Leger des Heils heeft een hele lage drempel PAASPUZZELTOCHT TREKT Lentebeurs Voorschoten Kapitein Knot: „het moet'' de Bijenkorf Honderden jongelui in Leidss musea OOK Wat u moet weten DONDERDAG 6 APRIL 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN In 1829 werd in een kleine industriestad in Engeland, Nottingham, een jongen geboren. Zijn naam wa's William Booth. Hij had het redelijk goed, zijn vader was niet werkeloos en hij kon naar school. Een uitzondering in die tijd. Toe hij twaalf was, stierf zijn vader. William ging werken Heils zet zich in een pandjeshuis en kwam in aanraking met men" in. Ook i mensen, die volledig aan de grond zaten. Hij be sloot zich helemaal in te zetten voor hen. Vijftig jaar later (in 1878) was er een heel leger dat vocht voor het heil van iedereen. Materieel zitten de meesten er nu wel warmpjes bij. maar geeste lijk staan veel mensen in de kou. Het Leger des De heer Knot. ..Grote verbondenheid met de mensen" LEIDEN Boven het huis van het Leger des Heils aan de Hooi gracht woont de familie Knot. Man en vrouw zijn beiden offi cier in vaste dienst. Dat wil zeggen dat ze dag en nacht be schikbaar moeten staan voor hulpverlening, goede raad, gees telijke bijstand enzovoort. Ze worden geholpen door ongeveer 130 andere heilsoldaten en veel vrijwilligers. Kapitein Knot is hoofd van het di strict Leiden en heeft daardoor ook nog eens allerlei admini stratieve en organisatorische werkzaamheden. In de twee uur van het gesprek, gaat zeker zes keer de telefoon. „Het is nog vrij rustig." Een mevrouw vraagt, wanneer ze afgedragen kleding kan komen brengen, ie mand anders wil graag het giro nummer weten van de actie voor Bangla Desj, waar Majoor Eva de Hartog werkt en ga zo maar door. Iedereen wordt even vriendelijk en uitgebreid te woord gestaan. Mevrouw Knot is 'in de 'kindercrèche aan de Uiterste Gracht. „Ja, natuurlijk wordt het wel eens wat veel. Er is hier een enorme tceloop. Het Leger heeft een hele lage drempel, mensen komen binnen: „Mag ik even met u praten" en dan hoor je veel tragiek. Je moet natuurlijk oppassen, dat je er zelf niet on derdoor gaat, je moet proberen vrij te blijven staan. Maar ik voel een grote verbondenheid met alle mensen, een warm hart. Uiteindelijk is de gemeen schap, zijn wij allemaal schul dig aan al die ellende. En als ik Het huis van het Leger aan de Hooigracht wordt door velen gevonden dat weet, moet ik er iets aan doen, anders ben ik nog schuldi ger. Je kunt natuurlijk niet ie dereen helpen, maar je moet het wel proberen. Vaak is het alleen maar voor een slaap plaats zorgen." We hebben een heel gesprek over de oprichting en groei van het Leger. In het begin lijkt het, alsof de heer Knot een soort les je opzegt, maar hoe meer we gaan van vroeger naar nu, naar de werkelijkheid, hoe geestdrif tiger hij wordt.Over het Evan gelie en de „Strijdartikelen". (geloofsbelijdenis en geloften) van het Leger praat hij met on gekunsteld heilig vuur. Hij ziet veel positieve, maar evengoed geven vanuit ons geloof. Daar over ontstaan weieens misver standen. De mensen denken weieens, dat we een heel mak kelijke godsdienst hebben, maar de beloften die wij doen aan God en het Leger zijn heel zwaar. Je zou ze kunnen verge lijken met die van de Gerefor meerde Kerk. Je wordt dan ook niet een, twee, drie heilsol daat". In de 9tnijdart:ikelen staat het