Ratten zijn toch zulke lieve diertjes OLITIE OP WRAKKENJACHT IWILDE RATTEN TAM MAKEN IS ERG GEVAARLIJK „Celstraf voor illegaal bomen- kappen te gek' Raad Valkenburg tegen inspraak publieke tribune Leidse zoölogen vanavond weer in de Vuist van Duys n „Aanvallen op bevel is ze wel degelijk te leren" Vorig jaar ruim 1000 wagens weggesleept OOK Wat u moet weten L 197WRIJDAG 7 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5t AG" EN )0! 14.00 v t bon^ d bege Leid erug d( lorp ricgiDEN Over ratten wordt zeer verschillend geoordeeld. Elke ge- ardhal. meente heeft zijn eigen rattenbestrijder(s) en desondanks kwamen ons la,oniangs twee mensen van het zoölogisch laboratorium, de heren zoals Ipienske en 't Hart in De Vuist van Duys vertellen dat ratten zulke Vink, |jeuke huisdiertjes zijn. De heer Ezendam, chef van de gemeenterei- yn en |niging zegt hierover: „Ik begrijp niet hoe ze dat kunnen zeggen, nt de fatten zijn erg agressief en de kans bestaat dat de mensen nu Jsch vipj-Qijgj-g,, ze tam te malken. Dat kaïn erg gevaarlijk worden. Labora- eijorjum medewerkers hebben makkelijk praten, ze dragen hand- en hebben te maken met al taan gemaakte dieren." Reinigingsdienst: Cuhi :happel e Leid< De heer 't Hart vindt het wel een voorwaarde dat laboratorium ratten als huisdieren genomen worden. „Je moet bij de gehor te al beginnen met de dressuur en ratjes nemen met rustige ou ders anders zal het niet luk ken". Hij ziet overigens wel de noodzaak in van rattenbestrij ding. „Je kan natuurlijk niet uit het oog verliezen dat ratten gevaarlijke ziekteoverbrengers zijn" Dat is voor de gemeentereiniging de belangrijkste reden de ratten te bestrijden. „Enkele ziiekten die zij overbrengen zijn: de pes ten, de ziekte van Weil" Het komt veel voor dat ze buizen door knagen. „Vooral op loden en plastic buizen zijn ze dol". In Leiden heeft men nog weinig meegemaakt dat als gevolg daarvan de elektriciteit uitviel maair, vaker heeft men te ma ken met kapotte waterleiding buizen. De bestrijding gaat tegenwoordig heel wat zachtzinniger en effec tiever in z'n werk dan vroeger. „Toen nam men het niet zo nauw. Er werd gewerkt met een fosformengsel. Hierdoor leden de dieren ontzeddend veel pijn en je kon er verzekerd van zijn dat de familieleden van de rat in kwestie er niet meer van vraten." Nu wordt er een meng sel van camarine met haver ge bruikt. De dieren komen hier mee pijnloos aan hun einde. Wat inhoud dat ze veel familie leden uitnodigen aan de „feest dis" dait dan tegelijk „galge maal" wordt. Omdat de ratten in sterk familieband leven, veel meer dan de muis, hebben we ze binnen vijf dagen onder de duim". De camarine is een stof dat het bloed van de rat verdund. Ook voor mensen kan het gevaarlijk zijn. „Daarom geven we het nooit aan iemand mee die erom komt vragen. We lever, in een rare tijd en je weet maar nooit." De haver is ongepeld, hierdoor kunnen de bestrijders zien of er inderdaad gegeten is, dan ligt de pel nog op zijn plaats. „Dat is voor ons ook een controlemiddel om te zien of de mensen daadwerkelijk last heb ben van ratten wanneer de be- Deskundige woners een ander huis willen hebben. Behalve ratten bestrijdt de ge meentereiniging ook insekten en muizen. Met het verschil dat voor de bestrijding van dat on gedierte betaald moet worden. „Bij de drogisterijen zijn daar tegen allerlei middeltjes tegen te koop". De heer Ezendam vindt dat de bewoners zelf van alles tegen ratten en ander ongedierte kun nen doen. „Neem nou de ratten, als men ervoor zorgt dat er geen gaten in de vloer komen, en er geen mankementen aan de riolering zijn, heeft men ner gens last van. ,De meeste klachten komen uit de binnen stad, hoewel die langzaam gaan afnemen omdat veel mensen uit de binnenstad trekken, en ge restaureerde huizen meestal be tonnen vloeren hebben. Wanneer we de heer 't Hart