Pr :r< Glenn Miller orchestra El Skol spreekt uw taal. Proeft maar. Moeilijk mannetje neemt vastere vormen aan in Herenleed deel II Hou het scherm in 't oog Sandra en Andres veël gevraagd in het buitenland T™ 24§© TERUGBLIK N. geli PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 APRIL 197LIJDAG Na Herenleed I, vorig jaar de cember op de AVRO-tv, bleek ons land een eigen tv- produktie rijker te zijn ge worden met een gehetl eigen signatuur. Het manifesteerde zich in elk geval als omstre den, zowel in de pers als in de geschreven reacties van kijkers. Het was balt om half voor en tegen, vergul- zing lijnrecht tegenover vic torie. Het is ook een beetje moeilijk mannetje, dat om de aandacht vraagt, een meewarig, melancholiek, maar bepaald niet mistroos tig mannetje, soms een tikje wrevelig, meestal verwon derd over de absurde dingen des levens, al roept hij deze door persoonlijke repliek en reactie wel vaak zelt op. En dan nu vanavond Herenleed II. De maker van dit mannetje, Cherry Duyns, Haagse Post- redacteur, tevens sprekend namens tekstschrijver Frank Palmer: „Het mannetje (Ton Lensink) is een verle gen, lief, aardig mannetje. Bij de kijker moet er een soort herkenning ontstaan. Tom Poes en de Peanuts hebben ook tijd nodig gehad om geaccepteerd te worden. Laat dan niet direct iedereen er gillend mee weglopen, het is goed dat voor de tv ook dit soort dingen kan worden gedaan. Het mannetje beant woordt aan onze verwachtin gen. Het ziet er uit zoals we het ons gedacht hadden, toen het idee ervoor ontstond. De wederwaardigheden rond het mannetje bevatten geen clou. Het gaat ons vooral om de sfeer, die in tekst cn beel den tegelijk wordt opgeroe pen. Voor de begeleidende muziekjes van het kwartet van Jules de long kiezen we ook altijd iets romantisch, Bruckner of Schumann. La ter is regisseur Hank Onrust erbij gekomen. Die was van meet af in voor dit manne- je". Na Herenleed I heeft het man netje overigens wel even op zich laten wachten, een maand of vier. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, die alle zijn terug te voeren op de constatering dat bij de Nederlandse tv veelal gegroeid moet worden met te korte riemen. De eer ste aflevering bevatte een reeks losse schetsen, een tik je van de hak op de tak; de tweede aflevering biedt qua stemming al een grotere een heid; en de thans onderhan den derde aflevering is ge bouwd op één thema, nl. rei- Aanvoelen Hank Onrust: „Ook onder onze handen heeft het mannetje moeten groeien. Maar zoveel is zeker, nu en in de toe komst moet je er als kijker niet met je verstana, met ontledende nuchterheid te genover gaan zitten. Sensibe le, gevoelige mensen blijken het meest in te zijn voor dit programma. Heel opvallend is bijvoorbeeld dat we de meest gunstige reacties kre gen van de jonge tieners. Daar staan volwassenen te genover, di eer boos om wor den. En toch zitten er in het hele Herenleed geen onver togen woord, geen blootscè nes of verwerpelijke taai accenten. Wij werken niet met een uitsmijter of een ati-climax. Het absurde zit in de situaties zelf, in de rechtlijnigheid van reageren van het mannetje en de men sen om hem heen. Je moet het aanvoelen, anders gaat het inderdaad aan je voorbij. Het is zo moeilijk onder woorden te brengen". Neem de volgende scène: op de Hoge Veluwe op een zandverstuiving komt het mannetje een lotgenoot tegen door wie hij wordt begroet. De voor de hand liggende vraag is: waarom groet u mij? Omdat ik u aardig vindt. Zo praten de twee heertjes recht op elkaar dn en tegelijkertijd langs elkaar heen. Tenslotte nodigt de een de ander uit om op zijn te nen te komen staan. Dit ge beurt, waarna beiden twee- beens het beeld uitbenen. Zo don twee heren, die het er met elkaar over zijn eens ge worden om een eindje met elkaar op te lopen. In Herenleed II staat ons man netje voor een loket achter een lange rij, die hem ver plicht ontiegelijk lang te wachten. Eenvoudig