Min. De Kosten bekeek Mirages" ,ULSTERGEWELD IS SPONTAAN LOSGEBARSTEN" Regeling van reclame voor geneesmiddelen Solzjenitsyn: patriarch verwaarloost pastoraat Proces tegen Groningen ongeluk voor in riool VRIJDAG 7 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7J- Duitslands 2e president overleden BONN (DPA) De voor- malige Duitse Bondspresi dent Heinrich Lübke is gisteren op de leeftijd van 77 jaar overleden. Hij was van 1959 tot 1969 pre sident van de bondsrepu bliek. Het CDU-parlementslid en minister van landbouw Heinrich Lübke werd in 1959 in West-Beriijn tot de tweede president van de Bondsrepubliek- gekozen. Tien jaar later droeg de toen 74-jarige Lübke het ambt over aan de sociaal democraat Gustav Heine- Lübke Werd in 1894 in Enk- hausen, in het Sauerland geboren, als zoon van een dorpsschoenmaker. Bij zijn ambtsaanvaarding in 1959 gold Lübke voor ve len als een „tweederangs- figuur" omdat de toenma lige Bondskanselier Kon rad Adenauer onverwacht afstand deed ven zijn kandidatuur voor het pre sidentschap. Hij toonde zich bij zijn ambtsuitoefe ning een plichtsgetrouw en traditie-gebonden pre sident, maar was een- ei genzinnig en soms hals starrig man. Zwaarder wogen echter de beschuldigingen uit de DDR, vooral tijdens de laatste jaren van zijn pre sidentschap, over zijn oorlogsverleden. Lübke was in de tweede wereld oorlog verbonden aan een architecten- en inge nieursbureau dut voor de oorlogsindustrie werd ge vorderd. LONDEN (Reuter) Een onderzoek-tribunaal is tot de conclusie gekomen dat het straatgeweld in Noord-Ierland spontaan uit een steeds toenemende spanning is ontstaan en nooit is ontketend door samenzweerders. „Het Ierse republikeinse leger, noch enige protestantse organisatie, of iemand anders heeft de stoot gegeven tot een gewelds- campage", zegt het eindrapport van het tribunaal van drie man. pro-protestantse partizanen- macht was zoals de katholieke minderheid het wilde voorstel- Wel heeft Bernadette Devlin een kleine rol in bepaalde gewelds uitbarstingen gespeeld, maar de militante dominee Ian Paisley moet van elke mede-verant- Het rapport stelt dat er geen be- woordelijkheid worden vrijge- wijs js <jat er gedurende 1969 sproken. „Het waren gemeen schappelijke ordeverstoringen die ontstonden uit een ingewik kelde politiek, sociale en econo mische situatie. Vaak begon het op zeer kleine schaal maar de spanningen binnen de gemeen schap waren zodanig dat ze bij een uitbarsting niet in de hand konden worden gehouden". Het tribunaal, geleid door rechter Sir Leslie Scarman, werd inge steld om de bloedige straatge vechten te analyseren die tus sen maart en augustus 1969 plaats hadden die het geweld uitlokten dat sedertdien in Noord-Ierland heeft geheerst. Het tribunaal is van mening dat de Royal Ulster Constabulary, de Noordierse politiemacht, op gezette tijden ernstige fouten heeft gemaakt maar nooit de een samenzwering werd be raamd tegen de Noordierse re gering - die nu door Londen voorlopig op non-actief is gezet. De militante „voorlopige" vleugel van het Ierse Republikeinse le ger heeft bekendgemaakt dat besloten is de strijd tegen het Britse leger in Noord-Ierland voort te zetten, ondanks aan drang van katholieke zijde in Ulster om de wapens neer te leggen. Het besluit van de „voorlopige" vleugel werd bekendgemaakt in een verklaring die in Dublin en Belfast werd uitgegeven na een geheime vergadering van het Ierse republikeinse leger. Twee mannen gewond bij schietpartij HAARLEM (ANP) Bij een schietpartij in een woning in Haarlem zijn gisteravond twee mannen gewond geraakt en naar een ziekenhuis overge bracht. Hun toestand was wel ernstig, maar niet kritiek. In het huis woonde de 39-jarige mevr. G.S. die sinds drie jaar gescheiden is van de 47-jarige modelbouwer D.A.H. Zij had plannen binnenkort te trouwen met de 39-jarige hotelier R. van D„ waarmee de gewezen echt genoot het n'iet eens was. Hij had haar reeds verscheidene malen bedreigd. Gisteravond kwam deze onenigheid tot een uitbarsting. (ADVERTENTIE) PI3RGON op ELK materiaal, droosr of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet. zet niet itit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij winkels in hobby- en dhz-arti kelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. Filmster