mo gen geloven ds er voor de men sen die uit de binnenstad trek ken en eindelijk van ratten ver schoond denken te blijven in hun n'reuwe huiizen altijd nog de mogelijkheid een rat als huis dier te nemen. „Het zijn echt heel gemakkelijke huisdieren. Ze eten alles en zijn te dresse ren. Een vriend van mij neemt zijn rat altijd mee op vakantie, 's Morgens laat hij hem uit en als hij 's avonds zijn naam noemt komt de rat onmiddellijk tevoorschijn". De heer 't Hart kan nog veel meer verhalen vertellen over ratten, die als huisdieren gehou den worden. Toch ziet hij wel als nadeel, dat ratten zo ge makkelijk ziekten overbrengen. „Ook al zijn tamme ratten ge zuiverd van de meeste ziekte kiemen, het kan voorkomen dat zij een bepaalde longziekte heb ben die kinderen blijvend kun nen overnemen. Maar het is ook zo dat honden en katten ziekten, zoals katten toxoplasmose en honden teken kunnen overbren gen." Het is grappig te zien hoe de heer 't Hart met „zrijn" ratten om springt, tijdens het maken van de foto waren zij nogal ballorig tot hij er wat vrouwtjes bijhaal de, toen waren zij niet meer weg te slaan van de plaats waar de vrouwtjes zaten. „Ze zijn enorm gevoelig voor „sex"; Dat moet ook wel als men be denkt dat onder gunstige om standigheden er zo'n 100 jonge ratjes per jaar bij-komen. „De ratten hier gebruiken we al leen om hun gedragingen te tes ten, maar in het Academisch ziekenhuis worden er erg veel proeven mee gedaan." De rat is daarvoor het dier bij uitstek omdat het zeer intelligent is. het alles eet en zich zeer snel voortplant. De heer 't Hart ds met zijn huisdie ren al even in de vorige Vuist geweest. Hedenavond komt hij weer omdat er de eerste keer maar drie minuten voor hem en de heer Dienske overbleven. „Daardoor is het eigenlijk een beetje de mist in gegaan." De reden dat Willem Duys hem voor de camera haalde was de film „Willard", die enkele we ken geleden in Nederland Ir» première is gegaand Dit is de film waarin een legioen afschu welijke ratten op bevel van „hun baas" verschillende mensen te lijf gaat. „Het is duidelijk te zien dat de aanvallen trucopna men zijn, maar het ls wel mo gelijk de dieren zover te bren gen dat zij op bevel iemand te Lijf gaan. „De methode die bij de film gevolgd ls, is waar schijnlijk die met stroom. „Rat ten zijn bijvoorbeeld gevoelig voor straf, als je ze bijvoor beeld even onder stroom zet ter wijl je een persoon laat ver schijnen en je herhaalt dit enke le malen dan vliegen ze die man wel aan. Om ze daarna tot bijten te brengen is een kleine stap." Liesbeth Vogels (EIDEN Er was eens een auto. Een Ckroën-DS; zo een, die iedereen door vormgeving, snelheid en prijsklasse ontzag inboezemt. De eigenaar 'ging ermee op vakantie. Naar Spanje. Maar ver der dan de Hoge Rijndijk in Leiden kwam hij niet. Gelukkig raakte hij daar betrokken bij een kleine botsing. Een kort gekraak en het voertuig bestond uit twee helften. De automobilist, die door langdurig poetsen de zwakheden van zijn trotse bezit precies kende, bleek als extra voor zorg voor zijn vakantiereis een paar houten balk jes onder de vloer geschroefd te hebben om er een breuk in het zelfdragende chassis mee te krammen. len moet er niet aan denken, (t« Wat er gebeurd zou zijn, als de !kenfra wagen bij hoge snelheid uit el- kaar gevlogen zou zijn. Mis schien was alleen de bestuurder uTk keriom het leven gekomen, mis schien ook had hij anderen zijn ondergang meegesleept. En i^toch is het ware verhaal dure DS maar één voorbeeld uit vele, van een voertuig dat al geruime ^tijd als een tijdbom door het' verkeer raast, klaar te exploderen, skerk 1751—2185 KENIIAL )t 12 schilder 18.30-30.0 dasoll.ik? klas: 15.00 .30 s «•Hj Jaar gees j patiënten k 5 en Ipatiënten !ac van 1 half 7 tof Het is spijtig het te moeten vast stellen maar de recente maatre- -gelen waardoor minister