door deze situatie voor lief te ne men ontwikkelt het mannetje zich tot de held van dit ver haaltje. Het is inderdaad niet om bij op je dijen te kletsen, maar voor wie het aanvoelt is de situatie even koddig als herkenbaar. Op het lijf Een nadeel van de eerste afle vering is geweest, dat de ac teurs nog gezocht moesten worden, toen de tekst al ge reed was. Dit leidde tot eni ge stroefheid, die ontlopen werd toen Ton Lensink, Eric van Ingen. Ronnie Bierman, Dick Swidde en Frans de Hond een vast gezelschap gingen vormen voor deze se rie. De tekst kon hun toen direct op het lijf geschreven worden en doordat zij geza menlijk werkten aan het schéppen van de gewenste sfeer groeide deze onder hun vingers als het ware uit tot iets tastbaars, dat in de re gie van Hank Onrust op de kijker moet worden overge bracht. Het mannetje blijft ondanks malaise altijd heer. Daaraan dankt de serie zijn titel: He renleed. Het biedt geen echte satire, maar het mannetje representeert wel wat wij dagelijks allemaal ervaren, al zullen we er andere oplos singen voor zoeken. Hank Onrust: „In een serie als deze spelen decors e.d. ook een belangrijke rol, omdat zij mede het sfeertje bepalen en ook bijdragen tot de over gangen, waardoor er meer lijn in het programma Herenleed is eigenlijk niet goed te plaatsen. De een vindt het mannetje kinder lijk; de ander poëtisch. Hij mijmert hij filosofeert en hij is omstreden. Het minzame mannetje ziet het allemaal met een moeizame glimlach TON OLIEMULLER Dp 5 mei zendt de TROS het programma .We'll meet again" uit. De uitzending staat in het teken van de bevrijding. Op de foto de Engel se zangeres Vera Lynn die, bijgestaan door het Haags Mannenkoor, enkele „evergreens" zal brengen, die zij tijdens de oorlog al zong. (Van onze showredactie) bEN HAAG De vierde plaats in het Eurovisie Songfestival te Edinburgh heeft Sandra en Andres geen windeieren gelegd. Hun liedje Als het om de liefde gaat is overal uitstekend ontvangen. Vanavond staan zij in een optreden voor de Zwitserse tv en op 31 mei maken zij een opname voor de Zweedse tv in Gothenburg. Hieraan zal worden meegewerkt door Harry van Hoof, die als pia nist zal begeleiden, aangezien Sandra en Andres zullen worden bij gestaan door een Zweedse backing-group. /oorts zijn afspraken in de maak voor tournees door de Scandinavi sche landen, die in juni en augustus zullen moeten worden gemaakt. Er staat verder een tournee door Engeland op stapel. Hierover is contact met het Londense agentschap Toby Artists Management. Deze tournee zal op zijn minst tien dagen duren inclusief een optre den voor de tv. Uit landen als Frankrijk, Duitsland en Spanje zijn intussen uitnodigingen binnen. Omdat de TROS ze echter begin mei op het scherm wil brengen en ook de al gemaakte afspraken in ei gen land moeten worden nagekomen worden momenteel de moge lijkheden bekeken. Gesloten tv- uitzending voor artsen UTRECHT (ANP) Vanuit het gebouw van de „Stichting film en wetenschap" te Utrecht is 'n directe kleuren tv-uitzending via een gesloten straalzenderr.et uit gezonden naar de medische fa culteiten te Rotterdam en Lei den en het hoofdkantoor van Merck Sharpe en Dohuic Neder land te Haarlem, leze uitzending was gewijd aan de huisarts en revalidatie. Het tv-experiment was bedoeld om een beter inzicht te krijgen in deze distributiemethodo en voorts om te kunnen beoordelen of deze met name zou zijn te gebruiken bij de nascholing van medici. (ADVERTENTIE) |VDj ïks geperst op Discófocn: HOLLANDSE POPGROEPEN 2 14 Krakers vnn 12 topgroepen als Tee Set. George Baker Selection, After Tea en Q65. Met nummers als She likes weeds, Mama oh mama, A sunnv day in Greece. Stereo, ook mono afspeelbaar, k VROOM DRCESMANN MIES BOUWMAN Televizierring naar Mies Bouwman Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De Televizierring gaat dit jaar naar Mies Bouw man. Naar het oordeel van de jury toonde zij zich de