Mesdag ontsnapten gepakt Paasaanbod Oostduitsers i zeer lonend Pastorale Raad klankbord voor Werkgroep Liturgie PTT zal geen worden n.v. Berrigan niet schuldig aan samenzwering GEWELDLOOS VAAK OOK PASSIEF Wetsontwerp gereed Aangifte van geboorten medisch verplicht Drees tegen gratis vervoer TELEFOON VOOR 65-PLUSSERS Uw slijter deelname- formulier KERK EN WERELD DONDERDAG 6 APRIL 1972 SOEST (ANP) - De drie mannen, die maandag uit het Mesdagasiel in Groningen zijn ontsnapt, de 26-jarige Martin van de E. uit Baarn, de 27-jarige Paul de R. uit Bussum en de 25-jarige Jan D. uit Den Haag, zijn gisterochtend na een bankover val op het filiaal van de AMRO-bank aan de van Weedestraat in Soest (op nog geen tweehonderd meter afstand van het politie bureau) in Baarn en Hilversum aangehou den. De drie mannen, die de overval heb ben bekend, zullen morgen voor de Officier van Justitie in Utrecht worden geleid. De buit van de overval, 18.000,--, is terugge vonden. Rond kwart voor elf kwamen Martin van de E., gewapend met een vuurbuks en Paul de R. de bank binnen. Van de E. legde een tasje op de balie en sommeerde onder be dreiging met het vuurwapen mej. Anneke Hottinga (18), de tas te vullen. Vrijwel de volledige inhoud van de kas werd in het tasje gedaan, waarna de twee mannen in een gereedstaande Simca, gestolen in Delfzijl, verdwenen in de richting Baarn. Een vrouw kon de politie het auto nummer opgeven. Kort nadat de poli tie van Baarn was ingelicht, kwam daar de melding, dat de gezochte auto tegen een lichtmast was gereden aan de buitenkant van Baarn. De drie inzittenden waren de polder in gevlucht. Twee hunner, De R. en D. hebben geprobeerd, de rijksweg Am sterdam-Hoevelaken te bereiken. Zij trof fen daar echter de rijkspolitie van de groep Bunschoten aan en keerden toen te rug. Achter het nabij gelegen sportpark in Baarn werden zij even later door brigadier B. Engel en brigadier K. F. de Witt van de Baarnse politie aangehouden. Martin van de E. bleek echter met het geld te zijn verdwenen. Hij werd enige tijd later in de omgeving gesignaleerd. Met getrok ken revolvers heeft de politie enige flats nabij het sportpark doorzocht, maar Van de E. bleek reeds te zijn verdwenen. Ge steund uit de lucht door de dienst Lucht vaart van de rijkspolitie werd de jacht door vijfitg man politie voortgezet. Men vond Van de E. tenslotte in de bossen tus sen Baarn en Hilversum. De bemanning van de laatste beschikbare surveillance-au to in Hilversum (de andere wagens waren reeds naar de uitbrekers op zoek) arres teerde hem. Twee onderwerpen van de onderwijstentoonstelling in de Utrechtse jaarbeurs op een plaatje. Op de voi grond een compacte onderwijstelevisie-installatie. De pottenbakker op de achtergrond demonstreert c I derwijs in creatieve vakken. DEN HAAG De PTT zal in de toekomst niet worden omgezet in een naamloze vennootschap. Er ligt thans een volledig uitge werkt wetsontwerp over de toe komstige rechtsvorm van de PTT gereed. Dit wetsontv/erp is nog onderwerp van besprekingen tussen het ministerie van Ver keer en Waterstaat en het mi nisterie van Financiën. Zodra deze beide ministeries het over een aantal belangrijke de tailpunten eens zijn zal het wetsontwerp in de ministerraad gebracht worden, waarna het na goedkeuring nog in dit kalen derjaar door minister Drees (Verkeer en Waterstaat) zal worden aangeboden aan de Sta ten Generaal. De heer H. Reinoud, scheidend di recteur-generaal van de PTT, heeft in een vraaggesprek met „Profil", het blad van de Ne derlands-Duitse Kamer van Koophandel, gezegd, dat het omzetten van het overheidsbe drijf PTT in een naamloze ven nootschap niet overeenkomstig de ambtenarenstatus van het personeel is. Daarom, aldus de heer Reinoud, zal de nieuwe rechtsvorm van de PTT gere geld moeten worden door een aparte wet, waarin de rechten