Na schijnbare ommekeer volgde mentale aftakeling Blokkeer Hansje Bunschoten ook zonder tegenstand ruim onder Olympische limiet Henk Hoogerwaard kon huldiging van AMVJ niet aanzien Volleybalkroon iveer voor AMVJ Schoolslagtalent kivam over uit Zuid-Afrika VRIJDAG 7 APRIL 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Frank Constandse plaatst met zijn smash het blok van AMVJ weer voor moeilijkheden. Links kijkt Jurrien Kooien toe. Aanvoeraer Joop Tink- hof gaat bijna verscholen achter het been van dé aanvaller van Blokkeer. Bij AMVJ kan Geert Trompetter alleen maar het beste ervan hopen. ROTTERDAM De Europees record houdster Hans ie Bunschoten heeft zich gisteren als eerste verzekerd van een plaats in de Nederlandse Olympische zv/em- ploeg voor Mün- chen. Op de ope ningsdag van de nationale wintër- kampioenschap- pen op de 5C-mefer- baan van het zwembad Rotter dam West legde ze de 800 meter vrije slag af in 9.20.96. Dat is ruim vier se conden onder de eigen Europese re cord, maar toch ook bijna tien se conden nder de Olympische limiet van 9.30.5. Deze grens bleek te scherp gesteld voor de PSV-zwemster Astrid Verver, die met een eindtijd van 9.38.56 haar kansen op een Olympische uitzen ding goeddeels ver loren zag gaan. Hetzelfde was het geval bij de heren waar- Ton van Klooster met 1 een eindtijd van 16,45.87 dicht in de buurt van zijn eigen Nederlandse record (16.42.8) kwam, maar de limiet vat. 16.40.0 op ruim vijf seconden miste. De tijd, waar mee René van der Kuil tweede werd (16.56.67) betekende een adspirantenrecord. Het ontbrak Handje Bun schoten aan tegen- stand van enig kaliber, j Anke Rijndeis, die I haar eventueel had linnen opjagen, was 1 afwezig, omdat de Amersfoortse zaterdag en zondag op de korte afstanden in het 25- meterbad van Den Haag Morgenstond wil schitteren. Astrid Ver ver, die twee jaar ge- kampioenschappen In sneller. Desondanks leden met 9.42.9 zesde Barcelona was nu was vooral h,aar werd bij de Europese ruim vier seconden trrainer Peter van de Op de 1500 meter slaagden zowel Ton van Klooster (rechts) als Rene van der Kuil er niet in onder de Olympische limiet te blijven. Van der Kuil hield aan zijn jacht nog een adspirantenrecord over. Na Roger van Hamburg is nog een Ne derlands zwemtalent uit den vreemde teruggekeerd. Irene van der Linden, een blond veertien jarig meisje, dat uitsluitend Engels spreekt, is woens dag vanuit Zuid-Afrika met haar trai ner Niels Bouws in Nederland aange komen. Ze hoopt zich bij de winter kampioenschappen in Den Haag op de 100 en 209 meter schoolslag te kwalifi ceren voor de Olympische Spelen. Deze winter kwam ze bij de Zuidafri- kaanse kampioenschappen in Port Eli sabeth tot tijden van 1.19.6. en 2.45.0 op de 50-mcterbaan wel te verstaan Deze laatste tijd is bijna twee secon den beter dan het uit 1964 daterende record vrn K'enie Bimolt I 2.46.9.) en ook beneden de Olympische limiet van 2.46.3. Geldproblemen waren er de oorzaak van dat het tot het laatste moment on zeker is geweest of Irene van der Lin den en haar trainer inderdaad naar Nederland zouden komen. Uiteindelijk verkocht Niels Bouws, als verenigings trainer werkzaam in Kaapstad, zijn auto en betaalde vader Van der Lin den de vliegreis voor zijn dochter. Dit weekeinde zal de Zuidafrikaanse kam pioene starten onder de K.N.Z.B., om dat ze nog geen club heeft gevonden, die haar wil opnemen. Haar trainer gaat bij een broer in Amsterdam wo nen, Irene zelf neemt haar intrek in Amersfoort. „Het kan zijn dat we bij het IJ gaan trainen", aldus Niels Bouws, „daar heb ik goede contac ten". Het is in ieder geval de bedoe ling dat Irene van der Linden tot na de Olympische Spe'en van