Zsa Zsa Gabor was gisteren even in Amster dam, niet alleen om de aandacht op zich te ves tigen, maar ook op de de schoonheid van de ,,dia- monair", een kunstmatige diamant, die als men de kenners moet geloven, een grote toekomst tegemoet heet te gaan. Zij was ove rigens rijkelijk voorzien van deze diamonairs. Vervanging Star fighters a (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS De Nederlandse minister van Defensie, De Koster, heeft enkele dagen in Frankrijk vertpefd om zich op de hoogte te stellen van de aankoop van onge veer 120 militaire vliegtui gen ter vervanging van de verouderde Starfighters. Hij heeft niet alleen een bezoek gebracht aan de Dessaultfabrieken waar de mirages worden gemaakt, maar ook heeft hij een on derhoud gehad met zijn Franse collega van defen sie minister Debré. Ter sprake kwam onder meer de machtsverhouding tussen Oost en West, waarbij de indruk werd bevestigd, gedeeld door alle N.A.VO.-landen, dat Rus land er doelbewust op uit is het evenwicht tussen de twee blok ken in eigen voordeel te ver schuiven. Een definitieve keus om voor de Nederlandse luchtmacht Franse, Zweedse of Amerikaanse vlieg tuigen te kopen, is vanzelfspre kend nog niet gedaan, maar de minister hoopt in het najaar of in het begin van de komende winter de plannen gereed te hebben waaruit de Nederlandse regering een keus kan doen. Op het bezoek aan Parijs zullen De nieuwe mirage F-l is volgens eveneens bezoeken volgen aan de minister een aantrekke'ijke Zweden en de Verenigde Staten. machine, die van een zwaardere GRONINGEN (ANP) De Arbeidsinspectie in Gronin gen overweegt proces-ver baal te laten opmaken te gen de gemeente Gronin gen (de directeur van de dienst openbare werken) wegens het niet voldoende naleven van de voorschrif ten van de veiligheidswet. D t naar aanleiding van het onge val op 24 maart in Groningen waarbij drie arbeiders van de dienst openbare werken om het leven kwamen in een vijf meter diepe rioolput. De mannen raak- Hoofdinspecteur ten bedwelmd door rioolgas en waarnemend hoofd verdronken toen er water in de put kwam te staan. Het onder zoek is nog niet afgesloten. Het spitst zich toe op de vraag of er in dit geva' van te voren was voorzien dat er bij afdaling in de put gevaa»- bestond voor ver stikking of bedwelming. Het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater to Hoogezand is nog bezig met een onderzoek van het rioolwater en het gistings-1 proces dat daarin plaats moet hebben gehad. Vast staat dat de mannen geen gebruik hebben I gemaakt van met name pers-1 luchtmaskers. Zij konden daar over ook moeilijk beschikken omdat de dienst openbare wer- j ken die niet heeft. Er leek in j HAARLEM (ANP) - „De arts en de apotheker u.n M" 1""c worden tegenwoordig overstroomd met een kost bare en onefficiënte overvloed aan reclame voor geneesmiddelen. Een belangrijk deel van deze in formatie is gebrekkig of eenzijdig. Een wettelijke regeling van de geneesmiddelenreclame kan daarom spoedig verwacht worden." ding te zijn deze maskers aan te schaffen. De mannen beschik ten echter, volgens gemeentelijk voorschrift, wel over een lijn met gordel. Van deze lijn is evenwel geen gebruik gemaakt. Felsbourg, an het 9e district van de arbeidsinspectie en speciaal belast met de veilig- heldstechnische kant van het werk, zei donderdagmorgen op een persconferentie in Gronin gen dat het ongeluk mogelijk aanleiding zal zijn om andere veiligheidstechnische maatrege len voor te schrijven, Dit zei minister Stuyt van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne vandaag in Haarlem bij de opening door prins Bernhard van het nieuwe complex van de farmaceutische industrie Merck, Sharp en Dohme. De nieuwe wet, waarover de geneesmiddelencom. tmissie reeds advies heeft uitgebracht, zal echter niet veel meer kunnen doen dan opzettelijke mis- De Nederlandse minister van defensie, II. de Koster (r.), wordt hegroa door zijn Franse ambtgenoot Debré. Minister De Koster bekeek daa; de Mirage als mogelijke vervanger voor de verouderde Starfighter motor zal moeten worden voor' zien om het eventueel te kunnèt opnemen tegen de laatste mo' dellen van de Russische MIG De kosten van deze verbeterde Mirage de M-53 bedragen dril miljoen dollur. Bij de produktU zul Fokker