Drees jr. de verkeersbandjir tracht in te dammen, maken het autorij den voor velen zo duui dat het onderhoud van het wagenpark neigt steeds verder „achterstal lig" te worden. Dat is mede de achtergrond van de actie, die de politie landelijk houdt onder het motto: „Laat u niet bij de (k)neus nemen". De actie 'is gericht tegen de Raadslid Hazersivoude: HAZERSWOUDE Hazers- u'oudes SGP-raadslid L. J. Matze (foto) is het niet eens met de door zijn collega's vastgestelde kapverordening. Hierin staat onder meer op genomen, dat men ter plaat se niet zo maar een boom mag vellen. Burgemeester en wethouders kunnen hier voor een vergunning geven: populieren en wilgen (z.g. ..snelgroeiers") mag men vellen zonder vergunning. Raadslid Matze is ..geval len" over één bepaling in de verordening: wie wél ..be schermde" bomen kapt zon der vergunning, kan de nor indraaien, hoogstens twee maanden lang. En dat vindt Matze, die zich ook best kan voorstellen dat zijn plaatsge noten hinder ondervinden van zeer hoge bomen en tot velling willen overgaan, te gek. ..Wanneer ik die veror dening had goedgekeurd, zou het mijn schuld kunnen zijn, dat iemand twee maanden de cel indraait. Dat noem ik opdringen van de machtspo sitie". „kneusjes" in het verkeer maar in eerste instantie heelt de poli tie - op 23 maart j.l. - een globale controle uitgevoerd op de ban den van geparkeerde auto's. Wagens waarvan de banden niet in orde bleken, werden voorzien van een „advies": „De aange kruiste banden zijn duidelijk niet in orde. Laat u ook de an dere banden eens bekijken. Er komt binnenkort een extra-con trole. We bekeken nu alleen Uw banden. Straks ook de rest. Zorg, dat Uw auto in orde is". In het hele land werden 195.777 auto's gecontroleerd; op 12.107 daarvan werd een adv es ach tergelaten. In de kring Zuid-Hol land 1 (Den Haag e. o.), waar onder Leiden ressorteert, wer den van de 23.673 wagens er 1.549 met een folder versierd. In Leiden zelf inspecleerde de poli tie 1.283 auto's. 81 daarvan ston den op slechte banden. „Straks" controleert de politie niet alléén de banden van de auto's. Wanneer „straks" is, moet geheim blijven. Maar de politie van Leiden maakt er geen geheim van, dat ze straf zal optreden. Op dc eerste plaats tegen „mislukt straat- meubilair". Dot zijn wagens, die in niet rijklare staat langs de openbare weg staan. De poli tie hanteert daartoe art. 21 van de A.P.V., dat verbiedt „tenzij met schriftelijke vergunning van B. en W„ een voertuig op de openbare weg te doen of te laten staan". met het doel dit te verhandelen, te verhuren, reclame te maken of „terwijl daaraan andere dan geringe herstel- of onderhoudswerk zaamheden worden verricht" of (ild 2) „een voertuig dat niet in rijklare staat verkeert, langer dan twee achtereenvol gende dagen op de openbare weg te doeD of te laten stil staan". „Och", zegt inspecteur R. Erenst, „die twee dagen, daar zijn we echt wel soepel mee. Als ie- mans op een onderdeel moet wachten of zo, dat gaat er eens een week mee heen. I In 1970 werden in Leiden 847 i wrakken weggesleept; in 1971 i 1.098 en in het eerste kwartaal van 1972 al 304. „Toch kan je I een onbeheerd staande auto niet Jubilerende zusters op Sancta Maria NOORDWIJK In het psychia trisch ziekenhuis „Sancta Ma ria" te Noordwijk zijn twee jubi- laressen gehuldigd. Zuster Benignus was veertig jaar aan het ziekenhuis verbonden. Daarvan was zij achttien jaar werkzaam op dc boerderij, een gelijk aantal jaren werkte zij in de verpleging en de laatste vier jaar draagt Zr. Benignus als kosteres de zorg voor alles wat met dc eredienst in de kapel te maken heeft. Als „boerin" kon zij concurreren met de beste in het karnen van melk, het maken van boter en het verzorgen van de kippen. Kraakhelder was zij, zelfs op de varkensstal, merkte één der sprekers op. Mej. Horsthuis, die een kwart eeuw