Mürchen in Nederland blijft en dan terugkeert naar Zuid-Afrika. Wiggelaar zeei teleur gesteld. Astrid Ver ver nam het verlies van haar Olympische aspiraties zelf laco nieker op. Mentaal „Mentaal blijkt ze de klap aan te kunnen. Ze heeft beter getraind dan ooit. Ik geloof, dat ik de fout bij mezelf moet zoeken", ver klaarde de PSV-trainer, terwiijl hij een lijstje met geplande tussen- tijdens (eindtijd 9.27.0) verfrommelde. „Vorig seizoen kwam ze met een veel slechtere techniek al tot 9.33.0. Drie weken geleden in Londen zat ze daar al onder (9.32.4). Er moet iets zijr. misge gaan. Misschien heb ik haar niet helemaal kunnen losmaken van het complex, dat ze het tegen een zwem ster als Hansje Bun schoten toch niet kan opnemen". Kansje Zowel Astrid Verver als Ton van Klooster heb ben dit weekeinde nog een kansje zich voor MUnchen te plaatsen. Namelijk door hard te gaan op de 400 meter vrije slag. Ton van Klooster die deze win ter "wegens tentamens weiniig heeft kunnen trainen ziet di? kans wel zitten. „Hier had ik al na 201 meter moeite het schema te volgen. Op de 25-me- terbanen met al die keerpunten gaat het misschien beter, De uitslagen 800 meter vrije slag da mes: 1. Hansje Bun schoten (Naarden) 9.20.96: 2. Astrid Ver ver (PSV) 9.38.56; 3. Gerda Lassooy (Kon. AZ/HD) 9.51.43; 4. An- nemarie Groen (Naar den) 9.59.96. 1500 meter vrije slag he ren: 1. Ton van Kloos ter (Naarden) 16.45.87; 2. René v. d. Kuil (SZC) 16 56.67 (adspi rantenrecord), 3. Ru- die Beaufort (ZIOS) 18.07.68. WOERDEN Mars Blok keer Is er gisteravond in de prachtige dr. Dijkstra- hal in Woerden niet in ge slaagd de volleybalkroon van Delta Lloyd/AMVJ over te nemen. De pupillen van Jaap Korsloot toonden zich in de beslissingswed strijd de sterkste formatie van Nederland en versloe gen het mentaal zwkke Blokkeer met 3-0; (15-9, 17-15 en 15-12). Hoewel AMVJ de titel volko men verdiend voor de der de maal in successie ver overde, kan gesteld worden dat BlokJekeer in de tweede set de td'tel verspeelde. Met krachtvolleybal, striemen de smashes en goed blok- keeren namen de Rijswij- kers een voorsprong van 11-4, de strijd zou bij winst weer volkomen open zijn geweest, ondanks de neder laag (15-12) dn de eerste set. Voor Jaap Korsloot was dat het moment een ti me-out aan te vragen en toen het spel werd hervat, stokte de Blokkeer machi ne. Rein de Wit van AMVJ scoorde in zijn service beurt vijf punten en dat was na de schijnbare om mekeer het begin van de ■2 van Blokkeer. Manager Karei ten Bruggecate van Blokkeer: „Ik geloof dat vooi sommige jongens deze be slissingswedstrijd toch te snel na het competitie duel tegen AMVJ kwam. Ik wil daarmee de nederlaag niet verzachten of de overwinning van AMVJ rela tiveren, maar mogelijk heeft dal er toch iets mee te maken, anders kan ik de matheid van vanavond niet verklaren". Fout Matheid was overigens niet de enige oorzaak hoewel dat voor de buitenstaanders nauwe lijks viel waar te nemen de nederlaag moet eerder worden toegeschreven aan een tactische fout die Blokkeer heeft begaan. Joop Tinkhof jarenlang onaan tastbaar, bleef in deze beslis singswedstrijd ver beneden zijn vorm en was ronduit zeer zwak. Hij maakte vooral In de slotfase van de tweede set en later ook in de derde set veel fouten op momenten dat AMVJ de opslag had, wat dus Blokkeer punten kostte. Hij werd echter niet door Hoogerwaard vervangen hoewel dit toch een noodzaak geweest is. Eddo Mondriaan, die als wisselspeler fungeerde, mocht enkele minuten Jurriaan Kooien vervangen, maar Tink hof bleef in de basisopstelling gehandhaafd. De vreugde na het behalen van de titel. Geert Trompetter (2), Wim Hoeboer (3) en Rein de Wit, middelpunten