met vergelijkend -EEG-onderzoek onder groep Leidse scholieren Vogel wijk-jeugd in de weer voor Bos Nieuweroord Jeursen blijft voorlopig ook in Voorschoten Spanjaardsbrug tijdelijk dicht LEIDERDORP BOUWT EEN JEUGDCENTRUM Na veel rsigehoom... Herindeling straten in „Noord": lopen op de kleine steentjes Eind april acties voor ontbrekende 10 procent LW,; J J DAG 7 APRIL 1972 LEIDSE COURANT (Van een onzer redacteuren) loore- JIDEN In het Nederlands In- (lituut voor Praeventieve Ge in leeskunde TNO aan de Wasse- iaarseweg is bij wijze van en op basis van vrijwillig heid een verkennend onder- weg |oek begonnen, waarbij een be merkt aantal scholieren betrok- [en is. Het betreft een zoge- laamd „elektro-encefalografisch jnderzoek" (afgekort: EEG-on- Jerzoek), verricht bij negen en tien-jarige jongens die een Leid- >e LOM-school bezoeken, in ver gelijking met een groep jongens fan een GLO-school. De werk groep, die met deze taak belast |5. noemt dit onderzoek „vinger- »efeningen" die in de toekomst üojl larig verwachten, op een fktro-encefalografisch onder- wilgioek is een routineprocedure, |ie rond 1940 klinisch en polikli nisch is ingeburgerd. Zo werden h 1969 in Nederland circa |40.000 EEG's afgenomen. Het eet lulpiniddel voor ^herkennen van J stofwisselings stoornissen van centrale EEG-registratie zal te zijner tijd een computerprogramma gebruikt worden. De aanwezig heid van deskundige mankracht en apparatuur in Leiden is de belangrijkste reden, dat in dit schooldistrict het proefonder zoek is ingeleid. Reeds eerder leverde bijvoorbeeld vrijwillig deelnemende schooljeugd van de gemeente Tiel en Culemborg belangrijke gegevens voor de waarde van de fluoridering van het drinkwater voor het gaaf houden van het gebit. Ook in Leiden heeft het onderzoekteam bij de ouders van de betrokken kinderen veel medewerking ge vonden. Het mag niet uitgeslo ten geacht worden, dat in de toekomst de EEG-registratie voor bepaalde schoolkinderen als een wenselijk onderdeel van het schoolgeneeskundig en/of sportgeneeskundig onderzoek zal worden gezien. De werkgroep in het NIPG/TNO is onlangs haar proefonderzoek begonnen na voorafgaand over leg met de gemeentelijke in spectie van het lager onderwijs, de leiding van de schooladvies dienst en de G.G. en G. D. te Leiden. De uitslag zal door een beoordelend EEG-specialist aan huisarts en schoolarts doorgege ven worden. Te verwachten valt, dat dit slechts bij grote uitzondering tot een aanvullend advies zal leiden. Het onderzoek is volkomen pijnloos en wordt door de kinderen niet als onaangenaam ervaren. Op de foto: een ontspannen op een rustbed liggend schoolkind tijdens de EEG-registratie. Met de gehele proce- duere, de voorbereiding inbegrepen, is ongeveer een uur gemoeid. (Foto: P. de Blocq van Scheltinga). LEIDEN Cabaretier Seth Gaaikema komt donderdag 13 april a.s. in de Leidse Stadsgehoorzaal met ,,Seth dubbel-op". Het is een bloemlezing van de hoogtepunten van zijn shows „Tien Mil joen Geboden" en „En ik, zei Seth". Naast Gaaikema, de Blue Diamonds en Trio Henk van Dijk, bestaande uit Henk van Dijk, Jan IJpema en Frans Drabe, zal aan deze show meewerken de cabaretière Marijke Philips. zenuwstelsel ïzetUng^EG is een op papier in de 1 form van golflijntjes vastgeleg- le afspiegeling van elektrische ferschijnselen, die de stofwisse- ing van de hersenen begelei- len. Men verkrijgt deze golflijn- Jjes door de aan de intacte loofdhuid meetbare spannings veranderingen meer dan