen 24.219 (19.706 in dezelfde periode van 1971) en het aantal voltooi de woningen 18.080. In de periode maart 1971 - februa ri 1972 werden 143.994. woningen m aanouw genomen en 139.068 woningen voltooid. Hiervan be droeg het aantai bijzondere wooneenheden (voornamelijk bejaardenwoningen) resp. 20.054 en 19.082. Verdeeld naar financieringswijze bestond het aantal in die perio de begonnen woningen uit 49.588. woningwetwoningen, 67.774. premiewoningen en 26.632 ongesubsidieerde wonin gen. Voor de voltooide woningen waren deze cijfers resp. 51.499, 64.010 en 22.559. Eind fembruari 1972 waren 159.880 woningen in aanbouw (te weten 102.857. eengezinshuizen en 57.023 woningen in meergezins- huizen) tegen 156.332 iltimo fe bruari 1971. gebruik zullen kunnen i chten [stelsel zal er immers niet toe °gen leiden dat bepaalde dien- tn aan het begin of einde van llingé kerkdag onbezet zijn. Ook grdt gedacht aan vaste bloktij- waarbinnen iedere ambe- present moet zijn. Er zijn S's een aantal succesvolle stelsel genomen bij o.a. de en de P.T.T., en bij het even met het vrijere werktij- isterie van Volkshuisvesting. Politietroepen in Santo Domingo doen met vuurwapens een aanval op studenten van de universiteit van deze Amerikaanse stad, voor zij de campus van de universiteit bestormen op zoek naar twee studenten die als ..communist" bekend staan. Honderden studenten werden na de aanval gearresteerd, minstens vijftien liepen verwondingen op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zaterdag 22 april komt in Utrecht voor het eerst een gespreksgroep van A.R.-gezinden bijeen om te benadrukken dat zij wensen te ijveren voor het behoud van het confessionele karakter van de A.R. Een advertentie voor deze bijeenkomst is door „Neder landse Gedachten", het weekblad van de A.R., geweigerd. In het weekblad staat wel een hoofdartikel waarin het partijbestuur van de A.R. de oprichting van de gespreksgroep betreurt. Gesteld wordt dat er binnen de partij ruimte genoeg is voor gesprek en nuanceringen en dat de vorming van de gespreksgroep leidt tot versnippering van krachten, omdat de gespreksgroep aan leden en sympathisanten om financiële steun vraagt, terwijl de partij ook zelf financieel moeilijk zit. „Aan afzonderlijke groepsvorming be staat geen enkele behoefte. Daarom is de advertentie voor de ge spreksgroep niet opgenomen", aldus het hoofdartikel. De initiatiefnemers tot de Utrechtse bijeenkomst zeggen positief te willen werken aan „de grondslag, bouw en uitbouw van een christe lijke politiek, waarbij opbouwende kritiek op de huidige koers de boventoon dient te hebben". Aldus wil de groep „een bijdrage leve ren voor het behoud, c.q. herstel van confessioneel beleid in politi- cis". Spreker op dc bijeenkomst is prof. dr. A. Troost. Zijn thema: „Is christelijke politiek in deze tijd noodzakelijk en mogelijk?" BUM A en Neder 1. zangersbonden Amsterdam (ANP) Tussen de federatie van Nederlandse Zan gersbonden, het centraal over legorgaan van zeven organisa ties op het gebied van dc ama teurzang en het bureau voor Muziek-auteursrecht BUMA is een overeenkomst gesloten. Koren aangesloten bij de zeven organisaties krijgen het recht tijdens uitvoeringen gebruik te maken van het BUMA-repertoi- re, aldus een gezamenlijk com muniqué van genoemde organi- De koren zullen de bij BUMA aangesloten componisten en tekstdichters daarvoor een vast jaarlijks bedrag per lid betalen. De F. N. Z. heeft zich bereid verklaard voor een centrale in ning en afdracht te zorgen. De nieuwe regeling die met terug werkende kracht vanaf 1 janua ri 1972 geldt, betekent voor de Nederlandse koorwereld en BUMA een belangrijke admini stratieve verlichting, hetgeen in de prijs tot uitdrukk.ng kan worden gebracht, aldus het communiqué. Doodvonnissen in Turkije vernietigd ANKARA (Rtr) Het opperste gerechtshof van Turkije heeft gisteren de doodvonnissen ver nietigd die zijn uitgesproken te gen drie jonge extremisten we gens de ontvoering van vijf Amerikaanse militairen. Daar mee stelde het hof de republi keinse volkspartij in het gelijk die eiste dat de vonnissen ongel dig verklaard moesten worden omdat niet de juiste procedure is gevolgd. DEN HAAG De vice-president van de Raad van State dr. L. J. M. Beel zal, In tegenstelling tot de algemene verwachting, zijn ambt niet per 1 mei a.s. neer leggen, maar nog enige tijd in functie blijven. Dit houdt waarschijnlijk verband met het feit, dat zijn opvolging nog niet geregeld is Uit een aantal partijen zijn wel kandi daten naar voren geschoven, maar het kabinet heeft nog geen voordracht voor een be noeming opgesteld. Van socialis tische zijde is de Amsterdamse staatsrechtgeleerde prof. mr. dr. J. van der Hoeven naar vo ren geschoven. Van A.R.