beste tv- persoonlijkheid. Op zaterdag 22 april zal deze ring aan haar worden uitgereikt. Vorig jaar viel het kleinood ten deel aan Willeke Alberti. Zesentwintig jaar geleden op 15 kest o.l.v. Diego Massen, solist december 1944 vloog Glenn Mil- is Rudolf Jansen. Ier van Londen naar het pas be- Ned. I. 22.05 uur. vrijde Parijs, om zich bij zijn befaamde band te voegen. Hij is Mary Tyler MOOre nooit in de Franse hoofdstad Mary wordt door John Corcoran, aangekomen en tot op de dag een zeer goede vriend van Ma- van vandaag weet men nog niet ry's baas Lou Grant, uitgeno- precies wat er met de beroemde digd voor een lunch. Het etentje bandleider is gebeurd. Officieert! blijkt echter vele haken en ogen wordt het vliegtuig nog steeds te hebben, vermist. De bewuste datum Ned. II. 19.05 uur. wordt gezien als het tijdstip waarop de wereld een van zijn Vlieg er niet in populairste orkestleiders ver- In het programma Vlieg er niet in j00r_ worden de kijkers vanavond weer attent gemaakt op de De band werd na Glenn Millers praktijken van oplichters, dood voortgezet door de saxafo- Ned. II. 19.30 uur. nist Tex Beneke en drummer Ray McKinley, maar liep zo nOedjjeSStad slecht dat hij niet lang daarna Worteltje krijgt zakgeld. Hij moet werd opgeheven. Het publiek er alleen wel hard voor werken, bleef echter om de muziek van Zate dag Ned. I 17.00 uur. Glenn Miller vragen. Er werd toen o.l.v, klarinettist Bud- De wind in de wilgen dy de Franco een Miller-orkest Meneer Mol moet het onderspit in elkaar geschroefd. Buddy de delven voor een zeer levendig Franco trekt al geruime tijd paard. Meneer de Rat rekent af door de wereld zonder zelf te met meneer de Pad. spelen maar als leider van een Zaterdag Ned. 117.00 uur. band met musici die pas gebo ren werden toen Glenn Miller al historie was. De AVRO-televisie legde in maart een optreden van deze maand Ned3 II 20.21 uur. brandpunt In het actualiteitenprogramma Brandpunt wordt teruggekomen op de 1 april-grap die onlangs door deze rubriek werd uitge zonden. Ad Langebent had toen een interview met een zekere „kolonel J. Dinkels" voorzitter van het comité „vijf voor twaalf". Er zal bekend gemaakt worden wie de heer Dinkel in werkelijkheid is en hoeveel reacties er zijn binnengekomen. Ned. I 20.21 uur. Bonanza Seth Tabor is vast besloten de krant „de Klaroen" van een oude vriendin van Ben Cart- wright te kopen. Ook al voelt deze mevrouw Manning hier in het getfeel niet voor. Cartwright komt zijn vriendin te hulp. Ned. I 21.15 uur. Mozart In de serie pianoconcerten van Mozart op de late avond het pianoconcert in d K.V. 466 van deze componist, dat stamt uit het jaar 1785. Het werk wordt uitge voerd door het Radio Kameror- Ad Langebent onthult vanavond wie er schuilt achter kolonel Dinkel, de man van de 1 april grap. Wij ijziging commissie voor tv-studie (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSJM Aan de heer J. HILVERSUM Aan de heer J. Kassies te Amsterdam is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de commissie van advies inzake studie-opdrachten op het gebied van de televisie, onder dankbe tuiging van de door hem in deze functie bewezen diensten. Het lid van de commissie, de heer J. W. Rengelink te Hilversum volgt de heer Kassies op als voorzitter. Drs. H. J. A. M. van Haaren te 's-Gravenhagc is be noemd tot lid. Het is de kijkers van de serie Mission Impossible ontgaan, dat de VPRO gisteravond weer bloot op het scherm had. Dit ter inleiding van het satirische spel Sweet Alice van Stanley Eve- ling. Hierin staat een sex-ma- niak tegenover een jong meisje, dat zich tot een bezoek op diens kamer heeft laten verleiden. Tony Haygarth en Ann Hollo- way van The Traverse Works- shop Compagny uit Edinburgh stonden in deze rollen en het was frappant om te zien hoe zij de hysterie van de woordkeus wisten te verdisconteren in hou ding en handeling. Het meisje gaat tenslotte zoals ze gekomen is, nadat