worden ingeschn». keld, wat eveneens het geva.' zou zijn wanneer Nederland er toe zou besluiten Zweedse a Amerikaanse vliegtuigen aan U kopen. Minister De Koster heef! zich eveneens georiënteerd over mogelijke aankopen van Franse raketten voor de Nederlandse marine en over Frans-Neder landse samenwerking bij do bouw van Fregatten en corvet-, ten. De uiteindelijke beslissing van de Nederlandse regeriuf hangt eveneens af van de vrafl) wat andere NAVO-lunden zullen doen. Bijvoorbeeld België, De» nemarken en Noorwegen. Mef Italië kan nog geen rekcntif worden gehouden want daar it h.'t wachten op de uitslag van de verkiezingen in mei aao. staande. Mocht Nederland ertoe besluite» Franse Mirages te kopen, da{ moet men hopen dat de Frans» regering bij mogelijke moeilijk* heden met Nederland niet plot; seling een embargo afkondigt* zoals dat is gebeurd met de door Israël bestelde, betaald» en nooit geleverde maar deel/ wel terugbetaalde Mirages, leiding te voorkomen en enkele fundamentele ga ranties leveren voor de betrouwbaarheid en vol ledigheid van de reclame. Een optimale informa tiestroom van industrie naar arts kan slechts tot stand komen als de farmaceutische industrie ob jectiviteit aan fantusie weet te koppelen en een goede verkooptechniek paart aan een juist inzicht in de behoefte van de arts, aldus dr. Stuyt. Een lichtpunt zng de minister in het feit dat vooral de huisartsen thans beter in staat zijn h< t kaf van het koren te scheiden dan enkele jaren gele den. Niet elleen is de oriëntatie van medische studenten op farmaceutisch gebied verbeterd, maar ook het ontstaan van onpartijdige media zoals het „Geneesmiddelenbulletin" heeft een kri tische houding bij de arts bevorderd. De Russische schrijver Alexan der Solzjenitsyn heeft scher pe kritiek geuit op de geeste lijk leider van de Russisch orthodoxe kerk, patriarch Pi- men. Solzjenitsyn schrijft in een brief, waarvan een af schrift door vrienden van de schrijver'is gepubliceerd, dat de patriarch zijn kudde zou verwaarlozen en zijn pasto raat willens en wetens on dergeschikt zou maken aan een atheïstische dictatuur. De Nobelprijswinnaar Solzje nitsyn, die naar men zegt een zeer religieus man is, stelt in zijn brief de mee gaandheid aan de kaak, waarmee de kerk had inge stemd met het officiële ver bod op het godsdienstonder wijs aan kinderen. Hij herin nert eraan dat Pimen in zijn nieuwjaarsboodschap na zijn inauguratie vorig jaar een beroep deed op de Russische gelovigen in het buitenland om hun kinderen liefde voor de kerk bij te brengen. Hij vraagt zich af waarom Pi- men alleen de verre kudde waarschuwde om „laster en valsheid te onderscheiden en sterk te zijn in rechtvaardig heid en waarheid". „Russische kinderen, zo schrijft Solzjenitsyn, moeten de erfenis van het geloof van hun vaders missen. Voor hun geestelijke leiding rest hun slechts de kloof tussen het boekje van de agitator en het -wetboek van strafrecht. „Wij verliezen de laatste sporen en kenmerken van een christelijk volk", zo schrijft Solzjenitsyn. „Dit moet toch zeker de grote verontrusting van het Russi sche patriarchaat wekken? De Russische kerk heeft Patriarch Pimen (I.), Alexander Solzjenitsyn (r.) haar verontwaardigde me ning over het kwaad in Azië of Afrika, maar over kwaden in eigen land, niets, nooit." In zijn brief zegt Solzjenitsyn ook dat de Russisch ortho doxe kerk dictatoriaal wordt bestuurd door atheïsten. „De ene doorluchtige boodschap na de ander verschijnt, maar binnenkort is er nie mand meer om voor te schrijven, dan zal er geen kudde meer zijn, afgezien van het bureau van de pa- Pimen heeft volgens de schrij ver niets ondernomen om twee priesters in hun ambt te herstellen, die zeveti jaar gelden wegens kritiek op het patriarchaat uitgesloten wa ren. Evenmin heeft hij een eind gemaakt aan de ge dwongen opsluiting in een klooster van een bisschop, die geweigerd had dc kerken in zijn diocees te sluiten. Priesters hebben in hun pa rochies geen rechten. „Slechts het opdragen van de mis wordt hen voorlopig nog toevertrouwd", aldus Solzjenitsyn. Vaticaanse delegatie naar Genève In de loop van dit jaar zal een uitgebreide delegatie van de katholieke kerk onder leiding van kardinaal Willebrands naar Genève gaan om daar een bezoek te brengen aan