en plichten van dit bedrijf wor den vastgelegd. De heer Reinoud verklaarde in dit interview dat de nieuwe status wel veel zal lijken op een NV. De heer Reinoud deelde desge vraagd mee dat verkeer en wa terstaat volledige overeenstem ming heeft bereikt met het mi nisterie van Binnenlandse Zaken over de positie van het perso neel in de PTT-„nieuwe stijl". Het personeel zal alle rechten die toekomen aan rijksambtena ren blijven behouden. DEN HAAG Het ministerie van volksgezondheid is bezig met een wetsontwerp tot invoering van de verplichte medische geboorte verklaring. Thans bestaat alleen nog maar de verplichte medische overlijdensverklaring. Het wetsontwerp dat door minister Stuyt aan de Staten-Generaal wordt aangeboden heeft tot doel het sneller en beter registreren van afwijkingen en gebreken bij pas geboren kinderen, die op grotere schaal dan normaal voor komen. Het enorme ruiterstandbeeld van keizer Marcus Aurelius in Rome wordt door zeven mensen, waaronder drie vrouwen, belegerd vanaf het dak van een gebouw op het Capitool. Het zijn krotbewoners, die al enige tijd wachten tot de gemeente haar belofte van betere huizen inlost. HARRISBURG (RTR/UPI) In het proces tegen de zeven van Harrisburg is de jury het niet eens geworden over de schuld van pater Philip Berrigan aan een samenzwe ring tegen de regering. De rechter zette het proces stop nadat de jury van negen vrouwen en drie mannen na 60 uur beraad meedeelde, dat ze was vastgelopen op de schuldvraag betreffende de voornaamste punten van de aanklacht. De jury verklaarde pater Berrigan cn de kloos terzuster Elisabeth Mcalirf- ter wel schuldig aan het smokkelen van drie brieven uit de federale gevangenis van Lewisburg. De aanklacht tegen de „zeven van Harrisburg" bestond uit drie hoofdbestanddelen plannen tot ontvoering van Kissinger, het opblazen van de verwarmingsstelsels van regeringsgebouwen in Wash ington en het aanrichten van vernielingen in verschil lende recruteringsbureau's in Oost-Amerika. Voor de jury binnenkwam om haar oordeel uit te spreken was de stemming in de over volle rechtszaal opgewekt, aangezien er reeds gefluisterd werd dat de jury niet tot een oordeel zou kunnen komen. Toen bekend werd gemaakt dat Berrigan en zuster Elisa beth schuldig waren bevonden verdween de vrolijke stem ming. DELFZIJL (ANP) Minister W. Drees (Verkeer en Water staat) denkt er niet over op de begroting 1973 een bedrag uit te trekken voor experimenten met gratis openbaar vervoer. Dit zei hij gisteren in Delfzijl, vooruit lopend op zijn antwoord op gen die maandag zijn gesteld door het KVP-Kamerlid de heer Cornelissen. De minister zei dat hij altijd al een tegenstander is geweest van gratis openbaar vervoer. Hij acht de tarievenkwestie niet be slissend voor het wel en wee van het openbaar vervoer. „Gratis vervoer heeft zelden of nooit zin", aldus de minister. „Ieder een kan altijd wel een behoorlijk tarief betalen. Men stimuleert het openbaar vervoer ook niet door het gratis te maken". Abble de Quant, de Nederlandse fluitiste heeft op het internatio nale fluitconcours in het Franse Royan de tweede prijs behaald. Zij werd op dit concours bege leid door de pianiste Elisabeth van Malde. UTRECHT (ANP) Mr. N. de Jong, stafmedewerker van de Nederlandse federatie voor bejaardenzorg, heeft in het NFB-blad „Op leeftlid" gepleit voor een richtlijn van de overheid die bepaalt dat de telefoonkosten van personen van 65 jaar cn ouder als nood zakelijke kosten van bestaan worden aangemerkt, tenzij bijzondere omstandigheden zich daartegen verzetten. De bewijslast ligt In dat geval niet bij de aanvrager. In Amsterdam wordt in overleg met de GGD de noodzaak van een telefoonaansluiting al zonder nader onderzoek aanvaard indien de aanvrager 70 Jaar en ouder is en zelfstandig woont. Wie ouder is dan 65 jaar kan bijstand