IMPONEREND BENFICA REIKTE NAAR NIVEAU VAN FINALE 62 Stefan Kovacs toch niet teleurgesteld Ajax niet meer dan 1-0 Wijngaarde speelt niet tegen DWS Müller kreeg geen enkele kans „Spelers zijn ook mensen" pONDERDAG 6 APRIL 1972 LEIDSE COURANT iMSTERDAM De voorsprong, waarmee Ajax op 19 april in Lissabon begint aan de return tegen Benfica, is dezelf de, welke veertien dagen geleden voor Feyenoord niet toe reikend was. En zoals toen voor Feyenoord de kans om door te dringen tot de laatste vier vooraf erg klein werd geacht naar later bleek terecht moet nu ook voor Ajax het ergste worden gevreesd. De kwaliteit, die de Portugese kampioen gisteravond in het volgepakte Olym pisch stadion demonstreerde, rechtvaardigt de verwach ting, dat Ajax in het Estadio da Luz door een hel moet gaan. ,„et heette, na de wedstrijden te- gen Feyenoord, dat Benfica niet kon verdedigen. Dat de ploeg van Jimmy Hagan alleen door het onvermogen van de Rotter- ,,,damse aanvallers voor een af- i.l, straffing bespaard bleef. Benfi- f. ca echter nam alle, na het eer ste bezoek aan Nederland over gebleven, twijfels, weg, door de i£ toch bepaald niet van talent ge- i speende -Ajax-spitsen nagenoeg volledig uit te scl»akelen. En de r> Portugezen deden dat niet door de botte bijl te hanteren, maar met technisch uiterst vaardige handelingen. in paniek voor het doel van de formidabele Jose Henrique was 0 nimmer sprake. De aanval van 3' Ajax, de laatste weken toch al niet meer de slagvaardige linie van de eerste helft van het sei- toen, kreeg nauwelijks ruimte ofschoon de Benficadefensie de fuimtedelcking hanteerde en t. piet, zoals mocht worden ver dacht, tegen een tegenstander ,i (net gevreesde individualisten d Us Cruyff en Keizer, de man- 9. jdekking. Dat Ajax in -de 19de j piinuut van de tweede helft toch hog tot een do'elpunt kwam, mocht dan ook nog een meeval ler worden genoemd, want voor rust en ook in de minuten voor dat Swart na een door Keizer Schitterend genomen vrije trap hiet minder fraai raak kopte, tag het er nimmer naar uit dat Benfica's levende muur zou moeten capituleren, ax dus halverwege het gevecht om een plaats in de finale van het toernooi der landskampioe nen op 31 mei in Rotterdam dus met 1—0 voor. Enkele weken geleden zou een dergelij ke marge nog reden tot optimis me hebben gegeven, maar het overladen programma van de afgelopen maanden lijkt de krachten van de Amsterdamse formatie nu toch te hebben ge sloopt. De slijtageslag op High bury tegen een overigens bené den de maat spelend Arsenal, werd gevolgd door een demon stratie van onmacht tegen het povere DWS en tegen het toch evenmin tot de toppers behoren de NEC, ging het In het duel om de KNVB-beker evenmin soepel voor de club, die zijn grootheid zo graag wilde bewij zen door 't Europese kampioen schap te prolongeren. De neder laag tegen de Go Ahead Eagles van zaterdag j.l. werd door geen enkele Ajacied logisch opgevat, maar na gisteravond moet toch worden geconstateerd dat er sprake is van een inzinking. Dat verschillende spelers Haan, Mühren, Swart en de niet fitte Cruyff aan het einde van hun latijn zijn. Het is te hopen dat de vorm cri sis van korte duur is, al moet daaraan worden getwijfeld, om dat in de week voor de tweede wedstrijd tegen Benfica nog drie duels (voor de beker tegen Volendam en voor de competitie tegen MVV en .Feyenoord) moeten worden afgewerkt en er geen» rustperiode kan worden in gelast. De wankele uitgangspositie mag Barry Hulshoff vecht in de lucheen duel uit met een speler van Ben- fica onder het toeziend oog van Krol en Neeshens. vervangen door Van Dijk. die evenmin de door Kovacs zo vu rig verlangde schotvaardigheid kon opvoeren. Benfica-Coach