van de feestgroep. Karei ten Bruggecate tilde een tipje van de sluier op. Komende maandag gaat hij met het natio nale team (waarvan behalve Groen alle spelers van Blokxeer deel uitmaken) naar Grieken land, om daar twee buitenland se spelers te bekijken. „We moeten er een paar spelverde- TopVOfm Iers bij hebben, want we hebben te weinig spelers om te wisse len. Tinkhof was inderdaad ver beneden zijn normale vorm, maar ik weet niet waarom hij in het veld is gebleven, tactisch was het inderdaad beter ge- WOERDEN Een uit gelaten AMVJ-ploeg sprong dartelend in het rond in die eerste seconden nadat de nationale volleybalti- tel in de wacht was gesleept. De bekende taferelen speelden zich af. Trainings pakken die van blijd schap in de lucht werden gegooid, het elkaar feliciteren, om de hals vliegen en- de trainer op de schou ders nemen. Aan de andere kant van het net keken de spelers van Blokkeer even sip voor zich uit. Daarna liepen zij, Jacques de Vink voorop, naar hun vol- Icybalvrienden om hen geluk te wensen. Toen bondsvoorzitter Van Dorst de beide ploegen verzocht zich even gereed te hou den voor de officiële bekeruitreiking, lie pen de verliezers naar hun bank. Allemaal, op één na. Terwijl de spreker zich boven het ge juich verstaanbaar probeerde te maken, baande Blokkeer- coach Henk Hoger- waard, beschermd door de dichte me nigte, zich een weg naar do beschuttende kleedkamers. Hij wil de niet langer getui ge zijn van de huldi- giging van AMVJ. Zijn nederlaag kon hij niet langer voor een bijna uitverkoch te sporthal verdra gen. Hij zocht de stil te om direkt te ver dwijnen. Terwijl Henk Hoogerwaard vertrok. ontving AMVJ de beker en de bijbehorende me dailles. Nadat alle spelers, op een lange rij naast elkaar staand, aan de bur gemeester van Woer den waren voorge steld, ontspon zich een spontaan défilé, waarbij alle vrouwen van AMVJ voorop liepen. Enkele meters verder gaf Joop Tinkhof, aanvoerder van Blok keer zijn mening: „AMVJ heeft de titel terecht behaald. Het was weer de sterkste ploeg. Wij kunnen al leen maar hopen, dat het de volgende keer beter gaat, maar dat is dan weer pas het volgend seizoen. Mis schien moeten wij onze fout wel zoeken in het feit dat we al lemaal veel te ze nuwachtig waren. Ik ben al blij dat mijn been het heeft gehou den. De blessures van De Vink en Hans Kranenburg zullen ook wel een rol heb ben gespeeld." Jaap Korsloot, trainer van AMVJ, kon slechts zijn rechter hand vrijmaken om de vele handen te schudden. In zijn lin kerarm hield hij de kampioensbeker en een grote bos bloe- Een beker, waarvan de deksel al een flinke deuk had opgelopen, toen Harrie Veldhuis het kleinood met een vaart omhoog tilde, met het gevolg dat het bovengedeelte door de lucht zeilde. Jaap Korsloot: „Het is wel duidelijk wie vanavond de sterkste was. Kij maar", zei hij breedlachend, duidend op de beker. „Blokkeer heeft het ons wel gemakkelijk gemaakt. Ons spel was veel gevarieer der. Ik had de jon gens opdracht gege ven zoveel mogelijk langs de zijkant aan te vallen, om daar mee Frank Constand se te vermijden. Het doel is bereikt. Nu zien we wel weer Bondscoach John van der Haar „AMVJ heeft terecht gewon nen, hoewel de Am sterdammers op sommige ogenblikken wel het gelukkigst waren". „Mentaliteit was een veel gehoorde kreet. Hoe was het moge lijk, dat Blokkeer op nieuw een grote voorsprong uit han den gaf, nu in de tweede set. Joop Tinkhof: „Daar is geen verklaring voor mogelijk. AMVJ sneed door onze ver dediging als koek." En voorzitter Iter- son: „We hebben die tweede set zo vier maal verloren." Dat setverlies kwam de stemming bij de supporters van Blok keer niet ten goede. Onder het spottend