geloof in het Evange lie en Jezus Christus voorop. De Christelijke belijdenis is er in iets eenvoudiger woorden weer gegeven. Verder leggen de sol daten geloften van eenvoud en gehoorzaamheid af: niet roken, geen alcohol, sober leven en al- rikzee. Veertien dagen van tevo ren hoor je dat je overgeplaatst wordt. Als je 's morgens ver trekt, heeft 's middags iemand anders je plaats alweer ingeno men. Maar gehoorzaamheid is ook een gelofte, die je doet. Onze organisatie is pyramide- vormig: hoe hoger je komt. hoe kleiner de bestuursvorm is. Ie dereen moet aan zijn meerderen gehoorzamen." We praten over de prediking. Die is tweeledig: de prediking van de verlossing van de ziel en die van de heiliging van het volk van God, de groei van het gees telijke leven en de wedergeboor te in Christus. Spreekt dit nog en een vrouwenbond. De klein tjes kunnen elke ochtend crèche terecht. Muziek speelt een grote rol in het Leger. „We hebben hier ook goed corps. Alle muziek, ar gementen en teksten zijn door de legermensen zelf geschreven. In de beginperiode in Engeland gebruikte men vaak oude songs en volksliedjes. Dat was makke lijk meezingen. Oök nu gebrui ken we hedendaagse muziek. We hebben combo's. Dat spreekt di rect aan." Tenslotte nog een soort noodkreet. „Wij als geestelijke instelling halen geen kleding op. Twee ook negatieve kanten van het „Natuurlijk zitten er bij het leger ook fouten, maar als er iets is, da: naar mijn merring niet goed is, dan protesteer ik oïk wel. Wat dat betreft ben ik wel een rebel. Maar er wordt ook naar kritiek geluisterd, dat is geloof ik wel een sterk punt. Ook tegen mis standen in de maatschappij pro beer ik wel tekeer te gaan, op een wijze het Leger waardig." Het Leger des Heils is a-politiek en in het geven van hulp neu traal. In het geloof is het oecu menisch. Iedereen is welkom, iedereen is gelijk. „We proberen daadwerkelijk te helpen en daarbij een stukje blijdschap te tijd klaar staan voor anderen. „Het hele Leger is een sobere in stelling. Als ik hier een aan schaf van meer dan honderd gulden wil doen, dan moet ik daar speciaal vergunning voor vragen. Van hogerhand wordt dan uitgebreid onderzocht of het echt wel nodig is. Onze unifor men (teken van herkenning en eenheid) betalen we zelf. Er be staat ook wel onbegrip over onze jaarlijke collecte. De col lectanten worden er zelf heus geen cent wijzer van. Daarin zijn we heel streng." Eigenbelang komt in het Leger altijd op de tweede plaats. „Ik zit pas een paar weken hier in Leiden. Eerst werkte ik in Zie- aan? „Jazeker. De jeugdsoos aan de Uiterste Gracht is altijd tjokvol. Ze krijgen geen alcohol, mogen wel roken en dansen enzo. 's Zondags geven wij aan het eind een paar gedachten mee. Dan is het doodstil." De zetting in Leiden is in hoofd zaak gericht op geestelijk werk. Iedere zondag zijn er twee bij eenkomsten: de verlossing en de heiliging, 's Middags is er een kinderdienst. Predikant in alle diensten is kapitein Knot. In het jeugdcentrum wordt twee avonden club gedraaid. Ook aan de oudjes wordt gedacht: de be- jaardenbond telt 64 leden. Dan is er nog een padvindstersgilde keer per jaar komt vrachtwagen in dit district. De mensen krijgen daarvan be richt. Laten ze de kleren alsje blieft tot dan opsparen of hier brengen op de vastgestelde tij den: maandag van 19- 21 uur en woensdagmiddag. Beslist nooit op zaterdag