Hugan verving Jorge negen mi nuten voor het einde nog door de sinds kort van een blessure herstelde scherpschutter Batista. Het was de -laatste gebeurtenis die het vermelden waard was in een wedstrijd, welke voor Ajax als de bekende nachtkaars uit ging. Misschien slagen de Am sterdammers er straks "in Lissa bon nog in een zelfde krachttoer uit te halen als 14 dagen gele den in Londen. Dat Benfica over meer kwaliteit beschikt dan Arsenal is echter onmisken baar. Vandaar, dat de kans op een Nederlandse club in de fina le te Rotterdam na de eerste negentig minuten van de halve finale aanzienlijk is geslonken. Een toch wel erg onplezierige constatering nadat Ajax tot voor kort echt capabel leek om de vorig jaar veroverde Euro- 1 pacup in Nederland te kunnen houden. TON VAN DALEN j sprint de bal onhoudbaar achter de uitstekende doelman Henrique te koppen, die nog echter, niet alleen worden terug gevoerd op de vermoeidheid van Ajax. Het was zeker voor vijftig procent ook de verdienste van Benfica zelf, dat het met een redelijke kans op kwalifika- tie voor de eindstrijd aan de tweede ontmoeting kan begin nen. De Portugezen leverden, zoals ge zegd, een imponerende presta tie. De ploeg toonde in het sta dion waar de vereniging de grootste triomf in haar historie behaalde de zege van 52 op Real Madrid in de onvergetelij ke finale van 1962 hard op weg te zijn naar het niveau, dat ongeveer tien jaar geleden werd bereikt. Spelers als de blonde verdediger Artur, middenvelder Toni en de aanvallers Nene en Jordao lijken in staat legendari sche namen als Germano, Colu- na, Aquas en Augusto dn de ver getelheid te drukken en Eusebio mag dan wat minder flitsend zijn geworden, hij is nog altijd een bijzonder lepe aanvaller, die voortdurend de aandacht van de tegenstander blijft vra gen. Alleen in het eerste kwartier kreeg Benfica het af en toe echt moeilijk. Ajax viel toen met overtuiging aan, al bleek Cruyff in die periode reeds geen scha duw meer te zijn van de dartele aanvaller, die hij voordat hij in de competitiewedstrijd tegen NEC geblesseerd raakte, was. Dat Ajax' aanvalsspel staat en valt met de prestaties van Cruyff werd gisteravond over duidelijk, want Swart bracht er ondanks de gebrekkige tegen stand van Messias hoegenaamd niets van terecht en Keizer moest keer op keer zijn meerde re erkennen in de felle Artur. Alleen met een paar afstandscho ten werd Henrique voor moei lijkheden geplaatst, maar de paarse panter in het Bcnfica- doel weerde zich geweldig. Zijn bliksemreactie op een richting veranderd schot van Cruyff leek nog veel op een onbewuste re flex. maar toen hij even later een daverende knal van Cruyff op onwaarschijnlijke wijze uit de bovenhoek ranselde, bestond er totaal geen twijfel meer aan de kwaliteiten van de opvolger van de beroemde Costa Perelra. Uitvallen De uitvallen van Benfica waren overigens niet van gevaar ont bloot, al groeide Blankenburg uit tot Ajax' beste speler en be vestigde ook Krol zijn goede i vorm. Eusebio, door Nceskens niet vlekkeloos uitgeschakeld, stelde Stuy met een ziedend af- 1 standschot op de proef en Jorge bracht de Amsterdamse doel man met een effectvolle kopbal kort voor rust nog een keer In moeilijkheden. De beweeglijkheid van Benfica bleek in de tweede helft nog duidelijker. Ajax kreeg toen niet eens meer de kans langdurige pressie uit te oefenen en de strijd kreeg zelfs een gelijk op gaand karakter. Opmerkelijk was, dat ondanks de grote be langen, zelden overtredingen werden begaan. In totaal be hoefde de Russische scheids rechter Kruashvili, ondanks weinig internationale ervaring, een spelleider van formaat, dio uitstekend samenwerkte met zijn grensrechters