aan het ziekenhuis verbonden is, neemt daar als hoofd van de per soneelsadministratie een voorna me plaats in. Vele jaren was zij dc vertrouwensvrouw en vraag baak in het verpleegstcrshuis, te vens secretaresse van dc direc tie en receptioniste, daarna was zij belast mot de centrale loon administratie in 't hoofdgebouw, en de laatste zes jaar bekleedt zij haar tegenwoordige functie. De jubilaressen werden toegespro ken door de economisch direc teur dr. J. W. Wiertz, door dc personeelschef, de heer D. C. C. Luyendijk, die tevens fungeerde als ceremoniemeester op de zeer druk bezochte receptie, door dc voorzitter van de personeelsver eniging de heer H. W. van Kem pen en door deken-rector K. J. M. Tcrvooren. Het bleef niet bij woorden alleen. Bloemen en ge schenken waren even zovele blij ken van sympathie en waarde ring. Met wat latjes, glaswol en tectyl was de bodem van deze Renault-4 „gerepareerd". De eigenaar begreep niet, dat de Leidse politie niet enthousiast was over zijn proeve van handvaardigheid. zomaar wegslepen: je moet eerst de eigenaar opzoeken en hem vragen, of hij nog prijs stelt op de auto of dat hij een afstandsverklaring wil teke nen". Bij de komende actie wordt scherp gelet op de categorie van „wrakken, die we rijdend van de weg plukken". Het per centage daarvan ligt aanzienlijk lager maar er doen zich dan wel eens frappante staaltjes voor". En de heer Erenst ver telt het verhaal van een contro le zwaar vervoer, waarbij een vrachtwagenchauffeur met dui delijke tegenzin voldeed aan het verzoek om even op dt rem te trappen. Maar toen hij het deed. spoot hij de politieman, dit onder de wagen lag, onder de remolie. Tussen aprl en no- verpber 1970 werden 288 vracht en bestelwagens in Leiden aan de tand gevoeld. 39 etvan ver toonden technische mankemen ten. „Het effect van onze con troles is nu duidelijk merk baar", zegt de heer Erenst, „Ik heb de indruk, dat zwaar ver voer waar iets mankeert, buiten Leiden om gaot". Het is wel moeilijk, stalling voor een geconfiskeerde vrachtwagen .combinatie' te vinden. „Maar", zegt de inspecteur, „al., je een wagen in beslag neemt, moet het niet bij een dreigement blij ven". Een derde categorie wagens, die de politie bij de komende con troles scherp in de gater houdt, is die van de redelijk nieuwe exemplaren, die bij een botsing ineens total loss raken. „Dat zijn er erg veel". Het ker.tenbe- wijs wordt ingenomen om mis bruik ervan te voorkomen. En als de eigenaar het terug wil hebben, zal hij zijn wagen eerst door de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Den Haag moe ten laten testen. VALKENBURG De suggestie van de werkgroep Valkenburg Bulletin om het publiek tijdens raadsvergaderingen de gelegen- heid te geven zich in het debat te mengen is door de raad met algemene stemmen verworpen. Men volgde daarmee het advies van B en W, die ook al unaniem niets voelden voor deze vorm van inspraak. Het christelijk historische raads lid Schipper legde namens de raad uit waarom het idee niet verwezenlijkt kon worden. Hij vond het een bewuste poging om op ondemocratische wijze vloed te krijgen op het bestuur van de gemeente. Volgens de heer Schipper beslaat er bij de Valkenburgse bcvolkmg geen be hoefte aan deze vorm van gade-ren en gaat het slechts om de werkgroep zelf. De heer Schipper zei dat de kans op contact met het gemeentebe stuur in c-cn kleine gemeente als Valkenburg groot genoeg is. r Bodegraven Op donder dagavond 13 april wordt dei laatste van een serie burger- 7aalconcerten gehouden. Deze avond zal verzorgd worden door het Utrechts Blaaskwintet bestaande uit Karin Kwant, John Schreu- der, Wim Vink, Anton Fran ken en Joost Westerveld. HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse tafeltennisvereni ging Avanti organiseert zaJ terdagavond 8 april, vanaf acht uur, in het Michelshuis een