ontvangen in de abonnementskosten. De NFB meent dat voor bejaarden, die zelfstandig wonen, een telefoon even noodzakelijk is als bijvoorbeeld voeding en schoeisel. Daar komt bij. dat het bezit van een telefoon er in niet geringe mate toe bijdraagt dat de bejaarde zolang mogelijk zelfstandig kan blijven. (Van onze correspondent) BONN Oost-DulIslands Paasaanbieding, de openstelling van de( muur en de grens voor de Westberlijners, is vanuit een propaganda j standpunt gezien zeer lonend geweest. Zoals een der terugkerende bezoekers het uitdrukt: de atmosfeer dalar verschilt niet langer van" de onze. De nieuwsprogramma's van de Westduitse televisiestations hebben do afgelopen dagen beelden getoond van glimlachende Oostduitse grenswachten, van goed gevulde etalages in Oost-Berlijn („met arti- kelen die zelfs bij de meest veeleisende smaak aansluiten") van gelukkige Oost-West herenigingen boven een kopje koffie en een plak cake. Een der Westduitse dagbladen voerde de kop: Een les in vreedzame coëxistentie." De Westduitse verslaggevers ver gezelden de bezoekers in drom men en velen van hen werden de ogen geopend voor de reali teiten van het Oostduitse leven. Een van hen schreef: „de jonge Oostberlijners zijn trots op hun moderne stad; ze gaan ook ple zierig gekleed en maken geen ruzie met het systeem waarin ze zijn opgegroeid. De mannen hebben lang haar en de meisjes dragen minirokken. Sleaht ver dienen doen ze ook niet. De huren zijn laag - ongeveer 62 gulden per maand voor een viericamerflat is normaal - en eenvoudige levensmiddelen zijn goedkoop en volop te krijgen. Ik vraag me af of het nog waar is dat de Oostduitse bevolking zou wegstromen indien de grenzen met het Westen zouden worden geopend. Ik betwijfel het." Overal kregen de Westberiijnse bezoekers van gidsen en andere functionarissen te horen dat de geneugten van deze paashereni- ging voor alle feestdagen rullen gelden, vooropgesteld dut de Westduitse Bondsdag dc verdra gen van Moskou en Warschau ondertekent. Het dagblad „Die Welt" dat vast beraden haar campagne tegen de oostpolitiek voortzet, gaf als commentaar dat de beelden van het koffie-en-cake-communisme minder het idee van een roodj Disneyland zouden geven indien» de weg naar het Westen niet» voor de Oostberlijners en Oost-j duitsers gesloten zou blijven.j Men zegt dat het programma; voor de paasbezoeken slechts! een begin was. maar alles weesf erop dat deze „gekanaliseerde, humaniteit" alles was wat heb systeem te bieden had, aldus( Die Welt. verstrekt u graag een bij élke aankoop U hebt dan GRATIS KANS op aan koopbon voor da waarda van alle DE KUYPER merkartikelen. door U gekocht tunon nu en eind mei 1972. Noem duidelijk het merk de kuyper wanneer u drank bestelt De vraag of liturgie herkenningspunt dient te zijn van de eenheid van de we reldkerk of van de plaatselijke gemeen te en de vraag of de liturgie momentcel te veel gericht wordt op maatschappe lijke problemen en te weinig op een vreugdevolle viering, zijn enkele uit een reeks vragen die op de vergadering van de Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam, op maandagavond 10 april om half acht in de Adelberthof in Delft, aan de orde zullen komen. Drs. G. H. J. Gerelings, hoofd van de dienst liturgie in het bisdom zal dan met de leden van de raad onder meer van ge dachten wisselen over de activiteiten van de Diocesane Werkgroep Liturgie. Deze werkgroep, opgericht in 1970, staat onder voorzitterschap van vicaris dr. C. Braun. Bij de oprichting heeft men het vertrouwen gekregen van het diocesaan bestuurscollege ten aanzien van alle za ken, die de liturgische ontwikkeling bin nen het bisdom aangaan. Van de Diocesane Werkgroep Liturgie is bekend dat zij de liturgieviering ziet als een plaatselijk gebeuren, gedragen door de parochiegemeenschap. Maar even zeer erkent