het hoofdkwartier van de fe deratie van Lutherse kerken, aan de Wereldraad van Ker ken, aan de Wereldbond van Gereformeerde Kerken en aan verschillende andere or ganen, die in Genève hun ze tel hebben. Het bezoek is niet alleen een tegenbezoek wegens het eer ste bezoek van de lutheranen aan Rome in 1969. maar ook de inleiding op nieuwe diep gaande eenheidsbesprekingen tussen Rome en de lutherse kerken. Daartoe zal in okto ber een nieuwe gemengde commissie van katholieken en lutheranen bijeenkomen om de stand van zaken te bespreken, een inventaris op te maken van de reeds be reikte resultaten en de weg uit te stippelen voor verder overleg. KERK EN WERELD „Alle wegen leiden dan wel naar Rome", maar dat betekent wel dat het verkeer het in de straten van Rome de laatste ja ren erg moeilijk heeft. Voor extra ongemak zorgden deze week tientallen autobussen die pelgrims brachten naar de algemene audiëntie van de paus. De bussen blokkeerden voor een groot deel de Via della Conciliazione, die naar de St. Pieter leidt. Hulp aan Soedan en Bangladesj raakt in de knel Dc stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen heeft extra aandacht gevraagd voor de noodzaak, Bangladesj en Zuld-Soedan massale hulp te bieden. Nu het regenseizoen nadert dreigt het versturen van hulpgoederen naar Bangladesj in gevaar te komen omdat do luchtvloot van de BERRS, de hulporganisatie van de Wereldraad van Kerken, tijdens dc nat te moesson aan de grond moet blijven. In regeringskringen in Dacca heerst volgens dc stichting Oecume nische Hulp een zekere verbittering over het gemak waarmee de wereld is overgegaan tot de orde van dc dag en de nood van ruim 75 miljoen mensen naast zich neer heeft gelegd. De BERRS gaat nu voor 3,5 miljoen gulden rivierboten, ponten en buitenboordmotoren kopen om transport onder alle weers omstandigheden mogelijk te maken. Om de eigen voedselpro- duktie weer op gang te helpen stelt men drie miljoen kilo zuni- zaad beschikbaar. Verder \yordt een begin gemaakt met hui zenbouw en uitbreiding van de watervoorziening. In Zuid-Soedan heeft de Wereldraad van Kerken een bemiddelen de rol vervuld bij het tot stand komen van de vrede. Regering en bevolking verwachten nu ook verdere steun. Het gaat hier om meer dan een half miljoen mensen die zestien jaar lang een vluchtelingenbestaan hebben geleid. De stichting Oecume nische Hulp in Utrecht heeft haar girorekeningen (5261) open gesteld voor giften voor Bangladesj en Soedan. Synode '74 gewijd aan kafh. gezin Het katholieke gezin, zijn plaats en taak in deze tijd zal naar het Italiaanse persbureau Asca nicldt, mogelijk het onderwerp vor men van de eerstkomende bisschoppensynode, dlc niet In 1973 maar eerst in 1974 zal worden gehouden. Volgens het persbureau heeft de bisschoppenraad, ingesteld na de eerste synode, in zijn laatste vergadering besloten dit aan dc paus ter goedkeuring voor te leggen. Een onderzoek onder de bisschoppen over de wereld had namelijk uitgewezen, dat deze materie door verreweg de mecsten voor zeer urgent werd gehouden. De oud-bisschop van Rotter dam, mgr. M. Jansen zal, na eei* verblijf van zes weken in het Mariapaviljoen van het O. L. Vrouwe Gasthuis in Amsterdam. waarschijnlijk zaterdag naar zijn woning in Amstelveen terugkeren. Hij is in het ziekenhuis opgeno men omdat hij. nadat eerder een long was weggenomen, te kampen had met ademha lingsmoeilijkheden. Zijn ge zondheidstoestand wordt nu KORTE METTEN weer redelijk genoemd. De vorige bisschop van Roermond, mgr. P. Moors zal op de eerste zaterdag in mei geïnstalleerd worden als pastoor van het Limburgse dorp Geysteren. Het Is voor het eerst in ons land dat een bisschop r.a het neerleggen van zijn functie een laak aanvaardt in het parochie werk. De oud-bisschop is nog niet eerder in de directe ziel zorg werkzaam geweest. Tot nu toe zijn er in de ka tholieke kerk in totaal 342 gehuwde mannen als diaken werkzaam. Het aantal man nen, dat in het ambt geïnte resseerd is of er zich op Voorbereidt, bedraagt naar schatting tweeduizend. In Europa zijn het vooral lan den als Duitsland, België en Frankrijk, waar de diakens werkzaam zijn. In Afrika en Azië is de interesse voor het beroep van diaken tot nu toe minimaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7