gezang van de aan hang van AMVJ dat chocolade voor je ogen wegsmolt, pro beerden rij optime j tisch te blijven. Te vergeefs, de doodse stilte die de Haagse aanhang voortbracht was veelzeggend. Van der Haar later: „Voor de spanning was het wel leuk ge weest als Blokkeer dat ene puntje had gepakt, maar deson danks was het wel een aardige wed strijd." Joop Tinkhof: „Een slechte wedstrijd. Van beide kanten zi|n er weer le veel domme fouten ge maakt". PAUL HOVIUS AMVJ was echter, ook al zouden Tinkhof, De Vink of Kooien wel in topvorm hebben verkeerd, een moeilijk te overwinnen te genstander. Met gevarieerd spel in de aanval en met een geslo ten verdediging achter elk blok stond een mannetje klaar om korte balletjes op te vangen werd Blokkeer in eerste en derde set van de punten afge houden. Het op krachtige smas hes ingestelde Blokkeer toonde die variatie niet, speelde alles volgens een steeds terugkerend patroon waartegen AMVJ zich met de eminente Tinga, Valken burg en Veldhuis goed wapende. De enige harde kloppen van Blokkeer die soms bressen in de Amfterdamse verdediging sloe gen kwamen van Constandse en de beste Rijswijker Johnny Groen, die ten onrechte na af loop kritiek van Jacques de Vink moest incasseren. Want zowel aanvallend als verdedigend haalde Groen een ruime voldoen de en datzelfde geldt ook voor Frank Constandse. Deze twee Riiswijkse spelers konden jam- mergenocg echter weinig uit richten tegen dit AMVJ dat met het „broze" blokken van Blok keer niet de minste moeite had. Makkelijk Dat bleek vooral in de eerste set. AMVJ liep zeer makkelijk naar 10-3 dankzij Tinga en Valken burg die met het gedesorgani seerde Blokkeer verrassend wei nig moeite hadden. In de twee de set liep de Blokkeer machine echter gesmeerder. Van een ont- treddering zoals in de eerste set was geen sprake en AMVJ werd naar een achterstand van 11-4 gespeeld. Blokkeer was toen ook beduidend beter dan de Amster dammers. Maar in plaats van deze set definitief te veroveren, storlte Blokkeer ineen. Fouten vo'gcten elkaar op in hoog tem po en AMVJ maakte daar met zijn grotere eenheid dankbaar gebruik van. 11 de laatste set hield B'okV.eer het vol tot 7-7, geloofde er bij eer. achterstand van 12-8 rog ev»p in, maar was niet bij machte om 'iet gev'eugcYe" AMVJ in te halen. Het werd rog 13 11, maar typerend voor de wedstrijd w s het punt; een Rijsw ,..se netfout le verde AMVJ de landstitel op BART HOOGDUIN Organisatoren schaakgevecht eisen borgsom BELGRADO Belgrado is als nog bereid de orgunisatle van de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken door gang te laten vinden, als d« Amerikaanse Schaakhond bereid Is een borgsom vun 35.000 dollar te storten voor het geval Fi scher niet in Belgrado ver schijnt. „Als de Amerikaanse Schaakbond bereid is een borgsom vnn 35.000 dollar te betalen, zijn wij bereid om de organisatie op nieuw op gang te brengen", verklaarde organisator Aleksan- dor Matanonic. „Hoewel de Amerikaanse bond niet in staat is een dergelijk be drag ter tafel te brengen", zo zei een woordvoerder in New York, „zal zij er toe trachten bij te dragen dat iemand anders de borgsom zal storten." JAN LUBBERS IN TRAINING AMSTERDAM Jan Lubbert, die vorige week is uitgeroepen tot uitdager van de Europess kampioen in het halfzwaarge* wicht, de Brit Chris Finncgan, is begonnen met de voortoercl* ding op dit gevecht. Hij komt op dinsdag 2 mei in Amsterdam uit tegen Expedit Montcho, d« bokser uit Dahomey, van wis zijn broer Rudi een maand gele den op punten heeft gewonnen. De partij gaat over tien ronded van drie minuten en Is afgeslo ten in het zwaargewicht.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11