en zondag. Het is niet zo, dat we niet blij zijn met die kleren. Ze gaan naar indu striële inrichtingen waar daklozen ze verwerken. Het heeft dus wel degelijk zijn nut, maar als we elk pakketje speciaal moeten gaan halen, wordt het te duur. Zet u dat er alstublieft in, an ders wordt het hier een gekken- (ADVERTENTIE) VOORSCHOTEN Inn het Cultu reel Centrum te Voorschoten wordt de lente-beurs gehouden, een manifestatie van de mid denstand, waarvoor het Cultu reel Centrum met alle lange gangen van de mavo-school en het voorplein als demonstratie en informatieruimte is inge- Namens het gemeentebestuur werd deze beurs gistermiddag door wethouder dr. P. S. Pels officieel geopend. De wethouder noemde het verheugend dat de middenstand weer „thuis" is en de jaarlijkse beurs weer ver- platst heeft naar het Cultureel Centrum. De AWV wil tijdens de beurs een begin maken met een uitgebreid onderzoe': prar de koonpev-on- ten van de Voorschotense bur ger. Op de beurs zal een aantal burgers ondervraagd worden over hun mening ten aanzien 1 van de plaatseliike winkels en j de ne-ing. In een later stadium 1 zal dit onderzoek worden voort gezet in diverse woonwiiken en j tijdens een aantal vrijdagen en j zaterdagen in het centrum. De Raadsvragen over circus ..Fawgioni"' LEIDEN Uit vragen van de raadsleden Waal (PvdA) en Oosterman (D '66) aan het colle ge van b. en w. valt op te ma ken, dat het gerreortebesPH'*" onlangs een verzoek, van he*1 nieuwe Nederlandse circus Far- gioni om in Leiden op te treden heeft afgewezen. Beide PAK-raadsleden vraeen on der meer op welke gronden he* werzoek is afgewezen, of het aantal vergunumgen voor cir cussen om in Leiden op te tre-j den aan beperking onderhevig is, hoeveel vergunningen jaar- iiiks worden verleend en welke normen daarbij worden gehan- 1 teerd. Tot slot vragen de heren Waal en Oosterman of het colle ge bereid is een eventuele nieu we aanvraag van het circus Faggioni te honoreren met een vergunning. heer A. Eveleens. voorzitter van de Stichting Recreatiebad Voor schoten deed de vreugdevole mededeling dat de realisatie van de bouw van een eigen zwembad zeer nabij is. De bur- gerzinaktie heeft thans ruim 45.000 opgeleverd, door mid del van 'een laatste krachtige actie wil men proberen de ge wenste 100.000,— te behalen. In de avond trok de Laurentius- harmonie door het dorp. De op zet was dat achter de muziek de jeugd een protestdemonstra tie zou houden. Het slechte weer, de voetbal en waarschijn lijk het feit dat Voorschoten moeilijk protesteert zorgde slechts voo: een klein groepje kinderen met enige spandoeken met de wens en de dringende eis dat Voorschoten een zwem bad moet hebben. afloop van de officiële opening Als we t hebben over Scotch whisky kweeperen, vitality, passiefruit, mint jelly cranberries en quince preserve, denkt u dan aan jam? Twee mogelijkheden. A. U dacht aan jam. Dan kent u blijkbaar de jamstand van de Bijenkorf. En is 't hooguit interessant dat we nu meer dan 60 soorten in huis hebben. B U dacht niet aan jam. Dan hebben we nieuws voor u. Wist u dat we meer dan 60 soorten in huis hebben? Kom maar 's kijken. De eerste 750 jam-klanten krijgen morgen een potje (49 gram) gratis. Als 751 ste kunt u altijd nog profiteren van onze prijs- winner: een kratje met vier miniatuuipotjes. Kosten anders 3.25. Nu 2,75 LEIDEN Met ingang van 5 juni a.s. zal