de werkgroep dat de litur gieviering de lokale gemeenschap te bo ven gaat. Voor de uitbouw van een goede liturgie kent de Werkgroep de hoogste prioriteit toe aan een gepaste training voor de pastores in het bisdom. Bij die training zou men de hulp -van de in het bisdom werkzame groep „Voortgezette Oplei ding" kunnen gebruiken. Het ontbreken van financiële middelen maakt het ver schillende dekenaten tot nu toe onmoge lijk i aparte liturgist aan te trek- De Diocesane Pastorale Raad stelt zich voor, dat ze als raad wellicht kan gaan functioneren als een klankbord voor de leden.van de Diocesane Werkgroep Li turgie. Men meent ook dat men een functie kan vervullen door het grond vlak op de hoogte te brengen van het werk dat door de Werkgroep wordt ver richt. Daarover zal in de komende ver gadering ongetwijfeld uitvoerig van ge dachten worden gewisseld. Tijdens die vergadering zal ook de af vaardiging van het bisdom Rotterdam in de Landelijke Pastorale Raad wor den besproken. Er moeten acht afge vaardigden komen, drie uit de diocesa ne raad en vijf van daarbuiten. Een speciale commissie zal de samenstelling van de afvaardiging voorbereiden. Om meisjes uit arme gezin nen hun trouwdag te helpen betalen en hun nog een ge schenk mee te geven, heeft bisschop Cheriyan Palachira- kal van Tiruvalla in India in zijn bisdom een huwelijks- fonds voor jonge meisjes op gericht. Alle priesters, de bisschop inbegrepen, dragen twee procent van hun inko men af om dit fonds te ver sterken. Op het theologisch semina rie Hydepark in Driebergen worden dit jaar weer nascho- lings-conferenties gegeven voor predikanten. Pastores van andere kerken dan de hervormde kerk, zijn even eens in de gelegenheid om de ,post-graduate-cursussen" op Hydepark te volgen. Het programma van Hydepark omvat ook vijfdaagse studie conferenties waarin telkens een belangrijk theoloog wordt bestudeerd. In de Rotterdamse Laurens- kerk wordt op woensdag 19 april tussen half zes en half acht een ontmoeting voor ge- KORTE METTEN bed en genezing gehouden. Deze ontmoeting is er een in een reeks die wordt georga niseerd door een regionaal interkerkelijk team van voorgangers en medewerkers uit de hervormde en pink stergemeenten, gereformeer de kerken en de r.k. kerk. i Ds. De Jong, hervormd pre dikant in Goutum-Swichum heeft een creme-kleurige toga met bijbehorende sto la's in de kleuren van het kerkelijk jaar aangeschaft. De dominee vindt dat de zwarte toga te veel de na druk legt op het plechtige karakter van de kerkdien sten en te weinig op het fees telijke daarvan. Om niet te hard van stapel te lopen zal de dominee zijn nieuwe toga voorlopig alleen bij bijzonde re vieringen dragen. Juist voor Pasen is in Italië het eerste nummer versche nen van het vooruitstrevende weekblad „Com". Het blad is in de plaats gekomen van het tijdschrift „II Regno", dat op aandringen van de Italiaanse bisschoppen en het Vaticaan moest verdwijnen. In het eerste nummer is on der meer het manifest van de 33 theologen opgenomen, alsmede bijdragen over re pressieve maatregelen tegen priesters en kerkelijke ge meenschappen. Om na te gaan wat er met smalfilms, diareeksen en ge luidsbanden in de praktijk van het jeugdwerk en het vormingswerk vap de kerken gedaan kan worden, wordt er van 2 tot 5 juni in het vormingscentrum Hedenessc te Cadzand een oecumeni sche conferentie gehouder. Tijdens de conferentie ia bijzondere aandacht worden geschonken aan films en au diovisuele hulpmiddelen uit de derde wereld. Dr. O. Beguin overleden In Londen heeft gisteren de crematie plaatsgehad van de op 1 april overleden se cretaris-generaal van de We reldbond van Bijbelgenoot schappen, de Zwitser dr. Oli vier Beguin (58) Zijn as zal in september na een herden kingsdienst in Genève wor den bijgezet. Dr. Beguin werd in 1947 be noemd tot secretaris