dui- jendvoudig te versterken en via [schrijvertjes" op een voortbe wegende papierstrook vast te jtggen. Over het algemeen be- bekend is het elektro-cardio- m (ECG), dat een vergelijk- registratie is van de elek- :che verschijnselen van' de tspierwerking. atuurgegevens, voornamelijk !t het buitenland afkomstig, ge- aanwijzingen dat gericht !EG-onderzoek, naast andere men van onderzoek, een ilpmiddel kan zijn voor het ":ennen van stoornissen in it centrale zenuwstelsel. Met in de Verenigde Staten en •land wordt het EEG-onder- reeds op ruimere schaal epast in het aanvankelijke .erzoek van kinderen met mode^rmoeiiijkheden en/of aan- ichtsstoomissen. De bijdrage, het EEG-onderzoek kan ge- bij het klassificeren van ll(feerstoornissen en/of gedrags stoornissen wordt door minder- Taaldeskundigen overschat. thans te Leiden ingezette on- :oek kan als een aanloop •den gezien om deze.bijdrage ilek. 23.fi de toekomst beter te bepalen. >or de verwerking van de LEIDEN De Atletiek Ver eniging Leiden organiseert za terdag een puzzelrit op de fiets. De deelnemers starten op de Sintelbaan in de Leidse Hout om 14.00 uur. Inschrij ving vanaf 12.00 uur op de Sintelbaan. LEIDEN De Nederlandse Dans Organisatie organiseert zondag 9 en 16 april de dam kampioenschappen in de Stadsgehoorzaal, aanvang 11 Personeel nam afscheid van mr. Leembruggen LEIDEN In de kantine van het bedrijf aan de (Langegracht heeft het personeel van N.V. Sa- jetfabrieken Clos en Leembrug gen gisteren afscheid genomen van directeur mr. C. J. Leem bruggen, <Me eind van deze maand aftreedt. Bij die gelegenheid werd onder andere het woord gevoerd door directeur A. R. v.d. Heijden en de heren C. Kwaadgras (na mens de staf) en W. Tegelaar (namens het fabriekspersoneel). Centraal stond daarbij de lange tijd dat de heer Leembruggen directeur is geweest. In 1929 kwam hij in het familiebedrijf, vijf jaar later werd hij direc teur. Namens het personeel kreeg de heer Leembruggen met zijn echtgenote een reis naar Amerika aangeboden. Mr. Leembruggen blijft als gedele geerd commissaris aan het be drijf verbonden. Middenstand Voorschoten wil actie voor zwembad (ORSCHOTEN De Algemene Winkeliersvereniging Voorschoten heeft tijdens een bestuursvergadering besloten in de komende baanden tezamen met het bestuur van de Stichting Recreatiebad [Voorschoten tot een plaatselijke actie te komen ten bate van een i zwembad. Van de financiële inbreng van de burgerij zal het onder meer af hangen of het zwembad enige extra luxe, zoals sauna en res taurant, minigolf of bowling kar krijgen. Zodra de voorstellen met de eise voor het zwembad de gemeentt raad gepasseerd zijn. zal d( Stichting een maquette laten ver vaardigen en hoewel de Stichtin reeds vele financiële teleurstel lingen heeft moeten ondervinden de laatste twee jaren, verwach! thans de Stichting de huidige 45.000,— binnen enige maanden te kunnen vergroten tot 100.000. Die financiële ton bijeen ge bracht door de burgerij kan won deren doen bij het bedrag van twee h drie miljoen gulden nodig voor het kale zwembad. 