-zijde zijn de namen ingebracht van het Eerste Kamerlid prof dr. W. F. De Gaay Fortman en mr. A. Donner, rechter aan het Europese gerechtshof te Luxem burg. De KVP beraadt zich nog over haar kandidaten. Solzjenitsin wil geen prijsuitreiking MOSKOU, (Rtr) De Russische schrijver Alexander Solzjenitsin heeft de bijeenkomst waarop hij de Nobelprijs in ontvangst zou nemen, afgelast. De secretaris van de Zweedse academie, Karl Ragner G:erow, die hem zondag de prijs zou overhandigen, heeft geen visum voor de Sowjet-Unie gekregen. Solzjenitsin heeft tot dusver ge weigerd de prijs tijdens een be sloten bijeenkomst in de Zweed se ambassade te ontvangen. Passende publiciteit \Tan het „Oud-Strijders Legioen" ontvingen we eind vorige maand een kleine brochure met een beroep op onze medewerking „aan deze tekst op passende wijze publiciteit te verlenen". Onze mede werking zal zich beperken tot het noemen van brochure en auteur plus een ernstige waarschuwing tegen de slotconclusie. Dr. W. J. A. Visser schreef „De stad van de mens" om medeburgers te bewegen stelling te nemen tegen de studie-conferentie die dezer dagen in De Horst over „De kracht van de geweldlozen" gehouden wordt. Dat is zijn goed recht; in een democratische staat mag ie dereen ook hardop denken zoals hij wil. Hetzelfde geldt voor dr. Vissers teleurstelling over het feit dat de Kerken zich actueel met politiek bezig houden en z.i. op zo'n ma nier dat zij bijdragen tot het ondermijnen van de fundamenten van de staat". Vooraanstaande katholieken tussen neus-en-lippen wor den kardinaal Alfrink en oud-minister Klompé genoemd zouden hun gezag en prestige laten misbruiken „tot verpolitisering en ver maatschappelijking van het Heil". Dr. Visser mag zo denken, zelfs wanneer een groot deel van de Nederlandse samenleving anders denkt. Maar erg gortig vinden we het advies dat de auteur aan de politieke gezagsdragers geeft: uitdrukkelijk van de kerken opheffing verlan gen van de organisaties (Pax Christi en Justitia et Pax worden met name genoemd) die bijdragen tot uitholling van onze samenleving. Wie de staat zo'n advies geeft, heeft nog maar een klein duwtje no dig om aan te dringen op staatsreglementering van de geestelijke vrijheid. En dat ondanks eeuwen bloedvergieten in het belang van die vrijheid. Het staatsingrijpen wordt gelukkig niet gevraagd „op godsdiestige gronden", maar wegens „het miskennen van de werkelijk bestaan de mens". Dan maakt dr. Visser toch de fout dat hij wil berusten in het handhaven van het type mens. dat tot nog toe verschrikkelijk gefaald heeft in het realiseren van Christus' boodschap. Overste Spits hoogleraar UTRECHT (ANP) Luitenant- kolonel dr. Felje Cornells Spits Is aan de rijksuniversiteit te Utrecht benoemd tot bijzonder hoogleraar ln de faculteit der letteren. Hij zal onderwijs geven in de krijgsgeschiedenis. Maandag 17 april zal hij zijn ambt aanvaar den. Luitenant-kolonel Spits (58) kreeg eer aantal jaren geleden bekendheid door zijn radioru briek „voor burger en militair". Hij was toen verbonden aan de legervoorlichtingsdicnst. De militair-historicus Spits pro moveerde in 1971 cum laude aan de rijksuniversiteit te Gro ningen op het proefschrift „de metamorfose van de oorlog in de 18de en 19de eeuw". Militairen van het Wcstduitse leger hebben deze week de wacht be trokken bij de katafalk van generaal Franz Haider, die met militai re eer is begraven. Daar komt dan onvermijdelijk aan te pas het kussen met medailles en andere onderscheidingen. Die waren in dit geval ruim voorhanden, want generaal Haider is vanaf 1938 stafchef van Hitier geweest. Weliswaar werd hj in 1942 uit die functie onthe ven, maar dat gebeurde omdat de strijd in Rusland voor de Duit sers minder succesvol verliep en hij, met verscheidene collega's met Hitler in conflict kwam over de te voeren strategie. Vervolgens is hij in juli 1944 gearresteerd en tot de Duitse capitulatie gevangen gehouden, maar daaruit kan niet de conclusie worden ge trokken, dat hij werkelijk een rol heeft gespeeld bij de aanslag op zijn vroegere chef, Hitler. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dc bisschoppen van Rotterdam, Den Bosch en Roermond zullen niet meewer ken aan de verzending van de Unctad-brochure, omdat ze be zwaren hebben tegen een onder deel ervan. Dc werkgroep-Unc- tad-zondag heeft alle kerken ge vraagd om op zondag 30 april dc diensten aan de problema tiek van de ontwikkelingslanden te willen wijden. Voor de Unctad-zondag heeft dc DEN HAAG (ANP) Het gemid deld aantal leerlingen oer lera- renlesuur (de gemiddelde bezet ting) zal per school niet minder mogen zijn dan 20. Het toule aantal lessen in alle vakken sa men mag op zijn hoogst 120 be dragen. Dit schrijft minister Van Veen (Onderwijs en Weten schappen) in het kader van dc beleidsombuigende maatregelen aan de door het rijk bekostigde scholen voor lager midden- standsonderwijs. Dc wijzigingen die betrekking hebben op alle schooljaren zullen ingaan op 1 augustus 1972. De beleidsombuigingen houden een vermindering in van het aantal wekelijkse lessen met ge middeld 2 oer leerjaar bij het voortgezet onderwijs, met uit zondering van het hoger be roepsonderwijs (HBO) en een verhoging vanhet gemiddeld aantal leerlingen oer lerarenles- uur bij het lager beroepsonder wijs. Het wordt aan de school besturen overgelaten om na overleg met de inspecteur te be slissen in welke vakken de les sen vermindering zal worden toegepast. Minister Van Veen schrijft er voor te ijve-en het Ibo-nieuwe- opzet met ineang van 1 augus tus 1973 te Inten starten. Een brief over hetzelfde onder werp heeft de bewindsman on langs gericht aan de door het rijk bekostigde se^ot^n •«vw do opleiding voor - sters. Hie zal me: Snep-" van het nieuwe schooljaar 1972/1973 het aantal lessen in het kader van de herziene opleiding wor den teruggebrcht tot 62. werkgroep, bestaande uit Huub Oosterhuis, Henk Koetsier, Jan Ruijter, en Anton Dronkers een brochure, een grummofoonplnut en een specialo editie van do Hongerkrant samengesteld. De verspreiding van het materiaal wilde men laten lopen via de se cretariaten van de bisdommen. De bezwaren van de drie bis schoppen richten zich vooral op de „politieke" tafelgebeden voor de eucharistieviering. De overi ge bisschoppen, onder wie kar dinaal Alfrink, verzenden dc brochure wel, maar versturen daarbij een brief waarin staat dat de omstreden gebeden niet gebruikt mogen worden in de eucharistie. De werkgroep Unctad-zondag zal in de drie bisdommen nu zelf do verzending op zich nemen. Gevangenen naaien hun mond dicht MOSKOU (Reuter) Volgens een ondergrondse krant die In Mos kou circuleert, hebben vijftien gevangenen in een dwangar- beldskamp in de buurt van Le ningrad in maart hun mond dichtgenaaid uit protest tegen hun levensomstandigheden. Zes gevangenen werden toen overgebracht naar een speciale psychiatrische inrichting in Le ningrad; de rest kreeg eenzame opsluiting. De directeur van hel kamp is na het incident van zijn functie ontheven,' aldus hel maartnummer van „Kroniek van actuele gebeurtenissen" een getypt pamflet dat om dé twee maanden verschijnt. Landingsgestel te vroeg ingetrokken OSTENDE (AP) Een DC-4 me aan boord 35 Britse vacnntie gangers, die naar Southampton zou vertrekken, is gistermorgen verongelukt. Er zijn geen do den. Do oorzaak is het tc vroc|j intrekken van het landingsge stel. Het toestel kwam met de neit naar beneden op de startbaa, terecht. Een motor werd losgl rukt. Bij dit alles werd niemar* gewond en de passagiers heb ben later op de morgen met eq ander toestel hun reis kunntf voortzetten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9