feestelijke bijeenkomst. Aanleiding hiertoe vormt het feit, dat de vereniging in 1971 tien jaar bestond. Daar- om zal een uit de leden ge vormd cabaretgroepje een ontreden ten beste geven tij dens deze bijeenkomst. Tij' dens een In het Rotterdams tafeltenniscentrum gehouden toernooi, waaraan Neder lands zeven sterkste jeugd' verenigingen (op VDO na) deelnamen, kwam Avanti's tiental met de „toekomst" aan de tafel. Opzet van het Avanti-bestuur: de jongeren moeten routine gaan opdoen in het grotere toernooiwerk. Avanti moest derhalve wat de prestaties betreft genoe gen nemen met de zesde plaats... NOORDWIJK De onlang! in hotel-rest. Royal te Noord' wijk opgerichte afdeling van de Land- en Tuinbouw Vrou wen (LTV) gaat actief ver der met haar voorlichtings- werk. De afdeling beoogt geen theekransje te zijn. doch zich in te zetten voor de ontwikkeling en vorming van de vroilw, Dames van jong tot niet meer zo jong, kunnen van de LTV-Noord- wijk lid worden. Maandag, 10 april a.s. wordt in .Royal" wederom een bij eenkomst gehouden. Mej. Greet Tromp, cconomisch-so- ciaal-huishoudelijk voorlicht ster van de LTV zal deze avond verzorgen. Zij zal dia's laten zien van verschil lende woningen, zowel van de buiten- als de binnenzijde. mee. Aanvang 8 uur. VOORHOUT - Maandag avond zal in de BNS te Voor hout weer een zogenaamde Korenavond worden gehou den voor alle dames- en he renkoren vnn de „Bollen streek". Aanvang 20.00 u. Het programma is als volgt: Het eerste deel van de avond worden diverse liederen doorgezongen of ingestudeerd o.l.v. kapelaan R. M. Kuy- pers uit Sassenheim. Daarna pauze' waarna men rond 21.30 (uiterlijk sluit met een Eucharistieviering, waarin de diverse liederen (Neder landse en Latijnse) hun plnats hebben. Bent u geen zanger of zange res. maar heeft u wel inte resse voor kerkmuziek en wilt u graag de eucharistie viering meemaken, dan bent u van harte welkom. Warmond Op vrijdag 7 april worden er in ,,Ut Sloe- ten geboren gebrach-ppplppOp pie" vanaf 20.00 ur platen 'en gehoren gebracht uit de vette jaren: 1945-1970. Deze gouwe ouwen worden gepre senteerd door dee-jce „Mek- tsjies". Leden (gratis) en piet-leden (een gulden) kun nen onder meer luisteren naar Little Richard. Jerry Lee Lewis, Fats Domino, Toi Rix, Zwarte Riek, Beat les en Stones. WASSENAAR Dc UW afdeling Wassenaar heeft ten behoeve van bejaarden en chronisch zieken (ook kinde ren) een puzzle-uitleencollec- tie samengesteld. De legpuz zels worden h 25 cent uitge leend. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door me vrouw J. Fabriek-Willemier, Hoflann 30. tel. 3121. ZEVENHOVEN Zaterdag 15 april a.s. 's avonds om 19.00 uur is er een jongorenmis in -Ie parochiekerk van Zeven hoven. Deze viering zal in voorgaan pater W. Happcl uit Rotterdam. 7EVENHOVEN - Op vrijdag 14 april en zaterdag 15 april wordt er een grote bozanr ge houden in het dorpshuis ten bale van de meubilering van de nieuwe voetbolcantine van S.V. Zevenhoven, voor de r.k. kerk en voor het be jaardencomité. Dg bazaar is geopend op vrijdag 14 april vnn: 19.00 uur tot 12.00 uur. Op zaterdag 15 april: van 14.00 uur tot 12.00 uur. ZEVENHOVEN De Christe lijke Zangvereniging „Laus Deo" onder leiding van de heer D. Verzaal, geeft zater- dug con uitvoering in het Dorpshuis „Het Trefpunt". Medewerking verleent het kinderkoor „Klein Laus Deo" en het toneelgezelschap St. Jan". Dc ,,St. Janclub" zal opvoeren het toneelstuk „Oom Albert op Huwelijks reis" een vrolijk spel in dri«> bedrijven, door Gerard v. Dijk, Entreeprijs Is 3.— kinderen beneden de 14 jaai half geld. Aanvang 19.45 uuiy ZOETER WOUD E - Dl Hoogeveense taxi-onderne mcr A. Knegt, bekend val zijn akties tegen de Pinki ster-gemccntc, gaat zich vea tigen in Zoeterwoude-dorp Zijn bedrijf komt in Dorps straat 2a.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5