10.03 M' O ifybEN De Steenstraat moet gezellig worden. Ze is nu „blinde darm" van het tgangersgebied. In afwach- l van de verwezenlijking van romen over terrasjes en ande- uitmonsteringen die het uit- d-nctuedtaande leven nog attractiever overzi(Nkullen maken, heeft de gemeen- fprogrSPlantsoenendienst er gis- rs); 16-teren de eerste boompjes ge- istmuzldkiaftt. Eén moet nu eenmaal de nf" iT;eerstc zijn. En aan de gemeente 'tol het niet liggen. LEIDEN Met ingang van dinsdag aanstaande zal ook in het postkantoor aan het Bevrijdingsplein een spe ciaal loket zijn, waaraan zo- merzegels en eerstedag en- veloppes e.d. worden ver kocht. Tot vrijdag 21 april. VOORSCHOTEN/LEIDEN - Bestuur en eerste elftal van Randstad Sport recipiëren donderdag 13 april van 20.30 tot 22.00 uur in de Gouden Leeuw ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap in de 1ste klasse van de KNVB afd. Leiden. LEIDEN De Vogelwijk werkt aan zijn eigen bos. Onder toe zicht van iemand van de ge meentelijke Plantsoenendienst hebben enkele dames en een paar dozijn kinderen het Bos van Nieuweroord de laatste da gen van papier en afval ont daan, takken en vuil uit de slo ten gehaald, een pad aangelegd. Gistermiddag plantten zij er 100 Amerikaanse eiken, als laatste van ruim 200 jonge boompjes, die het bos opnieuw tot een bos moeten maken. Het Bos van Nieuweroord, gele gen tussen Wassenaarseweg en Blauwe Vogelweg, raakte na de bouw van het zusterhuis voor het Academisch Ziekenhuis in discrediet. Het was een mooi bos met opgaand hout en onder begroeiing maar het werd ver nield door de jeugd, die er, bij voorbeeld, tijdens de „Crocus- vakantie" voor een waarde van naar (officiële) schatting 20.000 aan bomen omhakte of Voor de kinderen van de Vogelwijk ernstig beschadigde. De boot was het gisteren pas „Boom- was voor enkele bewoners van plantdag". de Vogelwijk pas goed aan, toen ze een paar jongens tussen tien wat betreft het behoud van het en zestien jaar betrapten die er Bos van Nieuweroord niet erg een hut gebouwd hadden, waar- positief. in ze een nachtfeest wilden hou- Zij hebben daarom een bijeen den. komst gehouden met wijkagent Er kwam een sociaal werker van Van 't Veer, de heer Gaastra de gemeente aan te pas, wet- chef van de gemeentelijke houder Kret die ook vorig Plantsoenendienst en diens op- jaar al eens te hulp was geroe- zichters Klein en Van Veen. pen en ook de politie, die de Er werd een plan de campagne ouders van de feestgangers ontworpen, dat door de initia- LEIDEN Zondagmorgen cm half twaalf verzorgt The Lord's Folks een eucharistie viering in de kerk van de paters Montfortanen aan het Haagsche Schouw. LEIDEN. De nieuwe verkeers- commissie van het LCC be staat uit de heren: J. Wolf slag. Voorzitter (dir. foto Wolfslag NV). Mr. W. J. M. Kerckhoff (dir. V en D.) J. Th. J. Brummer (bedrijfslei der Peek en Cloppenburg) J. \an Zijp (firmant J. van Zijp en Zn.) C. J. M. Stolwijk (warnecke NV.) P. J. M. Poelman (bedrijfsleider C en A.) VOORSCHOTEN Directeur Jeursen van het snel groeiende Voor- schotense bedrijf In dekens en spreien e.d. spreekt ten stelligste de geruchten tegen dat zijn bedrijf binnenkort Voorschoten gaat verla ten. Het sterk expansieve bedrijf heeft momenteel vier opslag- en produk-1 tieplaatsen in Voorschoten. Toen onlangs de huur van een opslag-1 ruimte werd opgezegd werd elders in de gemeente onderdak ge-i zocht. De gemeente kon geen medewerking verlenen en na een plot- selinge aanbieding week men uit naar Weert, waar inmiddels een fiaal is gevestigd met 10, binnenkort 25 man personeel. In Voorscho-4 ten werkt 60 man. De heer Jeursen op de vraag of het bedrijf in Voorschoten blijft: „Zover ik kan overzien wel. Zeker weten natuur lijk niel. Toen ik vijf jaar geleden begon wist ik ook niet dat ik nu een bedrijf zou hebben met een omzet van 11 miljoen. Het bedrijf groeit en zoals bekend is Voorschoten