ze met haar sptelshe- den de man met de neus heeft gedrukt op zijn onmacht om te willen zijn die hij zou willen zijn. In Amerika via derden, een serie interviews gewijd aan de Ame rikaanse verkiezingen, vielen ook nu weer enkele opvallende uitspraken te noteren: Het Amerikaanse volk is gedemora liseerd, ook al door de uitzicht loze strijd in Vietnam. Amerika heeft er niets te winnen. Ameri ka is aan het ontwaken uit zijn droom, maar toch staan de za ken er niet zo hopeloos voor als in Rusland, waar men het recht van spreken mist. Vooral de re acties bij de Amerikaanse jeugd bieden perspectieven vooor de naaste toekomst van Amerika. In de Zevensprong hebben we het echtpaar Dauphin de 1000 km naar Locarno zien haler», terwijl zij en passant een groo; geldbe drag in de wacht sleepten. Zij blijven het sportief zien en stap pen straks opgewekt de finale binnen. Als gast maakte Heintje op een schimmel zijn opwachting, waarbij hij zijn eerbied voor grijze haren uitdrukte voor overwegend oudere dames een bloemetje toe te stoppen. In de eerste aflevering van de CVK/IKOR-serie over etnische minderheden kregen de Surina- mers kans van dit af te spre ken. Onze economie heeft be lang bij hun aanwezigheid hier, maar hun kinderen vinden het in Suriname leuker, omdat ze daar niet worden uitgescholden. Volwassenen ervaren aai an ders. Zij voelen zich dediscri- mineerd als de plaats naast hen in de tram leeg blijft. De Suri- namers zullen zich hier moeten aanpassen aan hun omgeving, maar dat heeft uiteraard veel te maken met de acceptatie door de oorspronkelijke bewoners van dit land, die evenzeer als de Surinamers Nederlanders zijn. En vanavond volgt In de Fabel tjeskrant de uitslag van het Landjuweel der dieren. Juffrouw Ooievaar heeft zich persoonlijk belast met het sorteren van de meer dan 100.000 brieven, om dat ome Gerrit weinig zin had „om de hele rotzooi uit te zoe ken". De kijkbuiskinderen ver keren njomenteel in grote span ning. Ad. Int. Honderdste voorstelling Promotie (Van onze showredactie) ROTTERDAM De musical Pro motie Promotie met in de hoofdrollen Gerard Cox en Tru dy Labij is intussen alweer aan de 100e voorstelling toe. Deze wordt vanavond gevierd in het Rotterdamse Luxor Theater. Deze musical komt in de ko mende zomer naar Schevenin- gen toe. Kon. bezoek op radio en tv (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NOS-televisie zendt dinsdag 11 april van 11.45 tot 12.45 uur via Nederland I een rechtstreekse reportage in kleur uit van de rijtoer naar en de aankomst op Windsor Castle van het Nederlands koninklijk paar. Verslaggever is Klaasjan Hindriks. Een samenvatting van deze reportage is dezelfde dag te zien van 18.15 tot 18.45 uur, eveneens via Nederland I. Aan het koninklijk bezoek aan Engeland zal voorts door het NOS-jour- naal regelmatig aandacht worden besteed. De NOS-radio zal van de hoogtepunten van het bezoek, dat koningin Juliana en prins Bernhard aan Groot-Brittannië brengen, verslag doen in een aantal rechtstreekse reportages. Bovendien zal in sa menhang met deze reportages een tiental korte documentaires wor den uitgezonden, waarin nader wordt ingegaan op de historische en de huidige betekenis van de plaatsen, die het koninklijk paar in En geland en Schotland bezoekt. De rechtstreekse reportages worden verzorgd door een team van drie verslaggevers, n.l. Jan de Visser en Sibold van Ketel (AVRO) en Jan Zindel (NCRV). De documentaires zijn samengesteld door Leo Nelisscn en Bert van der Zouw, die daarvoor opnamen maakten tij dens een reis van bijna 2 weken door Engeland en Schotland. In het komende winterprogramma brengt de NCRV een bewerking van „Het meisje met de blauwe hoed' van Johan Fabricius op het scherm. In deze scène zien we Daan (Huib Rooymans) in een verliefde om helzing met Betsy (Jenny Arean). (ADVERTENTIE) Titter» TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I EO 