door de rederij Avifauna, dagelijks twee rondvaarten gemaakt worden over de Kagerplassen. Alle schepen zullen ongeveer een half uur de „Kaag Scoc.e- teit" aandoen, waar de pas sagiers gratis koffie, thee of ranja zal worden aangebo- Ook de Gemeentelijke Sociale dienst van Amsterdam zal deze zomer een regelmatig bezoeker van de Kaag Socië teit worden. Met het hospi taalschip ..Alex van Wayen- burg" zullen honderden zie ken en ouden van dagen een dagtocht maken. Het diner wordt dan gebrikt in de Kaag Sociëteit. LEIDEN De PaaspuzzeUocht, van 29 maart tot 8 april, georganiseerd door de elf Leidse musea en de VVV, heeft tot nu toe achthonderd jonge speurders de weg naar het useum gewezen. De opZet is. de jeugd in de paasvakantie op een plezierige manier kennis te laten maken met de musea. Voor een gulden krijg je een speciaal Paaspel- paspoort en een aantal vragen over verschillende zaken, die in de musea te vindn zijn. Dan komt het aan op goed zoeken, nauwkeurig lezen en kijken en natuurlijk juiste antwoorden. Van elk antwoord krijgt een bepaalde letter een plaatsje in een rij hokjes en die letters samen vor men (als je het goed hebt gedaan tenminste) een voor de stad Leiden belangrijke Latijnse spreuk. i trekken deze week ongewoon veel jeugdig publiek. Onze fotograaf schoot deze plaat in de Lakenhal De meeste puzzelaars komen uit Leiden of omgeving, maar ook twee Franse meisjes hebben de tocht ondernomen. Gewapend met goede moed en volhardende speurderszin stropen de deelne- mertjes (gemiddeld dertien jaar oud) de musea af en gaan niet weg voordat alle vragen (al dan niet goed) beantwoord zijn. „Nou, de vragen vallen wel mee. We worden ook wel eens een en kel keertje geholpen hoor. Al leen die slagzin ziet er zo gek uit", zeggen Karin en Francis, twee MAVO-scholieren. Ze ko men normaal heel weinig in het museum. Deze tocht vinden ze „hartstikke leuk". De meeste doen de route in twee étqppes, maar er zijn doorzetters, die al les in een dag af willen heb- ben.ep„Al voor tien uur staan ze voor de deur en dan gaat het de hele dag door. Ze vragen ontzettend veel en dan helpen we ze wel een beetje op weg. Je krijgt soms 20 of 30 kinderen te gelijk. vooral in de ochtend. Ik zeg net tegen mijn collega: het is leuk, maar je wordt er wel moe van", is het commentaar van een van de suppoosten van de Lakenhal, Het gaat inder daad aan de lopende band. Vier gaan er weg, zes anderen ko- Suppoost „Je wordt er wel moe van" men weer binnen. „Even lezen, wat moeten we doen? Meneer, moeten we daar heen? Welk museum is dat dan?". En nu maar wachten op de uit slag, 19 april om vier uur 's middags in het VVV-kantoor. Er staan in elk geval mooie prijzen te wachten. r •LEIDEN Op 13 april houdt het PAK een wijkbij eenkomst in Oosterkwartier. Dit is de derde keer dat de PAK-partijen (PvdA, D'66 en PPR) met de bewoners van de Kooi komen praten. Op de bijeenkomst zullen niet alleen typische Kooi-proble- men, maar ook algemene po litieke zaken aan de orde ko- •LEIDEN Onder auspiciën van de Nederlandse Kappers patroonsbond, afdeling Lei den, wordt op 17 april een bijzondere middenstanders vergadering gehouden in de „Grote Burcht," aanvang 20 uur. De heer W. Perquin. landelijke middenstands voorzitter, zal een inleiding houden en vragen beantwoor den. De avond wordt opge vrolijkt met muziek. •LEIDEN Wina en Han Bom vertellen