voor Europa van de toen opge richte Wereldbond voor Bij belgenootschappen. Een jaar later volgde hij dr. John Temple, de eerste secreta ris-generaal, op. Onder zijn leiding groeide de Wereld bond uit van zestien nationa le genootschappen in 1947 tot vijftig m 1971. In het afge'open jaar werden door deze genoo;schappen ruim 170 miljoen bijbels en bijbelgedeelten verspreid. Kerk in Brazilië in conflict met militaire macht De bisschoppen van Noord-Brazlllë hebben openlijk hun afkeuring uitgesproken over de houding van enkele legeraalmoezeniers, die op last van hun militaire superieuren een kapel hebben opengesteld, die de plaatselijke ordinarius mgr. Fragoso van Crateus gesloten had. Het geval was een prestigekwestie voor de legerautoriteiten, die eerder de pastoor van de gesloten kapel, pater José Petandola van rebellie beschuldigd hudden en hem het land uit hadden la ten zetten, waarop de bisschop de kapel sloot. De bisschoppen van Noord-Bruzilië hebben op hun recente bijeen komst in Fortalezza een brief aan de Bruzillaanse bisschoppen conferentie gezonden en zich achter mgr. Fragoso gesteld. Ook de regering heeft men laten weten, dat legeraalmoezeniers zich eerst en vooral aan de bevelen van hun bisschoppen hebben te houden. De bisschop van Sao Felix, mgr. Casadaliga doet op dit moment hopeloze pogingen om pater Francisco Jcntel uit dc handen van dc militaire politie te houden. Deze pater heeft volgens dc mili tairen de hand gehad in een opstand van boeren tegen een hout verwerkend grootbedrijf. In dezelfde omgeving probeert de grootgrondbezitter Jose Maria del Melo het verzet van de boeren tegen zijn praktijken te bre ken. Hij probeert pastoor Paolo Santos, die De Melo van uit buiting en terreur beschuldigt, bij de militairen van verzet te betichten. De Braziliaanse aartsbis schop Dom Helder Camara, in ons land in verband met de conferentie over geweld loosheid, die tof en met za terdag in Driebergen wordt gehouden, sprak in het con ferentieoord met kardinaal Alfrink, die eveneens deel neemt aan de bijeenkomst. Protest Honderdvijftig Portugezen heb ben protest aangetekend te gen de benoeming vun de Portugese schout-biJ*nacbt Tenreiro tot ridder in de orde van het H. Grof. In een communiqué verwijten de ondertekenaars, onder wie zich veertien priesters bevin den, het Vaticaan, zich te verkopen aan de groten van deze wereld. „Alle geweld gaat de hele we reld aan, zodat het probleem Vietnam niet door de Vlotna- mezen alleen kan worden op gelost". Aldus de monnik Tich Nath Hahn van de ver enigde Boeddhistische kerk van Vietnam, een van do deel nemers aan de internationale conferentie over geweldloos heid die tot cn met zaterdag in Driebergen wordt gehou den. Zoals gisteren reeds gemeld, heeft de initiatiefnemer van de conferentie, de Brazi liaanse bisschop Dom Helder Camara, tijdens de openings bijeenkomst grote nadruk ge legd op de noodzaak dot minderheidsgroepen in actie komen om op die manier de geweldioosheldsbeweging nieuwe kansen te geven. Een pleidooi voor meer onderling begrip hield na hem de mon nik Nath Huhn. „Geweldloos heid kan niet altijd absoluut worden doorgevoerd of zelfs maar als term worden ge bruikt, want in Vietnam be schouwt men geweldloos vaak als een synoniem voor passief". „Voor het Vietnamese volk is er van geweldloosheid geen sproke, omdat het al vijfen twintig Jaur onder oorlog ge bukt gaat", zo merkte mej. Cao, Ngoc Phoeng, lid van de Vietnamese vre Ir-,delega tie in Parijs op tijdens dc herdenkingsbijeenkomst in de Utrechtse Buurkerk. Op do openingsbijeenkomst cn de slotzitting na heeft de conferentie een besloten ka rakter. Men zal tot zaterdag In groepen discussiëren. Aan die discussies nemen voor Nederland onder meer kardi naal Alfrink en mej. dr. M. Klompé deel.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9