niet erg industrie-minded". LEIDEN Op de laatste dag van het tweedaags sporttoernooi, dat door de Leidse Politie Sportver eniging ter gelegenheid van haar vijfenveertigste verjaardag werd georganiseerd in de Vijf meihal, zijn gisteren de nationale politie- volleybalkampioenschappen ge speeld. Vijftien herenteams stre den om de hoogste eer. De wed strijden stonden op een bijzon der hoog peil. Ze werden bijge woond door o.a. wethouder me vrouw Den Haan-Groen en de internationale volleybalscheids- rechter, de heer Zilverentand. De spannende finalewedstrijd tussen het team van de politie Maastricht en de ploeg uit Al phen werd in twee sets gewon nen door de Limburgers. Bussum bezette de derde plaats. De Leid se ploeg werd achtste op de ranglijst. In het kader van dit negende lustrum van de LPSV zullen nog tien andere sporteve nementen plaats hebben. Het eerstvolgende is een strandloop op 29 april. LEIDEN Voor krap twee do zijn belanghebbende bewoners heeft de heer Jean Plrct gister avond de plannen toegelicht, die hij voor de gemeente Lelden ge maakt heeft om Marijkestruat en Irenestraat voor voetganger en automobilist wat meer „leef baar" te maken. De hoorzitting was georganiseerd in samen- werking tussen M.C.O., gemeen te en het wijkcomité „Plan Noord". Ook een vertegenwoor diger van de woningbouwvereni ging was aanwezig. Het plan voor de herindeling van andering ook niet alle veran deringen als een verbetering zien. Zo was er iemand, die be ducht was voor het leggen van een „verkeersdrempel" voor zijn deur omdat hij beducht wui voor geluids- cn trillingshinder van afremmende en weer op trekkende auto's. Een dame, die niet enthousiast was over do grote boom voor haar slaapka merraam was bang dat zc met nóg een boom voor haar deur helemaal geen licht meer in huis zou krijgen. Kortom: het was een avondje lopen op de kleine steentjes. het straatprofiel «ai de bewo- Gelukkig hoefd. men niet staande ners tevoren toegezonden, bijeenkomst had voornamelijk tot doel, de mening van de be woners te vernemen. Ze leefden intens mee. Niet alleen bij het herkennen van straatbeelden of personen op de dia's, die ter verduidelijking werden ver toond. Ook in hun reacties op de voorgestelde situatie gaven ze te kennen, dat het wonen in hun straten hun zaak is en dat ze hoewel in genen dele tegen ver- .ernstig onderhield". De Vogelwijkbewoners, die het „feest" verstoord hadden voel den zich door al dat rumoer wat bezwaard want het resul taat van hun stappen was voor tiefneemsters met hun kinderen aanvankelijk op de zaterdag middagen werd uitgevoerd: het bos werd van alle losse vuil ontdaan. Zo gauw als de paas vakantie aanbrak kregen de werkers hulp van schoolkinde ren uit de buurt. De Plantsoe nendienst zorgde voor materiaal en gereedschap en voor ruim tweehonderd boompjes. Er werd een pad aangelegd, waarvoor vier vrachtwagens zand ver sleept moesten worden. Moeders en kinderen werkten zich in het zweet. En gistermiddag gingen de laatste honderd boompjes de grond in. En waarom? Een van de fanatiek werkende kinderen gaf als re den: „Ja, hé, ik mijn eigen bos niet verpesten!" En als alle kinderen en volwassenen van de Vogelwijk er nu zo over gaan denken, dan heeft de actie van de buurtjeugd tenminste succes gehad. LEIDEN Dit zijn Els-Ingeborg Smits en Wim de Meijer. Ze zijn de hoofdrolspelers in „There sa", dat dinsdag aanstaande door Het Amsterdams Toneel wordt gespeeld in het LAK-theater; aanvang 20.15 uur. Theresa