slechts 27 keer voor een ongeoorloofde handeling te fluiten. En daarbij was niet één echt grof vergrijp tegen de spelregels. Doeltreffend De vrije trap, waaruit Keizer de bal op het hoofd van Swart kon plaatsen, werd toegekend nadat Artur een onnodige, maar wel geslaagde poging had gedaan te demonstreren, dat hij ook als doelman geen onverdienstelijk figuur zou slaan. Op dat mo ment. de 64ste minuut, was bij Ajax Haan de zwakste op een zwak middenveld reeds (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het is zeer twijfelachtig geworden of Thijs Wijngaarde de be kerwedstrijd tegen Wage- ningen (woensdag, 12 april In het Galgenwaardsta dion) kan meespelen. Van de blessure, die hij zondag in Nijmegen opliep, is na het maken van foto's ge bleken, dat van een frac tuur niet direct sprake Is. ?.el is er een schilfertje v;in het bot gesprongen en het zal vun de mate hoe ernstig dat is af hangen of deze blessure een tijd rovende aangelegenheid is. Thijs Wijngaarde zelf is opti mistisch. Zijn blessures genazen in het verleden altijd vrij snel. Manager Eddie Hartmann is iets pessimistischer. „De wed strijd tegen DWS. aanstaande zondag, zal hij in elk geval niet meedoen. En of pelen tegen Wageningen lukt, is op dit mo ment nog niet te voorspellen." lüNCHEN Bayern Mün- chen heeft in de eerste hal ve finale in het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars gelijk ge speeld tegen Glasgow Ran gers: 1-1. Bij rust leidden de Duitsers door een doel punt van Breitner met 1-0. Dynamo Berlijn en Dyna mo Moskou hebben in de tweede halve finale even eens met 1-1 gelijkge speeld. Bij rust was de stand nog 0-0. zullen minstens met 3-0 moe ten winnen van de Schotten wil len we de finale bereiken", hieende Franz Beckenbauer voor het treffen tussen Bayern iMünchen tegen Glasgow Ran gers. Beckenbauer zag zijn droom volkomen in rcok op gaan, want de Rangers hebben een voortreffelijke uitgangsposi tie verworven voor de tweede 'edstrijd. 'gelijk dat de uitslag voor de "angers iets geflatteerd is uit gevallen en de Duitsers niet erg jgelukkig hebben gespeeld, een jfeit is dat Glasgow Rangers jzich veel sterker toonde dan faas verwacht. Nadat Breitner zijn ploeg in de 22e minuut aan de leiding had gebracht met een Schitterend schot, maakte Glas gow Rangers op zeer fortuinlij ke wijze gelijk. Zobel lepelde in de 48e minuut de bal in eigen idoel, nadat hij in het nauw was [gebracht. Het spel van Bayern Iwas erg verkrampt en Kor. geen imoment imponeren. Slechts in de eerste helft gaven du Duit sers de toon aan, maar Glasgow iRangers verdedigde uiterst be- ikwaam en had in Jackson een (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Ik ben niet teleurgesteld". Met die woorden stapte Stefan Kovacs de kleedkamer van Ajax uit. Het waren precies dezelfde woorden als een maand geleden, na de krappe winst op Arsenal. Toch duurde het niet iang of de wenkbrauwen van de Roemeense coach maakten een fronsende beweging. „Er is teveel door het midden aangevallen. De vleugels werden te weinig in het spel betrokken. Vooral Swart werd niet voldoende aangespeeld. Jammer, want op deze manier speelden we Benfica natuurlijk wel in de kaart". Covacs toonde zich niet verrast door de speelwijze van Benfica, dat hij overigens alleen maar afgelopen zondag in actie had gezien in Parijs in een vriend schappelijke wedstrijd tegen Bayern München. Ook het spel van de verdediging van de Por tugese kampioensploeg had hem in geen enkel opzicht verbaasd. den. verdediger die de Duitse topsco rer Gerd Müller volkomen uit schakelde. Na afloop zei deze dan ook: „Gerd Müller heb ik niet gezien". Het was dp vierde maal dat Müller er niet in slaagde tegen