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur De kern van de zsi 19.30 uur Philadelphia 20.00 uur Journaal KRO 20.21 uur Brandpunt 21.15 uur Bonanza 22-05 uur Pianoconcerten van Mozart 22-40 uur Journaal NEDERLAND II (Van een o 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur MaryTyler Moore- (IDEN li show gituut vooi 19.30 uur Vlieg er niet in jeeskunde 20.00 uur Journaal iaarseweg 20.21 uur Glenn Miller Orchesfcroef en op 20.50 uur Herenleed leid eer 21.45 uur Voor de vuist weg koek begonr 22.25 uur Uit de kunst tórkt aanta 22.55 uur Journaal jen is. He jaamd „ele jnderzoek" jerzoek), v (en-jarige j LOM-sch elijking mi an een Gl roep, die i noemt di jefeningen" MORGEN NEDERLAND t 10.30 uur Teleac VARA 16.00 uur Journaal o. 16.02 uur Meneer Horatio Kn£n. in elk bel jarig zijn, 17.00 uur Hoedjesstad |jes te verv 17.10 uur Zes kinderen op een kotter iktro-encef; 17.25 uur De wind in de wilgpek is e 17.40 uur Sam Sam lie rond 19- 18.00 uur Teleac pisch is ing 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Coronationstreet 20.00 uur Journaal 20.21 uur Een van de acht 22.10 uur Achter het nieuws 22.30 uur Mannix 23.25 uur Journaal (40.000 EE lulpii NEDERLAND II lierke j stofw stoc 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur De jonkvrouw van Avignon V3B 19.30 uur Door de wereld klini een lied 20.00 uur Journaal 20.21 uur Lieven (tv-spel) 22.25 uur In kleinere t 22.50 uur Ander nieuws special 23.15 uur Journaal RADIO HEDEN zeni: afspiegt lerschijnse Ing van len. Men v jjes door loofdhuid reranderin; [endvoudig schrijvert, HILVERSUM 8.00 (S) I.icht ensemble met rang! ten. Politieke Partijen: 18.19 Uil ding van de Pacifistische Soclall sche Partij. KRO: 18.30 Nleui is;41 Echo. 18.60 Verkenning, li Marktberichten 19.00 (S) AU-dll muzikale talentenjacht. 20.0" woord op uw sehrljven. zoekplatenprogramma. 22 Cursief: cabarelprogramir Overweging. 22.30 Nieuws. Haag vandaag. 22.50 (S) Goal. (sport) programma met ziek. 23.55-24.00 Nieuws. "(regende I >gen. Ov bekend (EC( sche ve spierwt feratuurgef it het buit LG-onder HILVERSUM II Mededelingen. BRUSSEL 324 r I Nieuws: 18.05 Uitzending vo soldaten. 18.30 Wegwijs 45 Sportmagazlne; 18.55 T n. 18.57 Amusementsmuziek. lUfr" i'iiws. 19.-10 Keurig Engels; reking. 20.00 Kamern (ulpmiddel erkennen i de derzoek rmoeilijl het EI bij h MORGEN ïrden ge: de toekc Mi HILVERSUM TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Onttt zo's (Soos): Licht grammofooi ziek. reportages en berichten. Nieuws; 7.71-8.00 Aktuallteiten Nieuws; 7.41-8.00 Aktuallteiten 10.00 Luister uit. en^ thuls.^J renf°t 103<KUk32 "n 1 e u w s1155 dedellngen. 12.00 Route A: a., sementstourlsme. (12.16 Overhel voorlichting: Exportlvl Nieuws, wenken en adviezen portgebled; 12.26 Mededeling t.v.li. land- en tuinbouw; 12.30-l.r Nleues). 14.00 (S) Steiger B: 1 dlo-show. (14.33-15.00 (S) Tross-er try: 15.30 Nieuws; 15.33-16.00 Jnzz-cocktall17.30 Nieuws; 17.2» 17.50 Aktuallteiten). HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 OchtendgvJ nastiek; 7.20 (S) Z.O.:: geyt programm later). 10.30 (S) Zaterdag inforr tie: muziek en Informatieshow, - om 11.00-11.02 Nieuws 13.00 Niet 13.11 Actualiteiten. 13.23 VARA- riu. 13.25 (S) Dit Is het begin. Jongerenprogramma. 14.35 Plus: 1 RO-Rndlü Magazine. NOS: 15.05 1 mende week ln het Nederlandse it zlekleven. 15 30 Frans Duitss Engels: een lulsterprogramffl <16 00-16.02 Nieuws). 16.16 (S) Nfl Jazz; 16.45 Inzet:^ecn pmgran ning. Christian Science: 17.15 bent u werkelijk waard? NOS: De 1 •- HILVERSUM III 7.02 Popstatic» Nieuws) 9 00 Nleuc vers. 10 00 Nieuws 1 l.ij de koffie. <11.00 12 00 Nieuws. 12.03 Elpee Pop. 13, /DEN Nieuws. 13 03 Nee. we noemen ge (14.00 en 15.00 Nl.uw'f«eer p 15.30 Meisjeskoor. 16.00 Nieuw len ,,blin 1G °3-18.00„Sportshow; sport en (TJ 'Oetgangci ing van c ~^"dromen uitmon <17.00 Nieuws). BRUSSEL 324 m. (Nederlai

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2