op 17 april in de kantine van Clos en Leembrugge, 3e Binnenvest gracht, over hun ervaringen in Roemenië, aanvang 14.00 •LEIDEN Mevr. A. Sohreurs—Teuling houdt 20 april een lezing over „Com municatie-stoornissen tussen ouders en opgroeiende kinde ren" tijdens de Jongerencon tactavond van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen in Wilhel- minapark 13, Oegstgeest, aanvang 20.30 uur. •LEIDEN „Filmclub 16" organiseert op 20 april in het Museum voor Volkenkunde een avond met „Films from San Francisco." gepresen teerd door de Amerikaanse filmers David Boatwright en Anne Severson, aanvang 20.00 uur. •LEIDEN K. en O. organi seert op 22 april de achtste in de serie kinderfilms, geti teld „Project Z", aunvang 14.30 uur. Deze film van de Children Film Foundation i$ geheel opgenomen in de woestijn van Tunesië. •LEIDERDORP In de Scheppingskerk aan de Van Peelgeestlaan is op 22 april een tentoonstelling van de resultaten van de creatieve cursussen van K. en O., Lei derdorp, van het afgelopen seizoen. Te zien zijn; siera den, wandlappen, weefstuk- jes, maernméwerk. email- leerwerk. borduurwerk. Vrij entree van 14 tot 16 uur. SASSENHEIM De heer N. H. Doffcrhof, ambtenaar hij de Plnnteziektokundige Dienst, rayon Noordwijker- hout, viert zaterdag 15 april zijn zilveren jubileum. Er heeft zich een comité vun bloembollenexporteurs ge vormd die de heer Dofferhof, die jarenlung bij de P. D. in Noordwljkerhout dienst deed, een receptie zal aanbieden. Deze receptie zal worden ge houden in „de Witte Raaf" te Noordwijkerhout zaterdag 15 april a.s. 's middags vun 3 tot 5 uur. VOORHOUT Het bestuur van de vereniging Boerhaave leverde een bijdrage in de zorg voor hel milieu. Het maakte het Hoogheemraad schap Rijnland attent op het lage peil van de Voorhoutse buurtvijvers en dc daaruit voortkomende stank. Het hoogheemraadschap ant woordde dat deze geur niet het gevolg is van laag peil, maar van de structuur en de bagger van de bodem. De zerzijds willen wc echter wel stellen, dat als het water op peil wordt gehouden en niet verontreinigd is, de stank minder, zoniet geheel is ver dwenen. VOORHOUT Op 7 en 8 april zullen kabouters, welpen en verkenners uitzwermen over Voorhout voor het verrichten van kleine karweitjes. De op brengst van deze kurweitjes komt geheel ten goede aun het eigen jeugdwerk vun ka bouters, welpen of verken ners. Bedenk bij grotere op drachten: „Een knaak voor een taak". Deze grotere op drachten kan men melden bij Ton Koster, Boerhaave- straat 37. •VOORSCHOTEN - Op 13 april viert dp voetbalvereni ging Rouwkoop, haar veer tigste verjaardag. Jubileum- receptie is van 20.30 tot 22.00 uur in „De gouden leeuw" te Voorschoten. •Warmond - Op vrijdag 7 en zaterdag 8 april houden de kabouters, welpen en gidsen weer hun juarlijkse knrweit- jes-actie. Het geld, dat zij voor deze actie verdienen wordt besteed voor de zo merkampen en de gehandi capte padvindsters cn pad vinders. •Lelden - Dc heilige mis is op dinsdag vier april 's morgens om 9 uur in dc kapel van kerkhof Zijlpoort. WARMOND Vrijdag cn zaterdag houden de kabou ters, welpen en gidsen weer de jaarlijkse karweitjes-ac tie. Heeft u een groot kar wei, dat met meerderen ge daan moet worden, dan kunt u bellen naar Van Dijk, tel. 3579 of dit opgeven aan N. Slingerland, Julianastraat 30.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3