Glasgow Rangers een doelpunt te scoren. Glasgow Rangers, hard, snel, niaar fair bezat zijn beste peler in Ma- thieson, de linkerverdediger. Een uitstekende indruk maakte ook zijn partner Jardine. archi tect John Greig en Coliri Stem. Dynamo Berlijn heeft in een vol gepakt Jahnstadion in Oost-Ber- lijn niet kunnen afrekenen met Dynamo Moskou, De Russen na men in de 54e minuut een voor sprong door Jevroesjisjen en pes in de 83e minuut slaagden de zeer teleurstellende Oostduit sers erin gelijk te maken. Johannsen was de maker van deze treffer, die door 30.000 toe schouwers werd bejubeld alsof hun favorieten de beker reeds hadden gewonnen. Maar of de Oostduitsers hun favoriete posi tie, waarin zij waren gestart kunnen waarmaken, is aan ster ke twijfel onderhevig gezien het zwakke spel dat zij in de thuis wedstrijd hebben getoond. De return zal op 20 april :n Moskou worden gespeeld. fADVERTENTIE EUROPACUP I Vlieg met MARJO 19 april naar BENFICA—AJAX Jida^e0' 260.- REL'BUR. „MARJO" Kovacs: „Die verdediging speel de erg goed. Daar kwam bij dat bij ons de passes vaak niet nauwkeurig waren. En dat werd er niet beter op toen een doel punt maar steds uitbleef. Maar ja, de Ajax-spelers zijn ook maar mensen. Met zo'n zwaar programma als wij momenteel hebben, kun je zoiets wellicht toch wel verwachten". MAKER Sjaak Swart. voor de zoveelste maal de maker van een voor Ajax ze*r belangrijk doelpunt, zat in de kleedkamer nog gerui- j me tijd eventjes over dat doel- i punt na te genieten. Niet zolang j echter, want ook Swart besefte heel goed, dat Ajax het over veertien dagen in Lissabon bij zonder moeilijk zal krijgen. „Kijk. natuurlijk hebben we wel kansen, maar in de eerste plaats speelde die verdediging van Benfica enorm goed en in de tweede plaats ga je op het laatst forceren als je steeds maar ziet dat er geen doelpunt uitkomt." Gerrie Mühren had Benfica aan vallend minder gevaarlijk ge vonden dan hij verwacht had. „Maar ze speelden het wel cle ver. Ze hielden het veld klein, waardoor het voor ons moeilijk I werd de dieptepass te hanteren. I Maar verrast heeft Benfica me niet. Je weet tenslotte zo'n beet je wat je in de halve finales te wachten staat." NIET FIT Barry Hulshoff, evenals Johan Cruijff niet helemaal fit het veld opgekomen: „Het viel me toch mee, dat we Benfica lang onder druk hebben kunnen houden. Want geloof maar, dat heel wat jongens doodmoe zijn op het ogenblik. Zowel licha'melljk als geestelijk. Wat mij betreft zou er in een aantal competitiewed strijden met meer wisselspelers gewerkt mogen worden. Onze kansen in Lissabon? Och. na die 2—1 tegen Arsenal, zei iedereen dat het niet genoeg was. Dat zal nu ook wel zo zijn. Volgens mij wordt het een open strijd." En een beetje spottend: „Dat is voor de mensen nog wel zo at tractief". Benfica-coach Jimmy Hagan hield zijn reputatie als diplomaat hoog. Minzaam glimlachend zei hij: „Tja, misschien is die 1—0 voor ons niet slecht. Het had natuurlijk nog beter gekund. Ik heb wel gezien, dat Ajax een van de beste clubs in Europa is. Wat het in Lissabon gaat wor den? Och, we zullen in ieder ge val geen vijf doelpunten maken zoals tegen Feyenoord, dat niet". BERT BREVOORD AjaxVolendam op 11 april AMSTERDAM Dt wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker volgende week dinsdagavond aanvang 20.15 uur) wordt ge speeld in het Ajax-stadion. Piet Keizer gis'eren z.m broth, liet kledingstuk zakte de A/ax aanvoerder in de eerste helft plotseling om de enkels, waarna hij hel overbodige kledingstuk met een zwierige zwaai stoïcijns over de zij lijn wierp. Dit alles onder de vaderlijke hoede van de scheidsrechter

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17