is een gekwetste en kwetsbaar gebleven vrouw, alleen in haar flat in Rome. Zij werd verlaten doc haar man Lorenzo en de obsessie van de afwezige achter volgt haar. De onderwerping van Theresa aan de mythe van haar enige liefde en haar mach teloosheid tegenover de realiteit, .jagen haar naar een totale vereenzaming. Zij dreigt met zelfmoord, maar een verwarrende ontknoping leidt tenslotte tot een heel ander, zij het wel triest en bitter einde. In de week van 10 tot 17 april zal het verkeer dat over de brug komt daarom genoegen moeten nemen met een halve rijbaan. In de tijd, die Provinciale Waterstaat voor het karwei heeft uitgetrokken, zul len tijdelijke verkeerslichten de doorstroming van het verkeer rege len. In de week na 17 april in de avond en nacht van 17 op 18, 18 cn 19 en indien nodig van 19 op 20 april wordt het werk voltooid. De Spanjaardsbrug wordt dan tussen zeven uur 's avonds en 6 uur 's ochtends voor alle verkeer afgesloten. Tijdens deze afsluiting wordt het verkeer via de Sumatrastraat en de Willem de Zwijgerlaan om geleid. de vergadering tot besluiten te komen want de heer A. Boelens, chef van de afdeling bestratin gen, deelde mede dat de SLF, de gas- en lichtleidingen en de lantaurnpalen die van kort nu de oorlog dataren imoet vervan gen, dat de LDM de waterlei dingen moet vernieuwen en de Plantsoenendienst niet de zeker heid kon geven of de nodige bo men op korte termijn geplant kunnen worden. De diensten •moeten na elkaar „de grond in" en zonder boombeplanting zou de straat meteen od tot een ra cebaan worden. Die omstandigheid opende de mo gelijkheid voor nader contact tussen plannenmakers en bewo ners: per slot van rekening gaat het om de straat waarin zij moeten leven. LEIDEN - De Leidse Smalfilm Liga geeft op 14 april een reprise van dc jubi leumfilm 1972 In de Rijnland- flat. LEIDERDORP De Sima- vi (directe medische hulp in dc tropen) zal van 10 tot 15 april een collecte houden in Leiderdorp. LEIDEN - Het Friese ge- zeischap „Fryslnn" houdt op 14 april een Jaarvergadering in de Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19, aanvang 20 uur. Na afloop is er een Bingo-feest. LEIDERDORP Het jeugdwerk j in Leiderdorp barst uit het club huis aan de Lindenlaan 12a. j Daarom zal een nieuw jeugd- i centrum gebouwd worden op het terrein naast de Rooms-Ka- tholieke noodkerk aan dc Gaar- meesterstraat. Officieus heeft het ministerie van CRM reeds toestemming gegeven voor de bouw. Op 28, 29 en 30 april kunnen de Leiderdorpers afscheid nemen I van het oude clubhuis. Dan wordt het winterseizoen afgeslo ten met een aantal gezellige ac tiviteiten. Gedurende deze drie dagen is er een tentoonstelling van de resultaten van de ver schillende clubs. Bovendien s.aan er poppenkastvoorstellin gen, filmpjes, een lampiontocht, een boekenmarkt, hippe stoelen- verkoop en een barbecue op het programma. In de Linde* aan draalen per seize..'even clubs voor de lagere school-jeug I en nog eens zes voor oudere jonge ren. Het werk wordt tot nu toe gedaan door allemaal vrijwilli gers. In verband met de subsi die wordt er per 1 juli echter een beroepskracht aangesteld. Dan zal er een grootscheepse campagne losbarsten in Leider dorp. Het nieuwe jeugdcentrum wordt namelijk voor negentig ptneent gesubsidieerd door CRM cn de gemeente. De overi ge tien procent moet het jeugd werk zelf opbrengen en daar voor is de inzet vun heel Leider dorp nodig.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3